Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Česko vyzvalo Barmu k propuštění všech politických vězňů

Známá barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla po 7,5 letech strávených v domácí internaci propuštěna na svobodu. Pětašedesátiletá Su Ťij strávila v internaci s přestávkami 15 z posledních zhruba 20 let života. Disidentka je symbolem barmské demokratické opozice. "Aun Schan Su Ťij ví, že v České republice má věrné přátele, kteří ji podporovali. Přejeme jí mnoho štěstí a doufáme, že ji budeme moci jednou navštívit. Máme z její svobody upřímnou radost," komentoval její propuštění ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Propuštění Su Ťij přivítal i exprezident a rovněž někdejší disident Václav Havel. "Znovu se nám všem potvrzuje, že soustavně upozorňovat na porušování lidských práv ve světě má smysl a navzdory i velmi tvrdým diktátorským režimům to může dříve či později přinést dobré výsledky," napsal Su Ťij v dopise na svém webu. Vyjádřil naději, že příklad nenásilného odporu Su Ťij je nadějí i pro ostatní vězněné Barmánce.

Česká republika vyzvala barmskou vládu, aby po disidentce Su Ťij propustila i ostatní politické vězně a respektovala jejich práva. Česko také vyzvalo barmské úřady, aby respektovaly svobody sdružování a shromažďování a umožnily činnost politickým stranám, které se minulý týden nezúčastnily parlamentních voleb.

Stranu zelených i nadále povede Ondřej Liška

Stranu zelených povede i nadále její dosavadní předseda Ondřej Liška. V tajné volbě na sjezdu strany získal 125 hlasů z 209. Liška byl jasným favoritem volby, jeho protikandidáti výraznou podporu nezískali. Předsednictvo strany se rozhodlo rezignovat po květnovém debaklu ve sněmovních volbách. Na sjezdu zazněla i kritika dosavadního vedení a bilancování politického pádu zelených. Většina delegátů ale nakonec potvrdila Liškovi mandát vést stranu dál. Liška nebyl jediným uchazečem o nejvyšší stranickou funkci. Už během dne ale na sjezdu opakovaně zaznělo, že nemá vážného protikandidáta.

Liška po volbě uvedl, že by se Zelení měli soustředit na vybudování silnou struktury a členské základny v regionech a stát se "hlídacím psem veřejného zájmu". Zelení jsou podle Lišky nyní sice značka, která je společensky v defenzivě, povzbuzením ale prý je, že se do strany po prohraných jarních volbách přihlásilo několik stovek mladých lidí. Za svou chybu považuje to, že se mu zatím nepodařilo stranu více sjednotit.

Anonym ohlásil bombu v nákupním centru, policie nic neobjevila

Policie musela v pátek večer na skoro čtyři hodiny uzavřít a vyklidit nákupní centrum Tesco na Smíchově v Praze 5, protože anonym ohlásil na linku tísňového volání 158, že v objektu je uložen nástražný výbušný systém. Všichni návštěvníci museli proto centrum opustit, policie ho prohledala, ale nic nenašla, informoval ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Odkloněny byly i některé tramvajové linky, případně nezastavovaly na zastávce před centrem a jen kolem projížděly.

Ve věku 85 let zemřel psychiatr Miroslav Plzák

V Praze v sobotu ve věku 85 let zemřel známý psychiatr a sexuolog Miroslav Plzák. ČTK to potvrdila mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Plzák prosnul jako populární klasik manželské terapie a zakladatel Linky důvěry. Jeho rady, jak najít správného partnera či jak "přežít" manželství jsou proto pořád vyhledávané, a jeho knížky patří mezi bestsellery. Vedle desítek populárních a odborných publikací psal také televizní inscenace a divadelní hry, z nichž nejznámější Záviš kontra Březinová se v Semaforu hrála tři roky. "Mirek Plzák - to je vlastně jeden z těch posledních bardů psychiatrie, kteří odcházejí. Z našich učitelů...," řekl ČTK psychiatr Cimický. Upozornil, že Plzák dokázal "suchou vědeckou práci okořenit humorem, vtipem a vytvořil manželské poradenství tak, že to mohl číst každý a přes určitý vtip se tam dozvěděl zcela zásadní pravdy". Zmínil i Plzákovy přednášky na vysoké škole, které byly díky formě a způsobu prezentace názorů velmi populární.

