Zprávy

0:00
/
0:00

Škromach: Důchody pro bohaté by měly strany vyřešit do konce roku

Politici, kteří uspějí v květnových sněmovních volbách, by měli nalézt nový způsob výpočtu důchodů pro lidi s vysokými příjmy nejpozději do konce roku, aby byly vyšší náklady na výplatu penzí zahrnuty do státního rozpočtu na příští rok. V diskusním pořadu televize Prima to uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Až v roce 2011 počítá Škromach s širší diskusí stran o celkové důchodové reformě. Protože příští rok Česko nečekají volby, měl by být prostor pro debatu oproštěn od předvolebních tahanic, míní. Ústavní soud v polovině dubna s platností od 30. září 2011 zrušil výpočet důchodů, který je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. Podle Škromacha termín změny nebyl určen šťastně, protože strany budou hledat shodu pod tlakem a důchody budou muset v příštím roce měnit dvakrát.

Škromachův názor na nutnost rychlého řešení důchodů pro vyšší příjmové skupiny sdílí i ODS. Mluvčí občanských demokratů Martin Kupka v uplynulém týdnu uvedl, že paragrafovanou důchodovou reformu není možné stihnout prosadit do září příštího roku. Podle ODS je tak důležité najít aspoň krátkodobé řešení, které nebude předmětem politického handrkování.

České vrtulníky chce mít Barták v Afghánistánu až do roku 2012

Ministerstvo obrany počítá s nasazením českých transportních vrtulníků v Afghánistánu až do roku 2012. V České televizi to uvedl ministr obrany Martin Barták. Tři české modernizované vrtulníky Mi-171Š nyní pracují na základně Sharana v afghánské provincii Paktika. Kvůli úsporám ale bude nutné v ČR přemýšlet jak dál s českým vrtulníkovým letectvem, především s bitevníky Mi-24 a Mi-35, poznamenal ministr. Připravovaný návrh současné vlády převezme vláda vzešlá z květnových voleb, která jej může změnit, připustil Barták. "V tom mandátu se nehovoří o počtu vrtulníků, ale o počtu lidí, které budeme na Sharanu posílat," uvedl ministr. Dodal, že velikost jednotky se podle armádních plánů měnit nemá.

Modernizováno je pět vrtulníků, tři slouží v Afghánistánu, na jednom vojáci cvičí v ČR a poslední bude brzy dokončen. Armáda bude navrhovat dokončení modernizace dalších tří až pěti vrtulníků původně ruské provenience. "Musíme se zamyslet nad tím, co budeme vůbec s vrtulníkovým letectvem dělat, protože část strojové techniky, letového parku je prostě zastaralá," poznamenal ministr. Náklady na provoz a výcvik pilotů se tak podle něj stávají neefektivní. Ministerstvo obrany má také podle ministra už připravené propočty, jak po roce 2015 pokračovat s českým nadzvukovým letectvem, které si ČR chce zachovat. V té době skončí pronájem švédských stíhaček Jas-39 Gripen. Zvažovanými variantami jsou leasing, jejich odkup či možnost pořídit "jinou komoditu". Barták ale nechtěl uvést, která z variant v propočtech ministerstva vychází jako nejpřijatelnější.

Barták je pro rozhodnutí o reformě tajných služeb v příštím roce

Česká republika by v budoucnu měla mít jen dvě tajné služby, a to civilní a vojenskou, myslí si ministr obrany Martin Barták. V České televizi uvedl, že další možností je zachování stávajícího stavu, tedy existence tří služeb a vznik koordinačního orgánu vlády, který by jejich práci efektivně řídil. Rozhodnutí by mělo podle něj padnout příští rok. "Ať je jasno, jak se budeme dál pohybovat na mezinárodním poli," poznamenal ministr obrany a vicepremiér. O reformě českých tajných služeb se hovoří už delší dobu. Odborníci se zmiňují i o možnosti, že by se sloučily civilní a vojenské služby do jedné s rozvědnou i kontrarozvědnou náplní práce. Podobnou variantu Barták odmítl. Existence vojenské tajné služby podle něj plyne z českého členství v Severoatlantické alianci. Nynější úřednická vláda Jana Fischera podle něj neměla ambice tajné služby reformovat tak, jak si to za cíl dala například předchozí vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2006. Nová vláda by se nad podobou tajných služeb měla podle vicepremiéra Bartáka zamyslet, potřebuje však silnou podporu v parlamentu.

