Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Premiér Nečas: Zásah policie v ČT je neadekvátní

Premiér Petr Nečas (ODS) označil páteční zásah Vojenské policie v sídle České televize (ČT) za neadekvátní a použitou formu za nepřijatelnou. Rozhodnutí ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), který odpovědné představitele Vojenské policie dočasně postavil mimo službu, má za správné. ČTK to sdělil mluvčí vlády Jan Osúch. Nečas podle něj mluvil s Vondrou o prošetření celé věci ještě v pátek v pozdních večerních hodinách, dál chce vyčkat na výsledek vyšetřování celého zásahu.

Do sídla České televize (ČT) v Praze vtrhla v pátek večer asi desetičlenná skupina ozbrojených příslušníků Vojenské policie (VP), její členové pak na základě soudního příkazu téměř pět hodin prohledávali jednu z kanceláří. Pátrali po spisu pocházejícím z Vojenského zpravodajství, který měl redaktor Karel Rožánek a který se vztahuje ke kauze bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Odnesli si pytle se zabavenými dokumenty a technikou. Podle šéfredaktora zpravodajství ČT Karla Nováka však hledanou složku zřejmě nenašli. Vojenští policisté zabavili počítače tří lidí, jejich zápisky, kazety, vizitky, telefonní čísla. Právě v tom Novák spatřuje největší nebezpečí. Redaktoři televize totiž podle něho pracovali na kauzách, které se dotýkají bezpečnostních složek i ministerstva obrany. Podle mluvčího VP Jana Čermáka se policisté snažili "zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace".

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil kvůli pátečnímu zásahu v budově České televize mimo službu šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu. Podle Vondry byl zákrok neadekvátní dané situaci. Všichni tři budou mimo službu až do vyšetření případu. Akci Vojenské policie tvrdě odsoudil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něho jde o bezprecedentní útok na demokracii v českých mediích a o snahu média zastrašit. Poslanec a člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS) přirovnal přítomnost ozbrojenců na chodbách ČT k vojenskému převratu.

ČT podává kvůli zásahu Vojenské policie trestní oznámení

Česká televize (ČT) podává kvůli pátečnímu zásahu ozbrojenců Vojenské policie trestní oznámení na neznámého pachatele. Domnívá se, že mohl být spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. ČTK to řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Od způsobu, jakým Vojenská policie v pátek provedla prohlídku, se už distancovalo Městské státní zastupitelství v Praze. Popřelo také, že by dalo pokyn k dřívějšímu zapečetění kanceláře několika redaktorů ČT. Podle Štichy televize požaduje po VP navrácení všech zabavených věcí redaktorů. Mluvčí Městské státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová ČTK řekla, že státní zástupce podal návrh na vydání soudního příkazu k prohlídce. "V žádném případě ale nedal pokyn Vojenské policii ke konkrétnímu způsobu prohlídky v prostorách České televize. Vlastní realizace prohlídky je zcela v kompetenci Vojenské policie," uvedla.

Novým Bydžovem prošlo 500 příznivců DSSS, jejich odpůrce policie vytlačila

Novým Bydžovem na Královéhradecku prošlo odhadem asi 500 sympatizantů krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Pokusily se jim v tom zabránit zhruba dvě stovky jejich odpůrců, které ale policie z trasy průvodu vytlačila. Při zásahu byl podle policejní mluvčí zraněn jeden člověk. DSSS svou akci údajně pořádala na základě žádostí bydžovských občanů, kteří se bojí o svoji bezpečnost. V Novém Bydžově se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta Pavel Louda tehdy následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům.

