Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Na severu Moravy se sesouvají svahy, hrozí demolice domů

V Moravskoslezském kraji se podmáčené svahy sesunuly na dalších čtyřech místech, počet sesuvů tak ve středu k 18.hodině vzrostl na celkových osm. Nově mají problémy Kunčice pod Ondřejníkem, Fryčovice a Vendryně na Frýdecko-Místecku a také Karviná. Ve všech lokalitách budou zřejmě ohrožené rodinné domy. Během dne byli zatím evakuováni obyvatelé šesti domů v Bukovci na Jablunkovsku, Havířově na Karvinsku a Dolních Domaslavicích nad přehradou Žermanice, kde třem domům hrozí demolice. Přehrada ohrožena není, řekla ČTK mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Nejrozsáhlejší sesuv nastal v Bukovci, kde se sesouvá svah kopce Girová nad silnicí mezi Mosty u Jablunkova a Hrčavou, která zatím zůstává průjezdná. Na území o rozloze 1,5 kilometru čtverečního se sesuvem vytvořila propast hluboká 50 metrů a utržená hmota se posunula o zhruba tři kilometry. Evakuováni byli čtyři obyvatelé dvou rodinných domů v okolí. Celý prostor policie uzavřela kvůli extrémnímu nebezpečí. Na místě zasahují mimo jiné pracovníci horské služby. Jeden z nich řekl ČTK, že turistická stezka, která původně vedla po vrstevnici, se propadla o 50 metrů. "Stromy stojí stejně jako předtím, akorát o pár desítek metrů níž," řekl muž. Svah je podle něho nadále aktivní.

Podmáčený svah se začal sesouvat kolem poledne v Dolních Domaslavicích, kde museli být evakuováni obyvatelé tří rodinných domů. Podle Vlčkové způsobily sesuvy svahu na domech vážné praskliny a zřejmě budou všechny tři zbourány. "Svah se utrhl na území o rozloze 200krát 300 metrů, situace je tam mimořádně vážná," řekla ČTK mluvčí. Podle generálního ředitele Povodí Odry Ivana Pospíšila sesuv v žádném případě neohrozí bezpečnost přehrady Žermanice, způsobit může jen technické potíže. Beskydy patří do takzvaného flyšového pásma s mnohonásobným střídáním jílovců, prachovců, pískovců a slepenců, tedy propustných a nepropustných vrstev. "Vrstvy různě vsakují vodu, jak ztěžknou, hrozí podél nich sesuvy. Pro příští dny je to velké riziko," řekl ČTK ředitel Agentury ochrany přírody František Pelc.

Obyvatelé jihu Moravy s obavami sledují vzrůstající hladiny

Obyvatelé některých obcí na jihu Moravy s obavami sledují, jak jde za neustálého deště nahoru hladina řeky Moravy na jejím dolním toku a některých jejích přítoků. Kulminovat by měla ve čtvrtek. Toky na některých místech už vystoupily z břehů a vytvořily velké laguny. Mezi Kosticemi a Tvrdonicemi na Břeclavsku se protrhla sypaná hráz a voda tam začala téct do polí. Obydlí obyvatel však nejsou ohrožena, řekl ČTK tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík.

Klaus: Stát by neměl podporovat domy opakovaně ohrožené povodní

Státní podpora by podle prezidenta Václava Klause neměla směřovat na domy, které jsou na nejrizikovějších místech a opakovaně je poškozují povodně. "Jakákoliv státní podpora na dostavbu a opravy domů by se měla dávat také ve vazbě na to, jestli dům stojí na místě, kde hrozí, že povodeň bude každý třetí rok, nebo ne. Velmi bych se přimlouval, aby peníze byly využity na poposunutí se o pět, deset metrů ve vesnici výše," řekl. Prezident by také byl opatrný s mimořádnými výdaji na budování protipovodňových opatření, po kterých volají sociálnědemokratičtí hejtmani postižených moravských krajů. Protipovodňové stavby podle něj často zdržují majetkové spory a nesouhlas vlastníků. Socialisté by si také podle prezidenta měli rozmyslet, co chtějí ze státního rozpočtu podporovat. Nemohou prý zároveň zvyšovat mateřskou a vydávat peníze na ochranu proti povodním. "Nepochybně stát si nemůže dovolovat včera zvýšit mateřskou a zítra zase zvýšit peníze na protipovodňová opatření. To prostě nejde," dodal Klaus.