Plzní projel Convoy of Liberty, tisíce lidí mávaly veteránům

Tisíce lidí obstoupily v neděli dopoledne v Plzni Klatovskou třídu a vlaječkami i květinami děkovali Američanům, kteří před 65 lety osvobodili Plzeň. Američtí a belgičtí veteráni, kterým je nyní mezi 80 až 90 lety, jim mávali ze starých džípů jedoucích v čele tradiční kolony nazvané Convoy of Liberty. Patří mezi nejatraktivnější akce spojené s plzeňskými Slavnostmi svobody, jež potrvají do čtvrtka. Kolonu tvořilo více než 230 historických vojenských vozů. V 11:21 nad ní proletěly i dva bojové letouny české armády Jas-39 Gripen. Na několika místech vyhrávala živá hudba. Do Plzně přijel například devadesátiletý Erik Petersen, jenž je pravidelným vzácným hostem slavností. Před 65 lety patřil do 16. obrněné divize. V Plzni je letos i o pět let mladší Verne Lewellen a Karl L. Lindquist i osmdesátiletý Charles Noble, nechybí ani vnuk generála Pattona George Patton Watters.

Mezi nejvzácnější vozidla kolony patřily vozy druhé světové války a válečné obrněné transportéry. Kromě milovníků historických strojů a vojenských nadšenců z celé republiky přijeli na starých strojích také Belgičané, Němci, Italové, Francouzi a Švýcaři. Konvoj, jenž se každoročně zvětšuje, uzavřely moderní vozy české a americké armády. Stovky lidí si už také v centru prohlédly dobové vojenské tábory. Nadšenci různých military klubů je připravily na několika místech. K největším patří kemp 16. obrněné divize U.S. Army ve Štruncových sadech s ukázkou autentické činnosti tábora americké armády v Plzni v květnu 1945. Nechybí obrněná technika, vojáci, polní nemocnice, kuchyně, autodílna. Slavnosti svobody pokračují až do čtvrtka.

Klaus: Řecká krize může posílit snahy o další unifikaci EU

Ekonomické problémy Řecka mohou dát nový impuls snahám o další unifikaci Evropské unie, například v oblasti státních rozpočtů členských zemí, které by v budoucnu mohl kontrolovat a schvalovat Brusel. V rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro to řekl prezident Václav Klaus, podle kterého by toto řešení ovšem znamenalo další oslabení státu a posílení nadnárodního konceptu EU. Finanční potíže Řecka mohou podle Klause v lepším případě demonstrovat problém eurozóny jako takové, což může vést k přehodnocení některých tendencí uvnitř EU. "Druhá varianta je, že to bude posilovat ty, kteří věří v další a další evropskou unifikaci. Pak problémy Řecka povedou k dalšímu utužování harmonizačně-unifikujících tendencí v EU. To by byl velmi neblahý scénář, ale přesně sem míří zcela absurdní úvaha, která se objevila minulý týden, aby EU začala kontrolovat rozpočty jednotlivých členských zemí," odpověděl Klaus na dotaz, jak hrozící bankrot Řecka ovlivní eurozónu a EU. Pokud by státní rozpočty členských zemí EU v budoucnu opravdu schvaloval Brusel, tak by to podle Klause znamenalo "fatální oslabení státu jako institutu a posílení nadnárodního konceptu EU" a byl by to pokus o depolitizaci státního rozpočtu, který je po staletí hlavním politickým nástrojem. "Všechny ostatní zákony jsou de facto v zemi okrajové, klíčový je zákon o státním rozpočtu, který určuje, kdo dostane do ruky kolik stovek milionů korun, se kterými pak může páchat své dobro, nebo častěji antidobro. Státní rozpočet je navýsost politický instrument, na něm přece padají vlády. Depolitizace státního rozpočtu, dání ho do rukou jakýchsi kvaziexpertů EU, to je pro mě konec světa," uvedl Klaus.