Radnice sedmitisícového města počítala s příjezdem až 1000 demonstrantů. Policie měla připraveny stovky mužů, včetně těžkooděnců a vodního děla. Nakonec policisté nejvíc zasahovali v ulici, kde se zastavili odpůrci DSSS, kteří tam chtěli pochod krajní pravice blokovat. Při zásahu použili obušky a dělbuchy. Odpůrci DSSS dávali najevo, že postup policie považují za neadekvátní. Jedním z nich byl i šéf Strany zelených Ondřej Liška, který označil zákrok za brutální. Také romský aktivista Drahomír Radek Horváth, který do Bydžova svolal shromáždění proti rasismu, zákrok policie odsoudil. "Jsem šokován neadekvátností a brutálností zákroku proti lidem protestujícím nenásilnou formou. Podám trestní oznámení na velitele policejního zákroku (Petra) Krásu pro zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl Horváth. Policejní mluvčí označila postup policie za adekvátní situaci. "Zákrok byl profesionální a musel být rychlý. Zabránil hrozícím konfliktům a škodám na majetku," řekla mluvčí.

Policisté se ještě před zákrokem zkoušeli domluvit se zástupci obou táborů. Předsedu DSSS Tomáše Vandase žádali, aby trasu plánovaného pochodu změnil, ale Vandas to odmítl. Policie komunikovala i s odpůrci DSSS shromážděnými v ulici, kudy měl pochod projít. Snažila se je přesvědčit, aby umožnili sympatizantům DSSS volný průchod. Samotný pochod DSSS už se pak obešel bez incidentů. Když pravicoví radikálové procházeli kolem svých odpůrců, oddělovaly oba tábory policejní kordony.

Po mítinku DSSS v Novém Bydžově skončil romský aktivista v bezvědomí

Po mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Novém Bydžově se střetli tři romští aktivisté a 13 pravicových extremistů. Jeden z Romů přitom utrpěl zranění hlavy a upadl do bezvědomí. Byl převezen do nemocnice, má otřes mozku a je mimo ohrožení života. Extremisty policie zadržela, řekla ČTK mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Incident se stal po skončení pochodu a mítinku.

Na pomoc obětem zemětřesení v Japonsku byly vyhlášeny v ČR sbírky

Mezi oběťmi pátečního ničivého zemětřesení v Japonsku nejsou podle posledních zpráv velvyslanectví České republiky v Tokiu zatím hlášeni žádní Češi. Zástupce velvyslankyně Tomáš Vostrý v telefonickém rozhovoru s ČTK řekl, že část Čechů, na které měla ambasáda spojení, se již podařilo kontaktovat. V zemi odhadem pobývá asi 200 až 250 českých občanů. Řada Čechů již ambasádu informovala, že nemají žádné potíže. O žádných komplikacích se zatím nikdo z nich nezmínil. České ministerstvo zahraničních věcí doporučilo vyvarovat se cestování do severních oblastí ostrova Honšú, tedy do místa postiženého katastrofou.

Na pomoc obětem zemětřesení v Japonsku vyhlásily veřejné sbírky Armáda spásy a ADRA. Lidé mohou přispět dárcovskou DMS nebo na účty sbírek. Podporu obyvatelům Japonska vyjádřily čestné předsedkyně Česko-japonské společnosti Věra Čáslavská a Věna Hrdličková. Zemětřesení a následná devastující vlna cunami si vyžádaly podle posledních odhadů na 1300 mrtvých, tisk předtím psal až o 1500. Přes 215.000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Úřady v prefektuře Mijagi na severovýchodě Japonska, která byla nejhůře postižena pátečním zemětřesením, pohřešují v přístavním městě Minamisanriku kolem 10.000 lidí, což je více než polovina ze 17.000 obyvatel.

Česká pobočka celosvětové organizace Armády spásy pořádá finanční sbírku, výtěžek předá japonské pobočce Armády spásy. Občané mohou přispět zasláním DMS ARMADASPASY na číslo 87777 nebo na účet sbírky 475 335 533/0300, VS 222. ADRA otevřela možnost finanční podpory Japonsku zasláním DMS ADRA na číslo 87777, sdělil ČTK ředitel ADRA ČR Jan Bárta. Občanské sdružení bude plánovat podle dalšího vývoje situace vlastní zapojení do projektu pomoci.

