Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Přímá volba prezidenta bude stát nejméně půl miliardy korun

Pokud budou nástupce prezidenta Václava Klause volit Češi počátkem roku 2013 přímo, vyjde to státní rozpočet nejméně na půl miliardy korun. Odhad nákladů na přímou volbu hlavy státu obsahuje návrh volebního kodexu, který poslal do připomínkového řízení ministr vnitra a šéf volební komise Radek John (VV). Částka 500 milionů se přitom vztahuje pouze na případ, že vítěz vzejde už z prvního kola volby. Volby se dál prodraží, pokud projde návrh, aby lidé ve všech volbách od roku 2012 mohli hlasovat poštou. "Finanční náklady v případě konání druhého kola volby prezidenta jsou přibližně o polovinu vyšší než náklady spojené s jednokolovou volbou prezidenta," uvádějí autoři volebního kodexu. Při odhadech vycházeli z toho, že finanční náklady spojené s uspořádáním jednoho kola volby prezidenta lze srovnat s náklady celostátního referenda o přistoupení České republiky k Evropské unii v roce 2003, případně s náklady na sněmovní volby.

Pražané chtějí v úterý demonstrovat proti koalici ODS a ČSSD na magistrátě

Pražský magistrát chystá kvůli úternímu zastupitelstvu, na kterém by měl být zvolen nový pražský primátor, zvýšenou ostrahu. Uvedl to mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Na jednání totiž chtějí přijít demonstranti, kteří nesouhlasí s dohodnutou koalicí ODS a ČSSD. Demonstrovat budou před radnicí už hodinu před začátkem zastupitelstva. Účast na akci na sociální síti Facebook přislíbilo asi 3000 lidí. Na začátku jednání chtějí organizátoři předat zastupitelům petici, která je žádá, aby koalici nepodpořili. Na internetu se k ní dosud přihlásilo téměř 15.000 lidí, mezi nimi i řada známých osobností. Proti dohodnuté koalici se konala demonstrace již minulý týden při výročí 17. listopadu. Na Václavské náměstí přišlo více než tisíc lidí.

Soudci požadují vytvoření reprezentace soudcovského stavu

Soudci požadují vytvoření reprezentace soudcovského stavu. Nejvyšší soudní rada by mimo jiné vybírala soudní funkcionáře v otevřených řízeních. Soudci apelují také na uvážlivé zavádění elektronizace v soudnictví a odmítají možné snížení věkové hranice pro výkon funkce soudce na 65 let. Po skončení výročního zasedání to řekl prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník. "Soudní moc jako jediná ve státě nemá svého reprezentanta. Výkonná moc spolu s prezidentem republiky pak ohrožuje nezávislost soudnictví," uvedl Tomáš Lichovník. Podle něj se současný systém vycházející z úpravy z dob Rakouska-Uherska přežil. Už před rokem vznikl v řadách soudců návrh na vytvoření Nejvyšší soudní rady, která by se většinově skládala ze soudců, ale také ze zástupců vlády, prezidenta a parlamentu. V personálních věcech by nahradila ministerstvo spravedlnosti a zaručovala by kontinuitu, neboť její mandát by byl delší než funkční období poslanců a senátorů. Zároveň by navrhovala rozpočet soudnictví jako alternativu k návrhu ministra spravedlnosti.

Knihovny pořádaly Den pro dětskou knihu

Více než 130 knihoven v České republice v sobotu pořádalo Den pro dětskou knihu. Cílem je propagovat čtení u dětí a pomoct rodičům s výběrem vhodných dětských knih. Akci pořádal Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Informoval o tom Roman Giebisch z Národní knihovny. Knihovny uspořádaly různé akce, soutěže, autogramiády a prodeje knih. "Doufám, že letošní Den pro dětskou knihu bude opět jedna z akcí, která nám pomůže získat další čtenáře," uvedla Eva Kubšová z děčínské knihovny, která stála u zrodu akce v roce 2006.

