Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Klaus v pondělí přijme lídry všech stran nové sněmovny

Prezident Václav Klaus pozval na pondělí na Pražský hrad ke konzultacím lídry všech stran, které se dostaly do sněmovny. Jednat s nimi bude postupně, v pořadí podle jejich volebního zisku. Všichni předsedové stran pozvání přijali. Jako první přijde na Hrad v 10:00 místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který převzal vedení ČSSD poté, co odstoupil Jiří Paroubek. ČSSD sice volby vyhrála, ale šanci na sestavení koalice má spíše ODS spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Sobotka se ale chce pokusit o sestavení vlády jako první, i když k výsledku své mise je skeptický. Prezident dříve jako prvního pověřoval jednáním o vládě vítěze voleb, podle lídra ODS Petra Nečase ale nestačí pouze zisk největšího počtu hlasů. Musí podle něj existovat i možnost koaliční dohody. Rozhodnutí ale Nečas nechává na prezidentovi. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg míní, že by bylo lepší nechat Sobotkovi prostor, aby nevznikly pochybnosti.

Začala jednání o pravicové koalici

V Praze začala první jednání o středopravicové koalici. Lídr ODS Petr Nečas se ještě v sobotu v noci sešel s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Obě strany mají podobné volební programy a jejich povolební spolupráce se očekávala. V neděli ráno pak jednal s lídrem Věcí veřejných Radkem Johnem. Postoj VV označili analytici za nečitelný, Radek John však už v prvních povolebních reakcích prohlásil, že jeho strana nebude spolupracovat s nikým, kdo bude dále zadlužovat zemi. Oficiální jednání začnou v pondělí, potvrdili šéfové všech tří stran. O vládě budou za TOP 09, ODS a VV vyjednávat trojice lídrů. Občanská demokracie do svého týmu nominuje lídra Petra Nečase, prvního místopředsedu ODS Davida Vodrážku a předsedu poslaneckého klubu Petra Tluchoře.

Nečas chce být premiérem, hraje se i o vedení sněmovny

Šéf ODS Petr Nečas se přihlásil k ambici stát se novým českým premiérem, předseda Věcí veřejných Radek John by nebyl proti. Personální otázky ale hodlají řešit až po dohodě na programu. Šéf KSČM Vojtěch Filip v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce připomněl, že je třeba se také dohodnout na novém šéfovi dolní komory. Podle Nečase bude ODS usilovat o co nejrychlejší svolání první schůze Poslanecké sněmovny. Podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky by funkce v orgánech Poslanecké sněmovny měly být obsazeny podle výsledku voleb. Očekává, že část funkcí ve sněmovně obsadí opozice. To podle něj ale neznamená, že ČSSD usiluje o místo šéfa sněmovny. Spory o obsazení funkce předsedy sněmovny po volebním patu v roce 2006 trvaly dlouhé měsíce, dolní komora tak nebyla funkční. Nakonec poslanci zvolili "dočasně" Miloslava Vlčka (ČSSD), který odešel z politiky i přední ústavní funkce až krátce před volbami kvůli aféře s půjčkou a dotací.

Nečas se hodlá ucházet o post předsedy ODS

Volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas se hodlá ucházet o funkci předsedy strany. Řekl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "My budeme mít volební kongres, takže určitě všichni projdeme novou volbou," poznamenal. Připustil, že voliči občanským demokratům "vystavili žlutou kartu", když strana dostala přibližně o 15 procent méně hlasů než ve volbách v roce 2006. ODS podle něj bude muset projít vnitřními změnami, aby opět získala důvěryhodnost. "My jsme povinni učinit ze sebe opět důvěryhodnou, pravicovou, seriózní stranu. Voliči nám dali poslední šanci," řekl Nečas.

