Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Bárta se ke sledování politiků agenturou ABL vyjádří v sobotu

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) se v sobotu dopoledne veřejně vyjádří ke kauze údajného sledování politiků Prahy 11 bezpečností agenturou ABL, které před vstupem do nejvyšší politiky šéfoval. Sdělila to mluvčí Věcí veřejných Petra Hrušová. V úterý přitom slíbil, že se ke kauze vyjádří do tří dnů, tedy do pátku. Bárta se také odmítl seznámit s dokumenty, o které se opírá Mladá fronta Dnes, když tvrdí, že ABL politiky skutečně sledovala. Nahlédnutí do dokumentů mu přímo na tiskové konferenci nabídl novinář listu. Bárta řekl, že trvá na tom, aby je MfD nejprve zveřejnila. Podle něj jsou dokumenty zmanipulované. Bárta loni dal čestné slovo premiéru Petru Nečasovi, že jeho agentura politiky nesledovala. MfD ale tvrdí, že má důkazy, které to potvrzují. ODS a Nečas osobně chtějí po Bártovi veřejné vysvětlení jeho postupu. Bárta už poslance své strany přesvědčil, že předsedovi vlády v případě daného čestného slova nelhal, poslední vývoj v kauze ale zatím obsáhleji a veřejněji nekomentoval. Jeho lidé v posledních dnech uvnitř ABL, kterou nyní vlastní Bártův bratr, zjišťovali potřebné informace.

Paroubek podává oznámení kvůli údajnému sledování politiků

Poslanec ČSSD Jiří Paroubek podává trestní oznámení kvůli údajnému sledování politiků z Prahy 11 firmou ABL za vedení ministra dopravy Víta Bárty. Bezpečnostní službu podezřívá z toho, že získávala nezákonně údaje z policejních databází. Paroubek na tiskové konferenci řekl, že podezření by se mělo vyšetřit dřív, než bude jmenován nový policejní prezident Petr Lessy. Pokud se prokáže nezákonné lustrování údajů z policejní databáze a to, že o něm Bárta věděl, měl by podle Paroubka odstoupit. Jde o případ údajného sledování někdejší starostky za ODS Marty Šorfové. Paroubkův právník Jiří Vyvadil poukazoval na dokumenty, podle nichž detektivové ABL získali z policejní databáze podle registrační značky vozu za 4000 korun údaje o známém Šorfové. Podle Mladé fronty Dnes, která o sledování informovala, je možné, že si je objednala sama radnice. Představitelé městské části to popírají. ABL dostává od radnice zakázky. V Praze 11 spolu dlouhodobě zápasí dvě skupiny uvnitř ODS. První reprezentuje starosta Dalibor Mlejnský. Do druhého křídla patří jeho předchůdkyně Šorfová.

Ministr John počká s jmenováním Petra Lessyho

Ministr vnitra Radek John (VV) zatím do funkce policejního prezidenta Petra Lessyho, kterého mu tento týden doporučila výběrová komise, nebude jmenovat. Premiér Petr Nečas (ODS) chce s Petrem Lessym ještě hovořit a teprve potom se rozhodne, zda jeho jmenování podpoří. Petr Nečas a Radek John se na tom dohodli na společné schůzce. "Doufám, že to povede k brzkému ustavení policejního prezidenta, protože policie to potřebuje," uvedl ministr John k premiérovu požadavku. Petr Nečas po setkání zdůraznil, že nemá důvod nic měnit na svých dřívějších výhradách vůči způsobu, jakým ministr John ke jménu nového policejního prezidenta dospěl. Náměstka ředitele jihomoravské policie Petra Lessyho doporučila Radku Johnovi ve středu výběrová komise. Premiér má pochybnosti o zákonnosti výběru, nemusel by podle něho být v souladu se služebním zákonem. Zpochybnil i nestrannost a nezávislost řízení.

