Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Odbory počítají s protesty, pokud vláda neustoupí od svých plánů

Pokud vláda nepřistoupí na argumenty odborů a bude se snažit prosadit své úsporné plány za každou cenu, přistoupí odbory k protestním akcím. Zaznělo to na tiskové konferenci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Programové prohlášení vlády, ke kterému představily odbory svou analýzu, prošlo na tiskové konferenci tvrdou kritikou. "Jde o nejsilnější útok na práva zaměstnanců za posledních dvacet let," prohlásil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Podle něj pokračuje likvidace veřejných rozpočtů. Vláda chce redukovat výdaje na sociální služby a připravit výhodnou privatizaci těchto služeb, uvedl. Dalším cílem je podle něj vytvořit levnou pracovní sílu. Reformy, které vláda připravuje, jsou podle odborů nevratné. Navazují přitom na předchozí reformy veřejných financí. Všechny tyto změny byly založeny na škrtech a stav veřejných financí se nezlepšil, uvedl vedoucí makroekonomického oddělení ČMKOS Martin Fassman. Deficit veřejných financí podle něj letos směřuje k 200 miliardám korun. I kdyby se úplně zrušily všechny sociální dávky včetně podpor v nezaměstnanosti a nemocenské, snížil by se podle něj deficit pouze o 80 miliard. "Než se začne bezmyšlenkovitě škrtat, tak bychom se měli podívat i na příjmovou stranu rozpočtů a podívat se na to, zda všichni platí, co by platit měli," řekl Fassman. Audit by se měl zaměřit na příjmovou i výdajovou stránku rozpočtu.

Petr Nečas: S odbory chceme o škrtech jednat, vyhrožování ale odmítáme

Vláda je připravena chystané rozpočtové škrty projednávat s odboráři, řekl premiér Petr Nečas. Podle něj však případné vyhrožování a protesty plánované reformní kroky nezastaví. Zdůraznil, že jeho kabinet neustoupí od plánu na stabilizaci veřejných financí, která se "bohužel" neobejde bez rozsáhlých úspor. Reformy jsou však v zájmu zaměstnanců, podotkl premiér Nečas. Odborářům vzkázal, že by se neměli chovat jako kolegové v Řecku a Maďarsku. Tam podle něj přispěli k ekonomickým potížím těchto zemí. Ministerský předseda zmínil, že odboráři mají dveře k debatě otevřené, ale varoval je před tím, aby si je nezabouchli, ještě než začne. "Jsme připraveni zúčastnit se zodpovědného sociálního dialogu, dodal Petr Nečas.

Komunisté oznámili, že důvěru koaliční vládě nevysloví

Komunisté podle očekávání nevysloví důvěru koaliční vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Plyne to ze stanoviska vedení KSČM, které ČTK poskytla mluvčí strany Věra Karasová. Výkonný výbor ÚV KSČM má podle ní za to, že programové prohlášení vlády je obecné a nevyvážené. Za "ubohost" pak KSČM označila antikomunistické postoje nynějšího koaličního kabinetu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Podle názoru vedení KSČM ani jedna ze tří koaličních stran nemá jasný program ani představu jak vyvést ČR z hospodářské krize. Vláda tak podle komunistů pokračuje ve stejné politice, která zemi do krize přivedla. Komunisté také zopakovali, že jsou proti nejnovější podobě českého zapojení do protiraketové obrany USA. V ČR by mohlo už v příštím roce vzniknout středisko včasného varování systému, který by se měl v budoucnu stát součástí protiraketové obrany celé Severoatlantické aliance.