Havel si myslí, že Klaus má neudržitelnou potřebu provokovat

Exprezident Václav Havel míní, že současný prezident Václav Klaus má neudržitelnou potřebu provokovat a potřebuje konfrontaci. Řekl to v rozhovoru pro nové vydání časopisu Týden, které vyjde v pondělí. Havel si myslí, že Klaus "je prostě takový". "Přijede na pohřeb sousedního prezidenta a první, co potřebuje sdělit světu, je, že tam postrádá jiné prezidenty," řekl časopisu v rozhovoru, z něhož cituje server Týden.cz. Havel narážel na situaci, kdy Václav Klaus nedávno kritizoval některé západoevropské státníky za to, že kvůli problému se sopečným mrakem nad velkou částí kontinentu nepřijeli na pohřeb polského prezidentského páru do Krakova. Klaus do Polska dorazil vlakem a autem. Prezident tehdy uvedl, že mu přijde neomluvitelné, že nepřijeli politici z Bruselu a dalších zemí. "On (Klaus) potřebuje konfrontaci, má neudržitelnou potřebu provokovat. Myslím, že za tím není chladnokrevná kalkulace. Co s tím naděláme?" poznamenal na adresu prezidenta jeho předchůdce. Klaus a Havel v posledních dvaceti letech vedli řadu politických a ideových střetů.

V úryvku z rozhovoru Havel odpovídá také na dotaz, který se týká jeho názoru na stranu TOP 09, jejímž předsedou je jeho někdejší blízký spolupracovník Karel Schwarzenberg. "Uvidíme, co se z toho vyvine. Já jsem přítelem a ctitelem Karla Schwarzenberga. Ale jde o to, zda on je pouze líbivým vývěsním štítem, nebo zda má na tu stranu skutečný vliv," řekl bývalý prezident. Dodal, že odpověď na tuto otázku zatím nezná.

Výročí 65 let od javoříčské tragédie si připomněly stovky lidí

Letos uplyne 65 let ode dne, kdy nacistické protipartyzánské komando vypálilo obec Javoříčko na Olomoucku. O život tehdy přišlo 38 mužů, ženy a děti o domov. U hromadného hrobu v neděli památku obětí uctily stovky lidí, včetně poslanců, senátorů a představitelů samospráv. Zástupcům obce Luká, jejíž je dnes Javoříčko součástí, předal náměstek ministra obrany František Padělek záslužný kříž. Tragédie srovnatelná se zničením Ležáků či Lidic se odehrála na samém sklonku války, 5. května 1945. Osadu tehdy obklíčily stovky ozbrojenců pod vedením kriminálního rady Egona Lüdemanna a všechny muže, kteří se v ní nacházeli, na místě zastřelili. Většinu domů zničili. Co bylo přesným důvodem zničení osady, dodnes obestírá řada spekulací. Podle olomouckého historika Pavla Urbáška, který se tragédií z konce války zabývá, souvisí se mstou za podporu partyzánského oddílu Jermak. V oblasti působil a Javoříčko bylo jedním z jeho opěrných míst. Určit přesné příčiny a vyvrátit spekulace se už zřejmě nikdy nepodaří. Egon Lüdemann totiž po válce zmizel a za zločin v Javoříčku byl nakonec potrestán a popraven jen jediný člen komanda - Willi Kunze.

Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková v projevu uvedla, že na zločiny páchané fašisty za druhé světové války se nesmí zapomenout, a upozornila na tendenci k překrucování dějin. "Hromadné hroby našich politických vězňů z pochodů smrti se vydávají za hroby Němců z divokého odsunu. Je smutné, že tyto hrubé ukázky a nepravdy mnohde podporují zastupitelé měst a obcí," uvedla mimo jiné Dvořáková.

Podle Mečiara se na Štefánika střílelo, a to z rozkazu Čecha

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar tvrdí, že na letadlo, ve kterém v roce 1919 při havárii blízko Bratislavy zahynul spoluzakladatel československého státu Milan Rastislav Štefánik, se střílelo. Československým vojákům, kteří údajně palbu vedli, to podle Mečiara nařídil český velitel. Mečiar o tom mluvil v rozhovoru pro slovenskou agenturu SITA, z něhož citují slovenská média. Ve slovenské předvolební kampani tak znovu oživil letité a nepotvrzené spekulace o Štefánikově smrti. "Nehodlám zkoumat okolnosti pádu letadla. Ani zpochybňovat historickou verzi, ale mluvil jsem s lidmi, kteří mi potvrdili, že dostali rozkaz: 'Sestřelte ho.' A pálili na něho tím, co tehdy na Slovensku bylo, protože jim velitel, shodou okolností Čech, řekl, že je to maďarské letadlo," prohlásil Mečiar. "Zda ho trefili, nebo to byla porucha letadla, to zpochybňovat nemohu," dodal vůdce slovenské vládní strany Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS).

