Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Život v ČR ztížily o svátcích sníh a mráz, větší škody nevznikly

Sněžení, ledovka a mrazy komplikovaly po celé vánoční svátky životy lidí v Česku. Počasí způsobilo problémy hlavně v dopravě. Řidiči museli jezdit se zvýšenou opatrností. Na severu Čech, zejména na Ústecku, bylo uzavřeno několik silnic. Počasí bylo příčinou několika nehod, dopravu ale počasí ve větší míře neparalyzovalo. České dráhy přerušily od pátku dopravu na pěti tratích. V sobotu po oteplení a deštích z předvánočního času dočasně stouply hladiny některých řek, žádné škody však nevznikly. České dráhy musely kvůli sněžení uzavřít od pátku pět železničních tratí v západních, středních a severních Čechách a na hranici východních Čech a Olomouckého kraje. Osobní vlak najel v neděli do stromu, který spadl na koleje ve Vysoké Peci u Nejdku. Strom vyvrátil patrně těžký sníh. V sobotu narazil osobní vlak do stromu spadlého na trať před vjezdem do železniční stanice Mariánské Lázně. Strojvůdce byl po srážce zraněn, cestující z nehody vyvázli bez zranění. Zatímco se většina Česka potýkala se sněhem a námrazou, na některých východočeských a moravských řekách stouply v sobotu ráno hladiny. Až na výjimky ale všude platil první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, pouze na Šlapance v oblasti Mírovky na Vysočině to byl druhý stupeň - pohotovost. Situace se ale nikde nevyhrotila. Problémy s počasím přitom patrně brzy neskončí. Například v Česku meteorologové předpovídají už na počátku příštího týdne další zvětšenou oblačnost a sněžení.

Arcibiskup Duka popřál bezdomovcům, aby neztráceli naději

Přáním radostných Vánoc a prosbou, aby nikdy neztratili naději, zahájil v sobotu arcibiskup pražský Dominik Duka vánoční oběd pro bezdomovce, seniory, postižené, osamělé, pro lidi v nouzi a na okraji společnosti, který v Arcibiskupském paláci na Hradčanech uspořádala už potřinácté komunita Sant'Egidio. V sále kardinála Berana se sešly na Boží hod vánoční zhruba dvě stovky hostí, pro Duku to byl první vánoční oběd v nové funkci pražského arcibiskupa. S přítomnými si přiťukl sklenkou šampaňského a potřásl si s každým rukou. "O jedno bych vás poprosil, co je důležité, abyste nikdy neztratili naději, abyste se vždycky snažili znova uchytit, i když to není úplně jednoduché. Věřím vám," řekl hostům Duka. Připomněl jim, že i když někdy už ztrácejí sílu, měli by si být vědomi, že nejsou na světě sami. "O tom jsou Vánoce, protože Kristus přichází a říká: jsem s vámi," uvedl. Podotkl, že i Kristus byl bezdomovcem, v tom jsou mu tito hosté bližší než papež nebo arcibiskup. "Opravdu, v tomto momentě jste mu blízcí, čili máte velikou šanci. Pánbůh žehnej a radostné vánoce," řekl Duka.

V Rajhradě vznikl jeden z největších živých betlémů na Moravě

V Rajhradě na Brněnsku vytvořili v sobotu farníci jeden z největších živých betlémů na Moravě. Zapojilo se do něj 70 lidí v kostýmech. Třicetičlenný sbor k tomu zpíval koledy. Na akci, která se konala na nádvoří rajhradského benediktinského kláštera, se přišlo podívat přes 600 lidí, řekla ČTK její pořadatelka Magda Mlejnková. Letos se rajhradský živý betlém pořádal již podesáté. Akci zpestřilo setkání dětí, které v uplynulých ročnících hrály i s rodiči roli Ježíšků, Marií a Josefů. "Nejstaršímu Ježíškovi je již jedenáct. Každá z někdejších svatých rodin dorazila v kostýmech. Z akce se omluvila jen jediná," doplnila Mlejnková. Živé betlémy vytvářejí nadšenci v českých a moravských městech o Vánocích stále častěji. Rajhradský je mimořádný zejména velkým počtem účastníků. Každý rok jich přibývá. V betlémě neschází miminko představující Ježíška, jehož obklopuje Marie s Josefem, tři králové, andělé a také lidé v krojích.

