Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Vláda se shodla na protikorupční strategii, zbývá doladit pět bodů

Kabinet se shodl na protikorupční strategii, pět dosud nevyjasněných bodů mají zástupci jednotlivých vládních stran doladit do dvou týdnů. Zdá se tedy, že aktuální koaliční napětí mezi ODS a Věcmi veřejnými (VV) se zmírnilo. Ještě v úterý ministr vnitra a šéf VV Radek John vyslovoval obavy, že strategii připravené jeho ministerstvem hrozí "zmrzačení" připomínkami, které k materiálu vznesl úřad vlády premiéra Petra Nečase (ODS). "Bylo to velmi věcné, velmi konstruktivní a celé vedeno snahou udělat co nejúčinnější opatření v boji proti korupci," uvedl ministr John poté, co kabinet strategii podpořil.

Podle stínového ministra vnitra ČSSD Jeronýma Tejce je dobře, že vláda aspoň nějaký materiál schválila. Neznamená to prý ale žádný pokrok. Poslanec Tejc očekává ostré debaty mezi koaličními stranami nad návrhy konkrétních novel zákonů, kterými se bude strategie naplňovat.

Podle předsedy správní rady české pobočky Transparency International Václava Lásky je pozitivní, že vnikl "jízdní řád", který bude možné sledovat. Z velké části bodů však podle něho nelze vyčíst, kdy a jaká opatření budou v dané oblasti učiněna.

Ministři souhlasí se změnami v zákonu o ČNB kvůli nové regulaci EU

Vláda schválila návrh novely zákona o České národní bance, která rozšiřuje působnost banky jako součásti nově vzniklého evropského systému dohledu nad finančním trhem. Ministerstvo financí kvůli požadavkům EU navrhuje, aby zákon Poslanecká sněmovna schválila již v prvním čtení, sdělil po schůzi kabinetu mluvčí vlády Jan Osúch. Evropský systém vznikl na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady jako reakce na finanční krizi. Vznikla tak Evropská rada pro systémová rizika a tři evropské orgány dohledu - pro bankovnictví, pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění, a pro cenné papíry a trhy. Podnětem novému uspořádání systému dohledu nad finančními trhy se stala globální finanční krize, která podle EU odhalila závažné nedostatky při kontrole finančního trhu, a to jak na úrovni jednotlivých členských států, tak na úrovni integrovaných a vzájemně propojených evropských finančních trhů. Česká národní banka přitom rostoucí pravomoc orgánů EU dohlížejících na fungování finančního trhu dlouhodobě odmítá. Současné plány EU berou podle ČNB národním dohledovým orgánům pravomoci, ale odpovědnost za fungování trhu jim ponechávají stejnou.

Vláda schválila energetický zákon, který liberalizuje trh

Ministři schválili novelu energetického zákona, která má přinést větší ochranu spotřebitelům a liberalizovat energetický trh. Jak řekl mluvčí vlády Jan Osúch, novela souvisí s nutností v letošním roce začlenit takzvaný třetí energetický balíček Evropské unie do českého právního řádu. Novela energetického zákona zavádí například oddělení plynárenských společností od provozovatele přenosové soustavy. Plynárenská skupina RWE již za tímto účelem počátkem loňského roku ze své dceřiné firmy RWE Transgas Net vytvořila Net4Gas, který provozuje páteřní síť plynovodů v ČR. "Na unbundling přenosových soustav klade Evropská komise velký důraz," řekl předseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt. Nové pravidlo sice umožňuje mateřské společnosti si provozovatele přepravní soustavy ponechat ve svém vlastnictví, výrazně jsou však omezeny její vlastnická práva. Energetický balíček EU předpokládá, že tím bude posílena hospodářská soutěž a bezpečnost dodávek. V případě provozovatele tuzemské elektrické soustavy ČEPS nebylo nutné mnoho měnit, jeho hlavním akcionářem je stát.

