Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Barack Obama se v Praze setká s evropskými prezidenty a premiéry

Americký prezident Barack Obama se příští čtvrtek v Praze setká s prezidenty a premiéry zemí střední a východní Evropy. Svou účast již potvrdil maďarský předseda vlády Gordon Bajnai. Podle zdroje z polské ambasády na setkání s Obamou přijede premiér Donald Tusk, účast rumunského prezidenta Traiana Baseska ČTK potvrdil rada rumunské ambasády Constantin Stefanoaie. V rezidenci amerického velvyslance v Praze by se kromě již potvrzených hostů mohli podle informací ČTK objevit i zástupci Polska, Slovenska, Bulharska, Slovinska, Chorvatska a pobaltských států. Obama přijede do Prahy příští týden, aby se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem podepsal novou smlouvu o jaderném odzbrojení. Evropské státníky zvou na setkání se svým prezidentem Američané. "Zatím jsem dostal neformální pozvánku na podpis nové dohody START," řekl Bajnai maďarské televize MTV. Nepřímo tím potvrdil již několik dní prosakující náznaky, že by Obama mohl mít na okraj summitu v Praze bilaterální jednání nejen s českými zástupci, ale i s představiteli dalších zemí střední či východní Evropy. Mluvčí české vlády Roman Prorok úvahy o setkání Obamy s představiteli středoevropských zemí nepotvrdil ani nevyvrátil.

Řízení ODS převzal Petr Nečas, Topolánek zcela odejde 12. dubna

Mirek Topolánek odejde z funkce předsedy ODS za necelé dva týdny, už ve čtvrtek však předal všechny své pravomoci volebnímu lídru a místopředsedovi Petru Nečasovi. Výkonná rada ODS má podle plánu, se kterým ve čtvrtek souhlasilo stranické grémium, předání moci v nejvyšším patře strany potvrdit 12. dubna. Změna tváře ODS dva měsíce před parlamentními volbami má straně pomoci v boji s největším soupeřem, kterým je ČSSD. Topolánek své rozhodnutí odejít oznámil na stručné tiskové konferenci po nezvykle krátkém jednání stranického grémia. Splnil tak výzvu výkonné rady z minulého čtvrtka, aby "zvážil" své další setrvání ve funkci. Už tehdy se stáhl z jihomoravské kandidátky a v Nečasův prospěch se vzdal pozice volebního lídra. Nečas sám Topolánkovo oznámení označil za státnický a zodpovědný krok, který povede ke zklidnění situace uvnitř ODS. Straně prý umožní soustředit se na volební kampaň a odstraňuje dvojkolejnost ve vedení. Nového předsedu ODS vybere stranický kongres, který se obvykle koná na podzim.

Avizovaný odchod Topolánka podle konkurenčních stran ODS nezmění

Avizovaný odchod Mirka Topolánka z čela ODS podle politiků ostatních stran výrazně její charakter nezmění. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka tento krok k proměně ODS nestačí. V praxi si podle něj zachová vliv na vedení ODS její místopředseda Ivan Langer. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je Topolánkův odchod výsledkem setrvalého tlaku na něj. Také podle Filipa tím ale neskončí dvojkolejnost ODS, protože Vodrážka zůstane prvním místopředsedou. "Vzhledem k tomu, že kroky Topolánka byly nepochopitelné, tak se ani nedivím, že ODS je rozhádaná," poznamenal Filip. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil Topolánka za konkurenta, ale také "velikého bojovníka za ODS". Někdejší ministr zahraničí v Topolánkově vládě doufá, že občanští demokraté nezapomenou na zásluhy svého končícího šéfa. Předseda lidovců Cyril Svoboda připomenul, že Topolánek dovedl ODS šestkrát k vítězným volbám, stal se premiérem a řídil předsednictví EU, pod jeho vedením se ale v ODS prý rozbujelo propojování politiky s podnikáním. ODS podle něj musí projít ozdravným procesem. Podle předsedy zelených Ondřeje Lišky zůstane ODS i po odchodu Topolánka provázaná s klientelismem a korupcí.

