Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Koalice prosadila stav legislativní nouze pro úsporné zákony

Sněmovna vládní většinou rozhodla, že úsporné zákony ke snížení výdajů rozpočtu v příštím roce bude projednávat ve stavu legislativní nouze. Schválila to přes nesouhlas ČSSD a KSČM. Podle levice nejsou žádné relevantní důvody pro toto zrychlené projednávání. Úsporné zákony mají mimo jiné snížit slevu na dani o stokorunu kvůli krytí škod po povodních nebo zdanit a snížit státní podpory stavebního spoření. Počítají také se snížením státního příspěvku politickým stranám. Přes 23 miliard korun by měl státní pokladně přinést soubor úspor v sociální oblasti, například zrušení sociálního příplatku nebo zachování sazby pojistného na sociální zabezpečení na 25 procentech.

Nečas a Dobeš si vyjasňovali názory na státní maturity

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr školství Josef Dobeš (VV) si podle Dobeše "vyjasňovali" své pondělní výroky o říjnové generálce státních maturit. Dobeš se necítí být ministerským předsedou "opuštěn", jak píše úterní Právo. Nemyslí si ani, že by byly státní maturity odloženy. Uvedl to v Českém rozhlase. Zopakoval, že do konce listopadu předloží zprávu o státních maturitách a upozorní na drobné nedostatky, které do příštího jara odstraní. U generálky neprošla asi třetina studentů. Premiér Nečas řekl, že se mu nelíbí, že by příští rok mohla až třetina maturantů propadnout. Dobeš podle něj nese osobní garanci za úspěch celého projektu. Nové zkoušky dospělosti v pondělí kritizoval také prezident Václav Klaus.

Vláda navrhuje zdanit emisní povolenky sazbou 32 procent

Kabinet premiéra Petra Nečase navrhl zdanit emisní povolenky sazbou 32 procent. Informovala o tom agentura Reuters. Návrh je součástí širšího plánu zabránit výraznému zvyšování cen elektřiny v nejbližších letech. Za očekávaným růstem cen elektřiny je z valné části podpora fotovoltaiky. Vláda chce udržet zvýšení cen elektřiny pro domácnosti a podniky do 5,5 procenta. Vládní návrh počítá s tím, že daň by se vztahovala pouze na ty producenty, kteří elektřinu vyrábějí pro třetí strany. Návrh by podle předpokladů měla do konce příštího týdne schválit sněmovna.

ČSSD se připravuje na sjezd, první nominaci na předsedu má Hašek

Sociální demokracie už zahájila přípravu na sjezd, který se sejde 18. a 19. března příštího roku v Brně. O minulém víkendu se už sešly první okresní konference ve středních Čechách. Čáslavská dala jako první nominaci do předsednické funkce jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi. Sociální demokraté na Kutnohorsku by zase rádi v místopředsednickém křesle viděli středočeského hejtmana Davida Ratha. Kromě Haška a současného šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky dal už najevo zájem o nejvyšší funkci v ČSSD také senátor a kritik ČSSD Vladimír Dryml. Vážným konkurentem Sobotkovi a Haškovi by mohl být i brněnský primátor Roman Onderka. Ten však zatím nedovršil volební vítězství ČSSD v Brně a stále ještě vyjednává o velké koalici s ODS a o svém pokrčování ve funkci primátora.

TOP 09 vyzvala Nečase, aby se vložil do vyjednávání o Prahu

TOP 09 vyzvala premiéra a šéfa občanských demokratů Petra Nečase, aby se vložil do jednání o koalici na pražském magistrátu. Pražská ODS prý jedná ve prospěch podnikatelů, kteří jsou napojeni na ODS a ČSSD. TOP 09 chce, aby se jednání dále vedla za účasti předsedů a místopředsedů stran. Na tiskové konferenci to řekli představitelé strany. Kvůli této výzvě ale opustili vyjednavači občanských demokratů jednání. Potvrdil to předseda pražské ODS Boris Šťastný. Volební lídr ODS Bohuslav Svoboda uvedl, že krok TOP 09 nechápe. Podle něj ODS konečně pokročila, když se v pondělí shodla na nových tvářích, které by mohly usednout ve vedení města. Kandidát na primátora TOP 09 Zdeněk Tůma po jednání zopakoval, že prioritním partnerem TOP 09 je pro koalici na pražské radnici ODS a strana je nadále připravena jednat.

