Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Karel Schwarzenberg vysvětloval prezidentovi nutnost rušení ambasád

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vysvětloval prezidentu Václavu Klausovi nutnost rušení českých zastupitelských úřadů kvůli úsporám ve státním rozpočtu. Po setkání na Pražském hradě šéf diplomacie řekl, že podle hlavy státu jsou podobné kroky odpovědností ministra. Podle neoficiálních informací ČTK chce Karel Schwarzenberg zřejmě uzavřít pět ambasád - dvě v Jižní Americe, mimo jiné ve Venezuele, dvě v Africe, mimo jiné v Nigérii, jednu v Asii, a také jeden konzulát v Indii. Ministerstvo i vláda však přesný seznam zemí tají. O seznamu měla původně jednat vláda už tuto středu. Materiál se jí nakonec na stůl nedostal, věc prý vyžaduje ještě další jednání. Podle vyjádření ministra zahraničí by bylo nezdvořilé oznámit, které zastupitelské úřady budou zrušeny před tím, než vláda věc znovu prodiskutuje příští týden. Podle ministra Schwarzenerga se prezident zajímal i o to, zda nebudou v dalších krocích rušena i jiná velvyslanectví. "Já jsem mu řekl, že to se musí více připravit a bude to taky záležet na hospodářské situaci," uvedl ministr zahraničí. Ministerstvo zahraničních věcí kritizoval v souvislosti s plánovaným rušením ambasád i sněmovní zahraniční výbor, chce být o věci předem informován.

ČR posílá do Ruska peníze, záchranáře a techniku neposkytne

Česká republika pošle do Ruska pět milionů korun, které budou použity na odstranění následků nedávných ničivých požárů v evropské části země. ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničí. Kvůli víkendovým ničivým povodním na severu Čech nemohla Praha vyslat techniku či záchranáře, o které Rusové projevili zájem. Příspěvek bude prostřednictvím českého velvyslanectví v Moskvě předán Společenskému sněmu, tedy Kremlem zřízené organizaci, která shromažďuje a dále rozděluje prostředky na urgentní pomoc i obnovu. O poskytnutí peněz český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg informoval dopisem svého ruského kolegu Sergeje Lavrova. Pět milionů korun je maximální možná výše finančního příspěvku pro jednorázovou humanitární asistenci v kompetenci ministra. O vyšší částce by musela rozhodnout vláda.

Ministr Bárta informoval prezidenta o škrtech a pozval ho na otevření okruhu

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) prezidenta Václava Klause informoval o chystaných úsporách při výstavbě silnic a železnic a zároveň prezidenta pozval na slavnostní otevření jihozápadní části pražského okruhu, které se chystá na 20. září. Prezident podle Bárty pozvání přijal. Ministr dopravy je výraznou osobností této vlády, řekl Václav Klaus. Jako hlavní téma setkání označil právě chystané škrty. Bárta při odchodu vyjádřil prezidentu vděčnost za rady, které obdržel, konkrétnější ale nebyl. Ministr při odchodu připomněl, že na pátek chystá zveřejnění silničních staveb, které se pro nedostatek peněz zastaví. "Zastavování je hledání nejméně špatného řešení. Cítím při tom velkou zodpovědnost," uvedl Vít Bárta.

Ministr Dobeš: Vládě navrhnu, aby byly státní maturity už příští rok

Ministr školství Josef Dobeš (VV) navrhne vládě, aby se státní maturity konaly už v příštím roce. Sdělil to v online rozhovoru na serveru Aktuálně.cz. Zároveň podpoří generální zkoušku nových maturit, která by se měla konat v říjnu. Tento týden také uvedl, že hledá cestu, jak systém státních maturit učinit úspornější. "Věci veřejné měly nejenom státní maturity, ale i srovnávací zkoušky v 5. a 9. ročníku ve svém předvolebním programu. Plníme tak naše sliby," komentoval své rozhodnutí. Státní maturity by měl kabinet projednat příští týden ve středu, do konce tohoto týdne mohou k materiálu ministři vznášet své připomínky. Například premiér Nečas se přitom k projektu státních maturit zatím vyjadřoval spíše skepticky. "Můj osobní názor je, že se zřejmě vláda přikloní k definitivnímu zrušení," uvedl začátkem července Petr Nečas. Petici proti novým maturitám podepsali také kantoři z téměř 180 středních škol.

