Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Václav Klaus přijme na Pražském hradě premiéra Nečase

Prezident Václav Klaus přijme na Pražském hradě předsedu vlády Petra Nečase. Mezi témata diskuse obou politiků bude patřit jak sto dní vládnutí středopravé koaliční vlády, tak i blížící se Evropská rada 28. a 29. října, na kterou se Nečas chystá. Právě na tomto setkání by měly být prezentovány pracovní návrhy expertní skupiny ministrů financí zemí EU na podobu sankcí za porušení rozpočtových pravidel eurozóny. Praha také odmítá návrhy například na to, aby Brusel v budoucnu určoval členským státům podobu jejich rozpočtu.

Nečas ve středu zdůraznil, že s vládní sestavou ODS, TOP 09 a VV, která začala fungovat před sto dny, je schopen prosadit připravované klíčové reformy. Novinářům řekl, že kabinet prošel zatěžkávacím obdobím, když musel učinit nepopulární opatření. Práci prý vládě neulehčilo ani období před komunálními volbami, ve kterých jsou koaliční strany soupeři.

Ministr Bárta se dohodl s odbory, že s nimi projedná převod zaměstnanců

Ministr dopravy Vít Bárta se dohodl se zástupci Odborového sdružení železničářů, že bude s odbory konzultovat připravovaný projekt převodu 9500 železničářů z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty. Uvedli to ve společné tiskové zprávě. Odboráři chtěli o převodu jednat s Bártou a premiérem Petrem Nečasem, jinak hrozili razantním postupem. Podle Bárty má být převod koncepčním krokem, který má zlepšit transparentnost hospodaření na železnici. Změna se má týkat například výpravčích, signalistů a hradlářů. Cílem je budoucí uspořádání české železnice formou holdingového typu.

Odborářům nejvíce vadilo, že se s nimi Bárta dopředu neporadil. V následně vydaném prohlášením proto označili ministerské rozhodnutí za skandální a naprosto nepřijatelné. Ministr by prý neměl rozhodovat o osudu tisíců lidí bez dialogu se sociálními partnery. Ochotu zapojit se do jednání vyjádřil i premiér Nečas.

Hasiči zkontrolovali všechna odkaliště v ČR, závady nenašli

Hasiči dokončili kontrolu všech 45 odkališť v České republice. Při prohlídkách nenašli žádnou závažnou závadu. Revizi nařídil ministr vnitra Radek John poté, co došlo ke katastrofě kvůli úniku toxických kalů z hliníkárny nedaleko maďarské obce Kolontár. Ukládané odpady jsou odpadními produkty elektráren a tepláren, zejména škvára a popel, případně i další vedlejší produkty odsiřování. Odpad však může mít původ i v úpravnách rud nebo chemických provozech.

V Mydlovarech zlikvidovali za 684 mil. Kč chemickou úpravnu

V Mydlovarech na Českobudějovicku byla za zhruba 684 milionů korun zlikvidována jedna z nejhorších ekologických zátěží v Česku - chemická úpravna a odkaliště. Po zpracování uranové horniny v areálu v soustavě odkališť zůstalo 36 milionů tun kalů. Znečištěno bylo na 280 hektarů půdy. Z 85 procent sanaci zaplatila EU, zbytek stát. V místě se teď rozkládá několikahektarová louka. ČTK to řekl manažer projektu Jan Hudoušek ze státního podniku Diamo. Práce na likvidaci chemické úpravny začaly loni v lednu bouráním vědeckotechnického pavilonu a mlýnice, jež byly kontaminovány radionuklidy.

Pátrání po zmizelé dívce dosud bez výsledku

Policie ve čtvrtek večer přerušila pátrací akci v pražské Troji, devítiletou dívku, která se před týdnem ztratila, zatím nenalezla. ČTK o tom informovala mluvčí Andree Zoulová. Dívka se ztratila 13. října cestou ze školy. Našel se jen batoh a láhev s pitím. Kriminalisté ve spolupráci s vojenskou policií znovu prohledali oblast kolem ulice Pod Písečnou, kde bylo děvče naposledy spatřeno, pátrání ani výslech muže, který by mohl mít na jejím zmizení podíl, dosud nepřinesly žádné konkrétní výsledky.