Koaliční strany se na důchodové reformě nedohodly

Koaliční strany se zatím na konečné podobě důchodové reformy nedohodly. Ve hře je stále několik variant a jednání o nich nadále probíhají. Ministerstvo práce a sociálních věcí v současnosti provádí jejich propočty. Jednání by měla pokračovat v následujících čtrnácti dnech. ČTK to sdělili lídři koaličních stran a jejich experti na důchodovou reformu. Podle informací Lidových novin se koaliční strany dohodly na všech základních principech reformy již ve čtvrtek. "Ta informace neodpovídá realitě," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Jednání podle něj ve čtvrtek nemělo žádný výsledek, na kterém by se všechny tři strany shodly. "Jednáme a budeme jednat," řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS) a stejně se vyjádřil i expert Věcí veřejných Pavel Rusý. "Jednání probíhají dále, diskutuje se, nic není uzavřeného," sdělil ČTK.

Premiér Nečas doufá, že reforma zdravotnictví nabere tempo

Premiér Petr Nečas (ODS) doufá, že reforma zdravotnictví nabere tempo tak, aby byly reformní zákony přijaty ještě letos. Po setkání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) uvedl, že resort nesmí být černou dírou na peníze. S ministrem dnes dohodl konkrétní úkoly, podrobnosti ani na dotaz premiér neupřesnil. "Řešila se i aktuální situace v českém zdravotnictví. My jsme si i řekli možnost, kterými bychom reagovali. Jsou také zadány konkrétní úkoly, které z toho plynou, které budou zpracovány a předloženy i vládě," řekl premiér s tím, že naprosto klíčové jsou pro něj reformy. "Řekli jsme si základní představu o legislativních změnách, o proceduře a legislativních lhůtách. Myslím si, že se nám podaří reformu zdravotnictví dostat do tempa, které umožní v letošním roce předložit a schválit klíčové zákony," dodal Petr Nečas. Ministr Heger ocenil zájem premiéra o dění v resortu. K akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme, která má přinést nemocničním lékařům zvýšení platů, uvedl, že ministerstvo se snaží plnit všechny požadavky odborů nefinančního rázu, k tomu patří i nastartování reformy. Prvním krokem bylo vyhlášení boje korupci, což by mohlo přinést peníze na zvýšení platů.

Zdravotní sestry se k protestu lékařů nepřipojí

Zdravotní sestry se k protestu lékařů Děkujeme, odcházíme nepřipojí a výpovědi z práce nepodají. Vlastní protestní akci organizovat nebudou. Po mimořádném sněmu předsedkyň a předsedů sekcí a regionů České asociace sester (ČAS) to řekla její prezidentka Dana Jurásková. Záleží podle ní na každé jednotlivé sestře, zda se k hromadným výpovědím lékařů přidá. ČAS nesouhlasí s nátlakovou formou, jíž chtějí lékaři vyšší platy získat. Sestry se obávají, že hromadné odchody lékařů z nemocnic ohrozí i jejich pracovní místa. Pokud se budou slučovat nemocniční oddělení nebo rušit celé nemocnice, přišly by o práci. V ČR je zhruba 80.000 sester, z nich 15.000 je v ČAS. Pro sestry ale může být akce lékařských odborů i užitečná. Pokud lékaři víc peněz na platy vybojují, mohly by dostat také víc. Pokud by se nemocnice s akutní péčí nerušily, ale změnily na léčebny dlouhodobě nemocných a doléčovací ústavy, bylo by naopak sester potřeba ještě víc.

Pacienti, odbory i nemocnice žádají o více peněz na platy lékařů

Svaz pacientů vyzval dnes zdravotní pojišťovny a zástupce státu v nich, aby přidali peníze nemocnicím na zvýšení platů lékařů. Jinak vyzve občany, aby využili dražší léčbu v cizině. Nemocnice podle šéfa sdružení menších nemocnic Eduarda Sohlicha žádné rezervy na platy nemají. Šéf lékařských odborů Martin Engel potvrdil, že lékaři na výpovědích trvají. Nedostali prý zatím takovou nabídku, aby je stáhli. Rychlé řešení je nutné, jinak se zhorší kvalita zdravotní péče a v řadě míst hrozí i kolaps péče v nemocnicích, varovaly odbory. Peníze do nemocnic a na platy lékařů lze získat změnou úhradové vyhlášky, nyní platná norma snížila příjmy nemocnic o dvě miliardy korun. K úpravě vyhlášky vyzval ministerstvo také prezident lékařské komory Milan Kubek. Další rychlou cestou k získání peněz na platy je potlačení korupce. Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové je třeba "utáhnout kohoutky", peníze na platy zdravotníků odebírají nákupy předražených léků a techniky. Podle Transparency International bere korupce ve zdravotnictví ročně asi 27 miliard, resort spotřebuje kolem 280 miliard za rok.

