Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Premiér Nečas vyzval EU, aby více tlačila na Kanadu kvůli vízům

Český premiér Petr Nečas v Bruselu požádal prezidenta EU Hermana Van Rompuye, aby evropská sedmadvacítka vyvíjela větší tlak na Kanadu kvůli vízům pro občany Česka a dalších zemí. Sdělil to po setkání s Hermanem Van Rompuyem, který mu údajně přislíbil, že tlak na kanadskou stranu zintenzivní. "Zavedení vízového režimu vůči některým občanům členských zemí EU znamená fakticky dělit unii a její občany na dvě kategorie, na první třídu a na druhou třídu. Já jsem požádal pana prezidenta, aby skutečně evropské instituce po všech stránkách v tomto vyvíjely větší tlak na kanadskou stranu," uvedl český premiér. Kanada zavedla pro občany ČR víza loni v červenci ve snaze omezit počet žadatelů o azyl z řad romské menšiny. Praha takový postup Kanady dlouhodobě a ostře kritizuje. Ottawa naznačuje, že změní svůj postoj až poté, co schválí novou azylovou legislativu. To ale může trvat i několik let. Evropská komise v reakci pohrozila, že by mohla navrhnout zavedení víz pro kanadské diplomaty. Zatím k tomu ale nepřistoupila.

V Česku bude jednat izraelský ministr zahraničí Lieberman

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman bude v pondělí jednat v Praze, uvedla na dotaz ČTK česká diplomacie. Ministr a místopředseda izraelské vlády se má setkat s premiérem Petrem Nečasem, ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a dalšími politiky. Do české metropole přijíždí Lieberman v době obnovených mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Izraelský politik bude v Česku jednat v roce 20. výročí opětovného navázání diplomatických vztahů mezi českou a izraelskou stranou. V Praze se v únoru při té příležitosti konala konference. Tehdejší premiér Jan Fischer na ní uvedl, že Česko je v rámci svých možností připraveno pomoci se zprostředkováním mírových rozhovorů na Blízkém východě, protože má dobré vztahy s Izraelem i s arabskými státy. Bývalý izraelský ministr zahraničí Moše Arens následně vyzdvihl českou podporu Izraele, Praha by podle něj měla uplatňovat svůj vliv v EU. Arens totiž prohlásil, že Izrael bývá občas zklamán společným postojem sedmadvacítky. Česká diplomacie se staví za klidné řešení blízkovýchodního konfliktu.

Tisk: Evropská komise vyšetřuje tajnou dohodu ČEZ, J&T a EnBW

Evropská komise vyšetřuje tajnou dohodu o rozdělení českého energetického trhu, kterou loni v červnu podepsali zástupci společností ČEZ, J&T Finance Group a německé EnBW. Napsal to páteční list Financial Times, který má k dispozici kopii dokumentu podepsaného představiteli tří firem. Dokument datovaný 24. června nastiňuje, jak by si všechny tři firmy mohly po tendru britské International Power na prodej opatovické elektrárny vyměnit podíly, které drží v české energetice. V důsledku těchto výměn pak EnBW získala většinu v Pražské energetice a ČEZ a J&T získaly téměř 100 procent Pražské teplárenské.

Ministr Schwarzenberg: ČR by měla posílit obchod s Vietnamem

Česká republika by měla posílit své obchodní vztahy s Vietnamem. K této asijské zemi má Česko tradiční vazby, české firmy ale nedocenily ekonomický vzestup Vietnamu v posledních letech. Po pátečním jednání se svým vietnamským protějškem Phamem Gia Khiemem to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Šéf české diplomacie také poznamenal, že místní vietnamská komunita je pro ČR velkým přínosem. Pham Česku poděkoval za pomoc v době, kdy obě země měly komunistické vedení. Karel Schwarzenberg Vietnam označil za hospodářskou velmoc jihovýchodní Asie. V rámci EU je Česko významným dovozcem vietnamských produktů. Záměrem české diplomacie je posílit český export do Vietnamu, který výrazně zaostává. Ministr Pham přijel do ČR v době, kdy si obě země připomínají 60 let vzájemných diplomatických vztahů. Vietnam se dosud hlásí k socialismu a vládne v něm komunistická strana, která ovšem umožňuje soukromé podnikání.