Divadlo Apropo sehrálo v sobotu na Pražském hradě Živý betlém

Zasněžené třetí nádvoří Pražského hradu ožilo v sobotu odpoledne Živým betlémem. Členové divadelního souboru Apropo tu překvapeným návštěvníkům, z nichž většinu tvořili zahraniční turisté, sehráli dvě tato představení, jejichž kulisou je Zlatá brána katedrály sv.Víta. Další dvě reprízy se na stejném místě uskuteční v neděli 26. prosince odpoledne. Charitativní představení Živý betlém patří k vánoční kulturní nabídce Pražského hradu. Také letos zde tucet herců oživil příběh starý více než dva tisíce let. Na začátku produkce se všechny postavy scházejí ze tří stran nádvoří za zpěvu koled, stejně jako kdysi přicházeli poutníci k jesličkám do skutečného Betléma. Jejich spontánní doprovod tvořili náhodní návštěvníci Hradu, zvědaví, co se bude dít.

Hasiči zasahovali na Štědrý den u méně událostí než v minulosti

Čeští hasiči mají za sebou jeden z nejklidnějších Štědrých večerů za posledních deset let. Celkový počet událostí včetně požárů či dopravních nehod, při nichž v pátek zasahovali, byl zhruba o třetinu nižší, než je dlouhodobý denní průměr. Hasiči likvidovali 39 požárů, to byl druhý nejmenší počet o Štědrém dnu v posledním desetiletí. ČTK o tom v sobotu informovala mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru (GŘ HZS) Ivana Svitáková. Hasiči v pátek zasahovali u 195 událostí, dlouhodobý průměr přitom činí 289 událostí denně. Také počet 39 požárů, které v pátek likvidovali, patří v posledních deseti letech k nejnižším - méně jich bylo jen před osmi roky, a sice 37.

Ve Vratěníně slavili lidé Štědrý den vánočním průvodem

Vánočním průvodem obcí oslavili v noci na sobotu Štědrý den lidé z Vratěnína na Znojemsku. Třetina z 300 obyvatel vesnice se sešla po setmění, aby za zpívání koled prošla od vánočního stromu k obecnímu úřadu a pak ke kostelu na půlnoční mši. ČTK to v sobotu řekl starosta Martin Kincl. Průvod je pro obec nejvýznamnější událostí v roce. Do akce se na Štědrý den zapojují zástupci všech generací. Hodinové setkání podle Vratěnínských utužuje sousedské vztahy a všem především připomíná hlavní smysl Vánoc. "Bez společného zpívání koled, procházky obcí, která je spojena s prohlídkou její vánoční výzdoby, si mnozí oslavu vánočních svátků již ani neumějí představit," dodal Kincl. Společná oslava narození Krista má ve Vratěníně dlouhou tradici. V roce 1948 byl ale průvod zakázán. Pak se stala obec vzhledem ke své poloze v blízkosti hranic s Rakouskem téměř nepřístupnou a byla určena k likvidaci. Měla tam zůstat jen kasárna pohraničníků. Až po roce 1989 se začala obec znovu rozvíjet. Tradice vánočních průvodů byla obnovena před 11 lety.

Češi na Štědrý den poslali méně SMS i MMS než loni

Češi na Štědrý den odeslali 73,76 milionu textových zpráv, což bylo o zhruba 1,1 milionu méně než loni. Proti předchozímu roku také zhruba o pětinu klesl počet zaslaných multimediálních zpráv. Tuzemští operátoři jich na Štědrý den napočítali asi 699.200, loni přitom počet zaslaných MMS narostl zhruba dvojnásobně. Meziročně vyšší byl letos naopak počet hovorů. Údaje v sobotu ČTK poskytli tři největší tuzemští telefonní operátoři.

