Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost, vláda jim neustoupí

Odbory se v pondělí rozhodly vstoupit do časově neomezené stávkové pohotovosti kvůli vládním návrhům na snížení platů ve státní správě o deset procent. Premiéra Petra Nečase o tom ráno informoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Petr Nečas po schůzce s ním řekl, že vláda od svého záměru neustoupí. Jaroslav Zavadil po asi hodinovém jednání s předsedou koaliční vlády poznamenal, že většina odborových svazů by se smířila s desetiprocentním zkrácením objemu mzdových prostředků, nesouhlasí prý ale s návrhy, jak tohoto cíle dosáhnout. Premiér Nečas chce s odbory ještě jednat. Za dva týdny hodlá svolat ekonomickou radu ministrů a nároky odborářů probrat. Minulý týden jednali odboráři s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), k dohodě ale nedospěli, připomněl předseda vlády. Zvláštní jednání podle Jaroslava Zavadila povedou odborové svazy pracovníků ve zdravotnictví, které nesouhlasí ani s návrhem na snižování objemu mezd. Tato diskuse se bude kromě MPSV týkat také ministerstva zdravotnictví.

STEM: Úsporná opatření vlády schvaluje zhruba polovina lidí

Asi polovina lidí považuje úsporná opatření, která po svém nástupu začala uskutečňovat vláda premiéra Petra Nečase (ODS), za správnou cestu k ozdravení státních financí. Téměř tři pětiny si však myslí, že dynamiku národního hospodářství neobnoví. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STEM, který má ČTK k dispozici. Více než polovina dotázaných označila opatření vlády z hlediska dalšího vývoje země a života občanů za drastická.

Kalousek ve středu představí poslancům návrh státního rozpočtu

Poslanci ze sněmovního rozpočtového výboru ve středu zasednou nad návrhem státního rozpočtu na příští rok. Představit jim ho přijde osobně ministr financí Miroslav Kalousek, který se kvůli tomu dokonce omluvil z jednání vlády. Poslanci by měli nakonec odhlasovat návrh usnesení pro první čtení rozpočtu ve sněmovně. V něm sněmovna schvaluje jeho základní rozměry: příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Strany vládní koalice mají ve třicetičlenném výboru většinu 18 poslanců. Pokud jim nebudou chybět případní nepřítomní poslanci, měl by výbor sněmovně doporučit, aby základní parametry rozpočtu schválila. Vládní koalice má v celé sněmovně většinu 118 hlasů a dosud se jí díky tomu daří všechny své návrhy ve sněmovně prosazovat. Opozice naproti tomu rozpočet kritizuje a vytýká mu nedostatky. "Sociální demokracie návrh zákona o státním rozpočtu nepodpoří," potvrdil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Rozpočet je koncepčně chybně konstruován, zejména na příjmové straně. Nepočítá s tím, že by se na rozpočtové konsolidaci měli podílet také ti nejbohatší a firmy," řekl Sobotka ČTK.

Schodek rozpočtu má proti letošku klesnout, a to na 135 miliard korun. Stát plánuje vybrat na daních a pojistném i dalších příjmech celkem 1044 miliard korun. Jeho útraty se však vyšplhají o něco výše, až na 1179 miliard korun. Kabinet počítá mimo jiné s poklesem příspěvku na stavební spoření, s omezením sociálních dávek, s přísnějšími pravidly pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti i snižováním objemu prostředků na mzdy ve státní a veřejné správě.

Vláda chce udržet zdražení elektřiny do pěti procent

Vláda připravuje opatření, která by podle premiéra Petra Nečase v příštím roce mohla snížit avizované zdražení elektřiny pro domácnosti na pět procent a u firem na sedm až osm procent. Kompenzovat zdražení prodejem emisních povolenek, jak navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek, je podle Nečase možné až od roku 2013. Podle prezidenta hospodářské komory Petra Kužela podniky ze svých prostředků unesou zdražení elektřiny maximálně do pěti procent. Vláda bude o opatřeních pro omezení růstu cen elektřiny, který hrozí v důsledku prudkého rozvoje fotovoltaických elektráren, jednat na svém středečním zasedání. Podle Kalouska je možné výnosy z emisních povolenek použít na kompenzaci zdražení elektřiny už příští rok, předpokladem je ale rychlé politické rozhodnutí. Příjmy z emisních povolenek v letech 2013 až 2020, které by stát mohl poskytnout na kompenzaci cen elektřiny, mají dosáhnout zhruba 90 miliard korun. Nečas upozornil, že je potřeba připravit sadu opatření, a nespoléhat se pouze na povolenky. Vláda podle premiéra počítá s daní zatěžující solární elektrárny tak, aby návratnost investic do těchto zařízení činila 15 let. Chce také zvýšit poplatky za vynětí půdy, na které stojí solární elektrárny, ze zemědělského půdního fondu.

