Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Radek John nemůže hlasovat v referendu VV

Předseda Věcí veřejných Radek John se nemůže účastnit internetového referenda své strany o koaliční smlouvě, nestačil se totiž zaregistrovat. "Všichni jsou véčkaři kromě Johna, který si to zapomněl zabezpečit," prohlásil John. V České televizi také řekl, že očekává platné hlasování, neboť počet hlasujících už patrně překročil nutné desetiprocentní minimum pro účast. John uvedl, že vychází z bleskového telefonického průzkumu u "véčkařů". O koaliční smlouvě a tím i vstupu do vlády hlasují příznivci strany po celý víkend až do pondělních 10:00.

John by mohl odvolat policejního prezidenta Martinů

Budoucí ministr vnitra a vicepremiér Radek John (VV) připustil, že by mohl odvolat policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Johnovi totiž mimo jiné vadí, že policie nešetří. John v České televizi řekl, že až nastoupí do úřadu, představí kompletní reformu, jejíž součástí budou i personální změny. Podle Johna skončí například i náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. John připomněl, že na pozici prvního náměstka ministra vnitra bude člověk z ODS. Komorouse John jako náměstka nechce. "Pana Komorouse si vážím za jeho činnost v protidrogové politice, ale náměstkem nebude," konstatoval.

Kocourek připustil snížení počtu úředníků na MPO

Snížení mzdových nákladů o deset procent a zefektivnění chodu ministerstva průmyslu a obchodu plánuje kandidát na post ministra průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Pravděpodobný budoucí ministr připustil, že kvůli menšímu objemu peněz určených na mzdy možná bude muset zredukovat počet zaměstnanců MPO. Personální změny ve vedení MPO zatím nechystá. Úspory budou muset najít také šéfové podřízených organizací, jako je CzechInvest či CzechTrade. Kocourek nevyloučil, že tyto dvě organizace by se v budoucnu mohly sloučit. "Úspory možná vedení těchto organizací donutí k tomu, aby uvažovala o tom, zda je lepší se spojit s někým a společně ušetřit na to, aby agentura mohla zaplatit kvalitní zaměstnance," podotkl Kocourek.

Filip zpochybnil sponzora TOP 09

Jeden z dárců strany TOP 09, opavská strojírenská firma OSTROJ, je podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa spojena s podezřelou kauzou z doby působení Miroslava Kalouska na ministerstvu financí. Stát při ní prodělal stovky milionů korun, uvedl Filip v prohlášení, které odeslal ČTK. Naznačil tak možnou korupci. Kalousek obvinění odmítá, zdůraznil, že žádný dárce strany nemůže očekávat protislužbu. Společnost Ostroj letos darovala straně TOP 09 sponzorský dar milion korun. Filip v té souvislosti upozorňuje na to, že začátkem roku 2008 byla podle něho "podvodným způsobem" vymazána zástavní práva k nemovitostem Ostroje. Společnost přitom prý měla z roku 2001 dluh vůči státu ve výši 533 milionů korun. Kalousek tvrdí, že si na kauzu společnosti Ostroj nepamatuje. Doplnil, že pokud je Filip přesvědčen, že se někdo podvodným způsobem obohatil o stovky milionů korun, pak předpokládá, že sám podal trestní oznámení.

Do Česka přijede šéf vojenského výboru NATO Di Paola

Ve čtvrtek přijede do Česka předseda vojenského výboru NATO Giampaolo Di Paola. Šéf nejvyššího vojenského orgánu aliance se v pátek setká s náčelníkem generálního štábu české armády Vlastimilem Pickem. Bude s ním jednat mimo jiné o zahraničních misích NATO, zapojení českých vojáků do operací v Afghánistánu a o transformaci české armády. O posílení české vojenské účasti v Afghánistánu žádá mezinárodní společenství v čele s USA. NATO se v zemi snaží vytvořit funkční armádu a policii a naléhavě žádá členské země o pomoc s výcvikem. Česká vláda navrhla, aby Česká republika současný kontingent v Afghánistánu, který tvoří 535 vojáků, navýšila o dalších 55 kvůli výcviku afghánské policie a ochraně polské základny v provincii Ghazní. Pravicově laděný Senát to už v březnu schválil, ve sněmovně tomu ale zabránila levice. Di Paola by se měl setkat rovněž s prezidentem Václavem Klausem a s ministrem obrany.

