Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Premiér Nečas: Propouštění zasáhne pět až osm procent státních zaměstnanců

Premiér Petr Nečas (ODS) odhaduje, že propouštění kvůli úsporám se v příštím roce dotkne pěti až osmi procent zaměstnanců veřejného sektoru, kteří jsou placeni ze státního rozpočtu. Předseda vlády by chtěl, aby v první řadě zasáhlo vedoucí pracovníky. Uvedl to v diskusním pořadu televize Prima. Nečas řekl, že při plánovaných desetiprocentních úsporách lze zaujmout dva krajní postoje: buď plošně všem úředníkům snížit plat o deset procent, nebo o deset procent snížit jejich početní stavy a u zbývajících zaměstnanců zachovat původní platovou úroveň. "Myslím si, že v drtivé většině resortů to bude mix těchto opatření. Ale... bude založen spíše na větším propouštění," prohlásil. Odmítl názor odborů, že by snížení platů úředníků či jejich propouštění destabilizovalo státní správu - bude prý na manažerských schopnostech ministrů a jejich týmů, aby si udrželi kvalitní lidi.

Bohatí řidiči by podle ministra Bárty měli platit vyšší pokuty, premiér s tím nesouhlasí

Bohatí řidiči by podle ministra dopravy Víta Bárty měli platit vyšší pokuty. Informovala o tom Česká televize (ČT). Návrh už řeší experti, hotov by měl být do konce roku. "Návrh znemožní, aby především dobře situovaní a agresivní mladí řidiči měli dojem, že je česká silnice Divokým západem," řekl ministr. ČT uvedla, že Bárta se nechal inspirovat pravidly, která platí ve Finsku nebo Švýcarsku. Právě ve Švýcarsku nyní jednomu řidiči hrozí za překročení povolené rychlosti o 170 km/h pokuta v přepočtu až dvacet milionů korun. Podle Bárty by se měla na výši pokuty odrazit i cena vozu. Řada bohatých podnikatelů se totiž drží uměle ve ztrátě.

Návrh ministra Bárty (VV) považuje premiér Petr Nečas (ODS) za nesmyslný. "Představa, že si policie bude moci získat jenom kvůli udělení pokuty údaje o výši příjmu nebo o výši majetku, je představa, která je spíše nakročením k nějakému autoritativnímu režimu. Policii do toho, jaký kdo má plat a příjem, vůbec nic není," řekl Nečas. Nedokáže si prý představit, že by podobný systém vůbec fungoval.

Se sportným nápadem podobně jako Nečas nesouhlasí ani TOP 09. Výše pokuty vyměřená podle ceny vozidla prý navíc znamená porušení rovnosti před zákonem. "Někdo třeba bydlí velice nuzně, ale prioritou je pro něj koupit si luxusní auto," řekl poslanec TOP 09 František Laudát. Podle Petra Bendla z ODS jde o klasický populistický návrh, který těží z lidské závisti. ČSSD i policii se naopak nápad líbí. Sociální demokraté by podle poslance Jeronýma Tejce přivítali i možnost, aby policie mohla dočasně auto zabavit.

Premiér Nečas ve vyhoštění Romů z Francie rasismus nevidí

Premiér Petr Nečas (ODS) nespatřuje ve vyhoštění rumunských Romů z Francie žádný rasistický podtext. Nečas Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že výroky ministra zahraničí Karla Schwarzenberga považuje za unáhlené. Schwarzenberg v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny nařkl prezidenta Nicolase Sarkozyho z rasistických pohnutek. Později podle České televize svá slova mírnil. "Já jsem řekl, že to jenom dělá navenek dojem, jako by to byl rasismus. Já jsem ho nenařkl z rasismu," uvedl ministr zahraničí. Premiér Nečas prý bude s ministrem zahraničí o věci ještě jednat. Mimo jiné se ho chce zeptat, zda má svá tvrzení podložena nějakými důkazy. "Já tyto důkazy nemám a myslím si, že u těchto rumunských Romů se spíše jedná o to, že skutečně ten jejich způsob života je ve Francii neakceptovatelný," uvedl premiér.

Od začátku letošního roku Francie repatriovala přes 8300 Romů. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou koncem července vyhlásil prezident Sarkozy a která je zaměřena především na imigranty a právě Romy.