Vít Bárta se omluvil premiéru Nečasovi za výrok na Facebooku

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) se dnes dopisem omluvil premiéru Petru Nečasovi (ODS) za výrok, který se ve čtvrtek objevil na sociální síti Facebook. V souvislosti se spory kolem výběru nového policejního prezidenta v něm stálo, že se premiér "začíná chovat jak malé děcko". V dopise, který má ČTK k dispozici, Vít Bárta výrok označil za politicky nevhodný, uvedl však, že na Facebook jej neumístil on, ale členka jeho PR týmu. Petr Nečas ve středu vyčetl předsedovi VV a ministru vnitra Radku Johnovi, že informaci o vítězi výběrového řízení na policejního prezidenta dostal v textové zprávě z mobilního telefonu své asistentky. Den nato se na Bártově profilu na Facebooku objevilo prohlášení: "Pan premiér se už opravdu začíná chovat jak malé děcko a mě s ním začíná docházet trpělivost." "Na tento profil přispívám v drtivé většině případů pochopitelně sám; tentokrát však došlo k nedorozumění. Členka PR týmu již byla za své pochybení pokárána," napsal Vít Bárta. Dodal, že nechce přilévat olej do ohně a komplikovat "již tak dost vyostřenou situaci" ve vládní koalici.

PPF Advisory odstoupila ze soutěže o obří ekologickou zakázku

Konsorcium PPF Advisory odstoupilo ze soutěže o zakázku v hodnotě desítek miliard korun na likvidaci ekologických škod. PPF Advisory svůj krok zdůvodnila údajnou politizací tendru. Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Zůstaly tak společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services ze skupiny J&T. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle informací tisku však Česká inspekce životního prostředí dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací jen na 40 až 50 miliard korun. Server Aktuálně.cz nedávno uvedl, že by stát za obří zakázku na odstranění starých ekologických škod mohl zaplatit dokonce pouze mezi 25,3 až 31,7 miliardy korun. Server se přitom odvolal na důvěrný dokument ministerstva životního prostředí. 14. ledna deník Mladá fronta Dnes uvedl, že vláda zřejmě zakázku na likvidaci starých ekologických škod zruší. Deníku to anonymně potvrdili vládní zdroje z ODS, Věcí veřejných i významní členové TOP 09. Kritici soutěže tvrdí, že zakázka je předražená a může připravit stát o desítky miliard korun.

Kanadští experti budou v Česku kvůli vízům od 31. ledna

Kanadští experti, kteří se chystají přijet kvůli možnému zrušení vízové povinnosti pro Čechy, se v týdnu od 31. ledna setkají se zástupci české státní a neziskové sféry. Na dotaz ČTK to uvedlo kanadské velvyslanectví v Praze. Odborníci se budou například zajímat o to, jak české úřady chrání menšiny a pomáhají jim v integraci. "Účelem této návštěvy je získat co nejvíce informací k případné budoucí revizi vízové povinnosti," řekla mluvčí velvyslanectví Petra Šedinová. Podle ní tu odborníci na migraci budou od 31. ledna do 4. února. "Kanadští experti budou zkoumat socioekonomickou oblast a důvody, které přispěly k nezvyklému přílivu imigrantů. Zároveň budou zkoumat vládní akční plány a strategie, které by měly napomoci zastavit zvýšenou imigraci," řekla loni kanadská velvyslankyně v Česku Valerie Raymondová Lidovým novinám. Návštěva souvisí s českým úsilím o zrušení kanadských víz, které tato zaoceánská země předloni znovu zavedla v reakci na velké počty českých žadatelů o azyl, vesměs z řad Romů.

Renata Vesecká zůstane na NSZ jako řadová žalobkyně

Bývalá nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká bude nadále působit na Nejvyšším státním zastupitelství jako řadová státní zástupkyně na analytickém a legislativním odboru. Dohodla se na tom se svým nástupcem Pavlem Zemanem. ČTK to dnes řekla mluvčí zastupitelství Helena Markusová. Renata Vesecká do nového zaměstnání nastoupí 1. února. Po svém odvolání zvažovala odchod ze státního zastupitelství s tím, že měla jiné pracovní nabídky. Analytický a právní odbor se vyjadřuje k návrhům právních předpisů, k nimž se koná připomínkové řízení a zpracovává návrhy stanovisek ke sjednocení výkladu zákonů.

