Zprávy
Prvomájové demonstrace byly letos klidné, policie nezasahovala
Oslavy 1. máje byly letos v Praze klidné. Policie neměla důvod zasahovat a už dopoledne mohla začít z ulic stahovat připravené posily.
Pražská ODS slavila na Petříně. Lidé, jichž na známý pražský vrch vystoupaly či lanovkou vyjely tisíce, si užívali piva za desetikorunu, zpěvu Stanislava Hložka a návštěvy bludiště nebo rozhledny zadarmo. Primátor hlavního města a šéf pražských občanských demokratů Pavel Bém před novináři připustil, že oslava jara má mírně předvolební zaměření, hlavním cílem ale podle něj bylo pobavení a setkání s přáteli.
Několik set sympatizantů sociálních demokratů se odpoledne sešlo na pražském náměstí Míru, aby vyslechli programové návrhy lídrů ČSSD pro sněmovní volby, ministra vnitra Martina Peciny a šéfa pražských sociálních demokratů Petra Hulinského. Prvomájové oslavy pod taktovkou ČSSD jim nabídly také trh s ovocem, zeleninou a řemeslnými výrobky. Fronty se stály na propagační materiály sociálních demokratů, mezi kterými byla například příručka právních rad pro nájemníky. Zájemci mohli rozmlouvat se zástupci ČSSD na pražských radnicích a magistrátu.
Zpěvem Písně práce zahájili tradičně oslavy 1. máje komunisté na pražském Výstavišti. Sešly se zde řádově stovky jejich příznivců a zavítal mezi ně i předlistopadový generální tajemník tehdejší KSČ Miloš Jakeš. Ostré odsouzení současných poměrů zde zaznělo z úst místopředsedy strany Stanislava Grospiče. Jak řekl, nebyli to komunisté, kteří zadlužovali Českou republiku, zemi prý předávali bez dluhů.
Na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 se na shromáždění krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) sešlo podle policejních odhadů přes 100 lidí. DSSS je nástupkyní Dělnické strany, o jejímž zrušení rozhodl v únoru Nejvyšší správní soud. Demonstrace skončila bez incidentů asi po hodině a půl, strana upustila od plánovaného pochodu do centra města. Během dlouhých projevů postupně ubývalo účastníků mítinku, takže závěru akce se na náměstí s vlajícími vlajkami dočkala jen asi třetina původně shromážděných.
Z ohlášených pochodů se uskutečnil pouze jeden, zhruba 200 anarchistů se vydalo z náměstí Republiky na Střelecký ostrov. S výjimkou jedné potyčky, kdy několik anarchistů napadlo u Rudolfina ochranku štábu televize Nova, se anarchistické shromáždění v Praze obešlo bez incidentů. K incidentu došlo, když anarchisté považovali bodyguardy televizního štábu za příznivce krajní pravice. Strkanici uklidňoval antikonfliktní tým policie. Štáb televize Nova nezraněn a ani vybavení nebylo poškozeno.
Volební mítink komunistů v Hradci narušila vhozená dýmovnice
Volební mítink KSČM na Baťkově náměstí v centru Hradce Králové narušila dýmovnice, kterou mezi jeho účastníky vhodili neznámí pachatelé. Informoval o tom server Novinky.cz. Předsedkyně krajské rady KSČM Taťána Lankašová ČTK řekla, že dýmovnici k aparatuře hudebníků vhodili dva mladíci. Nikdo ze zhruba pěti stovek příznivců KSČM podle ní nebyl zraněn, dýmovnice také nezpůsobila žádné škody a akce mohla po chvíli pokračovat. "Zakašlali jsme si a po chvíli mohli opět pokračovat v připraveném programu," řekla Lankašová. Dodala, že útočníky osobně neviděla, někteří z účastníků mítinku však tvrdí, že mladíci také hajlovali. "Nemáme je vyfocené ani zachycené na videu, takže to nemohu potvrdit," řekla Lankašová. Podle ní komunisté nebudou po policii požadovat prošetření incidentu.
