Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Předseda Senátu kritizoval záměř ČSSD stěžovat si u Ústavního soudu

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka pohrdá podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) ústavou i občany, když zpochybňuje právo horní komory parlamentu projednat úsporné zákony vlády v dosavadním složení. Předseda Senátu připomenul, že senátoři jsou voleni na šest let a že mandát letos končících členů horní komory uplyne až 13. listopadu, ani o den dříve. "Pan Bohuslav Sobotka pohrdá ústavou a občany, pokud se snaží ohnout zákony tak, aby to vyhovovalo úsilí jeho strany rozbít procesy, které zastaví zadlužování České republiky," uvedl Přemysl Sobotka v prohlášení, které poskytl ČTK. "Toto zpochybňování znejišťuje i podstatu parlamentní demokracie v České republice," dodal.

Podobně prezident Václav Klaus označil záměr ČSSD stěžovat si u Ústavního soudu kvůli zrychlenému schválení úsporných zákonů za "konec demokratického systému". O zákonech by se podle něj mělo rozhodovat v parlamentu a opozice by neměla na prohru reagovat stížnostmi u soudu. Použití režimu legislativní nouze ke schválení zákonů je podle něj "technicistní detail".

Prohlášení předsedy Senátu bylo reakcí na opakovaná vyjádření prozatímního šéfa sociální demokracie, podle něhož jeho strana napadne u Ústavního soudu zrychlené projednání některých úsporných zákonů v Senátu. Vládní koalice tak má podle Bohuslava Sobotky snahu obejít výsledky senátních voleb a protlačit tyto zákony v předvolebním složení horní komory, v němž má většinu. Od 14. listopadu ji bude mít v Senátu ČSSD.

Varvařovský: Sněmovna by měla více vyslyšet ombudsmanovy návrhy

Ombudsman Pavel Varvařovský vyzval poslance, aby brali v potaz návrhy na změny legislativy, které vyplývají z výroční zprávy o činnosti ombudsmana. Uvedl to při projednávání této zprávy za rok 2009. V té době byl ve funkci ještě jeho předchůdce Otakar Motejl, který letos na jaře zemřel. Varvařovský dále uvedl, že na veřejného ochránce práv se v roce 2009 obrátilo asi 7300 občanů, nejvíce podání se týkalo sociální oblasti. Z doporučení Motejla nebylo za roky 2008 a 2009 realizováno téměř nic. Současně však dodal, že pokud jde o náměty, které uváděl v jiné části zprávy, tak některé z nich už vyslyšeny byly. Ombudsman například upozornil na to, že handicapovaným lidem by mělo být vypláceno životní minimum, i když neodpracují určené povinné hodiny prospěšných prací, což je podmínka k přidělení dávky.

V Praze začíná dvoudenní konference o financování NATO

V Praze začíná dvoudenní konference o financování NATO. Akce se uskuteční těsně před důležitým summitem NATO v Lisabonu. Na něm se budou nejvyšší představitelé Severoatlantické aliance zabývat jejím dalším směřováním. Jedním z hlavních bodů by měla být nová strategická koncepce NATO. Alianci se peněz nedostává. Už v létě vyzvalo NATO své členy, aby neobětovali na oltář krize již tak omezené vojenské rozpočty, ale podpořili reformu struktur aliance. Práh dvou procent hrubého domácího produktu věnovaných na obranu nerespektují tři čtvrtiny členů. Konference zaměřená na financování aliance je první podobně zaměřená v historii NATO.

MfD: Nákup armádních tatrovek prý provázela manipulace

Z odposlechů vojenské tajné služby vyplývá, že nákup terénních automobilů Tatra pro armádu provázela manipulace. Uvedla to Mladá fronta Dnes (MfD) s odkazem na odposlechy tajné služby z let 2006 a 2007. Odposlechy ukázaly, že o provizi ze smlouvy se dál dělil podnikatel a konzultant Pavel Stošek. Ten v jednom z telefonátů naznačil, že část peněz jde lidem ve velmi vysokých funkcích. Kontrakt za 2,6 miliardy korun na konci roku 2006 podepsal tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý. Ten ČTK řekl, že v kauze nemá co skrývat. Šedivý v MfD řekl, že ho vedoucí pracovníci vyzbrojovací sekce drželi v nevědomosti o podrobnostech kontraktu. Později se prý dozvěděl i to, že konečná cena kontraktu je téměř dvojnásobná než původní záměr. Ze současné pozice náměstka prý ihned nařídil smlouvu prošetřit.

