Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Drobil rezignuje na funkci ministra životního prostředí

Místopředseda ODS Pavel Drobil odejde kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) z funkce ministra životního prostředí. Oznámil to na tiskové konferenci. Spolupracovníci Drobila jsou podezřelí, že žádali ovlivnění zakázek fondu, aby bylo možné získat peníze na financování ODS, potažmo Drobilovy kariéry.

Premiér Petr Nečas uvedl, že se mu Drobil se záměrem rezignovat svěřil už v pondělí, poté co se seznámil s reportáží Mladé fronty Dnes založenou na nahrávkách dnes už bývalého ředitele fondu životního prostředí Libora Michálka. Drobil prý také Nečase požádal o krátké odložení rezignace, aby ještě mohl ve fondu provést personální změny, předseda vlády mu vyhověl. V kauze jde mimo jiné o stamilionové částky, které podle Michálka chtěli pro ODS získat lidé ve vedení fondu z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci pražské čistírny odpadních vod. Projekt za několik miliard má být financován z evropských fondů. Drobil se v úterý kvůli aféře distancoval také od poradce Martina Knetiga. Tvrdí, že mu žádné instrukce nedával. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií, třebaže podle Transparency International Michálek postupoval jediným možným způsobem, jakým se lze proti korupčním tlakům bránit. Na nucenou dovolenou nastoupil také další aktér kauzy a Michálkův první náměstek Dušan Fibingr. Případem se už začala zabývat protikorupční policie, k dispozici má část nahrávek, další důkazy sbírá.

Podle premiéra musí být případ vyšetřen. "Jsem přesvědčen, že (Drobil) neudělal nic nezákonného ani neetického, jeho jediné pochybení je manažerského typu, špatný výběr lidí, jejichž charakterové vady neznal, a které se teď v plné nahotě projevily," prohlásil premiér. Opoziční sociální demokracie kvůli kauze oznámila záměr vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Poté co Drobil oznámil rezignaci, úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že ČSSD ještě zváží, zda jednání o nedůvěře vládě vyvolá, či nikoliv.

Vláda prosadila ve sněmovně rozpočet, schodek 135 mld. Kč

Koaliční vláda premiéra Petra Nečase (ODS) ve sněmovně prosadila přes nesouhlas opozice svůj první státní rozpočet. Počítá se schodkem 135 miliard korun. Poslanci podpořili jen dva přesuny peněz mezi kapitolami ve prospěch vysokých škol a slev na jízdné pro postižené lidi. Opoziční ČSSD a KSČM se svými návrhy na změny rozpočtu neuspěly.

Aby bylo možné schodek snížit, bylo nutné, aby parlament schválil čtyři úsporné návrhy zákonů snižující výdaje státu o zhruba 35 miliard korun. Šlo o balíček škrtů v sociální oblasti, o omezení podpory stavebního spoření, snížení příspěvku politickým stranám za mandát a změny v daních z příjmů, například zavedení takzvané povodňové stokoruny. Pro rozpočet zvedlo ruku 111 koaličních poslanců. Proti schválení rozpočtu hlasovalo 75 poslanců opozice. Debata a hlasování bylo poměrně krátké; vše trvalo necelé tři hodiny.

Poslanci schválili rozpočet fondu bydlení a dopravní infrastruktury

Poslanci schválili rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení na příští rok. Schválený návrh mu dává k dispozici 1,3 miliardy korun, letos měl přitom k dispozici 3,5 miliardy korun. Premiér Petr Nečas (ODS) již v září upozornil, že fond letos vyčerpá téměř všechny disponibilní peníze a v příštím roce už nebude moci například uzavírat žádné smlouvy v programu Nový panel. Ten poskytoval úrokové dotace na opravy a modernizaci panelových domů. Fond uvedl, že letošní rok byl posledním rokem, kdy bylo ještě možné poskytovat dotace na podporu bydlení.

