Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

ČR a Kanada mají zájem o bezvízový styk, žádný termín ale není

Výsledkem dalších jednání mezi Českem a Kanadou o vízové povinnosti by mělo být budoucí zrušení kanadských víz, shodli se v pondělí diplomaté obou zemí na jednání pracovní skupiny v Praze. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Filipa Kandy ale nepadl termín, kdy by víza pro české turisty mířící do Kanady mohla být odstraněna. Ottawa víza opětovně zavedla loni po přílivu českých žadatelů o azyl. K zástupcům Česka a Kanady se na schůzce připojili také představitelé Evropské komise (EK), kterou Praha loni požádala o pomoc při snaze opět víza zrušit. Jednání budou pokračovat, řekl ČTK mluvčí Kanda. "Obě strany se dohodly, že výsledkem tohoto procesu je návrat k bezvízovému stavu. K tomu obě strany musejí udělat sérii kroků," uvedl mluvčí. EK požadovala po Kanadě splnění dvou podmínek - otevření vízového úseku v Praze, což se stalo, a stanovení cestovní mapy ke zrušení víz. "Cestovní mapu ještě nemáme," připomněl Filip Kanda.

Vláda schválila návrh na jednodušší čerpání evropských dotací

Získávání evropských dotací by mělo být do budoucna jednodušší. Vláda v pondělí schválila návrh, který má usnadnit čerpání peněz ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. Po jednání kabinetu to řekl ministr pro místní rozvoj (MMR) Rostislav Vondruška. Zjednodušení administrace se má týkat schvalovacích procedur, finančního plánování a řízení, kontrolní činnosti a řešení nesrovnalostí. "Navrhované změny by měly výrazně zjednodušit proces čerpání peněz z fondů EU a odbourají některé dosud zbytečně složité mechanismy," uvedl minulý týden ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Šéf MMR již dříve připustil, že v budoucnosti se můžou přesunout také peníze mezi jednotlivými operačními programy. Dotace z oblastí, které dosud v čerpání příliš úspěšné nejsou, by tak umožnily plnit jiné priority. Česko může v nynějším rozpočtovém období získat z Bruselu až 26,7 miliardy eur, což je v závislosti na kurzu kolem 700 miliard korun.

Vláda uvolnila 2,25 miliardy Kč na opravy silnic a kolejí po zimě

Vláda na žádost ministra dopravy Gustava Slamečky mimořádně uvolnila 2,25 miliardy Kč na opravy silnic a kolejí po zimě. Z celkové sumy pošle ministerstvo 750 milionů korun krajům na silnice nižších tříd. ČTK to sdělil ministr Slamečka. Jeho ministerstvo vyčíslilo škody po tuhé zimě celkem na 6,5 miliardy korun, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury přitom po zkušenostech z minulých let počítá pouze s 2,7 miliardy. Celkový rozdíl ale ministerstvo financí odmítlo proplatit, ministr Slamečka proto žádal vládu alespoň o část peněz. Vláda letos kvůli úsporám podvázala ministerstvům část peněz v rozpočtech, především na běžné výdaje. Tyto peníze nesmí ministerstva využít bez souhlasu vlády.

Vláda schválila plán na otevření škol handicapovaným dětem

Do běžných škol by se mělo dostat víc handicapovaných dětí, ale třeba také malých Romů, umožnit to má národní akční plán, který schválila vláda. Za příliš vysoký počet malých Romů ve zvláštních školách je Česko dlouhodobě kritizováno. Školy by se měly snažit vyhovět speciálním potřebám těchto dětí a předcházet jejich sociálnímu vyloučení. "Naším přáním a cílem je maximum dětí, které mohou navštěvovat běžnou školu, do této školy zařadit," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová. V současnosti je podle ní přibližně pět procent dětí, které přicházejí do školy a potřebují speciální péči. "Na úrovni regionálního školství, to znamená základních a středních škol máme vytvořený velmi dobře fungující systém speciálních škol, systém praktických škol," uvedla ministryně Kopicová. Ty podle ní navštěvují přibližně tři procenta z oněch pěti procent dětí s potřebou speciální péče. "Dvě procenta se vzdělávají v normálním vzdělávacím proudu," dodala. Cílem nyní schváleného plánu je toto procento zvýšit. Je podle ministryně Kopicové třeba zajímat se o situaci v mateřských, základních, i na vysokých školách. Akční plán obsahuje úkoly pro letošní rok, ale i příští a rok 2012.

BusinessEurope: ČR patří v EU mezi země nejlépe odolávající krizi

Česká republika byla v hodnocení evropských zaměstnavatelských svazů vyhodnocena spolu s Dánskem, Německem a Rakouskem jako země nejlépe odolávající dopadům krize. Spolu se Slovenskem, Polskem a Maďarskem se blíží průměrné ekonomické úrovni EU a udržuje si výbornou úroveň vnější konkurenceschopnosti, vyplývá z pololetního barometru Konfederace evropského podnikání BusinessEurope, sdružující 40 národních zaměstnavatelských svazů z 34 evropských zemí. Ve svém barometru Jaro 2010 hodnotí výkon zemí EU a Norska a Švýcarska podle klíčových ukazatelů, jakými jsou stupeň využití práce, produktivity, investic, konkurenceschopnosti, veřejných financí a stav realizace strukturálních reforem u jednotlivých členských zemí v roce 2009. ČR je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi hodnocena poměrně vysoko v exportní výkonnosti (čtvrté místo z 29 zemí). Rovněž v oblasti veřejných financí (10. místo z 29 zemí) i přes loňské a současné jejich zhoršení patří mezi země s lepšími výsledky.