Stát nebude platit dluhy za šampionát v Liberci, potvrdila vláda

Stát se nebude dál podílet na splácení dluhů po lyžařském šampionátu v Liberci, věřitelé by měli své pohledávky vymáhat soudně. Návrh ministra školství Josefa Dobeše (VV) na konečné zamítnutí podílu státu na řešení dluhu vláda vzala na vědomí. Jak po jednání vlády řekl její mluvčí Jan Osúch, organizační tým šampionátu v čele s Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy ve výši 108 milionů korun bez penále. Ministr Dobeš původně chtěl, aby stát z dluhu zaplatit 50 milionů korun, dalších 25 milionů měl zaplatit Liberec, poté ale návrh stáhl. "Není podle názoru ministerstva školství možné, rovněž s přihlédnutím k současnému stavu veřejných rozpočtů, aby vláda schválila jakékoliv řešení, které by vyžadovalo sanaci vzniklé situace z prostředků státního rozpočtu," stojí v jeho materiálu. Stát prý také nenese žádnou právní odpovědnost za závazky organizátorů, věřitelé by proto měli své pohledávky vymáhat soudní cestou.

Vládou schválená elektronizace zakázek může ušetřit miliardy

Ministři schválili návrh strategie na elektronizaci veřejných zakázek pro období 2011 až 2015. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) uvádí, že elektronické zadávání zakázek může státu a veřejné správě ročně ušetřit až 50 miliard korun. "MMR odhaduje, že zavedení elektronizace může ze současného ročního objemu veřejných zakázek okolo 600 miliard korun uspořit zadavatelům při zachování fyzického objemu těchto zakázek až 50 miliard korun rozpočtových prostředků, které budou využitelné pro jiné účelné použití," sdělil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. MMR chce od roku 2012 zahájit provoz elektronického tržiště pro menší nákupy. Na něj má navazovat takzvaný Národní elektronický nástroj na zadávání všech veřejných zakázek. Rozběh těchto systémů a rozsah jejich povinného používání musí jít podle ministra Jankovského ruku v ruce s novelou zákona o veřejných zakázkách, která se v současnosti na ministerstvu připravuje. Způsob přípravy návrhu zákona kritizoval ekonom Pavel Kohout, který kvůli situaci kolem zakázek opouští Národní ekonomickou radu vlády (NERV).

ČSSD váhá s účastí v komisi pro výběr policejního prezidenta

Opoziční ČSSD váhá, zda vyšle své zástupce do komise pro výběr nového policejního prezidenta. Podle úřadujícího předsedy sociální demokracie by to mělo význam pouze tehdy, pokud premiér Petr Nečas (ODS) řekne, že bude výsledky práce komise respektovat. ODS se dosud nepřihlásila ke komisi, kterou zřídil ministr vnitra Radek John (VV), řekl dnes Sobotka novinářům. V desetičlenné komisi mají být podle Johnova návrhu bývalí ministři vnitra za ČSSD František Bublan a Martin Pecina. Koaliční ODS se obává toho, aby se výběr nástupce Oldřicha Martinů nezpolitizoval. Současné přestřelky mezi ODS a Věcmi veřejnými související s protikorupční strategií i s výběrem policejního prezidenta označil Sobotka za sledování pokračujícího rozpadu vládní koalice.

Velvyslanec Eisen by do Prahy mohl přijet ve druhé polovině ledna

Nový americký velvyslanec pro Českou republiku Norman Eisen by do Prahy mohl přijet ve druhé polovině ledna. Vyplývá to z informací diplomatických zdrojů ČTK v Praze. Oficiálně o datu jeho příjezdu nikdo nehovoří. Eisena na sklonku loňského roku jmenoval americký prezident Barack Obama přímo bez souhlasu Senátu, kde se schválení kandidatury zadrhlo. Obama využil toho, že Senát v původním složení končil. Platnost takového jmenování je ale omezená, v tomto případě pravděpodobně na jeden rok. Senát během této lhůty může kandidáta potvrdit a jeho působení ve funkci prodloužit. Česká diplomacie jmenování Obamova poradce pro etiku velvyslancem uvítala, protože bezmála dvouroční absence šéfa americké mise v Praze už vyvolávala neskrývaný podiv.

