Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Klaus jmenuje vládu 13. července

Prezident Václav Klaus jmenuje novou vládu v úterý 13. července v 10:00 na Pražském hradě. Podle ústavy má pak kabinet do 30 dnů předstoupit před sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry. Vzhledem k tomu, že vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) má v dvousetčlenné dolní komoře k dispozici 118 poslanců, očekává se, že důvěru získá. O datu jmenování vlády na webu Pražského hradu informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Premiéra Petra Nečase (ODS) Klaus do funkce jmenoval už koncem června. Jednání mezi ODS, TOP 09 a VV od té doby pokročila. Strany se už dohodly na rozdělení vládních křesel v poměru ODS šest, TOP 09 pět a VV čtyři. Straničtí lídři se nyní pokusí uzavřít poslední z programových kapitol - zdravotnictví. Koalice slibuje reformy a rozpočtové úspory. S důvěrou opozice počítat nemůže, podle ČSSD a KSČM na kroky středopravé vlády doplatí lidé s nižšími příjmy.

ČSSD je nespokojena s nabídkou sněmovních výborů

Rozdělení vedení sněmovních výborů a komisí mezi strany budoucí vládní koalice a sociální demokraty a komunisty podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ukazuje, že koalice ODS, TOP 09 a VV chce zmenšit význam sněmovny a marginalizovat opozici. Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Bohuslava Sobotky rozdělení komisí a výborů neodpovídá poměru sil ve sněmovně. Sociální demokraté získali podle předběžných dohod tři výbory, nezáleží přitom podle nich na počtu, ale významu. Přáli si například sociální výbor, slíbeno jim bylo vedení hospodářského, bezpečnostního a mandátového a imunitního. Nesouhlasí ani s obsazením komisí, jako příklad uvedl Sobotka komisi pro použití operativní techniky policie, tedy odposlechů, kterou má řídit zástupce vládní koalice. Sobotka také zopakoval, že ČSSD nepřistoupí na případné nabídky postů náměstků ministrů.

Poslanecký klub ČSSD potvrdil ve funkci předsedy Sobotku

Poslanecký klub ČSSD podle očekávání potvrdil ve funkci svého předsedy úřadujícího šéfa strany Bohuslava Sobotku a zvolil šest místopředsedů. Podle Sobotky zbývá zvolit sedmého. Místopředsedy sociálnědemokratické frakce se stali moravskoslezský poslanec Václav Klučka, jihomoravský Jeroným Tejc, středočeský Jan Hamáček, ústecký Jaroslav Krákora, zlínský Josef Smýkal a poslanec za Liberecký kraj Cyril Zapletal. Expředseda ČSSD Jiří Paroubek, který na svou funkci rezignoval poté, co strana nedosáhla očekávaného úspěchu ve volbách, měl ambici stát se předsedou rozpočtového výboru sněmovny. To ale odmítají vládní strany. Vedení rozpočtového výboru má obsadit ODS.

Poslance Věcí veřejných povede Kristýna Kočí

Novou šéfkou poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) se stala Kristýna Kočí. Potvrdil to poslanec a budoucí ministr dopravy za VV Vít Bárta. Kočí tak ve funkci nahradila Josefa Dobeše, který se má stát ministrem školství. Kočí se už delší dobu účastní vyjednávání o programu budoucí koaliční vlády, kam předsedy ostatních stran doprovázejí mimo jiné právě šéfové sněmovních klubů. Pozici vyjednávačky získala jako autorka volebního programu Věcí veřejných.