KDU-ČSL má nyní šestičlenný senátorský klub

KDU-ČSL po roce obnovila svůj senátorský klub, do jeho čela byl zvolen někdejší místopředseda této frakce Václav Koukal. Klub je nyní šestičlenný, pětici lidoveckých senátorů posílila nová členka horní komory Miluše Horská (za hnutí Nestraníci), která kandidovala s podporou KDU-ČSL na Pardubicku. Koukal potvrdil ambici lidovců ponechat ve funkci místopředsedy Senátu Petra Pitharta. Místopředsedů horní komory by v takovém případě zůstalo pět vzhledem k tomu, že ČSSD a ODS si nárokují dva místopředsednické posty. V končícím volebním období byla funkce pátého místopředsedy ustavena kvůli českému předsednictví EU.

Odbory vyhlásí stávku kvůli změnám platů státních zaměstnanců

Odbory vyhlásí stávku kvůli změnám v platech státních zaměstnanců, pokud vláda nepřistoupí na jejich požadavky k chystaným změnám zákoníku práce. Protest by se ale mohl konat i v případě, že vláda návrh odborů přijme. Přesnou podobu stávky a její datum určí příští týden krizový štáb odborů. Mohlo by jít o dvouhodinový, nebo i delší protest. Novinářům to oznámil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Odbory požadují, aby vláda nerozšiřovala okruh zaměstnanců, u kterých je možné takzvané pásmové odměňování. Odboroví předáci ale uvedli, že jim vadí i celkové snižování mezd ve státní sféře o deset procent. Nečas se podle Zavadila má k návrhu odborů vyjádřit do středy. Novela zákoníku práce, která mění způsob odměňování státních zaměstnanců, je součástí úsporného balíku ministerstva práce a sociálních věcí.

Vláda platovým požadavkům odborů neustoupí

Vláda neustoupí od svého návrhu změn v odměňování státních zaměstnanců, kvůli kterému chystají odbory stávku. Uvedli to premiér Petr Nečas (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Podle Nečase odbory odmítly všechny kompromisní návrhy. Vláda tak podle něj i přes hrozbu stávky trvá na své verzi. Ustupovat nebude od desetiprocentního snížení mezd ve státní sféře, ani od rozšíření takzvaného pásmového odměňování. Podle premiéra by jinak znemožnila sestavení státního rozpočtu na příští rok. Vláda se podle něj snažila s odbory trpělivě jednat a usilovala o dohodu, nebo alespoň o "nesouhlasnou toleranci" ze strany odborů. Předáci odborů podle něj ale nakonec řekli, že nechtějí vůbec žádné změny v zákoníku práce. Podobně jako Nečas na požadavky odborů reagoval i Drábek. Odbory se podle něj už poněkolikáté postavily k jednání nekonstruktivně.

MPSV: Míra nezaměstnanosti v 1. pololetí stoupla na 9,4 procenta

Průměrná míra nezaměstnanosti letos v prvním pololetí vzrostla meziročně o dva procentní body na 9,4 procenta. Vyplývá to z Analýzy vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti v prvním pololetí, kterou ve středu vládě předloží ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Počet zaměstnanců se podle šetření Českého statistického úřadu snížil proti předchozímu roku o 89.000 lidí na 4,855 milionu, tedy o 1,8 procenta, uvádí MPSV. Průměrný počet uchazečů o zaměstnání v prvním pololetí meziročně vzrostl o 117.800 na 550.800 osob. Naopak ubylo volných míst. Průměrně jich měli zájemci o práci měsíčně k dispozici 32.500, což je o 26.600 méně než v prvním pololetí 2009. Vzhledem k tomu vzrostl meziročně počet uchazečů na jedno volné pracovní místo ze 7,3 na 17. Ke konci 1. pololetí se o jedno pracovní místo ucházelo průměrně 15,2 nezaměstnaných.