Podle Mečiara byl Štefánik všem na obtíž. Zastánci československého státu ho prý považovali za slovenského nacionalistu, katolíkům vadil tím, že byl protestantský luterán. Komunistům zase podle něj nevyhovovalo, že byl protisovětsky založený, což dokázal účastí v bojích v ruské občanské válce proti komunistickým povstalcům. Štefánik zahynul 4. května 1919 při letu na Slovensko. Pád italského dvouplošníku u Bratislavy bývá často přičítán chybě pilota či technické závadě na stroji. Na vině mohlo být ovšem i počasí. Více či méně pravděpodobných teorií o možném průběhu události však existuje celá řada.

Šéf Věcí veřejných John žaluje ČSSD

Předseda strany Věci veřejné (VV) Radek John podal na ČSSD žalobu na ochranu osobnosti a domáhá se po sociální demokracii omluvy. Podle tiskové zprávy VV jsou důvodem "neustálé mediální útoky, nedoložené spekulace a lži představitelů ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem". Sociální demokraté prý tvrdí, že John kradl, tuneloval, případně se podílel na tunelování veřejného majetku. Sociální demokraté nevidí k omluvě důvod. "Necháme to na soudu, ať soud rozhodne," řekl ČTK volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Trvalé uložiště jaderného paliva ČR potřebuje, tvrdí šéfka SÚJB

Bez hlubinného uložiště jaderného paliva se Česká republika v budoucnu neobejde, mezisklady těchto látek ale nyní slouží spolehlivě a vydrží v provozu 50 let či více. Poté bude jaderná energetika z velké části záviset na technologii, která umožní znovu využít energii z použitého paliva. ČTK to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. "Jaderný průmysl v současnosti vyčkává. Palivo se dá bezpečně dlouhodobě skladovat a je to ekonomicky nejvýhodnější varianta," uvedla Drábová. Čerstvý uran je dnes poměrně levný, proto se investoři do přepracování použitého paliva často nepouštějí. "Pro budoucí generace ale může být uran vzácnou surovinou a rády možná skladované palivo znovu použijí," řekla šéfka SÚJB. Musí však disponovat odpovídající technologií.

Česko v současnosti hlubinné úložiště jaderného odpadu nemá a jaderný materiál ukládá v meziskladu jaderného paliva elektrárny Dukovany. Mezisklad v Temelíně má začít fungovat v létě. Předpokládá se, že hlubinné úložiště vznikne v žulovém masivu v seizmicky stabilní oblasti. Finální výběr by měl být proveden do roku 2015. Zvažování lokalit však vyvolává odpor místních obyvatel.

Češi v zahraničí nemají moc zájmu zapsat se tam k volbám

Na nevelký zájem Čechů žijících v zahraničí hlasovat tam v nadcházejících parlamentních volbách ukazují počty lidí, kteří se k nim dali zaregistrovat na zastupitelských úřadech v některých evropských státech a v Severní Americe. Z desítek tisíc Čechů, kteří žijí v Belgii, Británii, Německu, Polsku, Rakousku a Rusku, se jich tam k volbám přihlásilo jen něco přes 1300. Z dalších desítek tisíc v USA a Kanadě se zaregistrovalo necelých 1200. I tak jsou to o něco větší čísla než před čtyřmi lety. Počet hlasujících může být ale nakonec vyšší, protože k urnám na zastupitelských úřadech lze přijít s voličským průkazem z domova. Registrace na zastupitelských úřadech skončila koncem dubna; volby do Poslanecké sněmovny jsou vypsány na 28. a 29. května.

Největší zájem o registraci byl ve Spojených státech, kde budou Češi moci hlasovat na konzulátech ve Washingtonu, New Yorku, Chicagu a Los Angeles. Do voličských seznamů se tam zapsalo asi 680 lidí. V Kanadě, kde bude možné hlasovat v Ottawě a v Torontu, to bylo zhruba 500. Ve velkých zemích, jako jsou Spojené státy, Kanada či Austrálie by však případná účast u voleb pro řadu krajanů znamenala dlouhou a nákladnou cestu. Krajané zejména v těchto zemích už proto dlouho usilují o možnost korespondenční volby.

