Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Vláda schválila zmrazení výdajů

Vláda schválila zmrazení výdajů ministerstev ve výši 10,2 miliardy korun. Cílem opatření je udržet deficit veřejných financí na 5,3 procenta HDP. Po jednání vlády to novinářům řekl premiér Petr Nečas (ODS). I přes dřívější odpor koaličních Věcí veřejných (VV) vláda návrh schválila jednomyslně. Aby ale ministři dosáhli shody, muselo být jednání na chvíli přerušeno. O věci jednali lídři tří koaličních stran, každý se svým stranickým odborníkem na hospodářskou problematiku. Představitelé Věcí veřejných byli původně nespokojeni s výší škrtů ve svých resortech a hrozili, že budou Kalouskův návrh vetovat. Předseda VV Radek John však míní, že jeho strana neustoupila ze svých pozic. Zmrazení výdajů prý nemusí dopadnout na zaměstnance vnitra a školství. Vše bude podle něj záviset na analýzách, které si v příštím měsíci nechá vláda vypracovat. Peníze na platy policistů jsou, řekl John. Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Úspory se nebudou týkat mandatorních výdajů, tedy například výdajů na důchody nebo sociálních dávek. Nepocítí je tak důchodci, nezaměstnaní, osoby zdravotně postižené a lidé v hmotné nouzi.

ČSSD vyzvala VV, aby odešly do opozice

Sociální demokraté vyzvali Věci veřejné, aby odešly z vlády do opozice, pokud nesouhlasí s rozpočtovou politikou kabinetu Petra Nečase. Reagovali tak na to, že ministři za VV kritizovali úsporný plán ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Odchod z vlády, která ještě nezíská důvěru, by podle ČSSD byl logickým krokem, který by otevřel prostor pro změny ve vládním prohlášení a rozpočtových plánech nové vlády. Novinářům to řekl lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. ČSSD by prý VV "s radostí uvítala v opozičních řadách". Sobotka zopakoval postoj ČSSD, podle níž nelze schodek rozpočtu snižovat jen škrty ve výdajích státu. Receptem ČSSD podle něj je kombinovat snížení výdajů se zvýšením příjmů například pomocí vyššího zdanění nejbohatších lidí a zvýšením daně z příjmu firem. Obě tyto daňové změny měly podle Sobotky v programu i VV, ale do koaliční smlouvy je nedokázaly prosadit.

Klaus: Epopej by měla zůstat v Moravském Krumlově

Prezident Václav Klaus podporuje úsilí o zachování Slovanské epopeje v Moravském Krumlově. Praha podle něj tyto obrazy malíře Alfonse Muchy nepotřebuje, protože má mimořádných památek dost. Sdělil to starostovi Krumlova Jaroslavu Mokrému (ODS). Ten to potvrdil s tím, že hlava státu mu ve středu dopoledne nečekaně telefonovala. Zdůraznil, že Klaus již názor na ponechání epopeje na Moravě jasně vyjádřil v r. 2007. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v reakci na Klause uvedl, že jeho slova jsou velkým povzbuzením pro všechny odpůrce stěhování epopeje z Moravy do Prahy. Krumlov má podle jihomoravských zastupitelů na Epopej jasné morální právo. Pražský radní Ondřej Pecha, který je zastánce stěhování díla, Klausův postoj zlehčuje. "Nemyslím si, že by prohlášení prezidenta ovlivnilo spor o Epopej," řekl serveru iDNES. Obrazy se měly začít stěhovat již v pondělí. Moravský Krumlov ale zakázal na popud Muchovy rodiny manipulaci s dílem. Příbuzní malíře tvrdí, že Praha tím, že nepostavila pavilon, nenaplnila podmínky darovací smlouvy. Dílo podle nich nyní nemá majitele. O tom, komu vlastně patří, by měl v budoucnu rozhodnout soud.

