Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Bílý dům potvrdil, že Barack Obama v Praze stráví dva dny

Bílý dům potvrdil, že americký prezident Barack Obama v Česku příští týden stráví dva dny. Ze Spojených států odletí do Prahy podepsat spolu s ruaským prezidentem Dmitrijem Medveděvem novou americko-ruskou smlouvu o omezení jaderných zbraní. Do Česka by měl přicestovat ve čtvrtek ráno, zpět do USA odletí v pátek. Vyplývá to z prezidentova plánu na příští týden, který zveřejnil Bílý dům. Obama zřejmě přiletí bez manželky Michelle, její plán na příští týden cestu do Prahy neobsahuje. Ve čtvrtek se bude konat Obamova večeře s představiteli 11 středoevropských a východoevropských zemí - Česka, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Podle diplomatických zdrojů na ní americký prezident chce uklidnit politiky z regionu, že pro ně nová smlouva s Ruskem nepředstavuje hrozbu. V pátek dopoledne se pak Obama před návratem do Spojených států sejde na dvoustranné schůzce se svým českým protějškem Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem, uvedl Bílý dům.

Americké a ruské přípravné týmy ladí v Praze program summitu

Americké a ruské přípravné týmy v sobotu začaly s kanceláří českého prezidenta a dalšími zástupci české strany dojednávat organizační podrobnosti k chystanému summitu USA-Rusko. Prezident Barack Obama a Dmitrij Medveděv v české metropoli 8. dubna podepíšou novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní. Odborníci mají nyní za úkol doladit, jak bude harmonogram celé poměrně narychlo připravované akce vypadat. Jednat se bude celou neděli a zřejmě i v pondělí, vyplývá ze sdělení zdrojů ČTK z diplomatických kruhů. Naplánovat se musí program slavnostního podpisového ceremoniálu a dalších pražských schůzek, které se čekají mezi 7. a 9. dubnem. Podrobnosti z jednání zatím nejsou známy. Mladá fronta Dnes uvedla, že smlouva by měla být patrně podepsána ve Španělském sále Pražského hradu, který je tradičním dějištěm volby prezidenta. Podle diplomatických zdrojů ČTK je Španělský sál jednou z logických možností, definitivní rozhodnutí ale padne až po víkendovém jednání expertních týmů. Po slavnostním podpisu se uskuteční oběd, jehož se zúčastní prezidenti tří zemí - Spojených států, Ruska a Česka.

Kvůli státní návštěvě uzavře Národní galerie expozice na Hradě

V souvislosti s návštěvou prezidentů USA a Ruska Národní galerie mimořádně uzavře příští středu, čtvrtek a pátek své expozice v klášteře sv. Jiří, Šternberském paláci a Schwarzenberském paláci. Všechny expozice se nacházejí v prostoru Pražského hradu a Hradčanského náměstí. ČTK o tom informovala tisková mluvčí Národní galerie v Praze Petra Jungwirthová. V klášteře sv. Jiří lze vidět sbírku umění 19. století, Šternberský palác nabízí mistrovská díla z kolowratské obrazárny v Rychnově nad Kněžnou a Schwarzenberský palác sbírky starého umění. Expozice se znovu otevřou v pátek 9. dubna v poledne. Od středy do pátku se ruší i doprovodný program ve všech třech prostorách. Naopak na Velikonoční pondělí budou všechny stálé expozice i výstavy Národní galerie přístupny veřejnosti. Národní galerie má jinak v pondělí zavírací den. Otevřeno bývá denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Při odhalení sochy Tomáše Bati ve Zlíně zasáhla policie

Při odhalení sochy Tomáše Bati ve Zlíně v pátek odpoledne zasáhla policie. Ceremoniál narušil jeden z občanů, když chtěl veřejnosti přečíst vzkaz rodiny Jana Antonína Bati. Předem se ovšem nedohodl s organizátory akce a ani na jejich výzvy k opuštění řečnického místa nijak nereagoval. Policie nakonec muže nechala na místě a ceremoniál se podařilo dokončit. Postava Tomáše Bati doplnila sochu jeho nevlastního bratra Jana Antonína, která byla odhalena před třemi lety v Univerzitním parku. Obě sochy z bronzu stojí na jediném podstavci. Hlavní nositelé myšlenky společného sousoší Tomáše a Jana Antonína chtěli obě postavy odhalit společně již před třemi lety, kvůli neshodám mezi oběma rodinnými větvemi ale nakonec odhalili podobiznu pouze Jana Antonína Bati s tím, že později památník doplní i postava Tomáše Bati.

