Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Petr Nečas byl zvolen předsedou ODS, získal výraznou většinu hlasů

Petr Nečas byl podle očekávání zvolen novým předsedou ODS. V tajné volbě 21. kongresu získal 538 hlasů ze 617. Disponuje tak 87 procentní podporou strany. Po Václavu Klausovi a Mirku Topolánkovi se stal Nečas třetím předsedou ODS. Občanským demokratům chce vrátit důvěryhodnost tak, aby strana zůstala dominantním hráčem české pravice. Zdůraznil, že ODS zůstalo tvrdé voličské jádro, i když ztratila ve sněmovních volbách před třemi týdny 800.000 hlasů. Přišli jsme o méně ukotvené voliče, které jsme ztratili nedůvěryhodností, uvedl Nečas. ODS musí také omezit vliv šedých eminencí, dávat přednost autentickým nositelům politických postojů. Kritizoval tak nepřímo některé dosavadní členy širšího vedení strany.

Nečas je v nejužším vedení strany přes 11 let. Má image politika, který není spojen s žádným korupčním skandálem, což je pro ODS v současné době důležité. Zdůraznil, že není "panem čistým", jak o něm hovoří tisk. Podle svých slov je také hříšník a nálepku čitého považuje za arogantní. "Ale jedno mohu říct naprosto sebevědomě: Nekradu a jsem neúplatný. Stejná kritéria budu uplatňovat na své okolí," uvedl.

Petr Nečas se narodil 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti. V roce 1988 dokončil studium fyziky na Univerzitě J. E. Purkyně v Brně. Během studií se oženil (s manželkou Radkou mají syny Ondřeje a Tomáše a dcery Terezu a Marii). Poslancem byl poprvé zvolen v roce 1992. Působil také jako první náměstek ministra obrany a ministr práce a sociálních věcí. Nyní jedná o sestavení nové vlády.

Prezident Václav Klaus k Nečasovu zvolení řekl, že jde o očekávaný a jediný možný krok. "Já bych mu velmi přál, aby se mu dařilo jak v této funkci, tak v pravděpodobné roli předsedy vlády," řekl prezident novinářům v obci Ležáky na Chrudimsku, kde se zčastnil pietního shromáždění k výročí vypálení osady nacisty. ODS podle Klause nemá v dané chvíli jinou cestu. Spekulace o svém možném návratu do funkce čestného předsedy označil za zbytečnou otázku. Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek na sjezd nepřišel, delegátům poslal dopis, ve kterém vypočítal chyby, které vedly k jeho rezignaci i výsledku strany ve sněmovních volbách. Stejně jako Nečas varoval před vzestupem TOP 09 na úkor občanských demokratů. Nečas i Topolánek se stejně jako řada členů kongresu vyhranili vůči takzvaným kmotrům v řadách strany, tedy podnikatelům ovlivňujícím politiku z pozadí.

Němcová je nečekaně první místopředsedkyní ODS, porazila Vodrážku

První místopředsedkyní ODS se stala neočekávaně Miroslava Němcová. V tajné volbě kongresu získala 314 hlasů z 599. Dosavadní první místopředseda a šéf pražské organizace ODS David Vodrážka post neobhájil, ačkoli byl označován za favorita volby. Po neočekávaném výsledku hlasování konstatovala, že před ODS stojí vykročení do dobrých let. "Vzali jsme si k srdci slova o tom, že ODS má být stanou sebevědomých lidí, kteří svobodně volí své zástupce," poznamenala.

Místopředsedou ODS byli zvoleni Pavel Blažek, Pavel Drobil, Jiří Pospíšil a Alexandr Vondra. Delegáti tak v tajné volbě naplnili představu nového předsedy Petra Nečase o složení vedení. Vypadl z něj zástupce pražské organizace ODS, která byla historicky nejsilnější. Neuspěli ani středočeský kandidát Milan Cabrnoch a jihočeský Martin Kuba. Po sjezdu se tak nejužší vedení ODS razantně obmění.