Kompenzaci zdražení elektřiny z prodeje emisních povolenek považuje za správné řešení Svaz průmyslu a dopravy ČR či Hospodářská komora. Podle nich může být avizované zdražení elektrické energie pro podniky s vysokou energetickou náročností likvidační. Na rozdíl od podnikatelů ale s návrhem ministra Kalouska nesouhlasí velké energetické firmy, které nyní dostávají emisní povolenky zdarma. Energetický regulační úřad (ERÚ) odhaduje zdražení elektřiny v příštím roce o zhruba 17 procent pro firmy a o asi 12 procent pro domácnosti. Česká fotovoltaická průmyslová asociace považuje odhad ERÚ za chybný a neodůvodněně vysoký. Chce proto na regulátora podat ústavní stížnost.

Moody's: ČR musí pokročit s reformami, pokud chce vyšší rating

Česká vláda musí pokročit se strukturálními reformami, pokud chce země dostat vyšší rating. Na vídeňském summitu věnovanému investicím ve střední Evropě to řekl analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Anthony Thomas. České republice ale může hrozit i snížení ratingu, pokud vláda slibované reformy neprosadí. Česká republika má u Moody's hlavní rating na stupni A1 se stabilním výhledem. To ale předpokládá, že nová vláda pravého středu prosadí snížení rozpočtového deficitu a další opatření, která slíbila voličům. Podle Moody's je ale zatím příliš brzy na to, aby bylo možné plány nové české vlády hodnotit. "My se tam zaměříme hlavně na fiskální konsolidaci. Budou tam nějaké reformy a pokud budou důraznější, než s čím teď počítáme, budeme zvyšovat (rating). Pokud budou méně důrazné, snížíme," řekl Anthony Thomas prostřednictvím telemostu z Londýna. Vídeňský summit pořádala agentura Reuters.

Ministr Jankovský chce ztížit "šití" zakázek na míru konkrétním firmám

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský chce změnou zákona o veřejných zakázkách ztížit zadavatelům "šití" zakázek na míru konkrétním firmám. V současnosti se to děje hlavně prostřednictvím kvalifikačních kritérií, jako je například výše tržeb. Ministr to řekl v rámci konference o veřejných zakázkách. Za zjednodušení kvalifikačních požadavků na uchazeče o zakázky se na konferenci postavil také Tomáš Langr, předseda představenstva společnosti Otidea, která se poradenstvím v oblasti zakázek zabývá. "Náš zákon o veřejných zakázkách je v tomto přebujelý. Přimlouval bych se za jeho zjednodušení, aby uchazeči nemuseli předkládat tolik dokumentů a certifikátů," řekl na konferenci.

Audit ČD Cargo: Nevýhodné pronájmy a ztráty z provozu dvě mld. Kč

Bývalé vedení společnosti ČD Cargo se dopustilo významných manažerských chyb a poškodilo tím firmu. Podnik pod vedením Josefa Bazaly jezdil například se zápornou marží, která od loňského září dosáhla výše dvou miliard korun, nevýhodný pronájem uhelných vagonů připravil cargo o dalších 320 milionů. Ukázal to mimořádný audit, s jehož výsledky seznámil novináře nový šéf ČD Cargo Jiří Vodička. "Došlo k velkému množství pochybení a ČD Cargo na to doplácí dodneška," uvedl Vodička. Cargo prý například poskytovalo nekoncepční slevy největšímu zákazníkovi nebo prodalo 500 uhelných vagonů firmě Čechofracht a následně si je pronajalo zpět. "Pokud by si firma vozy nechala, ušetřila by 326 milionů korun," řekl Jiří Vodička. Chyby se staly například i při prodeji vagonů do šrotu. Některé takto prodané vozy zřejmě nyní jezdí pro konkurenci carga. Josefa Bazalu odvolaly mateřské České dráhy v červnu, jako důvod uvedly neuspokojivé výsledky a špatnou komunikaci obou firem. Nový ministr dopravy Vít Bárta na základě prvních výstupů z auditu podal na Bazalu v srpnu trestní oznámení, jak uvedl, nyní jej doplní o nová fakta.