Kláštery o Velikonocích otvírají brány, zvou lidi na mše i pobyty

Některé kláštery otevírají na Velikonoce své brány, zvou lidi na bohoslužby a pořádají pro ně velikonoční pobyty. Nabídku strávit velikonoční dny v želivském premonstrátském klášteře na Vysočině letos využilo 70 lidí, řekla ČTK Lenka Vacková ze společnosti Opatství Želiv. Přihlásily se prý většinou křesťanské rodiny, atmosféru Velikonoc v klášteře zatoužilo okusit ale i několik lidí, kteří se nepovažují za praktikující věřící. Zájem o pobyty podle Vackové roste, v minulých letech se akce konaly s mnohem menším počtem lidí. "Lidi láká nejen duchovní program, ale i krásné a poklidné místo zdejšího kraje," řekla Vacková. Duchovní program i podrobnosti k ubytování v klášteře jsou uvedeny na webových stránkách www.zeliv.eu. Klášter se v poslední době stává vyhledávaným místem nejen pro věřící, ale i pro manažery a známé osobnosti, které si chtějí aktivně odpočinout. V klášteře se také konají církevní i civilní svatby. Brány lidem z okolí na Velikonoce otevřeli také cisterciáci z Vyššího Brodu v jižních Čechách. Na duchovní obnovy a setkání o Velikonocích pozvaly veřejnost i sestry františkánky z kláštera Hoješín u Seče v královéhradeckém biskupství.

Na tisíc policistů dohlídne o svátcích na bezpečnost provozu

Na 1000 policistů bude o velikonočních svátcích dohlížet v Česku na bezpečnost na silnicích. O prodlouženém svátečním víkendu bývá provoz silnější než obvykle, vyjíždějí také takzvaní sváteční řidiči. Svou roli při nehodách hraje ve větší míře i alkohol. Policie si na tyto dny naplánovala více než 170 dopravněbezpečnostních akcí. Zaměří se také na kontroly pirátů - motorkářů. Na jejich stíhání nasadí 70 rychlých motorek. O Velikonocích na silnice vyjíždí obvykle také více cyklistů. Stav silnic po zimě ale bývá špatný, totéž platí i o dopravním značení. Policie varuje i před proměnlivým počasím, kdy se tvoří mlhy a lokální námrazy. Řidiči by proto měli být opatrní a také by měli zkontrolovat technický stav svého auta. Loni se stalo o velikonočních svátcích podle policejních statistik 753 nehod, které si vyžádaly 15 lidských životů.

Cenu Kristián na Febiofestu za nejlepší film získal Protektor

Cenu české kritiky Kristián za nejlepší celovečerní tuzemský film na 17. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Febiofest získal snímek Protektor režiséra Marka Najbrta. Cenu za animovanou tvorbu dostal Jiří Barta za film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny, nejlepším dokumentem kritici zvolili Vítejte v KLDR od Lindy Jablonské. Anticenu pro nejhorší český film roku obdržel Tomáš Vorel za snímek Ulovit miliardáře. "O ceně za nejlepší celovečerní tuzemský film rozhodly tři hlasy, o které měl méně film Tomáše Mašína Tři sezóny v pekle," uvedl mluvčí Febiofestu Pavel Sladký. Přehlídka Febiofest od 25. března nabídla 438 představení 184 filmů z 57 zemí. Už před oficiálním zahájením Febiofestu byla v multikině CineStar Anděl otevřena výstava fotografií nazvaná Roman Polanski - herec a režisér. Během dubna se festival rozjede mimo Prahu a zaplní kina v Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Brně, Olomouci a Ostravě. Samostatně se Febiofest uskuteční v osmi slovenských městech.

