Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Poslanci poprvé po volbách zasednou ve svých lavicích

Poslanci v úterý odpoledne poprvé po volbách zasednou ve sněmovních lavicích na své první schůzi. Ze dvou stovek zákonodárců jich 114 přišlo do sněmovny nově a nahradili kolegy, kteří buď svůj post neobhájili, nebo již kandidovat nechtěli. Schůzi svolala dosavadní první místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která sněmovnu krátce před volbami dokonce vedla. Schůze sněmovny začne ve 14:00. Ještě předtím ale poslanci obdrží osvědčení o svém zvolení. Návrh ustavující schůze obsahuje celkem 17 bodů a jde hlavně o organizační věci. První z nich je slib předsedající a hned poté slib poslanců. Poté budou muset poslanci zřídit volební komisi, zvolit její funkcionáře, vyhlásit lhůty na podávání návrhů na členy mandátového a imunitního výboru a na kandidáty do vedení sněmovny. Předseda ODS Petr Nečas se domnívá, že pokud se nevyskytnou zádrhele a průtahy v jednání, mohla by schůze sněmovny skončit již ve čtvrtek.

Pokud sněmovna skončí ve čtvrtek, vláda v pátek rozhodne o demisi

Pokud ustavující schůze nové sněmovny skončí ve čtvrtek, jak se plánuje, úřednický kabinet Jana Fischera hned v pátek ráno rozhodne o své demisi na mimořádném zasedání, sdělil premiér. Poslanci, zvolení v květnových volbách, se poprvé sejdou v úterý. Schůze je formálním zahájením práce sněmovny, na programu je například složení poslaneckého slibu a volba orgánů sněmovny. Ze zákona plyne, že ihned po konci této schůze musí stávající vláda podat demisi. Vládnout bude do chvíle, kdy prezident Václav Klaus jmenuje nový kabinet. Předseda ODS Petr Nečas, který s lídry TOP 09 a Věcí veřejných vyjednává o většinové koaliční vládě, uvedl, že schůze by mohla skončit ve čtvrtek či v pátek. Občanští demokraté podle něj mají zájem na jejím hladkém průběhu. Petr Nečas, pravděpodobný budoucí premiér, chce jednání o nové vládě ukončit do poloviny července tak, aby se už právě jeho kabinet mohl podílet na přípravě státního rozpočtu pro rok 2011.

Sněmovnu povede asi Němcová, ve vedení bude i TOP 09, VV a ČSSD

ODS obsadí křeslo předsedy sněmovny, o dvě křesla místopředsedů se rozdělí TOP 09 a Věci veřejné. Jedno křeslo místopředsedy sněmovny připadne ČSSD. Dohodli se tak dnes lídři ODS, TOP 09 a VV. Strany rodící se koalice mají ve sněmovně většinu hlasů, mohou tedy svou dohodu prosadit. Počet místopředsedů sněmovny se sníží z pěti na tři. O své místo ve vedení sněmovny přijdou podle této dohody komunisté. ODS a TOP 09 zatím neoznámily, koho do vedení sněmovny postaví. Rozhodnou o tom jejich poslanecké kluby. Pravděpodobnou novou předsedkyní sněmovny je ale první místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová. Lídr ODS Petr Nečas dnes řekl, že ji na tuto funkci poslancům navrhne. Předseda VV Radek John zopakoval, že jeho stranu bude ve vedení sněmovny zastupovat místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová. Kandidátkou TOP 09 by mohla být Vlasta Parkanová, zatím to ale strana nepotvrdila.