Plzák byl rodákem z Libušína u Kladna, ale dětství prožil v Praze. Maturoval rok před koncem války a poté byl totálně nasazen. Po válce absolvoval medicínu na Karlově univerzitě a už po druhém ročníku ho přitáhla psychiatrie. Po praxi v léčebnách v Praze-Bohnicích, Kroměříži a Horních Beřkovicích nastoupil v roce 1959 na pražskou psychiatrickou kliniku věhlasného profesora Vondráčka. Po čtyřech letech se stal primářem a na klinice pak působil do roku 1989, kdy odešel do důchodu. Klinicky se Plzák mimo jiné zabýval depresemi. Mezi jeho pacienty bylo mnoho známých osobností, také herců. Odborníka na manželské soužití udělal z Plzáka rostoucí počet sebevražd začátkem 60. let a příkaz něco s tím udělat. Tím něčím se stala první Linka důvěry, k níž se inspiroval u britských samaritánů. Slouží od roku 1964 dodnes.

Ve svých názorech promítal své klinické a životní zkušenosti. Pět manželek, jak se traduje, ale neměl. Rozvedl se jen jednou a s druhou, o 24 let mladší manželkou Emou žil skoro 40 let. Vyrovnal se i s tragédii, které ani jako psychiatr nemohl zabránit - jeho syn si vzal život těsně před maturitou. Z prvního manželství má dceru Renatu, která je rovněž lékařkou. K jeho nejznámějším teoriím a základním kamenům partnerství patří pravidlo tří "S" - soucit, stesk a starost (strach). Za největší rozvraceče vztahů naopak považoval výčitky, osočování a výhrůžky.

Zubaři nesouhlasí s úhradovou vyhláškou ministerstva

Zubaři z celé ČR se ohradí proti vyhlášce ministerstva zdravotnictví, kterou narušilo uzavřenou dohodu mezi nimi a zdravotními pojišťovnami. Ministerstvo v úhradové vyhlášce dává stomatologům na příští rok méně peněz, než kolik si za péči o chrup svých pacientů domluvili s pojišťovnami. Zubaři krok ministerstva nechápou, podle nich tak zasáhlo vůbec poprvé. Na 54. sněmu České stomatologické komory (ČSK) v Plzni to řekl ČTK její prezident Pavel Chrz.

Vůči stomatologii letos podle ČSK nebyly ze strany pojišťoven žádné tlaky na snížení výdajů. "Opakovaně se prokázalo, a to už několik let po sobě, že úhrady stomatologické péče jdou dolů," dodal. Procento podílu z veřejného zdravotního pojištění se snižuje. "V roce 1997 jsme začínali někde na sedmi procentech, dnes jsme na 4,5 procenta. To je už strašně málo a vůbec to neodpovídá zvyklostem ve světě," dodal.

Ročně dostane v ČR nový orgán zhruba 600 pacientů, je málo dárců

Zhruba 600 Češek a Čechů ročně dostane nový orgán. Na milion obyvatel je to víc než třeba v Německu, kde měli loni na tento počet obyvatel 4,4 transplantace srdce, ČR 7,6, a 26,5 transplantace ledvin od zemřelého dárce, ČR 32,6. Naproti tomu v transplantacích ledvin od živých dárců ČR zaostává, v západní Evropě a zámoří tvoří tyto transplantace až 40 procent všech transplantací ledvin, v ČR jen osm procent. Podpořit tento typ dárcovství má osvětový program s názvem Láska prochází ledvinou. Celkem žilo k 31.12.2009 v ČR 5428 lidí s transplantovaným orgánem, od 60. let 20. století bylo v českých zemích provedeno 11.100 transplantací. Úspěšnost se zvyšuje. Problémem zůstává nedostatek orgánů pro transplantaci. V současnosti čeká v ČR na nový orgán asi 800 lidí, z nich nejvíce, zhruba 560, na ledvinu.

Česká legislativa vychází z předpokládaného souhlasu k odběru orgánů. V případě, že člověk nesouhlasí, může se zapsat do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů.