Lidové noviny: Petici za odvolání ministra Johna podepsala polovina policistů

Pod petici za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV) se podle policejních odborářů zatím podepsalo 21.800 policistů, což je více než polovina policejního sboru. Píšou to Lidové noviny. Policejní odbory petici zorganizovaly kvůli úsporným opatřením v resortu vnitra, hlavně snižování mezd a prostředků na provoz. Podpisy chtějí sbírat do 15. března, pak žádost předloží premiéru Petru Nečasovi (ODS). Podle šéfa Nezávislého odborového svazu policie Milana Štěpánka, který je jedním z hlavních iniciátorů petice, počet podpisů potvrzuje, že ministr nemá důvěru policistů. "Především se na tom podepisuje jeho vystupování a to, jak hovoří o policistech," řekl Štěpánek.

Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory však tvrdí, že kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší. John ale jakékoliv pochybení odmítá. Dodal, že nikdo není schopen vyjednat pro resort vnitra ani korunu navíc.

MfD: Haškovu rigorózní práci prověří dvě české právnické fakulty

Jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek nechá příští týden prověřit svou rigorózní práci, za niž získal titul JUDr., na dvou právnických fakultách. Píše to Mladá fronta Dnes. Hašek získal titul loni na fakultě v šestitisícovém slovenském městě Sládkovičovo. Fakultu však už dřív za údajně nestandardní podmínky studia kritizovali čeští akademici. Senátor Vladimír Dryml (ČSSD) Haška ve čtvrtek vyzval, ať se vzdá titulu JUDr., nebo kandidatury na předsedu ČSSD. Hašek si práci nechá prověřit zřejmě na právnických fakultách v Brně a Praze. "Udělám to hned začátkem týdne," řekl hejtman. Podle listu Haškovi hrozí, že v souvislosti s pochybnostmi kolem získání titulu JUDr. může při volbě předsedy sociální demokracie, která se uskuteční příští víkend, přijít o několik hlasů. Jeho nejvážnějším protikandidátem je Bohuslav Sobotka a předpokládá se, že hlasování bude velmi vyrovnané, takže může rozhodnout každé procento.

Školské odbory chtějí srovnat platy tak, aby se přidalo zkušeným

Zkušená učitelka s maturitou má od ledna výrazně nižší plat než čerstvá vysokoškolačka, školským odborům to vadí. Chtějí proto, aby učitelky v mateřské škole nebo vychovatelky, k jejichž práci není podle školského zákona titul ani potřeba, patřily do vyšší platové tabulky. ČTK to řekla předsedkyně sekce předškolního vzdělávání Eva Soukalová z Českomoravského odborového svazu školství. "Učitelka v mateřské škole, bez vysoké školy, ale s 29 lety praxe, bere 17.540 korun," uvedl Soukalová s tím, že pokud nastoupí na stejné místo vysokoškolačka bez praxe, bude brát 20.000 korun. Nové platové tabulky prý nezohledňují ani to, jestli vyučující získal univerzitní vzdělání třeba na ekonomické nebo zemědělské škole, jako vysokoškolák prý automaticky patří do vyšší platové tabulky.

V Dobroníně se objevily protiněmecké vzkazy v místě ubití Němců

Na kříži u Dobronína, který byl loni v srpnu vztyčen v místě nálezu údajně ubitých Němců z konce druhé světové války, se objevily dva protiněmecké vzkazy na dřevěných tabulkách. Podle místních lidí je tam někdo dal v posledních dnech, uvedla regionální příloha Mladé fronty Dnes (MfD). V masovém hrobě na louce Budínka byla podle antropologů zakopána těla nejméně 13 lidí. Vzkazy jsou zřejmě výsledkem sporů o umístění památníku zabitým Němcům na dobronínském hřbitově. Vzkazy viděl i dobronínský starosta Jiří Vlach (KSČM). "Setkávám se s takovým pohledem u starších lidí, kteří si prožili útrapy války," uvedl. Podle Ondřeje Matějky ze sdružení Antikomplex, které se zabývá česko-neměckými dějinami, by ale demokratická a svobodná společnost měla umět diskutovat bez osobních útoků.