Lídři ODS, TOP 09 a VV chtějí od Janoty potvrzení k supertendru

Předsedové ODS, TOP 09 a Věcí veřejných požádají ministra financí Eduarda Janotu o písemné potvrzení, že pokud nebude vybrán vítěz ekologického supertendru, nebude hrozit státu arbitráž. Novinářům to po jednání takzvané koaliční devítky řekl předseda ODS pověřený jednáním o nové vládě Petr Nečas. Formulace přístupu budoucího koaličního kabinetu k pokračování supertendru na likvidaci starých ekologických škod za víc než sto miliard korun je citlivým bodem jednání o ekologickém programu rodící se koalice. Zatímco TOP 09 prosazuje dokončení soutěže, ODS a VV by nejraději zakázku rozdělily do několika menších. Zatím neuzavřená dohoda mezi vyjednávači počítá s tím, že soutěž bude pokračovat, pokud se ale objeví pochybnosti o výhodnosti zakázky pro stát či o její transparentnosti, vláda vítěze nevybere. Janota již dříve obhajoval pokračování v tendru tím, že pokud by se soutěž předčasně zrušila, hrozily by arbitrážní žaloby od uchazečů. Podle ministra je možné tendr ukončit tím, že se nevybere žádná z předložených nabídek. Obří tendr má vybrat vítěze zakázky zhruba na 300 potřebných sanací půdy a podzemních vod u privatizovaných chemiček, dolů nebo strojírenských firem.

Na ombudsmanku nominovány soudkyně Brožová a ministryně Kovářová

Počet kandidátů na veřejného ochránce práv se v Senátu zvýšil na šest. Podle informací ČTK přibyly předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, kterou nominoval senátor za ODS Tomáš Töpfer, a dosavadní ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, jíž navrhl další senátor ODS Jiří Žák. Senát má stejně jako prezident možnost vybrat dva kandidáty, mezi nominovanými bude vybírat na schůzi, která začíná ve středu. Nástupce zesnulého Otakara Motejla bude z nominovaných volit sněmovna. Mezi nominovanými jsou rovněž ombudsmanova zástupkyně Jitka Seitlová, její předchůdkyně v této funkci Anna Šabatová, někdejší poslanec a předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása a další bývalý poslanec, současný náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal, který je prezidentem výboru evropské asociace lidí s mentálním postižením a jejich rodin Inclusion Europe.

Vláda na post předsedkyně ČSÚ navrhla rektorku Ritschelovou

Na post předsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ) vláda prezidentu Václavu Klausovi navrhla rektorku Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Ivu Ritschelovou. Premiér Jan Fischer novinářům řekl, že se prezidentem její nominaci konzultoval. Myslí si, že Ritschelová má pro funkci odborné předpoklady. V čele ČSÚ vystřídá dosavadního místopředsedu Jiřího Křováka, který byl vedením úřadu pověřen po odchodu předsedy Fischera na post premiéra. Jan Fischer řekl, že svého nástupce vybíral ze čtyř až šesti lidí. Na rektorce ocenil reputaci, které se těší, i její zkušenosti ve spolupráci se zahraničím. Splňuje podle něj manažerské parametry a je politicky nezávislá. Iva Ritschelová ČTK řekla, že v čele úřadu zatím není, záleží prý na tom, jak se k návrhu prezident postaví. Český statistický úřad řídil jeho první místopředseda Křovák od dubna loňského roku. Zastupováním ho zmocnil designovaný premiér Jan Fischer, který stál v čele ČSÚ od roku 2003. Když se stal předsedou vlády, musel se podle kompetenčního zákona a zákona o střetu zájmů funkce předsedy ČSÚ vzdát.

Vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína bude Bartuška

Vláda do nové funkce vládního zmocněnce pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín jmenovala Václava Bartušku. Ten současně zůstává ve funkci velvyslance pro energetickou bezpečnost. ČTK to řekl sám Václav Bartuška. "Nebude mít rozhodovací působnost, ale informační a řekněme dohledovou," řekl na tiskové konferenci pod jednání kabinetu premiér Jan Fischer. Bartuška se bude ve věci Temelína podle něj starat hlavně o informační tok mezi vládou a budoucím investorem. Bude také hlídat dodržování všech bezpečnostních požadavků státu. Jmenování nového zmocněnce podle Fischera předcházely konzultace se stranami vznikající vládní koalice a s ČSSD. V současné době pokračuje posouzení dopadů dostavby Temelína na životní prostředí a zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl do roku 2020 uvést do provozu dva nové bloky.