Na Staroměstském náměstí v Praze se rozzářil vánoční strom

V Praze na Staroměstském náměstí se v sobotu v podvečer rozzářil vánoční strom a začaly vánoční trhy. Padesátiletý dvacetimetrový smrk z obce Zaječov v brdských lesích je ozdoben ve stylu secese a maleb Alfonse Muchy. Ve stovce stánků lidé ochutnávali vánoční dobroty, hřáli se svařeným vínem a nakupovali jmelí, adventní věnce a svíce i první vánoční dárky. Rozsvícení vánočního stromu si nenechaly ujít tisíce Pražanů i turistů, kteří zcela zaplnili náměstí a přilehlé ulice. Mnoho rodin se davem prodíralo s kočárky a s malými dětmi, které netrpělivě očekávaly, až se strom rozzáří. Vánoční trhy dnes začaly také na nedalekém Václavském náměstí, které bylo rovněž plné lidí. Tuto neděli začíná advent, který předznamenává příchod Vánoc. V neděli si lidé mohou zapálit první svíčku na adventním věnci. Kromě českých výrobců tentokrát ve stáncích představují svou produkci i obchodníci z Německa a Maďarska. Prodávají zejména pochutiny typické pro tamní kraje. Mnohé děti využily otevřenou výtvarnou dílnu, v níž si vyrobily třeba postavičky čertů, Mikulášů a andělů. Trhy budou v centru hlavního města otevřeny do začátku ledna.

Bürgerovy betlémy vyprávějí biblický příběh v celém kontextu

Betlémy a dřevěné skulptury čtyřiapadesátiletého Jiřího Bürgera z Českobudějovicka znají návštěvníci výstav doma i v zahraničí. Obdivovali je na Pražském hradě, v Itálii, Německu i v Rakousku. Půjčuje je ale spíše výjimečně. Jeden z jeho betlémů je ve sbírkách Jindřichohradeckého muzea, další s téměř metrovými postavami evangelistů má doma. Od typicky lidových betlémů se liší, jsou unikátní biblickým příběhem, který přibližují v celém kontextu, sochařsky propracovanými postavami, velikostí i úpravou povrchu podle receptur starých mistrů. Figur do betlémů za dvacet let vyřezal desítky. Některé měří 15 až 20 centimetrů, jiné kolem čtyřiceti. Součástí betlému, který má doma, jsou i dva téměř metroví evangelisté a ještě o něco větší socha Krista. "Celek má svoji logiku..., já spíše pracuji s příběhem teologickým. Spousta lidí ani neví, že Ježíšek, jehož narození oslavujeme na Vánoce, je ten, jehož ukřižovali na kříži," poznamenal Jiří Bürger. K tvorbě betlémů nestudoval detailně jen bibli, ale také další historickou literaturu a techniky starých mistrů.

Vánoční výstava ve Strakonicích představuje šumavské řezbáře

Vánoční výstava ve strakonickém hradě představuje šumavské řezbářství. V kapitulní síni jsou k vidění betlémy, sochy, figurky a loutky z řezbářské dílny Karla Tittla. Vystavena je i část betlému, který několik let vytváří strakonický řezbář Jiří Urbánek. Už tradiční součástí vánoční výstavy je přes půl století starý pohyblivý betlém Františka Malého, řekla ČTK kurátorka výstavy Jana Šilhanová. Výstava, kterou pořádá Muzeum středního Pootaví, představuje soudobé pokračovatele šumavských lidových řezbářů. Na Šumavě se odjakživa dařilo řemeslům spojeným se zpracováním dřeva. Ze dřeva se stavělo, vyráběl se z něj nábytek, nářadí i pomůcky pro domácnost, přiblížila Jana Šilhanová. Řezbářské práce byly nejrozšířenější v 18. a 19. století. "Ale i dnes řemeslo pokračuje díky lidem, kteří znovu nachází lásku ke dřevu a jeho zpracování," uvedla kurátorka výstavy ve Strakonicích.

Betlém v kostele v Loučné tvoří již 13 soch v životní velikosti

Již třináctá socha v životní velikosti přibyla letos do dřevěného betlému v obnoveném kostele svatého Josefa v Janově nad Nisou - Loučné na Jablonecku. Lidé ho mohou vidět po celou dobu adventu až do Tří králů. Zpočátku bude přístupný jen o víkendech, od 18. prosince již denně. V kostele se zároveň uskuteční tradiční adventní koncerty, informoval ČTK hlavní organizátor David Jelínek. Betlém vytváří řezbář Ivan "Dědek" Šmíd. Letošním přírustkem betlému je postava anděla. "Vytvářel ji již s vidinou umístění v rekonstruované kapličce v Hraničné, kam se od příštího roku bude v době adventu po první adventní neděli pravidelně část betlému stěhovat," vysvětlil David Jelínek. Každý rok se bude stěhovat jiná část betlému, ale tak jako vždy zůstane Svatá Trojice v kostele sv. Josefa, bude tradičním domovem anděla právě kaplička v Hraničné. Letos jej však lidé uvidí ještě v Loučné. Tradice Loučenského adventu byla založena v roce 2001. Od roku 2004 jsou jako vánoční dárek všem návštěvníkům představeny každý rok nové sochy. Nejprve měl betlém Pannu Marii s Ježíškem a Josefa. Druhý rok přibyl pastýř s ovcemi a pak tři králové. K základu přidává řezbář nyní každý rok další postavu, pro výrobu soch používá lipové dřevo s patinou.

