Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Barack Obama po jednání na Hradě ukončil návštěvu ČR a odletěl domů

Americký prezident Barack Obama ukončil návštěvu Prahy a jeho letoun Air Force One odletěl do Washingtonu. Skončil tak třídenní maraton schůzek a jednání spojených se summitem USA-Rusko, na němž Obama ve čtvrtek s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsal novou smlouvu o snížení jaderných zbraní. Americký prezident v Praze strávil necelých 26 hodin, odlet proti původnímu předpokladu asi o 40 minut uspíšil. Medveděv odcestoval už ve čtvrtek odpoledne, v české metropoli strávil -jednu noc. Podle Klause americký prezident na dnešním jednání zhodnotil pražský summit jako úspěšný. Posledním bodem programu Obamovy v pořadí druhé návštěvy Česka byla bilaterální schůzka s prezidentem Václavem Klausem. Prezidenti jednali za účasti národních delegací na Pražském hradě asi půl hodiny. S americkou stranou Klaus mj. hovořil o nové strategické koncepci Severoatlantické aliance a zájmu ČR aktivně se podílet na její formulaci. Češi zdůraznili body svého zájmu. Nová podoba amerického protiraketového deštníku bude součástí obrany NATO, připomněl také český prezident.

Praha zná jméno nového velvyslance USA

Spojené státy už oficiálně české straně podaly návrh se jménem svého nového velvyslance, řekl prezident Václav Klaus po páteční schůzce s americkým prezidentem Barackem Obamou. Jméno diplomata Klaus neuvedl. Řekl však, že dotyčný byl členem americké delegace, která s Obamou pobývala v Praze. Setkání českého a amerického prezidenta, kteří na Pražském hradě jednali nejprve sami a pak spolu s delegacemi, ukončilo sérii schůzek spojených se čtvrtečním rusko-americkým summitem v Praze. Američané podle diplomatických zdrojů serveru Euro.cz hodlají vyslat do ČR experta na etiku Normana Eisena. "Tento poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro etické otázky by měl být dočasným šéfem americké ambasády," napsal server. Devětačtyřicetiletý právník Eisen se seznámil s Obamou na Harvardově univerzitě, podílel se na jeho předvolební kampani a byl jejím štědrým sponzorem. Po Obamově vítězství se stal členem vedení jeho týmu pro převzetí moci a byl jmenován zvláštním poradcem pro etiku a vládní reformu. Eisenovi rodiče přežili holokaust, jeho matka pochází z Československa.

Obama i Medveděv zmínili zájem firem ze svých zemí o Temelín

Prezidenti Barack Obama i Dmitrij Medveděv se při svých rozhovorech s českým prezidentem Václavem Klausem tento týden oba zmínili o zájmu firem svých zemí o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Jde o americký Westinghouse a ruský Atomstrojexport. Novinářům to řekl Klaus po jednání s Obamou. Objem zakázky na výstavbu pěti bloků se odhaduje zhruba na 500 miliard korun. Oba podle Klause se o této otázce zmínili, "netlačili" však na ni více, než by prezident považoval za "přijatelné a férové". Obama podle něj téma Temelínu sám otevřel. "Americká strana by byla velmi ráda, kdyby v tom bylo něco pozitivního učiněno. Tak jsem říkal: Doufejme, že ta nabídka Westinghouse bude dostatečně cenově zajímavá," vysvětlil s úsměvem Klaus. Kromě Westinghousu se tendru na dostavbu dvou nových bloků v Temelíně účastní ruský dodavatel Atomstrojexport, který vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress, a francouzská společnost Areva.