Matěj Bárta: ABL se nebude účastnit tendrů v resortech VV

Společnost ABL se nebude účastnit tendrů v resortech, které budou spadat pod správu strany Věci veřejné (VV). O jiné státní zakázky se ale ucházet chce. Novinářům to řekl Matěj Bárta, generální ředitel společnosti a bratr pravděpodobného příštího ministra dopravy Víta Bárty. Oznámil také, že společně se svou manželkou odkoupil od Víta Bárty jeho poloviční podíl v ABL. Matěj Bárta zdůraznil, že ABL nikdy nebyla, není a nebude sponzorem VV. Podpora strany údajně byla soukromou aktivitou jeho bratra. Vít Bárta prý ve společnosti ABL neoficiálně nepůsobí už od loňského roku, kdy se stal Matěj Bárta jejím výkonným ředitelem. Na dotaz, zda mají někteří zaměstnanci ABL vazby na politiky, Bárta odpověděl, že si toho není vědom. Zároveň ale podotkl, že ABL má přes 2000 zaměstnanců, takže není schopen vědět, kdo má jaké politické vazby. ABL patří mezi největší bezpečnostní služby v ČR. Mezi její hlavní zákazníky se řadí průmyslové objekty firem Foxconn nebo TPCA, obchodní řetězce Tesco, Kika či Baumax a několik tuzemských obchodních a administrativních center. V roce 2009 získala roční zakázku na správu několika pražských památek a podle nedávného verdiktu výběrové komise má šanci v ní pokračovat.

Brusel musí Agrofertu zpřístupnit dokumenty Unipetrolu

Česká skupina Agrofert zvítězila u Soudního dvora EU v Lucemburku ve sporu s Evropskou komisí. Ta v minulosti zakázala Agrofertu přístup k dokumentům o koupi Unipetrolu polskou společností PKN Orlen. Soud rozhodl, že počínání komise bylo protiprávní a její rozhodnutí zrušil. Ve středu o tom informoval Soudní dvůr EU. Případ se týká dlouholetých sporů Agrofertu a polského koncernu PKN Orlen, který v roce 2004 koupil českou společnost Unipetrol a transakci v roce 2005 schválila i Evropská komise. Polská média krátce po prodeji ale informovala, že PKN Orlen se v roce 2004 zavázal prodat část Unipetrolu majiteli Agrofertu Andreji Babišovi pod cenou za to, že přesvědčí české levicové politiky, aby při privatizaci rozhodli ve prospěch PKN Orlen. Zrušení této smlouvy by znamenalo pokutu asi 2,2 miliardy korun.

Benešová se omluvila Grygárkovi za výrok o justiční mafii

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se omluvila náměstkovi pražského vrchního státního zástupce Liboru Grygárkovi za to, že ho v souvislosti s vyšetřováním kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka veřejně označila za člena justiční mafie. Učinila tak na základě rozsudku Krajského soudu v Praze z poloviny června. Kauza takzvané justiční mafie však zatím nekončí. Proti rozhodnutí se odvolali nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, exministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a náměstek Vesecké Karel Černovský, kterým soud omluvu nepřiznal.

ČSSD chce za ombudsmanku Šabatovou

Poslanecký klub ČSSD podle očekávání podpořil zvolení Anny Šabatové veřejnou ochránkyní práv. Volba nástupce Otakara Motejla proběhne tento pátek. O termínu rozhodla sněmovna v úvodu schůze. Poslanci ODS se poradí až přímo před volbou. Ani poslanci Věcí veřejných zatím o podpoře některého z kandidátů nerozhodli. Poslanecký klub TOP 09 a Starostové také podpořil Šabatovou, což ji staví do role favoritky. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik již dříve uvedl, že by se mu jako ombudsmanka zamlouvala jak Šabatová, tak předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Kromě Šabatové na tuto funkci kandidují Brožová, dále bývalá poslankyně ODS Eva Dundáčková a občanský aktivista John Bok, které nominoval prezident Václav Klaus. K volbě nového ombudsmana musí podle ústavy dojít do 60 dnů poté, co se úřad veřejného ochránce práv uvolní. Kvůli úmrtí Motejla poslední termín nyní připadá na pátek 9. července.

Motejl byl před smrtí vystaven policejnímu vyšetřování

Policie podle serveru Aktuálně.cz několik měsíců vyšetřovala, jak hospodaří kancelář ombudsmana pod vedením nedávno zesnulého Otakara Motejla. Případ byl těsně před Motejlovou smrtí odložen s verdiktem, že se žádný trestný čin nestal. Brněnští kriminalisté mluví o tom, že vyšetřování případu provázely zákulisní tlaky, uvedl server. Tlaky ve vyšetřování s odkazem na rozhovory s Motejlem potvrdila i jeho bývalá zástupkyně Anna Šabatová. Naopak šéf jihomoravských žalobců Petr Coufal jakékoli nemístné zásahy do vyšetřování odmítá. Vyšetřování kanceláře ombudsmana podle Aktuálně.cz odstartovalo anonymní udání, a to poté, co Motejl loni zjara pronesl svá kritická slova na adresu některých členů údajné justiční mafie. Motejl vyšetřování nesl těžce, o ukončení vyšetřování a očištění svého jména se dozvěděl v den své smrti, píše server. Motejl zemřel letos 9. května ve věku 77 let.