Švýcarská policie v pondělí zadržela Tomáše Pitra

Švýcarská policie v pondělí zadržela hledaného kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Na policejním webu to uvedl šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v zahraničí. Švýcarským policistům předali podle Šlachty informace o Pitrově pravděpodobném pobytu detektivové z ÚOOZ. Získali je v rámci prověřování případu praní špinavých peněz. Při zadržení neměl kontroverzní podnikatel u sebe žádné doklady a švýcarská justice musela jeho totožnost úředně prokázat. Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Státu způsobila škodu asi 51 milionů korun. Podnikatel Pitr stále tvrdí, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě. Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v jeho kauze k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. NS dal následně Pitrovi a s ním odsouzenému Miroslavu Provodovi novou šanci na obnovu řízení. Návrhem na obnovu se musí znovu zabývat Městský soud v Praze.

Starosta Prahy 5 Jančík rezignuje na svůj post

Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) doručil na městský úřad svou rezignaci. Jančík dlouhodobě čelil kritice nejen od opozice, ale i od členů vedení pražské ODS. Těm nakonec v červnu slíbil, že ke konci července sám rezignuje na funkci starosty Prahy 5 i předsedy oblastní organizace ODS v Praze 5. Městskou část až do říjnových komunálních voleb pravděpodobně povede první místostarosta Petr Horák (ODS). Jančík také na středečním jednání ODS v Praze 5 oznámí svou rezignaci na post předsedy této oblasti. Tu podle něj do voleb povede první místopředseda a starosta Velké Chuchle Stanislav Fresl. Starosta zopakoval, že nebude v podzimních volbách nikde kandidovat.

Děkan plzeňských práv Pospíšil rezignuje na svou funkci

Děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil (ODS), který se stal ministrem spravedlnosti v nové vládě, předá v pátek rektorovi Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) rezignační dopis. Až do voleb nového děkana povede fakultu současný proděkan Karel Eliáš. Pospíšil chce na právech dál působit na částečný úvazek jako učitel. Vedením práv byl pověřen loni v září, v listopadu byl zvolen děkanem. Už tehdy avizoval, že ve škole nezůstane po celé funkční období, ale setrvá po dobu reforem. Nového děkana by měl akademický senát volit v září.

MD zastaví většinu dopravních staveb

Plánované snížení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok o 17 miliard korun a letošní výpadek příjmů fondu téměř o čtyři miliardy směřují k okamžitému zastavení většiny dopravních staveb. Uvedl to mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Výstavba se podle něj zřejmě začne ukončovat už od srpna. Stavba jihozápadní části pražského okruhu, jejíž otevření je plánováno na konec září, podle něj ale zřejmě neskončí. "Zastavení téhle stavby by byla katastrofa," řekl mluvčí. Podle aktuálního návrhu rozpočtu má stát poslat příští rok fondu dopravy necelých 31 miliard korun, letos je to 48 miliard. Jde o součet dotace ze státního rozpočtu, daňových a nedaňových příjmů a dluhopisových programů. Fondu se ale nedaří naplnit daňové příjmy ani letos, propad je zatím 2,4 miliardy, navíc hrozí zkrácení letošní dotace o 1,2 miliardy. Kromě národních zdrojů investuje SFDI ještě peníze z evropských fondů.

ČR selhává v boji proti úplatkům v mezinárodním obchodě

Česká republika spolu se Slovenskem nadále selhává při prosazování úmluvy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o zákazu uplácení v mezinárodním obchodování. Uvedla to nevládní organizace Transparency International (TI) v hodnotící zprávě za loňský rok, která zahrnuje i případy do konce letošního června. Závazky vyplývající z úmluvy OECD podle zprávy aktivně uplatňuje pouze sedm z 36 sledovaných signatářských států. Ze zprávy TI vyplývá, že počet zemí prosazujících zákaz podplácení v mezinárodním obchodě se za posledních šest let zdvojnásobil na šestnáct. Na tyto státy připadá více než 50 procent světového exportu. Dalších dvacet signatářů úmluvy OECD včetně ČR své závazky neprosazuje vůbec nebo jen minimálně, což je podle TI znepokojující. Česká pobočka TI proto vyzvala českou vládu a parlament, aby Praha začala své závazky urychleně prosazovat.

