Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Lídři vládní koalice budou v pondělí pokračovat v jednání o kauze Drobil

Lídři vládní koalice ani po šesti hodinách nedospěli k výsledku nedělního jednání o údajné korupční kauze kolem odcházejícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) a budou pokračovat v ponděli v podvečer. Schůzka, jak uváděli před jednáním předsedové vládních poslaneckých klubů, měla obnovit důvěru mezi koaličními stranami před úterním jednáním sněmovny o nedůvěře vládě, které vyvolala opoziční ČSSD. Věci veřejné se rozhodly na schůzce požadovat okamžitý odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů kvůli jeho páteční schůzce s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Martinů údajně Nečase informoval o tom, že v kauze figuruje i ministr vnitra a předseda VV Radek John, který na rezignaci policejního prezidenta už několik týdnů tlačí. Ministr John uvedl, že ho Martinů obešel a poskytl Nečasovi informace z vyšetřování v kauze, ve které má být premiér vyslýchán jako svědek. VV se rozhodly na schůzce požadovat od Nečase vysvětlení všech podrobností v kauze Drobil, shodl se před koaliční schůzkou poslanecký klub nejmenší vládní strany. Podle zdroje blízkého VV se ODS snaží vytvářet "kauzu John", kterou chce odvést pozornost od "průšvihu, který si přivodila černým financováním". To, jak se Věci veřejné postaví k hlasování o nedůvěře vládě, bude podle zdroje ČTK záležet i na výsledku jednání takzvané koaliční devítky.

Drobilova aféra je vládní krizí, říká poslankyně Kočí

Aféra spojená s ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS) je vládní krizí, obává se šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Kristýna Kočí. Naopak vedení klubů poslanců ODS a TOP 09 ani prezident Václav Klaus ji za vládní krizi nepovažují. V České televizi Kristýna Kočí uvedla, že VV budou požadovat okamžitý odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů kvůli jeho páteční schůzce s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Předseda poslanců TOP Petr Gazdík míní, že setkání Martinů a Nečase bylo "nestandardní". Podle něj je v Drobilově případu celkově řada otázek, které je nutné zodpovědět. "Je tu drobná ztráta důvěry," uvedl Petr Gazdík.

Prezident Klaus: Kauza kolem Pavla Drobila není vládní krize

Korupční kauza kolem odcházejícího ministra životní prostředí Pavla Drobila (ODS) není podle prezidenta Václava Klause vládní krizí. Myslí si, že celá věc je pro vládu nešťastná a zbytečná. Má pocit, že končícímu ministrovi byla spíš nadrobena, než že si něco nadrobil. Václav Klaus to uvedl v televizi Prima. Prezident také řekl, že zatím nedostal Drobilovu rezignaci na ministerskou funkci pro podezření z jeho napojení na údajnou korupci u Státního fondu životního prostředí SFŽP. "Byl bych rád, aby se to všechno otočilo a vyřešilo, aby (Drobil) nemusel odcházet," uvedl Václav Klaus. Prezident současně za další kauzu označil to, že Drobilem odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek o svém podezření o korupci nejprve informoval ministra vnitra a předsedu Věcí veřejných Radka Johna, který mu prý poradil pořídit si důkazy. Václav Klaus zároveň naznačil, že se z Johnova popudu věc nakonec dostala dříve k médiím než k policii. "To jsme ve světě, který, vůbec nevěřím, že by mohl existovat," uvedl prezident Klaus.

Euro: Inspekce má prošetřit Oldřicha Martinů kvůli schůzce s PetremNečasem

Ministr vnitra Radek John dal podnět Inspekci policie, aby prošetřila jednání policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Řekl to serveru Euro.cz s tím, že důvodem je páteční schůzka Martinů s premiérem Petrem Nečasem kvůli kauze údajné korupce na Státním fondu životního prostředí. Uvedl také, že bývalý ministr vnitra ODS Ivan Langer vynáší informace získané při policejním vyšetřování kauzy, upravuje je a nabízí je novinářům. "Policie musí vědět, že do vyšetřování nebude nikdo zasahovat, nikdo nebude vysávat informace. Mimochodem to eskaluje a dokazuje to včerejší schůzka policejního prezidenta s premiérem. Obešel svého nadřízeného, ministra vnitra, a poskytl mu informace z vyšetřování v kauze, ve které premiér má být vyslýchán jako svědek. To mi přijde natolik závažné, abych se obrátil na policejní inspekci, aby prověřila chování policejního důstojníka," řekl serveru ministr John, který již několik týdnů marně žádá rezignaci policejního prezidenta, za kterým stojí ODS.