Bagrista, kterého zavalila zemina v tunelu Blanka, skončil na JIP

Bagrista, kterého v noci na úterý uvěznil zával v tunelu Blanka, skončil na jednotce intenzivní péče příbramské nemocnice. Podle informací ČTK se u něj objevilo podezření na embolii. Mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková ČTK pouze potvrdila, že zdravotníci u Dobříše pomáhali muži s těmito problémy. Dělník neměl po vyproštění ze závalu žádná viditelná poranění a sám údajně říkal, že je v pořádku. Po lékařském ošetření byl propuštěn do domácího léčení. Propadem tunelu Blanka by se měl zabývat mimo jiné sněmovní hospodářský výbor.

Brněnský Siemens dodá do Baku parní turbínu za 190 mil. Kč

Brněnská společnost Siemens Industrial Turbomachinery dodá hlavnímu městu Ázerbájdžánu Baku parní turbínu, která bude v tamní městské spalovně odpadů vyrábět elektrickou energii. Hodnota zakázky je zhruba 190 milionů korun. První městská spalovna v Baku má být zprovozněna do roku 2012. Turbíny z brněnského podniku Siemens vyrábějí elektrickou energii například ve Velké Británii, Belgii, Nizozemsku, Itálii či Kanadě. Letos budou turbíny Siemens zprovozněny také v městských spalovnách v Brně a Praze.

V Karlových Varech zvítězil švédský snímek Moskytiéra

Vítězem 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je film Moskytiéra španělského režiséra Augustího Vily. Zvláštní cenu poroty si z ceremoniálu ve Velkém sále Thermalu odnesl režisér Jan Svěrák za snímek Kuky se vrací. Křišťálový globus za přínos světové kinematografii získal ruský režisér Nikita Michalkov. Cenu za režii udělila mezinárodní porota chorvatskému režisérovi Rajku Grličovi za film nazvaný Zůstane to mezi námi. Grlič před 40 lety studoval režii na pražské FAMU u Elmara Klose. Ceny za nejlepší herecké výkony byly uděleny Anais Demoustierové ve francouzském filmu Sladké zlo a ex-aequo Mateuszi Košciukiewiczovi a Filipu Garbaczovi za role v polském snímku Matka Tereza od koček. Zvláštní uznání patří ruskému filmu Jiné nebe, který natočil režisér Dmitri Mamulia, a také íránskému filmu Jsou věci, které nevíš, jehož režisérem byl Fardin Saheb Zamani. Celovečerní debut Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle, rovněž uvedený v hlavní soutěži, vyšel naprázdno. Bez ocenění zůstaly i časosběrný projekt dokumentaristky Heleny Třeštíkové s názvem Katka, zařazený do soutěže dokumentů, a dva debuty - Zoufalci Jitky Rudolfové v sekci Na východ od Západu a road movie Dvojka Jaroslava Fuita, který se objevil v soutěžní sekci Fórum nezávislých.

Karlovarský festival navštívilo 127.000 diváků

Celkem 126.808 diváků, o necelých pět tisíc méně než loni, usedlo před filmovými plátny během karlovarského festivalu. V sobotu ukončilo jeho 45. ročník předávání cen. Organizátoři na festivalu zaznamenali 11.105 akreditovaných návštěvníků, pro které připravili 413 filmových představení. Uvedli na nich celkem 207 filmů, z toho 173 hraných a 34 dokumentů, z nichž mělo 15 světovou, 29 mezinárodní a 10 evropskou premiéru. Před rokem skončil 44. ročník s bilancí 232 snímků uvedených na 464 projekcích. Příští ročník MFF začne 1. července 2011.

Festival Prague Proms pokračoval hudbou z Hollywoodu

Koncertem s názvem Hollywoodská noc IV. v neděli ve Smetanově síni Obecního domu v Praze pokračoval šestý ročník festivalu Prague Proms. V podání Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) pod vedením Kryštofa Marka zazněly melodie ze známých filmů, jako jsou Čelisti, Barbar Conan, Statečné srdce, Zorro (Tajemná tvář), Vlasy či Rocky. S ČNSO vystoupili zpěváci Alena Průchová, Naďa Wepperová, Jiří Březík a Dasha, která je známá spíše z oblasti populární hudby a v současné době působí na scéně Hudebního divadla Karlín v muzikálu Carmen. Festival Prague Proms nabízí pestrou nabídku od hudby skupiny Beatles přes jazz až po italské árie. Na akci zazněla i pocta Gustavu Mahlerovi u příležitosti 150. výročí jeho narození. Festival uzavře 22. července koncert složený z Verdiho předeher a árií nazvaný Notte alla Scala, při němž ČNSO povede Marcello Rota.

