Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda a ČSSD ve čtvrtek projednají přímou volbu prezidenta

Zástupci vládní koalice a opoziční ČSSD se ve čtvrtek sejdou nad návrhy na přímou volbu prezidenta. Kromě způsobu volby budou jednat také o pravomocích hlavy státu. V televizi Prima to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Vláda bude při hlasování o ústavním zákonu potřebovat souhlas alespoň části opozice. Podle Pospíšila by čtvrteční jednání mohlo ukázat, zda se obě strany budou schopny na přímé volbě dohodnout. Kabinet debatu o přímé volbě prezidenta přerušil minulý týden s tím, že chce nalézt shodu s ČSSD. "Jsme přesvědčeni, že toto je zásah do ústavy, který vyžaduje širší politický konsenzus," zdůraznil tehdy premiér. Dohoda se sociální demokracií by měla vyloučit, že přijetí zákona neskončí pod libovolnou záminkou ve sněmovně či v Senátu. Představitelé ČSSD uvedli, že jsou k jednání připraveni a že preferují současně se změnou způsobu volby i debatu o postavení a pravomocích prezidenta. Pospíšil v TV Prima řekl, že největší šanci na přijetí má zřejmě dvoukolová varianta přímé volby prezidenta, podobná systému voleb do Senátu. "Osobně si dovedu tento systém představit," uvedl Pospíšil. Dalšími zvažovanými variantami jsou přímá jednokolová volba a volba dvoukolová, kde by do závěrečného klání postupovali kandidáti, kteří v prvním kole získali přes 12,5 procenta hlasů.

John odmítl odpovědnost za platy policistů, ti zvažují další akce

Ministr vnitra Radek (VV) John odmítl odpovědnost za snížení platů policistů a hasičů v letošním roce. Odboráři by podle něj měli požadovat peníze po vládě, té by měli také adresovat chystanou petici volající po Johnově odstoupení. Odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) v případě neúspěchu petice uvažuje o tom, že se nechá inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a také přistoupí k podávání hromadných výpovědí. Premiér Petr Nečas (ODS) a jeho kabinet podle Johna neuvolnili resortu pro tento rok dostatečné finanční prostředky, přestože ministr žádal o další půl miliardy korun z rozpočtu. John v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zopakoval, že policistům klesnou platy pouze o 6,7 procenta, některým pak vůbec. S tím však nesouhlasí místopředseda Nezávislého odborového svazu policie Alexandr Burda, podle něhož se některým příslušníkům sníží mzda až o 15 procent. Podle ministra lze zajistit více peněz na platy policistů tím, že se bude nadále snižovat jejich počet. Optimální policejní sbor by podle něj měl mít 40.000 příslušníků, v současné době je to zhruba o tisíc více. Policejní prezident Petr Lessy však nepovažuje situaci za tak jednoduchou. Policisté podle něj nedostanou tolik peněz za neobsazená tabulková místa jako dříve, některé finanční prostředky se budou muset použít na provoz. Počet policistů zároveň musí vycházet z bezpečnostní a finanční situace, uvedl Lessy s tím, že si ohledně toho nechá zpracovat analýzu. Představit ji chce na podzim.

Platy zároveň nejsou podle odborářů jediným problémem, kvůli kterému žádají Johnovo odstoupení. Nelíbí se jim, jak se o nich ministr vyjadřuje, tvrdí také, že se nezajímá o běžnou trestnou činnost a práci řadových policistů. Odboráři očekávají, že bude mít petice, kterou spustí 15. února velký ohlas. Pokud se však mine účinkem a "bude s ní zameteno", chce UBS podle svého šéfa Miloše Plechatého kontaktovat lékaře a jejich právníky s tím, že uskuteční podobnou akci. Organizace chce však k tomu nejdříve získat podporu příslušníků bezpečnostních složek.