Bavorský premiér přicestoval do Prahy

Bavorský premiér přicestoval na historicky první návštěvu České republiky. Cesta představitele největší německé země Horsta Seehofera je dvoudenní. Hlavní jednání má v pondělí, v neděli povečeřel s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. V Seehoferově delegaci je i šéf sudetských Němců Bernd Posselt. V Bavorsku je zřejmé opatrné očekávání průlomu "v dosud zamrzlých politických vztazích". Na občanské a podnikatelské úrovni vztahy přitom již dobře fungují. Jablkem sváru mezi Bavorskem a Českem je nahlížení na poválečné dějiny. Německá vláda v Berlíně a česká vláda tyto věci již vyřešily česko-německou deklarací a prohlašují, že na pořadu je budoucnost, nikoli spory o minulost. Z Bavorska však i poté zněly požadavky na zrušení takzvaných Benešových dekretů. Na jejich základě přišly po válce v Československu až tři miliony sudetských Němců o majetek a občanská práva. To vytvořilo předpoklady pro jejich odsun. Horst Seehofer přijel na pozvání premiéra Petra Nečase, který dal najevo, že nehodlá řešit dekrety a další otázky s nimi související, které se jeví z Bavorska jako sporné.

Václav Klaus: Škrty budou mít na českou ekonomiku dopad desetin procenta

Škrty ve státním rozpočtu na příští rok budou mít na českou ekonomiku dopad v řádu desetin procenta. V nedělním diskusním pořadu televize Prima to řekl prezident, ekonom a bývalý ministr financí Václav Klaus. Škrty v českém rozpočtu jsou podle něj "možná nejmenší v celé Evropě" a v budoucnu budou muset být rozsáhlejší. Upozornil také, že na ekonomický růst bude mít mnohem větší vliv poptávka po českých výrobcích v zahraničí než omezování státních výdajů. Vláda v uplynulém týdnu ve sněmovně prosadila rozpočet pro příští rok, který počítá se schodkem 135 miliard korun po letos očekávaném deficitu 155,6 miliardy Kč. Kvůli snížení rozpočtového schodku parlament už dříve schválil úspory mimo jiné v sociální oblasti a státní podpoře stavebního spoření. Negativní příspěvek rozpočtu k tempu růstu české ekonomiky v příštím roce odhadují do jednoho procenta i analytici. Schválený rozpočet podle Václava Klause ekonomiku ani neurychlí, ani nepodváže, jeho dopad je neutrální. Státní výdaje ovlivňují výkon malé otevřené ekonomiky, jakou je Česká republika, mnohem méně než poptávka ze zahraničí, doplnil Václav Klaus.

Změny ve vedení ODS a ČSSD podle Václava Klause politice prospěly

Personální změny ve vedení ODS a ČSSD podle prezidenta Václava Klause prospěly nejen těmto stranám, ale i české politice. Pomohly zlepšit politickou kulturu. Silných slov v politice podle něj přibylo až v poslední době, což dal do souvislosti mimo jiné se schvalováním státního rozpočtu. Václav Klaus to uvedl v televizi Prima. Připomněl, že poprvé v novodobé české historii se svého předsedu rozhodli ve stejném roce vyměnit občanští i sociální demokraté, tedy dvě nejsilnější české politické strany. ODS nahradila Mirka Topolánka ještě před sněmovními volbami, na jeho místo nastoupil Petr Nečas. Jiří Paroubek odešel po neúspěšném volebním vítězství, jeho nástupce ČSSD vybere příští rok. Václav Klaus se ve svém vystoupení opět kriticky vyjádřil k fungování Evropské unie v souvislosti s problémy, které hlavně zemím eurozóny přinesla hospodářská a finanční krize. Podle prezidenta má EU sociální model, který nevede k ekonomickému růstu. "Evropa si myslí, že je dost bohatá, že už se možná tolik pracovat nemusí a že to půjde samo," uvedl Václav Klaus.