Německá televize zkreslila výroky ministra Schwarzenberga

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyvolal v německých médiích rozruch kvůli výrokům o takzvaných Benešových dekretech. V upoutávce na pořad televize ARD Kontrasty (Kontraste) prý v rozhovoru připustil, že lze uvažovat o zrušení dekretů. Televizní stanice podle ministra později přiznala, že výroky zkreslila a omluvila se mu. "ARD se omluvila, že takovou hovadinu pustila. Podívali se na text, přesný přepis mám také, a nic takového nebylo řečeno. Někdy se to stane. Oni chtěli způsobit senzaci, aby se lidi dívali na televizi, tak to spáchali," řekl Schwarzenberg českým novinářům po skončení summitu EU v Bruselu, jehož se účastnil.

Odbory na MPSV potvrdily, že trvají na současném systému mezd

Zástupci odborů jednali v pátek na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) o mzdách státních zaměstnanců. Podle předsedkyně předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Aleny Vondrové předložili návrh, v němž trvají na zachování současného systému platových tabulek. Ministerstvo schůzku interpretuje dokonce tak, že odbory žádný návrh nepředložily vůbec. "Pracovní skupině (odbory) žádný návrh nepředložily, trvají na zachování současného stavu a systému platových tabulek," uvedla mluvčí MPSV Viktorie Plívová. Svůj návrh na úpravu tarifů podle ní přitom MPSV předložilo již před měsícem a od té doby vyzývá odbory k předložení jejich vlastní varianty řešení. Alena Vondrová tvrdí, že návrhy na pracovním jednání předloženy byly, jenom na rozdíl od návrhu ministerstva počítají se zachováním současného systému. Podrobnosti k nim však uvést odmítla. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil pak v interview s agenturou Reuters zmínil, že odbory mohou akceptovat úspory v mzdových prostředcích. Nesmí se však týkat tarifních platů. MPSV přitom zřejmě od jednání očekávalo návrh, který by podstatněji měnil současný stav tabulek.

Odbory: Růst HDP příští rok nepřesáhne jedno procento

Růst hrubého domácího produktu v příštím roce nepřesáhne jedno procento, půjde tak spíše o stagnaci než o růst. Píše to Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) v analýze státního rozpočtu na rok 2011. Míra nezaměstnanosti přesáhne deset procent, nyní je na 8,6 procenta. Ministerstvo financí pro příští rok počítá s růstem HDP o 2,3 procenta, Česká národní banka o 1,8 procenta a Evropská komise o 2,4 procenta. Podle odborů bude důvodem nepříznivého ekonomického vývoje mimo jiné stagnace soukromé spotřeby, ale také investic v podnikání. Soukromá spotřeba bude ovlivněna poklesem objemu mezd ve státní správě a zpomalením jejich růstu v soukromém sektoru. "Za této situace by soukromá spotřeba mohla růst buď na základě zvýšeného čerpání úspor nebo na základě růstu úvěrů pro obyvatelstvo," stojí v analýze. Vzhledem k současné úrovni zadlužení obyvatelstva lze však prý sotva očekávat výraznější nárůst jeho úvěrů. Spotřebitelské úvěry podle analýzy od července 2009 do července 2010 vzrostly o osm miliard a od počátku roku o tři miliardy korun. Loni objem soukromé spotřeby dosáhl 1800 miliard Kč.

Armáda prodala letiště Všechov u Tábora za téměř 80 milionů Kč

Armáda prodala ve čtvrtém kole výběrového řízení záložní letiště Všechov u Tábora. Kupec z Českokrumlovska za něj zaplatí 79,5 milionu korun, více než byla minimální stanovená cena, řekl ČTK Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Armáda areál původně nabízela za 138,5 milionu korun. Jak kupec s pozemkem naloží, není armádě známo. V podmínkách výběrového řízení nebylo stanoveno specifikovat záměr. Letiště se nachází severozápadně od Tábora. Má dvoukilometrovou přistávací dráhu a náleží k němu pozemky o rozloze 407.000 metrů čtverečních. Armáda ho používala od roku 1962 do loňska.