Vedení obce poslal žádost o zřízení pomníku zabitým Němcům na dobronínském hřbitově jménem pozůstalých dobronínský rodák odsunutý do Německa Johann Niebler. Zastupitelstvo obce, které se sešlo v polovině února, o této záležitosti nerozhodlo. K věci se vrátí 21. března.

Na Zlínsku shořel dvoupodlažní dům, hasiči ochránili les

Rozsáhlý požár zcela zničil dvoupodlažní zděný dům na samotě v rekreační oblasti v Podkopné Lhotě na Zlínsku. Kvůli mimořádně těžkému terénu se hasičům nepodařilo k ohni včas dostat, dům shořel celý. "Zledovatělé, rozbahněné a lesní cesty je nepustily dál a hasiči se snažili najít náhradní trasy. Ani na těch to nebylo lepší a cisterny postupně zapadly v těžkém terénu. Nejblíže se dostala cisterna, která zůstala stát asi 500 metrů od hořícího objektu," uvedl mluvčí zlínských krajských hasičů Ivo Mitáček. Záchranáři však zamezili rozšíření požáru do okolí. Oheň zlikvidovali po čtyřech hodinách. Vyloučili přitom, že by byl při požáru někdo zraněn či usmrcen.

Lékárníci chtějí léky s pseudoefedrinem dát na recept

Lékárníci chtějí, aby léky zneužívané na výrobu pervitinu byly jen na recept. Zlepší se tak prý kontrola výdeje. V současné době léky na chřipku s pseudoefedrinem dostanou pacienti v lékárnách bez receptu, jen na občanku. Některé lékárny je raději neobjednávají, aby nemusely řešit spory s narkomany. Změna by se mohla dostat do novely zákona o návykových látkách, kterou začne sněmovna projednávat příští týden. Novela vyjmenovává 33 nových zakázaných omamných látek, návrh dali poslanci napříč stranami. Reagují na prudký nárůst nabídky nových narkotik, především v Moravskoslezském kraji, kam se prodejci přesunuli po změně legislativy v Polsku. Návrh vláda schválila, sněmovna by měla novelu schválit ve zrychleném řízení hned v prvním čtení.

Sheffieldská galerie vystavuje českou výtvarnici Kateřinu Šedou

Česká výtvarnice Kateřina Šedá vystavuje v galerii Millenium v Sheffieldu na severu Anglie svou novou práci nazvanou Profil Líšně. Celý projekt umožnila cena britské Společnosti pro současné umění v hodnotě 60.000 liber (1,7 milionu korun), kterou před dvěma lety dostala Millenium Gallery v Sheffiledu a Kateřina Šedá k vytvoření díla, jež pak zůstane ve sbírkách muzea. Byla to vůbec první cena, kterou společnost udělila. Šedá v rámci vystaveného projektu vyzvala na 500 dobrovolníků z celé České republiky, kteří měli namalovat horizont centra této čtvrti na okraji Brna. Pak měli v Líšni najít člověka, jehož profil se podle nich nejvíc podobal i "profilu" Líšně. Kresby Líšně i profilů jejích obyvatel Šedá vystavila v sheffieldské galerii. Podle galerie její dílo zkoumá nevyslovené charakteristiky, které spojují člověka s vesnicí, městem nebo zemí, které považuje za svůj domov. Výstava Profil Líšně je trvá do 30. května.

Febiofest v Pardubicích promítne film Zapomenuté světlo v kostele

I tentokrát nabídne 18. ročník filmového festivalu Febiofest v Pardubicích promítání na neobvyklém místě. Po krematoriu či letištním hangáru se přesune do kostela Zvěstování Panny Marie. Organizátoři tam uvedou film Zapomenuté světlo Vladimíra Michálka. "Film vznikl před 14 lety, nic ovšem neztratil ani na síle, ani na niternosti. Reflexe dusných 80. let, citlivá Michálkova režie a Polívkovo velmi civilní hraní stojí za vidění," řekl pořadatel Jan Motyčka. V Pardubicích se uskuteční nesoutěžní Febiofest od 6. do 10. dubna.