Výpovědi prý potvrdilo 3500 lékařů, ministr čeká odchod 700 lidí

V rámci odborové akce Děkujeme, odcházíme zatím potvrdilo výpovědi 3500 lékařů, toto číslo bude ještě narůstat. V diskusním pořadu České televize to řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Očekává prý kolem 4000 výpovědí, tedy asi čtvrtiny nemocničních lékařů. Ti hrozí odchodem do zahraničí nebo do privátních ordinací. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) však řekl, že očekává odchod maximálně 700 z nich. Soudí, že většina lékařů bude nakonec "rozumných" a neodejde. Navíc prý ani většina doktorů není tak dobře jazykově vybavena. Zopakoval také, že navzdory snižování platů ve státní správě zůstávají platy ve zdravotnictví na stejné úrovni, na navyšování nejsou peníze. Heger proto požádal lékaře o pomoc při probíhající zdravotnické reformě, od roku 2012 už by se prý situace mohla zlepšit. Podle průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi neočekává masivní odchod lékařů ze zdravotnictví ani 60 procent veřejnosti.

V Praze podala výpověď většina neurologů včetně profesorů

V Praze podala výpověď v rámci odborové akce Děkujeme, odcházíme většina neurologů včetně některých docentů a profesorů. Z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) odchází 70 procent lékařů, z Fakultní nemocnice Motol 60 procent neurologů a z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je to 80 procent. ČTK to řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. V případě VFN jde o 35 neurologů. "Zbývajících 30 procent jsou převážně kolegyně na mateřské a penzisté. Pokud se nic nezmění, zůstanou po uplynutí výpovědní doby na klinice většinou jen kolegové bez atestace a kolegové v důchodovém věku," sdělil ČTK lékař Ondřej Doležal ze specializovaného centra pro léčbu roztroušené sklerózy na neurologické klinice VFN. Podané výpovědi podle Ondřeje Doležala zcela zastaví na neurologické klinice VFN provoz elitních center pro diagnostiku a výzkum roztroušené sklerózy a Parkinsonovy nemoci a mozkových příhod. Stejně tak prý zastaví i provoz lůžkové části kliniky. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) připustil, že když odejde většina chirurgů nebo anesteziologů, takže nemocnice nebudou moci operovat, bude muset vláda dát lékařům peníze určené na krizové situace.

Generál Picek: Pandury budou mít čeští vojáci v Afghánistánu do Vánoc

Čtyři obrněné transportéry Pandur II. naloží vojáci v Česku do velkokapacitního dopravního letounu An-124 Ruslan. Stroje tak budou v pondělí či v úterý v Afghánistánu. Z letiště u Kábulu se pak po vlastní ose přesunou na základnu Shank v provincii Lógar. Posílí tak techniku používanou tamním českým Provinčním rekonstrukčním týmem (PRT). ČTK a Českému rozhlasu to v Kábulu řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek s tím, že do ČR se stejným letadlem vrátí čtyři bojová vozidla pěchoty BVP-2. "Je to dárek k Vánocům. Bude to posílení bezpečnosti našich výjezdových skupin," vysvětlil generál Picek. Provinční rekonstrukční tým v Lógaru, ve kterém kromě 261 vojáků působí i 11 odborníků ve službách ministerstva zahraničí, má na starosti obnovu oblasti. Vzhledem k neutěšené bezpečnostní situaci už ale například nepoužívá Američany zapůjčené terénní vozy Humwee, které nejsou odolné vůči výbuchu nastražené nálože. Vojáci proto už nyní využívají stroje Dingo a Iveco a v poslední době místo původně půjčených Humwee od kolegů z USA přebírají odolnější vozidla MRAP. "Je to půjčka od americké strany. Oni nám zabezpečují i údržbu," řekl generál. Celkem bude mít PRT k dispozici 26 těchto strojů, už nyní vojáci využívají 11 z nich. Zbývající budou k dispozici na jaře.