Zlínské muzeum zaplnily vánoční ozdoby a vše, co k adventu patří

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zaplnily vánoční ozdoby a vše, co k adventu patří. Výstava nazvaná Stromečku, rozsviť se přibližuje dřívější i současné trendy ve zdobení vánočního stromu. Expozici ve velkém sále doplňuje panelová přehlídka s názvem Čas vánoční. Představuje staré i současné vánoční zvyky a vše, co souvisí s adventním časem. Podle jedné z kurátorek Blanky Petrákové expozice má posloužit nejen jako ukázka toho, jak se stromy zdobily dříve a nyní, ale návštěvníky má pro letošní Vánoce inspirovat. Lidé uvidí přes 25 ozdobených stromků, a to umělých i živých. Dekorace na nich pocházejí jak ze sbírek zlínského muzea, tak ze sbírek vsetínského muzea, soukromých sbírek, své ozdoby zapůjčilo i valašské výrobní družstvo Irisa a vizovická galerie Mariette. Druhou část rozsáhlé expozice tvoří panelová výstava, jež zachycuje jednotlivé momenty adventu a jejich promítnutí do současnosti. Veřejnost seznamuje s tradičními zvyky a tradičními momenty z adventu, jakým způsobem je vnímají a slaví lidé dnes.

Zámek Hrádek u Nechanic zahájil vánoční víkendové prohlídky

Tři adventní víkendy bude pro veřejnost otevřen novogotický zámek Hrádek u Nechanic. Během tradiční akce Vánoce na zámku, která v sobotu začala, si budou moci návštěvníci prohlédnout slavnostně vyzdobené zámecké expozice. Na každou sobotu je také připraveno hudební vystoupení. Pro veřejnost je zpřístupněna zámecká kuchyně, kde lze zažít vánoční atmosféru při popíjení zámeckého anglického punče, anglického čaje, kávy a ochutnat vánoční cukroví. Prostory budou pro tuto příležitost zkrášlené historickou vánoční výzdobou. Nyní vystupuje soubor Kvítek s lidovými písničkami z Hradecka, Podorlicka a Podkrkonoší. Za týden se mohou návštěvníci těšit na recitaci v podání herce Divadla na Vinohradech Ladislava Freje a klasické dechové trio, na poslední sobotu je naplánován koncert folklorní skupiny Trdlo. Zámek Hrádek u Nechanic postavený ve stylu romantické gotiky vznikl jako reprezentační sídlo hraběte Františka Arnošta z Harrachu v letech 1839 až 1857.

Režisér Francois Ozon uvedl v Praze Festival francouzského filmu

Projekcí filmu Profesionální manželka v pražském kině Lucerna začal ve čtvrtek večer Festival francouzského filmu. Snímek uvedl režisér Francois Ozon a herečka Judith Godrecheová. Přehlídka se koná už potřinácté. Letos uvede 49 filmů ve 180 projekcích. Potrvá do 1. prosince a některé ze snímků uvidí diváci v sedmi městech České republiky. "Film je o situaci žen ve Francii v 70. letech, ale i o ženách vůbec," řekl Ozon. Dodal, že je v Praze poprvé a je šťastný, že tu může uvést svůj nový film. Slavnostního zahájení festivalu se zúčastnili francouzský velvyslanec Pierre Lévy a režiséři Gilles Marchand a Jean-Paul Salomé. Marchand přijel uvést novinku z letošního festivalu v Cannes Druhý svět. Salomé bude soutěžit o Cenu diváků s filmem Chameleon.

Soutěž o nejlepší bramborový salát vyhráli učitelé z Děčína

Čtvrtý ročník mistrovství České republiky v přípravě bramborového salátu ovládl tým učitelů z děčínské střední školy řemesel a služeb. V konkurenci dalších 16 týmů oslovil jejich salát porotu především některými netradičními ingrediencemi. ČTK to řekl organizátor Zdeněk Novák. Vítězové do své pochoutky kromě obvyklých přísad přidali také třeba fazolové lusky, jablka nebo worcesterovou omáčku. "Celý salát byl poté ještě dozdoben restovanou slaninou v čokoládě," podotkl Zdeněk Novák. Nebylo to poprvé, co se na mistrovství objevily v salátech netradiční suroviny. Už loni některé týmy přidávaly do salátů olivy, ředkvičky nebo parmazán. Celému klání přihlíželo v Mratíně několik stovek diváků. "Akce se stává stále populárnější. Loni soutěžilo 15 týmů, letos o dva více. Navíc se nám zdá, že roste i kvalita výsledných produktů, porota to má každým rokem složitější," řekl Zdeněk Novák. Hodnotí se přitom nejenom chuť, ale i vizuální dojem. Soutěž, která byla původně zamýšlená jako recese, se podle pořadatelů ujala díky velké oblibě bramborového salátu v Česku.