Politologové tvrdí, že odchod Topolánka ODS spíše prospěje

Politologové se shodují, že avizovaný odchod Mirka Topolánka z vedení ODS straně spíše prospěje. Jím zvolený nástupce Petr Nečas je podle nich zkušenější a bude lepším lídrem než první místopředseda David Vodrážka. "Myslím, že je to nejlepší možné řešení, protože upevní pozici Petra Nečase, upevní jednotu centrálního vedení a bude šance konečně prezentovat program a ne kauzy Mirka Topolánka," řekl ČTK politolog Jan Kubáček. Obdobný názor má i politolog Jan Outlý. Zda se skutečně bude chtít Topolánek do čela strany vrátit, není podle něho vůbec jasné. "Kongres bude asi za půl roku, a to je v politice skutečně dlouhá doba," uvedl Outlý. Podle bleskového internetového průzkumu společnosti SANEP dvě třetiny voličů ODS vnímají Topolánkovo odstoupení a pověření Petra Nečase vedením ODS jako šanci na záchranu stagnující strany, polovina věří ve volební vítězství občanských demokratů.

Poslanci už neprojednají některé návrhy, schůze čítá 200 bodů

Současná sněmovna se už nebude zabývat předlohami, které jsou v prvním čtení. V návrhu programu řádné dubnové schůze jsou navzdory tomu více dvě stovky bodů. Členové vedení sněmovny neočekávají, že by je poslanci stihli projednat všechny. Schůze je naplánována jako týdenní od 13. do 16. dubna. Po čtvrtečním jednání organizačního výboru to řekli šéf dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD) a její místopředsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Pokud by výbor nerozhodl o vyřazení návrhů v prvním čtení, schůze by měla podle Němcové 289 bodů. Bude jich o 76 méně. Pokud by se poslanci zabývali i předlohami v prvním čtení, bylo by to zbytečné. Do voleb by se stejně nestihly přijmout a spadly by takzvaně pod stůl. Podle Němcové není reálné projednat ani 213 bodů. Vlček očekává, že v úterý budou po zahájení schůze poslanci vášnivě debatovat hlavně o programu.

MMF podepsal s ČNB dohodu o půjčce až 1,03 miliardy eur

Mezinárodní měnový fond (MMF) podepsal s Českou národní bankou dohodu o půjčce až 1,03 miliardy eur (zhruba 26,3 miliardy korun). Jde o součást až 75 miliard eur, jež fondu loni přislíbila Evropská unie, aby měl více prostředků na půjčky zemím, které se dostaly do finančních potíží. Fond o tom informoval na svých webových stránkách. Členské státy Evropské unie mu již na základě dohod z této částky dosud poskytly 50 miliard eur. Podpis smlouvy s ČNB tak znamená další navýšení částky, již má Mezinárodní měnový fond na záchranu členských zemí k dispozici.

Stát hospodařil ke konci března se schodkem téměř 46 miliard Kč

Stát hospodařil ke konci března se schodkem 45,9 miliardy korun, což je nejhorší výsledek za posledních deset let. Loni ke konci března státní rozpočet vykázal deficit 2,35 miliardy korun. ČTK o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 162,7 miliardy korun; loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun. "Obrázek o hospodaření státu je méně dramatický, než by mohlo naznačovat jediné číslo... Zůstane-li stát disciplinovaný v oblasti výdajů, neměl by letošní rozpočet skončit katastrofou," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Za největší problém rozpočtu nyní považuje výpadek v pojistném, který souvisí s nižší zaměstnaností, nepatrným růstem mezd a značným omezením výplaty odměn. Celkově je ale podle něj možné pozorovat známky stabilizace rozpočtových příjmů v návaznosti na počátky ekonomického oživení.