Lubomír Zaorálek: Rušení ambasád ochromí podporu exportu a váhu ČR

Chystané rušení zastupitelských úřadů zlikviduje tradiční síť české diplomacie a ochromí podporu exportu do Afriky, Asie či Jižní Ameriky, varoval místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) by podle něj měl uzavírání ambasád konzultovat s ministerstvem průmyslu a obchodu. Lubomír Zaorálek se totiž obává, že diplomacie chce ambasády rušit bez řádné analýzy. "Ministr zahraničí možná krátkodobě ušetří 150 milionů korun v tomto roce, což jsou náklady asi na 250 metrů dálnice. Zrušením ambasád ale ztratí naše země mnohem více, především nástroj, který nám mohl ve složité ekonomické době mnohonásobně více peněz přinášet," uvedl Lubomír Zaorálek. Svou kritikou reagoval na informace médií o uzavření až 25 zastupitelských úřadů. Ministr Schwarzenberg ve čtvrtek označil takové spekulace za přehnané. Připustil ale, že kvůli škrtům v rozpočtu zřejmě uzavře zhruba desítku zastupitelských úřadů, především v Jižní Americe a Africe.

Ministr Bárta považuje dálnici D8 za důležitou, její dostavbu ale obcím neslíbil

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) sice považuje dokončení dálnice D8 za důležité, její dostavbu ale při návštěvě Ústeckého kraje starostům dotčených obcí odmítl slíbit. Zároveň odmítl jmenovat vládního zmocněnce pro její dokončení. Osud dálnice D8 i dalších ohrožených dopravních staveb oznámí ministr 13. srpna. V příslovečný den smůly chce představit "nejméně špatné řešení ze špatných" a oznámit, na které dopravní stavby v Česku se peníze nedostanou. Bárta se se starosty setkal na úvod své inspekční cesty po Ústeckém kraji. Žádali ho o okamžité řešení kritické dopravní situace na objízdných trasách a postěžovali si na nedostatek informací. Ministr jim přislíbil alespoň dílčí dopravní opatření, která by měla situaci zmírnit. Naznačil, že by mělo jít o regulaci jízd kamionů a zároveň o zvýšení mýtného. Že se kritický úsek přes České středohoří, který je dlouhý asi 16,4 kilometru, skutečně dostaví, Bárta starostům neslíbil. Ekologická organizace Děti Země odmítá, že by nesla hlavní vinu za zpoždění dostavby dálnice D8. Spory okolo stavebních povolení zatím zdržely stavbu dálnice o šest měsíců, zatímco liknavost státních úředníků a dodavatelů už stála celé roky, řekl ČTK zakladatel organizace Děti Země Miroslav Patrik.

ČSSD: Škrty dopravních staveb povedou k propuštění až 20.000 lidí

Vládní škrty v dopravních stavbách povedou k propuštění až 20.000 lidí, varoval úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. V reakci na plán ministerstva dopravy zastavit stavby, na které stát nemá peníze, dále na tiskové konferenci řekl, že náklady na zakonzervování už rozestavěných projektů se vyšplhají do miliard korun. Ministerstvo dopravy plánuje přibližně v polovině srpna zveřejnit seznam zřejmě 51 staveb, které se pro nedostatek peněz zastaví. Návrh rozpočtu pro rok 2011 totiž podle ministra Víta Bárty (VV) znamená faktický pokles výdajů asi o 40 procent. Podle Sobotky je podobné rozhodnutí "typickým příkladem škodlivosti plošných škrtů". Postiženy budou především ty regiony, kde už je nyní vysoká nezaměstnanost. O zakázky a tedy i o příjmy přijdou i velké stavební firmy a pro stát to bude znamenat také výrazný výpadek příjmů z daní, myslí si šéf sociální demokracie. Ministr Vít Bárta Sobotkovi vzkázal, že by se jako bývalý ministr financí raději neměl vyjadřovat. Propouštění je prý menší zlo než velké dluhy.