Poslanci se sejdou až 1. února, letos už do sněmovny nemusí

Poslanci v úterý 21. prosince odmítli vyslovit nedůvěru vládě a teď je čeká víc než měsíční volno. Již v lednu sice zasednou některé výbory, sněmovna jako celek se ale sejde na schůzi až 1. února. Poslancům už také nehrozí, že by ještě letos museli do práce tzv. mezi svátky, tedy v týdnu mezi Štědrým dnem a Silvestrem. Takováto schůze, první po 16 letech, jim hrozila v případě, že by Senát vrátil sněmovně novelu snižující platy ústavních činitelů. Sněmovní organizační výbor už kvůli této možnosti rozhodl, že změní poslední kalendářní týden letošního roku ve sněmovním harmonogramu na variabilní. To by umožnilo na tento termín svolat řádnou schůzi. Senát však novelu zákona o platech ústavních činitelů schválil, a sněmovna už se tedy v závěru roku scházet nemusí. Naposledy jednala sněmovna v období "mezi svátky" v roce 1994. Poslanci zasedli do lavic 27. prosince, aby přehlasovali dvě novely, které vetoval tehdejší prezident Václav Havel. V poslední den roku, tedy na Silvestra, museli do práce poslanci českého sněmu naposledy v roce 1906. Na Nový rok se sešli v den vzniku samostatné České republiky v roce 1993, nikoli však ve sněmovně, ale na Pražském hradě.

Odstávka druhého bloku temelínské elektrárny skončila

Krátkodobá odstávka druhého bloku temelínské elektrárny skončila. Zkouška parametrů paliva v aktivní zóně reaktoru byla úspěšná, blok opět dodává elektřinu do sítě. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Druhý blok podle něj obnovil dodávku elektřiny do sítě v neděli ráno. Provozní personál odpojil druhý blok od rozvodné sítě v sobotu. Pracovníci při pravidelné zkoušce mimo jiné ověřili parametry paliva v aktivní zóně reaktoru. Podle mluvčího byl test posledním před přechodem na ruské palivo společnosti TVEL. Druhý blok čeká výměna amerického paliva za ruské na jaře příštího roku. Ruský výrobce TVEL se stal na základě výsledků výběrového řízení v roce 2006 dodavatelem paliva pro Temelín na deset let. V prvním bloku měnila elektrárna americké palivo za ruské letos v létě. Nutná odstávka byla delší, než se předpokládalo. Energetici měnili všechny palivové soubory, běžně mění jen zhruba čtvrtinu. Kvůli tomu letos Temelín nesplní výrobní plán 14,6 miliardy kWh elektřiny. Na konci letošního roku elektrárna očekává výrobu 13,8 miliardy kWh.

V Česku začínají výprodeje, slevy dosahují až 70 procent

V řadě tuzemských obchodů začaly povánoční výprodeje. O desítky procent levněji lze nakupovat například v prodejnách Tesco, Ikea či Marks & Spencer. Další společnosti se svou zvýhodněnou nabídkou přijdou v pondělí. ČTK to sdělili zástupci obchodních řetězců. Slevy se budou pohybovat od 30 do 70 procent. Češi podle průzkumu GE Money Bank letos plánují utratit v povánočních výprodejích průměrně 5293 korun, což je o 750 korun více než loni. V letošním roce se hned po skončení svátků na nákupy chystají téměř dvě třetiny Čechů, tedy stejně jako loni. Lidé chtějí nakoupit nejčastěji oblečení, boty a elektroniku. V povánočních slevách Češi plánují pořídit spíše dražší věci, které jsou zlevněny až o tisíce korun. Lidé využívají povánoční slevy ve velkém, což svědčí o tom, že vyhledávají výhodné nákupy. Je také proto zájem o kreditní karty, které poskytují za nákupy odměnu.

Meteorologové odvolali na severu Moravy smogovou situaci

Hodnoty polétavého prachu v ovzduší v Moravskoslezském kraji výrazně klesly pod limit. Meteorologové proto v neděli ráno odvolali smogovou situaci, kterou vyhlásili ve středu. Nadále však nechali v platnosti upozornění na možný výskyt smogu. ČTK to sdělil Marek Bruštík z Krajského úřadu v Ostravě. V neděli ráno se hodnoty čtyřiadvacetihodinových koncentrací prachu v ovzduší pohybovaly na všech měřicích stanicích od devíti do 20 mikrogramů na metr krychlový, limit je přitom 50. Meteorologové proto zrušili regulaci výroby největších znečišťovatelů na Ostravsku. Také městskou hromadnou dopravou v Ostravě se přestane jezdit zdarma. Meteorologové nepředpokládají významnější změnu, hodnoty prachu v ovzduší mají s velkou pravděpodobností zůstat nadále pod limitem. Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v Evropě a právě v zimním období bývají rozptylové podmínky často velmi špatné. Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na jejich zdraví. Město Ostrava dokonce kvůli ovzduší podalo žalobu na stát, který podle vedení města nepřijal dostatečná opatření pro zlepšení situace.