Kvůli odchodu lékařů bude opět jednat bezpečnostní rada státu

Členové bezpečnostní rady státu se v pondělí už podruhé sejdou, aby chystali zajištění zdravotnické péče kvůli hrozícímu odchodu nemocničních lékařů. I přes přípravy na krizovou situaci se jej bude snažit odvrátit ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). S lékařskými odbory a komorou projedná návrh dohody, díky níž by mohli odboráři nespokojené doktory vyzvat ke stažení výpovědí. Ještě předtím se ministr setká se zdravotními rady z krajů. Členové bezpečnostní rady státu se sešli kvůli hrozící krizi ve zdravotnictví už minulý týden. V nemocnicích by totiž mohla od března chybět zhruba pětina lékařů. V odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme podalo výpověď na 3800 z 20.000 doktorů. V některých místech tak hrozí omezení péče či uzavření nemocničních oddělení.

John: Vláda brzy jmenuje zmocněnce pro lidská práva, bude to žena

Vláda se v nejbližších dnech chystá obsadit místo svého zmocněnce pro lidská práva, které je měsíce prázdné. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl vicepremiér Radek John (VV). Funkci bude zastávat žena, naznačil. Server Aktuálně.cz uvedl, že novou zmocněnkyní bude pravděpodobně expertka na právní ochranu dětí Monika Šimůnková, která v minulosti působila například v Nadaci Naše dítě. Server Aktuálně.cz uvedl, že jméno nové zmocněnkyně získal ze dvou dobře informovaných zdrojů z blízkosti premiéra Petra Nečase (ODS). Jeho mluvčí Jan Osúch serveru informaci o jmenování Šimůnkové nepotvrdil. "Až do definitivního schválení vládou se premiér Nečas nebude ke spekulacím ohledně osoby nového zmocněnce pro lidská práva vyjadřovat," sdělil Osúch. K nominaci se nechtěla vyjádřit ani Šimůnková. Česko nemá zmocněnce pro lidská práva, který předsedá také stejně zaměřené vládní radě i radě kabinetu pro záležitosti romské komunity, od poloviny září. Tehdy vláda z této funkce odvolala Michaela Kocába. Ještě předtím zrušila post ministra pro tuto oblast. Nečas za to, že zmocněncova funkce stále není obsazena, sklízel kritiku už loni. Začátkem listopadu se nechal slyšet, že kandidáta má. Dosud ale kabinet nikoho nejmenoval.

Starostové budou jednat o řešení potíží s nepřizpůsobivými

Zástupci téměř pěti desítek měst a obcí, které mají problémy s nepřizpůsobivými obyvateli, se sejdou v pondělí v Novém Bydžově na Královéhradecku. Chtějí jednat o opatřeních, díky nimž by se jim potíže podařilo zvládnout. Podle novobydžovského starosty Pavla Loudy by radnice měly mít větší pravomoci a s nimi třeba možnost odebrat sociální dávky. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). "Dávky pro děti musí doputovat k dětem, nesmí skončit v baru nebo v automatu. Když takovou věc zjistíme, tak jsme k smíchu. Neexistuje legislativa, abychom mohli dávku odejmout," uvedl Louda. Podle něj je možnost rychlého odejmutí dávek potřeba. Člověk si pak prý také rychle uvědomí, že státní podporu nepatřičně používat nesmí. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) chystá změnu systému dávek. Chce ho zjednodušit. Peníze od státu, které nyní vyplácejí úřady práce a různé radnice, by měl vydávat jediný úřad. Sjednocení má mimo jiné usnadnit kontrolu a bránit zneužívání. Louda se obává toho, že chystaný zákon situaci ale zkomplikuje a peníze na sociální dávky se nemusí efektivně využít. "Budeme bojovat za to, aby se ze systému nevytratil princip adresnosti a znalosti místní situace," dodal novobydžovský starosta. Jeho město se dostalo do širšího povědomí kvůli potížím s Romy.