ČSÚ: Stavební produkce v červnu klesla o 4,7 procenta

Produkce v českém stavebnictví v červnu meziročně klesla, a to o 4,7 procenta po květnovém růstu o půl procenta. Počet zahájených bytů se v červnu meziročně snížil o 31,8 procenta na 2448. Stavební úřady vydaly o 6,6 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 6,8 procenta. Dokončeno bylo o 41,2 procenta bytů méně. Čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Sněmovna chce letos hlavně ušetřit na zahraničních cestách

Sněmovna musí ve svém letošním rozpočtu zmrazit výdaje za celkem 15,6 milionu korun. Nejvíc peněz chce ušetřit na zahraničních služebních cestách, a to přes devět milionů. Snížení počtu místopředsedů sněmovny z pěti na tři má přinést 1,5 milionu korun. Do budoucna se bude snažit také poslancům omezit proplácení vnitrostátních letenek. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a sněmovní kancléř Petr Kynštetr. Proplácení letenek umožňuje poslancům zákon a ten bude nutno změnit. Sněmovna také neobmění žádný z osobních počítačů a tiskáren v poslaneckých kancelářích. Nebudou se obměňovat ani osobní auta.

Analytici: Maloobchod má nejhorší období zřejmě za sebou

Tuzemský maloobchod má nejhorší období zřejmě za sebou. Shodují se na tom analytici, které překvapil výrazný červnový růst maloobchodních tržeb meziročně o 6,6 procenta. Za celý letošní rok ale většina odborníků přesto očekává stagnaci či mírný pokles maloobchodních tržeb. Meziroční vývoj maloobchodních tržeb byl v červnu ovlivněn zejména výrazným růstem prodeje motorových vozidel. "Maloobchodní tržby v červnu meziročně vyskočily o nečekaných 6,6 procenta. Náš optimistický odhad byl 3,5 procenta a trh očekával růst jen o 1,4 procenta. Je to již třetí meziroční růst maloobchodních tržeb za poslední čtyři měsíce a zdá se tak, že maloobchod již definitivně své dno nalezl a odráží se od něj," sdělil ČTK hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Červnové statistiky maloobchodní tržeb jsou podle něj příznivou zprávou pro hospodářský růst. Také český průmysl potvrzuje sílící oživení domácí ekonomiky, shodli se analytici.

ČNB zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,6 procenta

Česká národní banka zvýšila ve své nové prognóze odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 1,6 procenta z předchozích 1,4 procenta. Pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu ponechala na 1,8 procenta. V roce 2012 by měla ekonomika růst o 2,9 procenta, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci guvernér ČNB Miroslav Singer. Loni ekonomika klesla o 4,1 procenta. "Ekonomika se sice vymanila z recese, ale výraznější růst očekáváme až v roce 2011 a 2012," uvedl Singer. Oživení je podle něj stále relativně křehké. Odhady podle guvernéra prozatím nepočítají s chystanými škrty v rozpočtu.

Ministerstvo odeslalo žádost o vydání podnikatele Pitra

Ministerstvo spravedlnosti v pátek odeslalo žádost o vydání Tomáše Pitra k výkonu trestu ze Švýcarska do České republiky. Učinilo tak osm dní před skončením osmnáctidenní lhůty, kterou pro podání žádosti mělo. Ministerstvo to uvedlo na svých webových stránkách. Švýcarská policie zadržela kontroverzního českého podnikatele 26. července v rekreačním středisku Sv. Mořic. "Ministerstvo spravedlnosti komunikovalo na pracovní úrovni s experty švýcarského spolkového úřadu pro justici, s nimiž si průběžně upřesňovalo všechna specifika a požadavky, jež jsou podle švýcarských orgánů pro účely posouzení případného vydání Tomáše Pitra do České republiky nutné," píše na webu ministr Jiří Pospíšil. Dodal, že švýcarská strana lhůtu pro posouzení žádosti stanovenou nemá. Pitr byl v České republice dvakrát pravomocně odsouzen. Poprvé se tak stalo za daňové delikty v roce 2006, Pitr však k výkonu pětiletého trestu do věznice nenastoupil, uprchl a skrýval se v zahraničí. Letos v dubnu byl pak podnikatel pravomocně odsouzen v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Soud zrušil jeho předchozí pětiletý trest a udělil mu souhrnný trest šest let vězení.