Vláda schválila dohodu s majitelkami pozemků pro D11

Vláda schválila návrhy smluv s majitelkami pozemků potřebných pro výstavbu dálnice D11. Po jejich podpisu se tak vyhnou vyvlastnění parcel. Smlouvy musí podepsat do čtvrtka. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to uvedl ministr dopravy Gustav Slamečka. Majitelky pozemků, Ludmila Havránková a její sestra Jaroslava Štrosová, vládě doručily parafované znění smluv. Pokud by se zněním smlouvy nesouhlasily, stát by pokračoval v procesu vyvlastňování, o kterém vláda dříve rozhodla. "Nyní by již podpisu smluv nic bránit nemělo. Předpokládáme, že po podpisu smluv dojde k jejich plnění," řekl ČTK právní zástupce statkářky Ludmily Havránkové Pavel Černohous. "Pokud získáme pozemky pro výstavbu v nejbližších měsících, čeká nás jako první věc archeologický průzkum a následně výstavba. V tomto případě je možné zprovoznění na jaře 2012," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Stát se snaží dohodnout se statkářkou Havránkovou 16 let, zároveň jedná s její sestrou. Ta má v inkriminovaném území spoluvlastnický podíl na jednom z dotčených pozemků; rozloha podílu je zhruba 1400 metrů čtverečních.

Památku Heliodora Píky v Praze uctili vojáci i politici

Vojenští a političtí představitelé České republiky dnes před budovou generálního štábu zavzpomínali na generála Heliodora Píku. Hrdina obou světových válek byl před 61 lety, 21. června 1949, uznán vinným ze špionáže a vlastizrady a popraven ve vykonstruovaném procesu. Divizní generál Píka zachránil za druhé světové války životy mnoha českých uprchlíků, internovaných zajatců a československých Židů. Jako náčelník československých jednotek v Sovětském svazu věděl příliš mnoho o plánech sovětského vedení na zavedení diktatury proletariátu na osvobozených územích po porážce Německa, čímž se stal po komunistickém puči v únoru 1948 nepohodlným. "Generál Píka musel na popraviště mezi prvními, protože příliš zblízka viděl plány a praktiky komunistů. Snažil se toto nebezpečí pro svou zemi omezit, a tím si určil svůj osud," řekl dnes v projevu předseda Senátu Přemysl Sobotka. Předseda Československé obce legionářské Tomáš Sedláček označil Píku za člověka, který celý svůj život obětoval boji za svobodu, demokracii a spravedlnost československého státu. Zinscenovaný soud s generálem Píkou patří spolu s případem političky Milady Horákové k nejznámějším politickým procesům v komunistickém Československu.

Ředitel ÚSTR odvolal šéfa archivu

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra odvolal šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého. Bukovszky končí i přesto, že rada ústavu Hazdru minulý týden vyzvala, aby tuto zásadní personální změnu nechal až na nového ředitele ústavu. Místopředseda rady Patrik Benda ČTK řekl, že podá návrh na odvolání Hazdry. Podle Bendy rada nemůže jednat jinak, než Hazdru odvolat, protože nerespektoval výzvu radních. Rada se sejde příští týden, o odvolání ředitele by musela hlasovat. "Doporučení rady jsem zvažoval, ale problémy v Archivu bezpečnostních složek jsou vážné a s jejich nápravou je třeba začít ihned," řekl Hazdra s tím, že odklad o několik měsíců by instituci uškodil. Dodal, že jmenuje odbornou komisi, která situaci v archivu posoudí. Také vypíše výběrové řízení na nového šéfa archivu. Toho má vybrat až nový ředitel ÚSTR. Archiv je správní úřad, který je řízen ÚSTR a v odborné činnosti na úseku archivnictví a spisové služby ministerstvem vnitra.

Pojišťovny mají po záplavách nahlášeno 15.700 škod za 1,4 mld Kč

Pojišťovny měly k 21. červnu od klientů nahlášeno po záplavách, které zasáhly v minulých týdnech velkou část Moravy, 15.700 pojistných událostí za celkem téměř 1,4 miliardy korun. Téměř 7400 škod pojišťovny vyřídily a včetně záloh zaplatily klientům asi 223 milionů korun. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila Česká asociace pojišťoven. Pojišťovny odhadují, že klienti nahlásí skoro 19.800 škod za celkem 1,79 miliardy Kč. Například Česká pojišťovna v letošním deštivém létě už eviduje přes 10.000 případů za celkem 550 milionů korun. Nejvíce postiženými oblastmi byly Frýdecko-Místecko (2150 škod), Karvinsko (1445), Přerovsko (1320). Nejčastěji jde o vytopené garáže a sklepy domů, ale také o rozbité střechy a několik poškozených automobilů, na které spadly větve či kusy krytiny.