ČT: Podnikatel Vaškůj byl propuštěn z rakouské vazební věznice

Podnikatel Roman Vaškůj, který byl v Česku odsouzen za daňové úniky k vězení v délce 7,5 roku, byl propuštěn z rakouské vazební věznice. Uvedla to Česká televize. Vaškůj uprchl do zahraničí předloni v červenci. Loni v červnu ho zatkla vídeňská policie. Vaškůj se označil za oběť české justiční mafie. Je totiž obviněn i v bývalé korupční aféře expředsedy lidovců Jiřího Čunka. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková řekla, že rakouský soud koncem listopadu nepravomocně povolil podnikatelovo vydání do České republiky. 3. prosince však tamní orgány Vaškůje propustily z vazby. "Uplynula maximální lhůta, po kterou ho bylo v Rakousku možné ve věznici držet," uvedla Palečková. Vaškůj podle obžaloby dovážel v letech 1994 a 1995 ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale vyhýbal se placení daní. Převáděl prý dovážené zboží papírově na další lidi, takzvané bílé koně. Na ně pak padla povinnost zaplatit daň, ačkoli zbožím fakticky sami nedisponovali a ani neměli na zaplacení.O transakcích možná věděli i celníci.

Znovín Znojmo koupil Vinice Hustopeče

Jeden z největších výrobců vína na Moravě Znovín Znojmo výrazně posílil svou vinohradnickou základnu. Od podnikatele Andreje Babiše koupil Vinice Hustopeče s.r.o., které vlastní kolem 250 hektarů vinic. V tomto směru patří k největším firmám v republice. ČTK to řekl ředitel Znovínu Pavel Vajčner. Cenu neuvedl. Surovinová základna Znovínu vzroste několikanásobně. Firma dosud sama hospodařila pouze na 20 hektarech. Hrozny dál nakupovala od vinařů z regionu. Poslední dva roky byla ale úroda slabá, proto se vedení Znovínu rozhodlo pro akvizici. "Slibujeme si od tohoto kroku větší surovinovou jistotu pro nepříznivé roky," uvedl Pavel Vajčner. Dalším důvodem je rozšíření portfolia o odrůdy, které se na vinících firmy Vinice Hustopeče pěstují. Jedná se především o Frankovku, Chardonnay, Rulandské bílé a šedé nebo Ryzlink vlašský. Na Znojemsku se oproti tomu více pěstuje Sauvignon, Tramín nebo Ryzlink rýnský. "Své portofolio jsme nyní posílili," uvedl Pavel Vajčner.

Nákupy turistů z ciziny vzrostly o pětinu, nejvíc utratí Číňané

Útraty turistů ze zemí mimo EU loni v Česku vzrostly o 19 procent. Nejvíce z nich utráceli Číňané, průměrně 10.000 korun za nákup. Vyplývá to ze statistiky, kterou vypracovala společnost Global Blue na základě údajů z žádostí o vrácení DPH. Z výsledků průzkumu vyplývá, že ze skupiny turistů, kteří si nechávají vracet daň, nejvíce za nákup v průměru utrácejí Číňané, Filipínci a Ukrajinci. Z dovolených si podle studie nejčastěji vozí značkový textil, sklo, šperky a hodinky. Průměrný denní nákup bohatších Ukrajinců podle průzkumu společnosti loni dosáhl 8000 korun a v případě Rusů, nejčastějších návštěvníků ze zemí mimo EU, přesáhla průměrná výše denního nákupu zboží 6000 korun. Rusové ale nadále drží největší podíl na nákupech. Přes 44 procent nákupů zahraničních turistů v Česku připadá na návštěvníky z Ruska. Druhý největší podíl na nákupech se značnou ztrátou drží Číňané se šesti procenty.

