Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

John: Koalice se shodla na vyšších daních pro bohaté

V souvislosti s důchodovou reformou vzroste v příštím roce zdanění lidí s nadstandardními příjmy nad 141.000 korun měsíčně. V České televizi to bez dalších podrobností řekl ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John. Podle něho se na tom již dohodly strany vládní koalice. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však serveru iDNES.cz řekl, že jde o mylnou informaci. "Nic takového potvrdit nemohu. Na jaře 2011 budu předkládat nový zákon o dani z příjmu a koaliční dohoda je, že v rámci tohoto zákona bude odstraněna degrese, která je v tuto chvíli nad stropy zdravotního a sociálního pojištění. Je samozřejmě tolik variant, jak se s touto degresí vypořádat, a nemůžu potvrdit, že stoupne míra zdanění tak, jak říká předseda John," sdělil iDNES.cz Kalousek.

Pospíšil s odvoláním Vesecké čeká, až ji bude moct nahradit Zeman

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podle serveru Novinky.cz do 14 dnů oznámí, kdy navrhne odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Pospíšil tak reagoval na slova předsedy Věcí veřejných (VV) a ministra vnitra Radka Johna, který v Otázkách Václava Moravce v ČT uvedl, že VV žádají odvolání Vesecké do podzimních voleb. Pospíšil serveru zároveň potvrdil, že nástupcem Vesecké by měl být Pavel Zeman z Nejvyššího státního zastupitelství (NZS), který je zároveň českým zástupcem v Eurojustu, což je jedna z institucí EU, která zařizuje právní spolupráci mezi členskými zeměmi. "Věci veřejné požadují a budou požadovat na vládě odvolání nejvyšší státní zástupkyně do komunálních voleb. A pokud to tak nebude, nejsme vládou práva a boje proti korupci," prohlásil John. John Vesecké vytkl to, že nedostatečně využívá svého práva otevírat kauzy, které skončily například odložením. Odvolání Vesecké v ČT podpořil i jeho partner v diskusi, bývalý ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD), podle něhož je spolupráce mezi policií a státním zastupitelstvím "velmi podlomena". Obává se prý ale, že se na stranu Vesecké postaví ODS a TOP 09. Pospíšila Johnova slova podle Novinek.cz rozhořčila, protože prý o odvolání Vesecké již tento týden jednal s VV i TOP 09. Koaliční strany podle svých slov informoval i o případném nástupci Zemanovi. Vesecká se proti kritice, která na její adresu zazněla od Johna i Peciny, ohradila. Může prý prokázat, že se oba mýlí. "Ať už jde o pandury, opencard či vojenské zakázky, kde především selhali jejich elitní policisté. Vzhledem k závažnosti jejich tvrzení oba vyzývám k doložení mých konkrétních pochybení," uvedla v prohlášení, které ČTK poskytla mluvčí NZS Renata Malinová. Vesecká dodala, že Johnovy a Pecinovy výroky považuje za "politizující a za snahu hájit resort vnitra na úkor státního zastupitelství".

Kocáb chce odejít, až agendu vládního zmocněnce bude moct předat

Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb netrvá na svém dalším působení ve Strakově akademii, post chce ale opustit, až bude mít komu agendu předat. Kocáb se v uplynulém týdnu dostal kvůli svému setrvání ve funkci do sporu s premiérem Petrem Nečasem (ODS), když popřel, že nabídl předsedovi vlády rezignaci a on ji přijal. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce Kocáb uvedl, že od ustavení kabinetu nikdo z nové vlády neprojevil o práci jeho týmu. "Cítím odpovědnost za agendu, nelpím na funkci," odmítl Nečasova slova na svou adresu a připomenul, že na rozdíl od nynějšího premiéra opustil poslanecká křesla už na počátku 90. let. S Nečasovým poradcem Romanem Jochem se Kocáb setká ve středu, chce mu popsat výsledky své práce a seznámit ho s agendou, poté se rozhodne o dalších krocích. Nečas nicméně po středeční slovní přestřelce přes média uvedl, že už Kocába nechce ani vidět, v případě, že nerezignuje, požádá o jeho odvolání vládu. S Jochem, kterého nevládní organizace kritizují jako přílišného konzervativce, Kocáb v pořadu našel shodu na svém možném zástupci. Stejně jako Joch si myslí, že by funkci mohl zastávat bývalý poslanec ODA Oldřich Kužílek. Joch uvedl ještě jméno Kocábova předchůdce Jana Litomiského. I když Joch osobně si myslí, že úřad by nemusel existovat jako řada dalších, bude podle něj zřejmě zachován.