Ministr Heger vládu informoval o situaci v nemocnicích, rozhodnutí nepadla

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) informoval vládu o situaci v nemocnicích, které chce kvůli nespokojenosti s platy opustit k 1. březnu víc než 3,5 tisíce lékařů. Masivní odliv, tedy odchod více než deseti lékařů, podle něj hrozí v 59 nemocnicích. Jak řekl ministr po zasedání vlády, zatím nelze nic vyvozovat z informací, že někteří lékaři výpovědi berou zpět. Situaci nicméně nepovažuje za dramatickou. Vláda žádná rozhodnutí nepřijala. O situaci nemocnicích bude ministr Heger mluvit s místopředsedou Asociace krajů Jiřím Běhounkem (ČSSD). V pátek potom ministra čeká jednání s šéfy velkých nemocnic. Případná rozhodnutí chce přijmout až po konzultacích s kraji, pod které část nemocnic patří. Ministr zopakoval, že v případě odchodu všech lékařů, kteří výpověď podali, by klesl počet lékařů na stav před deseti lety. To podle něj znamená, že nehrozí nějaký dramatický výpadek systému.

Anesteziologové se uplatňují v cizině bez problémů, v EU chybějí

Anesteziologové a chirurgové, jejichž výpovědi tvoří velký díl výpovědí v odborové akci Děkujeme, odcházíme, dostávají podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka bez problémů práci v cizině už řadu let. Souvisí to podle něj s tím, že chybějí v celé EU. Obecně pak je tam zájem o všechny profese s velkým vytížením, tedy i o nemocniční gynekology, porodníky a internisty. "Práce anesteziologa je extrémně náročná, je jich málo všude v Evropě, protože moderní medicína dělá stále víc invazivních zákroků, kde je přítomnost anesteziologa nezbytná," řekl ČTK Milan Kubek. Na rozdíl od psychiatra, jehož práce spočívá v rozhovoru s pacientem, anesteziolog či chirurg toho s pacienty moc nenamluví. Stačí základní znalost jazyka. To podle Milana Kubka ale není hlavní důvod, proč právě oni jsou tak žádáni. Navíc noví zaměstnavatelé nabízejí, že jim zaplatí intenzivní jazykový kurz, kde vše doženou.

Ústavní soud odložil volby v Krupce, o kupčení ještě nerozhodl

Ústavní soud (ÚS) odložil opakované obecní volby v Krupce na Teplicku. Měly se konat v sobotu ve třech okrscích, lidé ale volit zatím nepůjdou. ÚS bude dál zkoumat situaci kolem kupčení s hlasy. Vyhlášení nálezu odročil na neurčito. Skupina zastupitelů a neúspěšných kandidátů žádá opakování voleb v celé Krupce, odklad voleb přivítala. Pro město to znamená další nepříjemnosti a prodloužení nejistoty, protože bez nového zastupitelstva má omezené možnosti, řekl ČTK tajemník krupské radnice František Růžička (KDU-ČSL). Podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška potřebují soudci více času na vyřešení složité problematiky. Nelze prý předjímat, jak dlouho to potrvá. Odložení voleb znamená pro patnáctitisícovou Krupku i Ústecký kraj další nepříjemnosti. Volební lístky bude potřeba natisknout a doručit znovu, lidé z volebních komisí budou dál čekat na odměny za svou práci. "Ale hlavně to pro město znamená prodloužení nejistoty, protože bez řádně zvoleného zastupitelstva nemůžeme dělat řadu věcí," řekl ČTK František Růžička.