Předseda představenstva Tatry a její generální ředitel Ronald Adams v reakci na tyto informace nařídil nové důkladné vyšetřování uvnitř podniku. Tatra prý také připravuje právní kroky vůči každému, kdo mohl být do "nezákonného jednání ohledně této zakázky zapojen". Adams je zaskočen tím "že konkrétní státní orgány o nekalém jednání věděly, měly o něm důkazy, a přesto žádným způsobem nezasáhly, ani neiniciovaly patřičné vyšetřování".

Ministr Pospíšil podal kvůli svému sledování trestní oznámení

Ministerstvo spravedlnosti podalo trestní oznámení na Ladislava Veselého, koncipienta kanceláře spoluvlastněné exministrem Pavlem Němcem, a na neznámého pachatele. Důvodem jsou informace z televize Prima a deníku Mladá fronta Dnes, podle kterých byl ministr Jiří Pospíšil (ODS) na objednávku Veselého sledován. Veselý to popřel, ve vyjádření zaslaném ČTK se od věci distancoval i bývalý ministr spravedlnosti Němec. Reportéři listu zakázku na získání informací ze soukromí ministra a místopředsedy ODS zdokumentovali skrytou kamerou. V létě Pospíšil podnikl několik kroků, kterými omezil spolupráci svého úřadu s Němcovou advokátní kanceláří.

Poslanci budou řešit Rathův spor s Kalouskem o opilost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor zahájil disciplinární řízení s poslancem ČSSD Davidem Rathem. Důvodem je Rathův výrok z minulého úterý na adresu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), kterým Kalouska obvinil z toho, že se během schůze sněmovny nachází pod vlivem alkoholu. Novinářům to po jednání výboru řekl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Podle jeho slov by celá situace mohla vést k tomu, že se do sněmovny nakoupí alkoholtestry pro případ, že by někdo další obvinil svého kolegu, že požil alkohol. "Ale to bychom skutečně měli větší kabaret, než bychom si všichni představovali," dodal Tejc.

Pražská ODS bude i nadále jednat o koalici s TOP 09

Pražská ODS bude dále jednat o koalici s TOP 09. Na společném zasedání se na tom usnesla regionální rada a zastupitelský klub ODS. Novinářům to po jednání řekl kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda. Jednání podle něj bylo dlouhé, obtížné a místy bouřlivé. Metropolitní vedení se sešlo v reakci na úterní roztržku mezi vyjednávacími týmy ODS a TOP 09.

V úterý TOP 09 vyzvala premiéra a šéfa ODS Petra Nečase, aby se vložil do koaličního vyjednávání. Zároveň pražskou ODS obvinila, že jim nejde o "změnu stylu politiky, ale udržení dosavadního kartelu moci ve prospěch podnikatelských skupin napojených na ODS a ČSSD". ODS to označila za urážku a odešla ze společného jednání. Předseda pražské TOP 09 a členy vyjednávacího týmu František Laudát rozhodnutí uvítal.

Prezident Klaus se setkal s odcházejícím pražským primátorem Bémem

Václav Klaus se setkal s odcházejícím pražským primátorem Pavlem Bémem a poděkoval mu za jeho osmileté působení v čele pražské radnice. "Jsem přesvědčen, že až pominou dnešní mediální hrátky a jedovaté šípy vystřelované z jednotlivých politických stran, tak Pavel Bém bude považován za jednoho z nejúspěšnějších primátorů, které kdy Praha měla," poznamenal Klaus.

LN: Většinu lidí nad 50 let čeká nižší důchod

Většina dnešních padesátníků a šedesátníků se musí připravit na nižší důchody. Všichni, kdo vydělávají 13.000 korun až 35.000 korun měsíčně, dostanou menší penzi, než na jakou by měli nárok podle současných pravidel. Počítá s tím malá penzijní reforma, kterou připravuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a v nejbližších dnech ji předloží do vlády. Uvedly to Lidové noviny (LN). Podle listu si naopak polepší lidé s platy nad 40.000 korun měsíčně. Změny se nedotknou současných důchodců ani mladší generace. Pro ni chystá kabinet velkou penzijní reformu.