Báňský úřad nařídil přepracování dokumentace k Blance

Báňský úřad nařídil zpracování nového geologického průzkumu a přepracování dokumentace k části tunelu Blanka v okolí Brusnice. Do té doby zakázal další ražbu. Uvedl to ředitel báňsko-technické sekce úřadu Dušan Havel. Úřad tak reagoval na propad tunelu, po kterém v noci na úterý vznikl v Praze 6 kráter. Případ šetří obvodní báňský úřad v Kladně. "Předběžné výsledky šetření by mohly být do dvou měsíců," uvedl Havel. Na šetření může navázat případně správní řízení o udělení pokuty. Podle Havla ale obnovení ražby není závislé na výsledku vyšetřování a správního řízení. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) podá kvůli úternímu propadu tunelu Blanka v Praze 6 trestní oznámení pro podezření z veřejného ohrožení. Po stavební firmě Metrostav, která tunel staví, bude navíc požadovat sankce kvůli nedodržení technologických postupů. Bém to sdělil serveru Lidovky.cz. Současně prý pověřil své právníky, aby začali připravovat potřebné kroky na možné vypovězení smlouvy s Metrostavem.

Policisté našli konopí seté za více než 7 milionů

Kriminalisté odhalili v bývalém průmyslovém objektu v Moravičanech na Šumpersku pěstírnu konopí setého a zajistili v ní rostliny za více než sedm milionů korun. Z nedovolené výroby a nakládání s omamnými psychotropními látkami a jedy obvinili šest cizinců, sdělil šumperský policejní mluvčí Josef Bednařík. Podle informací ČTK se jedná o osoby vietnamské národnosti. Kriminalisté osoby zadrželi koncem minulého týdne. Nejedná se o ojedinělý případ, jednu z největších pěstíren konopí v Česku odhalili letos kriminalisté také například na Jablonecku. Na místě zajistili na 1700 rostlin v různých fázích růstu. Kriminalisté v souvislosti s tímto případem zadrželi dva Vietnamce ve věku 24 a 49 let a obvinili je z nedovolené výroby omamných a psychotropních látek.

Václav Klaus odhalil v Jihlavě památník Gustava Mahlera

Na místě bývalé synagogy v Jihlavě byl k 150. výročí narození hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera (1860 až 1911) otevřen park se skladatelovou sochou. Připomíná sepjetí světoznámého umělce s tímto městem i s Českomoravskou vrchovinou. Mahler se narodil v Kalištích u Humpolce v židovské rodině a v Jihlavě prožil své dětství. Slavnostního odhalení pomníku, jehož autorem je sochař Jan Koblasa, se zúčastnil prezident Václav Klaus. Mahlerovské oslavy vyvrcholily v Kalištích, kde v Mahlerově rodném domě proběhl písňový recitál amerického barytonisty Thomase Hampsona. Před koncertem Hampson společně s Klausem zasadil do tamního mahlerovského rosaria nově vypěstovanou odrůdu růže nesoucí skladatelovo jméno. Závěrečný galakoncert s částí Symfonie č. 2 zvané Vzkříšení a Mahlerovými písněmi v podání Hampsona, švédské mezzosopranistky Anne Sofie von Otterové a norské sopranistky Birgitte Christensenové uzavře devátý ročník Festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2010, který započal 18. května.