Ekonom.cz: Česku hrozí další arbitráž, tentokrát za 12 miliard Kč

Česku hrozí další velká arbitráž. Společnost Washington Investment Company LLC (WIC) podala ministerstvu financí oznámení o existenci sporu. Ušlý zisk vyčíslila na 12 miliard korun. Uvedl to server Ekonom.cz. Spor údajně souvisí s IT zakázkami pro státní podnik Lesy ČR. "Mohu potvrdit, že jsme dostali dvě oznámení o sporu od této společnosti s vyčíslením údajně ušlého zisku. Zatím se s nimi seznamujeme," řekl Ekonomu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob bez dalších podrobností. WIC podala ještě druhé oznámení, v tomto případě škodu zatím nevyčíslila. Kauza se údajně týká postupu finančního úřadu Praha 4 vůči této společnosti.

Policie vyšetřuje krádež starých fotografií v Národním technickém muzeu

Policie vyšetřuje krádež vzácných historických fotografií, které se během několika let postupně ztrácely z archivu Národního technického muzea. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. O případu informovaly Hospodářské noviny, podle listu zmizelo v rukou soukromníků na 150 unikátních historických snímků s tematikou letectví Rakouska-Uherska, v archivu je nahradily kopie. Škoda se odhaduje na statisíce korun, historickou škodu podle odborníků nelze vyčíslit. Ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr tento případ označil za jednoho z "kostlivců", kteří na něj poté, co se 1. prosince ujal funkce, "vypadli ze skříně". "Potřebuji čas, zatím se s tím stále seznamuji," řekl ČTK s tím, že pracovníci muzea odhalili podezřelé snímky při digitalizaci archivu loni na podzim.

Milan Štěch ocenil představitele Folklorního sdružení za jejich přínos

Představitelé Folklorního sdružení ČR, které loni slavilo 20 let od svého vzniku, dostali stříbrné pamětní medaile Senátu za výjimečný přínos lidové kultuře. Předal jim je předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Mezi oceněné patřil i předseda sdružení Zdeněk Pšenica za to, že pro rozvoj folkloru vytvořil v Česku podmínky, které nemají ve střední Evropě obdoby. Zdeněk Pšenica naopak poukázal na to, že polovina senátorů ve svých regionech aktivně pomáhá folklorním souborům a přehlídkám. Z nich vyzvedl místopředsedkyni Senátu Alenu Gajdůškovou (ČSSD), které připsal mimo jiné zásluhu na vyzvednutí luhačovického festivalu Písní a tancem mezi nejprestižnější přehlídky. Předal jí stříbrnou plaketu Folklorního sdružení. Zdeněk Pšenica uvedl, že Folklorní sdružení se během dvou desetiletí své existence zařadilo mezi nejvýznamnější folklorní spolky v Evropě. Sdružuje čtyři stovky souborů, pořádá 61 členských festivalů ze sedmi desítek podobných akcí, na nichž se podílí.

Arcibiskup Duka požehnal koledníkům Tříkrálové sbírky

Pražský arcibiskup Dominik Duka v katedrále sv. Víta požehnal koledníkům Tříkrálové sbírky. Z balkonu Arcibiskupského paláce pak pozdravil průvod Tří králů na velbloudech a malých i větších koledníků, který vyjel z Hradčan na Loretánské náměstí. Tam se průvod poklonil malému Ježíškovi a předal mu dary - zlato, kadidlo a myrhu. V pražské arcidiecézi se Tříkrálová sbírka koná ve dnech 2. až 10. ledna. Arcibiskup popřál koledníkům mnoho zdaru a ocenil jejich odvahu koledovat v chladných pražských ulicích. Tříkrálová sbírka se v České republice koná už pojedenácté. Dosud se podařilo vybrat téměř 533 milionů korun. Loňská sbírka vynesla rekordních 67,5 milionu korun. Výtěžek je tradičně určen především na pomoc lidem v nouzi.