Policie zahájila úkony trestního řízení v kauze nákupu minometů

Policie zahájila úkony trestního řízení v kauze připravované stamilionové zakázky na nákup minometů. V diskusním pořadu Partie televize Prima to uvedla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, stejně se pak v Otázkách Václava Moravce České televize vyjádřil ministr vnitra Radek John. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek ČTK řekl, že se detektivové případem zabývají s podezřením na spáchání trestného činu přijímání úplatku, trestní řízení bylo zahájeno ve čtvrtek.

Na případ upozornil před několika dny deník Mladá fronta Dnes (MfD), který uvedl, že nyní již bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval armádní zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria. Podle MfD šlo o to, že by Patria bez výběrového řízení dodala české armádě minomety a odměnou za tuto výhodu by pak zaplatila provizi, tedy úplatek. Kopřiva říká, že si není vědom ničeho protiprávního. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ho ale odvolal.

Odlet ministra Schwarzenberga do Francie se kvůli letadlu opozdil

Letoun Jak-40, kterým měl v neděli v 17:00 odcestovat šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg na návštěvu Paříže, měl technické potíže, a odlet se tak asi o hodinu opozdil. Ministr zahraničních věcí má hlavní jednání až v pondělí, kdy se sejde se svým protějškem Bernardem Kouchnerem. Odlet zkomplikovala závada na čidle námrazy stroje a technici museli stroj prohlédnout. Zpravodajce ČTK to řekl personál kbelského letiště. Poruchy strojů vládní letky, které převážejí mimo jiné české politiky, nejsou nijak výjimečné. "Já už jsem si na to zvykl," komentoval lakonicky poruchu ministr zahraničí s tím, že proto také míří do Francie raději o den dříve. Schwarzenberg má v Paříži jednat o vzájemných vztazích, energetické bezpečnosti, vznikající evropské diplomacii, NATO, západním Balkánu či Kubě. Zároveň míří do Francie v době, kdy je tato země z Česka i dalších zemí kritizována kvůli vyhošťování rumunských Romů. Cesta českého šéfdiplomata je návštěvou odloženou z letošního července.

SANEP: Většina je pro, aby bohatší řidiči platili vyšší pokuty

Téměř dvě třetiny lidí souhlasí s nápadem ministra dopravy Víta Bárty (VV), aby movitější řidiči v luxusních vozech platili za přestupky vyšší pokuty. Uvedla to agentura SANEP na základě svého průzkumu, podle něhož Bártův návrh podporuje 62,1 procenta dotázaných. Přes čtyři pětiny oslovených míní, že bohatším řidičům nečiní nynější maximální výše pokut žádné problémy, čehož podle těchto respondentů ve vztahu k dopravním předpisům zneužívají. Internetový průzkum, který společnost SANEP uskutečnila na přelomu srpna a září, prý dále ukázal, že většina se domnívá, že vyšší pokuty by mohly majitele luxusních vozů přimět k většímu respektování dopravních předpisů. Mírně nadpoloviční většina veřejnosti je přesvědčena o tom, že není spravedlivé, pokud musí za stejný dopravní přestupek zaplatit méně majetný řidič stejně vysokou pokutu jako majitel luxusního vozu. Pro 48,8 procenta lidí nepředstavuje problém ani případná možnost policie nahlížet do majetkových poměrů provinilých řidičů. Proti je 41,1 procenta oslovených. Podle agentury SANEP se 45,2 procenta účastníků výzkumu nedomnívá, že by stanovením výše pokut dle majetkových poměrů řidiče byla narušena ústavou daná rovnost lidí před zákonem. Opačný názor má necelých 40 procent lidí. S nápadem rozlišovat výši udílených pokut podle příjmu řidiče přišel Bárta nedávno. Premiér Petr Nečas (ODS) ale považuje návrh za nesmyslný. Dopravní policii se myšlenka naopak zamlouvá - tvrdí, že řidiče v drahých vozech nízké pokuty neodradí od páchání dopravních přestupků. Podle šéfa dopravních policistů Leoše Tržila to souvisí s pocitem, že řidiči jedou v silném a bezpečném autě, takže si mohou dovolit cokoliv.

