Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Prezidenti Obama a Medveděv v Praze podepsali novou smlouvu START

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv na Pražském hradě podepsali novou smlouvu START zpřísňující omezení jaderných arzenálů. Obě země mají do sedmi let omezit počet hlavic na 1550. Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní. Dohoda, která musí být ještě v obou zemích ratifikována, je součástí Obamovy snahy o jaderné odzbrojení. Podle amerického prezidenta je podpis dohody v Praze historickým momentem. Oba státníci poděkovali České republice za to, že hostila ceremoniál podpisu nové smlouvy START. Obama zdůraznil, že ČR je blízký spojenec a přítel USA. Podle Medveděva čeští organizátoři akce odvedli skvělou práci. Podle některých informací si Obama jako místo podpisu nové smlouvy o snížení počtu jaderných zbraní vybral Prahu právě proto, že zde před rokem slíbil cestu k bezjadernému světu. Na následné tiskové konferenci Obama prohlásil, že USA se nezbaví jaderných zbraní, dokud je mají jiné země. USA a Rusko však podle něj chtějí dát impuls ke snižování jaderných arzenálů.

Americký prezident také uvedl, že věří, že se mezinárodní komunitě podaří uvalit silné sankce na Írán již letos na jaře. Západ se obává, že Teherán vyvíjí jaderné zbraně, země to odmítá. Ruský prezident k tomu řekl, že Írán nereaguje na konstruktivní návrhy ohledně svého jaderného programu. Není proto vyloučeno, že OSN znovu tento problém posoudí. Sankce samy o sobě problém neřeší, ale někdy jsou nevyhnutelné, řekl Medveděv. Ten je podle svých slov připraven spolupracovat s USA na řešení problému protiraketové obrany. Rozpory existují, ale je vůle se jimi zabývat, řekl ruský prezident a připomněl, že Moskva se rozhodla doprovodit novou smlouvu START jednostranným prohlášením, v němž si vymiňuje právo odstoupit od smlouvy v případě, že americký protiraketový štít naruší rovnováhu strategické výzbroje. Dodal však, že věří v dohodu.

Po tiskové konferenci Obama a Medveděv usedli na Pražském hradě ke slavnostnímu obědu, na který je pozval jejich hostitel Václav Klaus. Oběd za účasti desítek hostů - vrcholných diplomatů USA a Ruska i české politické špičky, byl naplánován jako poslední bod pražského summitu USA-Rusko. Dmitrij Medveděv po něm z Česka odcestoval zpět do Moskvy.

Barack Obama v Praze zůstává do pátku, kdy ho čeká bilaterální jednání s Klausem. Večer se americký prezident setkal s politiky 11 zemí bývalého východního bloku v bubenečské rezidenci amerického velvyslance. Ujistil je o tom, že ani po podpisu nové smlouvy s Ruskem se nijak nemění americký přístup k tomuto evropskému regionu.

Václav Klaus má smlouvu mezi USA a Ruskem za významnější, než si myslel

Český prezident Václav Klaus po setkání s lídry USA a Ruska Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem považuje novou rusko-americkou smlouvu za významnější krok k jadernému odzbrojení, než původně očekával. Klaus je velmi rád, že oba státníci podepsali dokument právě v Praze. Řekl to po slavnostním obědě, který uzavřel ceremoniál podpisu na Pražském hradě. Také český premiér Jan Fischer míní, že smlouva má velký význam pro soužití obou supervelmocí i pro svět. Prezident připomněl svůj článek, v němž nechtěl dokument označovat za "odzbrojovací revoluci". Při psaní se mu tento výrok zdál "vtipný", ale nyní by si jej prý odpustil. "Myslím, že je to větší smlouva, než jsme si do jisté míry mysleli," zdůraznil český prezident. Podpis dohody byl podle Klause "věcí mimořádnou a věcí mimořádně úspěšnou", ke které i ČR dala svůj "malý příspěvek". Oba prezidenti podle něj velmi ocenili pražskou atmosféru. "Určitě to přispělo k dalšímu posílení našich vzájemných vztahů," poznamenal.