Rusko stále vnímá Česko jako svou zájmovou sféru, soudí Václav Havel

Rusko stále vnímá Českou republiku podle bývalého prezidenta Václava Havla jako svou zájmovou sféru. Je třeba to zohlednit v zahraniční policie, řekl ČTK a České televizi Václav Havel. S Ruskem je podle něho nutné mít dobré partnerské vztahy. "Ke každému partnerství patří otevřenost. Máme otevřeně říkat, co si myslíme o tom, jak tam střílejí nepohodlné novináře," uvedl exprezident. Narážel tím zřejmě na vraždu ruské novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské z října 2006. Najatý vrah ji zastřelil u jejího domu. Počátkem loňského roku byli v Moskvě zavražděni další opoziční aktivisté, advokát Stanislav Markelov a novinářka Anastasija Baburovová. Upřímnost a otevřenost ve vztahu s Ruskem je podle Václava Havla dokladem, že nejde o účelovou záležitost. "Zároveň je třeba ale být bdělý. Putinovský režim opravdu jakoby dál sofistikovanějšími způsoby, než se to dělo dříve, opravdu jako by nás pořád vnímal trošku jako svoji zájmovou sféru, své blízké zahraničí, zemi, kde jeho vliv má být větší než v zemích jiných," upozornil Václav Havel. Česká zahraniční politika by na to měla reagovat podle něho například snahou o diverzifikaci dodávek plynu a ropy, které proudí do ČR právě z Ruska.

Ve sněmovních volbách se utká 26 stran, jedno uskupení vypadlo

Ve sněmovních volbách se letos utká 26 stran a hnutí, což je stejný počet jako při minulých volbách před čtyřmi lety. Jedna z přihlášených stran byla vyškrtnuta. Jen 15 seskupení ale bude mít kandidáty ve všech krajích, a tím i výraznější šance na vstup do dolní komory. Strana Občané.cz se opožděným předložením přihlášky připravila o možnost kandidovat i v Ústeckém kraji. SPR-RSČ zase nezaplatila volební příspěvek v pěti regionech a zůstala tak ve hře jen ve Středočeském a Libereckém kraji. Vyplývá to z informací ČTK od krajských úřadů, které v pátek dokončily registraci kandidátních listin. Republikáni i Občané.cz by rozhodnutí o odmítnutí jejich kandidátek ještě mohli napadnout u soudu, v minulosti ale žádná podobná žaloba neuspěla. Stejnou možnost má i strana s neobvyklým názvem "Ježíš je Pán. Nechme se vést Duchem Svatým a ať Ježíš je naším Pánem, www.jezisjepan.cz". Počátkem března se takto přejmenovala někdejší strana 4 VIZE. Do voleb se přihlásila jen v Moravskoslezském kraji, kde ale byla její kandidátka odmítnuta, protože jediný zástupce strany se vzdal kandidatury. O 200 křesel v dolní komoře parlamentu může bojovat celkem 5056 kandidátů. Je to jen o 46 více než při volbách v roce 2006. Na jedno poslanecké křeslo tak připadá zhruba 25 uchazečů.

Projekt pomoci nemocným dětem Medevac bude pokračovat i letos

Vláda schválila pokračování humanitárního programu Medevac, který je určen pro vážně nemocné děti z oblastí postižených válkou či přírodní katastrofou. Vybraní dětští pacienti v Česku podstupují lékařské zákroky nezbytné k záchraně jejich života. O schválení návrhu ministerstva vnitra informoval ministr zahraničí Jan Kohout. Uvedl také, že vláda schválila vyslání vojenské radiační a chemické jednotky do estonského Talinu, kde budou koncem měsíce hlídat zasedání politiků. V rámci programu Medevac by mohly být v ČR v roce 2010 léčeny vybrané děti s vrozenou srdeční vadou z Afghánistánu a Kambodže, které se podařilo v loňském roce vytipovat. Úřad také plánuje vybírat další oblasti, ze kterých by mohly děti se zdravotním postižením do Česka přijíždět. Program funguje od roku 1993, do konce loňského roku měl na kontě celkem 126 transportovaných a v Česku léčených pacientů.