Druhá Havlova divadelní hra se dočkala korejského překladu

V pořadí druhá divadelní hra bývalého českého prezidenta Václava Havla se dočkala svého korejského překladu. Po Audienci si tak zájemci o českou dramatickou tvorbu mohou přečíst i zatím poslední Havlovu hru Odcházení. ČTK o tom informovalo české velvyslanectví v korejské metropoli Soulu. U příležitosti hostování Divadla Archa v Soulu, kde je v původním obsazení a kulisách na programu od pátku do neděle tři představení Odcházení v češtině s korejskými titulky, vydalo soulské kulturní centrum LG Arts Center text nejnovější hry Václava Havla také knižně. Korejské Odcházení je prvním knižním vydáním verze této divadelní hry, tak jak ji autor upravil pro Divadlo Archa. Hru do korejštiny přeložil divadelní režisér a dramatik Šin Ho, který je absolventem pražské DAMU. Do korejštiny už například převedl libreto muzikálu Dracula, který byl prvním z desítky českých muzikálů, jenž pronikl do korejských divadel. Kromě Havlových dvou her vyšly v korejštině ještě jeho soubor esejů Letní přemítání, dále Dopisy Olze a původní studie o Václavu Havlovi z pera profesora Pak Jong-šina.

Kouřimský skanzen se změní v živé centrum lidové architektury

Skanzen v Kouřimi by se v budoucnu měl stát živým centrem lidové architektury a kultury. Počítá s tím projekt jeho rozšíření, který připravuje provozovatel skanzenu Regionální muzeum v Kolíně. Do Kouřimi chce přenést další stavby, plánuje v něm chovat domácí zvířata. Chce v něm roztočit větrný a vodní mlýn, otevřít pekárnu. K oblíbeným národopisným pořadům přidá i lektorské programy, řekl ČTK ředitel muzea Vladimír Rišlink. "Skanzen by měl vytvářet souborný dojem obrazu české vesnice v 19. a na začátku 20. století, i když některé stavby v něm budou starší," dodal. V současnosti je v muzeu devět větších objektů. Další do něj už byly přeneseny, ale na opětovné postavení čekají i několik desítek let. V budoucnu by v areálu mělo být až 30 velkých staveb. Největším objektem, který čeká na postavení, je kostel sv. Jana Křtitele z Dolních Kralovic. Obec byla zatopena při stavbě přehrady Želivka. Kostel byl unikátní středověkou stavbou s gotickým krovem z druhé poloviny 15. století. Kromě krovu se z něj zachovaly i některé architektonické části, téměř veškerý mobiliář i středověké nástěnné malby.

Buchlovický zámek se na čtvrt roku proměnil v království hraček

Komnaty barokního zámku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku se v sobotu proměnily v království plné historických panenek, kočárků nebo plyšových zvířátek. Výstava s názvem (Ne)zapomenutelný svět krásných hraček jich představuje na tři stovky. Návštěvníci zámku si je v jeho sálech mohou prohlédnout až do konce školního roku. Exponáty pocházejí ze soukromých sbírek sběratelek Aleny Sládkové a Jaroslavy Zborníkové. Hračky si lidé mohou prohlédnout přímo v rámci zámecké prohlídkové trasy a kromě panenek a dalších především dívčích hraček se návštěvníci můžou těšit i na koníky, staré stolní hry, několik autíček nebo například i sáně. Expozice vznikla při příležitosti nově zahajované turistické sezony. "Je to výjimečná věc, protože málokterý sběratel se chce prezentovat. A díky paní Aleně Sládkové, která u nás začala vydávat časopis Panenka, se hračky staly populárními. Na výstavách jsou to pro návštěvníky lákadla," řekla ČTK kastelánka Ivana Syslová. Lidé se tak v komnatách buchlovického zámku mohou dozvědět, s čím si děti hrávaly od 40. let 19. století až do roku 1940.