Nejrychlejší účastník soutěže dostal ježka z klece za 2,8 vteřiny

Již podesáté se v sobotu v Praze sešli příznivci díla spisovatele Jaroslava Foglara, především z řad skautů, aby poměřili své síly ve vyjímání ježka z klece. Nejrychleji si se známým hlavolamem poradil Miroslav Švec, který dokázal vymanit ostnatou kouli z její kovové schránky za 2,8 vteřiny. O jednu desetinu vteřiny tak překonal několik let starý rekord. Účastníci desátého ročníku mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece a zároveň Memoriálu Jana Tleskače soutěžili ve třech věkových kategoriích: do šesti let, do patnácti let a starší. Ve finále na pódium nejprve vystoupila čtveřice nejmladších finalistů. O vítězi bylo jasno po 65 vteřinách, kdy vítězoslavně zvedl ruce nad hlavu šestiletý Kryštof Kadlec. V kategorii do 15 let se bleskově radoval Miroslav Švec, mezi staršími účastníky slavil úspěch po 4,4 vteřiny Michael Mráz z Prahy. Jaroslav Foglar z hlavolamu učinil klíčovou rekvizitu svého románu Záhada hlavolamu; jeho románový hrdina Jan Tleskač do otvoru v rozšroubovatelném "ježkovi" navíc ukryl plánek svého létajícího bicyklu.

V Krkonoších se poprvé otevřely lyžařské sjezdovky

V Krkonoších se v sobotu poprvé v nové lyžařské sezoně otevřely sjezdovky. Lyžaři mají k dispozici zatím zhruba 300 metrů sjezdovky Anděl na vrcholu Černé hory u Janských Lázní a vlek v Horních Mísečkách. Další by měly následovat s přibývajícím zasněžováním a sněžením, řekl ČTK šéf černohorského areálu Petr Hynek. "V noci napadlo asi pět centimetrů přírodního sněhu, pod ním leží vrstva 30 až 40 centimetrů technického," popsal podmínky na Černé hoře Hynek. Poprvé se také rozjel vlek v Horních Mísečkách na 400 metrů dlouhé trati. "Pokud všechno půjde dobře, ve čtvrtek bychom chtěli spustit vlek Machytka a o příštím víkendu sjezdovky ve Svatém Petru," řekl ČTK ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran.

Ze sportu:

Znakařka Simona Baumrtová vybojovala na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Eindhovenu bronzovou medaili na padesátimetrové trati časem 27,30 sekundy. České plavání čekalo na cenný kov z evropského nebo světového šampionátu šest let. V roce 2004 se na evropském šampionátu ve Vídni radovala česká výprava z bronzu na téže trati. Tehdy si poslední velkou medaili odvážela Ilona Hlaváčková. Devatenáctiletá Baumrtová prokázala formu už při páteční stovce, na níž dohmátla čtvrtá.

Výsledky 24. kola hokejové extraligy: České Budějovice - Litvínov 4:6, Vítkovice - Mladá Boleslav 4:1, Pardubice - Kladno 5:2, Brno - Plzeň 4:5 a Liberec - Sparta Praha 4:1. Tabulku vede Třinec o skóre před Vítkovicemi, třetí je Brno. Na posledním místě figuruje Mladá Boleslav.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v závodu Světového poháru v Hamaru na své oblíbené trati 5000 metrů druhé místo. Dvojnásobnou olympijskou vítězku v Norsku porazila o téměř pět sekund její německá rivalka Stephanie Beckertová. Třiadvacetiletá Sáblíková se tak ani v Hamaru nedočkala prvního vítězství v sezoně a zopakovala druhou pozici z trojky, jež se jela minulý víkend v Berlíně. Závod v německé metropoli představoval pro českou hvězdu vstup do ročníku, neboť úvodní závod SP v Heerenveenu musela vynechat kvůli nemoci. Sáblíková na trati 5000 m drží světový rekord a vyhrála na ní třikrát MS a letos i olympijské hry.