Vláda chce vědět, proč se nedaří čerpat peníze určené na ovzduší

Vláda schválila soubor opatření, která mají pomoct zlepšit ovzduší v Moravskoslezském kraji. Experti mají analyzovat, proč se nedaří čerpat peníze určené v operačním programu životní prostředí na tuto oblast. Podle ministerstva životního prostřední není třeba převádět na ochranu životního prostředí peníze určené například na modernizaci čistíren odpadních vod. Tyto finance byly již téměř vyčerpány, uvedl úřad v tiskové zprávě. Ministr životního prostředí Jakub Šebesta předtím na tiskové konferenci na dotaz ČTK tuto možnost připustil. Ministr zopakoval, že vznikne meziresortní skupina, která spolu se zástupci krajů vyhodnotí provázanost národních a krajských koncepcí ochrany ovzduší. Stát se také zaměří na vyhledávání zdrojů znečištění a zintenzivní kontroly. Počítá také s osvětovou kampaní, která bude upozorňovat na škodlivost spalování nevhodných materiálů v domácnostech.

Ministr Pecina: Trestných činů bylo loni méně kvůli lepší práci policie

Počet trestných činů v loni meziročně klesl o 3,2 procenta a byl nejnižší od roku 1992. Po jednání vlády, která schválila strategii prevence kriminality do roku 2011, to oznámil ministr vnitra Martin Pecina. Důvodů poklesu kriminality podle ministra může být více, hlavním je zlepšení práce policie. Snížení se týkalo naprosté většiny trestných činů. Mírné zvýšení bylo pouze u mravnostních deliktů. "Primární důvod je v tom, že policie je schopna lépe se koncentrovat, lépe se zaměřovat na drobné skutky, protože těch je v tom číselném vyjádření absolutní většina, řekl ministr Pecina. Podle dříve zveřejněných čísel se v roce 2009 stalo zhruba 333 tisíc trestných činů, což je o téměř 11 tisíc méně než předloni. Objasněnost trestných činů velmi mírně vzrostla na 38,3 procenta. Klesl například počet vražd. Předloni jich statistiky evidovaly 202, vloni pak 181. Policisté zaznamenali také pokles úvěrových podvodů či zpronevěr.

Stát bude u Ústavního soudu ve sporu s DS opět zastupovat Sokol

Vládu bude u Ústavního soudu zastupovat ve sporu o zrušení krajně pravicové Dělnické strany (DS) opět advokát Tomáš Sokol spolu s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Ministr to oznámil po pátečním jednání kabinetu. Vláda schválila návrh ministerstva vnitra na vyjádření k ústavní stížnosti (DS) proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) o jejím rozpuštění, v níž argumenty Dělnické strany uvedené ve stížnosti odmítá. Tomáš Sokol už vládu zastupoval u NSS a připravoval pro ni návrh na zrušení Dělnické strany. NSS o jejím zrušení rozhodl průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů. Strana ve své stížnosti rozhodnutí NSS odmítla jako nezákonné, soudní řízení podle DS neslo typické znaky "středověkého čarodějnického procesu".

Petr Nečas trvá na zachování současné podoby kandidátek

Lídr ODS Petr Nečas opět popřel, že se na pondělním zasedání výkonné rady chystají další změny kandidátek pro sněmovní volby. Místopředseda ODS Ivan Langer, kterého se případné vyškrtnutí podle médií týká, označil informace za pouhé spekulace. "Nechávám spekulanty spekulovat, zabývám se přípravou voleb, pevně věřím, že veškeré spekulace (po pondělním zasedání) přestanou," řekl Langer novinářům, když spolu s Nečasem představovali nový stranický web. Nečas už dříve řekl, že na změny už je pozdě vzhledem k blížícímu se termínu hlasování. "Naše kandidátky jsou sestaveny demokraticky, vznikly na základě primárních voleb, vrchnostenské změny by byly popřením demokratických principů," uvedl Nečas. Pondělní výkonná rada podle něj "proběhne řádným způsobem". Očekává, že Mirek Topolánek, který se vzdal kompetencí předsedy v jeho prospěch, přijde s tím, že podá rezignaci. Další změny na kandidátkách nepředpokládá. Média spekulují o tom, že Topolánek s sebou chce strhnout i další vysoké funkcionáře včetně Langra a pražského primátora Pavla Béma. Nečas už dříve řekl, že změna na kandidátce by mohla vzniknout pouze z podnětu krajské organizace, která kandidáta do voleb vyslala. Olomoucká ODS za Langrem stojí. Pražská zřejmě uspořádá v brzké době sněm.