Politogové: Delegáti kongresu ODS nevolili podle domluvených dohod

Delegáti víkendového kongresu ODS na rozdíl od minulých zasedání nevolili podle předem domluvených dohod. Shodli se na tom politologové, které ČTK oslovila. Kvůli tomu se tak do předsednictva nedostal například pražský kandidát David Vodrážka, který byl považován za favorita na prvního místopředsedu.

Tím, že delegáti zvolili do předsednictva ODS lidi, které si Nečas přál, dali podle politologa Jana Kubáčka novému předsedovi velkou podporu. Zřejmě podle Kubáčka také chtějí, aby měl Nečas silnou pozici při vyjednávání o budoucí vládě. "Celkově zažila ODS nesmírně svobodný kongres, který nebyl jen o plnění předběžných dohod," domnívá se Kubáček. Podle něj se delegáti často rozhodovali bez ohledu na to, jak doporučoval jejich region. S tím souhlasí i politici dalších parlamentních stran. Předběžné dohody například zaručovaly vzájemnou podporu u tří kandidátů - Vodrážky, středočeského Milana Cabrnocha a jihočeského Martina Kuby. Vodrážku překvapivě v boji o post prvního místopředsedy porazila Němcová. Politologové její zvolení zdůvodnili tím, že nepatří do žádné významné vlivné skupiny, že není kontroverzní a je loajální vůči Nečasovi. Němcová podle politoložky Vladimíry Dvořákové těžila také z toho, že je "politicky o dvě třídy výš" než její hlavní konkurent Vodrážka.

Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John považuje složení nového předsednictva ODS za výraz "pokračování očisty" této strany. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že členům vedení občanských demokratů gratuluje a přeje jim hodně štěstí. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka Nečasovi pogratuloval. "Přestože se jednalo o volbu s očekávaným výsledkem, považuji přibližně 87 procentní zisk hlasů volitelů (pro Nečase při volbě předsedy) za osobní úspěch Petra Nečase," uvedl v písemném prohlášení. Šéf KSČM Vojtěch Filip očekává, že zvolení Nečase a Němcové povede k jiné rétorice a stylu ODS.

Stovky lidí si v Ležákách připomněly vypálení osady nacisty

Stovky lidí si připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 68. výročí jejího vypálení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku jedenapadesáti vyvražděných obyvatel. Pietní vzpomínky se zúčastnil prezident Václav Klaus a další hosté z Česka i zahraničí. Podle Klause nelze dopustit zapomenutí ležácké tragédie, aby v Česku nevyrostly generace, které už nebudou tušit, co se tehdy stalo.

Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková na závěr pietního aktu předala Klausovi zlatou pamětní medaili, která je nejvyšším vyznamenáním svazu. Prezident ocenění podle ní dostal "za to, jak hájil zájmy našeho státu proti unii a proti všem". Ceremoniálu se zúčastnily také sestry Šťulíkovy, které jediné masakr v Ležákách přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. Vzpomínky se zúčastnil i brigádní generál Jaroslav Klemeš, který je jedním ze dvou posledních žijících výsadkářů vysazených za války do protektorátu.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že z lomu Hluboká poblíž osady udržovali parašutisté vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Dospělí obyvatelé byli odvlečeni do Pardubic a ještě téhož dne bez soudu popraveni. Děti byly poslány do vyhlazovacího koncentračního tábora.

Pět Čechů se po sobotní havárii v Chorvatsku vrátilo domů

Po sobotní havárii autobusu písecké CK v Chorvatsku se do Česka vrátilo pět lidí. Čtyři zranění zůstávají v nemocnici v Pule. ČTK o tom informoval majitel cestovní kanceláře Kellner, jehož delegátka v Chorvatsku odjezd navrátilců zařizovala. Jindra Malá z konzulárního jednatelství v Rijece předtím mluvila o šesti navrátilcích. Autobus s více než třicítkou lidí dostal v sobotu ráno v dešti smyk a převrátil se, 21 lidí se při nehodě lehce zranilo. Autobus havaroval v sobotu ráno na chorvatském pobřeží nedaleko města Umag. Podle chorvatské policie nepřizpůsobil řidič autobusu jízdu stavu vozovky.