Poslanci schválili také rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro příští rok. Proti letošku se sníží o 36 procent na 61,3 miliardy korun. Rozpočet již počítá s navýšením mýtného o čtvrtinu, které má od příštího roku nastat. Poslanci poukazovali na to, že příští rok nebude zahájena prakticky žádná nová stavba. Ministr dopravy Vít Bárta (VV) podotkl, že stát se soustředí hlavně na stavbu obchvatů měst. Exministr dopravy Petr Bendl (ODS) připomněl, že státu se vrací z každé fondem vynaložené koruny 52 haléřů. "Musíme vědět, že když škrtáme na výdajích, škrtáme i příjmy," uvedl. Významným zdrojem peněz na dopravní stavby mají být v příštích čtyřech letech soukromí investoři. Bárta by od nich rád získal v tomto volebním období až 130 miliard korun. Firmy by mohly financovat například rychlostní silnici R35, dálnici D3, rozšíření dálnice D1 nebo pražský okruh.

Klaus podepsal novelu o zdanění solárních elektráren

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů, který mimo jiné uvaluje tříletou 26procentní daň na solární elektrárny. Klaus ale považuje zákon za dočasné východisko a apeluje na vládu, aby začala pracovat na koncepčním a dlouhodobém řešení. Novelou chce vláda omezit v příštím roce zdražení elektřiny v důsledku solárního boomu. Ceny tak vzrostou o 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky.

Příval sněhu ochromil Krušné hory - napadlo až půl metru nového sněhu

Vydatné sněžení ochromilo život na hřebeni Krušných hor. Uzavřeno je několik úseků horských silnic, již třikrát stála dálnice D8 před hranicemi s Německem. Podle Horské služby lze považovat situaci za kalamitní a proto záchranáři nabídli pomoc policii při vyprošťování ve sněhu uvězněných posádek automobilů. Malé osady, ale i celé obce v Krušných horách odřízlo sněžení od světa. Silničáři bojují o udržení průjezdnosti na hlavních silnicích, ty vedlejší musejí počkat. I když jsou místní na podobné kalamity zvyklí, musí na Rýžovně, Zlatém Vrchu nebo Přebuzi řešit, jak dostat děti do škol a jestli vydrží zásoby potravin. Vítr vytváří na hřebeni hor až dvoumetrové závěje a vjet na vedlejší silnice je prakticky nemožné, protože je od hlavní oddělují mnohdy až metr a půl vysoké bariéry sněhu. Nejvíc silnic je kvůli sněhu uzavřeno na Chomutovsku.

Přívaly sněhu a silný vítr zkomplikovaly i život v Libereckém kraji. Pro kamiony byl uzavřen hraniční přechod do Polska v Harrachově. Napadlo od úterý až půl metru sněhu, což je podle meteorologů nejvíce od roku 1986. Jeho odklízení komplikoval silný vítr, který na silnicích vytvářel sněhové jazyky a závěje.

Také dopravu na Vysočině ztěžovalo sněžení a návěje na silnicích. Nákladní auta blokovala dálnici D1 i další hlavní tahy v kraji. Havárie kamionu s živými prasaty na 160. kilometru směrem na Brno brzdila provoz skoro 11 hodin. V koloně se pak staly další nehody. Krajští hasiči pomáhali vyprošťovat vozidla zapadlá ve sněhu. Nejvíc práce měli na Havlíčkobrodsku.

Hlavní tahy v Praze jsou sjízdné, na vedlejších je situace horší. Jsou zpožděny hlavně autobusy na okrajích Prahy. Sníh zasypal městskou část Praha Řeporyje natolik, že Technická správa komunikací musela do těchto míst vyslat sněžnou frézu.

Policisté a hasiči v Praze protestovali proti snížení platů

Více než 200 policistů a hasičů demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou, aby dali najevo svůj nesouhlas s úspornými opatřeními vlády, především se snižováním platů. Policisté ve službě přehradili cestu vedoucí před budovou Poslanecké sněmovny. Průvod po chvíli váhání ale výzvu neuposlechl a pokračoval dál před vchod do parlamentu. Demonstranty přišli podpořit někteří politici opoziční ČSSD, mimo jiné Lubomír Zaorálek nebo Jiří Šlégr. Přítomní zástupci magistrátu ale dospěli k závěru, že protest před sněmovnou porušuje zákon. Nepřesvědčilo je ani to, že policisté a hasiči před budovou korzovali a hovořili o tom, že jsou na "procházce Prahou". Úředníci pak vyzvali organizátory, aby akci ukončili.