Ve vědecké radě ÚSTR bude kardinál Vlk

Do vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) byl zvolen kardinál Miloslav Vlk. Nedostal se do ní naopak bývalý ředitel ústavu Pavel Žáček, ani bývalý člen rady a někdejší velvyslanec Jiří Gruša. Spolu s Vlkem do vědecké rady zamířil také historik Eduard Stehlík, proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kuklík a Michal Kraus. Radní ÚSTR zvolili nové členy vědecké rady na návrh nového ředitele instituce Daniela Hermana. Ten si mimo jiné vybral Žáčka jako svého poradce, do rady ÚSTR se ale nedostal. Členka rady Petruška Šustrová řekla, že pro Žáčka nemohla hlasovat, protože za dva roky vedení ústavu podle jejího názoru nepředložil jeho koncepci. Nejmenování Gruši, někdejšího šéfa mezinárodního PEN klubu, je podle některých názorů překvapením. Podle Šustrové důvodem bylo mimo jiné jeho předchozí působení ve vědecké radě - na jednání prý nechodil - i způsob, jakým z ní odešel. Novinkou je působení kardinála a bývalého pražské arcibiskupa Vlka, k němuž má Herman blízko. Herman, který z církve odešel, je totiž bývalý mluvčí České biskupské konference. Herman ČTK řekl, že Vlk je uznáván v archivářské obci, archivnictví vystudoval.

Plzeň bude hostit setkání válečných veteránů

V Plzni se v listopadu uskuteční první mezinárodní sympozium válečných veteránů. Měly by na něj přijet desítky účastníků nejrůznějších válečných konfliktů světa posledních sta let z Česka, Evropy i Ameriky. Uvedla to Markéta Čekanová z agentury zastupující pořadatele. Kromě debat na nejrůznější témata si účastníci připomenou 11. listopadu v den výročí konce první světové války Den válečných veteránů a uloží k pomníku v Plzni - Homolce hlínu z bojišť, kde bojovali čeští legionáři. Bude se ale hovořit například i o bojích za osvobození při první a druhé světové válce, o životě legionářů a bojovníků za války a po válce, o válečných konfliktech 20. i 21. století, o okupaci Československa v roce 1968 a o následných personálních čistkách v armádě. Sympozium připravuje občanské sdružení pětatřicátníků Foligno, Československá obec legionářská a Asociace válečných veteránů s pomocí krajského vojenského velitelství a policie.

Bavorsko uspělo ve sporu kvůli českému vydání Hitlerovy knihy

Městský soud v Praze rozhodl, že společnost KMa s.r.o. má stáhnout z prodeje a znehodnotit veškeré knihy Adolfa Hitlera. Vyhověl tak žalobě, kterou na KMa podala spolková země Bavorsko kvůli údajně neoprávněným vydáním Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Autorská práva k Hitlerovu dílu drží bavorské ministerstvo financí. Rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat. Žalobou proti KMa se Bavorsko domáhá toho, aby firma stáhla z prodeje a znehodnotila výtisky knih "Adolf Hitler - Mein Kampf: očima dneška: rešerše - citace - komentáře" a "Adolf Hitler - Druhá kniha (nepublikované pokračování Mein Kampfu) očima dneška: podle amerického vydání editora a objevitele rukopisu Gerharda L. Weinberga z roku 2003: rešerše, citace, komentáře". V obou případech jde podle právní zástupkyně Bavorska Petry Schinnenburgové o Hitlerův spis, na nějž se vztahují autorská práva. Například v prvním případě je prý kniha pouze doplněna o poznámky, které podle dřívějšího vyjádření Schinnenburgové "nemají žádný význam". Podle advokátky jde Bavorsku o to, aby "idea Mein Kampfu nebyla na trhu".