Počet insolvenčních návrhů v ČR ke konci října vzrostl na 12.475

Počet insolvenčních návrhů v České republice za deset měsíců letošního roku činil 12.475, a přesáhl tak o 5287 jejich počet za stejné období 2009. V samotném letošním říjnu bylo podáno 1490 insolvenčních návrhů, což je letos největší počet za měsíc. Na nárůstu se podílelo 1018 insolvenčních návrhů fyzických osob, tedy nejvyšší měsíční počet v historii. ČTK o tom informovala společnost Creditreform. Ta očekává, že počet insolvenčních návrhů dosáhne letos 15.500. Hlavní podíl na více než 50procentním očekávaném nárůstu proti roku 2009 budou mít insolvenční návrhy fyzických osob. "Zde předpokládáme meziroční nárůst o 140 procent. Počet insolvenčních návrhů právnických osob bude na úrovni roku 2009," odhadla firma.

Topolánek: ERÚ neplní svou funkci, měl by se zrušit

Energetický regulační úřad (ERÚ) selhává v naplňování své funkce a měl by se zrušit. Na konferenci o české energetické legislativě to řekl bývalý premiér Mirek Topolánek. Regulátor podle něho nechrání spotřebitele před energetickým trhem, ale naopak chrání energetické podniky. "Energetický regulační úřad má ohromný rozsah pravomocí, je významným tvůrcem či spolutvůrcem legislativy, ale nevykazuje žádné výsledky," řekl Topolánek. Funkce ERÚ by podle bývalého premiéra byla obhajitelná, kdyby naplňovala cíl energetické regulace podle evropské legislativy, tedy chránit spotřebitele před energetickými podniky. "ERÚ je ale naopak garantem bezproblémových výsledků energetických společností," uvedl Topolánek.

NS odmítl dovolání Kulínského, trest 5,5 roku definitivně platí

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého sbormistra slavného pěveckého sboru Bohumila Kulínského. Za zneužívání nezletilých dívek si s konečnou platností odpyká trest 5,5 roku ve vězení. NS se případem zabýval bezmála rok. Kulínský nastoupil do vězení loni v dubnu. Sbormistr v dovolání žádal, aby jej Nejvyšší soud zprostil obžaloby, případně alespoň zrušil pravomocný rozsudek a vrátil případ k novému projednání odvolacímu Vrchnímu soudu v Praze. Důvody, proč Nejvyšší soud dovolání odmítl, zatím nebyly nezveřejněny. Odůvodnění musejí nejprve obdržet účastníci řízení. Kulínský se podle rozsudku provinil tím, že na zájezdech a soustředěních sboru osahával celkem 19 svých mladých svěřenkyň na intimních partiích, přičemž se šesti z nich také souložil. Osmi z jeho obětí v době zneužití ještě nebylo 15 let. Kulínský svou vinu vždy popíral. Krajský soud v Hradci Králové sbormistrovi původně uložil tříletou podmínku, vrchní soud to však loni v lednu označil za "závažné pochybení", trest zpřísnil a muže poslal do věznice s dozorem. Odsouzený také nesmí deset let pracovat s mládeží. Za pohlavní zneužívání sbormistrovi hrozilo až deset let za mřížemi. Žalobci navíc neúspěšně navrhovali, aby Kulínský dostal trest i za těžkou újmu na zdraví dvou sboristek, jež v období dospívání trpěly poruchou přizpůsobení.

Kriminalisté zatkli policistu, který v Brně vyloupil hernu

Policejní inspekce zadržela dvaačtyřicetiletého policistu, kterého podezírá z vyloupení jedné z brněnských heren. Se zbraní v ruce se v ní minulý čtvrtek zmocnil 200.000 korun. Muž byl již obviněn z loupeže, za což mu hrozí tři až deset let vězení. "Byl již z naší strany soudu podán návrh na jeho vzetí do vazby," řekl mluvčí krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Policejní inspekce jej zadržela v sobotu dopoledne, doplnila bez dalších podrobností mluvčí. O případu byl již informován ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel, který může rozhodnout o propuštění policisty.