CVVM: Nejhůře lidé hodnotí možnosti zabezpečení ve stáří

Ze sociálních podmínek v České republice hodnotí občané nejhůře možnosti zabezpečení ve stáří, finanční podmínky pro zakládání rodin a možnost pracovat nebo být zaměstnán. Převážně pozitivně hodnotí pouze možnosti přístupu ke vzdělání a ke zdravotní péči. Zjistil to říjnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Možnosti zabezpečení ve stáří vnímá kriticky 83 procent, finanční podmínky pro zakládání rodin 79 procent a možnosti pracovat či být zaměstnán 77 procent lidí. Možnost získat byt vnímá kriticky 70 procent a životní podmínky zdravotně postižených 64 procent respondentů. Naopak 74 procent hodnotí pozitivně stávající možnosti přístupu ke vzdělání a 60 procent přístup ke zdravotní péči, vyplývá z průzkumu. Průzkum se uskutečnil ve dnech 4. až 11. října. Bylo při něm dotázáno 1072 lidí starších 15 let.

MfD: Festivalu Masters Of Rock hrozí kvůli politikům stěhování

Podnikatelé ve Vizovicích a hoteliéři ve Zlínském kraji mohou přijít o jednu z nejvýnosnějších akcí. Festival Masters Of Rock totiž uvažuje o stěhování z Vizovic. Pořadatele k tomu vede přístup nového vedení radnice, které od nich chce za konání přehlídky peníze. Pořadatelé by údajně měli dávat městu deset procent z tržeb za prodané vstupenky. Informuje o tom příloha Mladé fronty Dnes (MfD) pro Zlínský kraj. Obří čtyřdenní festival každý rok v červenci do Vizovic přiláká více než 25.000 návštěvníků. Letos se uskutečnil již osmý ročník. Kromě Masters Of Rock je ohrožen i další letní festival konaný ve Vizovicích, oblíbené Trnkobraní. Vizovice nově povede starosta Roman Persun z Nestraníků. "Konání Masters Of Rock není pro občany Vizovic dostatečně finančně oceněné. Lidé jsou částečně omezováni, proto chceme patřičný zisk," uvedl starosta.

Jiří Daron, ředitel agentury Pragokoncert, která Masters of Rock pořádá, vystoupil na středečním zastupitelstvu. Vyzval politiky, aby mu řekli, jak budou postupovat. "Chceme mít jasno do 25. listopadu, kdy začínáme prodávat vstupenky. Už nyní ale pracujeme na náhradních prostorách," dodal Daron s tím, že akce by se tak pravděpodobně přesunula mimo Zlínský kraj.

Česká hudební rada ocenila sbormistryni Blanku Kulínskou

Cenou za celoživotní umělecký přínos k rozvoji dětského sborového zpěvu odměnila Česká hudební rada (ČHR) sbormistryni Blanku Kulínskou. Stalo se tak v rámci přímého přenosu pořadu Tobogan, který před polednem v pražském Divadle U hasičů připomněl 65. výročí Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Za dobu fungování rozhlasového pěveckého sboru jím prošlo několik tisíc dětí, z nichž vyrostlo mnoho uměleckých osobností nejen z řad profesionálních hudebníků. Byli mezi nimi například harfistka Jana Boušková, spisovatelka Zdena Salivarová, zpěvačka Jana Koubková, skladatelé Petr Malásek a Jaroslav Uhlíř a také prezident Václav Klaus.

Posázaví a Rakovnicko mají novou databázi sakrálních staveb

Posázaví a Rakovnicko mají novou databázi drobných sakrálních staveb. Sloužit bude nejen obcím, památkářům, pedagogům, kronikářům nebo knihovníkům, ale i veřejnosti. Pro zájemce je volně přístupná na webových stránkách www.posazavi.com a www.mas-rakovnicko.cz. Informace z databáze se také stanou součástí cyklistických a turistických tras, sdělila ČTK ředitelka obecně prospěšné společnosti Posázaví Bohunka Zemanová. Projekt získal podporu z Programu rozvoje venkova ČR. Součástí uceleného seznamu je zaměření polohy jednotlivých památek, popis jejich stavu a stručná historie. Jen v Posázaví seznam obsahuje na 1700 křížků, kapliček, božích muk, zvoniček, mlýnů a kamenných mostů, které se dají označit za památkové. Na Rakovnicku do soupisu přibylo přes 600 objektů. Svou troškou do mlýna přispěli také obecní kronikáři, kteří zprostředkovali pověsti a legendy vztahující se k jednotlivým památkám.

