Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Ministr Dusík oznámil, že kvůli Prunéřovu odchází z vlády

Ministr životního prostředí Jan Dusík odchází z vlády kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov II. Zdůvodnil to tím, že není schopen rozhodnout v případu posouzení vlivů modernizace na životní prostředí. Dusík vycházel z posudků expertů norské firmy DNV. Na jejím základě chtěl požádat elektrárenskou společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace s účinnější technologií nebo kompenzační opatření. Jak uvedl ve svém prohlášení, o situaci jednal s premiérem, který ho požádal o bezodkladné vydání stanoviska. Podle Dusíka není nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko. Proto se rozhodl rezignovat. Premiér Fischer bude na jeho rezignaci reagovat až poté, co ji obdrží.

ČEZ plánuje elektrárnu modernizovat na účinnost 39 procent, ministerstvo žádá, aby dosáhla 42 procent účinnosti. Podle expertů DNV rozdíl v účinnosti bude znamenat o 200.000 tun emisí oxidu uhličitého ročně. Na tiskové konferenci sklidil Dusík za své rozhodnutí potlesk zástupců nevládních organizací. "Je to odvážný krok," komentoval ministrovo rozhodnutí Jan Rovenský z organizace Greenpeace.

Zelení podpořili Dusíkovo rozhodnutí, chtějí jednat s premiérem Fischerem

Strana zelených podpořila rozhodnutí Jana Dusíka odejít z čela ministerstva životního prostředí kvůli sporu o postup k modernizaci prunéřovské elektrárny. Zelení, kteří Dusíka do úřednické vlády nominovali, požádají o schůzku premiéra Jana Fischera. Předseda SZ Ondřej Liška doufá, že se uskuteční v následujících hodinách, nejvýše dnech. Podle Lišky je oprávněné chtít po ČEZ, aby projekt modernizace elektrárny přepracoval. Současná situace podle předsedy zelených ukazuje, že ČEZ ovlivňuje dění v zemi a politické rozhodování. Stranu zelených to znepokojuje, uvedl Liška.

Podle zástupce DNV Barta Adamse projekt ČEZ splňuje většinu požadavků pro nejlepší technologie se dvěma odchylkami. Návrh neodpovídá požadavkům na čistou účinnost a limitům na emise oxidu uhelnatého.

Schůze sněmovny ke zdravotnictví byla přerušena, chyběli poslanci

Schůze sněmovny ke zdravotnictví svolaná z podnětu ČSSD byla přerušena. V sále bylo málo poslanců. O dalším postupu zasedání se budou radit sněmovní špičky v pátek ráno. Poslanci jednali o prvním bodu mimořádné schůze, a to restrukturalizaci zdravotních ústavů. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková oznámila, že změny kvůli politickému tlaku zastavuje. Ze 14 zdravotních ústavů by měly zůstat jen dva: v Praze a Ostravě. Mělo to hlavně přinést úspory. Ministryně Jurásková poslancům vysvětlila, že pokud se restrukturalizace nedokončí, čekají většinu Zdravotních ústavů vážné finanční problémy, které bude muset sanovat stát. Debata ve sněmovně se nesla ve znamení ostrých slovních přestřelek mezi ČSSD a ODS. Poslanci nakonec přijali usnesení, v němž ministerstvo k zastavení restrukturalizace vyzvali. I toto hlasování provázely problémy s dostatečným počtem poslanců.

Za politické výkřiky, které nemají nic společného s realitou, označil hlavní hygienik ČR Michael Vít kritiku poslanců ČSSD a KDU-ČSL, podle nichž hrozí zánik zdravotních ústavů. Ministerstvo zdravotnictví chce jen optimalizovat systém, místo 14 ředitelství navrhlo dvě, v Praze a Ostravě, řekl Vít na semináři, který uspořádal na žádost poslanců. Žádný nepřišel.

Armáda podepsala s Českou zbrojovkou smlouvu na pušky za 1,1 mld.