O Husův památník se bude starat Církev československá husitská

Husův památník v Husinci do své správy převzala Církev československá husitská. Získala ho od města do pronájmu na 50 let za jednu korunu ročně. Husinec se rozhodl památník pronajmout, protože nemá peníze na renovaci. Nevyšel ani projekt na velkou opravu a vybudování badatelského centra za 150 milionů korun. Církev československá husitská má zpracovány tři možné varianty obnovy památníku. V úvahu připadá obnova výstavy a nejnutnější opravy objektu, další počítá s inovací expozice ve větším rozsahu a třetí variantou je zásadní a rozsáhlá renovace podle již rozpracovaného projektu, včetně vzniku vzdělávacího centra. Uvedl to patriarcha církve Tomáš Butta. Podle něj se počítá s tím, že církev bude žádat o dotace, protože památník je národní kulturní památkou zvláštního významu. Jeho obnova je žádoucí s ohledem na rok 2015, kdy uplyne 600 let od Husova upálení. Církev chce provoz památníku během prázdnin zachovat, Husův rodný dům bude přístupný veřejnosti.

Miniatura ze středověkých Čech se vydražila v Londýně

Za 61.250 liber (1,9 milionu korun) se ve středu v Londýně v aukční síni Christie´s vydražila iluminace Bolestný Kristus pocházející ze středověkých Čech. Jedná se o malbu na pergamenu z počátku 15. století. Celostranná iluminace byla součástí soukromé sbírky středověkých rukopisů a miniatur nazvané Arcana. Kupcem je německý antikvář a obchodník se středověkými knihami a rukopisy Jörn Günther, který žije ve Švýcarsku. "Je politováníhodné, že si české sbírky takovou příležitost nechaly ujít," řekl historik umění Jiří Fajt. Podle něj se taková díla objevují na trhu jen málokdy a cena nebyla vysoká ve srovnání s tím, jakou má miniatura hodnotu. I další odborníci před aukcí tvrdili, že jde o významné bohemikum, které by se měl český stát pokusit v aukci získat, protože většina památek té doby byla zničena nebo se dochovala jen v zahraničí. Ministerstvo kultury však o dotaci na případnou koupi nepožádala žádná ze státních kulturních sbírkových institucí, řekl před dražbou mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Na MFF soutěží čínský snímek Diago

Čínská kinematografie má v soutěži na 45. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech želízko v ohni v podobě světové premiéry snímku Diago režiséra Čch' Čanga, jenž je i autorem scénáře. Do filmové podoby převedl knihu spisovatelky Lio Čch'-chengové při desátém výročí předání bývalé portugalské kolonie Macao pod správu Číny. Film Diago je podle tvůrců melancholickým vyprávěním o pocitu vykořeněnosti, ale i naději, která je spojena s každým hledáním. Čch' Čang pracoval v letech 2000 až 2004 jako režisér v čínské národní televizní společnosti CCTV. Po odchodu se věnoval filmové režii a scenáristice. V roce 2007 získal čínskou výroční cenu za nejlepší scénář za titul Tokijský válečný soud. Jeho film Šachta měl světovou premiéru v soutěži v Karlových Varech před dvěma roky a poté prošel řadou festivalů.

Festival České hrady.cz začne na Točníku

Speciální akustický koncert kapely Kryštof bude součástí první zastávky hudebního festivalu České hrady.cz, která se 9. a 10. července uskuteční na hradě Točník na Berounsku ve středních Čechách. Točník se jako první hrad v rámci osmitýdenního hradního turné otevře v pátek, kdy festival zahájí koncert Kataríny Knechtové. Vystoupí také Gipsy.cz a Dan Bárta & Illustratosphere. V sobotu se areál festivalu přesune pod Točník přímo vedle hradu Žebrák, kde vyrostou dvě velká festivalová pódia, sdělila za organizátory Martina Reková. Festivaly České hrady.cz a Moravské hrady.cz letos nabídnou návštěvníkům na osmi hradech po celé republice dohromady 136 hodinových koncertů s možností návštěvy hradních památek.

Od pátku do úterý zahynulo na českých silnících 26 lidí

Dopravní nehody si o prvním prázdninovém víkendu prodlouženém o dva sváteční dny vyžádaly celkem 26 obětí. Nejtragičtější byl s osmi mrtvými pátek. Tři lidé zahynuli v úterý při srážce osobního auta a rychlíku na železničním přejezdu na Písecku. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. Vysoký počet mrtvých zdůvodnili policisté velkými vedry a hustým provozem. "Počet usmrcených však nelze srovnávat s prvním prázdninovým víkendem loňského roku, neboť vloni nebyly součástí víkendu státní svátky," sdělil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Loni si za první prázdninový víkend vyžádaly nehody 12 obětí.