Podle šéfa vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martina Šimáčka není nyní "výrazná změna v adresnosti dávek" potřeba. Návrh ministerstva práce považuje za dobrý. "Superúřady neodnesou tu příležitost příliš daleko. Budou tam pracovat místní lidé se znalostí poměrů," uvedl Šimáček. Sám se pondělní akce v Novém Bydžově zúčastní. Program setkání je podle něj ale zaměřen spíš na represe. "Chybí opatření prointegrační, která by oba přístupy svazovala," uvedl Šimáček. Upřesnil, že se má mluvit o exekuci sociálních dávek v Chomutově, domovském právu v ostravských Mariánských Horách či o najmutí bezpečnostní agentury. Šéf agentury míní, že je nutné ale spíš "zmasivnit sociální práci". Uvedl, že například v Novém Bydžově by bylo potřeba bránit dalšímu zadlužování romských rodin díky podpoře zaměstnávání a vzdělávání. Stínový ministr vnitra opoziční ČSSD Jeroným Tejc míní, že už nyní mají obce nástroje k tomu, aby zneužívání a nepatřičnému utrácení dávek bránily. Jmenoval třeba to, že se podpory dají vyplácet v poukázkách, které není možné utopit v hernách. Podle ministra vnitra Radka Johna (VV) je cestou k řešení problému i "regulace a zdanění hazardu". Města by měla mít možnost ho buď zakázat, nebo z něj dostat v daních "odškodnění", řekl v OVM John.

Pospíšil: Vláda odstraní rozpory v zákonech o bydlení

Vláda se v průběhu příštích dvou let pokusí odstranit rozpory mezi připravovaným občanských zákoníkem a v pátek ve sněmovně schválenou novelou občanského zákoníku, která upravuje mimo jiné postup po skončení regulace nájemného. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) to řekl v pořadu Partie televize Prima, ze schválené novely je podle něj 90 procent v souladu s chystaným občanských zákoníkem. Nový občanský zákoník vláda projedná na jaře, pak se jím zhruba rok bude zabývat parlament, uvedl ministr. Zákoník by pak měl vstoupit v účinnost v polovině roku 2013. "Jsme připraveni občanský zákoník, který se dva roky bude projednávat, ještě dopilovat, aby rozpory byly odstraněny," řekl Pospíšil. V oblasti bydlení je podle něj třeba upravit "drobné nuance". Poslanec za ČSSD Stanislav Křeček v debatě poukázal na nedostatky schválené novely, které podle něj představuje například rušení služebních bytů. Připravovaný občanský zákoník naopak služební byty neruší, poznamenal. Křeček také upozornil, že schválená novela počítá s tím, že pronajímatel má právo rozhodnout o tom, s kým bude nájemce bydlet. "To je protiústavní zásah, který tam ministerstvo pro místní rozvoj prosadilo. V novém občanském zákoníku je řečeno, že nájemce má právo bydlet, s kým chce. To je zásadní rozpor," řekl Křeček. Novelu v pátek kritizovali také další opoziční poslanci. Pospíšil poznamenal, že vláda musela novelou občanského zákoníku reagovat na konec regulace nájemného. Podle novely budou nájemci a pronajímatelé mít mimo jiné pevnou lhůtu na dohodu o zvýšení nájemného. Teprve po jejím uplynutí se budou moci vlastníci bytů obrátit na soud, aby nájemné stanovil. S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Průměrná mzda je přes 23.300 Kč, nemají ji ale dvě třetiny lidí

Průměrná mzda v České republice v prvních třech čtvrtletích loňského roku vzrostla na 23.324 korun. Byla tak o 519 korun vyšší než ve stejném období předchozího roku. Méně než průměrný plat ale berou zhruba dvě třetiny lidí, hlavně v malých firmách. Vyplývá to ze zprávy o příjmové a výdajové situaci domácností ČR zveřejněné ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), která využívá čísel Českého statistického úřadu. Z hlediska odvětví brali nejvíce zaměstnanci v peněžnictví a pojišťovnictví, jejich průměrná mzda 46.724 korun byla více než dvojnásobná než celostátní průměr. Tradičně vysoké mzdy byly i v odvětvích informační a komunikační činnosti, průměrně 42.821 korun, a ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu s průměrem 38.296 Kč. Mzda převyšující celorepublikový průměr byla rovněž vyplácena v odvětvích profesní, vědecké a technické činnosti s průměrem 29.985 korun či těžba a dobývání, kde se průměrně bralo 27.645 Kč. V oblasti veřejná správa a obrana si zaměstnanci v průměru přišli na 26.366 Kč a ve zdravotní a sociální péči na 23.871 Kč. Naproti tomu nejnižší průměrnou mzdu měli zaměstnanci v oblastech ubytování, stravování a pohostinství, v průměru dostávali 12.574 Kč. V administrativních a podpůrných činnostech brali 16.137 korun a v zemědělství, lesnictví a rybářství průměrně 17.825 Kč.