Systém ochrany lidí při povodních se od ničivých záplav v roce 1997 na Moravě podle Klause zlepšil. Velké poděkování podle něj patří všem lidem, kteří se podílejí na záchranných pracích v povodněmi postižených moravských krajích. "Vidím, že tyto naše systémy se za těch 13 let, kdy byla první povodeň v roce 1997, zdokonalily, mají lepší techniku. Chtěl bych jim všem moc poděkovat a věřím, že povodně budou mít daleko méně tragické následky než ty předcházející," řekl Klaus.

Bízková: Dluhem záplav je nedostavěná protipovodňová ochrana

Největším dluhem, s nímž obce i vodohospodáři vstoupili do letošní povodně, je podle ministryně životního prostředí Rut Bízkové nedokončená povodňová ochrana. Ministryně to řekla v Brně, kde jako předsedkyně ústřední povodňové komise zahajovala cestu po zatopených částech Moravy. Obce by podle ní měly o stavbu poldrů, ochranných hrází a dalších opatření usilovat, v operačním programu životní prostředí je na to vyhrazeno poměrně velké množství peněz. Stát v minulých letech investoval do protipovodňových úprav přes tři miliardy korun, další peníze utratila města a obce za mobilní zábrany a další opatření. Zhruba deset miliard korun by se podle odhadu státních úředníků mělo ještě investovat. V operačním programu životní prostředí lze z balíku, který s protipovodňovou ochranou počítá, vyčerpat dvě miliardy eur, tedy asi 51 miliard korun. Peníze jsou však zároveň určeny i na stavby a rekonstrukce kanalizací, čističek či například úpraven vod. Dosud 543 projektů získalo příslib evropské dotace v objemu 34 miliard korun. Na účty příjemců putovalo asi 1,5 miliardy korun, zveřejnili správci programu na stránkách www.opzp.cz.

Lidé postižení povodní budou moci získat stavební dřevo za korunu

Lidé postižení letošními povodněmi budou moci získat stavební dřevo od státního podniku Lesy České republiky (LČR) za symbolickou jednu korunu za metr krychlový. Vytěžení dřeva v lese si však budou muset udělat či zajistit sami. ČTK to řekl mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Již pokácenou kulatinu si budou moci stavebníci či jimi najaté stavební firmy odvézt přímo z lesa za režijní cenu 440 korun za metr krychlový. To je přibližně třetina běžné tržní ceny kulatiny. Na stavbu celodřevěného srubového domu bude moci stavebník od LČR získat až 100 metrů krychlových dřeva, na montovanou dřevěnou stavbu 70 krychlových metrů a na vybudování krovu 15 krychlových metrů. Podmínkou získání dřeva bude platný demoliční výměr. Dřevo za výhodnější cenu budou moci získat i povodněmi zasažené obce, například na výstavbu mostků a dalších dřevěných staveb. O projektech obcí budou LČR jednat individuálně. Nabídku a odběr dřeva budou organizovat krajská ředitelství a příslušné lesní správy LČR v postižených oblastech. Možnost realizace výpomoci potrvá do konce roku 2011.

Lidé poslali na pomoc zaplavené Moravě přes dva miliony korun

Na pomoc lidem v zatopených oblastech na Moravě už zájemci poslali 70.000 dárcovských SMS, tedy více než 1,7 milionu korun. Dalších přibližně 300.000 korun poslali lidé přímo na účty humanitárních organizací. ČTK to oznámila ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová. Humanitární organizace a charity zatím pomáhají hlavně dodávkami úklidových potřeb, lehátky a vysoušeči.

Na pomoc lidem v zaplavených oblastech lze přispět na konto Člověka v tísni 72027202/0300 nebo zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

Povodňové konto humanitární organizace Adra je 40284028/0300, variabilní symbol 397, lidé také mohou na číslo 87777 posílat dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA.

K pomoci občanům v zaplavených oblastech Zlínského a Moravskoslezského kraje vyzvala také Česká biskupská konference. Peněžité dary je možno posílat Diecézní charitě ostravsko-opavské na účet 5015003434/5500, variabilní symbol 333. "Vítána je rovněž pomoc při odstraňování škod, kdy bude zapotřebí přiložit ruku k dílu," upozornil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Obětem záplav pomáhají také dobrovolníci z Diakonie Českobratrské církve evangelické. Ta přijímá příspěvky na účtu 27196349/0800, variabilní symbol 2010, je možné také zaslat DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777.