ČSÚ: Deficit veřejných financí loni stoupl na 5,93 procenta HDP

Deficit veřejných financí loni stoupl na 5,93 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 2,72 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Zveřejněné číslo je součástí zprávy o vládním deficitu a dluhu, které předkládá Evropské komisi každá členská země EU dvakrát do roka. Podle maastrichtských kriterií pro přijetí eura by výše deficitu neměla překročit tři procenta HDP. Předběžný odhad ministerstva financí pro loňský rok byl 6,6 procenta HDP. Celkový veřejný dluh, který je tvořen dluhem centrální vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů, loni stoupl o více než 177 miliard korun na 1,28 bilionu korun. V poměru k HDP podle čísel z ČSÚ stoupl na 35,35 procenta z 29,95 procenta v roce 2008. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP.

CCB: Počet bankrotů firem stoupl o pětinu, osobních o polovinu

V březnu bylo vyhlášeno 172 bankrotů firem a 509 osobních bankrotů. Meziroční nárůst činil u podniků pětinu, u osobních bankrotů polovinu. Pro obě kategorie platí, že tolik bankrotů za jeden měsíc nebylo ještě od ledna 2008 vyhlášeno. Vyplývá to ze statistik databáze Cribis.cz, kterou provozuje společnost CCB - Czech Credit Bureau. "Březen je z dlouhodobého hlediska měsícem, ve kterém je vyhlašováno nejvíce firemních bankrotů v rámci roku, a to téměř jedna desetina. Poměrně značný růst bankrotů v březnu je i reakcí na vysoké počty návrhů na osobní i firemní bankrot podaných v únoru letošního roku," uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková Podíl osobních bankrotů na celkovém počtu bankrotů vyhlášených v prvním čtvrtletí dosáhl již 72 procent, loni ve stejném období tvořily ještě jen necelou polovinu. Od začátku letošního roku bylo vyhlášeno 1163 osobních bankrotů, 377 bankrotů právnických osob a 73 bankrotů fyzických osob podnikatelů.

ČSÚ: Největší pokles exportu loni vykázaly firmy na Vysočině

Hospodářská krize loni nejvíce dopadla na exportéry z Vysočiny, Olomouckého a Plzeňského kraje, kteří kvůli oslabené poptávce na zahraničních trzích vykázali nejvyšší pokles vývozu až o takřka 30 procent. Export se loni snížil ve všech krajích ČR, přičemž nejméně v Pardubickém, Libereckém a Středočeském kraji. Vyplývá to z publikace Zahraniční obchod ČR v roce 2009, kterou ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Vývoz z Vysočiny loni meziročně klesl o bezmála 29 procent na 71,8 miliardy korun. Exportéři z Olomouckého kraje vyvezli zboží v hodnotě 72,5 miliardy korun, což bylo v meziročním srovnání o 25,2 procenta méně. Vývoz z Plzeňského kraje se v roce 2009 snížil 25,1 procenta na 175,5 miliardy korun. Nejméně loni hospodářskou krizi pocítili vývozci v Pardubickém kraji, jejichž export meziročně klesl o deset procent na 169,8 miliardy korun. Následoval Liberecký kraj, jehož vývoz se snížil o 11,4 procenta na 79,5 miliardy korun, a Středočeský kraj s poklesem exportní výkonnosti o 12,9 procenta na 419,1 miliardy korun.

Průzkum: Problém se získáním zaměstnanců má již jen třetina firem

Podíl firem, které mají problémy s hledáním pracovníků, se za dva a půl roku snížil ze 74 procent na 34 procent. Vyplývá to z březnového průzkumu Hospodářské komory, jehož výsledky byly srovnány s totožným šetřením, které komora uskutečnila v srpnu 2007. Letošní ankety se zúčastnilo 558 respondentů. "Je to samozřejmě převážně způsobeno zvednutím míry nezaměstnanosti v uvedeném období ze šesti na deset procent a poklesem zakázek. Důležitým faktorem však bylo také zvýšení počtu podnikatelů, respektive osob samostatně výdělečně činných, o zhruba 40.000 na nynějších asi 960.000. OSVČ řada firem využívá při outsourcingu a jako externí dodavatele. Bez stále početnějších OSVČ by nezaměstnanost a potíže se sháněním zaměstnanců byly vyšší," uvedl prezident komory Petr Kužel. Naopak počet firem, které nemají problém s náborem nových pracovníků, se podle průzkumu zvedl z 12 na 22 procent. Množství podniků, které nové zaměstnance nepřijímají, narostlo z devíti na 32 procent. Zbytek uvedl, že zaměstnance nemá.