Na poštovní známce se objevil zakladatel Národního muzea

Česká pošta představila novou známku s vyobrazením významného českého přírodovědce a spoluzakladatele Národního muzea v Praze Kašpara Marii ze Šternberka. Křest se konal v Pantheonu hlavní budovy muzea, kde je také umístěna badatelova socha. Od jeho narození uplyne tento týden 250 let, což připomíná i vitrína s některými dary, které věnoval muzeu. Poštovní aršík navrhl výtvarník Oldřich Kulhánek, poprvé v historii české známkové tvorby ho vyryl německý rytec Wolfgang Mauer ze Spolkové tiskárny cenin v Berlíně. Oba se křtu zúčastnili. Aršík vychází v nákladu 70.000 kusů. Obálka prvního dne vydání obsahuje v obrazové části fosílii stromu z čeledi plavuňovitých Lepidodendron aculeatum Sternberg, která je stará přibližně 305 milionů let. K inauguraci známky bude na Hlavní poště Praha 1 používáno do 14. ledna příležitostné poštovní razítko.

Grand Restaurant Festival se rozšiřuje také do sedmi měst regionů

Luxusní pokrmy ve špičkových restauracích za třetinové ceny ochutnají poprvé lidé z regionů díky druhému ročníku gastronomické přehlídky Grand Restaurant Festival. Zatímco loni se konala pouze v Praze, letos od 15. ledna do 15. února se rozšíří do 22 vybraných podniků v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Liberci, Karlových Varech a Nepomuku. V Praze se přihlásilo 20 restaurací. Novinářům to řekl pořadatel gastronomické přehlídky a vydavatel gastronomického průvodce Grand Restaurant Pavel Maurer. Restaurace nabídnou mistrovský kousek šéfkuchaře, nejlepší jídlo od maminky, regionální specialitu nebo celé degustační menu. "Snažili jsme se v každém městě vybrat restaurace, které patří do té vyšší kategorie a garantují, že to bude jídlo zajímavé za přitažlivé ceny od 200 do 600 Kč, přičemž to nejdražší menu je tříchodové. Všechny pokrmy se dostanou až na třetinové ceny," uvedl Maurer.

Ze sportu:

České hokejistky do 18 let postoupily na mistrovství světa ve Stockholmu do semifinále. Den po výhře nad Japonskem, která pro ně znamenala jistotu udržení mezi elitou, porazily ve čtvrtfinále Německo 3:1 a budou hrát o medaile. Jejich semifinálovými soupeřkami budou v pátek obhájkyně stříbra Američanky, s nimiž svěřenkyně kouče Tomáše Výtiska zahájily šampionát na Nový rok debaklem 0:11. Český výběr získal medaili pouze na premiérovém MS v roce 2008, kdy skončil v Calgary třetí.

Štafeta českých biatlonistů ve složení Zdeněk Vítek, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr dosáhla v závodě Světového poháru v Oberhofu na druhé místo. Lepší byli jen domácí Němci.

Volejbalistky Prostějova porazily v Lize mistryň italský tým Villa Cortese nečekaně hladce 3:0 za pouhých 68 minut a zachovaly si naději na postup do play off. České mistryně přehrály své soupeřky důraznějším podáním, přesným útokem i obranou na síti. Zcela suverénně zvládly koncovky všech tří setů, v kterých nedaly hostujícím hráčkám naději na zvrat.

Do závěrečného závodu Turné čtyř můstků v Bischofshofenu se kvalifikovalo všech pět českých skokanů. Nejlepší z nich byl Jan Matura, jemuž se povedl skok na značku 128 metrů. Jen o půl metru kratší byl výkon Borka Sedláka a oba společně uzavřeli první dvacítku. Jana Maturu čeká ve čtvrtek v 1. kole, které se tradičně skáče k.o. systémem, krajan Roman Koudelka. Český tým tak má jistotu minimálně jednoho zástupce v druhém kole. Borek Sedlák bude bojovat ve dvojici s Rakušanem Mariem Innauerem, Jakub Janda proti Andersi Bardalovi z Norska, Jakub Hlava s Němcem Michaelem Neumayerem.