Sedm z deseti Čechů chce letos podle ankety požádat o vyšší plat

Až 71 procent lidí má v plánu v letošním roce požádat zaměstnavatele o zvýšení platu. Naopak 29 procent si o vyšší mzdu letos neřekne. Ukázala to lednová anketa pracovního portálu OnlinePráce, které se zúčastnilo 1480 lidí. Třetina respondentů přitom uvedla, že o zvýšení platu požádá v případě, pokud bude schopna prokázat své přínosy pro zaměstnavatele, tedy například přímý podíl na růstu zisku nebo zajištění nových zakázek. Naopak bez ohledu na aktuální finanční výsledky zaměstnavatele si o vyšší mzdu pravidelně říká 38 procent dotázaných a chystají se k tomu i letos. "Firmy jsou kvůli ekonomické recesi v oblasti mzdové politiky opatrné, řada z nich nějakým způsobem provázala platy zaměstnanců s hospodářskými výsledky. Neočekáváme proto, že firmy budou plošně zvyšovat mzdy. Budou ale pokračovat v trendu motivace klíčových zaměstnanců bonusy vázanými na pracovní výkon a jeho dopad na ekonomické výsledky firmy," komentovala výsledky ankety Lea Kozáková ze zákaznického servisu portálu OnlinePráce.

Radiožurnál: MK připravuje inventuru seznamu kulturních památek

Ministerstvo kultury připravuje inventuru seznamu kulturních památek. Někteří galeristé a sběratelé umění by chtěli seznam zúžit, podle nich jsou v něm určité obrazy a umělecké předměty zbytečně. Informoval o tom Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Diskusi na toto téma rozpoutal nedávný případ nepovoleného vývozu obrazu Pabla Picassa, který má statut kulturní památky. Inventura by měla pomoci vyjasnit majetkové vztahy a vyčíslit pojistné hodnoty uměleckých děl. Radiožurnál uvedl, že Česko je jednou z nejbohatších zemí, pokud jde o movité umělecké předměty. Statisíce jich jsou zapsány na ústředním seznamu památek. Na inventuru čeká řada obchodníků s uměním, kteří by chtěli prodávat za hranice, zákon o památkové péči jim to ale nedovoluje. Ministerstvo kultury nemá dostatečné prostředky na to, aby vykoupilo všechny kulturní památky od soukromých sběratelů. Ze seznamu je ale nechce odebrat, protože tak by mnoho vzácných děl z Česka nenávratně zmizelo. "V praxi, když prodáváte obraz nebo umělecké dílo tohoto významu, tak to musíte nabídnout státu. Stát má předkupní právo," popsal současný stav galerista Jiří Švestka. Pokud ovšem stát předkupní právo nevyužije, v mnoha případech zablokuje možnost prodat toto dílo do zahraničí.

Památník národního písemnictví získal Mňačkovu knihovnu

Památník národního písemnictví získal knihovnu a veškeré vybavení pracovny slovenského spisovatele a novináře Ladislava Mňačka. Stalo se tak díky vdově Evě Mňačkové. Pracovna byla instalovaná v jednom z objektů památníku v Pelléově ulici v Praze 6. Lidé ji budou moct vidět v rámci pořadů pro veřejnost, badatelům bude zpřístupněna po dohodě. ČTK o tom za Památník národního písemnictví informovala Vladimíra Hoštová. Památník pracovnu slavnostně otevře v pondělí při vzpomínkovém večeru nazvaném Odchody a návraty. Mňačko se narodil v roce 1919 a zemřel v roce 1994. Napsal mimo jiné knihy Smrt si říká Engelchen a Jak chutná moc. Po roce 1948 se stal prominentním novinářem propagujícím nastupující režim, od poloviny 50. let se ale změnil v jeho nekompromisního kritika. Po invazi sovětských vojsk emigroval, žil v Německu, Rakousku a Itálii. Do Československa se vrátil po roce 1989.