Také podle Jana Fischera je důležitý fakt, že prezidenti Medveděv a Obama si vybrali k ceremoniálu právě české hlavní město. "Jakkoliv se analytické komentáře rozcházejí a vždy to někdo považuje za nedostatečné, někdo za odklízení starých zbraní. Takový názor nesdílím," poznamenal premiér. Fakt, že podpis se odehrál v Praze podle něj nic nemění na příslušnosti České republiky k Severoatlantické alianci. Někteří kritici v minulých dnech poukazovali na fakt, že podobné smlouvy se zpravidla podepisovaly v neutrálních státech.

Podpisu byl přítomen i volební lídr ODS a místopředseda strany Petr Nečas. "Logika je podle mého názoru v tom, že prezident Obama v Praze před rokem vyhlásil protijadernou iniciativu, tak zřejmě chce v této logice uzavřít tuto smlouvu tady v Praze," podotkl Nečas. Praha se podle něj zviditelní jen na pár hodin. "Že by to mělo nějaký trvalejší charakter, to myslím, že ne," dodal lídr ODS.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek Nečasovu skepsi nesdílí. "Nevím, jestli je to přelom. Ale určitě je to výborná věc. Jakékoliv zmírnění napětí je výborná věc pro Evropu i pro svět," řekl Jiří Paroubek. Obamovu politiku nazval prý už před rokem "bez jakéhokoliv ostnu" idealistickou. "Myslím, že přinesla ovoce, a z druhé strany musím také ocenit realismus Rusů," dodal šéf nejsilnější české opoziční strany.

Ministr Kohout: Štít má být projektem NATO, Rusko se může zapojit

Ministr zahraničí Jan Kohout očekává, že nový plán na vybudování protiraketové ochrany USA bude projektem NATO, který bude otevřený a může se do něj zapojit i Rusko. Sdělil to po čtvrtečním jednání se svou americkou kolegyní Hillary Clintonovou. Hovořili také o českém zapojení do mezinárodní mise v Afghánistánu a jeho možném posílení; podle Jana Kohouta aktivity české armády Hillary Clintonová ocenila. V otázce protiraketového štítu Jan Kohout ministryni Clintonové řekl, že Česko má zájem se na projektu podílet, ale že konkrétní návrhy bude muset posuzovat až nová česká vláda po volbách. Proto spolu neřešili, jak by se mohla česká armáda do systému zapojit. Jan Kohou doufá v kontinuitu české zahraniční politiky. Zmínil se o tom, že pro Prahu je důležité, aby štít byl prioritou NATO.

Aktivisté Ne základnám demonstrovali u Hradu

Poblíž Pražského hradu demonstrovala zhruba hodinu desítka lidí, které v souvislosti se summitem USA-Rusko svolala iniciativa Ne základnám. Zástupci iniciativy a jejich příznivci počkali na prezidenty USA a Ruska Baracka Obamu a Dmitrije Medveděva, kteří přijeli na Pražský hrad podepsat smlouvu, jež má omezit stavy nukleárních zbraní obou největších jaderných mocností. Aktivisté Ne základnám chtěli upozornit na to, že "likvidace starých a nepotřebných zbraní není žádné odzbrojování a že takovýto proces musí mít jasný a veřejně vyhlášený harmonogram". Dalších sedm aktivistů z organizace Svět bez válek a násilí ve stejnou dobu na Smetanově nábřeží rozvinulo transparenty v češtině a angličtině požadující důkladnější odzbrojení. Jiné protesty se až do odjezdu amerického prezidenta podle dostupných informací již konat nebudou.

Státní dluh stoupl ke konci března na více než 1,2 bilionu korun

Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce března 2010 zvýšil o téměř 39 miliard korun na 1,217 bilionu korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 116.000 korun. Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o více než 216 miliard korun. Během loňského roku se státní dluh zvýšil o více než 178 miliard na 1,178 bilionu korun. Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné domácí emise státních dluhopisů. V prvním čtvrtletí MF vydalo dluhopisy za 40,2 miliardy korun. V průběhu čtvrtletí přitom MF neuskutečnilo žádné zpětné odkupy dluhopisů. Vláda během prvního čtvrtletí rovněž čerpala půjčku od Evropské investiční banky ve výši 2,4 miliardy korun. V letošním roce si chce ministerstvo financí půjčit 280 miliard korun, v roce 2011 téměř 306 miliard a v roce 2012 téměř 313 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010.