Čeští váleční veteráni se posedmé sešli v Českém Krumlově
Minutou ticha čeští váleční veteráni na nádvoří českokrumlovského zámku uctili památku svých kolegů, kteří položili životy v mírových misích. Mimo jiné si také připomněli 18. výročí od vyslání první české jednotky do zahraničí - do mise UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie. ČTK to řekl místopředseda Sdružení válečných veteránů České republiky Ladislav Sornas. Poté se váleční veteráni zapsali do kroniky akce. Někteří doplnili vinný archiv modrých baretů založený v zámeckých sklepích. Součástí setkání byla prezentace o misi v Afghánistánu. Setkání takzvaných modrých baretů se v Českém Krumlově uskutečnilo už posedmé. Ve městě v roce 1992 vznikla výcviková základna mírových sil OSN jako reakce na počínající snahy armády zapojit se do operací v zahraničí po boku nových koaličních partnerů. "Z Českého Krumlova byl v roce 1993 vyslán prapor UNPROFOR do mise na území bývalé Jugoslávie," uvedl Sornas.
Sdružení válečných veteránů tímto setkáním zahájilo sérii pietních akcí na počest vojáků, kteří v misi přišli o život. Na ministerstvu obrany v Praze organizují veteráni 4. června pietní vzpomínku na padlé příslušníky novodobých zahraničních misí. Koncem července se veteráni sejdou v Rožmitále na Šumavě u hrobu podporučíka Petra Valeše. "Patnácté výročí jeho úmrtí připadne na 31. červenec," dodal Sornas. Světle modré barety nosilo 3500 příslušníků misí OSN, při mírových operacích NATO sloužilo více než 6000 modrých baretů. V Českém Krumlově byla v letech 1990 až 2003 jejich výcviková základna.
Plzeň slaví osvobození, připomene ho i americká střela
Originální projektil vystřelený 6. května 1945 z kulometu amerického tanku na kostel svatého Bartoloměje v Plzni, z jehož věže tehdy po lidech stříleli fašisté, rozšířil sbírku Patton Memorial Pilsen. Střelu věnoval osmdesátiletý Plzeňan Stanislav Šrámek, jenž tehdy jako chlapec vítal v dešti na náměstí osvoboditele. "Měl jsem ho doma celou dobu schovaný a říkal si, že než umřu, věnuji ho, abych těm chlapcům poděkoval," řekl ČTK. Své díky Američanům kromě něj vyjádřila ale i celá Plzeň, která ožila šestidenními Slavnostmi svobody, jimiž si připomíná 65. výročí osvobození.
Plzeňské muzeum, jež je jako jako jediné v Čechách věnované americké armádě a nabízí přes 1200 exponátů, u příležitosti oslav získalo i další vzácný předmět. Na dobu neurčitou má zapůjčeno pianino z roku 1942. "Zajímavé je tím, že bylo vyrobeno přímo pro vojáky. Během druhé světové války jich byly vyrobeny tři tisíce, toto mělo původní barvu olivovou," uvedl Ivan Rollinger z muzea. Pianina pro námořnictvo byla šedá, pro letectvo USA modrá. Vznikala v dílně světoznámé značky Steinway. V muzeu pianino doplňuje novou expozici Plzeň tančí boogie-woogie, jež připomíná hudební atmosféru roku 1945, kdy lidé společně s vojáky tančili a radovali se z konce války v Evropě.
Tisíce věřících oslavily 90. narozeniny arcibiskupa Otčenáška
Tisíce věřících si v Hradci Králové připomněly 90. narozeniny arcibiskupa Karla Otčenáška. Po mši v hradecké katedrále následoval veřejný program na Velkém náměstí zakončený společným přípitkem na zdraví jubilanta. Součástí oslav bylo také předání čestného občanství Hradce Králové pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Otčenáška přivezli na mši na kolečkovém křesle v liturgickém průvodu, ve kterém šel například prezident Václav Klaus, představitelé církví i další politici. Jubilant cestou s úsměvem žehnal špalíru věřících, kteří ho zdravili potleskem. Věřící zcela zaplnili hradeckou katedrálu, další lidé sledovali průběh bohoslužby na velkoplošné obrazovce. Na veřejné oslavě vystoupil prezident Václav Klaus, který Otčenáška označil za legendární postavu. "Arcibiskup Otčenášek je naprosto mimořádnou osobností nejen české katolické církve, ale celé naší země. Pro celou naši zemí je výraznou morální autoritou a já doufám, že si toho více a více lidí začíná být vědomo," řekl Klaus novinářům.