Divadelníci z Rosic využívají pivovar ke kultuře

Sklady, dílny, obytné prostory, případně ruiny bez účelu. Takový je nejčastěji osud bývalých pivovarů v Čechách a na Moravě. Kdysi jich byly v provozu stovky, dnes je to jen několik desítek. V posledních letech není výjimkou, že bývalé průmyslové prostory začínají sloužit kultuře. Příkladem je osud části bývalého pivovarského areálu v Rosicích u Brna. Objekt se nachází nedaleko středu města, poblíž rekonstruovaného zámku. Od roku 2005 jej vlastní nadšenci z Divadelního spolku Prádelna. Kulturu a zájem o historii pivovarnictví se snaží už léta propojovat. Spolek Prádelna v areálu pivovaru pořádá pravidelná hudební a divadelní představení. Většina z nich se odehrává na pivovarském dvoře, který je letní scénou divadelníků. Hlavní událostí je letní festival Setkání pivovarů. Jeho součástí jsou například tematicky zaměřená divadelní představení. Loni to byl například pivovarský orloj, který se odehrával ve dvou okénkách štítu budovy.

Josef Neruda prý zapsal do not první polku

Před 205 lety, 14. listopadu 1805, se narodil učitel Josef Neruda, který prý jako první pořídil notový záznam polky, nového českého tance vymyšleného podle legendy služkou Annou Chadimovou na melodii Strýček Nimra koupil šimla. Některé zdroje sice tvrdí, že polka není lidového, ale měšťanského původu, verze o šikovné dívce z Kostelce nad Labem je nicméně mnohem populárnější. Tanci se původně říkalo také "nimra" nebo "maděra". Když v roce 1835 dorazil do Prahy, byl překřtěn na "půlku" (podle polovičního rytmu) a nakonec na polku. Původně ji tancovala hlavně čeleď, brzy si však prorazila cestu do vyšších vrstev v Praze a za hranicemi. Polka se ujala v Paříži, v Německu i Rusku a v roce 1845 byla předvedena v Londýně královně Viktorii. Tanec později zanesli emigranti ze střední Evropy také do Severní a Jižní Ameriky.

Dnes znají polku lidé prakticky po celém světě, i když většinou neví, že její kořeny sahají do Čech. Tu vůbec nejslavnější složil v letech 1927 až 1929 Čech Jaromír Vejvoda. Píseň Škoda lásky zbraslavského skladatele a kapelníka, v anglické verzi The Beer Barrel Polka, se stala obrovským hitem 20. století.

Duo Kotvald a Hložek v Praze vyvolalo nadšení jako zamlada

Duo Petr Kotvald a Stanislav Hložek svým vystoupením ve vyprodaném Velkém sále pražské Lucerny připomnělo dobu z poloviny 80. let minulého století, kdy oba patřili k nejpopulárnějším interpretům tuzemské populární hudby. Do doby mládí dokázali vrátit mnoho fanynek, které navzdory pokročilejšímu věku při závěrečných hitech Holky z naší školky a opakovaných Diskohrátkách nadšeně zpívaly a tančily pod pódiem. Ještě dlouho po koncertu nebralo konce podepisování a focení s fanoušky z nekonečné řady čekající u šaten zpěváků. "Pro mě je to takové zpříjemnění jídelníčku. Rozhodně naše letošní setkání nepřeceňuji, ale nefalšovaná radost, jakou naše společné koncerty přináší posluchačům je motivující," uvedl už po předchozích vystoupeních ve Šluknově a Karlových Varech Petr Kotvald.

Lidé v muzeu na Letné ochutnávali Svatomartinské i husí pečeni

Svatomartinské víno, husí speciality a jiné slané a sladké pochoutky i rukodělné výrobky nabízí slavnost Letenská husa, kterou o víkendu pořádá Národní zemědělské muzeum v Praze. Příchozí mají možnost zúčastnit se řízených ochutnávek mladých vín s výkladem sommeliéra a porovnat tak letošní první produkci více než desítky vinařů z Moravy i ze zahraničí.