Škoda Auto zvedne mzdy o 2,7 pct, stávka je zažehnána

Ve Škodě Auto od dubna vzrostou mzdy o 2,7 procenta. Odbory se na tom dohodly s vedením firmy. Za duben podle odborů dostanou zaměstnanci také jednorázovou platbu 10.000 korun. Po měsících jednání je tak zažehnána stávka. ČTK to potvrdilo vedení firmy. Škoda Auto patří k největším zaměstnavatelům v Česku, má asi 25.000 pracovníků. Průměrná mzda dělníků činila dosud 26.500 korun, po uzavření nové smlouvy by měla vzrůst zhruba o 1000 korun měsíčně. Odboráři ještě před uzavřením dohody odmítli v pořadí již pátý návrh firmy, který jim zaručoval růst platů o 2,5 procenta od dubna a od října pak o další dvě desetiny procenta. Jednorázový příplatek za duben činil podle tohoto návrhu firmy 9000 korun. Až na nárůst o 2,7 procenta ihned od dubna a příplatek 10.000 korun odbory kývly. Od dubna se zvýší i příspěvek na penzijní připojištění o 50 korun měsíčně. Smluva platí do konce března příštího roku. "Zaměstnanci obdrží jednorázovou mimořádnou platbu ve výši 10.000 korun jako ocenění výkonů a flexibility ve velmi náročném a turbulentním roce 2009," řekl ČTK mluvčí firmy Jaroslav Černý.

V pátek začne sjezd ČMKOS, odboráři budou volit nové vedení

Volba nového vedení bude jedním z hlavních bodů dvoudenního 5. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který začne v pátek v Praze. Zástupci více než 471.000 odborářů budou na sjezdu rovněž schvalovat nový program ČMKOS na příští čtyři roky a na závěr jednání by měli přijmout Odborové memorandum českým zaměstnancům. Zřejmě největší zájem veřejnosti se zaměří na volbu nového předsednictva ČMKOS, které projde poměrně razantní obměnou. Nový předseda ČMKOS je zřejmě již dopředu jasný. Zatím toiž je pouze jediný kandidát, současný místopředseda Jaroslav Zavadil. Dosavadní předseda Milan Štěch se rozhodl na další období již nekandidovat. Podle rozhovoru, který poskytl začátkem roku odborářskému časopisu Sondy, je hlavním důvodem doba, kterou ve vedení centrály strávil. Osm let byl předsedou a osm let místopředsedou. Kromě toho se odvolává na své vytížení v Senátu, kde zastává funkci místopředsedy. "Nebudu zastírat, že některým odborářům se nelíbí souběh těchto funkcí, vidí v tom střet a občas na to poukazují," řekl Milan Štěch.

České dráhy chtějí provozovat dotované autobusy

České dráhy nemusejí být do budoucna výhradně železničním dopravcem. Vedle vlaků chce podnik v krajích začít provozovat dotované autobusové linky, které by navazovaly na železniční spoje. Informaci ČTK potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík. "Chceme tak našim zákazníkům nabídnout možnost dopravy s ČD k cílovému místu jejich cesty, nebo opačně možnost pravidelně, rychle a komfortně cestovat k železniční stanici a přestoupit na vlak," uvedl Joklík. Služba ponese název ČD Line. Nápad dráhy zatím podrobně rozpracovaly u sedmi linek, se kterými nyní seznamují budoucí objednatele autobusové dopravy. Připravené linky mají délku od dvou do 38 kilometrů, zajišťovat by je měly autobusy s kapacitou do 25 osob. Dalších 18 linek se připravuje. Podle představ drah by linky dotovaly kraje, stejně jako to dnes činí u běžné regionální autobusové dopravy. "Projekt je koncipován jako ekonomicky reálný, avšak s nutností dotace do tržeb ze strany objednatele při zachování tarifní úrovně," sdělil Joklík.