Schůzka ministra, premiéra a policejního prezidenta bude v úterý

O budoucnosti policejního prezidenta Oldřicha Martinů se rozhodne v úterý na jeho společném setkání s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem vnitra Radkem Johnem (Věci veřejné). Tato trojstranná schůzka se měla odehrát ve středu, byla však kvůli premiérově časové zaneprázdněnosti zrušena. S Martinů se v podvečer krátce sešel jen ministr John, který pak novináře seznámil s novým domluveným termínem.

Podle serveru Novinky.cz se v noci na středu situace okolo policejního prezidenta zkomplikovala poté, co zvažovaný nový kandidát a šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný údajně nabídku na křeslo po Martinů odmítl. Koutný sám serveru řekl, že vše je otevřené a věc měla rozhodnout právě schůzka Martinů s Nečasem a Johnem. Odchod Martinů začal John požadovat na konci listopadu a rozpoutal tím několik kol schůzek na nejrůznějších úrovních. Podle ministra se například stupňují problémy v policii, celostátní útvary plně nefungují a elitní policisté nedůvěřují vedení policejního prezidia. Za problém označil i závažné úniky informací.

STEM: Lidé poprvé věří více Senátu než sněmovně

Lidé podle průzkumu agentury STEM poprvé věří více Senátu než Poslanecké sněmovně. Horní komoře parlamentu v prosincovém průzkumu vyslovilo důvěru 31 procent lidí, dolní o tři procentní body méně. Největší důvěře mezi pěti ústavními činiteli se pak u lidí tradičně těší prezident Václav Klaus. Za ním následuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a premiér Petr Nečas (ODS). Z jednotlivých ústavních institucí pak Češi nejvíce důvěřují Ústavnímu soudu, vládě a právě Senátu.

Česko je v EU až 17. nejbohatší zemí

Česko je ve 27členné Evropské unii podle hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu až 17. nejbohatší zemí a Slovensku patří až 20. příčka. Ukázala to studie Eurostatu. Podobně na tom Česko bylo i předchozích letech. Žebříčku vévodí jasně Lucembursko. HDP v přepočtu na obyvatele Eurostat měřil ve standardech kupní síly (PPS), což je jednotka užívaná při mezinárodních srovnáních. Její výhodou je, že se v ní do určité míry srovnávají rozdíly, které jinak panují mezi kupní silou národních měn jednotlivých států. Obecně se dá říct, že za jednu PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích. Představuje-li průměr za celou EU 100 PPS, pak v Česku bylo HDP na hlavu loni jen 82 PPS. Češi ale postupně bohatnou, neboť v roce 2007 to bylo 80 PPS a předloni 81 PPS. Ze starých členských zemí EU přesto za Českem figurují jen Portugalci (18. pozice, 80 PPS).

Europoslanci schválili rozpočet EU, odvrátili tak provizorium

Evropský parlament definitivně schválil rozpočet Evropské unie pro příští rok. Společenství se tak vyhne provizoriu, které mu hrozilo poprvé od roku 1988. V polovině listopadu totiž zkrachovala jednání mezi europoslanci a členskými státy EU. Zákonodárci nakonec ustoupili od svých požadavků na citelné navýšení výdajů a spokojili se s úspornějším návrhem národních vlád, které odmítaly posílat do unijního rozpočtu ze svých státních pokladen více peněz v době, kdy musí přijímat řadu úsporných opatření. Výdaje EU nicméně nakonec vzrostou o 2,9 procenta, což je ovšem podstatně menší nárůst než v posledních letech.

EU nejspíš nebude mít jinou možnost, než omezit výdaje na zemědělství, kam v současnosti plyne zhruba 40 procent rozpočtu, nebo na takzvanou kohezní politiku. Ta přináší dotace chudším regionům evropské sedmadvacítky, a tedy kromě Prahy i všem ostatním českým krajům. Pro Česko by její případné změny měly obrovský dopad, který jen zdůrazňuje skutečnost, že v případě rozpočtu pro roky 2007 až 2013 Češi získali nejvíce peněz v přepočtu na obyvatele v celé EU.