Tradiční svatomartinské husy neobvykle nadívané jitrnicemi mohli ochutnat lidé v českobudějovickém Domě U Beránka. Občanské sdružení TAM-TAM, které akci pořádalo, je netradičně připravovalo v peci na chléb, navíc lidem nabízelo zabíjačkové pochoutky. ČTK o tom informoval Václav Pancer ze sdružení TAM-TAM. Pec na chléb, která je v Českých Budějovicích jediná svého druhu, museli dlouho rozehřívat. Husy v ní potom pekli téměř osm hodin. V peci na chleba se totiž výrobky připravují jen horkým vzduchem. To znamená, že se nejprve zahřeje hořícím dřevem. Potom z ní pekaři dřevo i popel vymetou a pečou jen pomocí naakumulovaného tepla.

Sport

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v prvním slalomu sezony Světového poháru ve finském Levi sedmé místo. Bronzová olympijská medailistka z Vancouveru ztratila v součtu kol 99 setin sekundy na vítěznou Marlies Schildovou z Rakouska. Pětadvacetiletá Záhrobská předvedla v obou kolech podobné výkony. V horní mírnější pasáži na své soupeřky získávala, v dolní strmější části naopak ztrácela. Držitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa postoupila do finálového kola jako osmá, díky šestému času ve druhém kole se pak v celkovém pořadí posunula o jednu pozici.

Čeští hokejisté podlehli v druhém utkání na turnaji Karjala v Helsinkách domácímu Finsku 0:5 a utrpěli svou nejtěžší porážku v historii turnaje. Soupeř dal v druhé třetině tři góly za 76 sekund. V neděli se reprezentanti, kteří jsou zatím bez bodu poslední, utkají s Ruskem.

Šest českých hokejistů má šanci zúčastnit se lednového Utkání hvězd NHL na základě hlasování fanoušků. Na stočlenném seznamu hráčů, z kterého mohou příznivci vybírat, figurují brankář Tomáš Vokoun z Floridy, obránci Tomáš Kaberle z Toronta a Marek Židlický z Minnesoty a útočníci David Krejčí z Bostonu, Milan Hejduk z Colorada a Aleš Hemský z Edmontonu. Hlasování na webu NHL začne v pondělí 15. listopadu a skončí 3. ledna. Utkání hvězd se bude hrát o posledním lednovém víkendu v Raleighu v hale Caroliny Hurricanes.

Česko-slovenský tenisový pár František Čermák, Michal Mertiňák vypadl na turnaji série Masters v Paříži v semifinále a přišel o šanci zahrát si na Turnaji mistrů. Loňští účastníci londýnského vyvrcholení sezony ATP ve svém posledním společném utkání podlehli 3:6, 3:6 indicko-běloruské dvojici Mahéš Bhúpathí, Max Mirnyj. Na Turnaji mistrů tak bude mít český tenis dva zástupce - v singlu debutanta Tomáše Berdycha a počtvrté za sebou deblistu Lukáše Dlouhého, pro nějž bude londýnské představení derniérou partnerství s Indem Leandrem Paesem.

Běžec na lyžích Martin Jakš potvrdil, že má na úvod sezony skvělou formu. Po nečekaném čtvrtém místě v pátečním sprintu kategorie FIS ve finském Muoniu doběhl na stejném místě třetí na klasické desítce. Z vítězství se radoval Američan Kris Freeman o čtyři sekundy před Němcem Tobiasem Angererem, Jakš na třetím místě ztratil další dvě sekundy. Český běžec se prosadil v konkurenci kompletních výběrů Německa, Itálie, Finska, Estonska a Ruska.

Počasí - na řadě míst vystoupila teplota na 19 stupňů

Až na 19 stupňů vystoupala teplota v Česku. Meteorologové proto hlásí spousty teplotních rekordů. V Praze na Klárově naměřili 19 stupňů, na nejstarší měřící stanici - pražském Klementinu - ukázaly přístroje 17,8 stupňů, což je o 3 stupně víc než dosavadní maximum z roku 1866. Teplotní rekordy padaly například i v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích. Tady naměřili meteorologové pro listopad neobvyklých 19,3 stupně Celsia, v Ostravě-Mošnově 17,5 stupně a v Brně 16,5 stupně Celsia. V tuto roční dobu bývá obvykle přes den tři až osm stupňů Celsia.

Očekáváme polojasno, teploty 13 až 17 stupňů, na horách okolo 14. Foukat má jen mírný jižní až jihovýchodní vítr.