Prameny v Karlových Varech čeká po svátcích očista od usazeného vřídlovce

Karlovarské léčivé prameny jsou hostům k dispozici až do konce letošního roku a užít si jich mohou i v prvních dnech roku nového. Od 17. ledna však čeká nejnavštěvovanější promenádu, Vřídelní kolonádu, úplná odstávka. Pitné kúry tu nebudou možné až do 28. ledna a během této doby budou zbaveny nejdůležitější rozvody i akumulační nádrže na léčivou vodu vrstvy usazeného vřídlovce. ČTK to řekl ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů Milan Trnka. Na Štědrý den se brána Vřídelní kolonády uzavřela o dvě hodiny dříve než v obvyklých 18:00 a v sobotu se otevřela až v 10:00. Ve stejnou dobu mohou prameny ochutnat lidé také na Nový rok. Pak už bude běžná otvírací doba do 17. ledna, kdy nastane chystaná odstávka, uvedl Trnka. Jinak než při uzavření Vřídelní kolonády nelze technologie k jímání a rozvodům vřídelní vody vyčistit, řekl. "Musíme důkladně vyčistit například mísu výtrysku Vřídla, pitné stojánky nebo akumulační nádrže a další potrubí," uvedl.

Vědce čeká další pobyt na Mendelově polární stanici v Antarktidě

Jedenáctičlenná skupina vědců a techniků odcestuje příští čtvrtek do Antarktidy, kde je čeká dvouměsíční pobyt na polární stanici J. G. Mendela na Ostrově Jamese Rosse, kterou provozuje brněnská Masarykova univerzita. Tým tvoří klimatologové, geologové a ornitologové. Nově má expedice i lékaře a správce stanice, řekla v sobotu ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Stanice zahájila činnost před třemi roky. Její vybudování přišlo na 60 milionů korun. Vědci ji využívají pouze sezónně - v době antarktického léta. Doplněno bude vědeckovýzkumné zázemí stanice. Expedice odveze do Antarktidy mikroskopy, speciální váhy a další technické vybavení umožňující zpracovávání vzorků biologického materiálu. Zařízení napomůže rozvinout projekty, na nichž vědci z České republiky spolupracují se svými zahraničními kolegy.

Archeologové našli v M. Boleslavi nejvíce věcí z doby hradištní

Přes 400 krabic nálezů z několika historických období objevili archeologové od března do prosince při rekonstrukci Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi. Nálezy se datují od starší doby kamenné, přes dobu bronzovou až do novověku. Nejvíce je z doby hradištní. Jsou mezi nimi mince, kachle, keramika nebo haltýř, řekla ČTK vedoucí výzkumu Lucie Čiháčková z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. Mladá Boleslav vyrostla ve středověku na ploše pravěkého hradiště. Většinu nálezů z výzkumu ve středověkém městě, které archeologové objevili, pochází z doby před založením města, z pravěku a doby hradištní. "To se moc nestává, že by byla ve středověkém městě většina nálezů z doby, kdy ještě město neexistovalo," uvedla Čiháčková. Podle archeologů to je v kraji výjimečné.

Plzeň si připomene výročí narození vojenského pilota Lišky

Sté výročí narození letce Antonína Lišky si příští rok připomene Plzeň. Život a osudy bývalého stíhacího pilota britského Královského letectva (RAF) a účastníka letecké bitvy o Anglii přiblíží Plzeňanům v létě výstava připravená Aeroklubem v Plzni - Letkově, řekl ČTK primátor Plzně Martin Baxa (ODS). "Generál Antonín Liška byl hrdina druhé světové války, letec, který působil v řadách RAF, a je také čestným občanem Plzně," připomněl Baxa. Rozsáhlou výstavu o osudech pilota, který se letectví věnoval i ve vysokém věku, připraví aeroklub v Letkově od 18. července do 5. srpna. Na pořádání výstavy přispěl i magistrát.

