Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

LN: Vláda připravuje plány, jak zabránit prudkému zdražení elektřiny

Plán, který pro středeční jednání vlády připravuje ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), počítá s tím, že na státem garantovanou dotovanou cenu ze všech obnovitelných zdrojů bude uvalena srážková daň 10 procent. Píšou to Lidové noviny (LN) v článku o hledání cesty, jak zabránit prudkému zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí v důsledku vysokých výkupních cen za dodávky ze slunečních elektráren. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který jediný má návrhy daňových zákonů ve své ústavní kompetenci, takovou daň vládě nikdy nenavrhne, sdělil ČTK. Daň by podle Kalouska byla diskriminační vůči všem alternativním zdrojům, jako jsou biomasa, malé vodní elektrárny, větrné elektrárny. Byla by popřením veškerých snah, které ČR dosud učinila v rámci snahy o zlepšení klimatu. Předpokládaný výtěžek by zdaleka nepostačoval na eliminaci skokového nárůstu ceny elektřiny, kterou předikuje Energetický regulační úřad, a proto by ani nebyl schopen ušetřit podnikatele a domácnosti před nepříznivými dopady. "Paušální daň by zvýšila míru přerozdělování a daňovou kvótu země, což není v souladu s programovým prohlášením vlády," uvedl. Podle informací LN vláda počítá s tím, že bude na kompenzace potřebovat asi 12 miliard korun. "Uvažujeme o všech prostředcích, které stlačí nárůst cen elektřiny. Začneme je s určitou sekvencí spouštět," řekl deníku premiér Petr Nečas (ODS). Podle Kalouska se vláda jistě velmi rychle shodne na co nejefektivnějším řešení předmětného problému.

Kvůli vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje hrozí v roce 2011 zdražení elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro průmyslové podniky o asi 17 procent. Vláda proto již zrušila například podporu solárních elektráren na volné ploše a zrušila jejich osvobození od daně z příjmů. Chce podporovat jen menší sluneční zdroje na budovách. Vládou ustanovený koordinační monitorovací výbor předložil kabinetu tento týden opatření, podle kterého by se zátěž z příspěvku na obnovitelné zdroje rozdělila do více částí. Nečas již dříve řekl, že ODS chce docílit toho, aby zdražení v příštím roce nebylo dvouciferné. Sociální demokracie hodlá předložit novelu zákona, která počítá se zavedením padesátiprocentní daně z příjmu za každou kilowatthodinu vyrobené elektřiny ze solárních zdrojů.

Ministr vnitra a policejní prezident ocenili policisty i civilisty za zásah v Krnově

Ministr vnitra Radek John a policejní prezident Oldřich Martinů ocenili policisty a obyvatele Krnova, kteří zasáhli proti ozbrojenému lupiči. Muž přepadl směnárnu s pistolí a granáty předminulý týden. Policistům a dalším lidem se ho podařilo zneškodnit. Když mu však policisté nasazovali pouta, vybuchl granát, který měl lupič schovaný u sebe. Při výbuchu zahynul pachatel, zraněni byli čtyři policisté a další dva lidé. Na místě přepadení byl jako první kriminalista Vladimír Rychta. U policie slouží 23 let a dostal už druhé vyznamenání za statečnost. Kromě medaile za statečnost dostali čtyři policisté desetitisícovou odměnu. "Zásah policistů byl včasný a naprosto perfektní. Můžeme být na ně hrdí," prohlásil ministr vnitra. Třem zasahujícím obyvatelům Krnova udělil policejní prezident plaketu za statečnost. Dostal ji železničář, který pachatele zneškodnil a držel do příchodu policejní hlídky, prodavačka, která mu sebrala granát, a další muž, který nakupoval v obchodním centru a pachateli vyrazil z rukou pistoli.

LN: Počet policejních odposlechů klesá, loni jich bylo 4571

Počet policejních odposlechů klesá, loni jich bylo 4571, zatímco v roce 2008 téměř 5000, uvádí analýza ministerstva vnitra, z níž citují Lidové noviny (LN). Paralelně s úbytkem odposlechů ale podle listu přibylo "sledovaček" lidí, loni policisté sledovali nejvíc za poslední čtyři roky. V roce 2009 bylo takových úkonů 3279, a oproti roku 2007 jich tak přibylo o třetinu, uvádí deník. Menší počet odposlechů dávají podle LN autoři analýzy do souvislosti s novelou z roku 2008, která zpřísnila podmínky, za jakých mohou policisté cizí telefon poslouchat. "Odborníci mají ale ještě jiné vysvětlení - zločinci si podle nich do telefonu už málokdy něco důležitého řeknou. A policisté to vědí," píše deník.