Skládka pneumatik v Tušimicích už jen doutná

Až v neděli odpoledne zdolali hasiči požár skládky pneumatik v Tušimicích na Chomutovsku. Hasiči celou plochu zahrnuli zeminou. Problémová místa už budou kropit jen čtyři zaměstnanci firmy, které skládka patří. Hodnoty znečištění ovzduší zřejmě překročeny nebudou. Skládka hořela už od čtvrtka a původně se čekalo, že se jí podaří uhasit mnohem dříve. Požár vypukl na ploše zhruba 200 krát 200 metrů ve čtvrtek po poledni. Firma, která se zabývá recyklací pneumatik, je měla před rozdrcením uskladněny v hale. "Pravděpodobnou příčinou požáru by mělo být chybné uskladnění pneumatik a špatná manipulace s vysokozdvižným vozíkem. Hromada totiž byla proložená hořlavým chemlonem, který se vznítil první, zřejmě právě od jiskry od vozíku," řekl ČTK mluvčí chomutovské policie Petr Procházka.

Při zásahu se lehce zranili dva hasiči, hustý dým a zápach si v pátek vyžádaly evakuaci lidí z přilehlých bytovek. V sobotu zase znečištěná voda od hašení stekla do nechranické přehrady a v jednom z přilehlých rybníků otrávila asi 50 ryb.

Muže, jehož zavalila na Plzeňsku hlína, našli záchranáři mrtvého

Po několikahodinové práci vyprostili hasiči tělo muže, kterého v neděli dopoledne při hloubení studny v Korýtkách na severním Plzeňsku zasypala zemina. Hasiči ho našli mrtvého ve hloubce přibližně 7,5 metru, řekl řídící důstojník Zdeněk Housar. Odhadl, že nad tělem byla vrstva hlíny tři až tři a půl metru. Šanci na přežití může mít zavalený člověk obecně tehdy, pokud by se v prostoru vytvořila vzduchová kapsa například pod vzpříčenými skružemi či vzpěrami. Pokud se na člověka sesype samotná hlína, šance na přežití je pouze několik málo minut, uvedl Housar.

Banky za poslední tři roky posílily kapitál o více než 100 mld Kč

Kapitálová vybavenost českých bank se navzdory krizi zlepšuje. Od začátku roku 2007 se vlastní kapitál bank zvýšil o více než 100 miliard korun na 334,9 miliardy korun ke konci letošního března. Za poslední rok vzrostl kapitál o téměř 38 miliard Kč. Vyplývá to z údajů ČNB. Zatímco zahraniční banky v průběhu krize často navyšovaly kapitál prostřednictvím vládních injekcí, vlastní kapitál českých bank v krizi vzrostl o desítky miliard korun bez pomoci státu.

Všechny tuzemské banky mají v současnosti kapitálovou přiměřenost vyšší než deset procent, což platilo naposledy v roce 2002. Celková kapitálová přiměřenost českého bankovního sektoru se aktuálně pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních několik let. Ke konci letošního března dosáhla 14,3 procenta. Kapitálová přiměřenost představuje poměr kapitálu a aktiv banky vážených jejich rizikovostí. Tento podíl zjednodušeně řečeno roste, pokud roste kapitál banky rychleji než její rizikově vážená aktiva. A právě to se v současné době děje, potvrdil ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Růst kapitálové přiměřenosti českých bank není záměrný, ale spíše se jedná o důsledek toho, že banky nejsou schopny a nebo ochotny zvyšovat svoji bilanci aktiv, především úvěrů, tak rychle jako tomu bylo v předkrizové době," uvedl Hatlapatka.

Počet českých domácností s počítačem se za pět let zdvojnásobil

Počet tuzemských domácností vybavených osobním počítačem se za posledních pět let zdvojnásobil. Zatímco v roce 2005 mělo PC doma 30 procent domácností, v roce 2009 to bylo 59,6 procenta. Česko ale stále zaostává za průměrem EU, který je o 11 procentních bodů vyšší. Podíl domácností s internetem se zvýšil z 19 na 54 procent. Vyplývá to z údajů ČSÚ. Příští týden uplyne 100 let od narození německého vynálezce počítače Konrada Zuseho, který v roce 1941 sestrojil první komplexně fungující počítačový systém na světě, označený jako Z3.