Nejvyšší soud odmítl dovolání Altnera kvůli ČSSD

Nejvyšší soud (NS) nevyhověl dovolání právníka Zdeňka Altnera proti verdiktu, jímž soud v roce 2007 zamítl jeho návrh na prohlášení konkurzu na majetek ČSSD. Důvody rozhodnutí Nejvyššího soudu jsou formální. Altner nedoplnil potřebným způsobem své dovolání. Altner je v dlouholetém sporu s ČSSD kvůli odměně za právní zastupování ve sporu o Lidový dům. Podal desítky žalob a ústavních stížností. Alnerovy návrhy na vyhlášení konkurzu na ČSSD odmítly Městský soud i Vrchní soud v Praze s tím, že ČSSD nevykazuje znaky úpadku. Poté Altner podal takzvané blanketní dovolání, které ale neobsahovalo podrobnou argumentaci a dovolací důvody. Slíbil, že později vše doplní, což podle NS neudělal.

Padl trest za nevýhodný prodej nemovitostí FDM

Za nezákonný a nevýhodný prodej nemovitostí Fondu dětí a mládeže (FDM) uložil soud bývalému likvidátorovi Pavlu Žákovi tříletý podmíněný trest. Převodem 36 budov či pozemků podle soudu způsobil škodu přes 215 milionů korun. Trestní senát tak uznal Žáka vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat. FDM vznikl v roce 1993 a převzal majetek někdejšího Svazu socialistické mládeže (SSM). Po vyhlášení likvidace FDM mohl majetkem disponovat jedině Žák, který jej měl postupně převádět na různá sdružení dětí a mládeže. V druhé polovině roku 2004 však přestal podle obžaloby pozemky a budovy bezúplatně převádět na organizace a začal je prodávat soukromým firmám. Desítky nemovitostí po celé republice tak byly údajně prodány pod cenou. Žák tvrdí, že se po celou dobu likvidace fondu řídil zákonem. Podle svých slov nezjišťoval, jaká byla tržní cena prodávaných nemovitostí, protože musel vypsat veřejnou soutěž.

ČEZ chce koupit v Rumunsku malé vodní elektrárny

Elektrárenská společnost ČEZ plánuje investovat do koupě čtyř malých vodních elektráren v Rumunsku kolem 45 milionů eur (1,1 miliardy Kč). Řekl to rumunskému listu Ziarul Financiar finanční šéf místní pobočky ČEZ Leon Vrška. Elektrárny vlastní jedna soukromá rumunská firma a jejich úhrnný výkon činí 25 megawatů. "Investice do tohoto typu energie mají hodnotu kolem 1,8 milionu eur na megawatt," dodal Vrška. ČEZ má v Rumunsku podíl na společném podniku pro výstavbu dvou nových bloků rumunské jaderné elektrárny Černavoda. Kromě toho buduje poblíž rumunského pobřeží Černého moře největší evropskou pozemní větrnou farmu o instalovaném výkonu 600 MW a za nákladů 1,1 miliardy eur.

ÚS zastavil řízení s kapitulou ve sporu o katedrálu

Ústavní soud (ÚS) se už podle všeho nebude zabývat vlastnictvím katedrály svatého Víta. Soud podle očekávání zastavil řízení o stížnosti Metropolitní kapituly u svatého Víta ve sporu o katedrálu. Kapitula stížnost v návaznosti na dohodu mezi státem a církví stáhla. ÚS nadále pokračuje v řízení s Kolegiátní kapitulou Všech svatých, která své podání zpět nevzala. Kolegiátní kapitula se ale v původním řízení nedomáhala vydání katedrály, ale kostela Všech svatých. Svatovítského chrámu by se tak výsledné rozhodnutí ÚS nemělo týkat. Metropolitní kapitula vzala stížnost zpět už v červnu. Ústavní soudci ještě asi měsíc čekali, zda na dohodu nezareaguje také kolegiátní kapitula, která je sice součástí římskokatolické církve, ale nepodléhá pražskému arcibiskupství. Nakonec soudci řízení zastavili jen ve vztahu k metropolitní kapitule. "V řízení před Ústavním soudem je dále pokračováno se stěžovatelem Kolegiátní kapitulou Všech svatých na Hradě pražském, který ústavní stížnost nevzal zpět," stojí ve stručném usnesení senátu se zpravodajem a předsedou Vojenem Güttlerem.

