Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Petr Nečas: Reforma penzí musí být finančně i demograficky udržitelná

Penzijní reforma musí dodržovat základní mezigenerační soudržnost, být odolná proti demografickému vývoji, finančně udržitelná a spravedlivější než současný systém. Kromě toho se musí důchodový systém stát nezávislejším na rozhodování politiků. Takové jsou hlavní cíle chystané penzijní reformy. Na mezinárodní fóru Zlaté koruny je představil premiér Petr Nečas (ODS). Mezigenerační soudržnost je přitom podle něj nutné udržet nejenom v prvním, státním pilíři důchodového systému, ale i ve všech ostatních. Tedy i fondových. Pokud jde o demografický vývoj, hrozí podle Nečase, že v roce 2030 v ČR bude jedna třetina lidí starších 60 let. V roce 2050 bude jeden milion lidí starších 80 let. "Proto mluvím o nejzávažnější výzvě, které čelí tato země," řekl Nečas.

Vzhledem k demografickému vývoji proto podle něj bude muset být systém založen na osobní odpovědnosti. Jako jiné možnosti už zbývají Česku pouze skokové zvýšení důchodového věku k 70 letům, zvýšení odvodů na sociální pojištění nebo přijetí koncepce, že důchod je pouze dávkou chránící před chudobou, uvedl Nečas. Je podle něj nutné, aby v budoucnosti byl systém spravedlivější než dnes a bral ohled nejenom na zabezpečení důchodců, ale i na to, kolik předtím přispívali na pojistném. K tomu koneckonců vede i nedávné rozhodnutí Ústavního soudu. Nebýt tohoto rozhodnutí, dovedl by si prý Nečas představit, že by se princip ekvivalence přenesl do jiných pilířů důchodového systému než do státního průběžného. Nyní však bude muset být i v průběžném pilíři.

Ministr Drábek: Podrobnosti k reformě důchodů budou známy na přelomu roku

Na přelomu roku by mělo být známo, jak široká politická shoda bude pro provedení důchodové reformy a jaké budou v následujících měsících kroky k přípravě konkrétních legislativních návrhů. Na mezinárodním fóru Zlatá Koruna to dnes prohlásil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Cílem, kdy by měla být důchodová reforma připravena, je podle něj i nadále 1. leden 2012. "Ale neberme to tak, že je to jednokroková záležitost," upozornil Drábek. Realizace reformy je podle něj dlouhodobá záležitost. Vytvoření kapitálového pilíře není záležitost, která se dá udělat z měsíce na měsíc, uvedl Drábek.

Vladimír Špidla: Náklady na penzijní reformu dosáhnou 1,3 bilionu korun

Náklady na penzijní reformu si v ČR vyžádají 1,3 bilionu korun, odhadl na dnešním mezinárodním fóru Zlaté koruny bývalý eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD). Období transformace podle něj bude trvat 20 až 30 let. "Je to ovšem pouze odhad," řekl ČTK Špidla. Největší část nákladů podle něho vznikne, pokud se například ze současných povinných odvodů na sociální pojištění odvedou čtyři procenta na individuální účet a zůstane současný počet důchodců. Takzvaný průběhový, neboli státní pilíř tedy bude třeba dofinancovat.

NERV navrhuje 15 opatření ke snížení korupčního prostředí

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje v rámci boje s korupcí snížit limit pro vypisování výběrových řízení, zavést elektronické aukce a u dopravních staveb soutěžit výhradně podle nabízené ceny. Zákon o zadávání zakázek by měl přímo obsahovat principy hospodárnosti, účelovosti a efektivity. NERV dnes představil 15 opatření, jejich cílem má být zmenšení korupčního prostoru v zakázkách. Premiér Petr Nečas (ODS) na tiskové konferenci zdůraznil, že jde o preventivní opatření. Jejich smyslem má být i úspora veřejných peněz. V roce 2009 bylo podle Petra Nečase na veřejných zakázkách vyplaceno 630 miliard korun. Pokud by se ušetřila dvě procenta, jde o 13 miliard, tedy o částku srovnatelnou se škrtem v mandatorních výdajích státu, uvedl premiér.

Většinu protikorupčních opatření chce Petr Nečas uvést do praxe co nejdříve. Úpravy zákonů plánuje prosadit do konce roku 2011, další body, které jsou v pravomoci vlády, dřív. Jde třeba o využívání datových schránek, do nichž by se měly ukládat všechny dokumenty o tendrech. "Jde o evidenční systém, který zamezuje zpětné manipulaci s dokumentací v procesu zakázky," uvedl Nečas. Opatření je podle něho možné zavést do čtyř měsíců.