Na vrcholu evropského žebříčku rozšířenosti počítačů je Island s 92,5 PC na 100 domácností, následuje Nizozemsko a Lucembursko. Naopak nejvíce zaostává Bulharsko s podílem 31,7 procenta.

SANEP: Přibývá lidí, kteří by povolili konopí pro zdravotní účely

V české veřejnosti přibývá lidí, kteří by souhlasili s legalizací marihuany pro zdravotní účely. Většinové je již také přesvědčení, že užívání marihuany je méně škodlivé než kouření cigaret či pití alkoholu. Přesto ale většina veřejnosti stále nesouhlasí s případnou úplnou legalizací držení, pěstování a užívání marihuany. Uvedla to agentura SANEP na základě svého internetového průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici. S užíváním marihuany má podle něj zkušenost nadpoloviční většina populace, v níž převažují lidé ve věku 18 až 45 let.

S úplnou legalizací marihuany vyjádřilo souhlas 42 procent dotázaných, což je o dva procentní body méně než v říjnu minulého roku. Oproti loňskému říjnu ale prý výrazně narůstá počet těch, kteří souhlasí s legalizací, držením, pěstováním a užíváním marihuany pouze pro zdravotní účely. Zatímco v říjnu loňského roku agentura SANEP zaznamenala na tuto otázku 53 procent kladných hlasů, počátkem června letošního roku již to bylo 61,8 procenta dotázaných.

V rámci Dne melanomu lékaři odhalili přes 200 kožních nádorů

V rámci Dne melanomu lékaři odhalili přes 200 kožních nádorů. Bezplatné vyšetření pigmentových znamének podstoupilo asi 5300 lidí. Specialisté shledali u 44 z nich podezření na maligní čili zhoubný melanom, u 134 lidí podezření na kožní karcinomy. Dalších 34 podezření zjistili lékaři při navazující akci s názvem Zachraňte si kůži. Výsledky mikroskopického vyšetření nádorů podezření lékařů potvrdí, nebo vyvrátí. Maligní melanom je zhoubný nádor z pigmentových buněk. Ročně jím onemocní 1500 lidí, 300 z nich na tuto nemoc zemře. Kožní melanom patří mezi nejagresivnější formy rakoviny. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 50 let. Za posledních 30 let se počet nádorů zvýšil čtyřikrát, zjevný je nárůst počtu pacientů mladších 40 let.

Během devíti předchozích ročníků kožní lékaři vyšetřili téměř 40.000 lidí. Odhalili 117 zhoubných melanomů a asi 3070 ostatních zhoubných kožních nádorů. Akce je součástí celoevropské preventivní kampaně k Evropskému dni melanomu. Veřejnost upozorňuje na nebezpečí kožních nádorů i na rizika ultrafialového záření.

Deník.cz a Tn.cz: Dva mrtví v Černé u Bohdanči

V Černé u Bohdanče na Pardubicku našla policie v sobotu pozdě večer mrtvoly muže a ženy. Příčiny smrti určí pitva. Deník.cz píše, že podle jedné z vyšetřovacích verzí se v domě stala vražda a možná i sebevražda. Na místě se prý spekulovalo i o střelbě. Jde pravděpodboně o mladý pár. Server Tn.cz uvedl, že jeden mrtvý ležel v domě, druhý na dvoře. Zatím jsou prý stanoveny dvě vyšetřovací verze - že je někdo oba zabil, nebo zabil jeden druhého a pak se zabil sám.

