Zprávy
Hladiny většiny moravskoslezských řek postupně klesají
Hladiny rozvodněných řek v Moravskoslezském kraji postupně klesají. V úterý po 18:30 platil třetí povodňový stav na 11 místech. Do půlnoci na středu se očekávalo ještě průměrně do 20 milimetrů srážek, ve středu má déšť podle předpovědi postupně ustat. Povodí Odry proto očekává, že hladiny toků budou nadále klesat. ČTK to řekl mluvčí společnosti Čestmír Vlček. Bez proudu je dál několik tisíc domácností, omezena je doprava na některých železničních tratích. Některé firmy musely omezit výrobu.
V noci na úterý některé řeky klesaly tak rychle, že dosáhly i druhého stupně povodňové aktivity. Vlivem nočních srážek ale začaly v ranních hodinách opět stoupat. Většina z nich začala odpoledne opět klesat včetně Olše, jejíž hladina se na horním toku zvýšila do 12:00 zhruba o metr. Na Olši ale stále platí třetí povodňový stupeň. Ten platí i pod přehradou Šance na Ostravici, jejíž hladina jako jedna z mála ještě stoupá kvůli zvýšenému odtoku z nádrže. Výrazné poklesy hladin zaznamenaly odpoledne především menší toky, například Porubka ve Vřesině, Lubina v Petřvaldu či Jičínka v Novém Jičíně.
Podle informací moravskoslezských hasičů povodně v kraji zasáhly přes 700 objektů a ohrozily 2145 lidí. ČTK to řekl zástupce ředitele krajských hasičů Vladimír Vlček. Odpoledne hasiči zachránili dvě osoby, které uvízly v chatce v Ostravě-Svinově Dubí. Muže a ženu ve věku 30 a 50 let objevili v chatce obklopené vodou.
V Moravskoslezském kraji, na Přerovsku a na Vsetínsku trvá kalamitní stav, vyhlášený energetiky v pondělí. V regionu bylo okolo 17:30 bez elektrické energie asi 7000 domácností. Růst zavinily další poruchy nahlášené především v Ostravě a na Novojičínsku. Železničářům se naopak podařilo zprovoznit v kraji většinu uzavřených tratí. Některé firmy na Karvinsku i omezily provozy. Desítkám lidí z Karvinska vyhrožují firmy výpovědí, pokud jim nepředloží potvrzení, že se nemohli dostat kvůli záplavám do práce. Situaci se snaží řešit karvinský magistrát ve spolupráci s krajským úřadem v Ostravě.
V zatopených oblastech se už objevil první pokus o rabování. Tři lidé se snažili v pondělí v Ostravě vloupat do částečně zatopeného objektu. Policie všechny díky oznámení občanů na místě zadržela. Snažili se ukrást jízdní kola.
Hladina Moravy na dolním toku stoupá, stále se ale drží v korytě
Hladina řeky Moravy na dolním toku jde stále nahoru poté, co byl v pondělí vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Řeka se již místy rozlévá do krajiny. Ve větší míře by ohrozit majetek lidí neměla, řekli novinářům členové krajské povodňové komise. Kulminaci očekávají ve druhé polovině týdne. Přes dobrou situaci zřídili na hejtmanství krizovou linku, kde mohou lidé například zjistit, zda jsou v ohrožených oblastech průjezdné silnice. Na čísle 541 658 821 je služba k dispozici 24 hodin denně.
Boj s vodou v Jihomoravském kraji je nejúpornější v Hodoníně, kde skupina 140 hasičů plnila celou noc pytle s pískem, a těmi pak zpevnila 400 metrů dlouhou hráz vedoucí po nábřeží Moravy. Práci tam hasičům ztěžuje složitý přístup k hrázi a také stoupající voda. V Moravském Písku hasiči postavili mobilní hráz. Část lesa je zaplavena u Strážnice, kde je ale voda daleko od domů. I v Rohatci Morava vystoupila z břehů. Zaplavila tamní železniční most, dětské hřiště a několik zahradních chatek. Dostala se i do několika sklepů. V Dubňanech je pod vodou a tedy neprůjezdná místní silnice na Ratíškovice. Vodohospodáři nepředpokládají, že by se hráze kdekoliv měly roztrhnout nebo podmáčet a začít propouštět vodu. Jejich stav se však v příštích dnech bude pravděpodobně kontrolovat z vrtulníku.