V Evropě vede Belgie, v jejíž metropoli Bruselu sídlí většina hlavních institucí Evropské unie. Česká konzulka Lenka Pokorná ČTK řekla, že na seznamech je zde zapsáno 461 lidí. V Británii se zaregistrovalo 404 českých občanů. Podle konzulky Markéty Meissnerové může být skutečný počet voličů na českém velvyslanectví podstatně vyšší, protože hodně lidí se ptá na možnost volit s voličským průkazem vydaným v ČR. V Moskvě se podle mluvčího zastupitelského úřadu Tibora Opěly k volbám zaregistrovalo 136 voličů. Podle informací z konzulátů je dalších 16 zapsáno v Petrohradu a osm v Jekatěrinburgu na Urale. Před čtyřmi lety v Moskvě hlasovalo 162 Čechů, včetně padesátky turistů s voličským průkazem, a na generálních konzulátech další dvě desítky lidí.

V Německu mohou Češi volit na velvyslanectví v Berlíně a na generálních konzulátech v Drážďanech a v Mnichově. V Berlíně se do zvláštního seznamu voličů dalo podle konzulárního oddělení zapsat 65 osob. To je třikrát více než v roce 2006. Tehdy zde nakonec volilo 116 Čechů, většina z nich na voličský průkaz. V Drážďanech se k volbám přihlásilo 26 Čechů, tedy obdobně jako před čtyřmi roky. Vedoucí zdejšího konzulárního úseku Roman Prosa očekává, že odevzdat svůj hlas nakonec přijde asi 20 lidí. Nejvíce Čechů, a to 77, se do voličského seznamu dalo zapsat v Mnichově. Oproti předchozím volbám zde podle konzulárního oddělení vzrostl zájem asi dvojnásobně.

Velvyslanectví ve Vídni má podle Milana Kováře z konzulárního oddělení v seznamu voličů 111 jmen. Další zhruba stovka Čechů a Češek, kteří budou v době voleb zrovna v rakouské metropoli, by mohla přijet na zastupitelský úřad odevzdat svůj hlas s voličským průkazem z domova. V roce 2006 na ambasádě hlasovalo asi 160 lidí. Na velvyslanectví ve Varšavě je v trvalém seznamu zapsáno okolo 30 českých voličů. Očekává se, že přijde odvolit kolem stovky českých občanů.

Nával na Expu v Šanghaji dělá problémy, český pavilon ho zvládá

Světová výstava Expo 2010 v čínské obchodní metropoli Šanghaji má za sebou první nápor návštěvníků. Statisíce lidí, které první den na Expo přišly, způsobily organizátorům i první větší problémy. V neděli například nebyl otevřen pavilon Švýcarska, protože tamní atrakce - lanovka, nevydržela nápor lidí a porouchala se. Do českého pavilonu ale i druhý den výstavy mířily davy lidí. ČTK to řekl generální komisař české účasti Pavel Antonín Stehlík. V sobotu, první den výstavy, podle oficiální zprávy českého zastoupení vstoupilo do pavilonu ČR 35.855 návštěvníků, z toho dvacet lidí, kteří spadají do kategorie VIP návštěvníků. Před výstavou se očekávala jako mezní návštěvnost zhruba 30.000 lidí denně. Podle Stehlíka už první den Expa nejen v českém pavilonu potvrdil, že obecně cokoli, s čím se dá hrát, má u Číňanů obrovskou odezvu a okamžitě na to zareagují. Dokonce se někdy zdá, že čím starší Číňani jsou, tím raději si hrají.

K úspěchu českého pavilonu výrazně přispívá i zdejší restaurace. Sice měla před zahájením výstavy velké problémy, protože třeba jen sehnat v Šanghaji licenci k jejímu provozování není jednoduché. Podle Stehlíka je sice možné mít třeba povolení k dovozu srnčího masa do celé Číny, ale to v Šanghaji jednoduše neplatí, tam je nutné mít povolení jiné. Česká restaurace ale od začátku funguje a je trvale nabitá. "Po prvním dnu otevření musel personál restaurace zůstat dlouho do noci, někteří tam i spali, protože se snědlo doslova úplně všechno, a muselo se vařit na dnešek," řekl český komisař. V sobotu bylo v restauraci 496 hostů. Na jídelním lístku jsou typicky česká jídla - kostelecké bramboráčky s uzeným masem, pečená kachna nebo kančí na šípkové omáčce.