Na severní Moravě pomáhají také oblastní spolky Českého červeného kříže (ČČK). Finanční dary je možné zasílat na konto 222826/5500 s variabilním symbolem 222. Lze také přispět dárcovskou SMS s textem DMS CCK na telefonní číslo 87777. Cena jedné zprávy je 30 korun, ČČK z této částky obdrží 27 korun.

Pokud by lidé chtěli přispět konkrétní obci, své povodňové konto zřídila třeba vesnice Troubky. Ta byla téměř zničena už při povodních před 13 lety. Jejich číslo účtu je 43-6947840237/0100, variabilní symbol 9.

ČR by mohla získat finanční pomoc z EU kvůli záplavám

Česko by mohlo získat finanční pomoc Evropské unie na řešení následků současných vážných záplav, které část země postihly. Peníze by mohly jít z Fondu solidarity EU (EUSF). Ten je určen k pomoci při řešení následků přírodních katastrof, tedy i záplav, což novinářům potvrdil i mluvčí Evropské komise Ton van Lierop. "Neobdrželi jsme zatím žádnou žádost," podotkl nicméně také mluvčí. "Fond solidarity je tu od toho, aby pomohl členským státům pokrýt část nákladů, které měly třeba kvůli výpadkům elektřiny, odstranění suti z ulic nebo s pomocí na dočasné ubytování," řekl van Lierop. Není tedy určen pro škody na soukromém majetku, podotkl. Ze zmiňovaného fondu už ČR čerpala kvůli povodním z roku 2002. Do Česka z něj postupně tehdy zamířilo přes 30 milionů eur (podle aktuálního kurzu 773 milionů korun).

Moravskoslezský kraj bude žádat první peníze na likvidaci záplav

Moravskoslezský kraj požádá ministerstvo financí o prvních 20 milionů korun na odstraňování následků povodní. Navýšit chce i peníze pro dobrovolné hasiče, protože dosud přidělené dotace od státu a kraje budou nedostačující, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Peníze, které kraj obdrží od státu, bude dále přeposílat obcím s rozšířenou působností.

Pojišťovny povodňové škody k pondělku odhadly na 320 milionů korun

Pojišťovny odhadly, že z nynějších záplav na východě České republiky klienti nahlásí 3200 škod za celkem 320 milionů Kč; odhad platí k pondělku. K 17. květnu evidovaly 456 pojistných událostí za 18,5 milionu Kč. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila Česká asociace pojišťoven (ČAP). Pojišťovny se shodují na tom, že počet i objem škod každým dnem raketově roste, klienti začali škody hromadně hlásit až ve středu.

CVVM: Volby by vyhrála ČSSD s 11,5procentním náskokem před ODS

Volby do Poslanecké sněmovny by podle květnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhráli sociální demokraté s 30,5 procenta hlasů. Za nimi zaostali o 11,5 procenta hlasů občanští demokraté, kteří si od dubna o 3,5 procentního bodu pohoršili. TOP 09 by volilo 14 procent lidí, komunisty 13 procent a Věci veřejné 11,5 procenta lidí. Straně zelených by dalo hlas 4,5 procenta lidí, o jedno procento lidí méně by ho dalo KDU-ČSL. Zelení a lidovci by tedy podle průzkumu nedosáhli pěti procent nutných pro vstup do sněmovny. Je ale nutné brát v úvahu statistickou odchylku, která obecně může být u velkých stran až tři a u menších stran zhruba dva procentní body. Pro Stranu práv občanů - zemanovce by hlasovala dvě procenta voličů.