Ve středu by se voda měla začít z koryta Moravy rozlévat. Stane se tak v prostoru pod Lanžhotem, kde je Polesí Soutok. Tamní lužní lesy jsou zaplavovány pravidelně, škody by tak neměly nastat. Problémy mohou přijít až v létě, kdy se ve vytvořených vodních plochách budou líhnout komáři. Vodní masy se rozlijí také do luk u Mikulčic a zaplaví pravděpodobně i přístupovou cestu k velkomoravskému hradišti Valy. Památka samotná je však na návrší a měla by zůstat na suchu.
Příčiny povodní na Moravě se podobají záplavám roku 1997
Záplavy, které v posledních dnech postihly sever Moravy, se podobají ničivým povodním z roku 1997. Tehdy vznikly kvůli silným dlouhotrvajícím dešťům z frontálního systému, který přišel od západu, nyní je důvodem fronta přicházející z jihu, nejde ale o bleskové lijáky podobné těm, které způsobily loňské povodně. "V roce 1997 napršelo na Lysé hoře za čtyři dny až 450 litrů vody na metr čtvereční, nyní to bylo zhruba 300, je to pětina normálního úhrnu za celý rok," řekl ČTK klimatolog Jan Pretel. Připomněl, že takový příval vody nezvládne půda přijmout. Úkolem v takovýchto případech je zmenšit následky povodní.
Za 13 let, které uběhly od katastrofy, se ale podle Pretela zásadně zlepšila připravenost předpovědního a varovného systému. Lidé jsou informováni o nebezpečí rychleji. Co podle klimatologa zaostává, je ochrana na úrovni obcí, tedy výstavba suchých poldrů a dalších opatření v krajině. Sporná je podle Pretela výstavba v pravidelně zaplavovaných oblastech. Tuto otázku podle něho ale nepřísluší hodnotit lidem, kteří sami nebyli vytopeni. "Lidé tam mají kořeny, někteří se kvůli tomu odstěhovat nemohou," konstatoval. Dodal, že v tom případě je třeba přizpůsobit typ staveb v místech, jako jsou například Troubky na Přerovsku.
Fond bydlení přijme žádosti o úvěry na likvidaci povodňových škod
Obce a fyzické osoby, kterým aktuální povodně zničily nebo poškodily majetek, se už můžou obracet na Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) s žádostmi o úvěry. Fond to oznámil na svém webu. Žádosti průběžně přijímá a vyřizuje. O konkrétní výši a formě dotací z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zatím jasno není, úřad musí počkat až na ukončení stavu nebezpečí. Ministerstvo má letos na obnovu majetku obcí a krajů postiženého živelní pohromou 100 milionů korun.
Ze SFRB mohou fyzické osoby na opravy svých bytů a rodinných domů poškozených záplavami získat úvěr až do výše 150.000 korun s roční úrokovou sazbou dvě procenta. Tato sazba je platná po celou dobu splatnosti, to je po dobu deseti let. Lidé, které povodeň připravila o střechu nad hlavou, můžou u fondu žádat o půjčku až ve výši 850.000 korun. Také v tomto případě zaplatí na úrocích ročně dvě procenta. Splatnost je 20 let. O úvěry ze SFRB se můžou hlásit také obce, kterým povodně poškodily bytový fond. Úroková sazba je jedno procento ročně a je platná po celou dobu splatnosti úvěru, nejvíce ale deset let.
Oblastem postiženým povodní lze pomoci zasláním peněz i DMS
Lidem v oblastech zasažených povodněmi lze pomoci zasláním dárcovských SMS či peněžních příspěvků na konta, která zřídily organizace Člověk v tísni, ADRA či Český červený kříž.
Společnost Člověk v tísni v současné době neuvažuje o vyslání dobrovolníků do postižených oblastí. Lidé, kteří chtějí pomoci, mohou posílat příspěvky na konto 72027202/0300 nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777. Situaci na místě monitoruje koordinátor Člověka v tísni Igor Klimeš. Je ve spojení s krizovými štáby a starosty obcí, kteří ho mohou kontaktovat na telefonním čísle 776 460 280. "Do obcí jsme schopni dodat například nezbytnou materiální pomoc, jako jsou dezinfekční prostředky, lopaty, kolečka a další nářadí na vyklízení domů a odstraňování povodňových škod. Připraveno také máme na 160 vysoušečů," uvedl Klimeš v prohlášení zaslaném ČTK.