Zoo Praha odesílá do Afriky sedm tun knížek o gorilách

Sedm tun pohádkových knížek o gorilách a obrázků s naučnými texty vypraví po vánočních svátcích pražská zoologická zahrada do Afriky. Chce tak přispět k ochraně ohrožených goril nížinných. O projektu informovala ČTK mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová. Zásilka obsahuje 15.000 výtisků knihy gorilích pohádek, jejichž hlavní hrdinkou je gorila z pražské zoo Moja, a 120.000 obrázků s naučnými texty na rubu. Afričtí ochránci přírody je budou rozdávat školám v okolí národních parků a rezervací v Kamerunu, Středoafrické republice, Kongu, Gabunu a Rovníkové Guineji. "Naším společným cílem je přiblížit africkým dětem krásu goril a vést je k ochraně přírody," uvedl iniciátor projektu, ředitel zoo Praha Miroslav Bobek. Pražská zoologická zahrada už v létě vybavila materiálem a technikou jednotku strážců biosférické rezervace Dja v Kamerunu. Ani knížky o Moje neputují do Afriky poprvé. Reakce učitelů a dětí na jejich zásilku z přelomu let 2008 a 2009 byla příznivá. V dopisech prý píšou, že už lépe chápou, proč je potřeba gorily chránit.

Rybovu Českou mši vánoční si zazpívali i zájemci z publika

Nezvyklí účinkující v sobotu doplnili koncert Komorního orchestru Pražských symfoniků s dirigentem Jaroslavem Brychem. Jejich vystoupení v pražském kostele sv. Šimona a Judy totiž doprovodila nabídka, aby si posluchači v sále zazpívali sborové party populární České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v doprovodu profesionálních muzikantů a pěvců. A tak zájemci dostali u vchodu do kostela noty a podle svých možností se stali aktivními účastníky této mše uváděné způsobem "cum populo", neboli se zpívajícím publikem. Mnozí z nich se přesvědčili, že to není tak jednoduchý úkol. Skutečně zazpívat si mohli jen lidé znalí not, ještě lépe ti z nich, kteří mají zkušenosti se sborovým zpěvem. A tak většina příchozích tvořila na svých židlích profesionálům jen jakési brumendo, ovšem i tyto výkony dirigent Jaroslav Brych v závěru koncertu ocenil: "V tom byl dnešní koncert výjimečný, málokdy se stává, aby byli posluchači takto zapojeni do akce," řekl ČTK. Na to, aby se dílo zdařilo, má recept vcelku jednoduchý - začít spolu a spolu i skončit. Sólisty v jednom z nejpopulárnějších českých hudebních děl, které je už více než 200 součástí vánočních svátků, byli sopranistka Eva Forejtová, altistka Nadia Ladkanyová, tenorista Petr Frýbert a basista Tomáš Jindra. Také vedení sborových partů měli na starosti profesionálové - členové Kühnova smíšeného sboru pod vedením Marka Vorlíčka, od nichž laici v sále "opisovali".

Zástupce Prahy zkontroloval stav Slovanské epopeje v Moravském Krumlově

Zástupce Galerie hlavního města Prahy navštívil tento týden moravskokrumlovský zámek, kde je umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy. Restaurátor zkontroloval stav pěti srolovaných pláten. "Nyní budeme čekat na jeho písemné odborné stanovisko. Hned poté budeme pokračovat s vedením Prahy v jednáních o setrvání Muchova díla v Moravském Krumlově," řekl ČTK krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Nový pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) si nedokáže představit, že Praha by cyklus obrazů, který jí patří, ve zchátralém moravskokrumlovském zámku dlouhodobě ponechala. Třetina předpokládá, že s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) by mohl zasednout k jednacímu stolu již koncem příštího týdne. Ze znaleckého posudku, který si Moravský Krumlov nechal ke stavu srolovaných pláten vypracovat, vyplývá, že je nutné je zase rozložit a nainstalovat, protože nynější stav jim neprospívá. Pět z celkem dvaceti pláten Slovanské epopeje je sejmuto z rámů a srolováno od začátku října.

Brno zažívá boom stylových kaváren; vrací se meziválečná éra?

Brno se za posledních pár let stalo nejen "silikonovým" rájem IT firem, nýbrž i nirvánou kavárenských povalečů. V širším centru jihomoravské metropole v sobotu milovníci dobré kávy naleznou asi dvacítku nových kaváren, které vedle kvalitní kávy a dobrých cen nabízejí stylové prostředí v často originálně architektonicky řešeném interiéru. Podle historika Miroslava Jeřábka z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se tak částečně obnovuje zašlá kavárenská kultura Brna, jež začala v 18. století a vrcholu dosáhla v období první republiky. Zajímavým interiérem přiláká klienty k opakované návštěvě například kavárna Steiner, kavárna Tungsram nebo Café Mezzanine. Stylové kavárny s kvalitní kávou a příjemným prostředím registruje internetový portál Cliché Brünn, který pro snazší orientaci nabízí interaktivní mapu. Vedle mnoha zničených historických kaváren čeká šťastný konec funkcionalistickou kavárnu Era ve čtvrti Černá pole, kterou bude po rekonstrukci vedené architektem Janem Velkem otevřena počátkem ledna. Kavárna byla koncem 50. let znárodněna, později sloužila jako pivnice a jako sklad. Nyní patří soukromému majiteli.