Absurditou roku je výpis z rejstříku, který je přitom na internetu

V letošním ročníku ankety Absurdita roku, která upozorňuje na nesmyslné administrativní povinnosti podnikatelů, získala nechvalné prvenství Česká správa sociálního zabezpečení za to, že požaduje výpisy z obchodního rejstříku, i když jsou tyto údaje pravidelně aktualizovány na internetu. Z téměř čtyř tisíců účastníků ankety pro tuto povinnost hlasovalo 38 procent lidí. Druhé místo připadlo nařízení, podle kterého podnikatelé musejí nechat úředně ověřit pravost dokumentu z datové schránky. Na třetím místě skončila povinnost vozů na údržbu silnic platit mýtné. Loni prvenství v anketě Absurdita roku získalo zákonné nařízení pro fyzioterapeuty mít v ordinaci dvě nášlapné váhy, velké zrcadlo a ledničku. Akce je součástí kampaně na podporu malého a středního podnikání a jejím cílem je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti, které ukládají úřady podnikatelům.

Na festivalu v Denveru se představí devět českých filmů

V americkém Denveru ve středu začíná festival, na němž se představí hned devět snímků z Česka. Mimo jiné půjde o nejnovější celovečerní hrané filmy režisérky Ireny Pavláskové či režiséra Jana Hřebejka. Od Pavláskové budou moci američtí diváci zhlédnout její film Zemský ráj to napohled, od Hřebejka pak Kawasakiho růži, která se nyní uchází o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. Kromě těchto dvou snímků denverský festival nabídne ještě celovečerní hraný film Muži v říji režiséra Roberta Sedláčka. Na programu pak má i krátký film Mamánek, který natočil Jesse Baldwin. Na přehlídce se představí i dokumenty, a to kompletní čtyřdílný cyklus Zapomenuté transporty režiséra Lukáše Přibyla přibližující osudy českých obětí holocaustu. Snímek Cinematerapie pak ukazuje 11 lidí, kterým jeho režisér Ivan Vojnár umožnil vypovídat se před kamerou z jejich problémů. Loni přitom na přehlídce český film zaznamenal úspěch, cenu za nejlepší hraný film si odnesl snímek Protektor režiséra Marka Najbrta.

Česká filharmonie provede ve světové premiéře Franzův Radobyl

Dvousté výročí narození českého básníka Karla Hynka Máchy si slavnostními koncerty připomene 4. a 5. listopadu Česká filharmonie (ČF). Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní světová premiéra skladby Radobyl od Vladimíra Franze, kterou pro orchestr na objednávku zkomponoval. Koncert doplní i další skladby inspirované Máchovou tvorbou - kantáta Máj od Josefa Bohuslava Foerstera a poslední velké dílo Vítězslava Nováka Májová symfonie. Filharmoniky bude řídit Ondrej Lenárd.

Výročí narození režiséra Zemana připomíná známka i výstava

Nová poštovní známka připomíná letošní 100. výročí narození filmového režiséra Karla Zemana. Křest známky se uskutečnil v Ostroměři na Jičínsku, kde se režisér 3. listopadu 1910 narodil. V místním kulturním středisku je také přístupná výstava plakátů k jeho filmům. Výtvarný návrh známky o nominální hodnotě 12 korun připravil Vladimír Novák, známku vyryl Miloš Ondráček. Výstava v kulturním středisku bude přístupná do 4. listopadu a návštěvníkům nabízí fotografie, dokumenty z archivu rodiny Zemanových i originálních plakátů k filmům Karla Zemana ze sbírek Pavla Rajčana. Slavného režiséra si lze v Ostroměři připomenout také při návštěvě Muzea Eduarda Štorcha a Karla Zemana, které je otevřené od úterý do soboty. Více informací je možné najít na www.ostromer.cz.