Sněmovna dostane v roce 2011 o 103 milionů korun méně než letos

Vlna šetření ve státním rozpočtu na příští rok se projeví i v rozpočtech obou parlamentních komor. Sněmovna by podle středečního rozhodnutí vlády měla v příštím roce dostat na výdaje o 103 milionů korun méně než letos. Senát dostane z rozpočtu o 24 milionů korun méně. Údaje ČTK poskytl mluvčí Senátu Petr Kostka, předseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS) a sněmovní kancléř Petr Kynštetr. Sněmovna tak bude mít v příštím roce na výdaje 1,08 miliardy korun a Senát téměř 498 milionů korun. Jak se menší objem peněz projeví v provozu sněmovny, nechtěl kancléř Kynštetr komentovat. Již minulý týden na tiskové konferenci s předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou ale řekl, že se nebude obnovovat vozový park sněmovny, nebudou se nakupovat nové počítače a měly by se přestat proplácet vnitrostátní letenky poslancům. Senátnímu kancléři Františku Jakubovi se navržené snížení výdajů nelíbí. Argumentuje například tím, že za poslední tři roky by se rozpočet Senátu snížil celkem o 100 milionů korun.

Šetření a škrty se nevyhnou ani církvím a duchovním

Šetření a škrty se nevyhnou ani církvím a duchovním. Platy duchovních možná klesnou o pět až deset procent. Na úpravě mzdových tarifů zaměstnanců církví nyní pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Úprava tarifů se chystá ve více variantách, o kterých rozhodne vláda na některém ze svých příštích zasedání, řekla ČTK mluvčí MPSV Viktorie Plívová. Církevní představitelé upozorňují na to, že už nyní je plat duchovních hluboko pod celostátním průměrem. Církve jsou financovány z rozpočtu ministerstva kultury (MK), které letos musí ušetřit nejméně 428 milionů korun, klesnout má i rozpočet na příští rok. Úsporná opatření se dotknou jak platů duchovních, tak dotací pro církev. "Vázání prostředků státního rozpočtu pro rok 2010 i snížení rozpočtových prostředků na příští rok se dotkne dotací pro církve a náboženské společnosti stejným způsobem jako v případě jiných subjektů," sdělila ČTK ředitelka odboru církví MK Pavla Bendová. "Nepochybně krizová opatření, která se dotýkají každého občana našeho státu, musí se dotknout i členů všech církví," uvedl pro ČTK pražský arcibiskup Dominik Duka. Církev se podle něj už několik let snaží pracovat úsporně. Zároveň upozornil na to, že průměrný plat duchovního, který činí podle tabulek zhruba 16.800 korun měsíčně, je hluboko pod celostátním platovým průměrem. Průměrná mzda v ČR se blíží k 23.000 korun měsíčně.

Za následky povodně ve Hřensku mohou i ekologové, tvrdí ministr John

Za ničivé následky povodně ve Hřensku na Děčínsku mohou podle ministra vnitra Radka Johna i ochránci. V Národním parku České Švýcarsko nepovolují odklízení spadlých stromů, které pak o víkendu strhla záplavová vlna a ucpaly koryto řeky Kamenice. Ministr John při čtvrteční návštěvě Hřenska řekl, že ekologové by měli odklízení stromů v parku povolit. Naplavené klády se nahromadily nad utrženým silničním mostem a v soutěskách a vytvořily dvě neprostupné hráze, které při vytrvaných deštích hrozí zatopit Hřensko znovu. V tom, že by se řeka měla průběžně od klád čistit, s Johnem souhlasí také starosta Hřenska a místní obyvatelé. "Je to válečný stav," zhodnotil situaci v obci ministr. Upozornil na to, že každý, kdo by viděl na vlastní oči, co povodeň v Hřensku napáchala, by rád dal 100 korun, o které chce vláda zvýšit daně. "Každý by dal stovku štěstím bez sebe za to, že jemu se to vyhnulo," řekl ministr John.