Bém složil funkci šéfa pražské ODS, povede ji Klega

Primátor hlavního města Pavel Bém rezignoval na funkci předsedy pražské ODS. Reagoval tak na neúspěšný výsledek ODS ve sněmovních volbách. "Byl jsem rozhodnut ve vteřině, když jsem viděl definitivní výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Bylo to mé osobní rozhodnutí, asi kdyby mě někdo přemlouval, tak bych to udělal stejně," řekl Bém. Občanští demokraté v metropoli ztratili výsadní postavení a předstihla je TOP 09. Pražskou ODS nyní povede náměstek primátora a první místopředseda pražské ODS Pavel Klega, oznámili občanští demokraté po jednání svého pražského vedení. Klega řekl, že zvažuje kandidaturu na předsedu. Pražská ODS se nyní obává především o výsledek podzimních komunálních voleb. Po nynějším neúspěchu už zřejmě Bémovi kritici budou otevřeně tlačit na to, aby se Bémovo křídlo stáhlo. Do tří týdnů se zřejmě sejde sněm pražské ODS, který by mohl volit nového předsedu a provést další změny ve vedení pražské ODS. Měl by také sestavovat kandidátky pro komunální volby.

ODS chce změnu ústavy, která by ztížila zadlužování země

Občanská demokratická strana chce změnu ústavy, která by zpřísnila pravidla pro schvalování státního rozpočtu a ztížila zadlužování země. Vedle toho navrhne i vznik národní rozpočtové rady, v níž by nestraničtí experti hodnotili dopad legislativních změn na veřejné finance. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas. Zástupci všech stran, které prošly do sněmovny, se v pořadu vyslovili pro snížení deficitu rozpočtu. Pravicové strany by chtěly v rozpočtu větší škrty, než navrhuje současná vláda Jana Fischera. Ta chce uspořit 60 miliard Kč, aby se dodržel podíl schodku rozpočtu na HDP na 4,8 procenta. Nečas řekl, že schodek by měl být mezi 4,0 až 4,5 procenta. Také místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka je pro dodržení schodku pod 4,8 procenta. Úspory ale podle něj nesmějí ohrozit křehký hospodářský růst, narušit sociální soudržnost a poškodit nízkopříjmové skupiny obyvatel. Česko musí v příštím roce kvůli vyššímu propadu příjmů ušetřit zhruba 60 miliard korun, aby se dodržel plánovaný deficit 4,8 procenta HDP. Ministr financí Eduard Janota počítá se zvyšováním daní i škrty ve výdajích státu v sociální oblasti.

Ekonomové: Budoucí vláda bude mít šanci prosadit hlubší reformy

Vláda, která vzejde z výsledků voleb, bude mít zřejmě šanci provést hlubší ekonomické reformy. Měla by především vyřešit problémy s nadměrným zadlužením státu a omezit korupci. Na druhou stranu bude muset podporovat růst tuzemské ekonomiky. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které ČTK oslovila. Podle ředitelky firmy Next Finance Markéty Šichtařové má nyní ČR poprvé od dob, kdy byl premiérem Václav Klaus, reálné šance na hlubší reformy. Totéž si myslí prezident Sdružení automobilového průmyslu Martina Jahn. "Reformy je třeba provést a pokud se neprovedou, tak jejich dopady budou o to drastičtější za několik let....Očekávám, že vláda omezí korupci a zbytečné výdaje státního rozpočtu," řekl Jahn. Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka vyslyšeli voliči přání finančních trhů a vytvořili předpoklady pro vládu pravice se silným mandátem.

Německý tisk vnímá výsledek voleb v ČR jako politické zemětřesení

Politické zemětřesení, které Česká republika ještě nezažila. Tak hodnotí výsledky českých parlamentních voleb německý deník Die Welt na svém serveru. Jeho komentátor si všímá rezignací předsedů čtyř neúspěšných politických stran, včetně šéfa vítězné ČSSD Jiřího Paroubka. Za hlavní důsledek voleb ale považuje, že po letech politického chaosu se Česká republika může dočkat stabilních poměrů. Za skutečného vítěze voleb označuje exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, kterému se založením TOP 09 podle Die Welt podařil prvotřídní comeback. List vyzdvihl zejména jeho úspěch u mladých voličů. Zavedené strany byly podle něj naopak potrestány, což se týká především ČSSD. Paroubkův pád dává Die Welt do souvislosti se skutečností, že s jeho stranou nechtělo žádné další demokratické uskupení vytvořit koalici. Die Welt očekává, že prezident Václav Klaus nyní nejspíš pověří sestavením nové vlády volebního lídra ODS Petra Nečase.