Zlatá slza z Expo 2010 bude mít šest kopií

Zlatá slza LacrimAu, která byla velkou atrakcí atrakcí českého pavilonu na Expo 2010 v Šanghaji, bude mít šest kopií. Autor slzy Federico Díaz by chtěl, aby putovaly do New Yorku, Tokia, Londýna, Paříže, Moskvy a Šanghaje. O tom, kde konkrétně, se nyní podle umělce jedná. Dodal, že původní slza zůstane v Praze. Jedna z kopií se bude ve čtvrtek dražit právě v Šanghaji, aukce má být přenášena televizí CBN. Deník Právo informoval, že její vyvolávací cena je 30 milionů korun. Cokoli nad tuto částku půjde na charitativní účely v Číně, uvedl Federico Díaz. Obří zlatá slza, která se stala jedním z nejsledovanějších exponátů českého pavilonu na Expu 2010 v Šanghaji, je součástí instalace na výrobu osobních parfémů. Ve skutečnosti je ale vyrobena z hliníku, zlato ji pouze pokrývá. Bylo na ni naneseno nanotechnologií. Kapka měla být původně vyrobena z tuny zlata České národní banky, vláda ji však tvůrcům odmítla zapůjčit.

Nejvíce cen Elsa letos přiřkla ČFTA snímku Archiv

Nejvíce televizních cen Elsa letos získal film režisérky Lucie Bělohradské Archiv. Komorní příběh, který začíná návštěvou archivu Státní bezpečnosti v Pardubicích a šokujícím poznáním, porotu České filmové a televizní akademie (ČFTA) přesvědčil hned třikrát. Cenu si odnesli protagonisté snímku František Němec a Emília Vášáryová za herecké výkony v původní televizní dramatické tvorbě. Třetí Elsa připadla režisérce Bělohradské. ČFTA, která si k rozhodování přizvala téměř tři desítky odborníků, udělovala ceny ve 13 kategoriích. Její uznání získaly vesměs pořady vysílané Českou televizí, jen v kategorii Magazín vyhrál pořad televize Nova Noc filmových nadějí. Ceny Elsa založila ČFTA na podporu původní české dramatické tvorby. První tři ročníky se uskutečnily pouze na internetu, na televizní obrazovky se přesunuly od roku 2004.

Jazzman Ondřej Pivec hrál v zaplněném pražském Jazz Docku

V zaplněném pražském klubu Jazz Dock v sobotu v noci po delší době v České republice vystoupil mladý český jazzový varhaník Ondřej Pivec. Šestadvacetiletý hudebník žijící v New Yorku, zahrál v Praze po delší odmlce, jeho koncerty jsou výjimečné tím, že Pivce je stále těžší zastihnout v Evropě. Koncert charakteristický dlouhými instrumentálními skladbami zahájila mladá kapela kompozicí On The Playground s typickým zvukem Pivcových Hammondových varhan. V úvodní stejně jako v dalších skladbách, jakou byla například Nine Days Wonder, dostali prostor dalšími členové Organic Quartetu bubeník Martin Novák, kytarista Libor Šmoldas a saxofonista Jakub Doležal. V hudbě světově uznávaného kvarteta zazněly prvky gospelu, rhythm and blues a další hudby, kterou je Pivec ovlivňován při svém dlouhodobém pobytu ve Spojených státech. Hudba Organic Quartetu podle hudebních odborníků respektuje klasický jazz, který je však prokládán moderními prvky. V kapele zdánlivě chybí basista, Pivec však hraje basové linky levou rukou a také nohama na pedály. Ondřej Pivec Organic Quartet existuje od roku 2005.

Vítězem televizní soutěže StarDance se stal herec Pavel Kříž

Vítězem čtvrté řady populární televizní soutěže StarDance...když hvězdy tančí se stal devětačtyřicetiletý Pavel Kříž, který tančil s Alicí Stodůlkovou. Herec porazil o pětadvacet let mladší zpěvačku Anetu Langerovou, jež tančila s Michalem Kurtišem. Rozhodli o tom v sobotním hlasování diváci přímého přenosu finále v České televizi. Kříže a Stodůlkovou mírně favorizovala v závěrečném kole soutěže i čtyřčlenná porota, která ale vyzdvihovala také výkony druhého tanečního páru, při waltzu některým z nich prý dokonce naskakovala husí kůže. Na televizních obrazovkách se taneční klání celebrit s profesionálními tanečníky objevilo v roce 2004 v Británii, uvedla ho BBC. Soutěž se rozšířila do desítek zemí včetně Británie, USA, Austrálie či Dánska. V Česku StarDance poprvé nasadila veřejnoprávní televize před čtyřmi lety.