ČSSD podmiňuje vstup do koalice zrušením zdravotnických poplatků

Vedení sociální demokracie po poradě s krajskými volebními lídry podmínilo vstup ČSSD do vládní koalice zrušením poplatků ve zdravotnictví, vyplacením 2400 korun seniorům, daňovou progresí, přijetím protikorupčního balíčku a snížením tempa zadlužování země. Na tiskové konferenci po společném zasedání to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. "ČSSD se zavazuje, že nebude součástí budoucí vlády, jejíž vládní prohlášení nebude obsahovat výše uvedené podmínky," slíbil šéf nejsilnější opoziční strany voličům. V hospodářské politice je podle Paroubka prioritou ČSSD boj proti krizi urychleným a efektivním čerpáním stovek miliard korun z evropských fondů, podporou domácích i zahraničních investic a dalšími finančními stimuly. Investiční pobídky v letech 1998 až 2008 vytvořily podle šéfa ČSSD 308.000 nových pracovních míst a do státního rozpočtu přinesly přes 230 miliard korun. Zrušení poplatků ve zdravotnictví, obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a vrácení mateřské na loňskou úroveň zatíží podle Paroubka státní rozpočet 9,5 miliardami korun a jednorázový příspěvek důchodcům šesti miliardami korun.

Šanci získat miliardy z EU má celkem 38 vědeckých projektů

Celkem 38 vědeckých projektů má velkou šanci získat 28 miliard korun z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství zveřejnilo názvy všech projektů, které prošly náročným mezinárodním hodnocením a postupují do závěrečné fáze posuzování. Je mezi nimi třeba nejvýkonnější laser světa, institut na výzkum biomateriálů nebo superpočítačové centrum. V Česku by mohlo vyrůst až devět špičkových vědeckovýzkumných center, takzvaných center excelence, a 29 center regionálních. Například nové Biotechnologické a biomedicínské centrum (Biocev) Akademie věd Univerzity Karlovy, které by mělo za 3,25 miliardy korun vyrůst u Vestce u Prahy, nabídne práci 500 lidem. Zabývat se zde budou mimo jiné buněčnou biologií, virologií nebo tkáňovým inženýrstvím. Při zkoumání buněk nebo terapií nádorů bude využitelný také nejvýkonnější laser světa (Extreme Light Infrastructure - ELI). Laser, jehož výkon by měl být až stokrát větší, než dosud mají největší zařízení tohoto druhu, by měl stát 6,9 miliardy korun. Postaven bude v Dolních Břežanech.

Prezident Klaus přijal emeritního arcibiskupa kardinála Vlka

Prezident Václav Klaus v pátek mluvil s kardinálem Miloslavem Vlkem o sobotním uvedení dosavadního královéhradeckého biskupa Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa. Duka ve funkci Vlka vystřídá. Debata byla i o návštěvě prezidentů Spojených států a Ruska Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva na Hradě. Oba se zajímali o svatovítskou katedrálu. Po přijetí na Hradě se prezident s Vlkem přemístili do kapitulní knihovny Mladotova domu, kde zahájili výstavu fotografií z návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice v září roku 2009. Vystaveno je tam třicet velkoformátových fotografií olomouckého fotografa Filipa Kotka. Na výstavě udělil olomoucký arcibiskup Jan Graubner šéfovi hradního protokolu Jindřichu Forejtovi papežský Řád Řehoře Velikého, který obdržel od Benedikta XVI. za organizaci jeho návštěvy v Česku loni na podzim. "Řád pro mě osobně představuje pouto s církví a se Svatým otcem, je to pouto s osobností, které si nesmírně vážím, s autoritou, které je možné pozorně naslouchat a nechat se inspirovat," řekl Filip Forejt.