V zatopených oblastech má svůj monitorovací tým i humanitární organizace ADRA. Na místo vyslala také intervenční psychosociální tým, který lidem pomáhá zvládat krizové situace. S nabídkou i potřebou pomoci při povodních se lidé mohou na společnost obracet na telefonním čísle 739 10 50 80 nebo na emailové adrese [email protected]. Finanční příspěvky pak mohou zasílat na účet číslo 4028 4028/0300, variabilní symbol 397.
Na severní Moravě, konkrétně v Karviné, Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Přerově nebo Olomouci, pomáhají také oblastní spolky Českého červeného kříže (ČČK). Finanční dary do veřejné sbírky, kterou ČČK vyhlásil, je možné zasílat na konto 222826/5500 s variabilním symbolem 222. Lze také přispět dárcovskou SMS s textem DMS CCK na telefonní číslo 87777. Cena jedné zprávy je 30 korun, ČČK z této částky obdrží 27 korun.
Sněmovna schválila zákon na regulaci lobbingu
Sněmovna schválila zákon z dílny poslanců ČSSD, který má regulovat vztahy mezi politiky a lobbisty. Normu prosadili společně sociální demokraté, komunisté a zelení. Zákon byl přijat během několika minut. Poslanci totiž odmítli o návrhu debatovat. Předseda klubu ODS Petr Tluchoř prohlásil, že projednávání zákona je předvolebním mítinkem ČSSD, a proto se ho občanští demokraté účastnit nebudou. Návrh nyní dostane k posouzení Senát. Pokud ho horní komora či prezident vetují, nebude platit. Každý zákon, který nedokončí celou legislativní cestu do sněmovních voleb, padá takzvaně "pod stůl".
Zákon o lobbingu počítá s tím, že by se každý lobbista musel registrovat u ministerstva vnitra. Za lobbistu by se přitom považoval každý, kdo alespoň třikrát za čtvrtletí kontaktuje někoho z politiků či státních úředníků s cílem ovlivnit rozhodování orgánů veřejné moci či změny návrhu zákona či předpisu. Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi měli hlásit jednou za čtvrtletí ministerstvu vnitra, poslanci a senátoři pak svému mandátovému výboru. Stejně tak by měli hlásit setkání sami lobbisté. Za kontakt se podle návrhu nepovažuje jednostranná komunikace. Pokud by jedna ze stran tato pravidla porušila, hrozila by jí pokuta až jeden milion korun, případně pětiletý zákaz činnosti. Výjimka se bude vztahovat na politiky a funkcionáře obcí a krajů, tam by totiž podle zelených nebyla opatření vymahatelná.
Poslanci schválili protikorupční balíček, možná ho ale smete Senát
Sněmovna schválila vládní protikorupční balíček, který mimo jiné zavádí institut korunního svědka. Komunistům se do předlohy ministra vnitra a pražského volebního lídra ČSSD Martina Peciny nepodařilo prosadit majetková přiznání. Podle ODS norma narazí v Senátu, kde má většinu pravice; v takovém případě nebude platit. Pro protikorupční balíček hlasovali poslanci sociální demokracie a zelených a nezařazení Olga Zubová a Kosta Dimitrov. Pro byla také většina komunistů a část lidovců. Občanští demokraté nehlasovali vůbec, nebo se zdrželi, stejně jako poslanci TOP 09. Občanští demokraté, kteří označují balíček za propolicejní, se odmítli debaty účastnit. Podle ministra Peciny ale předloha hlavně vrací pravomoci policie před letošní rok.
Sněmovna zpřísnila pravidla pro tendry
Zadavatelé veřejných zakázek nebudou muset zveřejňovat na internetu všechny informace týkající se výběrového řízení. Počítá s tím novela zákona o veřejných zakázkách, kterou přijala sněmovna i s pozměňovacím návrhem Senátu. Novela má zejména zpřísnit dohled nad zadáváním veřejných zakázek. Nyní ji dostane k podpisu prezident republiky.
Senát vrátil koncem dubna novelu do sněmovny s pozměňovacími návrhy. Povinnost zveřejňovat všechny informace na internetu navrhli senátoři odstranit kvůli tomu, že je podle nich toto ustanovení vágní, chybně formulované a nelze ho v praxi použít. Zadavatel by se podle něj mohl například dostat do kolize se zákonem o ochraně osobních údajů. Na návrh Senátu poslanci také prodloužili ze tří na pět dní lhůtu, v niž musí zadavatel rozeslat uchazečům protokol o konečném výsledku hodnocení. Tam, kde to bude umožňovat povaha dokumentů, se budou tyto dokumenty doručovat do datových schránek. V zákoně naopak zůstává povinnost uchazečů o zakázky předkládat informace o jejich vlastnické struktuře tak, aby bylo jasné, kdo za nimi stojí.