Šéfové britské a české diplomacie hovořili o Afghánistánu a EU

O situaci v Afghánistánu, kde operují mezinárodní vojenské jednotky, finanční situaci a rozšíření Evropské unie a nadcházejícím unijním summitu debatovali v Praze britský ministr zahraničí William Hague a jeho český protějšek Karel Schwarzenberg. Shodli se, že na řadu témat, jako jsou například nutnost šetření ve veřejných výdajích či rozpočtové reformy, mají stejné názory. Británie má v Afghánistánu asi 9500 britských vojáků, z nichž většina je v provincii Hílmand. Česko plánuje navýšení své účasti, příští rok by tam mělo sloužit až 720 vojáků, tedy o zhruba dvě stovky více než letos.

VZP nedá smlouvy na ambulance lékařům, kteří odejdou z nemocnic

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nebude dávat smlouvy na ambulantní péči lékařům, kteří v odborové akci Děkujeme, odcházíme podají ke konci roku hromadně výpověď. ČTK to řekl ředitel VZP Pavel Horák. Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) při startu akce na jaře varoval, že tisíce lékařů odejdou z nemocnic do zahraničí. V současnosti přiznává, že většina zůstane v Česku. Řada lékařů si chce otevřít praxi. Podle ředitele VZP Horáka není důvod ambulantní síť rozšiřovat. Naopak je třeba upravit síť nemocniční, to znamená přizpůsobit nemocnice strukturou a počtem lůžek potřebám spádového území. Podle Horáka je nutno zabránit tomu, aby si nemocnice navzájem konkurovaly nákupem drahých zařízení, která stejně nevyužijí a nemají na ně personál.

V otevřeném dopise varoval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nespokojené lékaře, že svými odchody mohou způsobit chaos, který zřetelně zbrzdí reformní kroky. Asociace českých a moravských nemocnic vyhrožování lékařům odmítla. Jejich kroky prý považuje za vynucený oprávněný protest, který je v souladu s českými zákony. Platové požadavky nespokojených lékařů a jejich kampaň morálně podpořily vědecká rada 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a akademický senát olomoucké lékařské fakulty. Apelovaly na představitele státu, aby se situací zabývali a nalezli prostředky pro odpovídající ohodnocení práce lékařů.

Romové požádali Klause, aby o jejich situaci jednal s Nečasem

Představitelé romských sdružení a organizací v České republice požádali prezidenta Václava Klause, aby jim pomohl a přiměl vládu k řešení romské problematiky. Premiér Petr Nečas (ODS) prý od svého nástupu do funkce na žádost o schůzku nereagoval a na vládní úrovni jim chybí partner. Po setkání s Klausem to řekli předseda sdružení Dženo Ivan Veselý a předseda sdružení Demokratická aliance Romů Petr Tulia. Nečasův kabinet od odchodu někdejšího ministra Michaela Kocába dosud nevybral nového zmocněnce pro lidská práva.

Podle statistik žije v Česku zhruba 180.000 Romů, asi 1,6 procenta populace. Výsledky nedávného průzkumu agentury STEM ukázaly, že většina Čechů má k Romům velmi špatný vztah, vnímá je jako nepřizpůsobivou skupinu a zdroj kriminality.

NSS zrušil omezený vstup do deseti procent Národního parku Šumava

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil sérii nařízení o omezení vstupu na přibližně deset procent území Národního parku Šumava. Jde o skupinu lokalit, kde turisté kvůli sporným nařízením mohli chodit jen po vyznačených stezkách. Nyní se zřejmě území více otevře lidem. Podle NSS musí národní park podobná omezení důkladněji zdůvodnit a vysvětlit. Návrh podal aktivista Václav Řezníček, který považuje režim ochrany za příliš přísný. Účelu nařízení, což je především ochrana populace tetřeva hlušce a dalších živočichů, lze podle Řezníčkova návrhu dosáhnout i mírnějším opatřením. Správu národního parku rozhodnutí soudu překvapilo. První zóny parku, která tvoří asi 13 procent Šumavy, se rozhodnutí soudu netýká.

Od roku 2012 se změní financování VŠ, špatné školy možná zaniknou

Od roku 2012 by se mělo zásadně změnit financování vysokých škol, více se zohlední kvalitní výzkum nebo uplatnitelnost absolventů na trhu práce. Novinářům to řekl náměstek ministra školství pro vysoké školy Jan Koucký s tím, že v případě některých škol to může znamenat utlumení výuky nebo zánik. Na tomto opatření se prý s rektory dohodli proto, aby ochránili dobré školy, rozpočet univerzit totiž od roku 2007 setrvale klesá. Zatímco v roce 2007 dostávaly vysoké školy na jednoho studenta 72.000 korun ročně, v příštím roce to bude už jen 65.000. Ministerstvo k těmto opatřením přistoupilo kromě klesajícího rozpočtu také proto, že nyní nastupuje na vysoké školy více než dvě třetiny populačního ročníku, což je neúměrně mnoho.