Švýcaři chtějí kvůli privatizaci MUS vyslechnout exministry

Švýcarská prokuratura žádá výslechy členů Zemanovy vlády kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Uskuteční se v následujícím měsíci, informovala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v tiskové zprávě. Čeští státní zástupci na případu se švýcarskou stranou spolupracují. Poskytli všechny informace, které si Švýcaři vyžádali, nyní je doplní výslechy. Privatizace se uskutečnila na konci 90. let. Podle policie ovládli podnikatelé v roce 1998 Mosteckou uhelnou pomocí peněz, které měla firma ukládat do rezervních fondů na budoucí rekultivace. Miliardové částky ale místo toho odešly na zahraniční účty. Švýcaři podle médií podezřívají v souvislosti s privatizací podniku z praní špinavých peněz a z takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy sedm lidí. Ty samé lidi prý v minulosti vyšetřovala česká policie, případ se jí ale nepodařilo dotáhnout do konce.

Ministr Dobeš kritizuje vedení ZČU

Ministr školství Josef Dobeš (VV) kritizoval postup rektora Západočeské univerzity (ZČU) Josefa Průši, který se ve čtvrtek s exděkanem plzeňských práv Jaroslavem Zachariášem dohodl na návrhu na smír. "Požadavky pana Zachariáše, mezi kterými má být i odstupné ve výši pětadvaceti děkanských platů, to znamená částky až dvou milionů korun, považuji za zcela amorální," uvedl ministr Dobeš. Podle rektora Průši se ale o výši Zachariášova požadavku na jednání nediskutovalo a žádná definitivní dohoda se neuzavřela. "Předmětem jednání bylo jen ukončení pracovního poměru docenta Zachariáše k ZČU. Jako rektor považuji jeho odchod za nezbytný a v tomto smyslu vedu i jednání," reagoval Josef Průša. Informaci o požadavku na 25 děkanských platů jako finanční kompenzaci získala ČTK i další média z písemného návrhu Jaroslava Zachariáše k mimosoudnímu projednání, který vedení univerzity předložil. Podle dostupných informací by se částka pohybovala kolem dvou milionů korun.

Ministr Fuksa: Čeští zemědělci rovnými dotacemi nic nezískají

Čeští zemědělci rovnými dotacemi se starými zeměmi Evropské unie nic nezískají, protože náklady českých zemědělců jsou na průměru EU. Naproti tomu by si tím výrazně pomohli farmáři ze zemí, jako je Rumunsko a Bulharsko, kteří by následně zaplavili tuzemský trh svými levnými produkty. V on-line rozhovoru na serveru iDnes.cz to uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Spravedlivé dotační podmínky, jejichž dojednání slibuje v programovém prohlášení vláda, tak nemusejí podle ministra znamenat, že by čeští zemědělci měli do budoucna čerpat stejně vysoké dotace, jako jejich kolegové ze starých členských zemí EU. Stejně tak jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU až po roce 2004, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Dotační podmínky by se měly vyrovnat po roce 2013. Původní členové EU však nejsou tomuto kroku příliš nakloněni. Podle Agrární komory budou chtít prosadit další přechodné období, v němž by byly rozdíly zachovány.

Chorvatský soud uložil Čechovi za požár na Hvaru podmínečný trest

Desetiměsíčním vězením s podmínečným odkladem na dva roky potrestal chorvatský soud českého turistu, který minulý týden způsobil v kempu na chorvatském ostrově Hvar neopatrností požár. Musí také uhradit zhruba 3500 kun (asi 12.000 korun) jako náhradu soudního řízení. Obě strany se vzdaly odvolání, rozsudek je tak pravomocný. ČTK to řekl český konzul ve Splitu Pavel Bednář. Soud odsouzenému nezakázal další vstup do země a ani ho z Chorvatska nevyhostil. Českému turistovi původně hrozila pokuta nebo až roční trest vězení. "Čin byl překvalifikován a už nepřipadal v úvahu peněžitý trest," vysvětlil Bednář podmínečný trest. Důvodem podle něj byla výše způsobené škody a nasazení hasičských letadel. Souzen byl za čin, který odpovídá obecnému ohrožení. Náhradu škody český turista platit nebude, protože na její uhrazení nárok nikdo nevznesl.