Průzkum: Téměř polovina českých exportérů očekává růst vývozu

Tuzemští exportéři jsou letos ve svých vyhlídkách optimističtější než loni, kdy v Česku vrcholila hospodářská krize. Zvýšení exportu v následujících 12 měsících totiž očekává zhruba 47 procent vývozních firem, zatímco na podzim minulého roku jich bylo 41 procent. Podle téměř pětiny firem už hospodářská krize v ČR skončila. Vyplývá to ze zveřejněného výzkumu společnosti DHL a agentury CzechTrade. Čtyři procenta respondentů míní, že objem jejich exportu v příštích 12 měsících klesne. Je jich méně než loni, kdy snížení vývozu předpokládalo devět procent exportních podniků. Téměř dvě pětiny respondentů (39 procent) se domnívají, že objem jejich exportu v následujících 12 měsících zůstane stejný. Před rokem to bylo 38 procent dotázaných. U 40 procent (loni 17 procent) exportních firem objem exportu za posledních 12 měsíců vzrostl, u 35 procent (loni 32 procent) zůstal stejný a 24 procent vývozců (loni 49 procent) vykázalo pokles.

Liga lidských práv kritizovala Česko v OSN za neplnění práv žen

Česká nevládní organizace Liga lidských práv kritizovala Českou republiku ve Výboru OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen, který tento týden zahájil v Ženevě 65. zasedání. Liga vládě vytýká, že stále nevyšetřila případy nedobrovolně sterilizovaných žen a nezajistila jejich řádné odškodnění. Také upozornila, že v Česku nadále ženy nemohou svobodně rozhodovat o místě porodu. ČTK to sdělila právnička ligy Kateřina Červená, která organizaci na zasedání zastupuje. Oficiální delegace české vlády bude mít slyšení ve výboru 14. října, kde bude obhajovat kroky, které kabinet k odstranění diskriminace žen podnikl. Hlavní kritika ligy se zaměřila na to, že vláda stále nevyšetřila případy sterilizovaných žen a nezajistila jejich řádné odškodnění. Upozornila také, že ženám, které nechtějí rodit v porodnicích, není umožněno rodit doma za pomoci porodních asistentek, nebo v porodních domech. Tyto ženy jsou tak ponechány bez jakékoliv zdravotnické péče, a nuceny tudíž podstupovat zbytečné riziko, kterému by bylo možné se vyhnout, kdyby u porodu mimo porodnici mohla asistovat vyškolená porodní asistentka, uvedla Kateřina Červená.

Ze zprávy o nerovnostech mezi pohlavími ve světě Global Gender Gap Report 2010, kterou ve švýcarském Davosu zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF) si Česká republika v žebříčku rovnoprávného postavení žen ve společnosti polepšila z loňského 74. místa na průměrnou 65. příčku. Nejlépe hodnocené jsou Island, Norsko, Finsko a Švédsko. Tabulku zahrnující celkem 134 zemí uzavírá Jemen. Česko patří mezi 22 států, v nichž mají ženy a muži zcela rovný přístup ke vzdělání. Hluboce podprůměrná je ČR naopak v hodnocení mzdových rozdílů mezi muži a ženami.

Vláda chce novelu zákona o ovzduší uvést v život co nejrychleji

Prašnost v centrech obcí má pomoct snížit návrh novely zákona o ochraně ovzduší, který umožní městům vymezit nízkoemisní zóny a omezovat některé zdroje znečištění. Aby byl přijat co nejrychleji, koalice ho do sněmovny pošle jako poslaneckou iniciativu. Premiér Petr Nečas chce, aby novela začala platit co nejrychleji. "Problém je velmi aktuální, inverzní období už se projevuje na kvalitě ovzduší v Moravskoslezském kraji," uvedl Petr Nečas. Problém je podle něj třeba řešit urgentně. Novela, kterou vláda projedná ve středu, má mimo jiné ulehčit aglomeracím tím, že řidiči budou moct zdarma vjet na dálnice. Například v Ostravě zpoplatnění dálnice podle analýzy města přivedlo do vedlejších ulic 2500 aut navíc. Podle návrhu novely zákona o ovzduší mají radnice získat právo vymezit ve městech a obcích zóny, do nichž nebudou moct vjíždět starší automobily, které nesplňují určité emisní limity. Majitelé vozidel, na něž se zákaz vztahovat nebude, si budou muset koupit a vylepit emisní plakety. Takzvaná nízkoemisní zóna by měla vzniknout podle novely rok potom, co radnice nařízení vydá. Úřad stanoví emisní kategorie vozů, která budou moci do zóny jezdit.