Ministr Vondra vyzval k ukončení protekcionismu v obranném průmyslu

K ukončení protekcionistických praktik při nákupech vojenské techniky vyzval dnes ministr obrany Alexandr Vondra na úvod mezinárodní konference Industry Day 2010, která začala v Praze. Pokud státy vpustí na své trhy zahraniční zbrojní firmy, povede to k nižším cenám vojenského materiálu, uvedl Vondra. S českým ministrem vyjádřil souhlas také velitel NATO pro transformaci Stéphane Abrial. "V situaci, kdy jsou obranné rozpočty z velké míry seškrtány, je správné schopnosti našich armád sdílet stále více a více... Tento mnohonárodní přístup nedává žádný prostor pro protekcionismus," dodal Abrial. Podle Vondry je nyní třeba v co nejvyšší míře kombinovat schopnosti jednotlivých států k tomu, aby mohly být armády NATO i Evropské unie vyzbrojeny moderní technikou a jejich vojáci vycvičeni podle nejnovějších standardů.

ČSSD se nelíbí vládní návrh na příští podobu armádních misí

Představa ministerstva obrany o podobě zahraničních misí české armády v příštích letech se nelíbí opoziční sociální demokracii. Návrh na stažení vojáků z balkánského Kosova a na posílení mise v Afghánistánu až na více než 700 vojáků zkritizoval místopředseda ČSSD a její zahraničně politický expert Lubomír Zaorálek. O misích by měl tento týden jednat branný výbor sněmovny. Zaorálkovi vadí i samotný nápad předložit podobu misí až do roku 2013 v situaci, kdy není jasný vývoj v Afghánistánu ani budoucí podoba rozpočtu ministerstva obrany. Svým soustředěním na Afghánistán, kde podle ČSSD zvyšování počtů vojáků NATO situaci neřeší, se česká armáda "afghanizuje", míní Lubomír Zaorálek. "Jedná se o proměnu české armády v útvar, který slouží jedinému úkolu, a to úkolu, který v historické perspektivě končí z rozhodnutí členských států NATO v roce 2014," upozornil místopředseda Poslanecké sněmovny.

ČSSD: Zákon o bezpečnostních agenturách nemá dělat vnitro

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka požádal premiéra Petra Nečase (ODS), aby nenechal přípravu nového zákona o bezpečnostních agenturách na ministerstvu vnitra, kde pracují lidé s minulostí právě v takovém podnikání. Práce by se podle Sobotky mělo ujmout jiné ministerstvo, například spravedlnosti. Sobotka napsal Nečasovi otevřený dopis kvůli kauze údajného sledování politiků agenturou ABL. Premiér by se podle něj měl zabývat možným střetem zájmů politiků z Věci veřejných. Ministři vnitra Radek John a dopravy Vít Bárta (oba Věci veřejné) by až do vyšetření případu, kdy bezpečnostní agentura ABL údajně sledovala komunální politiky, neměli stát v čele svých úřadů. V kauze totiž hrozí střet zájmů, napsal Bohuslav Sobotka. "Premiér je jediná osoba v ústavním systému ČR, která může tento konflikt zájmů vyřešit," poznamenal Sobotka k informacím o tom, že ABL, kterou v minulosti spoluvlastnil ministr dopravy Bárta, prý před několika lety sledovala komunální politiky z ODS.

Brusel varuje ČR před ztrátou miliard korun z fondů EU

Evropská komise (EK) varovala Českou republiku, že by mohla přijít o desítky miliard korun z evropských fondů. Podle ní mohou přísun peněz z fondů EU nepříznivě ovlivnit personální změny na některých ministerstvech. Podle Českého rozhlasu Radiožurnálu a serveru Euro.cz to vyplývá z dopisu, který EK dnes zaslala ministru pro místní rozvoj Kamilu Jankovskému (VV) a vybraným náměstkům ministerstev školství, financí, vnitra a životního prostředí. ČRo i Euro mají dopis k dispozici. Podle rozhlasu komise upozorňuje zejména na skutečnost, že personální změny provedené ministrem školství Josefem Dobešem (VV) mohou vést ke zpoždění čerpání peněz z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Podle Bruselu je přitom klíčový pro konkurenceschopnost české ekonomiky. Dobeš nedávno odvolal ředitele sekce pro čerpání peněz z EU Jana Vitulu (TOP 09). Vedl ho k tomu prý rozbor, podle kterého ministerstvo školství čerpá evropské dotace nejpomaleji ze všech českých institucí. Spolu s Vitulou odešla i řada jeho podřízených.