LN: Ministr školství zvažuje další změnu ve státních maturitách

Ministr školství Josef Dobeš (VV) uvažuje o tom, že by i v roce 2012 studenti skládali státní maturitu jen ze dvou předmětů, jako tomu bude v letošním školním roce. Napsaly to Lidové noviny (LN). Podle zákona mají maturanti dělat státem řízenou zkoušku z českého jazyka a z cizího jazyka, nebo matematiky. Od dalšího roku měl být český jazyk a cizí jazyk povinný, navíc měl přibýt další předmět. Ministr si ale podle deníku myslí, že by počáteční model měl na školách setrvat delší dobu než rok. "Pro školy by byl přechod na další zkoušku po roce fungování maturit náročný. Bylo by lepší nechat ho nějakou dobu zajet, až poté přijít s další změnou," řekl. LN dodávají, že k uskutečnění Dobešova nápadu by byla potřeba změna školského zákona.

Za devět měsíců přistihli policisté 10.500 opilých řidičů

Za devět měsíců letošního roku přistihli dopravní policisté při běžných kontrolách přes 10.500 řidičů pod vlivem alkoholu. ČTK to řekla Veronika Hodačová z policejního prezidia. Povinné dechové zkoušky zavedla policie od počátku letošního roku a bojuje tak proti nárůstu nehod zaviněných pod vlivem alkoholu v posledních letech. Nejvíce přistižených řidičů pod vlivem alkoholu od počátku roku do konce září evidují statistiky ve Středočeském kraji - 2145. Nejméně pak v kraji Vysočina, kde nadýchalo alkohol při kontrole 228 řidičů. V Praze například policisté přistihli 700 opilých lidí za volantem. Téměř každý třetí řidič, který nadýchal, měl podle Hodačové do 0,24 promile alkoholu. Ti se však mohou vyhnout trestu díky doporučení ministerstva dopravy. To říká, že pokud se sami nepřiznají nebo pokud neexistuje důkaz, že před jízdou pili alkohol, bude jejich prohřešek proti zákonu odložen. Pokud však svou vinu uznají, hrozí jim ztráta šesti bodů, pokuta do výše 20.000 korun a zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku. V srpnu také vláda podpořila senátní návrh na zrušení bodového trestu za naměření alkoholu až do 0,3 promile. Musí ho ale ještě projednat sněmovna. V budoucnu by podle návrhu řidiči za nadýchání alkoholu do 0,3 promile ve správním řízení hrozila pokuta do 5000 korun a nedostal by žádný trestný bod. Dál by ale měla podle dopravních expertů platit nulová tolerance.

Počet obětí nehod zaviněných pod vlivem alkoholu v posledních letech vzrostl. Zatímco v roce 2007 policie evidovala celkem 36 takových obětí, o rok později to bylo 80 lidí a loni už 123. To byl důvod, proč od začátku roku přistoupili dopravní policisté k povinným dechovým zkouškám při běžných silničních kontrolách. Od počátku letošního roku do konce září evidují dopravní policisté 3326 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Za prvních osm měsíců roku pak zemřelo 39 lidí při kolizích, kde svou roli sehrál alkohol. Pokud řidič dechovou zkoušku odmítne, hrozí mu vysoké sankce - pokuta až 50.000 korun a zákaz řízení až na dva roky.

Na Ostravsku jsou stále překročeny limity znečištění ovzduší

V Moravskoslezském kraji jsou stále překročeny limity znečištění ovzduší prachem. Nadále proto platí upozornění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na možné vytvoření smogové situace a vyhlášení regulace. Varování vydali meteorologové v pátek ve 23:00. Nejhorší znečištění bylo v podvečer v Ostravě-Bartovicích, v Ostravě-Fifejdách a ve Frýdku-Místku, kde byly hodinové hodnoty polétavého prachu přes 100 mikrogramů na metr krychlový. Limit je přitom 50. Také v dalších městech byla hodnota v rozmezí od 50 do 100 mikrogramů na metr krychlový. Smogová situace se vyhlašuje při hodnotě 150. Krajský úřad již vyzval významné podniky, aby připravily opatření ke snížení množství vypouštěných znečišťujících látek. Také lidé by měli v těchto dnech minimalizovat množství vypouštěných škodlivin do ovzduší a omezit jízdy automobily. Lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se při překročení imisního limitu 100 mikrogramů na metr krychlový doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U zdravých dospělých nejsou podle ČHMÚ žádná omezení nutná. Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v republice. Obyvatelstvo je tam vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví.

Česká filharmonie hrála k poctě zesnulého dirigenta Mackerrase

S ryze českým repertoárem ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina uctila Česká filharmonie (ČF) památku zesnulého slavného britského dirigenta australského původu Charlese Mackerrase. Zazněly tak skladby například od Josefa Suka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka, autorů, které měl Mackerras nejraději. Galakoncert řídil světoznámý britský dirigent John Eliot Gardiner, jenž na závěr s orchestrem sklidil několikanásobný nadšený aplaus. Koncert měl původně dirigovat sám Mackerras, čeští filharmonici by tak oslavili jeho 85. narozeniny a zároveň se s ním rozloučili, jak Mackerras před časem avizoval. Letos v červenci však po dlouhé nemoci v Londýně zemřel.