Turisté budou v katedrále sv. Víta opět platit vstupné

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě budou od začátku srpna návštěvníci opět platit vstupné. Zadarmo se dostanou jen do malé části katedrály u vchodu. Historická část bude přístupná jen s platnou vstupenkou v rámci prohlídkových okruhů. František Kadlec ze Správy Pražského hradu řekl, že opatření zamezí tvorbě dlouhých front a urychlí prohlídky katedrály. Od začátku srpna se návštěvníci, kteří zaplatí za prohlídku v rámci jednoho ze dvou okruhů, dostanou do katedrály rychleji a budou si moci prohlédnout celou historickou část budovy, mimo jiné i kapli svatého Václava a náhrobky přemyslovských králů a knížat.

Praha hostí členy národních organizací Mensa

Praha hostí více než 400 členů národních organizací Mensa z 28 zemí čtyř kontinentů. Oznámil to předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein. Organizace sdružuje vysoce nadprůměrně inteligentní lidi ze všech koutů světa. V Česku se koná pětidenní Evropské výroční setkání členů Mensy (EMAG 2010) vůbec poprvé. Mezi delegáty jsou podle Blumensteina emeritní předsedové mezinárodní organizace Mensa Chris Leek z Británie a Jim Werdel z USA, osmdesátiletá čestná prezidentka Abbie Salnyová, americká psycholožka, která celý svůj život zasvětila vzdělávání nadaných dětí, i nynější předseda Willem Bouwens z Nizozemska. Do Prahy míří také předsedové většiny národních poboček Mensy, a to i z exotických zemí, jako je Malajsie nebo Indie. Na výroční setkání bude v Praze vysoká koncentrace špičkových odborníků na informační technologie, matematiku, ekonomiku, management, public relations, astronomii, psychologii či vzdělávání. V programu je více než pět desítek přednášek a workshopů.

Šéf pavilonu na Expo má obavy, zda expozice vydrží nápor lidí

Kvůli nečekaně velkému zájmu o český pavilon na výstavě Expo 2010 začíná mít generální komisař expozice Pavel Stehlík obavy o to, zda nápor lidí pavilon vydrží i další tři měsíce do konce výstavy. Světová výstava v Šanghaji se 1. srpna přehoupne do druhé půlky. Češi počítali s tím, že pavilon zvládne během půl roku pojmout asi tři miliony lidí. Jenže tolik do něj zavítalo už v prvních třech měsících. Exponáty, hlavně ty interaktivní, tak čekají opravy a repase, aby vydržely až do konce výstavy v říjnu. Podle nových odhadů navštíví český pavilon na EXPO kolem sedmi milionů lidí. Technické potíže začaly trápit i zázemí pavilonu, uvedl Stehlík. Ventilaci a klimatizaci zanáší velmi rychle mastnota, která je v horkém a vlhkém šanghajském ovzduší. V této části Číny budou teploty šplhající až ke 39 stupňům Celsia navíc panovat další dva měsíce.

Dokumenty z cyklu Děti 50. let se představily v New Yorku

V New Yorku se v úterý večer představily dokumenty ze zatím sedmidílného cyklu České televize Děti 50. let. Čtyři příběhy dětí politických vězňů odsouzených v prvních letech komunistického režimu na Newyorském mezinárodním festivalu nezávislého filmu a videa (NYIIFVF), uvedla producentka Zuzana Dražilová. ČTK po promítání řekla, že o festivalu, který se zaměřuje především na nezávislé a undergroundové tvůrce, předtím neznali ani její známí z filmového průmyslu v New Yorku. Účast na akci ale podle ní byla rozhodně přínosná. "Myslím, že hodnotné bylo už jen to vidět v jiném kontextu, než například, když jsme premiérovali všech těch sedm dokumentů v kině Světozor, tak najednou to člověk vidí úplně jinou optikou," uvedla Dražilová. První část cyklu, který vytváří studenti FAMU, se věnovala dcerám politických vězňů. Nyní se chystá sedm dílů zaměřených na syny obětí komunistického režimu.