U Národního divadla si vyzkoušelo ledovou vodu Vltavy 182 plavců

V Praze u Národního divadla si v neděli vyzkoušelo ledovou vodu Vltavy rekordních 182 plavců z Česka, Slovenska, Polska a Německa. Mezi nimi 44 žen. Účastnili se otužileckého Memoriálu Alfreda Nikodéma na tratích 100, 300 a 750 metrů. Na nejdelší trati doplaval jako první dálkový plavec Milan Štencl ze Zábřehu na Moravě. Memoriálu z nábřeží a z mostu Legií přihlížely stovky Pražanů. Nejstarší plavkyní byla osmdesátiletá Božena Černá a nejmladší třináctiletá Hana Rutová. Nestor českého otužileckého plavání sedmadevadesátiletý Ladislav Nicek z Olomouce se podle ředitele závodu a předsedy pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáše Prokopa na poslední chvíli omluvil. Ve svém věku už si na cestu do Prahy v mrazivém počasí netroufl. Tomáš Prokop upozornil na to, že se o otužilecké plavání zajímá stále více mladých lidí, chlapců i dívek. Po oblevě počátkem vánočních svátků se vrátilo mrazivé počasí a u Vltavy byl po 11:00, kdy závody slavnostně začaly, šestistupňový mráz. Teplota vody byla 2,5 stupňů Celsia.

Radomír Šimůnek po pádu nedokončil závod SP cyklokrosařů

Cyklokrosař Radomír Šimůnek nedokončil po těžkém pádu na kovové zábradlí závod Světového poháru v belgickém Heusden-Zolderu. Hned při svém prvním startu v sezoně vyhrál Nizozemec Lars Boom. Mezi ženami skončila Pavla Havlíková na pátém místě. Radomír Šimůnek, jenž je při neúčasti zraněného šampiona Zdeňka Štybara českou jedničkou, měl závod skvěle rozjetý. V hlubokém rozbředlém sněhu potvrzoval, že v tomto terénu umí, nakonec se mu však náročný povrch stal osudným. Syn letos zesnulého mistra světa Radomíra Šimůnka bojoval ve skupince o třetí až páté místo a útočil na nejlepší umístění v sezoně, ale v pátém z osmi okruhů měl těžký pád. S téměř neovladatelným kolem najel na kovovou zábranu oddělující trať od diváků a po pádu přes řidítka dopadl právě na kovovou tyč ramenem. S bolestivou grimasou se jen těžce sbíral ze země a pokračovat už nemohl.

Na začátku povánočního týdne se čeká zvětšená oblačnost a sněžení

Na začátku povánočního týdne se očekává zvětšená oblačnost a slabé sněžení, nejprve na západě ČR, postupně se přesune na Moravu, kde bude sněžit hlavně v úterý. Teplota se bude držet kolem minus tří až minus sedmi stupňů přes den, v noci klesne na minus osm až minus 12 stupňů, při zmenšené oblačnosti až na minus 16 stupňů, sdělil ČTK Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve středu a ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, ojediněle se vyskytnou sněhové přeháňky. Přes den dosáhnou maximální teploty minus osmi až minus čtyř stupňů, v noci poklesnou na minus deset až minus 14 stupňů. Při sněhové pokrývce a jasné noční obloze může teploměr ukázat i minus 20 stupňů. Lze očekávat rekordy minimálních teplot. Na Silvestra v pátek by mělo být oblačno až zataženo, občas sněžení, zpočátku místy ještě polojasno. Nejnižší noční teploty minus pět až minus deset stupňů, při malé oblačnosti a sněhové pokrývce kolem minus 15 stupňů, jinak minus jeden až minus šest stupňů. Nejvyšší denní teploty minus šest až minus jeden stupeň, jinak minus tři až plus dva stupně.