Premiér Nečas si pochvaluje jednotu koalice a shodu na rozpočtu

Premiér a šéf ODS Petr Nečas, od jehož jmenování uplynulo sto dní, považuje za klíčové, že se po volbách podařilo dospět k dohodě o vládní koalici. Sestava s TOP 09 a Věcmi veřejnými se podle něj ukázala jako stabilní, což dokazuje jednotné hlasování ve sněmovně. Předseda vlády uvedl, že za důležitou považuje dohodu koalice na úpravách rozpočtu na letošní rok a shodu na návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Klíčové reformy nicméně kabinet teprve čekají, zdůraznil premiér. Po rozpočtových škrtech, které považuje za nezbytnost, nyní podle premiéra vláda přikročí "ke skutečným reformám". Na hodnocení prvních tří měsíců práce kabinetu je podle Petra Nečase brzo, protože vláda získala důvěru, a stala se tak plnohodnotnou až 10. srpna.

Podle spisovatele Pavla Kohouta rakouský tisk píše o Česku klišé

Podle spisovatele a dramatika Pavla Kohouta, který po své emigraci ze socialistického Československa našel druhý domov v Rakousku, píšou rakouská média o Česku klišé. Týkají se rozpadu monarchie, temelínské jaderné elektrárny a takzvaných Benešových dekretů. Kohout, který žije ve Vídni i v Praze, to řekl v rozhovoru v dnešním vydání deníku Kurier. Na otázku, jak se žije Pražanovi v Rakousku, kde jsou Češi považováni za nejméně oblíbené sousedy, Kohout odpověděl: "Bulvární deníky tu používají klišé, že Češi mají vinu na rozpadu monarchie, o údajné jaderné elektrárně do šrotu Temelín a o rozpoložení kolem Benešových dekretů." Kohout však rakouský tisk podle svých slov nepovažuje za antičeský, ale spíše za povrchně populistický. "Poválečná historie se musí očistit oboustranně. V Česku běží už dlouho diskuse. Historici a publicisté otevřeli všechny skříně a sklepy s německými a rakouskými kostlivci. Češi už vědí, že byli po roce 1945 špatnými vítězi. Co se týká Temelína, potvrdili mi všichni renomovaní rakouští fyzici, že patří k nejbezpečnějším jaderným elektrárnám v Evropě," uvedl spisovatel.

Lékařská fakulta v Plzni vybuduje dvě výzkumná centra z peněz EU

Dvě výzkumná centra za 600 milionů korun chce do roku 2014 vybudovat Lékařská fakulta UK v Plzni. Obě už mají "předschválenou" podporu z EU a čekají na rozhodnutí ministerské komise o podpisu dotací. Do center, která by se měla začít stavět na jaře 2011, bude přesunout veškerý výzkum fakulty. Vzniknou na pozemku vedle lochotínského areálu plzeňské fakultní nemocnice. Při oslavě 65. výročí založení plzeňské lékařské fakulty to ČTK řekl její děkan Boris Kreuzberg. Biomedicínské centrum vyjde na více než 400 milionů korun a bude plně hrazené operačním programem Věda a výzkum pro inovace.

V Záluží vyroste chemické výzkumné centrum za 800 milionů

Záluží na Mostecku by se mělo stát hlavním centrem českého petrochemického výzkumu. V příštích čtyřech letech tam vyroste výzkumné centrum UniCRE za asi 776 milionů korun, které by mělo být tahounem českého výzkumu. Jeho provozovatelem by měl být Výzkumný ústav anorganické chemie (VÚAnCh), který patří do skupiny Unipetrol. Firma dnes projekt představil novinářům. Většinu z rozpočtu pokryje dotace z evropských operačních programů, které v českých regionech podle akademiků přerozdělují na výzkumné projekty asi 685 milionů eur (asi 16,7 miliardy korun). Projekt v Záluží je jediným v Ústeckém kraji, který dotaci získal; činí asi 592 milionů korun. Fyzické investice činí asi 446 milionů, třetina padne na přestavbu staré budovy, dvě třetiny na zařízení a vybavení budovy.