Vítězem pražského pokerového turnaje série EPT Roberto Romanello

Prestižní pokerový turnaj série European Poker Tour (EPT), který se konal od pondělí do soboty v pražském hotelu Hilton, vyhrál velšský profesionál Roberto Romanello. Poradil si se všemi 562 soupeři a domů si odváží výhru 640.000 eur (zhruba 13 milionů korun). V závěrečném souboji o prvenství porazil Itala Emilliana Bona a po tomto životním úspěchu neskrýval slzy dojetí. Se svými fanoušky i dalšími hráči pak v nejvyšším patře hotelu slavil až do časných ranních hodin. Čtyřiatřicetiletý Romanello se pokeru začal věnovat v roce 2005, kdy jej vyřadilo dlouhodobé zranění z aktivního sportu. Až do pražského turnaje si pokerem vydělal asi milion dolarů, nyní své zisky téměř zdvojnásobil. Pražské zastávky EPT se startovným 5300 eur (133.000 korun) se zúčastnily také tři desítky Čechů. Nejlepšího umístění dosáhl Petr Targa, jenž si za 39. místo odnesl 11.000 eur (277 tisíc korun).

Ze sportu:

Hokejisté České republiky porazili v závěrečném zápase na turnaji Channel One Cup v Moskvě Švédsko 4:1 a v druhém dílu seriálu Euro Hockey Tour skončili druzí. Tradiční vánoční akci vyhrála domácí sborná.

Třicetiletý český sjezdař Ondřej Bank si po fantastickém obřím slalomu připsal další životní výsledek. V závodu Světového poháru prohrál v neděli v Alta Badii jen s čtyřmi soupeři a vybojoval pátou příčku. V obřím slalomu se prosadil do elitní desítky poprvé v kariéře. Před týdnem ve Val d'Isere zazářil sedmou příčkou ve slalomu, nyní potvrdil formu v obřím slalomu. Třetího vítězství za sebou se dočkal Američan Ted Ligety, jenž odsunul na ledovaté trati na druhou příčku nejrychlejšího muže dopoledního kola Cypriena Richarda. Úspěch francouzských barev ještě podtrhl třetí Thomas Fanara.

Kateřina Nashová obsadila i při svém třetím startu ve Světovém poháru cyklokrosařek třetí místo. Po Aigle a Plzni skončila třiatřicetiletá česká cyklista na stupních vítězek v neděli v Kalmthoutu. Nashová v Belgii nestačila jen na Američanku Katherine Comptonovou a mistryni světa Marianne Vosovou z Nizozemska. Kateřina Nashová dojela čtyři sekundy za nizozemskou hvězdou a celkově je čtvrtá. Osmá skončila Pavla Havlíková.

Český skikrosař Tomáš Kraus se zotavil po sobotním pádu a v neděli skončil čtvrtý v druhém závodu Světového poháru v italském Innichenu. Naopak Nikol Kučerová nenavázala na senzační bronz a tentokrát nepostoupila z kvalifikace, v níž zajela 18. čas. Závody vyhráli Australan Scott Kneller a Švýcarka Fanny Smithová.

Novým českým mistrem v krasobruslení se stal Tomáš Verner, který vyhrál společný šampionát České republiky, Slovenska a Polska v Žilině. Vrátil tak loňskou porážku Michalu Březinovi, který se ztrátou více než 18 bodů skončil druhý. Březina neobhájil loňský titul, ale po operaci křečové žíly v třísle absolvoval teprve druhý start a sám od sebe nečekal zázraky. Mezi ženami obhájila titul Martina Boček.