Živo je i v české prodejně suvenýrů. Velmi dobře se prodávají i velmi drahé suvenýry nebo české výrobky. Zejména to podle Stehlíka platí o křišťálu. Ten jde i přes vysokou cenu jako na dračku. V sobotu v obchodu bylo 1965 návštěvníků.

Záměrem českého pavilonu je lákat už vnějškem, neboť na plášti objektu je vidět půdorys pražského Starého Města vytvořený z hokejových puků. Návštěvníky podle Stehlíka přitahují zejména reliéfy sejmuté z Karlova mostu. Jde o dvě bronzové plakety ze sochy Jana Nepomuckého, které si v Praze turisté hladí pro štěstí.

Policie zadržela v Ostravě všech více než 300 fanoušků Sparty

Policie v Ostravě zadržela těsně před začátkem fotbalového zápasu Sparty s Baníkem všech více než 300 sparťanských fanoušků, kteří dorazili z Prahy. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezské policie Miroslav Pech. Důvodem podle něho byly slovní i fyzické útoky na policisty. Fanoušci na ně mimo jiné házeli světlice. Sparťanští rowdies byli převezeni na policejní oddělení, na zápas se nedostali.

Sport

Čeští hokejisté porazili na závěr Švédských her Rusko 4:2 a v posledním turnaji Euro Hockey Tour skončí druzí. Vítězný gól dal Martin Růžička. Rusové se připravili o možnost vyhrát celý seriál, z prvenství v turnaji i EHT se budou radovat Finové.

Ondřej Pavelec byl vyhlášen nejlepším brankářem Švédských hokejových her ve Stockholmu. Gólman Atlanty byl zvolen i do All Star týmu.

Na turnaji v marockém Fezu se dařilo české tenistce Ivetě Benešové. Ve dvouhře získala svůj druhý titul na okruhu WTA a poté ve finále debla porazila spolu se Španělkou Anabel Medinaovou Garriguesovou krajanky Lucii Hradeckou a Renatu Voráčovou. Díky výhře v Fezu si Benešová polepší v žebříčku dvouhry WTA až o dvanáct míst. Z 67. by se mohla posunout na 55. místo světa.

Česká tenistka Květa Peschkeová na turnaji ve Stuttgartu svůj třetí letošní titul ve čtyřhře nezískala. Spolu se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou ve finále prohrály s nejvýše nasazeným párem Gisela Dulková, Flavia Pennettaová 6:3, 6:7 a 5:10.

Český žokej Jan Palík vyhrál na sobotním mítinku v Lipsku dva dostihy, čímž zdvojnásobil počet svých triumfů na německých drahách v sezoně. V Lipsku se v sobotu prosadil i v Česku trénovaný kůň. Monty Pyton trenéra Reného Vinklárka vyhrál 2000 metrů dlouhý dostih o 1900 eur pro vítěze a stal se prvním českým rovinovým koněm, který v tomto roce dokázal zvítězit mimo území ČR nebo Slovenska.

Čeští bikeři v úvodním závodě Světového poháru ve fourcrossu v belgickém Houffalize vybojovali kompletní medailovou sbírku. Jana Horáková ovládla závod žen, mezi muži dojel Tomáš Slavík druhý a dvojnásobný mistr světa Michal Prokop třetí.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová ve 42 letech bez problémů vyhrála nominaci do slalomářské reprezentace. V týmu s ní podruhé bude i syn Luboš.

Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil s aprilií vybojoval ve Velké ceně Španělska 14. místo v kubatuře do 125 ccm a získal první dva body do hodnocení mistrovství světa v kariéře. Na okruhu v Jerezu se naopak nedařilo zkušenějším Karlu Abrahamovi s Lukášem Peškem, kteří měli v závodě Moto2 pád a na body nedosáhli.

Nejlepší český cyklista Roman Kreuziger odstoupil z etapového závodu Kolem Romandie, který loni vyhrál. V sobotní etapě jej postihly žaludeční potíže a po ranní poradě s vedením své stáje Liquigas už do nedělní závěrečné části nenastoupil. Po dvacetiminutové ztrátě ze soboty už Kreuziger neměl šanci na výraznější výsledek, v průběžném pořadí mu patřila 84. příčka.

Počasí v České republice

V pondělí čekáme zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia, na horách kolem 9 stupňů.