ČR chce požádat o peníze z EU na škody z letních povodní

Česká republika chce požádat o peníze z Fondu solidarity EU na uhrazení části škod po srpnových povodních, které postihly Ústecký a Liberecký kraj. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který ve středu projedná vláda. Pokud ČR uspěje, může získat částku do výše 2,5 procenta celkových vyčíslených škod. Ty přesáhly deset miliard korun. V případě úspěchu mohou být peníze využity ke zpětnému hrazení výdajů na odstranění bezprostředních následků. Zaplaceny by tak mohly být například úklidové práce, základní opravy infrastruktury, sítí a telekomunikací, přechodné ubytování, zajištění zdravotních a hygienických potřeb a záchranná opatření. Žádost je podle ministerstva předkládána na základě tzv. mimořádného kriteria pro regionální katastrofy, pro něž je rozhodující nejen výše škod, ale především míra poškození území, zasažení většinové části obyvatelstva a závažné, trvalé následky ve vztahu k životním podmínkám a hospodářské stabilitě regionu.

ČSÚ: Ekologické investice loni vzrostly o 15 pct na 23,5 mld.

Investice na ochranu životního prostředí v Česku v loňském roce vzrostly o 15 procent na 23,5 miliardy korun. Naopak ekologické náklady neinvestičního charakteru loni klesly o necelé tři miliardy na 48,7 miliardy korun, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Hlavní část ekologických investic (8,5 miliardy Kč) směřovala do nakládání s odpadními vodami. Oproti toku 2008 se tato částka zvýšila o jednu miliardu Kč. Více než 4,3 miliardy korun byly investovány do nakládání s odpady. Třímiliardovou částku překročily také investice na ochranu ovzduší a klimatu i na ochranu a sanaci půdy, podzemních a povrchových vod. Více než 15 miliard Kč do životního prostředí investovaly jednotlivé subjekty ze svých zdrojů, přes čtyři miliardy pocházely z tuzemských veřejných rozpočtů, necelé dvě miliardy ze zahraničí. Nejvíce se investovalo v Praze (5,3 miliardy Kč), dále v Jihomoravském kraji (3,6 miliardy Kč) a v Moravskoslezském kraji (2,5 miliardy korun).

V Praze demonstrovalo přes 200 studentů proti státním maturitám

Na Václavském náměstí v Praze v úterý demonstrovalo přes 200 lidí proti státním maturitám. Studenti se dali dohromady přes sociální síť Facebook, protest podpořil i senátor Marcel Chládek (ČSSD). Původně se očekávalo 3000 až 5000 účastníků, ministerstvo školství o akci nic nevědělo. Příští týden startuje generálka státních maturit, která má prověřit, zda je vše zajištěno na spuštění nových zkoušek dospělosti na jaře příštího roku. "Studenti spojme se a pojďme vyjádřit svůj názor proti státní maturitě!!!" stálo na facebookových stránkách k úterní akci. Studenti vyzbrojení píšťalkami a transparenty se shromáždili na Václavském náměstí, někteří vyšplhali i k sochám obklopujícím svatého Václava. Podle odhadu policistů se počet protestujících pohyboval mezi 200 a 300. Poté se za doprovodu policie vydali přes Staroměstské náměstí a Pařížskou ulici k úřadu vlády, kde se s nimi krátce setkal mluvčí úřadu Martin Kupka. Organizátorka akce Erika Šrédlová novinářům řekla, že se jim na maturitách nelíbí, že srovnávají gymnazisty se studenty středních odborných škol. "Nedopusťme, abychom spustili nejdražší státní maturitu na světě," řekl demonstrantům senátor Chládek. Ten projekt nových maturit dlouhodobě kritizuje, je prý předražený a riskantní. Maturity se připravují už 14 let, od roku 2008 do letošního prosince spolkne projekt 570 milionů korun.

Pavilon koupí nejspíš čínská farma přátelství za 30 milionů korun

Expozici českého pavilonu koupí s velkou pravděpodobností farma československo-čínského přátelství za 30 milionů korun, smlouva by podle informací ČTK mohla být podepsána koncem příštího týdne. Zástupci farmy a pavilonu, který prezentuje na výstavě Českou republiku, nyní dolaďují detaily smlouvy. Exponáty by podle ní měly být odvezeny ze šanghajského výstaviště a pavilon pak zřejmě bude znovu postaven tak, aby nadále reprezentoval zemi v Číně. Farma byla podle informací ministerstva zahraničí postavena v padesátých letech s pomocí tehdejšího Československa. Dnes z ní je obrovský konglomerát se 180.000 zaměstnanci a ropnou rafinerií, který se nadále rozvíjí. Vzdálen je několik hodin jízdy od Pekingu. Československo tehdy poskytlo dar 600 kusů zemědělské techniky a Číňané techniku použili k založení nového zemědělského družstva. Zástupci českého týmu, který se o expozici na světové výstavě stará, nechtějí k chystanému prodeji pavilonu až do podpisu smlouvy říci nic podrobnějšího.