Pavel Pafko skončí v čele chirurgické kliniky Motola

Profesor Pavel Pafko v létě skončí jako přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol, na klinice ale bude dál působit. Pafkův odchod v úvodu pražského odborného semináře Transplantace plic potvrdil ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Pavel Pafko, který letos oslaví sedmdesátiny, ve čtvrtek přijal čestné členství České transplantační společnosti. Profesor Pafko je považován za jednoho z největších českých expertů na hrudní chirurgii, zejména na operace jícnu. Jako první v Česku a v zemích bývalého východního bloku zahájil program transplantace plic. V prosinci 1996 vyoperoval zhoubný nádor v plíci tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi. Po operaci vedl ošetřující tým. O rok později mu Svaz českých lékařů a Lékařský odborový klub udělily Cenu za statečnost. Získal ji za to, že po operaci prezidenta veřejně poukázal na nízké ohodnocení některých výkonů ve zdravotnictví. Ohodnocení Havlovy operace označil ve srovnání s opravou prezidentského auta za nízké.

V ČR žije 738 lidí starších sta let

V České republice žije 738 lidí starších než sto let. Převažují ženy. Je jich 620, zatímco mužů jen 118. Nejstarším člověkem je ovšem muž narozený v roce 1902. Nejstarší ženy, kterých je šest, se narodily v roce 1903. Nejvíc sto a víceletých lidí, celkem 131, žije v Praze, naopak nejméně, deset, v Karlovarském kraji. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Lidí narozených v roce 1910, tedy přesně před sto lety, eviduje ČSSZ 354. Z toho je 293 žen a 61 mužů. Kromě stoletých důchodců má v evidenci také 384 starších seniorů, kteří se narodili v letech 1902 až 1909. Ty, kteří oslavili sto let, přitom kromě jubilea čeká i navýšení důchodu. Penze stoletých občanů se zvyšují pravidelně od roku 1969. Původně rostly o 1000, od roku 2006 o 2000 Kč. "Tato částka je přiznávána k procentní výměře důchodu automaticky, aniž by o ni museli důchodci žádat," uvedl mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka.

Filmaři zanechali v Botanické zahradě čtyři nové stromky

V pražské Botanické zahradě v Troji se ve čtvrtek setkali čtyři filmaři, aby tu v rámci projektu Kořeny osobností vysadili své stromy. Lopatičky, hnojiva i vody na zalití se chopili Jan Svěrák, Jan Hřebejk, David Ondříček a Helena Třeštíková. Jejich přítomnost budou připomínat hruškojeřáb ouškatý, kultivar jedlého kaštanu Castenea sativa "Vincent van Gogh", lípa velkolistá - kultivar Tilia platyphyllos "Aurea" a břestovníček Tatarinovův pocházející z Číny. Režiséři se tak zařadili mezi osobnosti, které mají v zahradě svůj strom. Například loni bývalý ředitel zoo Petr Fejk zasadil vzácnou borovici Bungeovu, exprezident Václav Havel asijskou sakuru a Karel Gott wollemii vznešenou, která patří k nejvzácnějším stromům na světě. Podle ředitele Botanické zahrady Oldřicha Vacka je cílem projektu Kořeny osobností upoutat pozornost široké veřejnosti na vzácné a unikátní rostliny, které patří mezi poklady rostlinné říše, a seznámit ji s rostlinami a stromy, které vinou zásahu člověka patří mezi ohrožené či dokonce v přírodě vyhynulé druhy. Stromky už tu sázeli i šansoniérka Hana Hegerová, herečka Jiřina Jirásková, hraběnka Mathilda Nostitzová, zpěvák Petr Janda, primátor Pavel Bém a herečka Bára Kodetová s houslistou Pavlem Šporclem.