Sídlo KSČM v Praze někdo znovu polil červenou barvou

Sídlo KSČM v centru Prahy v noci z úterý na středu někdo znovu polil červenou barvou. Stejně jako v úterý se barva objevila před vchodem do budovy v ulici Politických vězňů, na stěnách domu a jeho přízemních oknech. Ke stejné akci se v úterý přihlásila skupina odpůrců komunismu. Chtěli tak prý připomenout, že strana "se nikdy nedistancovala od zločinů, vražd a devastace" české společnosti v letech 1948 až 1989. Rozlitím 170 litrů červené barvy na sídlo komunistů chtěli upozornit na "krev obětí, kterou má komunistická strana stále na svých rukou". Policie případ vyšetřuje. Místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá odhadla škodu po prvním polití budovy na 50.000 korun, protože dům je památkově chráněný objekt. Předseda KSČM Vojtěch Filip hovořil v souvislosti s akcí o "partě ne příliš inteligentních lidí" a o "duševní ubohosti".

Soud odsoudil šest zástupců DSSS k podmíněným trestům či pokutám

Městský soud v Brně odsoudil šest zástupců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) včetně volebního lídra Tomáše Vandase k podmíněným trestům od čtyř do osmi měsíců nebo peněžním pokutám za jejich projevy napadající národnostní menšiny na loňském shromáždění na 1. máje v Brně. Podle mluvčí soudu Gabriely Stočkové samosoudkyně rozhodla 7. května trestním příkazem. Ten ještě nenabyl právní moci a je možné se proti němu odvolat. DSSS s tresty nesouhlasí a považuje je za represi státu. DSSS je nástupkyní soudem zrušené Dělnické strany. Jejího předsedu Vandase a jeho bývalého místopředsedu Jiřího Štěpánka soud uznal vinnými z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Vandas dostal čtyři měsíce s odkladem na 20 měsíců a pokutu 25.000 korun. Štěpánek byl odsouzen k úhrnnému trestu odnětí svobody osm měsíců s odkladem na dva roky a k pokutě 30.000 korun. Mluvčí nynější DSSS a šéfredaktor Dělnických listů Martin Zbela byl odsouzen za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Trest pro Zbelu činí sedm měsíců s odkladem rovněž na dva roky.

ČR v konkurenceschopnosti v polovině žebříčku mezi 58 státy

Česká republika zůstává i v době krize v žebříčku konkurenceschopnosti na 29. místě z 58 hodnocených zemí a nadále zaujímá nejlepší pozici z bývalých postkomunistických zemí. Vyplývá to z ročenky, kterou vydává International Institute for Management Development (IMD) v Lausanne. Silnou stránkou české ekonomiky podle studie zůstává základní infrastruktura a otevřenost ekonomiky. "ČR zůstává dobře hodnocena pro svou otevřenost vůči zahraničním investorům a též jsme vnímáni jako země, kde státní vlastnictví firem není překážkou funkčnosti a konkurence," uvedl Lubomír Lízal z institutu CERGE-EI, který na ročence spolupracuje.

Ekonomika ČR už ale není hodnocena tak pozitivně, jako v minulosti. "Ekonomická recese nejen podtrhla základní neřešený problém české ekonomiky - naprosto neudržitelný stav veřejných financí a s tím související demografický dopad stárnutí do penzí a veřejných financí. Vzhledem k očekávané nervozitě finančních trhů a jejich averzi k riziku po vývoji v Řecku jde o předakutní stav," upozornil Lízal. "Současné společenské klima, přes již viditelně existující potíže, je naladěno proti racionálním změnám s dlouhodobou perspektivou. To, že finanční trhy zatím netrestají naší laxnost, se může změnit doslova během několika měsíců. Náklady otálení se nám pak násobně prodraží," podotkl Lízal. Problémem zůstává nízký podíl obyvatelstva s vysokoškolským vzděláním.

IDEA: Vládní dluh se může po reformách stabilizovat na 50 procent HDP

Česko má podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) reálnou šanci stabilizovat úroveň vládního dluhu okolo 50 procent hrubého domácího produktu. Nutné je ovšem provést reformu veřejných financí, a ne pouze jednorázově zvýšit daně nebo náhodně škrtat ve výdajích. Studii představil šéf IDEA Jan Švejnar. Pokud se podle studie nepodaří snížit schodky, stoupne vládní dluh z nynějších 35 procent až na 70 procent hrubého domácího produktu v roce 2020 a poroste stejným tempem nadále. Maastrichtská kritéria pro přijetí eura požadují maximálně 60 procent HDP. "Nejsme v situaci, že by nám hrozil kolaps jako v případě Řecka. Pokud ale nic neučiníme, zmeškáme šanci jak reformu provést bezbolestně," uvedl Švejnar.