Škoda Auto přerušila kvůli záplavám výrobu

Automobilka Škoda Auto přerušila výrobu ve svém závodě v Mladé Boleslavi a částečně také ve Vrchlabí. Zrušena bude i mimořádná sobotní směna v Kvasinách. Důvodem je nedostatek výrobních dílů, za který mohou víkendové bleskové záplavy v Libereckém kraji. Firma plánuje výrobu znovu obnovit v pondělí. Škodovce chybí díly z chrastavského podniku Grupo Antolin Bohemia, kde se vyrábějí interiérové stropy. Továrnu o víkendu vyplavila řeka Nisa, která poškodila výrobní stroje a zařízení. Škoda postupně přeruší výrobu všech modelů, lidé zůstanou doma za běžnou denní mzdu. Grupo dodává díly také kolínské TPCA. Tam je nyní celozávodní dovolená, firma má dostatek zásob na to, aby v pondělí rozjela výrobu. V případě delšího výpadku bude však muset také přistoupit k odstávce. Nošovický Hyundai nemá s výrobou žádné problémy, protože v zasažených oblastech nemá žádné dodavatele.

Zemědělcům v Libereckém kraji způsobila voda škody za 330 mil.Kč

Zemědělcům v Libereckém kraji způsobila víkendová povodeň škody za zhruba 330 milionů korun. Odhady jsou však jen předběžné. Nejvíc poškozeny jsou trvalé travní porosty, které jsou zaneseny pískem, štěrkem a kamením. Jen na odvoz toho materiálu bude potřeba bezmála 250 milionů korun, řekl ČTK ředitel krajské agentury ministerstva zemědělství Martin Mrázek. Na 50 až 60 milionů korun se podle něj odhadují škody na letošní úrodě, kterou nebude možné sklidit. Voda zničila také zásoby ve skladech za zhruba 15 milionů korun a na dalších deset milionů se odhadují škody na zničeném krmivu a seně. "Nevyčíslovaly se zatím škody na mechanizaci, nemovitosti snad většinou vydržely," dodal Martin Mrázek. Minimální jsou podle něj škody na zvířatech, největší má družstvo v Brništi, kde uhynulo na 700 krůt. Liberecký kraj není zemědělskou produkční oblastí.

Povodněmi byla zasažena i řada památek, v Chrastavě přišli o most

Víkendová blesková povodeň v Libereckém kraji se výrazným způsobem podepsala také na památkách v regionu. V Chrastavě bylo poničeno několik historických domů a zcela stržen byl vzácný secesní most. Poškozen byl i depozitář v Raspenavě, voda zkomplikovala archeologické výzkumy ve Frýdlantu a Hrádku nad Nisou. Většina hradů a zámků však zůstala nepoškozených a jsou stále otevřené pro veřejnost, zjistila ČTK. Secesní most z roku 1907 v Chrastavě rozvodněná Jeřice zcela zlikvidovala. Pro obec je to o to horší, že se několik měsíců renovoval, ještě dva dny před povodní dostal nový nátěr. Voda v Chrastavě významně poničila i takzvaný Führichův dům. Byl postaven v roce 1802, dětství v něm strávil významný malíř Joseph Führich. Dům byl také po rekonstrukci, otevíral se v červnu. Voda zaplavila přízemí, zničeno bylo nové zařízení. Zdemolována byla i zahrada. Štěstí v neštěstí měli archeologové ve Frýdlantu, kde se na náměstí provádí rozsáhlý výzkum. Část nálezů byla totiž dva dny před povodní zdokumentována a vynesena ven. "Pokud bychom to neudělali, přišly by vniveč čtyři měsíce práce," řekl ČTK archeolog Petr Brestovanský. Náměstí je nyní pod nánosem bahna.