Ekologové: Průchod pod železnicí na Karvinsku využil medvěd

Nově vybudovaný průchod pod železnicí mezi obcemi Jablunkov a Mosty u Jablunkova, který je určený pro divokou zvěř a také velké šelmy žijící v Beskydech, využil první medvěd. Pod železniční tratí tam ekologové monitorující migrační koridor našli jeho stopu. "Sleduji migrační trasy velkých šelem v okolí Jablunkova už tři roky. V nově zbudovaném podchodu pro zvěř jsem našel stopy medvěda pouhých pár měsíců poté, co byl most dokončen. To potvrzuje, že velké šelmy, ale i ostatní zvířata se rychle naučí speciální podchody a nadchody využívat," řekl ČTK Tomáš Krajča z Petrovic u Karviné, který trasu pravidelně sleduje. Vybudování podchodu pro divoká zvířata bylo jednou z podmínek rozhodnutí, kterým Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy povolila modernizaci železniční tratě v úseku Bystřice nad Olší a státní hranice mezi Českem a Slovenskem. O jeho stavbu se zasadili především ochránci přírody ze sdružení Beskydčan a Hnutí Duha. Pohyb velkých šelem v Beskydech pravidelně mapují takzvané vlčí hlídky, které mají také svou přítomností odradit pytláky. Letošní zima stopování moc nepřála. Podle dřívějších odhadů v horách žije asi deset vlků ve třech smečkách a minimálně jeden medvěd. Počet rysů se v minulých letech podle zachycených stop pravděpodobně snížil.

Ze sportu

České volejbalistky vydřely na mistrovství světa v Japonsku v pěti setech vítězství proti zlatým medailistkám z roku 2002 Italkám. Po prohraných dvou sadách a heroickém výkonu zápas otočily ve vítězství 3:2 a dostaly se na postupové místo ze základní skupiny B v Hamamacu. Tu zakončí ve středu proti outsiderovi z Keni.

Tomáš Berdych začne příští tenisovou sezonu na exhibici v Abú Zabí. V prvním kole jsou s Berdychem ještě Švéd Robin Söderling, Francouz Jo-Wilfried Tsonga a Marcos Baghdatis z Kypru. Vítězové narazí v semifinále na Španěla Rafaela Nadala a Švýcara Rogera Federera. Turnaj v Abú Zabí, nazvaný Mubadala World Tennis Championship, má dotaci 250 tisíc dolarů a koná od 30. prosince do 1. ledna.

Souboj ofenzivně laděných týmů Jablonce a Mladé Boleslavi v dohrávce 14. kola první fotbalové ligy skončil nerozhodně 1:1. Hosty dostal do vedení již ve čtvrté minutě Jakub Řezníček, za pět minut vyrovnal Tomáš Pekhart. Domácí se po třech výhrách museli na svém trávníku smířit jen s bodem, hosté prodloužili svoji neporazitelnost na devět zápasů.

Trojici hokejových extraligových klubů vážně hrozí kontumace zápasů kvůli neoprávněnému startu hráčů. Zástupci Plzně, Kladna a Mladé Boleslavi před sezonou chybně zaregistrovali některé nové posily, na což příslušné oddělení Českého svazu ledního hokeje přišlo v závěru minulého týdne, když potvrzovalo povolení startu plzeňského brankáře Petra Přikryla v prvoligových Litoměřicích. Informuje o tom server hokej.cz, oficiální web extraligy. Teoreticky všem klubům hrozí, že budou kontumovány zápasy, do kterých chybně zaregistrovaní hráči zasáhli.

Nejlepší český profesionální boxer současnosti Lukáš Konečný se dal na funkcionářskou dráhu. Stal se oficiálně prezidentem České unie boxerů profesionálů (ČUBP), v jejímž čele nahradí Jiřího Procházku. Ten svou funkci opustil s ohledem na pracovní vytížení. Profesionální box v Česku živoří a někdejší dvojnásobný bronzový medailista z amatérského mistrovství světa věří, že se jeho situace zlepší.

Počasí

V noci bude polojasno až oblačno, k ránu se místy objeví mlhy. Teploty klesnou na 7 až 3 stupně. Ve středu čekáme většinou polojasno, k večeru na severozápadě Čech přibývání oblačnosti a vyjímečně i přeháňky.