Drábkovo ministerstvo může propustit exposlance za ČSSD Dimitrova

Ministerstvo práce a sociálních věcí bude moci propustit exposlance za ČSSD Kostu Dimitrova. Rozhodla o tom předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Jak řekla ČTK, tento krok je v souladu se zákoníkem práce a není politicky motivován. Kosta Dimitrov ale označil záležitost za lumpárnu. Dimitrov se vrátil na ministerstvo potom, co mu skončil mandát. Proti propuštění chrání bývalé poslance rok zákon, mohou dostat výpověď jen se souhlasem předsedy dolní komory. Dimitrovovo původní místo bylo obsazeno, ministerstvo mu nabídlo funkci poradce ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Exposlanec to odmítl a úřad mu chce dát výpověď.

Piloti gripenů zvítězili v soutěži NATO díky speciální taktice

Speciální taktika, soudržnost a kolegialita společně s výbornými letovými schopnostmi vynesly českým stíhacím pilotům z Čáslavi prestižní ocenění "Stříbrný tygr". Letci s gripeny dosáhli této prestižní mety na cvičení takzvaných tygřích letek v nizozemském Volkelu. Stali se tak nejlepší letkou s tygrem ve znaku v celé Severoatlantické alianci. Setkání nazvané příznačně Tiger Meet (Setkání tygrů) není obyčejnou soutěží v leteckých dovednostech. "Je to klasické cvičení, rozsahem největší v Evropě pro letošní rok, kdy se sešlo více než 50 letadel a 14 letek ze 13 států," řekl ČTK velitel čáslavských pilotů podplukovník Jaroslav Míka. Čeští stíhači vynikali zejména ve své parádní disciplíně - leteckých soubojích za hranicí viditelnosti.

Obrana kupuje vojákům v misích pyrotechnického robota

Ministerstvo obrany kupuje pro vojáky v zahraničních misích detektory min a ženijního robota, určeného k jejich zneškodňování. Se smlouvou na dodávku zařízení se má vláda seznámit na svém zasedání příští týden ve středu. Robot TALON vyráběný americkou firmou Foster-Miller je určen ke zneškodňování výbušných náloží. Pohybuje se na pásech a může být dálkově ovládán na vzdálenost až jednoho kilometru. Podvozek umožňuje pohyb robota skrze písek, vodu či sníh. Stroj také dokáže zdolat schody.

Klaus hovořil s hejtmany o pražském okruhu či dopadech krize

Prezident Václav Klaus se na zámku v Lánech setkal s hejtmany. Hovořil s nimi o řadě témat, mimo jiné o nedávno otevřeném pražském okruhu nebo o dopadech hospodářské krize. Šéf Asociace krajů Michal Hašek na svých webových stránkách uvedl, že návštěva hejtmanů v Lánech se koná v polovině mandátu krajských samospráv. Zároveň prý chtěli popsat aktuální problémy jednotlivých regionů, včetně společných témat, jakými jsou například řešení povodní, fungování Integrovaného záchranného systému, budování významné regionální infrastruktury nebo čerpání prostředků z fondů Evropské unie.

Pět stran zpochybnilo u soudu průběh voleb v Krupce

Pět stran u ústeckého krajského soudu napadlo průběh voleb v Krupce na Teplicku. Mají podezření na kupování hlasů. U soudu je podle mluvčí Ireny Jeřábkové i podobný návrh, který podala DSSS pro podezření z uplácení při volbách v Kadani na Chomutovsku. Policisté podezření na nakupování hlasů prošetřovali v průběhu voleb ve všech okresech Ústeckého kraje. Nikde nic neprokázali.

Banky přehodnocují postoj k financování solárních elektráren

Vládou schválené omezení podpory solárních elektráren podle tuzemských bank oslovených ČTK zřejmě negativně ovlivní jejich postoj k financování těchto projektů. Výraznější vliv přitom navrhovaná omezení budou mít na stávající úvěrové kontrakty než na budoucí půjčky, což může způsobit i problémy samotným provozovatelům solárních elektráren. Vyplývá to z vyjádření tuzemských bank a analytiků pro ČTK. Jak uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka, není žádným tajemstvím, že banky k těmto projektům přistupovaly velmi benevolentně. Téměř bez výjimky spoléhaly na to, že žádná zpětná úprava podmínek podnikání nehrozí, a proto si ani do úroku z těchto úvěrů nepočítaly žádnou rizikovou prémii s tím spojenou. Banky se nyní budou podle Hatlapatky snažit velkou část stávajících úvěrů aktualizovat, tedy upravit úrokové a jiné podmínky v souladu se změnou rizika.