Škol a školek je stále stejně, obce nereagují na populační křivku

Počet škol a školek se od minulých komunálních voleb téměř nezměnil, obce nestíhají reagovat na demografický vývoj. Zatímco základní školy navštěvuje oproti roku 2006 o skoro deset procent méně žáků, počet dětí ve školkách se za tu dobu naopak o deset procent zvýšil. Školství přitom za jednu ze svých priorit označuje mnoho kandidátů v nadcházejících komunálních volbách. Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) navštěvovalo v roce 2006 mateřské školky zhruba 285.000 dětí, letos už jich bylo 314.000. Jen v Praze chodí do školek o 15 procent dětí víc. Za stejné období přitom v celé republice vzniklo pouhých 11 nových školek, mateřinek zřizovaných obcemi dokonce ubylo. Kvůli přeplněným obecním školkám proto zažívají žně soukromá zařízení, jejichž počet se zvýšil skoro o třetinu. Obce totiž v předchozích letech kvůli slabým populačním ročníkům školky rušily, jejich opětovné zřízení je však drahé. Města se proto snaží budovat nástavby na existujících školkách, opravovat starší objekty, trendem začínají být i montované školky. Obce se také mohou pokusit získat na nové mateřinky peníze z fondů EU.

Na základních školách je situace přesně opačná. Školáků ubylo o deset procent, na druhém stupni až o 20 procent. Obce však od roku 2006 zrušily jen 72 škol, nyní jich je 4125. Jestliže dříve vycházelo na jednu školu 209 dětí, nyní je to jen 193 dětí. Ministerstvo školství sice upozorňuje na to, že poloprázdné třídy jsou drahé na provoz, síť základních škol si však obce spravují samy. K redukci škol se zatím moc nemají. Rušení či slučování škol je totiž velmi nepopulární u žáků, rodičů i kantorů. Například ve Zlínském kraji je tak navzdory klesající populační křivce stále stejný počet škol jako před čtyřmi lety. Naproti tomu třeba na Karlovarsku snížili počet škol o šest procent.

Příští víkend se v Praze opět otevřou desítky památek a muzeí

Příští víkend se v Praze opět otevřou desítky památek a muzeí. Pražané si mohou prohlédnout běžně nepřístupné kostely, kláštery nebo i francouzskou ambasádu, kovárnu či selskou usedlost. Akce je součástí tradičních Dnů evropského dědictví, které trvají od 11. do 19. září. Některé památky a zajímavá místa budou přístupné po celou dobu, jiné otevřou pouze o víkendech. Na řadě míst bude také připraven doprovodný program. Informují o tom webové stránky Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS), které akci pořádá. V centru města se pro návštěvníky otevřou památky, do kterých se během roku nedostanou. Na Novém světě na Hradčanech bude zpřístupněn měšťanský dům z 18. století U Bílého lva, na Hlavním a Masarykově nádraží prezidentské salonky a na Velkopřevorském náměstí Buquoyský palác, ve kterém sídlí francouzská ambasáda. K akci se přihlásili také správci historických staveb, které mohou lidé běžně navštívit. Na některé z Dnů evropského dědictví připravili speciální program. Návštěvníci památek se mohou například zúčastnit komentovaných prohlídek, připraveny jsou pro ně koncerty nebo divadelní představení. V Klášteře sv. Anežky České nebo v Klášteře sv. Jiří se budou konat přednášky k historickým tématům. Otevřou se ale také technické památky. Lidé se mohou například přijít podívat do Libně na plynojem z roku 1932, do Troji na mlýn nebo na kovárnu v Kozí ulici v centru města. Informace o všech přístupných památkách a otvíracích dobách jsou na internetové stránce www.ehd.cz.