LI: Češi letos budou na stát pracovat nejdéle od roku 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 18. červen. Češi tak letos budou na stát pracovat 168 dní, což je nejdéle za posledních deset let a o pět dní déle než loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. Nejpozději oslaví den daňové svobody Dánové, a to až 6. srpna. Následují je Finové 3. srpna a s 25. červencem Švédové. Naopak nejdříve, již 24. dubna, nastane den daňové svobody v Jižní Koreji. Švýcaři přestanou vydělávat na stát 6. května a Austrálie 15. května. Slováci oslaví daňovou svobodu 23. května, USA 2. června. Průměr zemí OECD pak připadá na 14. června. "Při pohledu na meziroční vývoj dne daňové svobody v jednotlivých zemích můžeme identifikovat ty, které již začaly s nelichotivým stavem veřejných financí bojovat," uvedl Jiří Schwarz z Liberálního institutu.

Bývalé prokurátorce Polednové zkrátily trest na polovinu amnestie z let 1953 a 1990

Bývalé dělnické prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové zkrátily trest vězení z šesti na tři roky amnestie z let 1953 a 1990. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové a pražského vrchního soudu, které ČTK získala. O podmínečné propuštění by Brožová-Polednová mohla požádat po uplynutí dvou třetin trestu, tedy v březnu 2011. Osmaosmdesátiletá bývalá prokurátorka odsouzená za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950 je nejstarší vězenkyní v Česku a jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let. Původně hradecký krajský soud letos v únoru rozhodl, že by Brožová-Polednová měla být na základě amnestií z let 1953, 1955 a 1990 propuštěna z vězení. Každá z amnestií jí podle soudu zkracovala trest o dva roky. Proti verdiktu týkajícího se amnestií z let 1955 a 1990 však k pražskému vrchnímu soudu podalo stížnost královéhradecké státní zastupitelství. Snížení trestu o dva roky na základě amnestie z roku 1953 nabylo právní moci ještě před rozhodnutím vrchního soudu. Na možnost amnestií podle tisku upozornila Kancelář prezidenta republiky, když její úředníci shromažďovali podklady pro případné udělení milosti prezidentem.

Při Velikonočních obřadech v Praze zní korejština i vietnamština

Velikonočních církevních obřadů v Praze se mohou zúčastnit i cizinci. Chystají se pro ně mše a obřady v různých jazycích. V kostelích tak zazní nejen čeština, slovenština nebo latina, ale také angličtina, španělština a dokonce korejština a vietnamština. O cizojazyčných bohoslužbách informuje na svých webových stránkách Česká biskupská konference (ČBK). I Češi v zahraničí si mohou poslechnout obřady ve svém rodném jazyce, a to v Římě, Mnichově, Stuttgartu, Vídni, v Londýně a na různých místech Spojených států. Památku Večeře Páně je možno uctít v anglickém jazyce na Zelený čtvrtek u Jezulátka v Karmelitské ulici nebo v malostranském kostele sv. Tomáše v Josefské ulici. U sv. Tomáše angličtina zazní také při velkopátečních obřadech, kdy se připomíná Umučení Páně, a na Bílou sobotu. V sobotu se na stejném místě bude konat česko-anglicko-španělská mše. Farnost sv. Tomáše spravuje řád augustiniánů. Obřady ve slovenštině se budou konat denně až po Velikonoční pondělí v kostele sv. Jindřicha na Jindřišské ulici v Novém Městě. Latina bude o Velikonoční neděli znít v kostelech sv. Jiljí v Husově ulici, sv. Ludmily na Vinohradech, sv. Havla v Havelské, sv. Ignáce na Karlově náměstí a Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí.