Čeští studenti nadprůměrně využívají výměnný program EU Erasmus

Česká republika vyslala v akademickém roce 2008-2009 v rámci studijního výměnného programu EU Erasmus do zahraničí 6045 studentů, což bylo v daném roce 1,7 procenta z tehdejšího celkového počtu studentů v zemi. Podíl vyslaných Čechů na celkové studentské obci je tak ale v Česku čtvrtý nejvyšší ze všech 31 zemí včetně nečlenů EU, které se programu účastní. O nových datech dnes informovala Evropská komise. Kromě 27 členů EU se na programu podílí také Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Turecko. Podle EK v loňském školním roce do některého z 31 zahrnutých států vyrazilo téměř 200.000 studentů (198.600), o téměř devět procent víc oproti předchozímu školnímu roku. Vůbec nejvíc jich bylo z velkých zemí Francie (28.300), Německa (27.900) a Španělska (27.400). Avšak pokud se vezme v potaz velikost studentské obce v daných státech a množství vysílaných studentů, na prvním místě je Lucembursko (15,5 procenta), za ním s velkým odstupem následuje Lichtenštejnsko (tři procenta) a Rakousko (1,9 procenta). Hned za ním je Česká republika s podílem 1,7 procenta.

Český lékař bude učit v americkém Houstonu operovat cévy robotem

Primář cévního oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Štádler bude učit lékaře v americkém Houstonu roboticky asistované operace cév. Získal k tomu jako jediný český i evropský lékař povolení od příslušných amerických institucí. ČTK to sdělila Nemocnice Na Homolce. V tiskové zprávě Štádler uvedl, že v texaské Metodistické houstonské nemocnici (Methodist Hospital of Houston) povede pravděpodobně jednou měsíčně operační tým a předá mu své pětileté zkušenosti s tímto typem výkonů. Poznamenal, že nebývá příliš obvyklé, aby v USA povolili vykonávat operace lékaři, který medicínu ve Spojených státech nevystudoval. Štádler je průkopníkem v roboticky asistovaných cévních operacích, a to nejen v Evropě, ale i v zámoří. Robotickou cévní operativou se Nemocnice Na Homolce zařadila mezi přední světová pracoviště, kde se tyto výkony provádějí. V jejich počtu a úspěšnosti je podle prohlášení na prvním místě v pomyslném světovém žebříčku, některé cévní operace provedla ve světové premiéře.

Výrobce cibuláku bojuje o přežití, nad vodou ho drží jen Asie

Možná vůbec nejhorší rok své novodobé existence zažívá výrobce takzvaného cibuláku, Český porcelán z Dubí na Teplicku. Letos má ještě méně zakázek než v krizovém roce 2009 a od letošního dubna byli zaměstnanci často na neplaceném volnu. I díky tomu je hospodaření firmy stále vyrovnané. Nemít alespoň asijská odbytiště cibuláku, už tu nejsme, řekl ČTK ředitel firmy Vladimír Feix. Porcelánky v Česku i Evropě stíhá v posledním desetiletí pokles tržeb a ekonomické potíže. Řada z nich postupně ukončila výrobu, zbytek se potýká s odbytovými problémy a jen stěží hledá nové trhy a produkty. Firmy sráží silná koruna, čínské plagiáty i změna preferencí spotřebitelů. Poslední důvod je patrný i v Českém porcelánu, který patří mezi čtyři producenty cibuláků na světě. Zhruba polovinu produkce vyváží do zahraničí, včetně východní Asie.