Výzkum: Pro spokojený sexuální život je nejdůležitější pohoda

Češi a Češky se shodují v pohledu na to, co je důležité pro spokojený sexuální a partnerský život. Za nejdůležitější muži i ženy shodně považují psychickou pohodu, otevřenou komunikaci a sexuální soulad. Nespokojena je se svým sexuálním životem stejně jako s partnerstvím čtvrtina lidí. Ukázal to výzkum obyvatel středního věku, který dnes novinářům ho představil sexuolog Petr Weiss. "Naprostá většina je kupodivu velmi spokojena. Ve srovnání se světem lze říci, že Češi a Češky středního věku na tom nejsou tak špatně," řekl ČTK Weiss k závěrům reprezentativního anonymního výzkumu. Provedla ho agentura STEM/MARK pod vedením sexuologického ústavu. Dotazováno bylo 805 mužů a 800 žen ve věku 35 až 65 let. Jako nejméně důležitou pro vztah muži i ženy shodně uváděli délku penisu. Průzkum ukázal, že většina mužů neví, jak dlouhý mají penis, nevědí to o nich ani jejich partnerky. Nejčastější sexuální aktivitou je soulož. Preferují ji dvě třetiny mužů i žen. Na druhém místě je u mužů masturbace, ženy dávají přednost mazlení. Nejčastější poruchou u obou pohlaví je nedostatečná potřeba sexu. Trpí jí čtvrtina mužů a téměř tolik žen. Podobně častá je porucha erekce u mužů.

Festival Ekofilm odmítá nařčení z politických tlaků

Organizátoři Ekofilmu odmítají nařčení z politického ovlivňování festivalové poroty. Promítnou i pět filmů, které režiséři v úterý požadovali v otevřeném dopise stáhnout z programu festivalu. Ministr životního prostředí Pavel Drobil vydal dementi k obvinění z ovlivňování poroty ze strany ministerstva. Tím organizátoři považují věc za uzavřenou. Nevidí důvod filmy přihlášené do soutěže stáhnout z programu. ČTK to sdělila mluvčí festivalu Veronika Dušková. Své filmy požadovali stáhnout ze soutěže i opakované projekce režiséři Filip Remunda, Martin Mareček, Vít Klusák, Ivo Bystřičan, Lucie Králová, Martin Dušek a Ondřej Provazník. Promítat se neměly, ale nakonec asi budou, filmy Auto*mat, Český mír, Doba měděná, Pahrbek český a Ženy SHR, které jsou na programu zařazeny od středy do pátku. "Mezinárodní porota je nezávislým subjektem, který rozhoduje svébytně o výsledních soutěže. Organizační tým přebírá od poroty závěrečný protokol o výsledcích udělených cen. Dílčí hodnocení z průběhu zasedání porotců je výhradně záležitostí interní komunikace mezi členy poroty," píše se v otevřeném dopise Ekofilmu.

Na Hodonínsku zemřela nejstaší obyvatelka ČR, bylo jí 107 let

V Prušánkách na Hodonínsku dnes zemřela nejstarší obyvatelka Česka, ČTK to sdělila rodina. Julii Vašíčkové bylo letos v květnu 107 let. Nebyla vážně nemocná. Vašíčková se narodila jako Juliana Maršálková 8. května 1903. Pamatovala tedy dva rakouské císaře a všechny československé i české prezidenty.

Proč to nevyhrát posedmé, řekl Váňa před Velkou pardubickou

Pět dnů před dostihem byl dnes trochu nachlazený a bolela ho hlava, přesto žokej Josef Váňa patří k velkým favoritům jubilejní 120. Velké pardubické. V neděli bude obhajovat titul s Tiumenem a ve vyrovnaném poli má šanci na svůj sedmý triumf. "Troufám si říci, že takovou vyrovnanost favoritů pár let zpátky nepamatuji," řekl Váňa novinářům. Při otázce, jestli získá sedmý titul, odvětil, že si chce dostih užít. "Možná to bude naposledy, ale jdu do toho s tím, že když motyka vystřelí, tak proč nevyhrát posedmé," doplnil.

Úterní počasí v Česku:

Oblačno až zataženo, teploty 11 až 14 stupňů Celsia.