Hradozámecká noc přilákala na středočeské památky stovky lidí

První Hradozámecká noc měla na památkách ve středních Čechách velký úspěch. Hrady a zámky, které se zapojily do projektu, navštívily v průběhu noci na neděli stovky lidí. Karlštejn, který byl poprvé v historii otevřen 32 hodin v kuse, přivítal dokonce 1100 návštěvníků, řekl ČTK kastelán Jaromír Kubů. Do celorepublikového projektu se ve středních Čechách zapojilo devět památek. Bez přestávky až do neděle zůstal otevřen zámek Loučeň a právě Karlštejn. "Nad ránem již lidí trochu prořídlo, nicméně ještě na hodinovou prohlídku hradu ve 3:00 bylo dost lidí," řekl Kubů s tím, že počítal celkem maximálně s 350 návštěvníky. Do příštího ročníku se prý známý český hrad určitě znovu zapojí. Karlštejn kromě prohlídek v pravidelných intervalech lákal také na půlnoční koncert zpěváka Pavla Vítka nebo na promítání filmu Noc na Karlštejně přímo na zeď hradu. Hlavní stan prvního ročníku byl na zámku v Hořovicích. Zde byla akce slavnostně zahájena generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou, moderátor Pavel Anděl uvedl na třech scénách desítky umělců. Zámek v noci hostil k sedmi stovkám návštěvníků. Podle kastelána zámku Libora Knížka je to přesně takový počet, aby se v průběhu noci všichni mohli vydat na prohlídku zámeckých komnat. "Průvodci vodili návštěvníky po patnácti minutách, až do půlnoci byla maximální kapacita prohlídek naplněna," uvedl. Do akce se zapojilo téměř 40 památek napříč celou republikou, nejvíc jich bylo právě ve Středočeském kraji. "Už nyní se ale připravuje druhý ročník a už nyní je jisté, že v září roku 2011 hradů a zámků otevřených přes noc ještě přibude. Je tak zaděláno na novou tradici," řekl ČTK Petr Svoboda z Národního památkového ústavu.

Medvědům, kteří se potkali u Kolína, tam byl odhalen pomník

Dva medvědi ze série animovaných příběhů, kterou započal film Potkali se u Kolína, se dočkali svého pomníku, a to v kolínském lesoparku Borky. Dva kameny různých velikostí symbolizují slavné medvědy, jednoho vychytralého a druhého spíše dobráckého. Jeden z kamenů zdobí reliéf s výjevem z filmu. Odhalení a také doprovodnému programu přihlížely stovky lidí. František Martínek ze Společenstva přátel Medvědů od Kolína, které se o instalaci památníku zasloužilo, uvedl, že nápad to byl velmi spontánní."Takový Hliník, který nikdy neexistoval, má v Humpolci svoji desku. Kapitola sama pro sebe je Jára Cimrman. A medvědi, kteří jasně odkazují na Kolín, žádný památníček neměli. Řekli jsme si, že to se musí změnit," řekl Martínek ČTK. Symbolické odhalení památníku logicky připadlo režisérovi medvědů Břetislavu Pojarovi. Slávy se zúčastnil také režisér Jan Svěrák, jehož medvídek Kuky se právě promítá v českých kinech. "Jsem tu v doprovodu Kukyho, který přišel svým starším kolegům popřát hodně štěstí a také poděkovat za velkou dávku inspirace," řekl Svěrák. V medvědím duchu se neslo celé odpoledne. Mezi publikem, v němž byly desítky dětí, se pohybovali plyšoví medvědi v nadživotní velikosti, z amplionů zněly ukázky z medvědích filmových dialogů, zahrály kapely Medvěd 009 a Brtník.

Malé i velké diváky si Pojarova medvědí série získala bohatou imaginací, smyslem pro vizuální gag i vtipným textem v podání Rudolfa Deyla mladšího, později Františka Filipovského. I díky vysoce profesionálnímu mluvenému doprovodu se medvědí věta: "Pojďte pane, budeme si hrát!" řadí ke zlidovělým hláškám.

Sport

Cyklista Roman Kreuziger obsadil druhé místo v 9. etapě Vuelty a opět mu tak těsně uniklo vysněné dílčí vítězství. Český jezdec týmu Liquigas nestačil po 187 km v cílovém městě Alcoy pouze na španělského kolegu Davida Lópeze a zopakoval tak svůj výsledek z 18. etapy loňského ročníku.

Přízemní mrazíky přišly letos dříve, nejchladněji bylo ve Varech

O dva nebo tři týdny dříve, než je tomu obvykle, se v Česku objevily přízemní mrazíky. V pěti centimetrech nad zemí naměřili v neděli ráno meteorologové míň než nulu například v Plzni, Novém Rychnově a v Přibyslavi. Na Labské boudě ukázaly přístroje minus 2,5 stupně Celsia, nejmíň pak v Karlových Varech, a to minus 3,6 stupně Celsia.

Počasí v pondělí

Slunečno, na severovýchodě místy s přeháňkami. Teploty vystoupí na 14 až 18 stupňů Celsia.

Autor: Martina Bílá
spustit audio