Heyrovského diplom za Nobelovu cenu se stal archivní památkou

Seznam archivních kulturních památek se rozšířil o novou položku, když tento status získal diplom Nobelovy ceny za chemii udělený Jaroslavu Heyrovskému v roce 1959. ČTK to sdělila Veronika Kratochvílová z Akademie věd. Archivních památek dnes ČR má 148, vedle středověkých spisů či zakládacích listin národních institucí je na něm od roku 2008 zapsán i filmový záznam procesu s Miladou Horákovou. Mezi archivními památkami je obrazový a zvukový záznam vykonstruovaného politického procesu z roku 1950 jedinou památkou svého druhu, řekl Jiří Horníček z Národního filmového archivu, který dokument spravuje. Vedle filmového záznamu procesu existuje ještě písemný záznam, o jeho prohlášení za památku zatím nikdo nepožádal. Předtím, než by začal příslušný proces, musí být dokument uložen na trvanlivém materiálu - to zdrželo i prohlášení filmu. Dnes je přepsán na bezpečný polyesterový podklad. O zápisu dalšího filmového archivního materiálu za památku se podle Horníčka zatím neuvažuje.

Zahrady kolem Pražského hradu se otevřely

Pro návštěvníky se 1. dubna otevřely zahrady kolem Pražského hradu. Lidé se budou moci procházet nejen samotnými zahradami na Hradě, ale také rozsáhlými Palácovými zahradami spojujícími areál Hradu s Malou Stranou. Otevírá se také Valdštejnská zahrada, kterou užívají nejen turisté, ale i ti, kteří si zkracují a zpříjemňují cestu od metra na blízké úřady. Zahrady pod Pražským hradem jsou přístupné vždy od dubna do října každý den v týdnu. Na několik svátečních dní v roce bývají otevřeny až do pozdního večera.

V Praze vypluly všechny přívozy, pět jich bude v provozu celý rok

V Praze opět po zimní přestávce vypluly všechny přívozy. Cestující tak mohou kromě dvou celoročně provozovaných linek po Vltavě využít i další čtyři. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která v Praze a okolí plánuje veřejnou dopravu. Ze šesti provozovaných přívozů jich letos bude nově plout po celý rok pět. O celoročním provozu většiny lodních linek pražské hromadné přepravy rozhodla letos rada hlavního města. V říjnu tak neodplují do přístavu, ale budou jezdit i v zimě. Plavidla pražských přívozů loni převezla více než 535.000 cestujících, tedy o téměř 200.000 lidí více než o rok dříve. Přívozy jsou v metropoli součástí hromadné dopravy.

Bečovský zámek s hradem a jeho projekt získal cenu Europa Nostra

Projekt konzervace a prezentace Horního hradu v komplexu zámku a hradu v Bečově získal cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2009. Ocenění, takzvaný Oskar pro památkovou péči, dostal v kategorii projekt a výzkum. Gotický hrad tvoří monumentální seskupení kaplové věže, starobylého donjonu a spojovacího křídla. Objekt založený před polovinou 14. století pozbyl v době třicetileté války reprezentativní funkci. Přesto je bečovský hrad zachován ve vysoce autentické podobě. Jeho rekonstrukce ovšem postupuje pomalu. "Už jsme udělali konzervaci omítek a vloni opravovali také střechu. V hradní části byla letos dokončena unikátní požární nádrž a hasicí systém zhruba za deset milionů korun," poznamenal bečovský kastelán Tomáš Wizovský. Ocenění může významně přispět ke zvýšení zájmu návštěvníků nebo institucí o hradní areál a také pomoci urychlit plánovanou rekonstrukci hradu.