Vzniklo faksimile knihy předhusitského práva

K vzácné knize předhusitského práva, kterou má v opatrování Archiv hlavního města Prahy, vyšla věrná kopie, takzvaná faksimile. Rukopis vznikl mezi lety 1413 až 1419 na popud městské rady Starého Města pražského. Obsahuje česky psané poznámky k pražskému městskému právu, k českému zemskému právu, právní rozbory a judikáty jednotlivých kauz. Knihu dnes představil ředitel archivu Václav Ledvinka. Faksimile vyšla v nákladu 199 kusů, několik z nich poslouží archivu, některé zhotovitel daroval na dobročinné účely, většina knih jde jako sběratelská bibliofilie do prodeje. Prodává se za 140.000 korun, náklady na výrobu se počítají v milionech korun. Ke každému výtisku se přidává certifikát s garancí, že jde o jeden ze 199 vyrobených kusů a náklad se v budoucnu nezvýší. "Nádherně zdobený iluminovaný rukopis je ukázkou tehdejšího uměleckého stylu, takzvaného krásného slohu," uvedl Václav Ledvinka. Faksimile se vyráběla několik měsíců technologií, která by měla věrně replikovat původní řemeslné metody. Místo pergamenu jsou listy z papíru, podle Václava Ledvinky je však faksimile od originálu pro většinu lidí nerozeznatelná.

Výstava nabízí kresby Andyho Warhola i fotografie z jeho života

Černobílé originální kresby Andyho Warhola, fotografie a dokumenty týkající se jeho života a rodiny tvoří základ výstavy v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary. Díla na výstavu vybrali Rudo Prekop a Michal Cihlář, autoři knihy Andy Warhol a Československo. Publikace by měla vyjít v létě v nakladatelství Arbor vitae, výstava je její předzvěstí. "Jsou zde i známé ikony, Warholův autoportrét a elektrické křeslo, záměrem výstavy je ale v první řadě ukázat méně známá díla, v nichž vyniká Warholova kresebnost," řekl ČTK před vernisáží manažer projektu Boris Kršňák. Celá jedna stěna zadní místnosti galerie je pokrytá většími černobílými kresbami váz s květinami, naproti jsou dva černobílé portréty da Vinciho Mony Lisy, na jiné zdi visí čtyři různobarevné verze lebky, kterými se prý nechal později inspirovat britský umělec Damien Hirst. "Andy Warhol se vždy pohyboval na hranici krajností, tvrdil, že krajnost, to je černá a bílá, to je život a smrt, a pokud jsou v životě nějaké barvy, tak stejně časem vyblednou," doplnil Boris Kršňák. Výstava potrvá do 27. února.

Tvorba Jana Švankmajera se představí v Rotterdamu

Nový film Jana Švankmajera Přežít svůj život bude zastupovat českou filmovou tvorbu na 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu. Ten se koná od 26. ledna do 6. února. V doprovodném programu představí Švankmajerovu výtvarnou tvorbu jeho koláže. Rotterdamský filmový festival má široký záběr ve výběru filmů. K vidění jsou tam snímky uznávaných i méně známých režisérů. Zastoupena je hraná, dokumentární i krátkometrážní tvorba.

Výstava Pražské quadriennale zve umělce do svých dílen

Jen do poloviny února už mají čas studenti, kteří se chtějí zúčastnit kurzů pořádaných v rámci Scenofestu, součásti červnové přehlídky scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale (PQ). Vybrat si přitom mohou z 52 dílen, jichž se zúčastní přes tisíc zájemců. "Centrem Scenofestu se stane Divadelní fakulta Akademie múzických umění (DAMU)," řekla ČTK mluvčí přehlídky Silvie Marková. Náplní a tématy Scenofestu budou například environmentální design i čínská opera, scénické ztvárnění vzpomínek, světelný design v současných produkcích, loutky v 21. století a veřejný prostor jako kulisy pro performance. Podle výkonné ředitelky PQ Daniely Pařízkové jsou mezi vedoucími workshopů výjimečné osobnosti z celého světa. K lákavým jménům školitelů patří například britský loutkář Julian Crouch, duo světelných designérů z Brazílie Vera Hamburgerová a Raimo Benedetti či celosvětově uznávaný scénograf Erich Wonder. Kompletní přehled dílen a údaje o registraci mohou zájemci najít na webu www.scenofest.pq.cz/workshops.