Ministr Kalousek: Zavedení povodňové daně jen na rok je rozumný názor

Časové omezení tzv. povodňové daně pouze na jeden rok by bylo rozumné a nerušilo by konstrukci státního rozpočtu na rok 2011. V diskusním pořadu České televize to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Premiér Petr Nečas (ODS), který měl původně k tomuto plánu výhrady, by na stokorunovou povodňovou daň byl ochoten přistoupit, ale právě jen na rok. V minulých dnech si Kalousek a Nečas kvůli "povodňové stokoruně" v médiích vyměnili ostré výroky na svou adresu. Ministr Kalousek chce začátkem příštího roku předložit zcela nový zákon o daních z příjmů, který by měl platit od 1. ledna 2012.

Ministr Kalousek kvůli daňovým únikům chystá novelu zákona o DPH

Ministr financí Miroslav Kalousek požádal Evropskou komisi o výjimku z pravidel Evropské unie při výběru daně z přidané hodnoty (DPH) u motorových paliv. Chce tím zabránit daňovým únikům, které ročně činí až osm miliard korun. Kalousek kvůli tomu počítá s novelou zákona o DPH. Řekl to v diskusním pořadu České televize. Podle výjimky, kterou musí pro Česko schválit všech 27 členských států EU, by DPH musely odvádět až koneční prodejci, tedy například čerpací stanice.

O mechanismu jak zabránit zneužívání DPH jednali již v roce 2008 ministři financí zemí Evropské unie. Na řešení, které mělo přenést odvádění daně z prvotního dodavatele blíže ke spotřebiteli, se ale neshodli. Dodavatelé často nárokují od státu vrácení DPH ještě předtím, než ji vůbec odvedli. Ve státním rozpočtu tak mohou na vracení daně chybět peníze. Takzvané kolotočové podvody fungují na principu dlouhého řetězce transakcí a následných žádostí o vrácení DPH od státu. Zjednodušeně řečeno, někdo zakoupí v unii zboží bez daně z přidané hodnoty, nicméně následně jej prodá i s daní. Státní pokladny v EU takto ročně přicházejí o miliardy eur.

Ekonomičtí ministři projednají, co dál s elektřinou ze slunce

Ekonomičtí ministři budou ve středu po schůzi vlády jednat o změnách podpory solárních zdrojů. V diskusním pořadu České televize to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Kvůli boomu solárních elektráren v souvislosti s garantovanou vysokou výkupní cenou této energie se od příštího roku očekává zdražení elektřiny. "Musíme to řešit, není příliš času, ale řadě věcí se ještě zabránit dá," uvedl ministr. Jen za červenec vzniklo v Česku 684 nových elektráren na sluneční energii. Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů.

Holman v Týdnu.cz: ČNB zvýší pravděpodobně sazby na 1 procento

Česká národní banka na konci tohoto nebo na začátku příštího roku pravděpodobně zvýší základní úrokovou sazbu na jedno procento. Serveru Týden.cz to řekl člen vedení banky Robert Holman. Sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v současnosti na historickém minimu 0,75 procenta. "Myslím si, že úrokové sazby se v příštím roce budou pohybovat na nízkých úrovních," uvedl na serveru centrální bankéř. Ekonomika podle odhadu ČNB v roce 2011 poroste o 1,8 procenta, tlak na inflaci nebude silný. Tlak na zvyšování cen neočekává banka ani z trhu práce, nominální mzdy prý totiž výrazně neporostou. Nezaměstnanost zůstane vysoká na úrovni kolem osmi až devíti procent.

Sobotka podporuje přímou volbu nového předsedy ČSSD

Úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka je nakloněn tomu, aby straníci vybírali příštího šéfa ČSSD v přímé volbě, nikoli, aby ho za ně volili delegáti na stranickém sjezdu. V létě jim rozeslal k připomínkám způsob přímé volby předsedy. Konečné slovo ke způsobu volby vynese širší vedení strany po podzimních volbách. Předchozí šéf ČSSD Jiří Paroubek opustil funkci v reakci na výsledky voleb do sněmovny. Strana má v březnu vybrat jeho nástupce. O funkci předsedy již projevili zájem čtyři lidé: jihomoravský hejtman Michal Hašek, senátor Vladimír Dryml, současný úřadující šéf Bohuslav Sobotka a bývalý ministr vnitra Martin Pecina.