Na informaci reagoval premiér Petr Nečas, který uvedl: "V žádném případě se nejedná o malou penzijní reformu, jedná se o nutnou reakci na rozhodnutí ústavního soudu. Vládní koalice o těch jednotlivých variantách bude teprve jednat a teprve poté, co se dohodne vládní koalice, bude možné vytvořit nějaký legislativní návrh."

Poslanci přidali zemědělcům 1,5 miliardy na přímé platby

Poslanecká sněmovna rozhodla, že tuzemským zemědělcům přidá z rozpočtu Pozemkového fondu ČR 1,5 miliardy korun na doplňkové platby k přímým podporám. Agrární komora již dříve pohrozila protesty, pokud stát v příštím roce touto formou nevyplatí aspoň tři miliardy korun z maximálně možných zhruba 4,8 miliardy korun.

Aktuálně.cz: Ministerstvo chce, ať se minimální mzda liší podle regionů

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje rozlišovat výši zákonem stanovené minimální mzdy podle regionů. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Podle ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) by minimální mzda měla kopírovat zvláštnosti regionů, stejně jako se liší životní náklady a průměrné mzdy v různých částech republiky. Odbory se k návrhu staví odmítavě nebo rezervovaně. Minimální mzda nyní činí 8000 korun měsíčně, pro příští rok Drábek podle Aktuálně.cz zvýšení nenavrhne. Případný růst od roku 2012 závisí na vývoji ekonomiky v příštím roce.

Regionální rozlišení by znamenalo, že čím chudší region, tím nižší by v něm byla minimální mzda. Podle zastánců plánu si firmy díky tomu dovolí zaměstnat řadu nekvalifikovaných dělníků, kteří se jim nyní nevyplatí, protože zákonem stanovené minimum je vyšší než jejich přínos pro firmu. Server uvedl, že odlišení minimální mzdy podle regionů by bylo v Evropě raritou.

ČLK odmítá omezování péče, vyzvala Hegera, ať peníze přidá

Omezování zdravotní péče a odkládání operací, se kterými se pacienti v posledních měsících roku budou stále více setkávat kvůli limitům od zdravotních pojišťoven, Česká lékařská komora odmítá. Její prezident Milan Kubek uvedl, že vyzval soukromé lékaře i nemocnice, aby se právní cestou a s podporou komory pokutám za překroční limitu bránili. ČLK vyzývá ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby zajistil zvýšení úhrad zdravotní péče ve vyhlášce pro příští rok. "Zdravotní pojišťovny vybraly letos za devět měsíců o dvě miliardy více než ve stejném období loni, a tedy peníze mají. Jen na základních fondech jim leží 18 miliard. Je čistě politické rozhodnutí, zda tam budou ležet, nebo se využijí," prohlásil Kubek. Zdůraznil, že lékaři nemohou být trestáni za to, že léčí podle pravidel medicíny a v nejlepším zájmu pacienta.

MfD: Některé nemocnice zakázaly brát nové pacienty s rakovinou

Některé nemocnice podle informací Mladé fronty Dnes (MfD) zakázaly nabírat nové pacienty s rakovinou. Reagovaly tak na nedávné oznámení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), že jsou vyčerpány peníze na onkologickou léčbu. Deník má k dispozici e-mail, v kterém vedení jedné velké fakultní nemocnice svým onkologům píše, že do konce roku nemohou nasadit léčbu u žádného nového pacienta, protože pojišťovna ji nezaplatí. Nového pacienta mohou začít léčit jen v případě, že někdo jiný zemře. "Vím nejméně o třech takových dopisech ve třech nemocnicích," řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Podle MfD se onkologové budou v pátek radit, jak vytvořit pořadníky pacientů, kteří léčbu nutně potřebují. Zákon ale takové pořadníky zakazuje.