Jubilejní sympozium má dodat Českému porcelánu nápady na přežití

Podesáté se letos schází v Dubí na Teplicku skupinka výtvarníků, kterou spojuje zájem o malbu na porcelán. Pozvala je firma Český porcelán, která si od nich letos slibuje, že dodají nové nápady na vlastní tvorbu. Na nich totiž letos bude víc než kdy jindy záviset, zda dokáže porcelánka ustát jeden z nejhorších roků své existence. Sympozium vyvrcholí v pátek a zakončí ho vernisáž v teplickém regionálním muzeu. Jednou z účastnic je i pravnučka vynálezce Františka Křižíka Helena Schmaus-Shoonerová. Na práci této Čechokanaďanky se přijela podívat i kanadská velvyslankyně Valerie Raymondová, která si při té příležitosti prohlédla i celou továrnu.

Běloruské děti stráví týden v jihočeských rodinách

Celkem 14 běloruských dětí dorazí v úterý do Českých Budějovic na sedmidenní pobyt v rámci charitativního projektu Adopce na dálku. ČTK to sdělila vedoucí projektu Taťjána Šeráková. Některé z dětí ze sociálně slabých rodin z oblasti běloruského Brestu nepřijedou na jih Čech poprvé. "Pět z nich bude celý týden na pobytu v rodinách, v nichž už v minulosti bydlelo," uvedla Šeráková. Ostatní účastníci projektu se teprve budou seznamovat s novým prostředím a většinu času stráví ve společnosti Šerákové. "Až poslední tři dny pobytu budou umístěny do rodin, které se o tuto formu adopce také zajímají," řekla Šeráková. Pořadatelé projektu zajistili pro běloruské děti různé akce jako projížďku na lodích po řece Malši, prohlídku zámku na Hluboké nad Vltavou a tamní zoologickou zahradu, výlet na zříceninu Dívčí Kámen nebo návštěvu Třeboně.

Po těžké nemoci zemřel herec Vladimír Dlouhý

Po těžké nemoci zemřel v neděli odpoledne v jedné z pražských nemocnic herec Vladimír Dlouhý. ČTK to oznámila jeho rodina. Dlouhému bylo 52 let. O hercově vážném zdravotním stavu informovala v posledních týdnech některá média. Vladimír Dlouhý vystudoval herectví na konzervatoři v Praze, hrál například v pražském Divadle Na zábradlí a v Divadle na Vinohradech. První jeho výraznou filmovou rolí byl postižený chlapec ve snímku Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže (1970). Kromě filmových a divadelních rolí získal popularitu i účinkováním v televizních seriálech, například v Arabele nebo v Sanitce. Mezi Dlouhého nejúspěšnější filmy posledních let patří drama Bumerang nebo komedie Báječná léta pod psa a Knoflíkáři. "Neodešel mi jenom jeden z nejlepších hereckých kolegů, ale také člověk, jehož jsem si po všech stránkách hluboce vážila. Je to pro mě velice těžká rána," řekla ČTK herečka Jiřina Jirásková. S Vladimírem Dlouhým do posledních chvil stála na jevišti v pražském Divadle Bez zábradlí v inscenaci Příliš drahá Mathilda. Dlouhého ještě jako ředitelka Divadla na Vinohradech sama angažovala. Ocenila, jak statečně s těžkou chorobou bojoval.

Na Šumavu se vracejí někteří vzácní ptáci, tetřívků výrazně ubývá

Návrat některých vzácných živočišných druhů, především ptáků, na území šumavského národního parku zaznamenali v poslední době ochránci přírody. Na Šumavě začal hnízdit vzácný orel mořský, hnízdí tam několik párů sokola stěhovavého, po dlouhých letech poprvé letos zahnízdil, i když neúspěšně, moták pilich. Naopak tetřívků na Šumavě v posledních letech rapidně ubývá a populace je na kriticky nízké úrovni, řekl ČTK ředitel správy parku František Krejčí. "Moták pilich zahnízdil sice neúspěšně, ale po dlouhých letech. Myslím, že v historii národního parku úplně poprvé, na okraji vltavského luhu," uvedl. Za velkou raritu označil také asi před dvěma týdny pozorované jeřáby popelavé na louce u Jezerní slatě.