FT: ČR asi čeká utahování opasků a reformy penzí

Středopravé strany získaly v českých parlamentních volbách překvapivě silný mandát, a je tedy pravděpodobné, že země zažije rozpočtové utahování opasků a reformy zdravotnictví a penzijního systému. Napsal to na své webové stránce britský list Financial Times (FT). Podle něj výsledek voleb zřejmě uvítají s úlevou finanční trhy, které se obávaly levicové koalice vedené sociálními demokraty. Ti prosazovali zvyšování daní, aby mohli udržet sociální výhody. FT připomíná, že Česká republika je z hlediska rozpočtu v mnohem lepším stavu než problémové ekonomiky eurozóny. Nicméně deficit by měl letos dosáhnout 5,5 procenta hrubého domácího produktu. Státní dluh je jen 35 procent HDP, ale roste rychle, napsaly FT. Připomněly, že ODS v kampani slíbila omezit výdaje a reformovat penzijní systém.

Stát letos stranám za hlasy voličů zaplatí téměř 502 milionů Kč

Téměř 502 milionů korun dostane podle výpočtu ČTK od státu devět politických formací, které v letošních volbách do Poslanecké sněmovny získaly více než 1,5 procenta voličských hlasů. Za každý hlas od voličů obdrží strany 100 korun. Nejvíce by za hlasy od voličů měly letos dostat ČSSD a ODS. Sociální demokraté by podle výpočtu ČTK měli obdržet skoro 115,5 milionu a občanští demokraté téměř 105,7 milionu korun. Zhruba 87,3 milionu korun dostane TOP 09, téměř 59 milionů KSČM a skoro 57 milionů strana Věci veřejné. V roce 2006 stát vyplatil za hlasy přes 514 milionů a v roce 2002 necelých 442 milionů korun. Přísun státních peněz do stranických pokladen tím však nekončí. Každý politický subjekt, který získá ve volbách tři procenta hlasů, dostane každoročně šest milionů korun, při zisku nad tři procenta(do pěti procent) dostane navíc 200.000 korun za každých dalších i započatých 0,1 procenta hlasů. Obdrží-li strana a hnutí více než pět procent hlasů, příspěvek se dále nezvyšuje. Dalším příjmem je roční příspěvek 900.000 korun na mandát poslance.

Poslanecká sněmovna mírně omládla a přibylo v ní žen

Poslanecká sněmovna v novém funkčním období v průměru asi o půl roku omládla a přibylo v ní žen. Vyplývá to ze seznamů nově zvolených poslanců zveřejněných Českým statistickým úřadem. Do sněmovny bylo zvoleno 156 mužů a 44 žen. Proti předchozímu období to znamená větší počet poslankyň, v roce 2006 se jich do sněmovny dostalo 31. Průměrný věk poslanců a poslankyň je 47,21 roku. V roce 2006 činil jejich průměrný věk 47,90 roku. Vůbec nejstarším poslancem se stal v Praze zvolený předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kterému je 72 let. V předchozím volebním období byl nejstarším poslancem sociální demokrat Zdeněk Jičínský, kterému v době zvolení bylo 77 let.

Sraz Hells Angels je u konce, motorkáři opouští Prahu

Celosvětový sraz motorkářského klubu Hells Angels, který se konal od pátku v areálu pražského koupaliště Džbán, je u konce. Motorkáři podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové po skupinách opouští metropoli a Česko. Žádný významnější incident policie od pátku podle Zoulové nezaznamenala. V metropoli bylo podle hrubých odhadů policie kolem 1500 účastníků srazu a asi 500 motocyklů. Pekelní andělé se scházejí každý rok v jiném evropském městě a členové klubu těmto setkáním přikládají velký význam. V Praze je to druhé setkání, poprvé do metropole dorazili v roce 2005.

Na Pražském jaru vystoupí Ohlsson i Boulez

Festival Pražské jaro v neděli nabízí vystoupení pianisty Garricka Ohlssona s Českou filharmonií, Pierra Bouleze s jeho slavným souborem i operu Hry o Marii od Bohuslava Martinů. Významný francouzský skladatel a dirigent Boulez se vrací na festival po dvaceti letech se souborem Ensemble intercontemporain, jenž v 70. letech založil. Kromě soudobých skladeb představí v české premiéře i vlastní koncertantní skladbu sur Incises se třemi klavíry, harfami a hráči na melodické bicí nástroje. Koncert se uskuteční v Rudolfinu. V Obecním době zahraje slavný pianista Ohlsson tentokrát s Českou filharmonií. Pod taktovkou dirigenta Zdeňka Mácala přednese Klavírní koncert č. 4 "Inkantace" od Bohuslava Martinů. Ohlsson se představil českému publiku již v soboru na recitálu s chopinovským repertoárem. Národní divadlo uvede úspěšnou operu od Martinů Hry o Marii, kterou hudebně nastudoval nejúspěšnější český dirigent současnosti a šéfdirigent londýnského Symfonického orchestru BBC Jiří Bělohlávek.