Arcibiskup Duka se v sobotu ujme úřadu při slavnostní mši

Nový pražský arcibiskup Dominik Duka se v sobotu ujme svého úřadu při slavnostním ceremoniálu v katedrále sv. Víta. Na mši, při níž Duka převezme svatovojtěšský stolec, se očekává účast vážených hostů, politiků i církevních představitelů ze zahraničí. Nového arcibiskupa přijedou podpořit i věřící, některé farnosti vypravují do Prahy autobusy. Pražské arcibiskupství počítá i s možností, že kapacita chrámu nebude stačit, na třetím hradním nádvoří před Zlatou branou bude proto připravena velkoplošná obrazovka, řekl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora. Podobně jako při loňské návštěvě papeže Benedikta XVI. v České republice zajistí podle Pištory hladký průběh akce dobrovolníci. Jednou z hlavních priorit Dominika Duky v čele pražské diecéze a na symbolickém postu hlavy katolické církve v Česku bude větší otevřenost církve vůči společnosti. Duka uvedl, že bude chtít pozvat lidi do kostelů, seznámit je s biblí a zbavit je předsudků vůči církvi. Církev přitom v současné době zejména v zahraničí čelí kritice kvůli kauzám zneužívání dětí katolickými kněžími. Dominik Duka byl jmenován papežem Benediktem XVI. v pořadí již 36. pražským arcibiskupem dne 13. února 2010. K témuž datu přijal papež rezignaci kardinála Miloslava Vlka. Vlk se svého úřadu ujal 1. června 1991.

Rektor ZČU odeslal první dopisy lidem, jimž má být odebrán titul

Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) odeslal dopisy prvním šesti studentům, jimž hodlá škola odebrat tituly Ph.D. První návrhy předložila univerzitě její právnická fakulta koncem března. Univerzita odeslala dopisy do vlastních rukou se zeleným pruhem klasickou poštovní cestou, řekl ČTK rektor Josef Průša. Dopisy jsou zhruba pěti až šestistránkové, informují o zahájení správního řízení a z něj vyplývajících poučení. "Obsahují konkrétní zjištěná pochybení v souvislosti s jejich studiem, ale neříkáme, že ta pochybení jsou jejich," dodal rektor. Oslovení mají do 14 dnů možnost podat vysvětlení a další skutečnosti, které by vedly k tomu, že by se s nimi to správní řízení nezahájilo. Podle rektora nejde o formální dopis, ale o hlubší rozbor s výčtem pochybení. Pokud oslovení do dvou týdnů zbylé podklady nebo vysvětlení nepodají, zahájí s nimi univerzita správní řízení. "Ještě se musíme dohodnout, jaký by byl jejich status po odejmutí titulu. Není zcela jasné, zda zůstanou studenty a v jaké fázi," dodal Josef Průša.

Vyjednavači se shodli s farmářkou na smlouvách o polích pro D11

Vyjednávací tým pro dálnici D11 se shodl s farmářkou Ludmilou Havránkovou na textech smluv pro získání jejích pozemků potřebných pro stavbu D11 k Hradci Králové. Po jednání s farmářkou na jejím plačickém statku to řekl vedoucí vyjednávacího týmu Michal Frankl z úřadu vlády. Spor o pozemky se vleče už 16 let. Dálnice proto zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové. "Dosáhli jsme shody o textech smluv. Musíme ještě počkat na znalecký posudek ohledně cen," řekl Frankl po více než dvouhodinovém jednání. Znalci mají ocenit pole, které statkářka se státem vyměňuje. Frankl předpokládá, že vláda by měla do 23. dubna smlouvy k projednání dostat. Termín 23. dubna stanovila vláda v únoru ve svém harmonogramu pro získání pozemků. Smlouvy podepsány nebyly. Frankl řekl, že jakmile bude znalecký posudek, budou moci být smlouvy parafovány. K parafování smluv by podle něj mělo dojít ještě před 23. dubnem.