Filmaři mohou už nyní žádat o podporu svých investic v ČR

Program podpory filmového průmyslu ČR, který koncem týdne schválila Evropská komise, umožní vracet producentům natáčejícím v českém prostředí 20 procent uznatelných nákladů. Ministr kultury Václav Riedlbauch na pondělní tiskové konferenci řekl, že písemné žádosti o podporu mohou už teď filmaři posílat do podatelny jeho úřadu. Účelem programu je podle něj podpora filmové produkce v České republice a zvýšení konkurenceschopnosti českého filmového průmyslu v evropském a světovém měřítku. Program je také dodatečným zdrojem financování české národní kinematografie. Program garantuje, že podpora nebude vyplacena dříve, než producent na území ČR proinvestuje své vlastní finanční prostředky do českých služeb a zboží a následně provede jejich audit. Nejvýznamnějším rysem podpory je, že se peníze vyplácejí až po dokončení projektu.

Režisérka Pavlásková představila v Moskvě svůj film Zemský ráj to na pohled

Jako první český film o disidentech označila česká režisérka Irena Pavlásková svou mrazivou komedii Zemský ráj to na pohled, která soutěží v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě. Snímek na motivy knihy Terezy Boučkové Indiánský běh pojednává o životě v někdejším komunistickém Československu. Oficiálně bude snímek na festivalu promítnut v pondělí. Pavlásková připomněla, že scénáristka filmu Tereza Boučková ve své době také podepsala Chartu 77, výzvu komunistickému režimu, aby dodržoval základní práva zaručená ústavou, což ve své době znamenalo kříž nad kariérou. Předobrazem filmového hrdiny, spisovatele a disidenta Jana Pavla se stal jeden z vůdců Pražského jara v roce 1968, spisovatel a dramatik a pozdější československý a český prezident Václav Havel. Ve filmu se na pozadí historických událostí rozvíjí životní příběh ženy Marty a jejích dvou dcer. Marta se snaží zůstat stranou politiky, ale její bývalý muž i další partneři se aktivně zapojují do disidentského hnutí. "Film Zemský ráj to na pohled do určité míry vypráví i o mé matce, která pochází z Novorosijska, je dcerou pronásledovaného člověka. Tento film je pro mě velmi osobní věcí, zabývá se vážným tématem, které leželo hluboko v srdci i v myslích. To, že jsme se (ženy) osvobodily od totality, cítím jako štěstí," řekla Pavlásková.

Ze sportu:

Fotbalisté Sparty se ve 2. předkole Ligy mistrů utkají s lotyšským mistrem Metalurg Ljepaja. První utkání sehrají na hřišti soupeře. Rozhodl o tom los v sídle UEFA v Nyonu.

Fotbalisté Baníku Ostrava narazí ve druhém předkole Evropské ligy na gruzínský klub WIT Georgia Tbilisi. Rozhodlo o tom losování v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu. První zápas se bude hrát 15. července v Tbilisi, odveta o týden později na Bazalech. Jablonec a Plzeň vstoupí do soutěže až ve třetím předkole, které se bude losovat 16. července.

Tenistka Andrea Hlaváčková postoupila při své grandslamové premiéře jako první česká zástupkyně do 2. kola Wimbledonu, když porazila Thajku Noppawan Lertcheewakarnovou 6:3 a 6:2. Ze hry jsou naopak Sandra Záhlavová a Lucie Hradecká.

Tenista Tomáš Berdych si před Wimbledonem udržel 13. příčku v žebříčku ATP. Nejlepší Češka Lucie Šafářová zůstala mezi ženami šestadvacátá.

Hokejový brankář Adam Svoboda se vrací po téměř čtyřech letech do Pardubic. Po odchodu Dominika Haška do Spartaku Moskva vytvoří mistr světa z Vídně z roku 2005 v týmu úřadujícího extraligového šampiona dvojici s Martinem Růžičkou. Uvedly to oficiální internetové stránky klubu. V Pardubicích působil odchovanec brněnské Komety v letech 1997 až 2004 a pak krátce i v sezonách 2005/06 a 2006/07. Mezitím stihl zahraniční angažmá v Norimberku, Togliatti a švédském celku Timra IK. Na konci října 2006 přestoupil do pražské Slavie, odkud v lednu loňského roku zamířil do Omsku. Pak se přesunul opět do Norimberku. Brankářská trojka ze zlatého světového šampionátu ve Vídni v roce 2005 odchytala v české reprezentaci 32 zápasů.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.