Ministr obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodávku téměř 8000 nových útočných pušek od konsorcia Česká zbrojovka/Meopta Přerov. Resort za zbraně zaplatí 1,1 miliardy korun. Původně měl na nákup vyčleněno až 1,5 miliardy. Barták dále s Českou zbrojovkou podepsal smlouvu na dodávku 5500 samonabíjecích pistolí ČZ 75 a téměř 600 kusů automatických osobních zbraní ČZ Scorpion. Za tyto zbraně resort zaplatí 130 milionů korun. Obrana to oznámila v tiskové zprávě. "Vzhledem k objemu pořizovaných pušek (ČZ 805) budou tyto zbraně primárně určeny pro jednotky, které mají sloužit v zahraničních misích," řekl ČTK ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staněk. Automatické "škorpiony" a menší část pistolí získá do výzbroje Hradní stráž.

Ministr Chmiel: ČR má pro novou "desetiletku" EU tři priority

Českými prioritami při dojednávání hospodářské strategie EU do roku 2020 jsou zaměstnanost, kvalitativní růst a konkurenceschopnost. Senátorům to ve čtvrtek řekl ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. Uvedl to v rámci informace o přípravách na nadcházející summit EU, který má podle něj příští týden schválit celkové zaměření strategie s názvem Evropa 2020 a projednat její hlavní cíle.

EU by podle návrhu Evropské komise měla během nadcházejícího desetiletí zvýšit míru zaměstnanosti u populace ve věku 20 až 64 let ze současných 69 na nejméně 75 procent. Komise chce také navýšit výdaje na vědu, výzkum a inovace, zvýšit podíl vysokoškoláků či snížit počet lidí ohrožených chudobou. Dokument podle analytiků například neuvádí, jak cílů dosáhnout, a nereflektuje různorodost evropských zemí. Rovněž senátoři z ODS byli kritičtí k obecnosti návrhu.

Praha se chystá na příjezd prince Charlese

Britského prince Charlese a jeho choť Camillu, vévodkyni z Cornwallu, čeká v Česku pestrý program, během něhož si najdou čas i na nedělní veřejnou mši v angličtině v evangelickém kostele svatého Klimenta v Praze. Charles s Camillou přiletí do Prahy v sobotu z Maďarska, zůstanou do úterý. Prvním bodem návštěvy bude sobotní přijetí na Hradě, kam též později zavítají na slavnostní večeři. Podávat se mají česká jídla, chybět nemá české pivo. Přítomnost prince a vévodkyně si vyžaduje zvláštní protokol, například nad Pražským hradem bude vlát osobní standarda prince z Walesu.

V sobotu princ a vévodkyně zvládnou jít ještě do kostela svatého Cyrila a Metoděje, kde si prohlédnou památník hrdinů heydrichiády. Připomíná akci československých parašutistů, kteří se v roce 1942 podíleli na úspěšném atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentátníci se před nacisty skrývali v kryptě kostela, kde také po boji s německými okupanty zahynuli. Na témže místě se princ setká s českými veterány sloužícími za druhé světové války v Británii. Chybět nemá například letec 311. bombardovací perutě plukovník Jaroslav Hofrichter, jenž je členem předsednictva výboru Československé obce legionářské. Hofrichter loni oslavil devadesáté narozeniny. Podle obce se řadí s 648 nalétanými hodinami k tehdejším nejaktivnějším letcům.

Václav Klaus hostil krále Kambodže a připravil pro něj dětský koncert

Slavnostní oběd a poté pěvecké vystoupení dětského sboru Zvoneček připravil prezident Václav Klaus pro kambodžského krále Norodoma Sihamoniho, který je v Česku na soukromé návštěvě. Krále, jenž hovoří česky, prezident na Hradě hostil s manželkou Livií. Koncert uspořádaný ve Španělském sále na královu počest si mezi třicítkou hostů nenechal ujít například premiér Jan Fischer s manželkou, tanečník Vlastimil Harapes a ministryně školství Miroslava Kopicová.

Šestapadesátiletý monarcha je nyní v Česku od neděle, zůstat by měl zhruba týden. Českou kulturu si oblíbil v dětství a dospívání, kdy zde v letech 1962 až 1975 studoval. Při své poslední návštěvě v roce 2006 dostal kambodžský král čestné občanství Prahy. Stal se prvním králem, který je držitelem titulu udíleného městem.