V Bečově památkáři převzali ocenění Europa Nostra

Projekt konzervace a prezentace hradu Bečov, který byl oceněn evropskou cenou Europa Nostra, by měl během příštích čtyř až šesti let umožnit zpřístupnění historické památky, jež je díky své zachovalosti zcela výjimečná. Výuková část projektu navíc nabídne možnost učit se a na konkrétních případech vidět vývoj stavitelství i možnosti a techniku konzervace podobných památek, řekl před slavnostním předáním ceny Europa Nostra v Bečově novinářům kastelán hradu Tomáš Wizovský. Hrad Bečov, který je součástí areálu dvou zámků a hradu v Bečově nad Teplou na Karlovarsku, se začal stavět v polovině 14. století. Poslední větší stavební úpravy na něm ale byly provedeny v 16. století. Díky tomu si zachoval původní podobu a jeho vzhled nebyl narušen pozdějšími přestavbami. "Bude to taková učebnice architektury. Bečovský hrad bude sloužit jako model hradu v měřítku jedna ku jedné," popsal význam zachování původní podoby památky jeden z autorů projektu Miroslav Hanzl.

Zemřel herec a bývalý hlasatel Svobodné Evropy Martin Štěpánek

Třiašedesátiletý herec Martin Štěpánek spáchal včera v podvečer sebevraždu. Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 v Praze. V roce 1969 absolvoval Divadelní akademii múzických umění (DAMU), pak byl čtyři roky členem činohry Národního divadla a další tři roky členem pražského Činoherního klubu, odkud dostal z politických důvodů výpověď. V roce 1981 s rodinou emigroval, hrál v rakouských a německých divadlech a stal se hlasatelem Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. "Byl příliš nekompromisní ve vztahu ke komunistické moci, než aby mohl pokračovat v Čechách ve své dobře nakročené herecké kariéře, pro kterou právě působení v Národním divadle bylo asi nejpodstatnější. A tak nás jeho pevný, sugestivní hlas provázel normalizační pustinou z mnichovské centrály rádia Svobodná Evropa," uvedl ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý. Štěpánkovo politické angažmá po návratu do Česka bylo podle něj nevyhnutelné. "Ne snad proto, že by toužil po politické kariéře, ale proto, že občanský étos byl alfou omegou jeho myšlení... Bude mi moc chybět coby velký přítel divadla i jako vášnivý politický diskutér," dodal.

Nenadálé úmrtí herce, novináře a bývalého ministra kultury Martina Štěpánka zarmoutilo jeho přátele a kolegy nejen z herecké branže, ale i z řad politiků. Prezident Václav Klaus uvedl, že měl rád Martina Štěpánka nejen jako významného umělce, který v českém divadelním světě zanechal hlubokou stopu, ale také jako člověka, občana a politika. Klaus to napsal jeho manželce v kondolenčním dopise, který publikoval na svém webu.

Také ministr kultury Jiří Besser vyjádřil hlubokou soustrast nad tragickým odchodem Martina Štěpánka. Na budově ministerstva jsou vyvěšeny černé prapory a ve foyer Nostického paláce připomíná jeho památku fotografie se smuteční kyticí.

V Litoměřicích začala Zahrada Čech

Až 5000 lidí se už v pátek v poledne pohybovalo po litoměřickém výstavišti, kde dopoledne začala výstava Zahrada Čech. ČTK to řekla mluvčí výstaviště Romana Šlechtová. Hlavní nápor ale organizátoři teprve čekají, už během soboty by mohlo dorazit až 20.000 návštěvníků. Letošní 34. ročník zemědělského a chalupářského veletrhu potrvá do 25. září. Začaly i doprovodné programy, včetně hudebních. Pro starší návštěvníky přichystala Zahrada Čech dechovkový minifestival, pro mladší budou hrát hvězdičky českého popu. Během výstavy se uskuteční i několik soutěží. Jednou bude 18. ročník soutěže Příroda čaruje, zahrádkář zírá. Soutěží se ve třech kategoriích, a to kuriozity, obři, třetí kategorie je variabilní, a každý rok je tedy jiná. Letos jde o kategorii křišťálové jablko. Další je soutěž Recepty ze Zahrady Čech, tentokrát na téma bylinky ve studené kuchyni - saláty. Zelináři se pak na výstavě utkají o to, kdo z nich dělá nejlepší kysané zelí. Poslední den výstavy bude pokřtěna i nová jiřina, kterou vyšlechtil Petr Novák z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Rostlinu pokřtí fotograf Jan Saudek a jméno dostane květina po něm.