Karel Otčenášek, který je služebně druhým nejstarším biskupem na světě, oslavil své 90. narozeniny 13. dubna. Narodil se v Českém Meziříčí na Rychnovsku, knězem se stal v březnu 1945, o pět let později byl tajně vysvěcen na biskupa. Deset a půl roku byl vězněn v komunistických žalářích. Po amnestii v roce 1962 pracoval jako dělník v mlékárně. Do duchovní správy se mohl vrátit v roce 1965. Do úřadu hradeckého biskupa se vrátil v prosinci 1989. Rezignoval v červnu 1998. Krátce nato mu tehdejší papež Jan Pavel II. pro jeho zásluhy udělil osobní titul arcibiskupa. V roce 1995 obdržel Řád Tomáše Garrigua Masaryka. I když službu biskupa ukončil Otčenášek již před lety, na životě církve se podílí dodnes.
Kardinál Coppa ve Křtinách zahájil oslavy výročí poutního místa
Ve Křtinách na Blanensku začala hlavní část letošních celoročních oslav 800. výročí události, kterou si křesťané připomínají jako zjevení Panny Marie. Slavnostní mši odsloužil vatikánský kardinál a bývalý apoštolský nuncius v Česku Giovanni Coppa, jenž k lidem v plném poutním kostele promlouval jejich mateřskou řečí. Jako připomínka tohoto dne zůstanou ve Křtinách nová boží muka před budovou ředitelství Školního lesního podniku Masarykův les. Architekt Zdeněk Eichler boží muka navrhl jako hold lesníků zdejší krajině a dřevu, ale také jako poděkování dlouholetému křtinskému faráři Tomáši Prnkovi. Oslavy jsou ve Křtinách rozloženy na celý letošní rok. Skončí až v listopadu děkovnou mší. Hlavní svatodušní pouť připadá na 23. května a zúčastní se jí současný apoštolský nuncius Diego Causero.
Panna Maria se podle křesťanské tradice zjevila roku 1210 v Bukovince nedaleko Křtin na rozkvetlém kaštanu. Věřící prý tehdy také našli dvoumetrovou sochu Panny Marie. Největší rozkvět poutí a mariánské úcty zažívaly Křtiny v 17. a 18. století. Kostel Jména Panny Marie stojí v místech, na nichž kdysi podle legend křtili první křesťany svatí Cyril a Metoděj.
Český pavilon na Expo 2010 hned první den praskal ve švech
Za první dopoledne po otevření navštívilo český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji přes 18.000 lidí, a hned v prvních hodinách tak návštěvnost překračovala předpokládanou kapacitu objektu. Pavilon doslova praskal ve švech. "Předčilo to všechna naše očekávání," sdělil ze Šanghaje ČTK generální komisař české účasti Pavel Antonín Stehlík. Český pavilon byl prý vůbec první, který na výstavě otevřel. "Za první hodinu prošlo přes 7000 návštěvníků, takže jsme museli začít trochu brzdit, aby pavilon vůbec první nápor přežil. Máme z toho velkou radost," dodal Stehlík. Naprosto všechny podle Stehlíka přitahují reliéfy sejmuté z Karlova mostu. Před pár dny list Hongkong Daily podle komisaře zařadil český pavilon mezi pět nejlepších. To mu prý v Šanghaji udělalo velkou reklamu. Na světové výstavě se přitom se svými pavilony představuje 189 zemí. Všechny návštěvníky také zajímá obrazový záznam průletu nad českou krajinou z kokpitu českého ultralightu Sting. "Mysleli jsme původně, že to bude atrakce nejvíce pro děti. Ve frontě od rána do večera ale stojí hlavně dospělí. Číňani jsou prostě mnohem hravější než Evropané a drží je to i do vysokého věku," řekl Stehlík.