Brusel pohrozil Česku soudem kvůli bezpečnosti letadel

Evropská komise ve čtvrtek pohrozila Česku soudem kvůli bezpečnostním prohlídkám letadel. Česká republika spolu s Řeckem totiž v této oblasti nedodržují evropskou legislativu. Hrozba se týká směrnice EU, která zavádí v celé unii jednotné bezpečnostní normy pro prohlídky letadel a případná opatření pro letadla, která jsou nebezpečná. Legislativa upravuje i pro přípravu a kvalifikaci inspektorů, kteří na letištích stav letadel posuzují. Česko však podle Evropské komise převedlo jen část směrnice a některé části vynechalo. Řecko se zavedení legislativy vyhnulo úplně. Obě země nyní mají na nápravu dva měsíce; pokud tak neučiní, může je komise zažalovat u Evropského soudního dvora v Lucemburku.

ČLK se omluvila židovským lékařům za perzekuci před 72 roky

Představenstvo České lékařské komory (ČLK) jednomyslně schválilo omluvu židovským lékařům za perzekuci v době od října 1938 do března 1939, než Židy vyřadily z veřejného života rasové norimberské zákony. ČTK to řekl mluvčí ČLK Michal Sojka. Předválečné vedení komory se 14. října 1938, pět měsíců před německou okupací, podílelo na přípravě memoranda s ostře antisemitskými opatřeními. "Memorandum nelze chápat jinak než jako antisemitský a diskriminující dokument, za jehož signaci našimi představiteli cítíme povinnost se omluvit. Činíme tak bez jakékoli snahy ohodnotit a soudit pohnutky našich předchůdců s odstupem dlouhých 72 let. Vážení členové ČLK, kolegové, lékaři židovského původu, přijměte naši omluvu za čin našich předchůdců," citoval Sojka z textu, který bude zveřejněn na webu ČLK.

Ředitel Židovského muzea Leo Pavlát omluvu uvítal. "Je projevem slušnosti, a to tím spíše, že se za své kolegy omlouvají ti, kteří se ničím neprovinili," řekl Lidovým novinám. Stejně se vyjádřila i ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová, jejíž otec patřil k perzekvovaným lékařům. "Mělo k tomu ale dojít daleko dřív," uvedla.

Technologická agentura rozdělí během šesti let 7,5 miliardy korun

Technologická agentura České republiky (TA ČR) rozdělí během příštích šesti let, počínaje rokem 2011, v programu Alfa 7,5 miliardy korun na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního rozvoje. První výzva programu Alfa, v níž jde o 817 milionů korun, bude vyhlášena 24. března, uvedl server www.euro.cz. "Je to vůbec první program, který TA ČR vyhlásí. Cílem je podpořit aplikovaný výzkum a z veřejných peněz přispět k vytváření prostředí spolupráce mezi firmami a výzkumnými institucemi," uvedl předseda agentury Karel Klusáček. V dalších letech podle něj vzniknou i programy s menším rozpočtem.

Do Alfy se mohou přihlásit podnikatelé s vlastním výzkumným záměrem, přičemž v hodnocení budou zvýhodněna sdružení, jež vytvoří partnerství s výzkumnými organizacemi. Projekty mohou trvat 24 až 72 měsíců. Alfa se zaměří na progresivní technologie a materiály, energetické zdroje a udržitelný rozvoj dopravy. Maximální výše grantu bude tři miliony eur (75 milionů korun).

Akcionáři znovu protestovali proti dění v ArcelorMittal Ostrava

Před sídlem hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava ve čtvrtek protestovalo sedm minoritních akcionářů. Nelíbí se jim, že největší tuzemská huť nevyplácí dividendy a převádí zisk na účet nerozděleného zisku z minulých let. Podle nich majoritní vlastník ArcelorMittal zneužívá svého dominantní postavení. Drobní akcionáři si na postup firmy už stěžovali řadě českých i mezinárodních institucí. Nedávno v Ostravě uspěli u soudu. Drobní vlastníci hutí upozorňují, že se desítky miliard ze zisku společnosti převádějí do jiných firem ve skupině majoritního vlastníka. Akcionáři ostravské huti tím jsou pak kráceni na svých právech.