Ve Zlíně začíná jubilejní 50. ročník festivalu filmů pro děti

Ve Zlíně začíná nejstarší filmová přehlídka svého druhu - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Jubilejní 50. ročník se ponese především ve znamení československé kinematografie, nemalá část programu bude věnována významnému filmovému tvůrci Karlu Zemanovi. Letos uplyne 100 let od jeho narození. Festival potrvá do 6. června. Přehlídka uvede zhruba 400 snímků, z toho více než čtvrtina je nasazena v nesoutěžní sekci Dny české a slovenské kinematografie. V mezinárodní premiéře se jako zahajovací film představí hudební snímek Báječná léta rock´n´rollu režiséra Scotta D. Rosenbauma, který zasedne i v hlavní porotě filmů pro děti a mládež. Do Zlína zavítá také například maďarský režisér István Szabó, držitel Oscara za snímek Mefisto z roku 1981. Přijede i britská herecká legenda - představitel Sarumana z Pána prstenů Christopher Lee. Z českých osobností se návštěvníci mohou těšit například na režiséra Vojtěcha Jasného, dokumentaristku Olgu Sommerovou nebo na slovenského režiséra Dušana Hanáka. Své 80. narozeniny na festivalu oslaví Václav Vorlíček. Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež převezme scénárista Zdeněk Svěrák.

Začal festival Concentus Moraviae

Koncertem v klášteře Porta coeli v Předklášteří u Tišnova začal v sobotu festival Concentus Moraviae. Spojuje hudbu s prostředím památek. Letošní ročník má podle pořadatelů pomoci získat peníze na nákup 250 židlí pro hrad Pernštejn. Dnes tam chybí a kvůli každému koncertu i akci se musejí nosit z podhradí, řekl Zdeněk Musil z Národního památkového ústavu. Jubilejní 15. ročník festivalu je dramaturgicky věnován styčným bodům barokní hudby a jazzu. Program společně sestavili specialista na starou hudbu Václav Luks a jazzman Jaromír Honzák. Přehlídka potrvá do 26. června. Dále zavítá třeba do Rájce-Jestřebí, Mikulova, Valtic, Třebíče a poprvé do Jaroměřic nad Rokytnou. Zajímavý zážitek slibuje koncert ve starobylém, ale turisty poněkud opomíjeném kostele v Řeznovicích na Brněnsku.

Vlčnovem projela Jízda králů, usiluje o zapsání na seznam UNESCO

Ve slovácké obci Vlčnov se opět po roce uskutečnila Jízda králů. Tradiční lidová slavnost, jež se před druhou světovou válkou udržovala v téměř každé obci, se v současnosti koná především na Slovácku a Hané. Nejznámější je právě ta vlčnovská, která má navíc šanci dostat se na prestižní seznam UNESCO. S růží v ústech, v kroji a na bílém koni ulicemi Vlčnova projel teprve dvanáctiletý Roman Hruboš. Oslavy doplní vystoupení folklorních souborů, beseda v nedávno otevřeném Muzeu lidových pálenic, výstava s názvem Vlčnovský kroj a jeho vývoj. Letos se ve Zlínském kraji konají Jízdy králů dvě. Ta první se uskutečnila minulou neděli v Kunovicích na Uherskohradišťsku, panovníkem se stal desetiletý Adam Joura. Na rozdíl od vlčnovské jízdy se jízda v Kunovicích koná každé dva roky.