AK chce na dorovnání plateb aspoň 3 mld. Kč, jinak hrozí protesty

Tuzemští zemědělci by opět mohli vyjít do ulic, pokud jim stát na dorovnání přímých plateb z Evropské unie v příštím roce nevyplatí alespoň tři miliardy korun. ČTK to řekl prezident Agrární komory (AK) Jan Veleba. V rozpočtu kapitoly zemědělství není na dorovnání přímých plateb zatím ani koruna. Podle smluv dojednaných před vstupem ČR do EU by stát farmářům v roce 2011 mohl vyplatit až 4,8 miliardy korun. Agrárníci pravděpodobně v průběhu listopadu uspořádají v pražské Lucerně celostátní shromáždění zemědělců. Farmáři dlouhodobě upozorňují na klesající rozsah českého zemědělství, zejména snižování živočišné výroby. Například stavy skotu a prasat za posledních dvacet let klesly o 60 procent.

Žhářský útok na Romy v osadě Bedřiška bude soud řešit v listopadu

Letošní žhářský útok na dům Romů v ostravské osadě Bedřiška začne ostravský krajský soud projednávat v listopadu. ČTK to potvrdila dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková. Před soudem stane žena a její nezletilý syn, sousedé napadených Romů. Oba čelí obžalobě z pokusu o vraždu. Ženě hrozí v případě prokázání viny až doživotí, mladíkovi pět až deset let vězení. Motivem žhářského útoku byly dlouhodobé sousedské vztahy.

Žháři na domek v kolonii zaútočili v noci na neděli 14. března. Zápalnou láhev s hořlavinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit.

HN: Policie obvinila čtyři aktéry úplatkářské aféry ve fotbale

V aféře údajných úplatků, kterou v březnu rozpoutal tehdejší prezident fotbalového klubu Bohemians Praha Karel Kapr, padla první obvinění. Podle Hospodářských novin policie obvinila brankáře olomoucké Sigmy Petra Drobisze z uplácení, Kapra a tehdejší hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera a Davida Zoubka z přijímání úplatku. Kapr v březnu prohlásil, že v květnu 2009 před zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek tři sta tisíc korun. Hráčům prý poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících.

Studie: České děti patří mezi nejvíc ohrožené riziky na internetu

Česká republika patří podle studie Evropské unie spolu s Estonskem, Litvou a Švédskem k zemím, kde jsou děti nejvíce ohroženy rizikovým obsahem internetu. Asi dvě třetiny z nich se již setkaly na internetu s pornografií, šikanou, zneužitím osobních dat nebo některými z dalších faktorů, které studie financovaná Evropskou komisí hodnotila jako rizikové. Nejméně ohroženy jsou naopak děti v Turecku, Portugalsku a Itálii. Výzkumu organizovaného sítí EU Kids Online a koordinovaného Londýnskou školou ekonomie a politických věd se během jara a léta letošního roku účastnilo 23.420 dětí ve věku 9-16 let z 23 zemí EU a Norska a Turecka.

V průměru se s jedním nebo více z online rizik setkalo 39 procent dotazovaných dětí. Nejčastějším potenciálním rizikem, s nímž se setkalo 29 procent dětí, byla internetová komunikace s lidmi, které nikdy předtím neviděly. Většině dětí však podle jejich slov taková internetová setkání nezpůsobila újmu. Naopak nejvíce se dětí dotýkala internetová šikana, se kterou se jich ale setkalo nejméně - přibližně pět procent.

Zdravotní ústavy zůstanou zachovány, pokud si na sebe vydělají

Zdravotní ústavy zůstanou zachovány, pokud si na sebe vydělají, řekl ČTK a Radiožurnálu hlavní hygienik ČR Michael Vít. O návrzích na změny v hygienické službě jednal se zástupci odborových organizací z hygienických stanic a zdravotních ústavů. Pro odbory je důležité, že ve skupinách, které by měly pracovat na vizi, budou zástupci z řad zaměstnanců, řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková. Po jednání věřím, že zdravotní ústavy zůstanou, že budou mít svoji funkci a že ochrana zdraví našich obyvatel zůstane zachována," dodala. Ministerstvo zdravotnictví dává krajským hygienám prostředky každoročně na vyšetření, která potřebují pro výkon státního zdravotního dozoru. Letos to bylo podle Víta asi do 90 milionů korun. Zdravotní ústavy mají obrat 1,3 miliardy korun a z tohoto obratu dělají pro hygienickou službu v průměru kolem sedmi procent, uvedl Vít.