Ze sportu

Třetí etapu cyklistické Tour de France vyhrál Thor Hushovd z Norska, když ve finiši porazil Brita Thomase Gerainta a Australana Cadela Evanse. Český jezdec Roman Kreuziger skončil se ztrátou jedné minuty a 46 vteřin na 19. příčce a celkově je šestnáctý. Etapa z belgického Wanze do francouzského Arenbergu dlouhá 213 km ho stála hodně sil. "Hlavně, že jsem to přežil bez pádu," uvedl Kreuziger, jenž si v průběžném pořadí polepšil o jedno místo.

Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar bude největším magnetem pro diváky v etapovém závodu Czech cycling tour, který odstartuje čtvrtečním prologem v Olomouci. V pelotonu se Štybar představí i se svými kolegy z belgické stáje Telenet Fidea. Vedle Štybara bude v sestavě i další český reprezentant Petr Dlask či belgičtí cyklokrosaři Bart Wellens a Kevin Pauwels. Nejtěžší etapa čeká jezdce v sobotu ze Šumperka do Uničova, kdy absolvují stojí stoupání na Červenohorské sedlo (1013 m.n.m.), na Vydlí, Karlovu Studánku a Rýmařov.

Sedmnáctiletý fotbalista Tomáš Kalas přestoupil z Olomouce do Chelsea. Talentovaný střední obránce podepsal se slavným londýnským klubem víceletou smlouvu, ale v příští sezoně ještě zůstane v prvoligové Sigmě na hostování. Kalase, který v jarní části sezony už stihl ještě jako šestnáctiletý debut v české nejvyšší soutěži, chtěly i jiné evropské kluby v čele s Arsenalem. "S tak velkým zájmem největších klubů o českého hráče jsem se ještě nesetkal," řekl manažer Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest, která Kalase zastupuje.

Zahájení nové sezony v českém fotbalu obstará poprvé v historii Superpohár, v němž se střetnou ve čtvrtek na pražské Letné fotbalisté mistrovské Sparty a pohárového vítěze z Plzně. Pro oba týmy bude utkání nejen duelem o novou trofej, ale také generálkou na blížící se start ligy a především předkola evropských pohárů.

Čeští tenisté jsou v Chile kompletní a mohou se naplno připravovat na čtvrtfinále Davisova poháru. Do Coquimba, kde se bude od pátku do neděle hrát, dorazil i Ivo Minář, narychlo povolaný za zraněného Tomáše Berdycha. Domácí budou spoléhat pouze na dvojici Nicolas Massu a Jorge Aguilar.

Česká tenisová jednička Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Bastadu do čtvrtfinále. Karolinu Špremovou z Chorvatska porazila 2:6, 7:5 a 6:3. Ve čtvrtfinále narazí na krajanku Barboru Záhlavovou-Strýcovou, která si poradila s uzbeckou soupeřkou Akgul Amanmuradovovou 3:6, 6:4 a 6:0 a o semifinále bude bojovat poprvé v sezoně. Tenistky se utkají podruhé v kariéře, v roce 2003 vyhrála ve třech setech Šafářová.

Basketbalová reprezentantka Jana Veselá odehrála v úterý nejvydařenější zápas ve své krátké zámořské kariéře ve WNBA. K vítězství Seattlu nad New Yorkem 78:70 přispěla deseti body a třemi doskoky, přičemž na palubovce strávila téměř sedmnáct minut.

Vstup na vrchol domácí golfové sezony, kterým bude Czech Open v Čeladné od 19. do 22. srpna, bude pro všechny registrované návštěvníky zdarma. Cílem pořadatelů je zajistit turnaji, který je součástí evropského okruhu, důstojnou diváckou kulisu. V minulém roce stály vstupenky na první dva dny po 600 korunách a na víkendové finálové boje po 900 korunách. Zájemci se mohou registrovat na webu turnaje. Po vyplnění formuláře jim e-mailem přijde zpráva s identifikačním číslem. Následně si diváci mohou vyzvednout elektronickou vstupenku a vytisknout si ji.

Počasí

Bude slunečno, s teplotami mezi 24 a 28 stupni, na horách kolem dvaceti. Foukat bude slabý proměnlivý vítr.