Výstava odhaluje osudy českých Židů zavlečených do Běloruska

Osudy českých Židů zavlečených do běloruských ghett a vyhlazovacích táborů odhaluje výstava Židovského muzea v Praze v Galerii Roberta Guttmanna. Tábory vyrostly za druhé světové války na mnoha místech obsazené východní Evropy, dnes jsou jejich jména téměř zapomenuta. Cílem výstavy je připomenout temnou historii. Představuje tři hlavní místa, kam byli čeští Židé deportováni. Jde o ghetto v Minsku, vyhlazovací tábor v Malém Trostinci a železniční zastávku v Baranoviči. Za pouhý rok, od října 1941 do října 1942, bylo do táborů v Pobaltí, Polsku a Bělorusku deportováno téměř 50.000 Židů, přežilo jich 549. Na výstavě si lidé mohou přečíst svědectví čtyř vězňů doplněná o výpovědi příslušníků SS a místních kolaborantů. "Tato výstava je takovým symbolickým náhrobkem pro oběti, které skutečný hrob většinou nemají," řekl vedoucí oddělení pro dějiny holokaustu z Židovského muzea v Praze Michal Frankl.

Loach na LFŠ uvede film a převezme ocenění

Legendární britský filmový režisér, klasik žánru sociálně-kritického filmu Ken Loach v Uherském Hradišti uvádí několik svých snímků, mezi nimi jsou Sladkých šestnáct let (2002), Něžný polibek (2004), Hledá se Eric (2009) a Výhybkáři (2001). Večer převezme od slavného slovenského komentátora Karola Poláka cenu Asociace českých filmových klubů (AČFK). Do Uherského Hradiště režisér dorazil v rámci největší nesoutěžní filmové přehlídky v Česku - Letní filmové školy (LFŠ). Loach patří mezi nejvýznamnější představitele filmového sociálně-kritického realismu. Tvůrce s výrazně levicovými názory a silným sociálním cítěním ve svých pronikavých tragikomických dramatech představuje postavy ze slabších sociálních vrstev, které při hledání zaměstnání i v lidské důstojnosti leckdy překračují zákony.

Světoznámá baletka Klimentová vystavuje snímky baletek

Zákulisí baletu viděné hledáčkem fotoaparátu světoznámé české primabaleríny Darii Klimentové představuje výstava v pražské galerii Artfoto. Návštěvníci tak mohou obdivovat snímky z šaten a zákulisí baletního prostředí, které Klimentové umělecký kolega Jaroslav Pejčoch obohatil o nový rozměr metodou takzvané manipulované fotografie. Klimentová fotografuje asi deset let. Na současné výstavě zaujmou například snímky jejích kolegyň z Anglického národního baletu Adély Ramirézové a Tamary Rojové. Cit pro detail vynesl její fotografie do anglických baletních kalendářů, katalogů tanečních potřeb a časopisů. Také se ve světě dočkala několika výstav. Současná expozice se koná u příležitosti osmého ročníku mistrovských kurzů baletu Masterclass, jichž je Klimentová iniciátorkou a uměleckou ředitelkou. Výstava potrvá do 10. září.

Festival České hrady.cz pokračuje na Rožmberku

Na hradě Rožmberk bude v pátek a sobotu pokračovat hudební festival České hrady.cz. Památka ze 13. století je čtvrtou zastávkou v rámci osmitýdenní akce. Program v páteční podvečer v areálu hradu zahájí koncert slovenské zpěvačky Kataríny Knechtové. V pátek večer se divákům představí také Tomáš Klus a bratři Ebenové. V sobotu vyrostou v areálu poblíž hradu dvě velká pódia, na nichž vystoupí například Wohnout, Support Lesbiens, Aneta Langerová, Monkey Business, Sunshine nebo Vypsaná Fixa. Hudební festival České hrady.cz loni navštívilo za pět prázdninových víkendů 30.000 lidí. Letos se program nově rozšířil i na Moravu a organizátoři očekávají návštěvnost až 50.000 lidí. Na předchozí tři akce přišlo už kolem 16.500 návštěvníků.