Policie kvůli podezřelému předmětu zavřela náměstí v Mladé Boleslavi

Policie kvůli podezřelému předmětu uzavřela Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi. Dělníci, kteří jej objevili ve výkopu, měli podezření na výbušninu. Nakonec se ale ukázalo, že jde o starý přetlakový ventil z plynového potrubí, řekl ČTK mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. Kovový válec o rozměrech zhruba 60 krát 25 centimetrů objevili stavební dělníci, kteří na náměstí provádějí rozsáhlou rekonstrukci. Policie celý prostor okamžitě vyklidila a evakuovala všechny provozovny s prosklenými výlohami. Na náměstí tak zůstali pouze dva pyrotechnici, kteří předmět podrobili analýze.

Krejčíř se obává, že bude v případě návratu do Česka zavražděn

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř se obává, že v případě návratu do Česka bude zavražděn. Prohlásil to v rozhovoru, který zveřejnil server Independent Online. Krejčíř rovněž tvrdí, že se už třikrát vyhnul pokusu o únos do Česka, naposledy se ho prý do země původu pokusili dostat ruští žoldáci. Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, dále v rozhovoru tvrdil, že je nepohodlný české vládě, protože toho příliš mnoho ví. Zároveň mu prý politici dluží miliony korun.

Podnikatel prohlásil, že od roku 2002 využíval svého vlivu a svých peněz k tomu, aby pomohl do premiérského úřadu Stanislavu Grossovi (ČSSD). Ten byl předsedou vlády v letech 2004 až 2005. Krejčíř prý za své služby získal směnku na 60 milionů korun, kterou ale podle něj nyní nikdo nechce proplatit. Podnikatel, který v roce 2005 z Česka utekl, také tvrdí, že kvůli směnce byl zabit jeho otec Lambert. Ten zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl také příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Lambert Krejčíř prý poté podle policie za přesně nezjištěných okolností zemřel, jeho tělo se však nikdy nenašlo.

Veleba: Hospodářské výsledky českých farmářů budou letos na nule

Hospodaření tuzemských zemědělců letos skončí v lepším případě na nule, nelze ale vyloučit ani ztrátu. V pořadu České televize to odhadl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Zisk farmářů v uplynulém roce činil 3,17 miliardy korun, což je nejhorší výsledek od vstupu Česka do EU v roce 2004. Veleba připomněl, že si letošní počasí vybralo jako daň velkou část úrody. Na rozdíl od minulých let se kvůli počasí zpozdily žně a výnosy jsou nižší. Prezident Agrární komory ČR také zopakoval, že čeští zemědělci jsou ve srovnání se svou evropskou konkurencí stále znevýhodněni. Plánované škrty v dotacích pro zemědělce považuje za nesprávné a způsobí prý další prohloubení nerovných podmínek. Ministr financí Miroslav Kalousek s tím ale v televizní debatě nesouhlasil. Oponoval tvrzení, že by stát české zemědělce nepodporoval, podporu prý ale nelze omezovat jen na přímé platby. Zemědělci v západní části EU podle něj proti tuzemským farmářům platí například mnohem vyšší daně z nemovitostí. Čeští zemědělci prý mají navíc dlouhodobě výhodu nižších mezd ve svém odvětví.

Zakladatel české dětské onkologie profesor Koutecký oslaví 80 let

Když zakladatel české dětské onkologie profesor Josef Koutecký, který 31. srpna oslaví 80 let, nastoupil dráhu lékaře, přežívaly rakovinu jen tři děti ze sta. Nyní se jich vyléčí 80 procent a je to i jeho zásluha. Prosadil myšlenku, že péče o děti se má soustředit na specializovaná pracoviště a být komplexní, zahrnout tedy diagnostiku, chirurgickou léčbu, chemoterapii, radioterapii, rehabilitaci i psychologickou pomoc. "Profesor Koutecký patří k předním osobnostem v naší republice, která se zapsala do dějin naší i světové medicíny," řekl ČTK předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Jménem onkologů i dětských pacientů poděkoval emeritnímu děkanovi lékařské fakulty a prorektorovi Univerzity Karlovy v blahopřejném dopise za celoživotní práci pro onkologicky nemocné děti i za přínos k rozvoji oboru.

Úsilí profesora Kouteckého vyvrcholilo vznikem dvou komplexních onkologických center pro děti - v pražském Motole a v Brně. V ČR lékaři ročně zjistí rakovinu u 350 dětí. V centrech se léčí stejně jako na předních světových pracovištích, užívají se stejné postupy i léky. Lékaři sledují vyléčené děti až do dospělosti. V moderní onkologie podle Kouteckého nejde jen o to zachránit život, ale zachovat ho kvalitní, aby děti odcházely vyléčeny a mohly normálně žít, pracovat a mít rodinu. Že to jde, dokazuje řada jeho bývalých pacientů, jsou mezi nimi vrcholoví sportovci, umělci i obyčejní lidé.