Novým ředitelem ústavu pro studium totality bude Daniel Herman

Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bude Daniel Herman, někdejší mluvčí České biskupské konference. Vybrala ho ve čtvrtek rada této instituce z devíti uchazečů, řekl místopředseda rady Patrik Benda. Vítěz nahradí dočasného šéfa ústavu Zdeňka Hazdru. Daniel Herman ČTK řekl, že se nejdříve chce soustředit na stabilizaci instituce. Již několik měsíců vládnou v ústavu zmatky a hádky kvůli personálním změnám a různým sporům mimo jiné o činnost Archivu bezpečnostních složek a jeho digitalizaci. "To je moje priorita," prohlásil Daniel Herman k nutnosti zklidnit úřad, do něhož nastoupí příští pondělí. Byl by také rád, kdyby ÚSTR přispěl k tomu, aby se veřejnost vyrovnala s vlastní minulostí. "Na základě zkušenosti z okolních států víme, že to jde," soudí. Bude muset řešit také úspory. Od státu dostane ÚSTR na práci o necelých 17 milionů korun méně, tedy 146 milionů. Pro nového ředitele hlasovalo pět radních ze sedmi; rada podle Bendy rozhodovala hlavně mezi Danielem Hermanem a bývalou náměstkyní ministra vnitra Lenkou Ptáčkovou Melicharovou.

Židovská obec žádá kvůli hrobům zastavit stavbu ve Slavkově

Vrchní zemský rabinát při Federaci židovských obcí v ČR požaduje okamžité zastavení archeologických prací v areálu bývalého cukrovaru ve Slavkově u Brna. ČTK to sdělil vrchní zemský rabín Karol Sidon. Podle ústní tradice se měl v těch místech v minulosti nacházet židovský hřbitov, říká se mu U židovských hrobů. Společnost SPAR tam plánuje otevřít obchodní centrum. Na pozemku tento týden archeologové odkryli kosterní pozůstatky. "Z chodníku je vidět šest odkrytých pozůstatků, z nichž minimálně dva jsou dětské. Pozůstatky jsou nehluboko pod úrovní podlahy někdejší jídelny cukrovaru," napsal server veslavkove.cz. Národní památkový ústav (NPÚ) podle svého mluvčího Zdeňka Musila věc řeší se zástupcem židovské organizace. Podle Karola Sidona ale úřady jednají jen s mezinárodní rabínskou organizací Atra Kadiša, nikoliv s vrchním zemským rabinátem. NPÚ chce k problému více informací zveřejnit v pátek.

V Indii čekají na evakuaci desítky Čechů

V Indii čeká po záplavách na evakuaci stále ještě několik desítek Čechů. Někteří čeští turisté, kteří uvízli kvůli náhlým záplavám v indickém Ladákhu, tam pomáhají místním úřadům s odklízením trosek, při pátrání po obětech nebo pohřešovaných a zapojili se i do evakuačních prací. ČTK to řekl český velvyslanec v Dillí Miloslav Stašek. Velvyslanectví se podle Staška podařilo navázat kontakt s většinou z těch, s nimiž dosud spojení chybělo, ale do rána se ozvalo několik lidí z Česka a sháněli informace o svých příbuzných. Spojení tedy úřad postrádá znovu s celkem osmi Čechy v postižené oblasti. Ze sedmi desítek Čechů, kteří v Indii stále čekají na evakuaci, by asi desítka lidí mohla podle českého velvyslance odletět z himálajského Ladákhu v pátek. Živelní katastrofa si vyžádala dosud potvrzených 185 lidských životů včetně pěti cizinců ze západní Evropy.

Miloš Forman obdrží na festivalu v Curychu cenu za celoživotní dílo

Americký režisér českého původu Miloš Forman se stane letošním držitelem čestné ceny Curyšského filmového festivalu, který se v největším švýcarském městě uskuteční od 23. září do 3. října. Osmasedmdesátiletý filmař tak bude oceněn za celoživotní dílo, oznámili pořadatelé festivalu podle agentury DPA. Na curyšském festivalu bude rovněž uveden Formanův nejnovější film Dobře placená procházka, který měl v České republice světovou premiéru už loni. Kromě toho švýcarští organizátoři chystají retrospektivu Formanových nejvýznačnějších děl, mezi něž patří oscarové filmy Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus. Na soutěžním festivalu má být rovněž promítnuto 60 nových filmů z celého světa.