Zlatá slza z šanghajského Expa bude vystavena v Ostravě

Ve Vítkovickém zámku v Ostravě bude od středy 26. ledna do soboty 29. ledna vystavena pro veřejnost unikátní zlatá slza, která byla jedním z nejsledovanějších exponátů českého pavilonu na Expu 2010 v Šanghaji. Osmdesát centimetrů vysoký objekt přilákal do českého pavilonu na Expu několik milionů lidí. Nebyl ovšem vyrobený z tuny zlata; vrstva vzácného kovu pouze pokrývá hliníkovou kapku. V Šanghaji se zlatá slza LacrimAu nacházela v laboratoři, do níž směl vstoupit jen každý pětistý návštěvník pavilonu. Ve speciálním křesle pak byly při pohledu na slzu snímány jeho reakce; po jejich vyhodnocení automatická pipetovací stanice namíchala z různých esencí osobní vůni. Do Ostravy putuje slza z depozitáře pražské Galerie Zdeněk Sklenář, která s autorem díla Federicem Diazem úzce spolupracuje. Zlatá slza bude mít v budoucnu šest kopií, jedna z nich se měla dražit údajně za 30 milionů korun.

Houslista Holas v USA připravuje desku Čechomoru

Houslista Karel Holas ze skupiny Čechomor je v těchto dnech ve Spojených státech, kde připravuje novou desku kapely. Pracuje na ní s producentem a kytaristou Gerrym Leonardem, který spolupracoval s Davidem Bowiem a hraje také například s americkou folkovou písničkářkou Suzanne Vega. Poznali se předloni, kdy Čechomor se zpěvačkou a její skupinou vystoupil na třech koncertech v Česku. Holas si zase během nynějšího pobytu v USA zahrál na jejím nedávném koncertu v New Yorku. "Když jsem sem 7. ledna přiletěl, tak mi Gerry hned po příletu napsal, že hrají osmého v Town Hall a že Susanne řekl, že když jsem tady, tak ať si přijdu zahrát. Já už jsem si s nimi zahrál, když jsme dělali ty koncerty v Česku, takže jsme jenom oprášili starou věc, kterou jsem s nimi hrál," řekl Karel Holas ČTK v New Yorku. Reakce publika podle něj byla přívětivá a potěšující. "Užil jsem si svých pět minut slávy," podotkl houslista. S Leonardem pak pracovali na nové desce Čechomoru, která bude prvním řadovým albem kapely po šesti letech. Podle Karla Holase bude deska díky producentovi velmi zajímavá zvukově.

Letošní Jazzinec nabídne i přesahy do dalších hudebních žánrů

Letošní 13. ročník festivalu Jazzinec, který začne 16. února v Trutnově, nabídne přesahy do dalších hudebních žánrů. Festival posluchačům nabídne kromě koncertů jazzových formací například také vystoupení švýcarské skupiny The Young Gods a dalších, řekl dnes ČTK ředitel festivalu Tomáš Katschner. "Žánrovou pestrostí chceme ukázat, že v 21. století už hudební škatulky postupně ztrácejí smysl. Vše se vzájemně prolíná a ovlivňuje," řekl Tomáš Katschner. Festivalové koncerty se kromě tradičních míst uskuteční ve vloni otevřeném Společenském centru Uffo. Festival zahájí koncert The Young Gods, kteří při zahájení 13. ročníku Jazzince představí své nové album. Na koncertu vystoupí také formace Dva. Další festivalové koncerty nabídnou třeba písničkářku Radůzu, kterou doprovodí trojice hráčů z jazzového světa. Na 3. března pořadatelé připravili koncert Zuzany Michnové a Marsyas. Poslední akcí festivalu bude 21. dubna vystoupení formace Laca Décziho s Celula New York a quartetu Tomáše Lišky. Více informace o programu festivalu je možné najít na webových stránkách www.jazzinec.cz.