V Praze začal za dohledu policie první konopný veletrh

V prostorách Thámových hal v pražském Karlíně začal mezinárodní konopný veletrh Cannabizz 2010. Až do 19. září se zde mohou zájemci seznámit s využitím rostliny konopí nebo si zakoupit konopná semínka, oblečení, léčivé prostředky či ochutnat jídlo z konopí. Těsně před zahájením veletrhu stánky s nejrůznějším zbožím souvisejícím s konopím kontrolovalo několik policistů v civilu. Pořadatelé zdůrazňují, že vše bude pouze na legální bázi. "Policisty nejvíce zajímala povaha akce, nedokázali si představit, o co v případě konopného veletrhu jde a zda se tady nebude obchodovat s marihuanou, což není správná interpretace účelu veletrhu," řekl ČTK ředitel akce Cannabizz 2010 Jiří Tomaško. Dodal, že policie také zkontrolovala, zda se nikdo nechystá nabádat k užívání drog. Žádný problém policisté nezaznamenali, s organizátory však budou v kontaktu.

České filmy se představí na festivalu v Pusanu

Na 15. ročníku mezinárodního filmového festivalu v jihokorejském městě Pusan uvede České filmové centrum (ČFC) ve spolupráci s organizátory speciální sekci českých filmů. Pod názvem Czech Films Now: Cinema of Liberalism tam bude uvedeno šest nových českých snímků. ČFC se tam bude v rámci společného stánku European Film Promotion už počtvrté prezentovat na asijském filmovém trhu. Festival, který se uskuteční od 7. do 15. října, je největší filmovou akcí na asijském kontinentu. "V rámci speciálního českého programu tam budou uvedeny hrané snímky Kawasakiho růže Jana Hřebejka, Zemský ráj to napohled Ireny Pavláskové, Zoufalci Jitky Rudolfové, Tři sezóny v pekle Tomáše Mašína, Pouta Radima Špačka a celovečerní dokument Katka Heleny Třeštíkové," oznámila ČTK Markéta Šantrochová z Českého filmového centra. Své filmy v Pusanu osobně představí režisérky Jitka Rudolfová a Irena Pavlásková.

Na náměšťském zámku začal festival k výročí Antonia Salieriho

Na zámku v Náměšti nad Oslavou začal hudební projekt Salieri v Náměšti. Připomíná 260 let uplynulých od narození hudebního skladatele Antonia Salieriho i jeho blízké vztahy s majitelem náměšťského panství hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem. Během pátečního úvodního koncertu zazněla ve světové premiéře Salieriho Gratulační kantáta. "Autorem byla věnována majiteli panství, a nebyla nikdy veřejně interpretována, řekl ČTK zámecký kastelán a dramaturg projektu Marek Buš. V Náměšti se během dvou dnů vystřídají čeští sólisté a soubory - Ensemble Opera Diversa s německým dirigentem Andreasem Kröperem a The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir s dirigentem Romanem Válkem. Na závěr festivalu se uskuteční společenský večer v reprezentačních prostorách zámku. Antonio Salieri (1750 až 1825) do Náměště údajně jezdil a majiteli panství dedikoval své Requiem, jež mělo v zámecké kapli premiéru.

Mladé výtvarníky inspirovala undergroundová poezie ze 70.-80. let

Výtvarná díla umělců do 35 let inspirovaná undergroundovou poezií samizdatově vydanou v 70. a 80. letech 20. století vystavují Trafačka Aréna a galerie Dekáda na Palmovce. Výstavní projekt se nazývá podle básně Ivana Wernische Papírový hlavy zhudebněné skupinou Plastic People of the Universe, která zahrála na vernisáži. Výtvarníci si vybrali ke ztvárnění texty Egona Bondyho, Pavla Zajíčka, Milana Kocha, Petra Lampla, Věry Jirousové, Jana Hedla a Roberta Wittmana. "Těmto textům je společná existenciální tematika a důraz na zcela svobodné nahlížení životní reality," popsal společné body vybraných básní publicista a autor koncepce výstavy Josef Rauvolf. Kurátorka výstavy Terezie Honsová oslovila mladé výtvarníky, kteří pracují s různými médii. Vznikl tak zajímavý soubor malby, fotografií, videoinstalací, ale i objektů a konceptu. K projektu se připojili například Michal Cimala, Michal Cáb, Veronika Daňhelová, Adéla Doušová, Karolína Heřmánková, Pavel Tichoň nebo Jan Wolfchen Vlček.