Loutkový film Jana Baleje byl oceněn na festivalu v Brazílii

Loutkový film Jedné noci v jednom městě režiséra a výtvarníka Jana Baleje získal další festivalovou trofej v Brazílii. Ještě tři roky od premiéry zabodoval na šestém ročníku festivalu Fantaspoa v brazilském městě Porto Alegre, oznámila ČTK Alena Vandasová ze společnosti Maur Film, kde film vznikl. Podle ní získal cenu za nejlepší animovaný příběh. "Je to další z řady festivalových ocenění, jichž tento snímek na zahraničních festivalech dosáhl. Jeho festivalová účast se může počítat po desítkách. Bez nadsázky lze prohlásit, že byl promítnut na všech světových kontinentech," uvedla Alena Vandasová. Jan Balej podle ní v současnosti intenzivně připravuje natáčení svého celovečerního filmu Malá z rybárny na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena Malá mořská víla. Více o tomto projektu naleznou zájemci na internetové adrese www.malazrybarny.cz.

V Ostravě skončily Letní shakespearovské slavnosti

Anglickým představením hry Jak se vám líbí zakončil britský soubor GB Theatre Company Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě. Celkem je navštívilo 13.000 lidí a pro pořadatele to je rekord. Loni totiž na slezskoostravský hrad za dílem anglického dramatika dorazilo na 11.500 návštěvníků. "Je to způsobeno hlavně tím, že letos jsme odehráli 18 představení. Loni jich bylo o tři méně," vysvětlil za pořadatele Andrej Harmečko. Dodal, že letošnímu festivalu ale nepřálo počasí. "Dvě představení jsme bohužel nedohráli. Jednou Romea a Julii a jednou Jindřicha IV.," uvedl s tím, že pro příští rok produkce uvažuje o zastřešení jeviště. "Zjistili jsme, že problém nejsou diváci, kteří by při špatném počasí odcházeli. Problémy byli s herci. Zdá se, že lidé, když už na slavnosti přijdou, tak chtějí představení vidět celé," míní. Úspěch podle Harmečka má i jediné představení v anglickém jazyce. Zahraniční soubory by v Ostravě měly vystupovat i do budoucna.

Chopinův festival přiveze do Mariánských Lázní světové hudebníky

V Mariánských Lázních začal 51. ročník Chopinova festivalu. Až do 21. srpna přinese do lázeňského města koncerty světových hudebníků i mnoho doprovodných akcí. Festivalové koncerty navštíví každoročně na 4000 diváků, řekl ČTK výkonný ředitel festivalu Ondřej Valenta. Na koncertech letošního ročníku festivalu se představí řada významných hudebníků. Už na zahajovacím koncertě řídí Pražskou komorní filharmonii Jiří Bělohlávek a jako sólista vystoupí Philippe Giusiano z Francie. V klavírním recitálu předvede díla Roberta Schumann a Fryderyky Chopina známá německá klavíristka Ragna Schirmerová nebo s Komorním orchestrem Pavla Haase vystoupí americký klarinetista Alexander Fiterstein. Festivalu předcházela i klavírní soutěž mladých hudebníků z celého světa, jejíž vítězové se představí rovněž v rámci festivalových koncertů.

Bílé Karpaty ožijí folklorem, přijede i řada hudebních skupin

Na jižní Valašsko, konkrétně do Valašských Klobouk a Brumova-Bylnice, zamíří o víkendu stovky muzikantů. Koná se tam osmý ročník mezinárodního hudebního a folklorního festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Návštěvníci se mohou těšit na tři desátky dechových hudeb, cimbálových muzik, tanečních či pěveckých souborů a hudebních skupin. ČTK to sdělila mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková. Ve Valašských Kloboukách festival zahájí v pátek v 17:00 fanfáry na Masarykově náměstí. Souběžně se ve Staré radnici otevře výstava kreseb akademického malíře Jaroslava Jeřábka nazvaná Cikáni. Při slavnostní vernisáži zahraje kapela Roma Zlínatar. V následujících dnech se návštěvníci mohou těšit i na degustaci vzorků vín a tradičních lidových pokrmů. V Brumově-Bylnici bude páteční večer patřit vážné hudbě, a to díky koncertu v kostele svatého Václava.