Životní sezona vynesla Tomáši Berdychovi očekávané vítězství v anketě Zlatý kanár 2010. Letošní finalista Wimbledonu, semifinalista Roland Garros a šestý hráč světa převzal při nedělním vyhlášení v Přerově broušenou trofej pro nejlepšího českého tenistu již popáté v kariéře. Tomáš Berdych, který si díky výkonům především z první půlky roku, zahrál poprvé v kariéře i Turnaj mistrů v Londýně, se stal zároveň Hráčem roku. Třetí ocenění získal Berdych spolu s Radkem Štěpánkem v kategorii Deblový pár roku. Za postup do semifinále Wimbledonu se Hráčkou roku poprvé v kariéře stala Petra Kvitová, která je 34. hráčkou světa.

Česká štafeta běžců na lyžích skončila na Světovém poháru ve francouzském La Clusaz na sedmém místě. Oproti bronzové sestavě z olympijských her ve Whistleru nahradil zraněného Jiřího Magála specialista na dálkové běhy Petr Novák a předával jako čtvrtý v kontaktu se silnými Nory. Finišman Martin Koukal ale tempo neudržel. Z nečekaného vítězství se radovali Švýcaři.

Rakouský sdruženář Mario Stecher vyhrál také druhý domácí závod Světového poháru v Ramsau. Jeden bod získal díky třicátému místu nejlepší z Čechů Tomáš Slavík, který si v běhu o něco polepšil ze 34. pozice, jež mu patřila po skoku. Miroslav Dvořák byl šestačtyřicátý, Petr Kutal pětapadesátý a Lukáš Jančík předposlední osmapadesátý.

Skokanovi na lyžích Janu Maturovi nevyšel v Engelbergu útok na nejlepší české umístění v sezoně. I když byl zkušený reprezentant po prvním kole šestý, druhý skok pokazil a obsadil 25. pozici. Zvítězil Rakušan Andreas Kofler, jenž ukončil vítěznou sérii svého krajana Thomase Morgensterna. Žádní další čeští skokané si už ve třetím závodu v Engelbergu body nepřipsali. Jakub Janda skončil sedmatřicátý, Roman Koudelka, jenž v sobotu 14. příčkou zaznamenal nejlepší české umístění v ročníku, byl dvaačtyřicátý a Lukáš Hlava hned za ním. Antonín Hájek a Borek Sedlák vypadli v kvalifikaci.

Českým biatlonistům vůbec nevyšla úvodní smíšená štafeta této sezony Světového poháru. V Pokljuce ji hned na úvodním úseku "pohřbila" Zdenka Vejnarová, která musela na tři trestné okruhy. Barbora Tomešová navíc absolvovala další dva a se svými kolegy Jaroslavem Soukupem a Michalem Šlesingrem nakonec nebyli vůbec hodnoceni. Michal Šlesingr byl totiž v posledním kole dostižen. Těsné vítězství vybojovali Švédové.

Šárka Záhrobská byla v polovině superkombinace Světového poháru ve Val d'Isere diskvalifikována. Po superobřím slalomu neprošla kontrolou lyží, které nesplňovaly technické předpisy, a do slalomu už nenastoupí. Česká lyžařka figurovala po super-G v pořadí na 32. místě, ale následně se u jejího jména objevila diskvalifikace kvůli nesplnění podmínky o vzdáleností mezi podrážkou boty a skluznicí.

Do pondělí hrozí sněhové jazyky, do středy náledí a ledovka

Meteorologové varují před náledím a ledovkou, kluzko bude v celé ČR nejméně do středy. V noci na pondělí totiž začne pršet a mokré cesty mohou namrzat. Do pondělí se navíc na severní polovině území mohou tvořit sněhové jazyky, podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí na horách i závěje. Ledovka a náledí hrozí v celých Čechách až do čtvrtečního poledne. Na Moravě pak bude kluzko od pondělí do středy. Náledí, tedy silnější krusta ledu, se tvoří proto, že louže nebo rozbředlý tající sníh při chladných nocích znovu namrzají. Ledovka je pak průhledná ledová vrstva, která se tvoří na vodorovném i svislém povrchu, a to zejména za mrholení nebo mrznoucích srážek. Odborníci proto doporučují zvýšenou opatrnost při pohybu venku, hlavně při jízdě autem.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo se sněžením. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.