Experti zkoumají na Tachovsku linii polního opevnění z roku 1938

Archeologové zkoumají u městečka Úterý na Tachovsku linii polního opevnění z podzimu 1938. Jde údajně o první lokalitu svého druhu v ČR, kterou takto odkrývají. Na území nacházejí okopy pro různé typy zbraní i úkryty na spaní budované vojáky z Plzně. Opevnění dokládá, že obrana byla před podpisem Mnichovské dohody opravdu silná, řekl ČTK archeolog Michal Rak ze Západočeské univerzity v Plzni, jež průzkum provádí. Linii budovali vojáci 18. pěšího pluku z Plzně. Na pomoc si brali obyvatele z městečka Úterý, kteří s nimi kopali okopy. Na obranném systému pracovali asi 14 dnů. "Pak byla podepsána Mnichovská dohoda a oni se stáhli zpět do Plzně. Celé území potom připadlo Německu," uvedl Michal Rak. Podle něj neexistuje o polním opevnění příliš informací, archivní dokumenty chybí.

Skláři v Deštném ukazují historický výrobní postup tavení skla

V Deštném v Orlických horách na Rychnovsku začal 19. ročník akce Tavení skla dřevem. Skláři budou unikátní historických postup výroby skla předvádět zájemcům během soboty, v neděli se uskuteční dražba výrobků, řekl ČTK ředitel muzea v Deštném Bohumír Dragoun. Na programu je tavení, foukání a tvarování skla, slavnostní svěcení sousoší u Deštenského potoka, koncert a divadelní představení. V sobotu budou skláři celý den vyrábět skleněné předměty. Od 13:00 se uskuteční křest knihy Vladimíra Homolky. "Ta vychází u příležitosti letošního 100. výročí od uzavření poslední sklárny na české straně Orlických hor, sklárny Karolína v Zákoutí," řekl Bohumír Dragoun. V neděli dopoledne je na programu dražba vytvořených skleněných výrobků. Vloni muzeum na svůj provoz při dražbě šesti desítek předmětů získalo 72.000 korun. Dnes už běžně neužívaný technologický postup tavení skla dřevem má v Orlických horách čtyřsetletou tradici. Konec technologie přinesla do horských skláren tavba skla účinnějším plynem a uhlím. Replika středověké sklářské pece, stojící pod širým nebem nedaleko muzea, je čtyři metry dlouhá, metr široká a včetně komína pět metrů vysoká. Skláři museli začít s topením již ve středu, na tavení skla potřebují totiž teplotu 1200 stupňů Celsia.

V Česku se bude patrně točit čtvrtý díl filmu Mission: Impossible

V Česku se patrně bude točit Mission: Impossible 4. Stát totiž dalšímu dílu známého akčního filmu, v němž hraje tajného agenta Ethana Hunta herec Tom Cruise, přislíbil finanční pobídku. Vyplývá to z informací Programu podpory filmového průmyslu na jeho webových stránkách. V seznamu programu se uvádí, že za projekt Mission Impossible 4 by filmaři měli utratit 176 milionů korun. Pokud vynaložené peníze úřadům doloží, Česko jim část vrátí zpátky. Podle nového pravidla může jít až o pětinu.

V Tasově začal 18. ročník Besedy u bigbítu

Více než 40 kapel z osmi zemí se představí na 18. ročníku festivalu Beseda u bigbítu, který začal v Tasově na Hodonínsku. Přehlídka v topolovém hájku v podhůří Bílých Karpat potrvá do nedělního rána. Pořadatelé doufají, že se přiblíží loňské návštěvnosti, která činila asi 2000 lidí. K hlavním hvězdám přehlídky patří bluesman Frank Morey z Bostonu, který vystoupí v sobotu se svou kapelou. "Ze sobotního programu se kromě Franka Moreye těším ještě na kapelu Vltava a skupinu Žagar z Maďarska," řekl ČTK ředitel festivalu Zdeněk Neusar. Kapela Vltava kolem zpěváka a herce Roberta Nebřenského objíždí české festivaly po několikaleté odmlce. Z Polska přijedou experimentální rockeři Plum, tradičně bohatá je také účast slovenských hudebníků. Perličkami v programu jsou třeba Novozélanďané hrající pod jménem Gerda Blank, Joke z Francie a britský DJ Food, jeden ze zakladatelů labelu Ninja Tune.