Odborníci: Digitální výuka se po roce fungování osvědčila

Digitální výuka, kdy má každé dítě ve třídě malý notebook a učí se s pomocí multimediálních učebnic a interaktivní tabule, se po prvním roce fungování osvědčila. S těmito závěry přišli odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, kteří od loňského roku ověřují digitální výuku na třech českých základních školách. Žáky zapojené do projektu Vzdělání 21 prý výuka víc baví a jsou aktivnější. Rezervy prý mají ale učitelé, kteří často neumí využívat moderní techniku ve výuce. Od loňského září ověřují novou formu výuky žáci šesté třídy ze základní školy v Praze, České Kamenici a Českých Budějovicích. Projekt Vzdělání 21 sponzorují soukromé firmy obchodující s počítači a vzdělávacími pomůckami.

Testování má trvat ještě tři roky, během té doby budou odborníci na pedagogiku vyhodnocovat přínosy a negativa nového stylu vyučování. V tomto školním roce se projekt rozšíří i na další tři základní školy. Moderní vyučovací metody narážejí v Česku právě na špatné technické vybavení škol.

V pražské zoo se hromadně sešly takzvané "děti ze zkumavky"

V pražské zoologické zahradě se konalo hromadné setkání takzvaných dětí ze zkumavky, tedy těch, které se narodily po umělém oplodnění. Sešlo se jich něco přes 600, český rekord z roku 2007, kdy se podařilo shromáždit na jednom místě 1180 dětí, ale nepadl, řekla ČTK za organizátory Petra Wagnerová. Setkání bylo spojeno s oslavou 15. výročí klinického Centra asistované reprodukce Iscare. V Česku se rodí asi tři až čtyři procenta dětí po asistované reprodukci, tedy mezi 3000 až 5000 za rok, řekl ČTK primář centra Milan Mrázek. První dítě ze zkumavky se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, v Česku o čtyři roky později.

Tepličtí vykoupili biojarmark, farmáři museli zavřít stánky dřív

První biojarmark v Teplicích si nenechalo ujít několik stovek lidí. Některé stánky dokonce musely zavřít dřív, protože nebylo co prodávat, řekla ČTK pořadatelka Barbora Krsová z občanského sdružení Šťovík. K mání byla zelenina, víno, pálenka, uherák, pečivo, mošty, zavařeniny nebo mléčné výrobky. Stánky biofarmářů z Ústeckého kraje doplnily prezentace fair trade výrobků, biokosmetiky a stánky několika občanských sdružení včetně ekoporadny. Velký zájem veřejnosti inspiroval pořadatele k pravidelnému opakováním biojarmarku.

Festival horolezeckých filmů vyhrál slovenský snímek o Mongolsku

Slovenský snímek Mongolsko - Ve stínu Čingischána režiséra Pavola Barabáše získal hlavní cenu 27. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují na Náchodsku. Porotci letos nejlepší snímek vybírali ze 32 filmů od tvůrců z devíti zemí. Na čtyřdenní festival zavítalo několik tisíc lidí, řekla ČTK Jitka Poláková z vedení festivalu. Vítězný snímek ukazuje dobrodružné putování nehostinnou přírodou mimo obvyklé cesty Mongolska.

Cenu diváků a cenu za nejlepší horolezecký film letos dostal americký snímek Sám ve stěně režisérů Petera Mortimera a Nicka Rosena. Pojednává o volném sólovém lezení bez jištění na vysoké horské stěny. Konkrétně zachycuje výstup na 600 metrů vysokou stěnu Halfdome v Yosemitském národním parku v Kalifornii na západě Spojených států. Nejlepším dokumentem porotci vyhlásili slovenský Tat Tvam Asi režisérské dvojice Stanislavy Bariakové a Juraje Jedináka o dvou cyklistech zdolávajících Himaláje.