Pražská brána v Mělníku ožije v květnu videoprojekcí

Dvacetitisícový Mělník se na konci května zařadí mezi města, kde grafici a hudebníci, předvádějí takzvaný videomapping. Grafik Petr Šťastný a hudebník Petr Miřejovský z Mělníka se inspirovali promítáním videoprojekce na pražský orloj. Jejich příběh, který se odehraje na fasádě Pražské brány, bude navíc pozvánkou na letošní vinobraní, řekl ČTK Šťastný. Animace bude podle autorů symbolicky reflektovat historický vývoj města a významné události ze současnosti. Asi dvanáctiminutové video bude tým vyrábět nejméně dva měsíce. Hotový je už scénář a návrh hudebního doprovodu. Příběh začne příchodem zvoníka, který rozhýbe kyvadlo času. Diváci se pak mohou těšit na praotce Čecha, proměny architektonických slohů, období komunistického temna. "Z Pražské brány se na chvíli stane ošklivý socialistický panelák," prozradil mělnický grafik. Na věži se objeví i rudá hvězda, která tam před rokem 1989 bývala. V promítání nebudou chybět i veselé oslavy vinobraní. Nebude scházet ani zpracování tragických povodní, které město postihly několikrát, nejvíce v roce 2002.

Kroměřížské muzeum představí české panovníky až po Habsburky

Kroměřížské muzeum představí poutavým způsobem více než stovku panovníků českých zemí. Půjde o kolorované dřevořezby malířky Jarmily Haldové, díky nimž návštěvníci podniknou exkurzi do historie od dob Bořivoje I. až po vládu Habsburků. Autorka poctivě studuje historické materiály, takže oděvy, šperky a zbraně jsou opravdu autentické, řekl ČTK ředitel muzea Jiří Stránský. Výstava je koncipovaná do dvou částí. Základ první tvoří přes sto obrazů českých králů a královen. Druhá část je určena pro děti. "V komentované prohlídce se promění v modely a modelky, když budou oblečené do historických oděvů s dobovými účesy a doplňky. Módní přehlídka dětem ukáže propastný rozdíl mezi životem nejvyšší aristokracie a obyčejnými lidmi," uvedl Stránský.

Ve Frýdlantu chystají na oblíbené Valdštejnské slavnosti

Oblíbené Valdštejnské slavnosti chystají pořadatelé na květen ve Frýdlantu na Liberecku. Oslavy se konají každé dva roky. Vedení města očekává, že o předposledním květnovém víkendu do Frýdlantu přijede kolem 30.000 návštěvníků nejen z Česka, ale i z nedalekého Polska a Německa. ČTK to řekla mluvčí městského úřadu Alena Švejdová. K oblíbeným atrakcím slavností patří tradičně bitvy, na něž se sjíždějí stovky válečníků z celého Česka i ze sousedního Německa, ale i prohlídky vojenského ležení, příjezd vévody Valdštejna a jeho družiny nebo komponovaný pořad na jeho počest na nádvoří frýdlantského zámku. Ani letos nebudou podle organizátorů chybět oblíbené akce jako pochodňový průvod, ohňová show nebo ohňostroj.

V pátek narozené slůně začalo pít mléko od matky, říkají mu Puňťo

Pracovníci ostravské zoo se radují. V pátek narozené slůně začalo v noci na sobotu přirozeně pít mléko od matky. Po porodu se obávali, že mládě budou muset krmit umělou výživou. Obavy se ale nenaplnily. "Mládě i matka jsou v pořádku, malé slůně je vitální a doprovází svou sloní mámu na každém kroku," řekl ČTK mluvčí zahrady Stanislav Derlich. Jméno novému přírůstku podle tradice v zoo dají s největší pravděpodobností její návštěvníci. Ošetřovatelé už ale mají pracovní verzi. Říkají mu Puňťo nebo Bobíšku. Zoo Ostrava se nyní připravuje na druhý sloní porod, který by mohl nastat v průběhu několika dalších dní u čtyřiačtyřicetileté samice Johti. Pavilon slonů zůstává pro veřejnost nadále uzavřen.