V Brně představili lupu, která slabozrakým zvětší text až 40 krát

Kamerovou lupu, která slabozrakým zvětší text pětkrát až čtyřicetkrát, představili na zdravotnickém veletrhu v Brně. Přístroj za zhruba 75.000 korun od holandského výrobce je určen především žákům do tříd, kterým výrazně usnadní výuku. "Kamerová lupa zvětšuje text na blízko i na dálku, takže pokud ji má slabozraký umístěnou na stole, vidí díky ní i text napsaný na tabuli," řekl ČTK Břetislav Verner z družstva Spektra, které do Česka dováží kompenzační pomůcky pro zrakově i jinak zdravotně postižené. Družstvo speciální lupu nabízí zhruba půl roku, v Česku se jí zatím podařilo prodat sedm kusů.

Opravu Karlova mostu NPÚ nepovažuje za úspěšnou

Národní památkový ústav (NPÚ) nepovažuje dokončovanou opravu pražského Karlova mostu za úspěšnou. Vyznačuje se podle něj mnohými závažnými problémy. Památkáři kritizují nízkou úroveň řemeslné opravy zábradlí, nadměrnou výměnu kamenů nebo nerespektování obecně platných památkových kriterií. ČTK o tom informovala mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Oprava jedné z nejznámějších českých středověkých památek začala v srpnu 2007. Za tři roky byla zrekonstruována mostovka, most dostal novou hydroizolaci a opraveno bylo zábradlí. Práce s rozpočtem více než 200 milionů se ale dočkaly tvrdé kritiky, padala i trestní oznámení.

Značku Regionální potravina získalo 71 výrobků, zájem o ně roste

Značku Regionální potravina získalo letos celkem 71 výrobků. Vybraly je postupně krajské odborné komise z 943 produktů, které se do prvního ročníku projektu přihlásily. Zájem o některé potraviny, které ocenění získaly, podle jejich výrobců vzrostl až několikanásobně. Novinářům to sdělili zástupci ministerstva zemědělství (MZe). Projekt bude pokračovat i v příštím roce. Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy se připravuje navazující projekt, který by měl umožnit prodej regionálních specialit například u čerpacích stanic, jak je to běžné v Německu nebo Rakousku.

Týden.cz: Českobudějovický Budvar začal dovážet pivo do Indie

Českobudějovický Budvar, který je jediným tuzemským pivovarem ve vlastnictví státu, začal dovážet pivo do Indie. Uvedl to server Týden.cz s odvoláním na generálního ředitele pivovaru Jiřího Bočka. Pivovar tak rozšířil svoji působnost o další významný trh. Nyní dodává pivo do 59 zemí.

Prazdroj rozšířil tým bednářů, tradiční řemeslo z Plzně nevymizí

Do party bednářů Plzeňského Prazdroje, který si jedno z nejstarších řemesel stále zachovává, přibyl sedmý člen, pětatřicetiletý Karel Franěk, bývalý truhlář z plzeňské Škodovky. Domů si kromě výučního listu odnesl svůj první dubový soudek naplněný pivem. Při smolení 12 obřích ležáckých sudů to ČTK řekl vedoucí party bednářů Josef Hrůza. Podle Hrůzy je plzeňský pivovar jediný ve střední Evropě, kde se zachovalo bednářské řemeslo. První nový absolvent oboru složil bednářskou zkoušku znovu po 40 letech v roce 2006. Mladí tak nahrazují odcházející staré mistry.

Stromem roku 2010 je dub letní, který stojí kousek od Olomouce

Stromem roku 2010 je dub letní, který stojí nedaleko Bohuňovic u Olomouce. Zvítězil v anketě, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství. Pro takzvaný Hromův dub hlasovalo 12.329 lidí, více než čtvrtina všech účastníků ankety. ČTK to řekla Kateřina Urbanová z Nadace Partnerství. Památný strom je starý 433 let. Je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu dubů, které zpevňovaly hráze dnes už zaniklého Velkého rybníka založeného v roce 1577. Dub roste v prostoru zvaném Strážná bouda, kde původně stálo obydlí baštýře. V únoru 1945 poblíž dubu seskočilo devět amerických letců ze zasaženého letadla. Na místě padli do zajetí, o jejich dalším osudu není nic známo. Hlasování v anketě Strom roku je zpoplatněno a jeho výtěžek směřuje do veřejné sbírky určené na výsadbu stromů.