V Lednici zahájili plavební sezonu, zatím vozí turisty k Minaretu

Návštěvníci zámeckého parku v Lednici na Břeclavsku mohou od soboty využít lodní dopravu. V nové sezoně se zatím mohou plavit po prodloužené trase k Minaretu, která byla zprovozněna předloni. Vyhlídkové plavby k Janohradu zatím v nabídce nejsou, koryto řeky je předtím třeba vyčistit, řekl ČTK Jaroslav Martinek z 1. plavební. "Práce na čištění trasy k Janohradu zahájíme po Velikonocích. Po zimě a sněhové kalamitě jsou tam vyvrácené stromy, část jich padla i kvůli bobrům," uvedl Martinek. Podle něj si čištění vyžádá asi dva týdny práce, a tak by trasa mohla být v provozu v polovině dubna. Plavby po Dyji v Lednici bude letos zajišťovat pět lodí. V dubnu atrakce funguje denně kromě pondělků. "Netýká se to samozřejmě Velikonočního pondělí, to se jezdit bude," dodal Martinek. V sobotu v Lednici zahájili 12. plavební sezonu. Podesáté vítali jaro - nechyběl velikonoční jarmark a vodník Dyjáček po roce opět pomohl utopit symbol zimy - Morenu. Lodní dopravu v Lednici ročně využije na 40.000 lidí. Lednický zámek je coby součást Lednicko-valtického areálu zapsán od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Varhanice Chroboková poputuje se svým projektem napříč Evropou

Hra na klasické varhany v kombinaci s elektronickou hudbou a světelným designem tvoří nový projekt uznávané české varhanice a cembalistky Kateřiny Chrobokové. Spolupracuje na něm s dramaturgem a skladatelem Alešem Březinou. Koncerty společně připravují pro nizozemský festival Voor de Wind, který bude v sezoně 2011/2012 putovat po zemích Evropské unie. Skladby, které zazní, komponují v současnosti pro Chrobokovou autoři z Řecka, Holandska, Indonésie a Mexika. "Jsem vybraná za Českou republiku s projektem, který si sama vytvořím. Organizátorům festivalu vyšla i žádost o grant, takže máme dostatečné finanční zázemí," řekla ČTK Chroboková, která uvažuje o tom, že by na koncerty zařadila také video projekci. Na přípravě světelného designu se podílí špičkový světelný designér Henk van der Geest. Ojedinělý koncert zřejmě zhlédnou také Češi, a to na hudebním festivalu Colours of Ostrava. Zaznít by měl i v Praze; zatím je ale teprve v jednání, která z přehlídek se akce ujme. Podobné vystoupení by Chroboková ráda uskutečnila i na Pražském jaru.

Duchovní skladby Vivaldiho rozezněly Stavovské divadlo

Duchovní atmosféru velikonočních svátků na Velký pátek připomenuly skladby Antonia Vivaldiho ve Stavovském divadle. V podání mladého německého kontratenoristy Steva Wächtera zazněla Stabat Mater, líčící bolest Matky Boží nad smrtí svého syna, a skladba Nisi Dominus. Doprovodil jej uznávaný český soubor a specialista na interpretaci staré hudby Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. Koncert otevřela Sonata a Quattro nazvaná U Božího hrobu, po níž mimo jiné následovala jedna z mnoha hudebních podob středověké sekvence Stabat Mater. Komorní ráz nepříliš zaplněného divadla ozdobily i koncerty č. 10 a č. 11 z třetího opusu. Pěvec Wächter, jenž nahradil původně ohlášeného Brita Williama Towerse, přednesl závěrem skladbu Nisi Dominus na text 127. žalmu Když nestaví dům Hospodin, marně se lopotí, kdo ho stavějí. A publikum jeho interpretaci vřele přijalo, proto se mu po dlouhém potlesku odměnil přídavkem.