Ze sportu:

Fotbalisté Slavie Praha porazili v předehrávce čtvrtého kola první ligy v Brně domácí Zbrojovku 3:2, i když v prvním poločase prohrávali už 0:2. Hosté však díky gólům Jaroslava Černého, Kisela a Lukáše Jarolíma utkání na půdě posledního týmu tabulky otočili a v Brně vyhráli po pěti porážkách a pěti letech. Poražený celek je nadále bez bodu.

Soupeřem fotbalistů Sparty Praha v závěrečném předkole Ligy mistrů bude Žilina. Slovenského mistra vede český trenér Pavel Hapal, v kádru jsou i čeští hráči Ondřej Šourek, Emil Rilke a Dennis Christu. První zápas v boji o postup do základních skupin Sparta odehraje v domácím prostředí. Rozhodl o tom los v sídle UEFA v Nyonu.

Brankář Petr Čech se omluvil ze středečního přípravného utkání fotbalové reprezentace proti Lotyšsku. Důvodem jsou přetrvávající problémy se zraněným lýtkovým svalem. Českou brankářskou jedničku nahradí Jan Laštůvka z Dněpropetrovsku. ČTK to řekl Jaroslav Kolář z tiskového oddělení fotbalového svazu.

Tenista Tomáš Berdych splnil i v třetím kole turnaje ve Washingtonu úspěšně roli nejvýše nasazeného. Český hráč porazil za dvě hodiny a dvacet minut Andreje Golubjova z Kazachstánu 6:3, 5:7 a 7:5 a postoupil již do čtvrtfinále. "Nehraji svůj nejlepší tenis," citovala Berdycha agentura AP. "Kdybych hrál nejlepší tenis, co bych pak mohl ukázat v dalších týdnech. Snažím se, abych byl stoprocentní na US Open, potřebuji se dostat zpět do rytmu, vyhrát pár zápasů," doplnil tenista. V boji o semifinále se finalista Wimbledonu Berdych utká s Xavierem Malissem z Belgie, který vyřadil Johna Isnera.

Svůj nejlepší výsledek na Světovém okruhu vybojovaly plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková na turnaji kategorie Grand Slam v polských Starých Jablonkách, kde skončily páté. Český pár ve vyřazovací části zastavila až v boji o postup do semifinále sedmá nasazená rakouská dvojice Barbara Hanselová a Sara Montagnoliová, která vyhrála dramatickou bitvu 2:1 na sety za bezmála hodinu. Kolocová se Slukovou získaly 480 bodů do žebříčku a prémii 13.200 dolarů. Dosavadním maximem českých hráček na Světovém okruhu byla sedmá příčka, kterou letos vybojovaly v Šanghaji a Marseille.

Do Česka míří vydatné deště, které zvednou hladiny řek

Do Česka míří vydatné srážky, které v nadcházejících dvou dnech zvýší hladiny řek. Připravit by se na to měli zejména obyvatelé západní části země a Vysočiny. Naprší od pěti do 30 milimetrů srážek, ojediněle až 50 milimetrů, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Extrémní srážky čekají meteorologové v Praze, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém kraji a kraji Vysočina. Pršet by mělo přestat až v noci na neděli. V souvislosti s tím hladiny řek dosáhnou prvního nebo druhého povodňového stupně. Zejména v jižních a jihozápadních Čechách to může být ojediněle až třetí stupeň.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Převážně zataženo s deštěm. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.