Nezaměstnanost klesla, průmysl roste, inflace není problémem

Míra nezaměstnanosti v březnu podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí překvapivě poklesla na 9,7 procenta z únorových 9,9 procenta. Zároveň Český statistický úřad v pátek oznámil, že průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o sedm procent, stavební výroba klesla v únoru o 23,6 procenta po lednovém poklesu o 25,6 procenta a březnová meziroční inflace stoupla na 0,7 procenta. Podle analytiků data ukazují na pozvolné ekonomické oživení, přičemž ani inflace by neměla podle nich být pro ekonomiku problémem. Pracovní úřady ke konci března evidovaly 556.304 lidí, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce. Je to o 12.182 méně než než v předchozím měsíci. Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera se tak míra nezaměstnanosti odpoutala od své nejvyšší úrovně od ledna 2005 a klesla nejrazantněji od května 2008. Analytici zároveň ale upozorňují, že po příchodu absolventů škol na trh práce míra nezaměstnanosti zřejmě překročí deset procent. "Únorové výsledky průmyslové výroby zapadají do mozaiky globálního oživení. Znovu se potvrzuje vysoká provázanost české ekonomiky s evropskou, a tím i vysoká míra závislosti na vývoji světové ekonomiky," uvedl ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek. Podle analytika ČSOB Petra Dufka bude ovšem trvat několik let, než se výroba průmyslu i zaměstnanost dostane na úroveň před hospodářskou recesí.

V Krnově začal unikátní festival 77mm filmů s válečnou tématikou

Unikátní festival sedmdesátimilimetrových filmů začal v pátek v Krnově na Bruntálsku. Letošní přehlídka archivních filmových kopií je tematicky věnována výročí ukončení druhé světové války. Svou premiéru v českém kině tak budou mít v Krnově dva americké snímky z šedesátých let minulého století. ČTK to řekla manažerka pátého ročníku přehlídky Marcela Procházková. Festival s novým názvem KRRR! 70MM FILM FEST KRNOV nabídne v kině Mír osm celovečerních filmů, slavnostně ho zahájí americký snímek Generál Patton z roku 1970. Životopisný film o kontroverzním americkém veliteli Pattonovi natočil režisér Franklin J. Schaffner podle scénáře Francise Forda Coppoly a Edmunda Hall Northa. Druhou českou premiéru bude mít v Krnově válečné špionážní drama Operace Crossbow z roku 1965 režiséra Michaela Andersona, které historicky vychází z tajné operace Angličanů a Američanů zaměřené na likvidaci raket na území nacistického Německa. Hlavní ženskou roli si v něm zahrála Sophia Lorenová. Festival představí sedmdesátimilimetrový formát také jako jedinečnou atrakci své doby, proto bude zahrnovat i filmy žánru sci-fi - například americko-britsko-kanadského Supermana z roku 1978, který byl třikrát nominován na Oscara a přivedl k životu komiksovou legendu.

V červenci v Praze opět zazpívá soulová hvězda Seal

Jedna z největších hvězd současného soulu, britský zpěvák Seal, v létě počtvrté vystoupí v České republice. Ve Velké sportovní hale na pražském Výstavišti zahájí 6. července své turné Best Of, zazpívá své největší hity a přidá i novinky z připravovaného alba. ČTK to sdělil Jan Burian z agentury Makroconcert. Při své poslední návštěvě Prahy v roce 2008 představil slavný zpěvák album System, které vydal na konci roku 2007 ve spolupráci s britským hudebníkem a skladatelem Stuartem Pricem, spoluautorem a producentem Madonnina alba Confessions on a Dancefloor i autorem remixů pro kapely No Doubt a Coldplay. Poté Seal vydal album Soul, se kterým po světě koncertoval vloni a sklízel velký úspěch. Proto se rozhodl vyrazit na turné, které odstartuje červencovým koncertem právě v Praze. Fanoušci se mohou těšit na všechny největší hity, uvedl Jan Burian.

Ze sportu:

Semifinále Evropské ligy si zahraje i fotbalový obránce Tomáš Ujfaluši s Atletikem Madrid a Davidové Jarolím a Rozehnal s Hamburkem. Semifinálové dvojice tvoří madridské Atletiko s Liverpoolem a Hamburk s Fulhamem.

V semifinále fotbalového poháru ČMFS na sebe narazí Plzeň s Olomoucí a Jablonec s vítězem pražského derby mezi Spartou a Slavií. Jejich odveta byla odložena na 15. dubna. O složení semifinálových dvojic rozhodlo losování v sídle ČMFS.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Velká oblačnost s přeháňkami, ojediněle i bouřky. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.