CVVM: ČSSD by volilo 32 procent, druhá ODS si polepšila na 25,5

Volby by nyní vyhrála ČSSD se ziskem 32 procent hlasů, druhá ODS by měla 25,5 procenta, což je o pět procentních bodů víc než v únoru. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Podle volebního modelu této agentury by se do sněmovny dostaly ještě KSČM s 12 procenty, TOP 09 s deseti procenty a Věci veřejné (VV) se ziskem sedmi procent. Hranici pěti procent by nepřekonali lidovci ani zelení, podle CVVM by shodně získali 4,5 procenta. Před branami dolní komory by podle tohoto výzkumu zůstala i Stran práv občanů - zemanovci se třemi procenty.

Vítězství ČSSD před ODS momentálně naznačují i průzkumy dalších institucí, naposledy v úterý březnový výzkum agentury STEM. Podle něj si však ODS oproti únoru pohoršila a rozdíl mezi ČSSD a ODS by byl větší - ve stranických preferencích téměř osmiprocentní. STEM svůj volební model vyjadřuje v počtu získaných poslaneckých mandátů, ČSSD by tak podle této agentury měla 75 mandátů, ODS 56 křesel, KSČM 29, TOP 09 17 mandátů, KDU-ČSL by jich měla 12 a Věci veřejné 11.

Finanční arbitr loni dostal 757 podnětů, meziročně o 22 pct. více

Finanční arbitr obdržel loni 757 podnětů, což byl v meziročním srovnání nárůst o 22 procent. O zahájení řízení rozhodl ve 118 případech, v řadě případů totiž nespadaly podněty do kompetence finančního arbitra. Klienti přitom požadovali po finančních institucích téměř 31,5 milionu korun. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval finanční arbitr České republiky František Klufa. Nejčastěji se stížnosti týkaly převodů peněz, úvěrů, pojištění, zneužití platební karty v bankomatu nebo zneužití platební karty u obchodníků v zahraničí. Nejčastěji, ve 43 případech, šlo o průměrné částky 10.000 korun.

Ze 118 řešených případů bylo loni 86 oprávněných a 32 neoprávněných. U oprávněných případů bylo loni ukončeno 59 z nich. V 37 procentech případů arbitr rozhodl ve prospěch navrhovatele a v 63 procentech ve prospěch instituce. Stížnost klienta nelze podle Klufy například uznat v případě, kdy klient požaduje po bance peníze za zneužití platební karty a přitom má PIN napsaný přímo na kartě. Arbitr loni udělil finančním institucím sankce a pokuty za 254.000 korun, z toho 115.000 korun za neplnění informačních povinností. Předloni byl objem pokut a sankcí 480.000 korun.

Šéf ČEZ Roman oznámil, že společnost dá na vědu pět miliard

Šéf energetické společnosti ČEZ Martin Roman na čtvrteční konferenci Proměny Evropy 2010 prohlásil, že společnost dá v příštích deseti letech na vědu nejméně pět miliard korun. Konference se koná jako součást oslav 20. výročí založení Českého svazu vědeckotechnických společností. Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček v pozdravném projevu hovořil o koordinaci vědeckých aktivit a podpořil vznik centrálního koordinačního orgánu, po kterém volají i vědci. Tím by mělo být ministerstvo pro vědu. Výzkum a vývoj jsou nyní v kompetenci ministerstva kultury.

Inspekce odhalila loni 264 policistů podezřelých z trestných činů

Inspekce policie loni odhalila 264 policistů podezřelých ze spáchání trestného činu. Je to o 4,2 procenta více než v předchozím roce, kdy její předchůdkyně Inspekce ministra vnitra navrhla obvinit 253 příslušníků policie. ČTK to sdělila mluvčí inspekce Martina Lídlová, podle které instituce zároveň podala devět návrhů na zahájení trestního stíhání civilních zaměstnanců policie. Inspekce v loňském roce objasnila 335 kriminálních činů, v roce 2008 jich vyřešila 344, tedy o 3,2 procenta více. Nejčastějším proviněním policistů bylo podle Lídlové stejně jako v předchozích letech zneužití pravomoci veřejného činitele. Příslušníci jsou často podezřelí také z trestných činů v dopravě, podvodů či pojistných podvodů a přijímání úplatků.