Festival na úpatí Řípu nabídl rockové hvězdy i rozpaky

Festival Řípfest, který kolem sobotní půlnoci skončil na louce na úpatí Řípu u obce Krabčice, nabídl rockové hvězdy i rozpaky. Organizátorům festivalu i divákům působila potíže nepřízeň počasí. Zklamání svým fanouškům zkrácením vystoupení připravil bývalý člen skupiny Uriah Heep Ken Hensley i hlavní hvězda festivalu Ozzy Osbourne, který místo avizovaných 90 minut zpíval jen přibližně hodinu. V areálu bylo podle neoficiálních odhadů 15.000 návštěvníků, část z nich přijela z Polska a Německa. Zábavu jim znepříjemňovalo všudypřítomné bláto a chlad.

Pilsner Fest navštívilo rekordních 50.000 lidí, víc než se čekalo

Jako nejúspěšnější v dosavadní desetileté historii hodnotí organizátoři letošní svátek plzeňského piva Pilsner Fest. Koncerty 25 předních kapel a doprovodný program přilákaly do areálu plzeňského pivovaru v pátek a v sobotu rekordních více než 50.000 návštěvníků, kteří vypili přes 153.000 piv, řekl ČTK Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje. Před začátkem akce přitom pořadatelé očekávali účast kolem 30.000 lidí a spotřebu přibližně 70.000 piv.

Festival, který skončil v sobotu v noci, překonal podle Juriny několik rekordů. Patří k nim i páteční rekord v počtu lidí při hromadném přípitku. V jednu chvíli zvedlo plechovku s pivem nad hlavu a pak si jím připilo 5331 lidí. Novinkou festivalu, který doplnily také výstavy fotografií, ukázky děl studentů umění a další atrakce a zábavy, bylo uzavření hlavní čtyřproudé silnice vedoucí kolem pivovaru. Místo se změnilo v klidnější bulvár s velkou zahradní restaurací. Program nabídl i gastronomickou show kuchaře Zdeňka Pohlreicha, který si musel v sobotu odpracovat prohranou sázku. Nevěřil, že v Plzni padne rekord v počtu lidí při hromadném pátečním přípitku. Protože prohrál sázku s hudebním dramaturgem festivalu Pavlem Andělem, musel hodinu čepovat pivo pod dohledem staršího obchodního sládka pivovaru a vítěze soutěže výčepních piva.

Student astronomie se vydává za zatměním Slunce po celém světě

Málokdo ví, co přesně bude dělat v listopadu 2012 nebo v srpnu 2027. Petr Horálek z Pardubic má už termíny najisto zadané. O zatmění Slunce ví maximum, co dnes věda nabízí. Jak sám říká, je na toto téma chodící encyklopedie. "Na expedicích za úplným zatměním Slunce jsem byl pětkrát, z toho čtyřikrát bylo dobré počasí a podařilo se mi jej vidět. Je to úžasný jev, jsem jím okouzlený," říká mladý muž, který se astronomii začal věnovat jako dítě, teď ji studuje na vysoké škole. Naposledy se s kolegy vydal do Tichomoří, před tím byl v Maďarsku, Turecku, Číně a v ruském Novosibirsku. Výprava do Turecka byla pro něj nejimpozantnější, naopak na jednom z Cookových ostrovů v Tichomoří se nevyvedlo počasí a úkaz nebyl přes mraky vidět.

Ekologové noční akcí bojují proti předsudkům spojeným s netopýry

Potlačit předsudky, které jsou po staletí spojeny s létajícími savci, je hlavním cílem Evropské noci netopýrů. Koná se na různých místech v Česku. Akci spojenou s odchytem, kroužkováním, pozorováním a odborným výkladem potřinácté hostila také přírodní rezervace Turold nedaleko Mikulova na Břeclavsku. "Zdůrazňujeme význam netopýrů v přírodě a jejich rozmanitost. Nejsou naši nepřátelé, patří do přírody," řekla ČTK Eva Řezáčová z Centra ekologické výchovy Pálava v Mikulově. Ekologové se při šíření osvěty zaměřují také na děti a vysvětlují jim že netopýři nemají nic společného třeba s upíry ani jinými bytostmi z pohádek. Účastníci noci netopýrů se často mohou zvířat dotknout, a získat tak cenný zážitek, který zcela změní jejich vztah k netopýrům.

Bradlo Turold nad Mikulovem skrývá největší a nejvýznamnější jeskyni Pavlovských vrchů. Jeskyně je hlavním zimovištěm netopýrů v oblasti.