Opravy Jurkovičovy vily se stěhují do interiéru, vzniká expozice

Rekonstrukce vzácné Jurkovičovy vily v Brně vstoupila do další fáze. Po roce stavby se řemeslníci a restaurátoři zcela přesunuli do interiéru, kde pomalu vzniká nová expozice věnovaná dílu architekta Dušana Jurkoviče. Nejtěžší stavební práce již skončily. Pro veřejnost se vila otevře zřejmě na jaře 2011 jako jedna z připomínek 50. výročí založení Moravské galerie v Brně, řekla mluvčí galerie Lenka Vodičková. Stálá expozice o Jurkovičovi a jeho díle obsadí pět místností v přízemí vily - téměř autenticky zachovaný prostor haly a přijímacího pokoje, dále bývalou ložnici, dětský pokoj a koupelnu. V prvním patře budou krátkodobé výstavy. V podkrovní badatelně nahlédnou zájemci do odborné literatury a digitální databáze materiálů souvisejících s Jurkovičovým dílem. Slovák Dušan Samo Jurkovič (1868 až 1947) patří k nejvýznamnějším architektům, kteří v českých zemích působili na přelomu 19. a 20. století. Osobitým způsobem spojoval secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury. Proslulé jsou jeho stavby na beskydských Pustevnách, lázeňské objekty v Luhačovicích nebo úpravy zámku v Novém Městě nad Metují. Vilu v Brně-Žabovřeskách projektoval a postavil pro svou potřebu, obýval ji však jen krátce. Poté v ní skoro celé století žili soukromí majitelé, než ji získala Moravská galerie.

V pátek třináctého se lidé nemají čeho bát, míní numerologové

Štěstí a tvůrčí nadšení může přinést lidem nastávající pátek třináctého. Nemusí prý mít žádné obavy a prostor by měli dát kreativitě a emocím. Podle numerologů by ale tento den neměli řešit zásadní otázky. Pozor by si také měli dávat na přeceňování sil. "Pátek třináctého neznamená nic špatného. Pro spoustu lidí je to skvělé a zajímavé datum. Přináší jim štěstí," řekla ČTK numeroložka Eva Baková. Upozornila, že zejména po roce 2000 se třináctka vnímá jako pozitivní číslo. "Není třeba se ničeho bát. Je tam velká míra nezávislosti, tvořivosti a kreativity. Je to úspěšný den," míní. Při sečtení čísel, které tvoří páteční datum, vzniká podle Bakové "rovina myšlení". "Je to schopnost ponořit se do problému při hledání řešení. Schopnost soustředit se ve všem, co chci dělat a odpoutat se od okolí. Když se člověk ponoří do jádra, pak může najít originální řešení, které ho dosud nenapadlo," vysvětlila. Datum přeje také podnikavé činnosti a kreativní práci. Napomáhá také lidem, kteří chtějí zahájit novou činnost. Člověk by ale měl být zároveň obezřetný a pozorně sledovat okolí. Zejména při řízení vozidla by si měl všímat nového dopravního značení, radí Eva Baková.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté úspěšně zvládli generálku na zářijový start evropské kvalifikace. V přípravném duelu v Liberci porazili Lotyšsko vysoko 4:1 a připsali si druhou výhru v letošním roce. Svěřenci Michala Bílka vstřelili všechny branky až po přestávce, kdy se postupně trefili Bednář, Fenin, Pospěch a Necid. Soupeř zkorigoval až v nastavení.

Tenista Tomáš Berdych postoupil do čtvrtfinále turnaje série Masters v Torontu a zároveň dosáhl čtyřicáté výhry v sezoně. Sedmý nasazený hráč v kanadském největším městě zdolal Alexandra Dolgopolova z Ukrajiny 6:3, 6:7 a 6:4. Příštím soupeřem Berdycha by mohl být Roger Federer, kterého už český tenista letos dvakrát porazil. Švýcara zdolal ještě jako světovou jedničku v Miami a podruhé při své cestě do finále Wimbledonu.

Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sábliková nebude startovat na letošním světovém šampionátu v silniční cyklistice. Do Austrálie nepojedou ani Roman Kreuziger a František Raboň. Na červnovém mistrovství republiky získala Sáblíková tři zlaté medaile. O startu na šampionátu v Austrálii uvažoval hlavně její trenér Petr Novák, ale nakonec se společně rozhodli, že rychlobruslařka letos mezi světovou cyklistickou elitou startovat nebude. Sáblíková to uvedla na svých webových stránkách. Podle Nováka nakonec převážilo to, že start v Austrálii s sebou nese víc komplikací než užitku.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Teploty v Čechách 22 až 26, na Moravě a ve Slezsku 26 až 30 stupňů Celsia.