Studie uvádí jako příklad reformních kroků postupné zrušení státní podpory stavebního spoření nebo změnu celého procesu tvorby státního rozpočtu včetně případných sankcí za nedodržení nastavených výdajových limitů. "Oba dva dílčí návrhy umožní dlouhodobě snížit deficit zhruba o 22 miliard korun," uvedl spoluautor studie Vilém Semerák. Uvedená opatření sama o sobě podle něj stačí k poklesu strukturálního deficitu veřejných financí pod tři procenta. Podle studie dlouhodobému udržení stavu veřejných financí rovněž pomůže změna pravidel zadávání veřejných zakázek, reforma důchodového systému, úspora v provozních výdajích státu nebo změna daňového systému.

Soudci: Politici chtějí mít vliv na justici, proto nechtějí změny

Podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka nechtějí politici provést systémové změny v soudnictví, protože chtějí mít silný vliv na justici. Lichovník na diskusi pořádané Českou advokátní komorou řekl, že Česko zůstává v Evropě "ostrůvkem", který stále nemá odpovídající soudní samosprávu. Představitelům soudní moci dlouhodobě vadí, že o fungování justice rozhoduje moc výkonná. "Výhradně moc výkonná rozhoduje o tom, kdo bude soudit, kde bude soudit a zda se soudce stane funkcionářem... Měla by existovat soudcovská samospráva a kariérní řád. U nás neexistují pravidla žádná, je to na libovůli výkonné moci," uvedl Lichovník. Podle Soudcovské unie by byla soudní samospráva prospěšná pro občany mimo jiné v tom, že by exekutiva nemohla případně vyvíjet tlak například na rozhodování soudce, který chce kariérně postoupit na vyšší stupeň soudu.

ODS chce po volbách prosadit zrušení Vrchních soudů

Změna ústavy, kterou by byly zrušeny vrchní soudy a vznikl by třístupňový systém soudnictví, je jedním z bodů, které chce ODS prosadit v případě svého volebního vítězství. Novinářům to řekl exministr spravedlnosti a lídr kandidátky ODS v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil. Mezi dalšími body je například schvální nového občanského i obchodního zákoníku, příprava nového trestního řádu či zřízení soudcovské rady, která by měla v pravomoci i personální otázky.

Občanští demokraté navrhují, aby sexuální devianti mohli být sledování náramky

Sexuální devianti s nařízenou ambulantní léčbou by podle představ Občanské demokratické strany (ODS) mohli dostávat náramky podobné těm pro domácí vězení. Pokud by nedocházeli na léčení, bylo by tak možné je snáz najít, vysvětlil na tiskové konferenci strany věnované otázkám justice právník a člen vládní legislativní rady Vladimír Smejkal a poradce exministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila. Náramek, podle kterého by bylo možné dotyčného najít, by byl aktivován z rozhodnutí soudu poté, co by tento člověk přestal docházet za svým lékařem, vysvětlil právník. "Domníváme se, že toto je krok, který by významným způsobem zvýšil prevenci a bezpečnost našich občanů," dodal Smejkal.

Paroubek kritizoval pravicové konkurenty a chválil program ČSSD

Předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizoval pravicové politické konkurenty a chválil program sociální demokracie. Za bilion ze současného dluhu České republiky 1,3 bilionu korun podle něho můžou "rádoby zodpovědní šetřílci z pravice". Sociální demokracie nechce šetřit na lidech, ale na státu, řekl Paroubek na předvolební stranické ekonomické konferenci v pražském Slovanském domě. Česká republika podle Paroubka zbankrotuje, pokud se bude pokračovat v pravicové "nekompetentní cestě". Šéf ČSSD zkritizoval hlavně podle něho nízké daně, zavedené Topolánkovou reformou. Sociální demokracie sází podle Paroubka na šetření i růst ekonomiky daný například podporou investic, exportu, lepším čerpáním evropských fondů a zamezením korupci.

Hovorka podal trestní oznámení kvůli hospodaření Homolky

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka podal v úterý trestní oznámení na hospodaření nemocnice Na Homolce. Týká se porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletich při hospodářské soutěži. Hovorka tvrdí, že s nemocnicí je spojeno několik osob, které pomocí nevýhodných zakázek vyvádějí státní peníze do soukromých rukou. Hovorka současně podal podnět na Nejvyšší kontrolní úřad, aby se zabýval hospodařením nemocnice. Ředitel nemocnice Vladimír Dbalý tato obvinění odmítl. Uvedl, že všechna opatření nemocnice vedou k úsporám.