Tisíce fanoušků se dočkaly, v Milovicích vystoupila Metallica

Koncertem legendy metalové muziky, skupiny Metallica, vyvrcholil festival Sonisphere, který na letiště Boží dar do Milovic na Nymbursku přilákal několik desítek tisíc fanoušků tvrdé muziky. Metallica svým vystoupením zkompletovala velkou trash metalovou čtyřku; před ní již na obří scéně dlouhé 60 metrů a široké 30 metrů zahrály kapely Megadeth, Slayer a Anthrax. Metallica zahájila své vystoupení hitem Creeping Death. Nadšení diváci se pak podle očekávání dočkali dalších, převážně starších hitů kapely.

Na festivalu Sonisphere se na třech pódiích vystřídalo několik tuzemských i zahraničních skupin. Už v sobotu odpoledne byly na místě davy lidí. Na příjezdu k hlavnímu vchodu se táhla několikakilometrová fronta, která se zvolna pohybovala směrem k centrálnímu parkovišti. Mezi auty se proplétali pěší účastníci akce, vedle češtiny byla slyšet němčina a polština. Mezinárodní charakter publika se projevil i v hledišti, kde se objevily vlajky Polska, Dánska, Finska, Ruska, Slovenska nebo Mexika.

Šumperské muzeum připomene krásu dříve běžné domácí techniky

Stará rádia, gramofony nebo měchové fotoaparáty a další pozapomenuté kousky, které v minulosti patřily ke špičce moderní techniky nebo běžnému vybavení domácností, představí výstava, která se na začátku prázdnin otevře ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Expozice nazvaná Usnadňovaly práci, zpříjemňovaly volný čas ukáže, že kdysi běžná technika může mít pro dnešního člověka neopakovatelné kouzlo, sdělil ČTK historik šumperského muzea Zdeněk Doubravský. Výstava připomene dobové technické vymoženosti, které už dnešní mladé generaci často neříkají vůbec nic. Tvořily ale běžnou součást života jejích rodičů a prarodičů, například sifonové lahve, diaprojektory, kotoučové magnetofony, gramofony s jehlou, diapozitivy nebo ještě před nedávnem naprosto běžné telefony s otočným číselníkem. Expozice se ve výstavní síni šumperského muzea vernisáží otevře ve čtvrtek 1. července, potrvá do 26. září.

Na českokrumlovské točně se hraje za každého počasí

Na českokrumlovské točně se hraje za každého počasí. Když se večerní nebe zatáhne a temná obloha věští déšť, mnou si ruce tak akorát místní prodejci pláštěnek. Diváci ale mohou zažít to, co si autor dramatu nemůže dovolit napsat do divadelního scénáře: v Birnamském lese začne hustě pršet. Zažijí tak neopakovatelnou atmosféru, která je vtáhne do děje. Déšť jim stéká po tvářích stejně jako Macbethovi.

Zahájení letošní sezony na točně počasí příliš nepřálo. Na veřejné generálce noc před premiérou všichni promokli na kost, herci i diváci a také kostýmy. Kostýmy herců každou minutou těžkly vodou. Gardorebiérky na aktéry dramatu v zázemí čekaly s ručníky. Kolem půlnoci musí rozvěsit kostýmy, které nelze prát, nad radiátory a doufat, že do večera uschnou. Protože Macbeth je temné drama, mizí v pračkách i zkrvavené části kostýmů. Výtvarníci podle vedoucí garderoby Jihočeského divadla Dagmar Kurzové příliš s extrémy exteriérové scény nepočítají.

Na Hodonínsku se bude konat třicátý sraz Lhot i Lehot

Tvarožná Lhota na Hodonínsku připravuje na první červencový víkend 30. ročník Srazu Lhot a Lehot. Na území Čech, Moravy a Slovenska je jich více než 300. Lhoťané se budou především bavit. Připravuje se hudební vystoupení s 250 účinkujícími, mohl by padnout rekord v pojídání tvarohových koláčků a zvolena bude i první Miss Lhota. ČTK to řekl místostarosta Tvarožné Lhoty Vít Hrdoušek. Pro jedlíky, kteří se zapojí soutěže, bude napečeno 2000 koláčků. Výsledek by pak měl být zapsán do České knihy rekordů. Více informací o akci je na www.srazlhot.cz.