Nesvatbov na Berlinale bavil, režisérka ho ale považuje za smutný

Salvy smíchu vyvolalo v berlínském kině Delphi Filmpalast premiérové promítání českého dokumentu Nesvatbov na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. Jeho režisérka Erika Hníková přitom svůj snímek o nezadaných třicátnících a svérázném slovenském starostovi, který se jim všemi způsoby snaží najít partnera, považuje spíše za smutný. "Na mě pořád ten film působí spíš smutně než humorně. V okamžiku, kdy mi někdo říká, že se od začátku do konce bavil, tak já jsem z toho vždycky dost překvapená," přiznala Hníková ČTK. "To, že ten film obsahuje nějaké humorné scény, to jsem věděla. Ale to, že někdo ho od začátku do konce bude vnímat jako humorný celek, tak to jsem nevěděla," dodala. Její třetí celovečerní dokument pojednává o slovenské vesnici Zemplínske Hámre, jejíž starosta - vysloužilý generál - bojuje všemi prostředky za to, aby obec nevymřela, neboť je v ní mnoho svobodných. Když nepomohou sliby finanční odměny za sňatek a za děti, ani každodenní apely k plození potomků v obecním rozhlase, rozhodne se uspořádat pro "nezavrabčené" seznamovací večírek. Ani ten ale kýžený výsledek nepřinese. Nesvatbov měl v sobotu na Berlinale premiéru jako druhý ze tří českých filmů uváděných letos v oficiálním programu berlínského festivalu. V pátek měli jeho návštěvníci možnost prvně vidět česko-slovenské psychologické drama Dům slovenské režisérky Zuzany Liové, v úterý čeká premiéra snímek Osmdesát dopisů debutujícího režiséra Václava Kadrnky. Všichni tři čeští zástupci byli zařazeni do nesoutěžní sekce Forum.

Tenistka Kvitová porazila i jedničku Clijstersovou a má trofej z Paříže

Ani světová jednička Belgičanka Kim Clijstersová nedokázala zastavit vítěznou jízdu Petry Kvitové na tenisovém turnaji v Paříži. Dvacetiletá Češka zvítězila ve finále 6:4, 6:3 a potřetí v kariéře pozvedla trofej pro šampionku na okruhu WTA. V této sezoně Kvitová ze 17 zápasů prohrála jediný, a to ve čtvrtfinále lednového grandslamu Australian Open. Před Paříží triumfovala i v Brisbane, navíc dovedla český tým do semifinále Fed Cupu přes domácí Slovensko. Ve světovém žebříčku si v pondělí vylepší osobní maximum na 14. místo.

Dále ze sportu:

Hokejová hvězda Jaromír Jágr převezme v nové sezoně od svého otce vedení kladenského klubu. Neznamená to však, že se do středočeského celku zároveň vrátí jako hráč. Mohl by zůstat v Omsku nebo zamířit zpět do NHL a Kladno v takovém případě řídit na dálku. Řekl to v rozhovoru pro MfDnes. Útočníkovi, který v úterý oslaví 39. narozeniny, skončí v létě smlouva v Avangardu Omsk, kde hraje po odchodu z NHL už třetím rokem. Loni v létě Jágr slíbil, že se do dvou let do svého mateřského klubu vrátí. Nyní je rozhodnut převzít Kladno už po této sezoně.

Čeští hokejisté prohráli ve svém posledním utkání na LG Hockey Games ve Stockholmu s Ruskem 2:4 a skončili s jediným bodem poslední. Výběr trenéra Aloise Hadamczika sice vedl po gólu Ondřeje Němce, ale sborná výsledek otočila po dvou trefách Maxima Rybina a brankách Alexandra Galimova a Jevgenije Kuzněcova. Výsledek už jen zkorigoval v závěru Tomáš Rolinek. Rusové tak skončili druzí za Švédskem.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, ojediněle slabé sněžení nebo déšť se sněhem. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.