Muzeum v Přerově připomene stará řemesla

Do světa starých a někdy už zapomenutých řemesel dá nahlédnout výstava, která se v úterý otevře v přerovském Muzeu Komenského. Její návštěvníci budou mít příležitost se seznámit nejen s hotovými výrobky, ale i tím, co všechno bylo zapotřebí k jejich zhotovení. Seznámí s tvorbou mistrů známých řemesel, jako byli kováři, ševci, šenkýři, koláři, apatykáři nebo přadleny. Výstava ale představí i méně tradiční řemeslníky, jako byli platnéři, včelaři - brtníci nebo oplatečníci. Expozici s názvem Řemeslo má zlaté dno si budou moci lidé prohlédnout až do konce letních prázdnin. Exponáty pocházejí ze sbírek přerovského muzea a většina z nich se vztahuje k řemeslným dílnám ve městě nebo v jeho okolí. K nejcennějším podle autorů expozice patří například kostra věžových hodin ze 17. století nebo zařízení ševcovské dílny z konce 19. století.

Ze sportu:

České volejbalistky potvrdily postup na ME. V závěrečném utkání kvalifikační skupiny v Agde porazily Rakousko 3:0. Skupinu vyhrály bez porážky.

Český deblkajak Ondřej Horský, Jan Štěrba obsadil na Světovém poháru v maďarském Szegedu třetí pozici na neolympijské trati 500 metrů a stejně jako před třemi týdny ve Vichy tak dosáhl na stupně vítězů. V úvodním dílu seriálu byla česká posádka druhá. Horský se Štěrbou zaostali na třetí pozici o 714 tisícin sekundy za vítěznou domácí posádkou Gabor Kucsera, Zoltan Kammerer. Druzí byli Portugalci. Oba Češi se už v sobotu podíleli na bronzu čtyřkajaku na olympijském kilometru.

Kajakář Filip Šváb obsadil na neolympijské trati 200 m na SP v Szegedu třetí pozici a postaral se o třetí české umístění na stupních vítězů.

Skifař Ondřej Synek vyhrál první závod Světového poháru ve veslování ve slovinském Bledu. Stříbrný medailista z olympijských her v Pekingu vyhrál stylem start - cíl a druhého Brita Alana Campbella porazil o více než čtyři sekundy.

Překážkář Michal Uhlík je dalším českým atletem, který se podívá na mistrovství Evropy do Barcelony. Zástupce Kroměříže v Evropském klubovém poháru v portugalském Vila Realu obsadil třetí místo a časem 50,69 sekundy pokořil potřebný čas o jednu setinu.

Překážkářka Zuzana Hejnová vyhrála na atletickém Poháru mistrů evropských zemí závod na 400 metrů a časem 55,13 sekundy suverénně splnila limit pro mistrovství Evropy v Barceloně. Za vlastním českým rekordem zaostala v portugalském Vila Real v úvodu sezony jen o 23 setin. Další vítězství dnes přidala na konto USK Praha v běhu na 3000 metrů překážek Marcela Lustigová, která měla rovněž blízko k limitu. Výkonem 9:46,60 minuty zaostala za požadovaným časem o 1,6 sekundy.

Triatlonista Filip Ospalý vyhrál při své premiéře na tratích půlironmana závod v St. Pöltenu, kde porazil i slavného Australana McCormacka.

Tenista Radek Štěpánek se vrací po dvou a půl měsíci na kurty. Na challengeru UniCredit Czech Open v Prostějově bude plnit roli turnajové jedničky. Na Hanou naopak nepřijede česká jednička Tomáš Berdych, osmifinalista Roland Garros. Turnaj se hraje od pondělí s dotací 106.500 eur (2,7 milionu korun) a vyvrcholí sobotním finále. Před dueluem o titul bude i atraktivní exhibice, v níž změří síly Ivan Lendl s Jiřím Novákem.

Český desetibojař Roman Šebrle si v Götzisu při rozcvičování před první disciplínou druhého dne, během na 110 metrů překážek, přivodil lehké svalové zranění a z tradičního mítinku v rakouském Götzisu odstoupil. Neměla by ale být ohrožena jeho účast na blížícím se mítinku v Kladně.

Počasí

V noci oblačno, místy přeháňky, nejnižší noční teploty 10 až 6 st.C. V pondělí čekáme zataženo až oblačno, na většině území občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 st.

Deštivý týden velmi pravděpodobně přinese opět vzestupy hladin. Vydatně má pršet od úterý do čtvrtka zejména v oblasti Beskyd, uvedl ČHMÚ.