V Česku začínají přímé přenosy z newyorské Metropolitní opery

V osmadvaceti českých a moravských kinosálech začínají oblíbené přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku (MET). Jejich čtvrtou sezonu zahájí opera Zlato Rýna od Richarda Wagnera. Orchestr bude řídit umělecký ředitel opery James Levine. V roli Wotana vystoupí charismatický velšský basbarytonista Bryn Terfel, kterého již mohlo loni naživo vidět pražské publikum na galakoncertu v Obecním domě. Přímé satelitní přenosy z prestižního newyorského operního domu se staly v Česku velmi populární, za předchozí tři ročníky je zhlédlo na 42.000 diváků, dalších 11.000 vidělo jejich záznamy. V této sezoně se mohou operní fanoušci těšit na rekordních 12 přímých přenosů; polovinu budou tvořit italské opery - Verdiho Don Carlo a Trubadúr, Donizettiho Don Pasquale a Lucie z Lammermooru, Pucciniho Děvče ze Zlatého západu a Rossiniho Hrabě Ory.

Vojenské muzeum získá vzácnou československou houfnici

Fanoušci vojenské historie se mohou těšit na unikátní houfnici, která brzy přibude do sbírky Vojenského historického ústavu na pražském Žižkově. Houfnici z roku 1933 vyrobila plzeňská škodovka, nikdy se ale nedočkala nasazení v československé armádě. Po okupaci nacistickým Německem byla zbraň zabavena a poté předána Turecku, to se ji nyní rozhodlo Česku darovat. V České republice dosud v žádném muzeu není, řekl ČTK ředitel VHÚ Aleš Knížek. Zbraň je podle ředitele VHÚ důkazem vysoké úrovně českého předválečného průmyslu. "Můžeme na ní vidět dokonalý technický um našich předků, kteří dokázali vyrábět špičkové zbraně ve světové kvalitě," dodal Knížek. Vojenští historici získali na konci srpna již jeden cenný kus. Americký tank M-47 Patton dovezený z Jordánska doplnil kompletní řadu poválečných obrněnců vyrobených v USA. Kromě tanku přibyl do sbírek historického ústavu také americký Jeep MUTT (Military Utility Tactical Truck). Historici mají nyní v hledáčku vzácný československý tank LTP 38 z období první republiky, který vlastní peruánské město Mollendo. V České republice se zatím žádný jeho exemplář nevyskytuje.

V Novém Městě odhalili desku odbojáři Hynku Hájkovi

Vrchní strážmistr četnictva Hynek Hájek má od soboty v Novém Městě na Moravě pamětní desku. Od roku 1939 pracoval pro vojenskou odbojovou organizaci Obrana národa. V dubnu 1945 byl při přestřelce s Němci zabit. Jeho syn byl těžce zraněn. Do odboje se významně zapojili i další členové jeho rodiny, řekl ČTK Pavel Koutenský z Českého svazu bojovníků za svobodu. Hájek měl jako velitel četnické stanice v okresním městě možnost získávat zprávy a informace nejrůznějšího druhu. Předával je odbojové skupině R-3. "Měl přístup k důvěrným hlášením protektorátní správy a německé policie. Sám zadržel a zničil několik udání českých kolaborantů a konfidentů gestapa na občany, které na udání upozornil, a zachránil je tak," uvedl Koutenský. V červnu 1944 byl Hájek jako nespolehlivý předčasně penzionován. Novoměstský oddíl odbojové organizace R-3 byl ve spojení s partyzánským oddílem Dr. Miroslav Tyrš. V noci z 12. na 13. dubna 1945 se představitelé obou skupin měli sejít, aby se domluvili o předání radiostanice. Při přestřelce s německou hlídkou tehdy Hájek zahynul. Po osvobození byl Hájek vyznamenán československým válečným křížem a povýšen do hodnosti poručíka in memoriam.

"Kravaťáci" si v Praze zaběhali na Běhu kancelářských krys

Na 70 úředníků si v Praze přišlo zazávodit na sedmém ročníku Běhu kancelářských krys. Ve společenském oděvu, kravatě a s telefonem v ruce museli uběhnout necelý kilometr ulicemi centra hlavního města. Součástí recesistické akce byly i doprovodné soutěže v hodu šanonem, šplhu na laně a slalomu na kancelářské židli. Trať závodu vedla z Ovocného trhu do Celetné ulice, skrz Prašnou bránu do ulice Na Příkopě a Havířskou pak zpět na Ovocný trh.

Fotbalisté porazili Skotsko 1:0 a mají v kvalifikaci první body

Čeští fotbalisté v Praze porazili Skotsko 1:0 a připsali si v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy první body. Autorem gólu byl v 70. minutě obránce Roman Hubník. Dalším soupeřem bude v úterý ve Vaduzu Lichtenštejnsko.

Abraham odstartuje i v Malajsii ze sedmého místa

Motocyklový jezdec Karel Abraham bude stát na startu nedělního závodu Moto2 ve Velké ceně Malajsie ve druhé řadě. Brněnský pilot v sobotu zajel na okruhu v Sepangu sedmý kvalifikační čas a vybojoval si výhodnou pozici k pokračování úspěšné asijské mise. Před týdnem v Japonsku proměnil stejnou startovní pozici v životní třetí místo.

Počasí v neděli

Jasno až polojasno, teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

Autor: Martina Bílá
spustit audio