Francouzská diva Ardantová se v Česku představí v roli Kassandry

Fanny Ardantová, jedna z nejuznávanějších francouzských hereček, přijede příští týden do České republiky. Jednašedesátiletá herečka se českému publiku představí na prknech Divadla Komedie v hlavní roli opery Kassandra. Netradičně, v pozici debutující režisérky, uvede Ardantová v Česku také svůj film Popel a krev. Francouzská herečka přijala pozvání Francouzského institutu v Praze. Původně se měla zúčastnit Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest, jehož 17. ročník právě skončil. Na festival ale nakonec nepřijela. V Česku už v minulosti byla pracovně, hrála v roce 1998 v televizním seriálu Balzac, který tehdy v tuzemsku vznikal. V monodramatu Kassandra ztvární Ardantová postavu trojské princezny. Za hudebního doprovodu skladeb Michaela Jarella se diváci ocitnou přímo v ději trojské války. Celé představení bude ve francouzštině s českými titulky.

Hvězda elektronické hudby van Dyk přitáhla do Brna 8500 lidí

Na 8500 lidí přilákala v noci na sobotu na brněnské výstaviště taneční párty Citadela. Hlavní hvězdou byl světoznámý dýdžej a osobnost elektronické hudby Paul van Dyk. Pořadatelé jsou s akcí spokojeni, řekl ČTK jeden z nich Dalin Vajčner. Organizátoři pro příznivce taneční hudby připravili koncertní pódium se 150 metry čtverečními projekčních ploch. Program provázely laserové a světelné efekty a kostýmní show. Na dvanáctihodinové párty za mixážní pult nastoupili mimo jiné český dýdžej Loutka, Polák Toxic Noiz a další Čech Michael Burian. Van Dyk se na pódiu objevil asi hodinu po půlnoci a hrál do časného rána. Paul van Dyk by měl letos v ČR vystoupit ještě jednou. Získali ho pořadatelé festivalu Pleasure Island, který se uskuteční v létě v Hradci Králové. Pleasure Island je podle příznivců taneční hudby zatím největším ohlášeným letním tanečním festivalem u nás. V sobotu 24. července má prostoru hradeckého Festivalparku vystoupit 70 umělců na sedmi pódiích. Hvězdou hlavní Illusions Main stage má být právě van Dyk.

Na zahájení 79. sezony pražské zoo přišly davy milovníků zvířat

Davy milovníků zvířat přišly v sobotu do pražské zoologické zahrady na zahájení 79. sezony a také na oslavu jmenin gorilího samce Richarda. Děti si užily velikonočních soutěží a oslavenec Richard se těšil z velké růže vyřezané z melounu, kterou mu přinesla zpěvačka Lucie Bílá. Atmosféru oslav zpříjemňoval Originální pražský synkopický orchestr. "Zoologická zahrada je pro to, aby ukazovala zvířata, probouzela lásku k nim, takže letošní největší událostí, věřme že šťastnou, by mělo být narození už třetího gorilího mláděte, mámou bude opět samička Kijivu," řekl ředitel Miroslav Bobek, který přestřižením pásky s primátorem Pavlem Bémem a Lucií Bílou zahájil svou první sezonu na místě šéfa zoo. Doplnil, že letos čekají v létě a na podzim ještě žirafí "babyboom" a líhnutí draků - v líhni je 20 vajec varanů komodských. Primátor Bém připomněl, že první návštěvník vstoupil do pražské zoo 28. září 1931, loni jich přišlo téměř 1,3 milionu. Zoo odstartovala nový projekt na záchranu goril. Lidé mohou darovat starý nepoužívaný mobil, sběrné koše jsou v areálu zoo. Za každý mobil půjde desetikoruna na podporu strážců biosférické rezervace Dja v Africe, kde žijí gorily, sloni pralesní a další ohrožená zvířata.