Sedmý skončil běžec na lyžích Martin Jakš ve sprintu volnou technikou v rámci Tour de Ski v Toblachu, jen o místo horší byla Eva Nývltová. Závod mužů vyhrál Kanaďan Devon Kershaw, druhým místem potvrdil celkové vedení Švýcar Dario Cologna. Sprintu žen kralovala Petra Majdičová a po pěti etapách Tour se posunula na druhé místo za Polku Justynu Kowalczykovou. Z českých reprezentantů ve sprintu bodovali i 18. Dušan Kožíšek a 21. Martin Koukal. O čtyři místa a šestnáct setin sekundy unikl postup z kvalifikace Lukáši Bauerovi.

Český tenista Tomáš Berdych zvládl v indickém Čennaí i druhý duel a postoupil do čtvrtfinále. Nejvýše nasazený hráč turnaje porazil v druhém kole Chorvata Iva Dodiga 6:2 a 6:4 za necelou hodinu a půl hry. V boji o semifinále čeká šestého hráče světa Berdycha Slovinec Blaž Kavčič, až 112. hráč dvouhry ATP.

Petr Čech byl v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) zvolen třetím nejlepším brankářem roku 2010. Před gólmanem Chelsea skončil druhý Julio César z Interu Milán, jednoznačně zvítězil Iker Casillas z Realu Madrid, který pomohl Španělsku k titulu mistrů světa.

Defenzivní univerzál Tomáš Zápotočný přichází z Besiktase Istanbul do fotbalové Sparty s cílem zkvalitnit konkurenci v letenském celku a pomoci mu k obhajobě ligového titulu. Pokud by se mu to podařilo, získal by svůj čtvrtý mistrovský primát v kariéře a třetí po sobě, navíc každý s jiným týmem. Tomáš Zápotočný se stal první zimní posilou Pražanů. Doposud získal tři tituly - v roce 2006 s Libercem, o tři roky později s Besiktasem a loni s dalším tureckým týmem Bursasporem.

Fotbalový obránce nebo záložník Petr Trapp přestoupil ze Slavie do vedoucího týmu první ligy Plzně a stal se tak první zimní posilou Západočechů. Pražané o tom informovali na svém webu, transfer ČTK potvrdil také plzeňský mluvčí Jaromír Hamouz. Petr Trapp je dalším z důležitých hráčů, kteří definitivně opouštějí Slavii. V pražském celku skončil především proto, že mu klub dlužil výplaty. Kvůli tomu dal na konci listopadu výpověď a na začátku zimní přípravy byl přeřazen do B-týmu. Tam však vydržel jen dva dny.

Hokejisty Komety Brno už v extralize nepovede trenér Vladimír Jeřábek. Po osmi zápasech bez výhry v normální hrací době u týmu končí na vlastní žádost. Mužstvo převzal jeho dosavadní asistent Ladislav Lubina, který si k sobě vybere asistenta. "Chtěl jsem dát týmu po nevydařeném utkání s Plzní nový impulz. Přitom v posledním zápase k úspěchu mnoho nechybělo," řekl Vladimír Jeřábek ČTK.

Aleš Loprais s Tatrou klesl po třetí etapě Rallye Dakar na třetí místo v hodnocení kamionů. Do čela klasifikace se vrátil po druhém letošním a celkově 58. etapovém vítězství ruský obhájce prvenství Vladimir Čagin s Kamazem. Po Marku Spáčilovi skončil závod i pro druhou Tatru Czech Dakar Teamu. Podle týmového webu byli po havárii pilot Martin Kolomý a další člen posádky Jaroslav Lamač přepraveni vrtulníkem do nemocnice, zatímco David Kilián pokračoval s vozem do bivaku. V kategorii čtyřkolek přišel o průběžné vedení Josef Macháček a propadl se až na páté místo za týmového kolegu Martina Plechatého.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Většinou zataženo, ojediněle slabé sněžení. Teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia. Meteorologové varují před náledím.