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Petra Noska ale není chyba jen na straně pojišťoven, které šetří, ale i u nemocnic, které plýtvají drahou léčbou tam, kde to nemá smysl. Ministerský audit totiž před časem ukázal, že drahé moderní léky dostávají i pacienti v posledním stadiu nemoci, kdy už jim nemohou pomoci.

ČR usnadnila podnikání, za Slovenskem ale hodně zaostává

Česká republika za poslední rok usnadnila podnikání a v žebříčku Doing Business 2011, který sestavuje Světová banka ve spolupráci s Mezinárodní finanční korporací (IFC), se posunula na 63. místo. Proti předchozímu roku je to postup o 19 míst, což je největší skok ze všech 183 zemí, které na seznamu figurují. Navzdory zlepšení ale Česká republika zůstává daleko za Slovenskem a vede si skoro nejhůře z celé Evropské unie. Zpráva například oceňuje, že Česká republika zjednodušila zdanění práce a snížila příspěvky, které zaměstnavatelé odvádějí na sociální zabezpečení. Jednodušší než dříve je také celý insolvenční proces. Zahájit podnikání ale tak snadné není, Česká republika obsadila až 130. místo ze zmíněných 183.

Projekt Agrární komory za 9 milionů Kč má zvýšit spotřebu mléka

Zvýšit spotřebu mléka a mléčných výrobků v Česku má za cíl projekt Agrární komory (AK) s názvem Bílé plus. Tříletá propagační kampaň, jejíž náklady přesahují devět milionů korun, odstartovala v říjnu. Projekt je financován z prostředků Evropské unie i národních zdrojů. Na tiskové konferenci jej představili zástupci AK a ministerstva zemědělství. Spotřeba mléka a mléčných výrobků v České republice v dlouhodobém horizontu klesá. Například spotřeba másla klesla od roku 1989 o 50 procent. Organizátoři kampaně chtějí, aby spotřeba mléka během tří let vzrostla alespoň o jedno procento ročně.

Potravinářská komora chystá logo pro označování českých potravin

Potravinářská komora chystá novou značku pro označování kvalitních tuzemských potravin. Logo se státní vlajkou a nápisem Český výrobek či Česká potravina s dodatkem "Garantováno Potravinářskou komorou ČR" už nechala zaregistrovat u Úřadu průmyslového vlastnictví. Na Žofínském fóru věnovaném zemědělství a potravinářství to řekl prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Již delší čas je kvalitním českým výrobkům udělováno označení Klasa, od letošního léta nově pak také značka Regionální potravina.

Zvažuje se prý uzavření Českých center v Košicích a Buenos Aires

Kvůli škrtům ve státním rozpočtu by mohla skončit dvě Česká centra propagující zemi v zahraničí - podle neoficiálních informací ČTK v Košicích a Buenos Aires v Argentině. Oficiálně ale dosud rozhodnuto nebylo a ani pražské ústředí center žádné konkrétní místo neuvedlo. Mluvčí center Jiří Rosenkranz ČTK řekl, že o přesné podobě úsporných opatření nyní vedení jedná s ministerstvem zahraničí, pod které centra spadají. Síť Českých center funguje v současnosti na třech kontinentech. Například mimoevropská jsou vedle Argentiny centra v USA, Japonsku a Izraeli.

Ochota Čechů půjčovat si peníze od bank podle průzkumu klesá

Ochota českých domácností půjčovat si od bank a dalších finančních institucí klesá. Obtížnou finanční situaci vlastní domácnosti by lidé řešili spíše s pomocí svých přátel nebo příbuzných než půjčkou od bank. Příbuzné či přátele by oslovila více než polovina, na banku by se obrátila asi třetina. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti STEM. "Jistý pokles ochoty půjčit si peníze souvisí s tím, že postupně přibývá lidí, kteří by si dokázali na předmět v hodnotě nad 50.000 korun našetřit anebo ho uhradit z vlastních úspor, aniž by si brali půjčku. Před necelými čtyřmi lety by o půjčku zažádali čtyři lidé z deseti, dnes sotva tři," prezentoval STEM výsledky průzkumu.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí za uplynulých devět let vzrostly podle statistických údajů osminásobně, přesto však relativní zadluženost českých domácností přes rychlý růst zůstává oproti eurozóně jen poloviční a není z makroekonomického hlediska nijak riziková, shodují se analytici. Z pohledu jednotlivých domácností ovšem vysoké zadlužení již podle nich problém je.