Na Petříně padl rekord v počtu líbajících se mileneckých párů
Nový český rekord v počtu dvojic líbajících se pod rozkvetlým stromem vytvořily páry, které se v sobotu sešly na pražském Petříně. Pod známou rozhlednou se během dne políbilo 711 párů, řekl ČTK organizátor akce Zdeněk Novák. Dosavadními rekordmany byli účastníci podobného setkání, které se uskutečnilo před čtyřmi lety v Šumperku. Tam se tehdy políbilo 390 párů. Milencům z Petřína se podařilo překonat i další rekord, a to v počtu párů líbajících se současně na jednom místě. Podle pelhřimovské agentury Dobrý den, která rekordy registruje, se v tabulkách dosud objevilo nejvýše 28 párů. Na Petříně se však skupinovému veřejnému demonstrování lásky polibkem věnovalo 66 dvojic. Mnozí zamilovaní ve věku téměř ještě pubertálním i bezmála seniorském se od sebe doslova nemohli odtrhnout a některé dvojice ještě dlouhé chvíle po uplynutí povinného desetivteřinového limitu zůstávaly s ústy zaklíněnými v hlubokém polibku.
Tradice velí, že by ženy měly být na 1. máje políbeny pod rozkvetlým stromem, jinak prý seschnou. Podle některých znalců přitom prameny vůbec nepotvrzují, že by se tento zvyk na rozdíl třeba od běžného stavění májek na českém venkově v dávnější minulosti dodržoval. Vábení jara neodolal ani bývalý prezident Václav Havel, který na Petřín zamířil v doprovodu své manželky Dagmar a psa. Do fronty lidí čekajících na započítání do rekordu se však Havlovi nepostavili.
Ctitelé Máchy budují tradici putování krajem ve stopách básníka
Přilákat veřejnost k dávno zapomenuté tradici společného pěšího putování krajinou hodlá skupina poutníků ze sdružení Pilgrim, kteří podnikají cesty po Čechách ve stopách romantického básníka 19. století Karla Hynka Máchy. Na cestu se pravidelně vydávají právě v první květnový den, do něhož jejich dávný guru umístil děj své nejslavnější básně Máj. Cestou deklamují Máchovy verše a jejich cílem je jeho poezii doslova "vnést do krajiny". "Fenomén poutnictví přesahuje běžnou turistiku. Je to snaha spojit se s krajinou a v ní sám se sebou, projít tak rituálem přechodu," řekl ČTK organizátor poutí Jiří Zemánek, který se po Máchových stopách z Mělníka na Bezděz letos vydává již poosmé. "Běžný konzum nás už neuspokojuje, hledáme jiný životní vzorec. Chceme žít život v širším spojení s přírodou, ve společenství, a podílet se na proměně životního stylu," přiblížil svou motivaci k putování Zemánek, historik umění. "Mým záměrem je cestou vzdát hold Máchovi a poděkovat také české krajině, ze které si neustále něco bereme a nic nevracíme," konstatoval.
Mělník si poutníci za začátek své cesty nevybrali náhodou. "Je to rituálně silné místo," míní Zemánek. Městu na soutoku Labe a Vltavy dávají přednost před Prahou, z níž kdysi vycházel Mácha, také z praktických důvodů. Krajina mezi metropolí a Mělníkem je totiž podle Zemánka fádní a vydat se po básníkových stopách by zde asi ani nešlo; převálcovala je dálnice a hyzdí ji obrovská skládka odpadu. Pouť básníkových následovníků vede Máchovým krajem přes Kokořín a Housku na Bezděz. Sedmatřicetikilometrovou trasu cestovatelé tentokrát dělí do dvou částí, na Housce je spolu se skupinou básníků čeká recitace Máchových básní a nocleh. Sdružení se však nechce omezit na pouhé putování, hodlá také pomoci najít cestu do krajiny dalším nadšencům. Na trase mezi Mělníkem, Jičínem a Sněžkou proto se svými spolupracovníky hodlá postupně do více než dvou desítek kamenů u cesty nechat vytesat citace z Máchových veršů; o básníkovi a jeho cestách i díle by dále mělo kolemjdoucí informovat 15 speciálních tabulí. "Je to práce na několik let," očekává Zemánek. Doufá ale, že by první kameny mohly romantikovy citace zdobit již letos. Aby se projekt podařilo realizovat, musí Máchovi ctitelé získat řádově statisíce korun.