V Boskovicích končí festival věnovaný židovské čtvrti

V Boskovicích na Blanensku končí 18. ročník festivalu věnovaného místní židovské čtvrti. Akce se podle pořadatelů ze sdružení Unijazz zúčastnilo kolem 4000 lidí. Festival podobně jako v minulých letech ovládl celé město, především pak jeho historickou část v bezprostředním okolím zámku a hradu. K hlavním hvězdám hudebního programu patřily skupiny WWW, Tata Bojs, Živé kvety, Traband, Vladimír Mišík, Ty Syčáci a další zástupci alternativy, rocku, folku, etnické hudby, jazzu a různých menšinových žánrů. Zajímavostí byly on-line přenosy vybraných koncertů nebo autorské čtení Radky Denemarkové. Ta se rozhodla k unikátnímu počinu, kdy četla ze svého díla non stop 24 hodin. Svým počinem chtěla autorka knihy Peníze od Hitlera upozornit na osudy Židů. Festival v Boskovicích v devadesátých letech vznikl zejména proto, aby upozornil na zchátralý stav unikátní židovské čtvrti. Většina památek již byla od té doby zrenovována.

U obce Želeč na Táborsku hořela skládka odpadu

U obce Želeč na Táborsku v neděli hořela skládka komunálního odpadu. Zasahovalo zde pět hasičských jednotek. Asi po hodině byl požár lokalizován, nikdo nebyl zraněn. Příčiny požáru se teprve zjišťují, řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

Sport

Čeští tenisté porazili Chile ve čtvrtfinále Davisova poháru 4:1. V nedělních dvouhrách nejprve snížil stav domácí Jorge Aguilar, který porazil Lukáše Dlouhého ve dvou setech 6:1 a 7:6. V závěrečném duelu pak Ivo Minář porazil Cristobala Saaverdu-Corvalana 7:6 a 6:2.

Celkem devět českých tenistek se nakonec dostalo přímo do hlavní soutěže turnaje ECM Prague Open, který začne v pondělí na pražské Štvanici s dotací 220.000 dolarů. Nejtěžší los má čerstvá vítězka juniorky ve Wimbledonu Kristýna Plíšková, která v 1. kole narazí na španělskou antukářku Anabel Medinaovou.

Ani ve třetím závodu nenašel skifař Ondřej Synek přemožitele a popáté v kariéře ovládl celkové hodnocení Světového poháru. Stejně jako v Bledu a v Mnichově vyhrál i v nedělní regatě v Lucernu. Demonstroval tak skvělou formu, která by měla gradovat ziskem zlaté medaile na listopadovém mistrovství světa na Novém Zélandu. Skifařka Miroslava Knapková skončila ve finálovém závodu SP v Lucernu druhá za běloruskou legendou Jekatěrinou Karstenovou-Chodotovičovou.

Sestry Jitka a Lenka Antošovy vybojovaly ve dvojskifu celkově druhé místo ve Světovém poháru. V závěrečném závodu v Lucernu zopakovaly čtvrtou příčku z května z Bledu a spolu se stříbrem z Mnichova nasbíraly 14 bodů. Ke konečné druhé příčce za suverénními Britkami Anně Watkinsové a Katherině Graingerové jim pomohla absence Číňanek.

Liberecký fotbalista Bořek Dočkal se stal nejméně na rok hráčem tureckého Konyasporu. V klubu podepsal roční hostování, smlouva mezi kluby však obsahuje také opci o přestupu, pak by fotbalista získal další tříletý kontrakt.

Vítězem cyklistického závodu Czech Cycling Tour se stal Leopold König, druhý skončil Tomáš Bucháček. Závěrečnou etapu vyhrál Alois Kaňkovský.

Český cyklista Roman Kreuziger z Liquigasu obsadil čtvrté místo v druhé horské etapě Tour de France, což pro něj značí nejlepší dílčí umístění ve slavném závodu. V celkovém pořadí se tak posunul po osmém dnu na sedmou příčku.

První jízdu mistrovství světa superbiků v Brně vyhrál třiadvacetiletý Brit Jonathan Rea na hondě před vedoucím jezdcem seriálu Italem Maxem Biaggim na aprilii, v odpolední druhé jízdě si pak oba nejlepší závodníci pořadí vyměnili. Jakub Smrž ani jednu jízdu nedokončil.

Počasí v České republice

Od jihozápadu k nám stále proudí velmi teplý vzduch, v noci tak bude kolem 17st. Celsia. Ve dne se teploty znovu vyšplhají až k 36 stupňům. I pondělí bude jasné až polojasné, jen při přechodně zvětšené oblačnosti, hlavně na horách, se ojediněle objeví bouřky.