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil v závodě Světového poháru v Kuusamu na 10 km klasicky jako nejlepší z Čechů 16. místo. Lukáš Bauer byl na jedné ze svých oblíbených tratí až třiadvacátý. Zvítězil Švýcar Dario Cologna.

Sportovní dvojice Klára Kadlecová, Petr Bidař obsadila při svém debutu v Grand Prix šesté místo v Paříži. Čeští junioři figurovali po krátkém programu Trofeje Erika Bomparda na poslední sedmé příčce, ale díky šesté volné jízdě se posunuli o jednu pozici výš. Patnáctiletá Kadlecová a o čtyři roky starší Bidař dostali pozvánku do Paříže díky úspěšným výsledkům v juniorské Grand Prix. První česká dvojice v elitní soutěži od roku 2004, kdy startovali Kateřina Beránková a Otto Dlabola, dosáhla v Paříži skóre 112,08. Zvítězili Němci Aliona Savchenková a Robin Szolkowy (197,88). Ve Francii měl původně startovat i Michal Březina, jenž ale po říjnové operaci křečové žíly v třísle ještě dohání tréninkové manko.

Český žokej Jan Faltejsek si připsal první vítězství v britské překážkové sezoně. V Musselburghu vyhrál Jeden Business Flooring Handicap Hurdle, tříkilometrový dostih přes proutěné překážky. Jan Faltejsek, který v zimě tradičně jezdí překážkové dostihy v Británii, po boji v závěrečných metrech těsně triumfoval v sedle pětiletého valacha Sheriffa Halla.

České házenkářky porazily Slovensko i ve druhém přípravném duelu. Po těsné čtvrteční výhře o jeden gól v Bystřici pod Hostýnem v odvetě svěřenkyně trenéra Jana Bašného excelovaly a deklasovaly soupeřky na jejich půdě v Trenčíně 30:19.

Skifař Ondřej Synek byl podle předpokladů vyhlášen nejlepším českým veslařem roku. Letošní mistr světa, Evropy i vítěz Světového poháru vyhrál domácí anketu "Posádka roku 2010" naprosto suverénně, na první místo jej zařadili všichni hlasující. Veslař pražské Dukly se na trůn vrátil po roční přestávce, celkově vyhrál potřetí. Dramatický byl naopak souboj o stříbrnou pozici, na kterou nakonec na slavnostním vyhlášení v Praze symbolicky vystoupil ženský dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových. Třetí místo obsadila trojnásobná vítězka ankety Miroslava Knapková.

České krasojezdkyně Iva Valešová s Andreou Petříčkovou nepotvrdily na mistrovství světa v sálové cyklistice roli kandidátek na medaili a v soutěži dvojic skončily páté. Ve Stuttgartu se jim nepovedla už kvalifikace, v níž jim o jedinou příčku unikla účast ve čtyřčlenném finále. Na šampionát přitom Valešová a Petříčková odjížděly s tím, že by jim medaile neměla uniknout. Přestože do závodu nastoupily s třetí nejtěžší sestavou z třinácti zúčastněných párů, kvůli chybám jim postup unikl o necelé čtyři body. Nedařilo se ani páru Jakub Mašek, Martin Šiler, který v kategorii open skončil na posledním šestém místě.

Futsalistům Chrudimi se nepodařilo zaskočit favorizovanou Murcii a po porážce 1:3 již nemají šanci postoupit z elitní skupiny do Final Four Futsal Cupu. Španělskému mistrovi naopak k výhře ve skupině a postupu stačí neprohrát v závěrečném utkání se Sportingem Lisabon. Chrudim, která o Final Four bojovala marně počtvrté za sebou, tak v závěrečném nedělním utkání s Targu Mures bude hrát již jen o konečné pořadí ve skupině.

V Česku bude od nedělního večera silně sněžit

V Česku bude od nedělního večera silně sněžit, meteorologové varují před kalamitou. Do pondělního rána napadne pět až 20 centimetrů sněhu. V pondělí bude sněžení od jihu ustávat, ale v severních oblastech může ještě nasněžit 15 centimetrů a na horách na severu a severovýchodě až 30 centimetrů. V horách se budou tvořit sněhové jazyky. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí od nedělních 18:00 do pondělních 18:00. Začne sněžit v neděli k večeru postupně od jihovýchodu, sníh bude mokrý a těžký. Meteorologové doporučují řidičům nevyjíždět, pokud to nebude nutné.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno, ojediněle slabé sněžení. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.