Poslanci přehlasovali prezidenta, mateřská se zvýší od června
Matky, které jsou doma s dětmi, budou od 1. června dostávat vyšší mateřskou. Rozhodli o tom poslanci, když přehlasovali veto prezidenta k novele zákona o nemocenském pojištění. Zvýšení mateřské prosadili společně ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a zelení. Sociální demokraté ze zvýšení mateřské udělali jeden ze svých předvolebních slibů. Mateřská se bude od června vyplácet opět ve výši 70 procent vyměřovacího základu místo současných 60 procent. Všem matkám bude také doplacen rozdíl mezi nižší a vyšší dávkou za předešlé měsíce. Změny budou stát zhruba dvě miliardy korun. Mateřská se pobírá 28 týdnů, její vyplácení zpravidla začíná šest až osm týdnů před porodem.
"Návrh reaguje na přijetí nevyváženého kompromisu vůči rodinám s dětmi. Snížení příspěvku v mateřství znamená snížení příjmu až o 20 procent," uvedla místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. Podotkla, že je třeba přijímat taková úsporná opatření, která nebudou na úkor rodin s dětmi. Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) uvedl, že podpora rodin s dětmi je nejlepší důchodovou reformou. Naopak proti se postavili členové ODS a TOP 09. Těm vadí, že novela zákona přijde státní pokladnu přibližně na dvě miliardy korun. Poslanec ODS Michal Doktor prohlásil, že Česká republika bude mít v září nebo říjnu velké rozpočtové problémy, protože nehospodaří odpovědně. Nároky na státní rozpočet vyčítal novele i prezident, když ji odmítl podepsat.
Součástí návrhu je také změna v proplácení ošetřovného, což je dávka, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří zůstávají doma s nemocnými dětmi. V současnosti je jim dávka proplácena až od čtvrtého dne nemoci, stejně jako mateřská. Od června budou mít nárok na finanční kompenzaci již od prvního dne.
Sněmovna usnadnila fungování obecně prospěšným společnostem
Obecně prospěšné společnosti by mohly fungovat podle jednodušších pravidel. Má to zajistit novela zákona o činnosti těchto institucí, kterou ve třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna. Návrh zákona nyní posoudí Senát a prezident. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka poslancům řekl, že novela je nutná proto, aby se odstranily současné problémy v praxi. Cílem návrhu je zjednodušit činnost obecně prospěšných organizací a posílit pozici jejich zakladatele. Společnosti by také mohly podle novely dostávat státní dotace na stejnou činnost od více subjektů, což nyní není možné. Novela má současně zvýšit ochranu majetku vloženého do společnosti jejím zakladatelem. Dále převádí pravomoci statutárního orgánu ze správní rady na ředitele a upravuje povinnosti rady a podmínky pro výroční zprávy a jejich zveřejňování.
Poslanci připravili Senát o právo mít od ČNB zprávu o dohledu
Sněmovna připravila Senát o právo dostávat od České národní banky zprávu o dohledu nad finančním trhem. Změna má začít platit po nahrazení koruny eurem, zprávu o dohledu poté mají dostávat jen poslanci. Požadavku Senátu zachovat i do budoucna současný stav nevyhověli. Zákon, který má upravit fungování centrální banky po zatím neurčeném termínu vstupu Česka do eurozóny, nyní dostane k podpisu prezident. Ministerstvo financí přitom se senátním požadavkem souhlasilo, stejně tak i guvernér ČNB Zdeněk Tůma. "Naprosto opomenutím se stalo, že z dohledu nad bankovním trhem byl vypuštěn Senát jako součást Parlamentu ČR," uvedl senátor ODS Jiří Stříteský.
ČNB podle nového zákona přijetí eura už nebude vytvářet měnovou politiku ČR. Tu bude dělat Evropská centrální banka (ECB) a ČNB se na ní bude podílet. Hlavním cílem ČNB bude podílet se v rámci Evropského systému centrálních bank a v souladu s jeho měnovou politikou na cenové stabilitě. Ze zákona naopak mizí ustanovení, že pokud tím není dotčen její hlavní cíl, Česká národní banka podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu. Zákon také počítá s tím, že se v bankovní radě sníží počet jejích členů z nynějších sedmi na pět.