Ve městech možná budou zóny se zákazem pro neekologické vozy

Radnice možná získají pravomoc vymezit ve městech a obcích zóny, do nichž nebudou moci vjíždět starší automobily, které nesplňují určité emisní limity. Při vyhlášené smogové situaci by mohli řidiči jezdit zadarmo po zpoplatněných úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst a obcí. Uvádí to novela zákona o ochraně ovzduší, kterou podpořila sněmovna. Míří do výboru pro životní prostředí. Předloha by měla přispět podle autorů, tří moravskoslezských poslanců, ke zlepšení ovzduší v místech, kde jsou imisní limity překračovány. Moravskoslezký kraj patří v tomto ohledu k nejvíce postiženým v Evropě.

Roste počet firem, které na vinicích hospodaří ekologicky

Stále více pěstitelů vinné révy na jižní Moravě zkouší pracovat na vinicích ekologicky. Podle odborníků jsou výnosy těchto vinic lepší než u klasických, kde se k ošetření sadů používají chemické prostředky. Vinice jsou také odolnější vůči plísním, což se ukázalo i v letošním roce. ČTK to řekl v rámci odborné konference v Mikulově na Břeclavsku předseda svazu EKOVÍN o.s. Milan Hluchý. V současné době je v ČR asi 750 hektarů biovinic a dalších 150 hektarů v 35 podnicích, které ekologické hospodaření zkouší na části plochy. "Klasická technologie ustupuje, nová je sofistikovanější a přináší lepší výnosy," uvedl Hluchý. Vzorem je podle něj sousední Rakousko, kde dnes kolem sedmi až osmi procent výměry vinic zaujímají ekovinice.

Ceny rekreací ve sněmovních zařízeních stouply na 450 korun

Poslanecká sněmovna zvýšila od listopadu ceny rekreací ve svých zařízeních. Poslanci a zaměstnanci nově zaplatí za den pobytu místo zhruba 250 korun přibližně 450 korun. Na žádost předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) o tom rozhodl sněmovní kancléř. Úřad vlastní dvě rekreační zařízení, jedno v Lipnici nad Sázavou, druhé v Harrachově. Zdražení rekreací žádala Němcová už v létě, neboť původní ceny nepokrývaly náklady.

Centrum bývalého hornického města Stříbra dostane novou tvář

Novou tvář svého historického jádra dostane osmitisícové Stříbro. Šedivé obdélníkové náměstí i na něj napojené ulice čeká kompletní rekonstrukce za více než 50 milionů korun. Největší investice posledních deseti let výrazně změní centrum bývalého hornického města, vytvoří klidovou zónu s novou zelení i vodními plochami, zklidní dopravu. Rekonstrukce začne na jaře, hotova bude do roka, součástí je i obnova morového sloupu. ČTK to řekl končící starosta Miroslav Nenutil. Osmitisícové město se v minulosti přihlásilo do soutěže o Cenu Petra Parléře a díky tomu získalo zdarma šest studií navrhujících řešení rekonstrukce náměstí.

V Praze zemřela básnířka Viola Fischerová

V pražské nemocnici Motol zemřela významná česká básnířka, nositelka ceny Magnesia Litera za poezii, Viola Fischerová. Bylo jí 75 let. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Viola Fischerová se řadila k literátům generace takzvaných šestatřicátníků, mezi něž patřil i prezident Václav Havel. "Václav Havel navštívil předvčírem Violu Fischerovou v nemocnici a rozloučil se s ní. Věděl, že je nevyléčitelně a těžce nemocná, přesto ho její dnešní úmrtí zasáhlo. Znali se od mládí a patřili k téže umělecké generaci," řekla na dotaz ČTK Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Podle serveru iDnes.cz podlehla Fischerová onkologickému onemocnění.

Psát poezii začala Viola Fischerová už na gymnáziu. Její první básně nemohly v 50. letech v Československu vyjít. Fischerová později žila ve Švýcarsku a Německu, od roku 1994 opět v Praze. Jejím opožděným knižním debutem byla kniha Zádušní básně za Pavla Buksu. Vyšla v roce 1993, ale napsaná byla už v letech 1985 a 1986.