Ze sportu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se v Inzellu stala počtvrté za sebou mistryní světa na trati 5000 metrů a získala celkově svůj sedmý světový titul. Druhou Stephanii Beckertovou z Německa porazila o více než čtyři sekundy, bronz získala německá legenda Claudia Pechsteinová. Dvojnásobná olympijská vítězka Sáblíková na nově zastřešené dráze v Inzellu splnila roli největší favoritky. Startovala sice v předposlední rozjížďce před svou největší rivalkou Beckertovou, ale vzala jí vítr z plachet skvělým výkonem. Pětinásobná vítězka SP na dlouhých tratích absolvovala nejdelší ženskou trať strojově přesným tempem. Výsledkem byl vynikající čas 6:50,83. Sáblíková tak v Inzellu získala druhou medaili po stříbru na trojce. Páteční závod na 1500 metrů, do nějž byla přihlášená, vynechala. Na trati 1000 metrů obsadila ve svém prvním startu na MS sedmnácté místo Karolína Erbanová. Čtyřnásobná juniorská šampionka měla v minulých dnech zdravotní problémy, kvůli nimž zajela zhruba o sekundu pomalejší čas, než jaký od ní trenér Petr Novák očekával.

Hokejisté Vítkovic porazili v pátém čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy České Budějovice 3:2 po samostatných nájezdech a v sérii vedou 3:2 na zápasy. Mohou tak v neděli na jihu Čech rozhodnout o postupu do semifinále. Ve skupině o udržení porazilo Kladno v duelu týmů bojujících o únik baráži Mladou Boleslav a vzdálilo se jí na rozdíl šesti bodů.

V duelu českých tenistek uspěla v Indian Wells Barbora Záhlavová-Strýcová, která si po výhře 3:6, 6:2 a 7:5 nad Petrou Kvitovou zahraje v 3. kole. Své krajance navíc oplatila těsnou prohru z únorového duelu na turnaji v Paříži. Záhlavová-Strýcová měla tehdy dokonce mečbol, zápas ale do vítězného konce nedotáhla a Kvitová poté celý podnik vyhrála. Nyní začala lépe světová čtrnáctka Kvitová, v druhé sadě však nevyhrála jediné svoje podání a její soupeřka se dostala do trháku 3:1 i v třetím setu.

Šárka Záhrobská byla dvacátá v slalomu Světového poháru ve Špindlerově Mlýně. Pozici slalomové královny zimy potvrdila mistryně světa Marlies Schildová z Rakouska, která vyhrála v seriálu SP již pošesté v této sezoně a zajistila si malý křišťálový globus za hodnocení disciplíny.

Akrobatická lyžařka Tereza Vaculíková obsadila sedmé místo v závodě Světového poháru v paralelní jízdě v boulích. V Aare tak dosáhla životního výsledku. Její reprezentační kolegyně Nikola Sudová vypadla v osmifinále a obsadila konečnou 14. pozici. Teprve osmnáctiletá Vaculíková dosud nikdy nebyla v elitní desítce, nejblíže k tomu měla při letošním mistrovství světa v Deer Valley, kde obsadila 11. místo. Z vítězství se stejně jako v pátek radovala letošní královna této disciplíny Američanka Hannah Kearneyová.

Počasí

Bude slunečno nebo oblačno, teploty vystoupí na 12 až 16, na horách bude kolem 7 stupňů Celsia. Mírný jihovýchodní až jižní vítr může mít na Moravě a ve Slezsku v nárazech rychlost kolem 50, na horách až 70 km za hodinu.