Kvůli zamořenému ovzduší podá Ostrava žalobu na stát

Ostrava během několika dnů podá kvůli znečištěnému ovzduší žalobu na stát. Chce žalovat vládu a ministerstva životního prostředí a dopravy. Podle magistrátu stát není schopen zabránit znečišťování ovzduší a efektivně pomoci regionu s řešením problému. Žalobu na stát schválila městská rada, podána má být příští týden, uvedl primátor Petr Kajnar (ČSSD). "Máme za sebou téměř čtyři roky jednání, čekání a slibů. Teď už nám došla trpělivost. Nemůžeme už dále spoléhat na angažovanost a odpovědnost vlády a ministerstva životního prostředí, musíme se bránit sami," uvedl Kajnar. Na území města jsou opakovaně překračovány stanovené limity pro emise polétavého prachu, ale i imisní limity pro oxid siřičitý, oxid dusičitý a přízemní ozón. Město si od žaloby slibuje, že stát donutí ke konkrétním krokům, které povedou ke zlepšení situace.

"Víme o tom už delší dobu, zřejmě to má souvislost s blížícími se volbami," řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Připomenula, že ministryně Rut Bízková nedávno Moravskoslezský kraj navštívila a její úřad situaci řeší. "Před detailním prozkoumáním toho, z čeho je ministerstvo dopravy viněno, se nemůžeme vyjádřit k obsahu žaloby. Jiná věc je, proč se tato nikoli nová situace řeší takto vyhroceným způsobem právě teď, krátce před volbami do Poslanecké sněmovny a několik měsíců před volbami komunálními," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Mluvčí vlády Roman Prorok odmítl krok Ostravy komentovat.

V Praze se sešli čeští zpravodajci z druhé světové války

Příslušníci Zpravodajské brigády, která za druhé světové války odesílala informace z protektorátu do Velké Británie, se sešli na ministerstvu obrany, aby si připomněli letošní 65. výročí konce války. Při té příležitosti byli Josef Daněk a Zlata Fořtová vyznamenáni medailemi Českého svazu bojovníků za svobodu. Daněk se spolu se svými kamarády přihlásil do Zpravodajské brigády jako student gymnázia. "V roce 1943 jsme se dostali ke zprávě, že existuje skupina skautů, kteří bojují proti nacismu. Přihlašovali jsme se ve škole. Asi dvanáct nás vstoupilo a složilo přísahu," řekl ČTK a České televizi Daněk. Zpravodajská brigáda získávala informace o dění na území protektorátu a své poznatky vysílala spojencům do Anglie. Během války došlo do Británie na 75.000 zpráv z okupovaného českého území. Přes 7000 z nich bylo právě od Zpravodajské brigády, uvedl Daněk. Mladí zpravodajci měli štěstí, že je až do konce války neodhalilo gestapo. "Myslím, že to bylo naší skautskou výchovou a výcvikem. Byli jsme spolehliví, což mnoho mladých lidí nebylo. Proto se mezi nás nedostal žádný konfident," řekl Klika.

Zpravodajská brigáda vznikla z několika odbojových skupin, z nichž první byla založena již 15. března 1939, v den obsazení Čech a Moravy nacisty. Jejím jádrem byla skupina skautů Zbojník, která nesla zkratku ZB. Podle této zkratky dostala brigáda také svůj pozdější název. Odbojová skupina si udržela po celou válku nadstranický charakter a mnozí její příslušníci byli po nástupu komunismu v roce 1948 pronásledováni a vězněni. Velitel brigády Veleslav Wahl byl popraven.

Japonsko udělí řád české japanoložce Švarcové

Japonská vláda udělí české profesorce Zdence Švarcové Řád vycházejícího slunce, zlaté paprsky s nákrční stuhou. Řád si zasloužila za dlouholetou práci jako učitelka japonštiny, překladatelka japonské literatury a propagátorka japonské kultury v České republice. Ocenění si Švarcová převezme 9. června v Praze. ČTK o tom informovali zástupci japonského velvyslanectví. Osmašedesátiletá Švarcová pracuje od roku 1990 v Ústavu Dálného východu při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, předtím působila jako překladatelka, tlumočnice a učitelka japonštiny. "Vyznamenání představuje ocenění mimořádného příspěvku profesorky Zdenky Švarcové k vzájemnému porozumění mezi Japonskem a Českou republikou," uvedlo velvyslanectví.