V Moravskoslezském kraji byl kvůli smogu vyhlášen stav regulace

Meteorologové v úterý odpoledne kvůli smogové situaci vyhlásili v Moravskoslezském kraji signál regulace. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Znečišťovatelé tak musí začít dodržovat své regulační řády. Díky ekologickým opatřením uvedeným v těchto dokumentech by se mělo snížit množství škodlivin vypouštěných do ovzduší. Signál regulace je platný do odvolání. Kvalita ovzduší v regionu je zhoršená už několik dní a obyvatelé tak musí dýchat výrazně více škodlivin. Stav se navíc nelepší. Na některých místech jsou nyní denní limity pro polétavý prach více než trojnásobně překročeny. Hodnoty prašného aerosolu navíc podle meteorologů zůstanou nadlimitní i během následujících hodin.

O žádosti na stěhování epopeje rozhodne soud tento nebo příští týden

O požadavku pražských galeristů, kteří usilují o přestěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do hlavního města, rozhodne znojemský soud koncem tohoto nebo příští týden. ČTK to řekla soudkyně Ivana Porupková. Pražská galerie se na soud obrátila minulý týden poté, co radnice v Moravském Krumlově odvoz obrazů Alfonse Muchy opětovně zakázala. Žádá, aby jí soud pomohl vymoci dřívější rozhodnutí, kterým stěhování obrazů povolil. V pátek městský úřad zakázal galeristům s dílem nakládat. Vedení Prahy zákaz nerespektovalo a galeristé pokračovali v balení díla pro transport do Prahy. Krumlovská radnice následně v pondělí na žádost části Muchovy rodiny sály s epopejí zapečetila.

Pražská galerie proto podala žádost znojemskému soudu, aby umožnil výkon jeho dřívějšího rozhodnutí povolujícího převoz obrazů. Znojemský soudce Roman Vystrčil už dříve nařídil, aby Moravský Krumlov Praze epopej vydal na plánovanou výstavu v tamním Veletržním paláci, která potrvá do 31. května 2011.

Národní galerie vystavuje Moneta, Warhola a další světové umělce

Národní galerie (NG) vystavuje díla Clauda Moneta, Andyho Warhola, Vasilje Kandinského a dalších světových umělců. Podle ředitele galerie Milana Knížáka výstava vycházející ze zápůjček vídeňské Albertiny vhodně doplňuje stálou expozici NG z vlastních sbírek a zúročuje spolupráci NG a Albertiny. Výstava Monet - Warhol má podtitul Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky. Manželé Batlinerovi jsou advokáti z Lichtenštejnska, který celý život kupovali umění. V roce 2007 věnovali svou významnou sbírku Albertině. Ze souboru asi 300 děl Baltinerovy sbírky jich kurátoři Tomáš Vlček a Olga Uhrová vybrali na osm desítek. Výstava ve Veletržním paláci se veřejnosti otevře ve středu a potrvá do 7. ledna. Základní vstupné bude činit 200 korun. Lidé si budou moct prohlédnout díla významných světových umělců 20. a 21. století - uvidí například slavné Lekníny impresionisty Clauda Moneta, obrazy fauvisty Henriho Matisse, představitele ruské avantgardy Kazimira Maleviče a či zástupců surrealismu Reného Magritta a Maxe Ernsta.