Aerolinky si budou kupovat emisní povolenky
Letečtí dopravci si budou muset od roku 2012 kupovat emisní povolenky na emise ze svých letadel. Stát současně zmírní pravidla pro přidělování bezplatných emisních povolenek elektrárenským a také teplárenským firmám. Rozhodla o tom sněmovna, když přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tak nyní bude rovnou vyhlášen ve Sbírce zákonů.
Sněmovna se na návrh ČSSD sejde těsně před volbami 27. května
Sněmovna se na návrh ČSSD sejde ještě před volbami ve čtvrtek 27. května. Má dořešit návrh sociálních demokratů na zavedení přímé volby hlavy státu a prezidentské veto k novele, která navyšuje podíl biopaliv v benzinu a naftě.
Ministerstvo rozeslalo soudům tabulky pro výživné
Ministerstvo spravedlnosti rozeslalo soudcům tabulky ke sjednocení výživného. Nejde o závazný, ale doporučující materiál. Podle věku dítěte mají být alimenty v rozmezí od 11 do 25 procent z platu rodiče, který s ním nežije. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Na dítě do pěti let by měl rodič platit od 11 do 15 procent z platu, ve věku od šesti do devíti let by to mělo být mezi 13 a 17 procenty. Od 15 do 19 procent platu bude stát rodiče dítě ve věku od deseti do 14 let a od 16 do 22 procent patnáctileté až sedmnáctileté dítě. Pro osmnáctileté a starší dítě by soudy měly vyměřovat alimenty mezi 19 a 25 procent z platu rodiče. "Tabulka je použitelná pro majoritní část rozvádějících se, nebo rozcházejících se párů a pro jedno až dvě děti," uvedla Kovářová. Podle ní jde asi o čtyři pětiny případů. Ve výjimečných případech může soudce určit alimenty podle svého uvážení, podotkla ministryně. Někteří soudci se podle ní už tabulkou řídí, je i inspirací pro část rozcházejících se dvojic. Kovářová soudí, že ale budou i soudci, kteří tabulky odmítnou. Zhruba po roce chce ministerstvo zkušenosti s využíváním tabulky vyhodnotit a případně ji upravit.
K přijetí na plzeňská práva prý stačila i ústní dohoda
Někteří magisterští studenti, například policisté nebo jiné významnější osoby, se na práva v Plzni dostali bez přijímacího řízení jen po ústní dohodě s tehdejším děkanem Milanem Kindlem, a to i kdykoliv v průběhu roku. Další lidé se na fakultu dostávali po přezkumném řízení, o němž nerozhodoval rektor, ale opět sám Kindl. Rozhodnutí neodůvodňoval, případně pouze obecnými frázemi. Vyplývá to z takzvané Korbelovy zprávy, jež shrnuje nedostatky u problematických držitelů titulu Mgr. Zprávu vypracoval expert na správní právo František Korbel.
Většina svědků v kauze Vítkov odmítla u ostravského soudu výpověď
Většina svědků patřících do okruhu známých čtveřice pravicových extremistů, kteří jsou obžalováni ze žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku, odmítla u Krajského soudu v Ostravě vypovídat. Z devíti předvolaných svědků se tři nedostavili a ze zbývajících před soudem vypovídal pouze Jakub Demele. Kvůli přístupu svědků, kteří odmítli vypovídat, se nakonec soud musel opřít především o čtení jejich výpovědí z přípravného řízení. Hlavním tématem líčení se tak stalo neonacistické triko s nápisem Thor Steinar, v němž k soudu přišel obžalovaný David Vaculík. Podle zmocněnce poškozené rodiny Markuse Papeho může být Vaculíkův oděv vnímán jako výhružka, zvláště s ohledem na to, že ve čtvrtek mají u soudu vypovídat poškození. Pape proto vyzval soud a státní zástupkyni, aby se zabývali tím, zda se obžalovaný nedopustil nebezpečného vyhrožování. Původně německou značku oblečení založil neonacista Axel Kopelke, v jejím logu je runa. Vaculíkův právník Petr Kausta námitky zmocněnce odmítl a podle něj by naopak státní zástupkyně měla zkoumat, zda ze strany Papeho nejde o křivé obvinění. Vaculík si nakonec triko během pauzy převlékl.