Praha v lednu uvítá mistrovství Evropy v jojování

Po druhé v řadě bude Praha hostit mistrovství Evropy v jojování. Od 29. do 30. ledna se v prostorách Divadla Archa utká několika desítek závodníků - jojerů z více než dvou desítek evropských zemí, informovali ČTK organizátoři z České Yoyo Asociace (CYA). "Každý jojer předvede za hudebního doprovodu svoji sestavu skládající se ze sady jednotlivých triků. Vítěze určí odborná mezinárodní porota, která vystoupení oboduje podle kvality provedení a obtížnosti jednotlivých triků," vysvětlil Jan Kordovský, předseda CYA. Soutěžící se na dvoudenním závodě střetnou v osmi disciplínách, z nichž nejsledovanější je takzvaná volná. Sobota bude patřit kvalifikačním bojům a neděle finále. Loni se do Prahy na evropský šampionát sjelo podle Jana Kordovského 130 účastníků z více než dvacítky států. Jejich tříminutová vystoupení si nenechalo ujít přes 500 návštěvníků z různých koutů Evropy. Letos pořadatelé očekávají registraci závodníků z více než 21 zemí a předpokládají, že návštěvnost překoná loňská čísla.

Ze sportu:

Předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek potvrdil, že se bude ucházet o místo ve výkonném výboru UEFA. O svém záměru informoval poprvé loni v červnu při bilancování svého prvního roku v čele českého fotbalu, ale kandidatura poslal až na poslední chvíli. Už tehdy připustil, že jeho šance na úspěch je malá. Volba nového předsedy UEFA a sedmi z patnácti členů výkonného výboru se uskuteční 22. března na kongresu v Paříži. Haškovu kandidaturu dnes ČTK potvrdil tiskový mluvčí svazu Jaroslav Kolář. "Se svým rozhodnutím předseda seznámí své kolegy ještě na sobotním výjezdním zasedání výkonného výboru ČMFS v Mnichově, čas na její potvrzení má až do sobotní půlnoci," uvedl Jaroslav Kolář.

Český tenista Tomáš Berdych postoupil do osmifinále grandslamového Australian Open. Šestý nasazený v 3. kole porazil Francouze Richarda Gasqueta ve třech setech 6:2, 7:6 a 6:2. S turnajem se rozloučila Barbora Záhlavová-Strýcová po hladké prohře s Číňankou Li Na 2:6 a 1:6. Příštím Berdychovým soupeřem bude Španěl Fernando Verdasco, devátý nasazený, s kterým má pozitivní bilanci 6:4.

Pro hokejového útočníka Tomáše Fleischmanna z Colorada sezona v NHL předčasně skončila. Lékaři mu objevili dvě krevní sraženiny na plicích. Český hráč si stěžoval po čtvrtečním dopoledním rozbruslení na problémy s dýcháním a vyšetření odhalilo vážné zdravotní komplikace. Podle týmového lékaře Davida Mellmana bude šestadvacetiletý hokejista několik měsíců užívat léky na ředění krve a nesmí trénovat. Generální manažer týmu Avalanche, kam přišel Fleischmann koncem listopadu z Washingtonu, dodal, že by hráčova kariéra neměla být ohrožena.

Český výškař Jaroslav Bába vyhrál 7. ročník mítinku Ostravská laťka a výkonem 226 centimetrů splnil rovněž limit pro start na halovém mistrovství Evropy v Paříži. Mezi ženami obhájila loňské prvenství Iva Straková, která skočila 187 centimetrů. Bába si zajistil účast na šampionátu v Paříži hned v první soutěži halové sezony, přestože na mítinku bral vítězství za druhý nejhorší výkon jeho historie.

Místo rychlobruslařské haly, o níž se začalo mluvit po dvojnásobném olympijském triumfu Martiny Sáblíkové, by mohl v České republice vzniknout odkrytý ovál. O jeho výstavbu v Pardubicích podle serveru iDnes projevil zájem architekt Miroslav Petráně, předseda Dostihového spolku a poslanec za Věci veřejné. Zatímco hala plánovaná ve Velkém Oseku počítala s náklady 1,5 miliardy korun, ovál by podle Miroslava Petráně měl stát maximálně 150 milionů. "Ovál by se stal součástí většího sportovního centra, kde by byly například i cyklistické či turistické stezky. Prostě les plný sportu a rekreačních aktivit. A navíc i menší kongresové centrum," řekl Miroslav Petráň.

Krátce o počasí v České republice:

V noci čekáme oblačno až zataženo, místy slabé sněžení. Teploty -3 až -7 stupňů. I v sobotu bude oblačno až zataženo, postupně i polojasno. Odpolední teploty -4 stupně až 0, na horách -7.