Pohyblivé peklo a živí čerti strašili návštěvníky muzea v Úštěku
Rozšířené pohyblivé peklo mohou od soboty vidět návštěvníci Muzea čertů v Úštěku na Litoměřicku. Jde o obdobu pohyblivého betlému, nyní nově se zhruba čtyřicítkou figurek čertů, řekl ČTK při zahájení třetí sezony unikátního muzea jeho provozovatel Jaroslav Stejný. Letošní sezona muzea začala vynesením kultovní sochy pána pekel na denní světlo. Návštěvníci mohli zhlédnout i sochy čertů a podobu pekla, postrašila je také zhruba desítka čertů živých. Muzeum je zaměřeno zejména na pobavení dětí, aby se naučily být odvážnějšími.
Hrad Buchlov láká na výstavu o světě zednářů a magie
Možnost ponořit se do záhad magie a okultismu a proniknout do tajemného světa svobodných zednářů nabízí výstava, která se otevírá v jedné z komnat středověkého hradu Buchlov. Expozice sestavená z dochovaných předmětů po rodinách posledních majitelů hradu doplňuje jednu z jeho prohlídkových tras. K vidění bude až do konce letošní sezony. Exponáty, kterých jsou na výstavě přes tři desítky, pocházejí z bohatého depozitáře buchlovského hradu. Shromáždili je především jeho poslední majitelé, páni z Berchtoldu. "Byli hodně zcestovalí. Jezdili po celém světě a někteří z nich možná byli i v bratrstvu svobodných zednářů. Takže se zajímali o mysterióznost a okultismus," vysvětlil kastelán hradu Buchlova Rostislav Jošek. Berchtoldové veřejnosti zpřístupnili Buchlov už před první světovou válkou. O jejich zájmu o tajemno svědčí například hradní knihovna, v níž se dochovalo několik desítek svazků s okultní tématikou. Na výstavě je k vidění 13 z nich a doplňuje je i řada dalších tajuplných exponátů. Návštěvníci si mohou prohlédnout magické ochranné amulety, tabulku popsanou tajnými znaky, vzácný pergamen z 18. století se schématem bratrstva Zlatého růžového kříže nebo například dřevěný model rakve s rosenkruciánským motivem na víku.
Podorlický skanzen zahájil jarmarkem novou turistickou sezonu
Podorlický skanzen v Krňovicích na Královéhradecku májovým jarmarkem zahájil letošní turistickou sezonu. Skanzen, který je jediným zařízením svého druhu v hradeckém kraji, letos nabídne například setkání automobilových veteránů či ukázky historických způsobů hospodaření. Na 10. července skanzen připravuje výstavu historických automobilů, motocyklů a traktorů, na polovinu srpna chystá ukázky historických způsobů hospodaření. Na září jsou připraveny ukázky starých řemesel. Poslední akcí bude na začátku prosince akce Vánoce ve skanzenu. Výstavba skanzenu začala v roce 2002, první návštěvníci do něj zavítali o čtyři roky později.
Zámek Sychrov slavil 60 let od zpřístupnění
Státní zámek Sychrov na Liberecku oslavil 60. výročí svého zpřístupnění veřejnosti. Program s kouzelníky, šermíři a varhanním koncertem, mimořádné prohlídky zámku "od sklepa po půdu" a prohlídky s princeznou určené pro rodiny s dětmi si nenechalo ujít přes 1100 návštěvníků. ČTK to řekl kastelán zámku Miloš Kadlec. Příchozí lákaly na zámku nejvíce prohlídky všech prostor zámku doslovně od sklepa po půdu, které byly za zlevněné vstupné. Sychrov bude letos jako tradičně nabízet dva prohlídkové okruhy. V prvním lidé uvidí autentickou interiérovou instalaci, druhý okruh v takzvaném Bertině křídle znázorňuje, jak mohly interiéry vypadat během vývoje zámku od baroka až do počátku 20. století. O prázdninách se otevře druhé patro východního křídla, kde se v posledních letech chystá nová prohlídková trasa. Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v Česku. V roce 1995 byl zařazen mezi národní kulturní památky. Jeho sbírka 240 portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Zámecký park o rozloze 23 hektarů v anglickém stylu založil kníže Kamil Josef Rohan.