Začala výstava o nejohroženějších jihočeských památkách

Nejohroženější památkové objekty v jižních Čechách si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy, která začala v sídle českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Putovat bude po hradech a zámcích. Na jednadvaceti panelech mohou lidé porovnat současné a archivní fotografie a dozvědět se o historii objektů. Stav památek se podle vedoucího odboru dokumentace NPÚ Pavla Hájka od roku 1989 výrazně zlepšil. Přesto zůstává nemalé množství památek, jež dosud nenašly majitele, kteří by jim vdechli život. V současné době je v jižních Čechách zákonem chráněno 5508 nemovitých památek. Představují typově a slohově velmi širokou škálu staveb - panská sídla, kostely, kláštery, měšťanské domy, technické a výrobní stavby, drobnou architekturu a samozřejmě lidovou architekturu tak typickou právě pro jižní Čechy, ale také četné archeologické lokality připomínající především pravěkou a raně středověkou minulost kraje. Nedílnou součástí památkového fondu je i více než 5000 chráněných movitých památek, k nimž patří převážně výzdoba a výbava církevních objektů - kostelů, far a kaplí. Jihočeská krajina a sídla však skrývají řadu dalších skvostů, které na své objevení a právní ochranu teprve čekají.

Památník písemnictví v Rajhradě vystavuje moravská exlibris

Knižní značky neboli exlibris moravského původu vystavuje Památník písemnictví na Moravě v benediktinském opatství v Rajhradě na Brněnsku. Drobné grafiky pocházejí z rozsáhlé sbírky Mirka Riedla. "Výstava tak připomíná i devadesátiny tohoto znalce grafiky a knih," sdělil ČTK vedoucí památníku Vojen Drlík. V Riedlově sbírce jsou zastoupeni jak starší autoři, například Jánuš Kubíček, tak zástupci mladších generací, například Jan Rajlich mladší a Václav Houf. Památník písemnictví chce výstavou upozornit také na to, že v rámci svých vlastních sbírek buduje kolekci ilustrací a exlibris. Na Moravě patřili k nejvýznamnějším sběratelům exlibris například uherskohradišťský literát Bedřich Beneš Buchlovan a lékárník a mecenáš Mojmír Helcelet z Brna. "Mirko Riedl, který rajhradskou výstavu připravil, může být právem považován za jejich významného pokračovatele," řekl Drlík. Výstava potrvá do 26. září.

Ze sportu:

Tenista Radek Štěpánek chce léčit únavový syndrom, kvůli kterému nebude minimálně dva měsíce hrát, v Americe, ale ve čtvrtek přiletěl na skok do Prahy. Světová osmnáctka hledá pomoc rovněž u fyzioterapeuta Pavla Koláře, kterému věří, a v motolské nemocnici podstoupil Štěpánek kontrolní vyšetření. "Přijel jsem absolvovat testy a vyšetření. Zná mě (Kolář) nejlíp a ví, jak moje tělo reaguje," řekl Štěpánek ČTK. "Mám k němu důvěru, proto jsem se rozhodl, aby mě vyšetřil a potvrdil mi výsledky, které jsem měl v Americe, aby byla diagnóza co nejpřesnější," uvedl. Pořád platí, že se chce léčit a regenerovat v teple na Floridě.

Hokejový trenér Marek Sýkora je podle běloruských médií hlavním kandidátem na hlavního kouče Dinama Minsk v příští sezoně. Jednašedesátiletý kouč v uplynulém ročníku postoupil s Jekatěrinburgem překvapivě do play off Kontinentální ligy, ale nabídku na prodloužení smlouvy odmítl a tvrdil, že se chce vrátit domů. Informaci o zájmu o služby jedenašedesátiletého Sýkory potvrdilo tiskové oddělení Dinama. Trenérův zástupce Jaroslav Zídek ČTK napsal, že Sýkora má více nabídek, mezi nimiž figuruje i Minsk. Jasno o budoucnosti bývalého kouče reprezentační osmnáctky by mělo být do úterý 6. dubna.

Vedení fotbalistů Kladna odvolalo kvůli špatným výsledkům trenéra Martina Hřídela. Středočeský klub, který je v prvoligové tabulce poslední a na čtrnáctou pozici zaručující záchranu ztrácí šest bodů, povede do konce sezony Stanislav Procházka. ČTK to řekl kladenský tiskový mluvčí Vojtěch Bureš.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.