V Ostrově začal 42. ročník Hofmanova festivalu, soutěží osm filmů

V ostrovském domu kultury na Karlovarsku začal 42. ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana, jenž je už tradičně věnován tuzemské tvorbě. Do soutěže je přihlášeno osm snímků, tři filmy klasické a pět televizních. Je to o dva méně než loni. Usilovat budou o cenu Oty Hofmana udělovanou odbornou porotou dospělých, ale i o Křišťálovou vázu, o které rozhoduje dětská porota. Hlavním tématem je tentokrát dětství před kamerou, řekl ČTK ředitel festivalu Marek Poledníček. Za favorita soutěže ve filmové kategorii je považován úspěšný snímek Jana Svěráka Kuky se vrací. Kromě něho se v této sekci objeví filmy Dešťová víla a Nedodržený slib. Mnohem početněji je obsazena soutěž v sekci televizní tvorby se snímky z produkce České televize. Půjde o dvě premiéry, a to Hřích profesora Sodomky a Kouzelná tetička Valentýna, a dále snímky Dům U Zlatého úsvitu, Princezna Ano a Láska rohatá, uvedl Marek Poledníček. "Ceny čekají také na nejlepšího mladého herce a herečku," podotkl ředitel festivalu.

Podzimní knižní veletrh začne 22. října v Havlíčkově Brodě

Havlíčkův Brod bude od 22. do 23. října opět hostit Podzimní knižní veletrh. Koná se nepřetržitě od roku 1991, v posledních letech představuje produkci více než 150 českých nakladatelů vysokému počtu zhruba 13.000 návštěvníků. Podle informací je i na letošní 20. ročník připravena spousta autorských čtení, besed a autogramiád. Pořadatelé na ně pozvali kolem pěti desítek autorů. Například Petru Hůlovou, Jiřího Kratochvila, Jáchyma Topola, Irenu Douskovou, Ivana Klímu, Terezu Boučkovou, Jiřího Stránského, Irenu Obermannovou, Michala Viewegha, Ivana Krause, Tomáše Halíka, Václava Větvičku, Evu Kantůrkovou, Arnošta Goldflama a Martina Hilského.

Nejbohatším Čechem podle žebříčku Týdne zůstává Petr Kellner

Většinový vlastník investiční a finanční skupiny PPF Petr Kellner opět obsadil první místo v žebříčku 111 českých a slovenských miliardářů, který sestavil časopis Týden. Jeho majetek časopis odhadl na 60 až 75 miliard korun. Oproti předchozímu krizovému roku si Kellner polepšil, protože tehdy se výše jeho jmění pohybovala mezi 57 až 65 miliardami korun. Informaci přinesl server Týden.cz. Podle serveru v krizi obstál i chemicko-zemědělsko-potravinářský magnát Andrej Babiš, jehož majetek se momentálně pohybuje mezi 40 až 55 miliardami korun. Kompletní seznam 111 miliardářů Týden zveřejní ve středu 13. října. Celkem 111 tuzemských miliardářů, jejichž seznam vydání týdeníku přináší, ovládá majetek v hodnotě 538 až 667 miliard korun. Spodní hranice odhadu přitom přibližně odpovídá majetku, který podle časopisu Forbes ovládá indický miliardář a nejbohatší Asiat Mukeš Ambání, uvedl Týden.cz.

Sport

Česká fotbalová reprezentace do 21 let postoupila na ME v Dánsku, které se uskuteční příští rok v červnu. V baráži vyřadila Řecko, když na jeho hřišti vyhrála 2:0. Branky zařídili útočníci Pekhart s Kozákem. První zápas Češi doma vyhráli 3:0.

V Šindelové bylo minus osm stupňů, další stanice hlásí rekordy

V Šindelové na Sokolovsku klesla v úterý ráno teplota v pěti centimetrech nad zemí na osm stupňů pod nulou. Ve dvou metrech nad zemí pak ukázal teploměr minus sedm stupňů Celsia. Na několika profesionálních stanicích byl zaznamenán nejchladnější 12. říjen od začátku pozorování, co se týče minimálních ranních teplot. Například v Mošnově na Ostravsku byl teplotou minus 2,3 stupně překonán rekord z roku 1959. Rekord z roku 1973 padl ráno také na stanici v Chebu, kde naměřili minus 2,2 stupně, a na stanici v Ostravě Porubě, kde klesla rtuť teploměru na minus 1,6 stupně Celsia. V Deštném v Orlických horách, kde meteorologové zaznamenávají teplotu od roku 1961, bylo ráno minus 3,3 stupně, což znamená překonání šest let starého rekordu. Do velmi chladného rána se probudili také lidé ve Staňkově, Jeseníku, ale i v Praze Libuši, kde teploměry ukázaly minus 1,2 stupně Celsia.

Počasí ve středu

Jasno nebo skoro jasno, teploty 10 až 14 stupňů Celsia.

Autor: Martina Bílá
spustit audio