V Tróji čekají na zásilku s jedním z největších motýlů světa

Jedny z největších denních motýlů světa - otakárky rodu Troides - budou mít letos možnost naživo vidět návštěvníci skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě. Většina druhů žije v jihovýchodní Asi, Austrálii a na přilehlých ostrovech, jeden druh se vyskytuje v Indii. Ve stádiu motýla oproti ostatním tropickým druhům stráví velkou část života - až čtyři měsíce. Většinou jde o vzácné a ohrožené druhy, zahrada je koupila na farmě v Shakespearově rodišti Stratfordu nad Avonou, odkud vozí motýly už řadu let. Letošní výstava tropických motýlů je už osmá, začala 2. dubna a potrvá celý měsíc. V prvním týdnu na ni přišlo 14.000 návštěvníků. Vzácní otakárci budou podle mluvčí zahrady Marcely Uhlíkové rozhodně největší atrakcí výstavy, jejich kukly do Prahy teprve dorazí. Vedle otakárků jsou k vidění také například martináči a babočky. Aby líhnutí nových přírůstků pokrylo celou dobu výstavy, přicházejí do pražské Tróji kukly v několika zásilkách, zpravidla po tisícovce týdně. Návštěvníci tak mohou sledovat líhnutí motýlů na vlastní oči. Organizátoři výstavy kukly přilepují speciálním lepidlem za "zadeček", aby motýli měli při líhnutí oporu a bylo na ně dobře vidět. Líhnou se ve skleněných vitrínách s otevřenou vrchní stěnou, kudy vylétávají do volného prostoru skleníku.

Osobnost Karla Čapka připomněl ve vinohradském divadle seminář

Osobnost, dílo a odkaz Karla Čapka připomnělo setkání odborníků, které pražské Divadlo na Vinohradech uspořádalo s Ústavem dramatické a scénické tvorby Divadelní fakulty. Konalo se ke 120. výročí narození tohoto spisovatele, dramatika a novináře, který profesní i osobní život spojil s vinohradskou scénou, kde začátkem 20. let minulého století působil jako dramaturg. V tomto období tu nastudoval osm titulů jako režisér. Jedním z nich byla světová premiéra komedie Věc Makropulos. Příspěvky na semináři přednesli například divadelní historik, teoretik a kritik František Černý, spisovatel a publicista Ivan Klíma a překladatel a bohemista Oleg Malevič z Petrohradu. Připojilo se i Divadlo Husa na provázku z Brna, která zahájilo projekt Čapek na Provázku; první inscenace Hordubal se představí pražským divákům 9.a 10. dubna v Divadle Archa.

Romské muzeum v Brně vystavuje tvorbu malířky velkých černých očí

Muzeum Romské kultury v Brně od čtvrtka vystavuje obrazy výtvarnice, pro jejíž postavy jsou typické velké černé oči. Bohumila Doleželová (1922 až 1993) se ve své tvorbě romskou tematikou, která určila i podobu jejích postav, inspirovala a prvoplánově jí věnovala asi 600 ze svých 1800 obrazů. Před smrtí uvažovala i o tom, že by uměleckou pozůstalost muzeu zanechala. Muzeum však v té době vznikalo a mělo jen dvě pronajaté místnosti, takže z plánů sešlo. Přesto muzeum část jejího díla shromáždilo. Sbírku poprvé představilo veřejnosti na nyní zahájené výstavě. Do expozice její autorka a ředitelka muzea Jana Horváthová zařadila 43 olejů, desítky kreseb, skic, akvarelů i knižní ilustrace. Podle ní Doleželová na své docenění zatím čeká, ona sama ji však považuje za titána českého malířství. Podle ředitelky se Doleželová Romům věnovala hlavně v první etapě své tvorby, tento pohled se ale stal východiskem pro celou její uměleckou dráhu. Člověka tmavých očí použila jako symbol lidské bytosti, skrze nějž hledala pravdu. "Cikáni a jejich specifické antropologické rysy jí posloužili při tvorbě prototypu člověka, stali se pro ni předobrazem lidí jako celku, lidí jako fenoménu v široširém vesmíru," uvedla Horváthová.