V Krásné u Pěnčína se otevřelo muzeum doktora Kittela
V Krásné u Pěnčína bylo slavnostně otevřeno muzeum věnované legendárnímu doktorovi Eleazaru Kittelovi, známému jako Faust Jizerských hor. Muzeum, kde návštěvníci uvidí také expozici věnovanou lidovému léčitelství, je situováno vedle domu, kde Kittel bydlel. Otevřeno bude vždy od května do konce léta, řekl ČTK Jan Vokurka, jednatel firmy Kitl, která muzeum vybudovala. "Muzeum je umístěno v objektu, který stojí mezi Kittelovým domem a kostelem, který nechal vystavět. Má svoji osobitou atmosféru a připadá nám, že muzeum sem zapadá," uvedl Vokurka. V okolí těchto objektů nechal legendami opředený doktor v 18. století vybudovat i další stavby - například školu nebo faru.
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel se narodil v roce 1704 a zemřel ve věku 79 let. Zřejmě nestudoval žádnou lékařskou fakultu a podle dochovaných písemností byl vojenský ranhojič. Ve svém tajemném domě měl pitevnu, lidské kostry, skleník se vzácnými bylinami i lázně. Prováděl vodoléčbu dříve něž Kneipp nebo Priessnitz a operoval oči. Mezi jeho pacienty patřili Des Foursové a Harrachové. Pro své neobyčejné léčitelské schopnosti a bohatství ho lidé podezírali ze spolčení s ďáblem. Aby prý zachránil svou zaprodanou duši, nechal ke stáru postavit vedle svého domu školu, studánku, faru a kostel.
Baťův kanál znovu brázdí lodě, v Petrově začala plavební sezona
Jihomoravskou část Baťova kanálu po zimní přestávce znovu mohou brázdit lodě. Slavnostní zahájení plavební sezony včetně recesistické pirátské bitvy v sobotu hostilo přístaviště v Petrově na Hodonínsku. Na Baťův kanál, který leží na území Jihomoravského a Zlínského kraje, vyplouvají hlavně výletní lodě. Ve Zlínském kraji sezona začala už v pátek slavnostním otevřením nového přístaviště v Uherském Hradišti. Unikátní vodní cesta nabízí v letošní sezoně turistům kromě rozšíření možnosti kotvení výletních i menších motorových lodí a hausbótů i nedávno otevřenou 80 kilometrů dlouhou cyklostezku vedoucí podél kanálu z Kroměříže až do Hodonína. Kanál vznikl ve 30. letech, a to především kvůli přepravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic. Vodní cesta, která částečně vede korytem Moravy, je více než 50 kilometrů dlouhá. Uměle vybudované úseky jsou 1,5 metru hluboké a dno je šest metrů široké.
Sport
Čeští hokejisté prohráli na Švédských hrách ve Stockholmu s Finskem 1:4. Definitivně tak přišli o naději na prvenství v sérii Euro Hockey Tour. Český tým přitom po Voráčkově gólu z šesté minuty dlouho vedl, ale Finové v druhé polovině zápasu skóre otočili.
Tenistka Iveta Benešová získala svůj druhý titul ve dvouhře na okruhu WTA. Česká hráčka porazila ve finále turnaje ve Fezu osmnáctiletou Rumunku Simonu Halepovou 6:4 a 6:2 za hodinu a 22 minut.
Tenistka Lucie Šafářová vypadla na turnaji ve Stuttgartu ve čtvrtfinále. Rusce Anně Lapuščenkovové podlehla po setech 6:7, 6:1 a 1:6.
Český pilot Jan Kopecký vyhrál na Kanárských ostrovech čtvrtý závod seriálu Intercontinental Rallye Challenge. Soutěž na asfaltových silnicích skončila absolutním triumfem vozů Škoda Fabia S2000, protože druhý skončil další člen továrního týmu Škoda Motorsport a lídr seriálu Juho Hänninen a vůz stejné značky řídil i třetí v pořadí Guy Wilks z Británie.
Počasí v České republice
V neděli čekáme oblačno až zataženo, na většině území občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů Celsia.