Nové Město na Moravě hostilo Novoměšťáky z 31 sídel pěti zemí

Fanfáry z věže kostela ukončily 32. setkání Nových Měst Evropy v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Třídenní akce se zúčastnilo skoro 1000 hostů z 31 stejnojmenných sídel v Česku, na Slovensku, v Německu, Rakousku a v Maďarsku. Připomínat ji budou pamětní skleněné desky před kulturním domem a také dva rekordy zapsané v České knize rekordů. Hned v pátek byla instalována u hotelu SKI nejdelší lyže v Česku. Podle rozhodčího Agentury Dobrý den Luboše Rafaje měří 744 centimetrů. Ze smrkového dřeva ji vyrobil Milan Slonek, jehož praděd patřil k tradičním výrobcům lyží v jedné z českých kolébek lyžování - Novoměstsku. Do knihy rekordů poputuje také fotografie lyže, na níž si jednou nohou stouplo 23 starostů evropských Nových Měst.

V pestrém programu lidé mohli navštívit koncerty, výstavy, soutěže, ale také otevřené školy, radnici, galerie, muzeum či areály neziskových organizací. Nechyběla autogramiáda a vyprávění s mistryní světa Martinou Sáblíkovou či představování Nových měst na pódiu v centru. Novoměstští nechali pro hosty uvařit speciální pivo Novoměstský hejkal a napekli perníčky, vydány byly pamětní mince.

Sport

Čeští atleti bravurně rozehráli boj o návrat do superligy mistrovství Evropy družstev. Po prvním dnu první ligy v Budapešti jasně vedou o 36,5 bodu před Portugalskem, dílčí vítězství si připsalo pět reprezentantů. Marcela Lustigová navíc vytvořila nový český rekord v běhu na 3000 metrů překážek časem 9:41,85 minuty a výškař Jaroslav Bába splnil limit na ME v Barceloně skokem přes 228 cm.

Skifař Ondřej Synek vyhrál i druhý závod Světového poháru veslařů v Mnichově. Po suverénním výkonu porazil druhého Němce Marcela Hackera o téměř sekundu a půl a navázal na tři týdny staré prvenství ze slovinského Bledu. Miroslava Knapková po zdravotní pauze začala sezonu čtvrtým místem. Sestry Lenka a Jitka Antošovy vybojovaly na Světovém poháru veslařů v Mnichově druhé místo v závodě dvojskifů. Na stupně vítězů se prosadila i čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, která obsadila třetí místo.

Dvojnásobný medailový úspěch si v závodě Světového poháru ve vodním slalomu v Praze-Troji mezi kajakáři připsala rodina Hilgertových. Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová obsadila třetí místo, její syn Luboš byl mezi kajakáři druhý. Z vítězství se radovali Němka Jasmin Schornbergová a Daniele Molmenti z Itálie. Dvaačtyřicetiletá Hilgertová přitom do finále postoupila až desátým časem a startovala v něm jako první. Přestože se po jejím dojezdu nezdálo, že si připíše na konto další úspěch, dočkala se ho. Soupeřky totiž kazily více než obvykle a samotná Hilgertová byla nakonec překvapena z třetího místa.

Na Světovém poháru ve fourcrossu v rakouském Leogangu skončil biker Tomáš Slavík na druhém místě, Michal Maroši a Romana Labounková byli třetí.

Moderní pětibojař David Svoboda byl třetí ve finále Světového poháru v Moskvě. Závod vyhrál Maďar Adam Marosi, druhý skončil Rus Ilja Frolov.

Americká dvojice Todd Rogers, Phil Dalhausser vyhrála turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu v Praze. Nejvýše nasazený pár ve finále na Štvanici porazil Brazilce Emanuela a Alisona po setech 21:15, 14:21 a 15:11. Třetí místo obsadili němečtí mistři světa Julius Brink a Jonas Reckermann, nejlepší domácí dvojicí byli sedmnáctí Přemysl Kubala s Petrem Benešem.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, v Čechách místy déšť, na Moravě a ve Slezsku bude pršet na většině území. Teploty nepřekročí 18 stupňů Celsia.