Pape se také domnívá, že minimálně dva ze svědků, kteří jsou příznivci krajní pravice, věděli o předchozí trestné činnosti některých obžalovaných a mohli předpokládat, že v ní budou pokračovat. Pape proto dal před soudem podnět k prověření toho, zda se tito muži nedopustili nadržování, neoznámení trestného činu a nepřekážení trestnému činu. Podle státní zástupkyně se však vyšetřovatelé touto možností již dříve zabývali.
Hromadné výpovědi chce dát zhruba každý desátý lékař v nemocnici
Lékařské odbory odstartovaly kampaň Děkujeme, odcházíme. Připravenost podat výpověď vyjádřilo svým podpisem zatím 1500 nemocničních lékařů, členů i nečlenů Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL). V nemocnicích jich pracuje dohromady 16.000. Na mimořádném sněmu lékařské odbory vyzvaly všechny lékaře v nemocnicích, aby se k nim připojili. Novinářům to řekl předseda LOK-SČL Martin Engel. Lékařské odbory mají 5100 členů. "Požadujeme jednotnou mzdovou tabulku s upraveným tarifem, aby začínající lékař měl 215 korun na hodinu a plně erudovaný 430 korun. Teď má začátečník na hodinu 100 korun a lékař s dvacetiletou praxí něco přes 200," řekl Engel. Průměrný plat lékaře by tak z 45.000 až 50.000 měl stoupnout na 70.800 korun, zhruba na trojnásobek průměrného platu v zemi. Požadavek schválilo všech 90 delegátů, kteří se na sněmu v Praze sešli, uvedl Engel.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně jsou požadavky lékařských odborů "zcela mimo realitu a možnosti zadluženého státu", zvláště v době ekonomické krize. Požadavek lékařských odborů na jednotnou mzdovou tabulku ministerstvo rovněž odmítá. "Jednotný způsob odměňování není v žádném standardním systému zdravotnictví. Ministerstvo podporuje, aby lékaři byli odměňováni podle schopností, náročnosti a kvality práce," zdůraznil.
Základní školy mohou začít čerpat miliardy z EU
Všechny mimopražské základní školy mohou začít čerpat peníze z EU. Ministerstvo školství oznámilo, že vyhlásilo výzvu k čerpání celkem 4,5 miliardy korun z EU. Ty mohou školy získávat zjednodušeným systémem bez zbytečného papírování. Podobný systém se chystá i pro střední školy a pedagogické fakulty. Projekt se týká téměř 4500 základních škol, peníze mohou dostávat do roku 2012. Dotace budou moci využít na sedm oblastí vzdělávání, třeba na podporu výuky jazyků, zlepšení čtenářské gramotnosti nebo vzdělávání učitelů.
Čeští hokejisté postoupili do čtvrtfinále MS
Čeští hokejisté zvládli klíčové utkání o postup do čtvrtečního čtvrtfinále, když zdolali v závěrečném vystoupení v osmifinálové skupiny F Kanadu 3:2. Úřadující olympijští vítězové vedli po trefě Raye Whitneyho, ale obrat zařídili Lukáš Kašpar, Jaromír Jágr a Jakub Klepiš. V power play ještě snížil 71 vteřin před koncem Matt Duchene.
Sport
Tenistky Barbora Záhlavová-Strýcová i Klára Zakopalová postoupily na turnaji ve Varšavě do druhého kola. Záhlavová-Strýcová porazila Andreju Klepačovou ze Slovinska 6:3 a 6:1, Zakopalová si vyšlápla na čtvrtou nasazenou Marion Bartoliovou z Francie po setech 4:6, 6:1, 6:2.
Tenistka Lucie Hradecká vstoupila úspěšně do turnaje ve Štrasburku, kde loni hrála finále. V 1. kole zdolala domácí Julii Coinovou 7:5 a 6:2. Nedařilo se Sandře Záhlavové, která se Španělkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou prohrála 1:6, 0:6.
Tenista Jan Hájek porazil na Světovém poháru tenisových družstev Petera Luczaka 6:1 a 6:2 a český tým se proti Austrálii ujal vedení 1:0.
Počasí v České republice
Ve středu bude zataženo až oblačno, na většině území jen občasný déšť. Teploty vystoupí 9 až 13 stupňů Celsia, na horách kolem 6 stupňů.