Český fotograf mezi oceněnými v prestižní soutěži

Čech Patrik Bartuška je jedním z oceněných fotografů letošního ročníku mezinárodní soutěže fotografií o přírodě pořádané časopisem BBC Wildlife Magazine a londýnským Přírodovědným muzeem. Jeho snímek žraloka obklopeného hejnem ryb je vystaven spolu s další stovkou oceněných snímků na výstavě Wildlife Photographer of the Year, která v muzeu začíná v pátek. Je to pro mě ohromný úspěch, protože jsem amatér a většina účastníků zde jsou profesionálové, řekl dnes Bartuška ČTK. Podle něj jde o zřejmě nejprestižnější světovou soutěž v tomto fotografickém oboru.

Amatérští herci z Lázní Toušeň budou hrát v Šanghaji

Amatérský divadelní soubor z Lázní Toušeň odletí tento pátek na 12. mezinárodní festival umění do čínské Šanghaje. Stane se tak prvním divadelním souborem, který bude v Asii reprezentovat české amatérské divadlo, řekl ČTK vedoucí souboru Jan Králík. Divadlo, hrající při místní tělocvičné jednotě Sokol, předvede asijskému publiku v 90 minutách programu čtyři hry beze slov. Součástí asijského turné s pěti vystoupeními bude i účast na tvůrčích dílnách pro studenty šanghajské Divadelní akademie. Veřejná divadelní představení jsou zároveň přístupna návštěvníkům světové výstavy EXPO 2010.

Amatérští toušeňští herci hráli již třikrát na Jiráskově Hronově a byli pozváni na několik zahraničních přehlídek, mimo jiné na festivaly v Paderbornu a Lörrachu v Německu a v Saint-Louis ve Francii, odkud nedávno přivezli bronzovou plaketu jako vůbec nejlepší zahraniční soubor.

Aktuálně: Hrob Tychona Braha možná Dánové otevřou 15. listopadu

Hrob s ostatky slavného astronoma Tychona Braha, který se nachází v pražském staroměstském chrámu Matky Boží před Týnem, by mohli dánští archeologové otevřít 15. listopadu. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Otevření hrobu má vědcům pomoci při objasňování pravé příčiny astronomovy smrti. Dánové budou mít na prozkoumání ostatků Braha pět dnů, uvádí server. Připomíná, že tým archeologa Jense Velleva z Aarhuské univerzity už má všechna potřebná povolení od pražského magistrátu, památkářů i církve, která otevření hrobky v Týnském chrámu odsouhlasila.

Okolnosti smrti Tychona Braha (1546-1601), astronoma působícího na pražském dvoře císaře Rudolfa II. Habsburského, jsou nejasné. Vědci jeho skon nejčastěji přičítají ledvinovým kamenům. Existuje ale řada teorií, podle nichž byl světoznámý vědec otráven. Nasvědčuje tomu i analýza dánského toxikologa Benta Kampeho, který v Brahově vousu, jenž byl z hrobu vyjmut v roce 1901, odhalil neobvykle vysoké množství rtuti. Podle něj si však astronom otravu zapříčinil sám, když na sobě testoval různé "léčivé" elixíry. S nejnovější teorií o Brahově úmrtí vystoupil dánský historik Peter Andersen, který se domnívá, že učence otrávil jeho vzdálený příbuzný, švédský šlechtic Erik Brahe, a to na pokyn dánského krále Kristiána IV.

Zvolení Jošta králem připomněla v Brně odborná konference

Jako zajímavou a košatou osobnost, která vládla v obtížném období plném změn, vidí historikové Jošta Moravského, významného politika a markraběte středověké Moravy. Jošt (1351 až 1411) se před 600 lety stal římským králem, a krátce před smrtí tak vystoupal na vrchol své politické dráhy. Výročí v Brně připomněla vědecká konference. Podle jejích účastníků byl Jošt v mnoha směrech rozporuplnou osobou, jež se vymyká jednostrannému hodnocení. Doba vlády Lucemburků je někdy považována za jeden z vrcholů českých dějin. Dalo by se skoro říci, že to bylo krizové období, uvedl odborný garant konference Libor Jan z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Církev rozdělovalo papežské schizma, na kontinent dopadaly morové rány, válčila Anglie s Francií. Spory a střety provázely i Joštovu vládu nad Moravou.