Koh-i-noor nemusí vrátit majetek restituentům

Ústavní soud (ÚS) zrušil všechna rozhodnutí, podle nichž měla společnost Koh-i-noor vrátit půl výrobního areálu v Praze-Vršovicích dědicům původních majitelů továrny z rodiny Waldesových. Kromě nemovitostí jde o sbírku vzácných obrazů včetně děl Františka Kupky. Soud tak vyhověl stížnosti současného vedení Koh-i-nooru. Podle Ústavního soudu přišli Waldesovi o majetek podle Benešových dekretů ještě před rokem 1948, a proto nemají nárok na restituci. Kauzou se musí znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 10. Bude přitom vázán právním názorem ústavních soudců.

Současné vedení firmy, která vyrábí například slavné patentky, nález přivítalo. Potomci zakladatele firmy naopak tvrdili, že Benešovy dekrety se případu vůbec netýkají, protože továrna byla poprvé zabavena už v průběhu druhé světové války. V roce 1939 převzala podíly Jindřicha Waldese a Zikmunda Waldese Velkoněmecká říše. Teprve po válce pak podnik Koh-i-noor znárodnil československý stát.

Výdaje českých důchodců meziročně stouply výrazněji než příjmy

Domácnostem ekonomicky neaktivních důchodců prudce stouply životní náklady. Ve třetím čtvrtletí letošního roku činily jejich průměrné čisté peněžní výdaje na osobu a měsíc 10.299 korun. To je o 530 korun více než ve stejném období loňského roku. O něco méně se ovšem zvýšily i jejich příjmy. Vyplývá to ze statistiky rodinných účtů vydané Českým statistickým úřadem. Za zvýšením nákladů stojí především výdaje na služby.

Při smogu bude městská doprava jezdit v Ostravě zdarma

Při smogových situacích budou lidé cestovat městskou hromadnou dopravou v Ostravě zdarma. Schválili to ostravští zastupitelé s tím, že finanční ztrátu dopravcům uhradí město. Zdarma se bude jezdit pokaždé, když Český hydrometeorologický ústav vyhlásí signál regulace. Za skly dopravních prostředků v takovém případě budou informační cedule upozorňující na bezplatnou přepravu, cestující se o tom dozvědí i z hlášení. Doprava zdarma bude stát město denně kolem milionu korun. Vzduch na Ostravsku je dlouhodobě nejhorší v Česku i v celé Evropě.

Testy DNA potvrdily, že český pár loupil v Německu od roku 1995

Manželé z jihočeského Dubence, zastřelení v pátek při pokusu o přepadení banky v Karlsruhe, byli skutečně takzvanými lupiči-gentlemany, kteří od roku 1995 na jihozápadě Německa vyloupili přes 20 bank. Podle policie v Karlsruhe to potvrdily testy DNA. Podle šéfky tamního policejního prezídia Hildegard Gereckeové měl pár na svědomí nejméně 21 ozbrojených přepadení, jimiž se obohatil o více než dva miliony eur (přes 50 milionů Kč). Kde tyto peníze jsou, ale není vyšetřovatelům zatím známo. Mluvčí rovněž oznámila, že německá policie pátrá po třetím komplici, který se na těchto loupežích podílel do roku 2002. Podle kriminálního rady Huberta Wörnera nebyl pár policejně stíhán ani v Německu, ani v Česku.

Více než polovina Čechů nezná žádný cizí jazyk

Žádným cizím jazykem se nedomluví 54 procent Čechů, jeden cizí jazyk ovládá 27 procent obyvatel. Znalost jazyků je výrazně vyšší u mladých lidí a lidí s vyšším vzděláním. Ukázal to průzkum Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA), který zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zahraniční firmy působící v ČR přitom upozorňují, že je pro ně při zaměstnávání Čechů znalost jazyků klíčová. Hlavním jazykem je podle očekávání angličtina, na druhém místě je němčina. Upadajícího zájmu o němčinu se obávají hlavně němečtí investoři.