Liberecká galerie se bude stěhovat do historických lázní

Liberecká oblastní galerie se v nejbližších letech zřejmě přestěhuje do historické budovy Městských lázní císaře Františka Josefa I.. Dohodli se na tom zástupci kraje, který je zřizovatelem galerie, a města Liberec, jemuž patří budova lázní. Lázně nejprve čeká rekonstrukce za přispění evropských fondů. Po pěti letech po zahájení provozu pak město budovu převede na kraj a získá starou galerii. Informovala o tom náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová. Smlouvu musí ještě schválit zastupitelé kraje i města. Liberecká galerie má čtvrtou nejrozsáhlejší sbírku v zemi, uložena je ale v nevyhovujících podmínkách. Galerie sídlí v novorenesanční budově postavené v letech 1871 až 1872 továrníkem Johannem Liebiegem. Stavebně historický průzkum ale ukázal, že je budova v havarijním stavu. Stavba je napadená dřevomorkou a červotočem. Galerie navíc nemá depozitář a sbírky jsou uloženy v nevyhovujících podmínkách.

Chalupeckého společnost vyhlašuje soutěž, připomene 20 let trvání

Namísto jedné uspořádá letos tři výstavy Společnost Jindřicha Chalupeckého. Vedle tradiční podzimní přehlídky finalistů aktuálního ročníku, která bude stejně jako loni v centru současného umění DOX, bude na témže místě a ve stejné době výstava všech dosavadních 20 laureátů ceny. Třetí výroční výstavou se stane historické připomenutí osobnosti Jindřicha Chalupeckého, od jehož narození v únoru uplynulo 100 let.

Ze sportu:

Plzeňští fotbalisté postoupili do semifinále Ondrášovka cupu. Po domácí výhře nad Příbramí 1:0 dokázali remizovat 1:1 ve čtvrtfinálové odvetě na soupeřově hřišti. Ve druhém utkání Ondrášovka cupu hrál Jablonec s Teplicemi nerozhodně 0:0. Jablonec po úvodní výhře 3:1 na soupeřově hřišti také postoupil do semifinále.

Návrat do první desítky světového žebříčku má v plánu v průběhu nadcházejícího půlroku nejlepší současný český tenista Tomáš Berdych. Po postupu do finále turnaje série Masters v Miami si polepšil v pořadí ATP Tour o čtyři místa, je šestnáctý a sedm pozic ho dělí od jeho dosavadního maxima. "Je příjemné být v první desítce, a tím i v jiné skupině lidí. Ale na druhé straně jsou to stejní hráči jako všichni ostatní. Těm deseti se daří jen o trochu více," uvedl čtyřiadvacetiletý Berdych na čtvrteční tiskové konferenci v Prostějově. Způsob, jak se do Top Ten vrátit, vidí v podstatě jednoduše. "Neměl bych prohrávat se slabšími tenisty, kteří jsou žebříčkově pode mnou. A občas musím porazit někoho, kdo je přede mnou," nastínil Berdych cestu mezi tenisovou smetánku.

Tenista Jan Hájek do čtvrtfinále turnaje v marocké Casablance nepostoupil. V druhém kole podlehl domácímu Redovi El Amránímu 3:6, 6:2 a 2:6. Až 286. hráč světového žebříčku startuje na turnaji s dotací 450 tisíc dolarů díky divoké kartě a ve čtvrtfinále jej čeká nasazená jednička Stanislas Wawrinka ze Švýcarska. Šestadvacetiletý Hájek, jenž se minulý týden oženil s bývalou českou tenistkou Danielou Bedáňovou, se sice po třech měsících dostal přes úvodní kolo, další výhru ale nepřidal.

Dvojnásobný vítěz Velké pardubické žokej Josef Bartoš se před týdnem v italském Trevisu vážně zranil. Při pádu z koně si zlomil tři obratle a o čtyři dny později byl v Bolzanu operován. Minimálně tři měsíce na koně neusedne. "Překážkový sport mi znovu ukázal svou stinnou stránku. Mám za sebou nejhorší týden života," napsal Bartoš na svém webu. "Držte mi palce, ať se brzy vrátím do sedla. Už se nemůžu dočkat, až zase vyhraju," doufal žokej, který vyhrál Velkou pardubickou s Decent Fellowem v roce 2006 a o dva roky později s bělkou Sixteen.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Převážně oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.