Na oslavu Dne ptactva přišlo do zoo v Jihlavě nejvíc Pelikánů

Branami jihlavské zoologické zahrady, kde se slavil Den ptactva, prošlo v sobotu 119 nositelů ptačích příjmení. Tradiční akce letos přilákala nejvíc Pelikánů, kterých přišlo 14, jen o dva méně bylo návštěvníků s příjmením Holub. Nepřišel ovšem ani jeden Kukačka. Tohoto ptáka totiž letos Česká ornitologická společnost vyhlásila ptákem roku. Pokud by někdo z Kukačků přišel, měl by vstup zdarma. ČTK to řekla mluvčí zoo Kateřina Kosová. Lidem s ptačím příjmením věnovala zoo tradičně zvláštní pozornost. Zaplatili jen poloviční vstupné a navíc dostali drobný dárek. Všichni se navíc zúčastnili slosování o vyhlídkový let nad Jihlavou. Nejen pro ptáky, ale i pro ostatní návštěvníky, kterých díky slunečnému jarnímu počasí přišlo kolem 1500, což je největší letošní návštěva, připravila zoologická zahrada bohatý program. Ve vstupním areálu lidé zhlédli výstavu výtvarných prací žáků umělecké školy. Malí i velcí se mohli zúčastnit soutěží a kvízů či vyzkoušet si pletení velikonoční pomlázky nebo výrobu píšťalky.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych postoupil v Miami podruhé v kariéře do finále turnaje Masters. Po suverénním výkonu porazil pátého nasazeného Švéda Robina Söderlinga dvakrát 6:2 a jeho soupeřem v boji o titul bude bývalá světová jednička Američan Andy Roddick.

I druhý zápas semifinále extraligy pro sebe urvali hokejisté Vítkovic, kteří po napínavém průběhu porazili Slavii 3:1. Pražané opět otevřeli střelecký účet duelu, soupeř ale stejně jako ve čtvrtek výsledek otočil. Druhý bod série pro Ostravany trefil ve 47. minutě francouzský útočník Yorick Treille, v power play výhru zpečetil Juraj Štefanka. Po dvou dnech volna série pokračuje dvěma zápasy v Praze. Třetí duel je na pořadu v pondělí.

V duchu oslav a uvolněného hokeje porazilo Brno v 11. kole skupiny o udržení v extralize ve svém posledním vystoupení v domácí hale Rondo Karlovy Vary 4:2. Naopak hokejisté Mladé Boleslavi prohráli s Kladnem 5:6. Tento výsledek však již nemohl nic změnit na jejich poslední příčce a jistotě účasti v baráži proti vítězi finále první ligy mezi Ústím nad Labem a Chomutovem.

Hokejisté Chomutova porazili v šestém finálovém utkání play off první ligy Ústí nad Labem 6:2, vyrovnali stav série na 3:3 a vynutili si rozhodující sedmý zápas. Domácí rozhodli o své výhře ve druhé třetině, ve které vstřelili tři branky. O tom, kdo se utká s Mladou Boleslaví v baráži o extraligu, rozhodne nedělní zápas na ledě Ústí nad Labem.

Trojnásobný olympijský medailista v běhu na lyžích Lukáš Bauer bude přes léto závodit na horských kolech za přední domácí stáj Volvo Auto Hase MTB. Tým na svém webu oznámil, že v jeho sestavě jsou nově také další člen bronzové štafety z Vancouveru Martin Jakš a bývalý elitní silniční cyklista Jan Hruška. První start v novém dresu by měl Bauer podle Deníku.cz absolvovat 29. května na maratonu Král Šumavy. Loni tam dojel v závodu na 45 kilometrů šestý. "Pokud se letos stihnu párkrát svézt, mohl bych se pokusit i o delší stokilometrovou trať," řekl Deníku.cz.

Český trenér Pavel Vovčenko, který profesionálně působí v Německu, zaznamenal při dostihovém mítinku v Brémách dvě vítězství a stal se nejúspěšnějším trenérem pátečního dostihového odpoledne. Brémy jsou v Německu pro Vovčenka domovským závodištěm a tradičně tu dosahuje největších úspěchů. V loňské sezóně patřil do druhé desítky mezi trenéry působícími v Německu, dvě páteční vítězství jsou letos zatím jeho prvními zisky.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy slabý déšť. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.