Majitelé domů připravili návrh zákona o sociálním bydlení

Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) připravilo návrh zákona o sociálním bydlení. Návrh obsahuje novou koncepci zajištění sociálního bydlení státem. Spočívá v zavedení adresných příspěvků na bydlení ve formě sociálních dávek. Připravovanou normu představil předseda OSMD Tomislav Šimeček. Zákon má pomoci řešit situaci po ukončení deregulace nájemného. Miroslav Zajíček z Vysoké školy ekonomické odhaduje, že nová dávka by se týkala nejvíce 260.000 tuzemských domácností. Státní rozpočet by dávka podle něj ročně zatížila maximálně šesti miliardami korun.

Nové dávky mají pomoci osobám v nezaviněné nouzi překlenout dočasně finanční obtíže. Dávka má pokrývat náklady na nájemné do výše skutečně placeného nájmu, nejvýše ale do úrovně průměrného místně obvyklého tržního nájemného v příslušné obci. S návrhem majitelů domů není příliš spokojené Sdružení nájemníků ČR.

Žhářský útok v Ostravě policie vyšetřuje jako pokus vraždy

Žhářský útok na romskou rodinu v ostravské kolonii Bedřiška policisté nyní vyšetřují jako vraždu ve stadiu pokusu. Právní kvalifikace zločinu tak byla zpřísněna, dosud se útok vyšetřoval jako obecné ohrožení. ČTK o tom informovala policejní mluvčí Soňa Štětínská. Policisté stále pracují s několika variantami motivu útoku: mohlo se jednat o podnikání poškozených, mezilidské vztahy, rasový útok nebo náhodný trestný čin.

Ke kauze se vyjádřila i starostka obvodu, v němž se kolonie nachází, a senátorka Liana Janáčková. Ve svém prohlášení uvedla, že poškozenou rodinu před časem navštívil jeden ze synů, který přijel z Anglie. Podle zpráv, které má starostka od občanů z Bedřišky, se v době návštěvy hovořilo i o zájmu rodiny přestěhovat se do Anglie nebo do Kanady. "Jen prý potřebují doklad o tom, že jsou v Česku diskriminováni," uvedla ve svém prohlášení Janáčková, která rovněž poukázala na fakt, že rodina dluží radnici peníze. Janáčková v minulosti nechvalně proslula právě svými kontroverzními výroky na adresu Romů žijících v Bedřišce. Za své výroky ale nikdy souzena nebyla, protože ji Senát odmítl zbavit imunity.

Společnost Romea na svém webu uvedla, že tvrzení Janáčkové o údajných dluzích rodiny, důvodech přidělení bydlení v osadě a probíhajícím soudním řízení je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů. Rodina by se podle právníka, kterou romské sdružení oslovilo, mohla výrokům bránit žalobou na ochranu osobnosti. Prohlášením senátorky by se měl podle právníka Františka Valeše zabývat Úřad na ochranu osobních údajů.

Budvar bude zásobovat pivem český pavilon na výstavě Expo

Budějovický Budvar bude zásobovat pivem restauraci v českém pavilonu na výstavě Expo v čínské Šanghaji. Pivovar do Číny vyveze 470 sudů světlého a 320 sudů tmavého ležáku, celkem 237 hektolitrů, sdělil ČTK mluvčí Budvaru Petr Samec. Ležák Budvaru bude podle firmy jediným oficiálním pivem české expozice. Půllitr bude stát v přepočtu asi 126 korun. Účast na světové výstavě je pro pivovar velkou obchodní příležitostí a efektivní propagací, uvedl obchodní manažer pro Čínu Tomáš Bartů. Mohla by mu otevřít cestu na další asijské trhy. "Asie je dnes jediným kontinentem, kde má podle průzkumů trhu spotřeba piva dlouhodobě stoupat," dodal Bártů.

Průzkum: Krize letos neovlivní velikonoční útraty Čechů

Hospodářská krize by podle obchodníků letos neměla výrazně poznamenat velikonoční útraty Čechů, které před Velikonocemi každoročně ve srovnání s běžným obdobím roku rostou o desítky procent. Obchodní řetězce letos navíc připravily speciální cenové nabídky, aby Čechy v době hospodářské krize přiměly k útratám.