Moravský Krumlov zpřístupní epopej restaurátorovi pražské galerie

Moravský Krumlov zpřístupní expozici se Slovanskou epopejí Alfonse Muchy restaurátorovi Galerie hlavního města Prahy, aby mohl posoudit současný technický stav pěti srolovaných pláten. ČTK to řekl krumlovský starosta Tomáš Třetina (Top 09). Radnice navíc poskytne vedení Prahy svůj znalecký posudek ke krumlovské expozici a navrhující opětovnou instalaci obrazů. Expozice s 20 Muchovými plátny, zobrazujícími výjevy z dějin Slovanů, je na žádost části Muchových potomků zapečetěna, a to kvůli jejich sporu s Prahou o vlastnictví díla.

Díla byla sejmuta před časem, kdy chtěla Praha epopej přesunout do hlavního města, kde mělo být Muchovo dílo prezentováno. Nové vedení Prahy ale podle dostupných informací již na stěhování momentálně netrvá. Záměr přesunout dílo z Moravy se setkal s četnými protesty.

Výpravná publikace ukazuje malované opony českých divadel

Malované opony divadel od Aše po Žamberk, od Mikoláše Alše po Františka Ženíška, od nejmenšího souboru hrajícího na rozkládacím jevišti v zapadlých vesničkách až po Národní divadlo představuje výpravná obrazová publikace. Pod názvem Malované opony divadel českých zemí ji v Praze představilo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS. Kniha přináší komplexní pohled na svébytnou součást bohatého kulturního dědictví českého divadla. Na více než 400 stranách přinášejí autoři komentované reprodukce a obrazové ukázky několika set opon z různých období i koutů České republiky.

Nadace Tomáše Bati vydala první knihu o Marii Baťové

Nadace Tomáše Bati ve Zlíně vydala knihu o manželce Tomáše Bati a matce Tomáše Bati juniora Marii. Jde o první publikaci vykreslující život někdejší první dámy Zlína. Jejím autorem je scénárista, dramaturg a spisovatel Pavel Hajný. Kniha je něco mezi románem a faktografickou literaturou, řekl novinářům ředitel nadace Pavel Velev. Práce na knize začaly před čtyřmi lety a podle Hajného nebyly nijak jednoduché. Pamětníci totiž vymírají, noviny její jméno tehdy příliš nezmiňovaly. Nejsložitější pak prý bylo zpracovat její mládí, které si nikdo již nepamatoval. Hajnému hodně pomohly i několikahodinové rozhovory s nyní již zesnulým Tomášem Baťovou juniorem. Podle Hajného byla Baťová úžasná a vždy elegantní žena, byla skvělou diplomatkou s velkým srdcem pro potřebné.

Ze sportu:

Basketbalistky USK Praha podlehly v utkání Evropské ligy na hřišti Spartaku Moskva 54:85, v soutěži mají čtyři vítězství a čtyři prohry. V základní skupině tak prohrály přímý souboj o druhé místo, první fázi soutěže zakončí v lednu zápasy proti Kaunasu a Galatasarayi Istanbul.

Největší úspěch v dosavadní kariéře si užívá Libor Podmol, který o víkendu získal v Brazílii svůj první titul mistra světa ve freestyle motokrosu. Šestadvacetiletý jezdec věří, že mu životní výsledek vynese pozvánku na prestižní X Games, jediný závod, kde ještě nikdy nestartoval. V příštím roce by rád světový titul obhájil.

Brněnští fotbalisté dostali od vedení klubu pokuty za špatné výkony v podzimní části sezony, po níž jsou v prvoligové tabulce předposlední a v bezprostředním ohrožení sestupem. Dalším opatřením v brněnském klubu bude i zavedení pohovorů na detektoru lži, které by měli podstoupit jak hráči, tak i vedení. Přístroj už má Zbrojovka ve svém vlastnictví. Používání detektoru lži má v budoucnu zamezit dohadům, zda byly některé zápasy fotbalistů Brna ovlivněny.

Počasí:

Bude polojasno, ojediněle sněhové přeháňky, teploty v noci -10 až -14, při vyjasnění kolem -20 st.C. Přes den vystoupí na -9 až -5 stupňů Celsia.