Spirituál kvintet v Lucerně oslavil 50. výročí od svého založení

Skupina Spirituál kvintet, jedna z prvních českých folkových formací, v zaplněném Velkém sále pražské Lucerny oslavila 50. výročí od svého založení. V Lucerně, kam podle pořadatelů přišlo zhruba 1800 lidí, skupina naposledy slavila své 35. narozeniny. Později se její jubilejní koncerty konaly v Obecním domě v Praze. Na koncertu se představili také někteří bývalí členové Spirituál kvintetu. Například zpěvák Jan Thorovský, který v roce 1973 s kapelou natočil album Písničky z roku raz dva, Eva Lifková-Krizová, Jan a František Nedvědové a z Kanady přiletěla Lenka Slabá-Vostrá.

Na veletrh Erotika Sex chtějí organizátoři přilákat mladší diváky

Mladší publikum než v minulých letech chtějí přilákat organizátoři na letošní 16. ročník mezinárodního veletrhu erotické kultury Erotika Sex 2010, který se koná od 11. do 14. listopadu v v Praze - Holešovicích. Oproti minulým ročníkům proto organizátoři návštěvníkům nabídnou zábavné akce a taneční párty; mladí lidé se zde také budou moci seznamovat s novými partnery. Na programu budou i módní přehlídky a různé erotické soutěže a travesti show či líčení vybraných návštěvnic, které vizážisté a stylisté nalíčí a oblečou podle nejmodernějších trendů. Vpuštěni budou pouze dospělí návštěvníci. Pořadatelé očekávají, že na veletrh přijde až 10.000 lidí.

Sport

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková postoupili bez problémů do finále mistrovství světa ve veslování na Novém Zélandu. Synek i Knapková obsadili v semifinále druhé místo, když nestačili jen na své hlavní soky v plánovaných bojích o medaile - domácího Maheho Drysdala, respektive Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou z Běloruska.

Tenista Radek Štěpánek postoupil na turnaji ATP v Basileji do čtvrtfinále a může se těšit na souboj s Rogerem Federerem. V druhém kole český daviscupový reprezentant otočil nepříznivý zápas s Kolumbijcem Santiagem Giraldem a v posledním setu mu nadělil kanára. Zatímco bývalá dlouholetá světová jednička Federer dnes odpočívá, neboť zápas druhého kola sehrál už ve středu, Štěpánek strávil s Giraldem na kurtu téměř dvě hodiny.

Tenisový návrat slavného rodáka po třiceti letech zažije město Ostrava. Legendární Ivan Lendl se divákům představí v pátek v exhibici Advantage Tennis III. Střetne se v duelu bývalých světových jedniček se Švédem Björnem Borgem. Očekávané vyprodané hlediště pro sedm tisíc lidí rozehřejí na úvod Švéd Mats Wilander a Karel Nováček, který nakonec nahradí původně ohlášeného Slováka Miloslava Mečíře. Ten nemůže hrát kvůli zraněnému kolenu. Po nich se padesátiletý Lendl střetne s o čtyři roky starším Borgem. Na závěr ve čtyřhře nastoupí Nováček s Lendlem proti švédskému páru Borg, Wilander. Lendl, který přinesl do tenisu profesionalitu, díky které se vypracoval až na vrchol, zhubl před návratem o 16 kilo.

Počasí

Nadprůměrně teplé počasí končí, do neděle se ochladí až o osm stupňů Celsia. Nejvyšší denní teploty pak už nejspíš nepřekročí desítku, v noci bude jen kolem tří stupňů nad nulou. Svatý Martin ale příští týden na bílém koni zřejmě nepřijede, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou spíš podzimní plískanice. Začátek letošního podzimu je přitom nadprůměrně teplý. Odpolední teploty tento týden leckde vystoupaly až ke dvaceti stupňům a na mnoha místech padaly teplotní rekordy.

Bude oblačno, na severu až zataženo, místy s deštěm. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia, na horách kolem deseti. Stále bude foukat silný vítr, v nárazech dosáhne 90ti, na horách až 110ti kilometrů za hodinu.