Na blížící se Velikonoce přichystaly některé tuzemské pivovary pro své zákazníky speciální barevná piva. Další polepily lahve velikonočními pivními etiketami. Jiné připravily pro svůj mok zvláštní balení či netradiční akce pro své návštěvníky, zjistila ČTK v anketě mezi pivovary. Obliba speciálních piv v Česku v posledních letech roste.

Londýnské scény uvádějí tento týden dvě Janáčkovy opery

Londýnský operní život je tento týden ve znamení Leoše Janáčka. V Anglické národní opeře (ENO) měla v pondělí premiéru nová produkce Káti Kabanové, zatímco v pátek Královská opera v Covent Garden představí Příhody lišky Bystroušky v nastudování největšího propagátora Janáčkovy hudby Charlese Mackerrase.

Na Vysočině bude vyznačeno 850 kilometrů tras pro jezdce na koni

Na Vysočině bude během dvou let vyznačeno 850 kilometrů tras pro jezdce na koních, povedou převážně po lesních a polních cestách. Budou navazovat na značené trasy v okolních krajích, přes Vysočinu tak provedou jezdce na cestě z Rakouska do Polska. Vybudování sítě koňských tras v kraji bude stát 2,8 milionu korun, převážnou část nákladů pokryje evropská dotace, řekl ČTK Tomáš Čihák, ředitel krajské organizace Vysočina Tourism.

Vsetínský modelář dokončuje ponorku, kterou mají jen v Chicagu

Vsetínský modelář Ota Gerža, který proslul mezi kolegy v Evropě i v zámoří svými plně funkčními modely německých válečných ponorek, dokončuje nyní další stroje s pozoruhodnou minulostí. Modely jsou unikátní nejen systémem ponoru, který vyvinul před několika lety a nechal si jej patentovat, ale také pro neuvěřitelné detaily paluby, jichž modelář dosáhl díky mravenčí práci a využití špičkových technologií. "Jde zejména o model ponorky U - 505, která jako jediná německá válečná ponorka byla kvůli chybě posádky zajata spojeneckými vojsky v roce 1944 a teď je umístěna v muzeu v Chicagu. Pro Američany představovala jedinečnou kořist, protože v ní zůstaly důležité šifrovací knihy. Kvůli častým problémům, které byly zřejmě důsledkem sabotáží lidí, kteří na ní pracovali, se o ní říkalo, že je prokletá," přiblížil originál šestadvacetiletý modelář. Druhým strojem, který před několika dny dokončil, je ponorka U - 2540. Byla poslední, jež vyjela ve druhé světové válce na oceán, ale Němci ji už nestihli nasadit do bojů.

Ze sportu:

Hokejisté Pardubic porazili ve druhém zápase čtvrtfinále play off extraligy Třinec 5:3 a vyrovnali stav série na 1:1. Na výhře domácích se dvěma góly podíleli Jan Starý a Radovan Somík. Série hraná na čtyři vítězství bude pokračovat v sobotu v Třinci. Také hokejisté Sparty oplatili Vítkovicím úterní prohru a ve druhém čtvrtfinálovém utkání na ostravském ledě ve středu zvítězili 2:0. Góly vstřelili Jakub Koreis s Martinem Ručinským, který pojistil vítězství v závěrečné power play soupeře. Třetím hrdinou byl gólman Petr Přikryl, jenž předvedl několik vynikajících zákroků a zasloužil se o to, že Vítkovice poprvé v sezoně doma neskórovaly. Série bude pokračovat o víkendu dvěma zápasy v Praze.

Krasobruslař Tomáš Verner se příští týden nezúčastní mistrovství světa v Turíně. Čtvrtý muž z loňského MS se rozhodl ukončit letošní sezonu. Exmistr Evropy řekl ČTK, že se necítí v dostatečné formě na to, aby soutěžil se světovou elitou o přední umístění.

Počasí

Oblačno, přechodně zataženo, teploty vystoupí na 10 až 14 stupňů Celsia, na horách bude kolem 6 stupňů.