Restaurátoři našli díky zlodějům na obraze cennou původní malbu

Restaurátoři v Mikulově na Břeclavsku zjistili při obnově jednoho z cenných historických obrazů, znázorňujících ukřižování Ježíše Krista, že pod vrchní malbou se nachází původní z počátku 16. století. ČTK to řekl ředitel mikulovského muzea Petr Kubín. Doplnil, že nyní odborníci pracují na odhalení původní malby na díle. Obraz bude vystaven na tamním zámku přibližně za dva roky. Nález se podařil jen díky zlodějům. Ti rozměrné dílo vysoké 2,9 metru a široké 2,5 metru před několika lety ukradli z kostela svatého Šebestiána na mikulovském Svatém kopečku. Dílo se později našlo v katastrofálním stavu na půdě jednoho z rodinných domů v Rakousku. Bylo vráceno zpět na Moravu. Při jeho prohlídce před zahájením restaurátorských prací se náhle zjistilo, že v prasklinách v malbě prosvítá původní kresba. Tématem původního, ale i svrchního vyobrazení bylo ukřižování Krista. Proč byl původní obraz přemalován, se zatím neví.

Ze sportu:

HC Lev se sídlem v Popradu nebude v ročníku 2010/11 hrát v Kontinentální hokejové lize. Rada ředitelů KHL kvůli průtahům ze strany slovenského svazu a blížícímu se startu sezony působení Lva v soutěži zamítla.

Fotbalisté Ostravy si k prvnímu utkání 3. předkola Evropské ligy do běloruského Mogilevu jedou pro výsledek, který by v domácí odvetě mohli využít k postupu. Čtvrteční duel začne na půdě sedmého celku běloruské ligy v 18 hodin.

Fotbalisté pražské Sparty vyrazí k odvetě 3. předkola Ligy mistrů do Poznaně s těsným jednobrankovým náskokem. V prvním duelu čeští mistři zvítězili 1:0, když jejich nápor v závěru korunoval brankou v 76. minutě obránce Erich Brabec. Odveta je na programu příští středu na polské půdě. Postupující celek bude dělit už jen jeden dvojzápas od základní skupiny Ligy mistrů, kde Sparta startovala naposledy před pěti lety.

Zuzana Hejnová a Zuzana Bergrová postoupily na atletickém mistrovství Evropy v Barceloně do středečního semifinále závodu na 400 metrů překážek. Hejnová, která je považována za jednu z českých medailových nadějí, svůj rozběh vyhrála a celkově dosáhla pátého času 55,36 sekundy. Účast ve finále si večer vybojovali běžkyně Lenka Masná na 800 metrů, oštěpařka Barbora Špotáková, která hned prvním hodem dosáhla výkonu 65,56 metru, a výškař Jaroslav Bába. Ten v kvalifikaci překonal 226 centimetrů, víc nikdo z jeho soupeřů neskočil. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková hladce postoupila do finále mistrovství Evropy. Limit 440 cm zdolala na první pokus svým druhým skokem v kvalifikaci. Denisa Rosolová poběží na mistrovství Evropy v Barceloně finále čtyřstovky.

Neuspěla naopak diskařka Věra Cechlová, bronzová medailistka z MS 2005, která v kvalifikaci neměla ani jeden platný pokus. V kvalifikaci koulařek skončila Jana Kárníková výkonem 15,56 metru poslední.

Karel Abraham pojede příští rok MS silničních motocyklů jak první Čech v elitní třídě MotoGP. Brněnský jezdec uzavřel roční smlouvu s Ducati.

Krátce o počasí v České republice:

Ve čtvrtek čekáme většinou oblačno, místy přeháňky. Teploty 19 až 23 stupňů.