Na Slovanském ostrově začal Prague Wine Festival

Požitek pro milovníky vína a dobrého jídla slibují pořadatelé prvního ročníku Prague Wine Festivalu, který začal v pátek na Slovanském ostrově v Praze. Třídenní akce nabídne stovky kvalitních vín domácí i zahraniční produkce. Představí se česká a moravská vinařství, ale také produkce ze Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska či Francie. "Je tady nepřeberná škála vín. Jen málokde je k vidění 500 vzorků vína pohromadě," řekl ČTK ředitel festivalu David Kučera. Upozornil, že cílem akce je představit zejména domácí výrobce, jejichž produkce slaví poslední dobou značný úspěch. "Tradiční enkláva vína je Morava a my jsme Moravu dovezli do Prahy, nejen pro Pražany, ale také pro zahraniční turisty," uvedl ředitel festivalu. Podle něj má festival návštěvníky oslovit spojením vína, dobrého jídla a zábavy. "Chceme lidi pobavit, ale také poskytnout dobré rady, jak se k vínu chovat, jak ho vybírat a jak se bavit," uvedl David Kučera. Zdůraznil, že cílem festivalu je také přiblížit lidem kulturu pití vína. Součástí programu jsou přednášky sommeliérů, kteří přestaví jednotlivé odrůdy a poradí, jak kombinovat víno s pokrmy.

Ze sportu:

Jediným českým zástupcem v osmifinále soutěže jednotlivců na mistrovství Evropy stolních tenistů v Ostravě bude Josef Šimončík, který přehrál chorvatského veterána Zorana Primorace. Třetí kolo bylo konečnou stanicí pro Petra Korbela i Ivetu Vacenovskou a Renátu Štrbíkovou, které však společně prošly mezi posledních osm dvojic ve čtyřhře. Ve čtvrtfinále proti Maďarkám Krisztině Tóthové a Georgině Potaové měly tři mečboly a sahaly po medaili, ale nakonec prohrály 3:4.

Čeští tenisté vedou v semifinále Davisova poháru v Srbsku 1:0 na zápasy. Radek Štěpánek využil faktu, že domácí v Bělehradu neposlali do hry světovou dvojku Novaka Djokoviče, a náhradníka Viktora Troického porazil 4:6, 6:2, 6:4 a 6:4 bez minuty po třech hodinách hry.

Fotbalisté Sparty vstoupili do Evropské ligy výhrou 3:2 nad Palermem po dosud nejlepším výkonu v sezoně. Góly českého mistra padaly po rychlých akcích, jejich autory byli Bony Wilfried, Jiří Kladrubský a Václav Kadlec. Hosté snížili na konečný výsledek sedm minut před koncem, dramatický závěr dokázali letenští hráči zvládnout.

Hokejové mistrovství světa bude mít od roku 2012 nový hrací systém. Základní část turnaje se bude hrát ve dvou osmičlenných skupinách způsobem každý s každým a vždy čtyři nejlepší celky postoupí přímo do play off. Poslední týmy v obou skupinách naopak rovnou sestoupí. O změně systému v pátek rozhodla na kongresu v Portoroži mezinárodní federace IIHF. Počet zápasů se tím zvýší z 56 na 64, finalisté odehrají deset místo dosavadních devíti utkání. "Je to povedená úprava, se kterou jsme všichni spokojení," uvedl v prohlášení prezident IIHF René Fasel.

Česká basketbalistka Jana Veselá vyhrála se Seattlem zámořskou WNBA. Její tým zvítězil ve třetím finále na palubovce Atlanty 87:84 a celkově v sérii triumfoval 3:0 na zápasy. Šestadvacetiletá křídelní hráčka nyní s týmem slaví titul, v pondělí by se mohla připojit k české reprezentaci, kterou ve čtvrtek v Brně čeká premiéra na domácím světovém šampionátu proti Argentině.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Jasno nebo skoro jasno, ojediněle přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.