Rychlé šípy budou mít výstavu v Galerii jedné věci

Milovníci Rychlých šípů si mohou od začátku září prohlédnout v Praze díla všech oficiálních kreslířů příběhů Jaroslava Foglara. Výstava nabídne také sbírku 70 ježků v kleci, řekl ČTK její iniciátor a starosta první městské části Filip Dvořák. Koná se v Galerii jedné věci v pražské Náprstkově ulici, potrvá od 1. do 20. září. Výstava se koná při příležitosti 70. výročí prvního vydání legendárního příběhu Rychlých šípů Záhada hlavolamu, který začal Foglar psát na pokračování pro týdeník Mladý hlasatel, jeho první část vyšla 30. srpna 1940. Návštěvníci si budou moci prohlédnout různá knižní vydání jak románu Záhada hlavolamu, tak i jeho pokračování Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Mezi rarity knižní části výstavy lze zařadit i několik zahraničních vydání Záhady hlavolamu. Zajímavé je například polské vydání z roku 1958, tedy z období, kdy Jaroslav Foglar ve své vlasti publikovat nesměl. Vystavovat se také bude výběr fotografií Foglara, kterými od roku 1930 mapoval starou Prahu. "Raritou je dosud nikdy nezveřejněný první snímek zhotovený slavným spisovatelem, zachycující panorama s Pražským hradem," dodal Dvořák.

Sport

Jaroslav Kulhavý vyhrál závěrečný závod Světového poháru v cross country na horských kolech v americkém Windhamu. Dokázal to jako první Čech v historii. V konečném pořadí SP je Kulhavý třetí, celkově zvítězil tentokrát druhý Nino Schurter. Švýcarského mistra světa porazil český závodník o 14 sekund. O svém vítězství rozhodl český biker až v posledním sjezdu půldruhého kilometru před cílem.

Michal Prokop skončil v závěrečném závodu Světového poháru na horských kolech druhý ve fourcrossu. Tomáš Slavík a Jana Horáková byli ve Windhamu třetí. V celkovém pořadí šestidílného seriálu předčil Slavíka jen australský mistr světa Jared Graves, který triumfoval i v sobotu. Horáková byla v konečné klasifikaci SP třetí a Prokop čtvrtý.

Tenistka Květa Peschkeová vyhrála spolu se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou čtyřhru na turnaji v New Havenu, který byl generálkou před posledním grandslamem sezony US Open. Peschkeová nastoupila se Srebotnikovou letos posedmé ve finále čtyřhry a získala druhý titul. Nejvýše nasazený pár odvrátil v úvodní sadě setbol a porazil domácí Američanky Bethanii Mattekovou-Sandsovou a Meghann Shaugnessyovou 7:5, 6:0.

Skokan na lyžích Borek Sedlák obsadil v závodu letní Grand Prix v Hakubě deváté místo. Stejně jako v sobotu se tak postaral o nejlepší výsledek českých reprezentantů v Japonsku. Sedlák, který se v sobotu pátým místem postaral o české maximum v dosavadním průběhu seriálu, předvedl skoky dlouhé 125,5 a 123 metrů. Bodovali také zbývající čeští skokani: Jan Matura obsadil 14. místo a Lukáš Hlava byl o čtyři příčky horší.

Obránce Tomáš Ujfaluši v rozhovoru pro Nedělní Sport prohlásil, že se do fotbalové reprezentace už nevrátí. O jeho možném zařazení do národního mužstva, které na podzim čekají zápasy kvalifikace mistrovství Evropy, v týdnu hovořil trenér Michal Bílek. Dvaatřicetiletý zadák Atlétika Madrid, čerstvý vítěz Superpoháru, se reprezentace vzdal minulý rok na jaře. Bílek při zveřejnění nominace na úvodní zápas kvalifikace proti Litvě nevyloučil, že by se Ujfaluši mohl do týmu vrátit. To však nyní sám fotbalista vyloučil.

Přemysl Kubala s Petrem Benešem obhájili titul mistrů republiky v plážovém volejbalu. Na šampionátu ve Slavkově u Brna ve finále porazili Michala Bízu s Robertem Kufou 21:14 a 21:15. Na třetím místě skončili Jan Dumek s Martinem Tichým. Kubala s Benešem svým výkonem potvrdili, že jsou nejen žebříčkově, ale i po herní stránce nejlepším současným českým párem. Celým turnajem prošli bez porážky.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Teploty vystoupí na 12 až 16, na horách bude kolem 8 stupňů Celsia. Foukat má mírný jihozápadní, postupně proměnlivý vítr.