Na Jezerce otevřeli výstavu fotografí z kalendáře Psí oči

Výstavu fotografií Antonína Malého z charitativního kalendáře Psí oči na rok 2011 budou moci vidět návštěvníci pražského Divadla na Jezerce. Dvanáct snímků na ní přibližuje známé osobnosti i s jejich čtyřnohými kamarády. Principál této scény Jan Hrušínský před vernisáží uvedl, že výtěžek z prodeje kalendáře podpoří výcvik vodicích psů pro nevidomé. Za projektem stojí hraběnka Mathilda Nosticová jako čestná předsedkyně Nadačního fondu Mathilda a také herci této pražské scény. Mezi těmi, kteří se s vodicími psy nechali letos vyfotografovat, jsou Jiří Korn, Ladislav Smoljak, Václav Havel, Jiří Suchý, Martina Sáblíková, Olbram Zoubek a Jiřina Jirásková.

Zubrnická muzejní lokálka ožije po 17 letech boje i dřiny

Dráha z Velkého Března do Zubrnic na Ústecku po 17 letech ožije. Drážní úřad jí v polovině října opět přidělil statut tratě a 28. října se na ni vydají osobní vlaky s turisty, řekl ČTK předseda Zubrnické museální železnice (ZMŽ) Martin Kašpar. Je to zřejmě vůbec první lokálka v Česku, kterou převzali kompletně do své péče železniční nadšenci. O její zachování ovšem museli 17 let bojovat i s úředníky, kteří trať nejdřív zrušili a pak jim ji odmítali prodat.

Divadlo Broadway poprvé uvedlo rockový muzikál Petra Jandy

Pětadvacet původních skladeb muzikálu Ať žije rokenrol! autorské dvojice Petr Janda a Karel Šíp si ve středu v pražském Divadle Broadway mohli poslechnout první diváci. Hlavní role při premiéře nového muzikálu o obtížných začátcích rokenrolu v někdejším Československu připadla Lucii Vondráčkové a Janu Toužimskému. Tvůrci hned v úvodu zavedli diváky do prvomájového průvodu. Muzikál Ať žije rokenrol! se vrací do doby na přelomu 50. a 60. let minulého století. Hrdiny příběhu jsou začínající rokenrolová hvězdička Ronny a jeho láska Yvetta, svazačka z žižkovského činžáku. Ronnymu se líbí muzika, ale také dívka, jejíž tatínek je stranický funkcionář. Dceru se snaží nasměrovat k Východu, zatímco Ronny obdivuje Západ. Tím si způsobí nekonečný řetěz problémů.

Ze sportu:

Ve věku 63 let náhle zemřel dvojnásobný hokejový mistr světa Eduard Novák. Bývalý reprezentant a později i trenér získal zlato na světových šampionátech v letech 1976 a 1977, s Kladnem slavil pětkrát titul v domácí soutěži a také triumf v Poháru mistrů evropských zemí. Letos v květnu byl uveden do Síně slávy českého hokeje. Novák se zúčastnil i olympijských her v letech 1972 v Sapporu a 1976 v Innsbrucku, odkud si přivezl bronz a stříbro. V reprezentaci odehrál 113 zápasů a vstřelil 48 branek.

Český tenista Tomáš Berdych skončil na turnaji ve Stockholmu hned po svém prvním zápase. Třetí nasazený, jenž měl v prvním kole volno, podlehl v utkání druhého kola Jarkku Nieminenovi z Finska 1:6, 4:6. Šestý hráč světového žebříčku Berdych, který má za sebou únavné a nepříliš úspěšné asijské turné, nezachytil úvod a zaznamenal sérii sedmi prohraných gamů. V druhém setu už byl Nieminenovi, který je v pořadí ATP o 39 míst níž, vyrovnaným soupeřem, ale obrat se mu nepovedl.

Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová na turnaji v Lucemburku skončila ve druhém kole. S Italkou Robertou Vinciovou prohrála po téměř tříhodinové bitvě 6:7, 6:4 a 6:7.

Počasí

Bude slunečno, odpoledne se má od západu částečně zatahovat. Teploty vystoupí na 6 až 10 stupňů Celsia, na horách zůstanou kolem tří nad nulou.