Českou filharmonii povede po Darjaninovi bývalý šéf ČRo Kasík

Českou filharmonii (ČF) od středy vede bývalý ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Jmenoval ho ministr kultury Václav Riedlbauch. V čele orchestru Kasík střídá Vladimíra Darjanina, kterého po necelém roce ve funkci odvolal ministr 7. května kvůli údajným nedostatkům v hospodaření. "Naším společným úkolem je Českou filharmonii stabilizovat. Museli jsme jednat rychle a já věřím, že mnou zvolené řešení tento efekt přinese," uvedl ke jmenování ředitele Riedlbauch. "Myslím, že to není dobrá volba, je to signál, že Václav Riedlbauch narychlo nesehnal nikoho kompetentního. Český rozhlas za ředitelování Václava Kasíka pouze stagnoval a nemám důvod si myslet, že v České filharmonii to bude jinak," řekl ČTK hudební publicista Jindřich Bálek, který pracuje i v Českém rozhlase. Řada lidí z oboru ví, jak komplikovaná a nevděčná pozice dnes ředitel ČF je, a proto asi ani mezi nimi nemusí být o tento post zájem, možná nabídku i odmítli, soudí Bálek. "V tuto chvíli je to dobrá volba, vnímám pana Kasíka jako schopného manažera, kterého teď Česká filharmonie potřebuje," míní naopak muzikolog Luboš Stehlík. Jmenování Kasíka ředitelem ČF ale nic moc neřeší podle šéfdirigenta orchestru Národního divadla Tomáše Netopila, který s ČF také spolupracuje. "Boje tam budou přetrvávat, kdokoli tam teď půjde, bude mít velice těžkou pozici. Je tam válka a šéfdirigent hraje v současné situaci až třetí housle, což mě trochu mrzí na takovou instituci, hierarchie je tam opravdu narušená," řekl ČTK.

Sport

Česká basketbalová federace (ČBF) má zájem uspořádat mistrovství Evropy mužů v roce 2013. O šampionát má zájem celkem šest zemí, vedle ČR také Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Německo, Itálie a Slovinsko. Informoval o tom server fibaeurope.com.

Olympijský vítěz z Pekingu David Kostelecký obsadil třetí místo na Světovém poháru brokové sportovní střelby v Dorsetu.

Koulař Antonín Žalský překonal na mítinku v Pardubicích výkonem 20,21 limit pro účast na červencovém mistrovství Evropy v Barceloně. Stal se tak desátým českým atletem, jenž si zajistil start na letošním vrcholu sezony.

Čeští tenisté po Španělsku porazili na Světovém poháru družstev i Austrálii. Na úterní výhru Jana Hájka ve středu navázal Tomáš Berdych a vítězstvím 6:3 a 7:6 nad Carstenem Ballem, který nahradil nemocného Lleytona Hewitta, zařídil rozhodující druhý bod. Češi tak mají na dosah účast ve finále, o které si zahrají v závěrečném souboji červené skupiny s USA.

České tenistky Klára Zakopalová i Barbora Záhlavová-Strýcová vypadly na turnaji ve Varšavě ve 2. kole. Nad síly Zakopalové byla hráčka z kvalifikace Gréta Arnová z Maďarska, které podlehla dvakrát 4:6. Jako poslední z Češek pak opustila pavouka dvouhry Záhlavová-Strýcová, která nestačila na šestou nasazenou Ukrajinku Aljonu Bondarenkovou 2:6 a 4:6.

Česká tenistka Lucie Hradecká loňskou účast ve finále turnaje ve Štrasburku neobhájí. Ve 2. kole vzdala Anabel Medinaové-Garriguesové za stavu 4:6 a 0:3 pro španělskou soupeřku.

Počasí v České republice

Ve čtvrtek čekáme většinou oblačno, místy přeháňky a ojediněle bouřky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia, na horách kolem 10 stupňů.