Agentura S&P snížila rating Sazky na stupeň CCC plus

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services opět snížila hlavní úvěrový rating české loterijní společnosti Sazka, tentokrát ze stupně B minus na stupeň CCC plus. S&P připomíná, že Sazka si stále ještě nedohodla podmínky refinancování krátkodobých závazků a jednání podle S&P trvají už příliš dlouho. Agentura také změnila výhled ratingu. S&P doposud výhled ratingu hodnotila jako negativní, což znamená, že pokud by jej změnila, bylo by to směrem dolů. Nyní výhled přeřadila do režimu "CreditWatch developing", čímž dává najevo, že další změna může být jak směrem dolů, tak směrem nahoru. Záležet bude na tom, jaké podmínky pro další splácení úvěru si Sazka vyjedná. S&P výhled ratingu stanovila jako negativní 25. listopadu 2009. "Toto zhoršení (výhledu) odráží náš názor na nedostatečný pokrok, který Sazka učinila v jednání s některými svými věřiteli," píše se ve sdělení agentury S&P. Cílem jednání je nahradit krátkodobé či splatné závazky jinými, které budou mít delší dobu splatnosti.

Ceny průmyslových výrobců v únoru klesly o 0,3 procenta

Ceny průmyslových výrobců v únoru meziměsíčně poklesly o 0,3 procenta po lednovém růstu o 0,5 procenta. V meziročním srovnání v únoru klesly o 2,0 procenta, v lednu to bylo o 1,5 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. "Pokles cen průmyslových výrobců trvá a tento vývoj ukazuje na velmi nízké riziko inflace pro koncové spotřebitele," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Únorový výsledek navíc podle něj nahrává spekulacím, zda vůbec bude třeba zvyšovat úrokové sazby ČNB již ve třetím čtvrtletí. Analytik Patria Finance David Marek upozornil na to, že k poklesu cen nejvíce přispěly ceny potravinářské produkce. Jejich opětovné snížení je prý v kontrastu s vývojem cen potravin, které se již čtyři měsíce zvyšují. Rozdílný vývoj podle něj naznačuje, že buď se ceny potravin začnou opět snižovat, nebo se rozšířila marže mezi produkčními cenami a cenami v obchodech.

ČSSD chce zvýšit příjmy rozpočtu o 41 miliard, ušetřit 29 miliard

Sociální demokraté v pondělí přiblížili nástroje, kterými hodlají snížit schodek státního rozpočtu a současně splnit své předvolební sliby. Na straně příjmů mohou opatření přinést až 41 miliard, na straně úspor dalších 29 miliard korun, uvedl na pondělní tiskové konferenci předseda strany Jiří Paroubek. Svůj program pro květnové sněmovní volby schválila ČSSD v sobotu. Mezi nástroje k omezení rozpočtového schodku na straně příjmů patří například vyšší dividenda státem ovládané skupiny ČEZ, zvýšení daní na tabák a tvrdý alkohol nebo omezení úniků u pohonných hmot. Na straně výdajů chtějí ušetřit téměř tři desítky miliard například aukčním zadáváním veřejných zakázek a prověřováním výdajů ministerstev. "To podstatné je: přestat krást," řekl na adresu zadávání veřejných zakázek.

"Za jediný realistický bod pokládám předpokládaný příjem z obnovení daňové progrese," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Předpokládané výnosy ze zvýšení spotřebních daní a daní z příjmu právnických osob by vydělil dvěma. Za polopravdu označil zvýšení dividend ČEZ či vyčerpání rezerv státních podniků, jelikož takové domnělé příjmy vůbec nesníží v metodice EU schodek státního rozpočtu. Ostatní položky řadí do skupiny chimér, kde jsou úspory sice teoreticky možné, ale v praxi mohou dosáhnout jen zlomku uvedených částek.

ODS zahájí kampaň, postupně představí ekonomické pilíře programu

Občanská demokratická strana chystá na tuto středu start úvodní části své předvolební kampaně. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka budou postupně představena stranická "řešení" pro čtyři pilíře ekonomické části programu. Ve středu má být zveřejněna nabídka, jak zajistit pracovní místa. V dalších týdnech pak návrhy pro spravedlivý sociální systém, podnikání a pro boj se zadlužením. "Nebude to prezentace populistických slibů, ale zcela konkrétní a reálné návrhy pro tato témata," prohlásil Topolánek. Volební internetovou stránku chce strana spustit začátkem dubna a kompletní volební program přestaví v polovině příštího měsíce.

Dělnická strana u Ústavního soudu napadla své rozpuštění

Dělnická strana prostřednictvím elektronické pošty podala k Ústavnímu soudu návrh, jímž napadla rozpuštění strany Nejvyšším správním soudem. ČTK to řekl předseda strany Tomáš Vandas. Podání návrhu má odkladný účinek, který potrvá po dobu řízení před Ústavním soudem. Nelze předjímat, za jak dlouho a jakým způsobem soud rozhodne. Strana již dříve ohlásila, že půjde do voleb pod hlavičkou sesterské Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Právník Dělnické strany Petr Prchal nedávno uvedl, že podle návrhu nebyly splněny podmínky pro rozpuštění strany. I kdyby prý předložené důkazy byly relevantní, stačí podle Prchala jen na pozastavení činnosti DS, ale ne na její rozpuštění. Soud rozpustil Dělnickou stranu průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.

CVVM: Většina lidí by uvítala možnost rozhodovat v referendech

Většina lidí by uvítala možnost podílet se prostřednictvím referend na rozhodování o důležitých otázkách země. Češi by se chtěli přímým hlasováním vyjadřovat hlavně k místní a celospolečenské problematice. Naopak zákony a mezinárodní smlouvy by ponechali v kompetenci volených zástupců. Vyplývá to z průzkumu společnosti CVVM, který má ČTK k dispozici. Přímé hlasování by rozhodně uvítalo 42 procent dotázaných, další dvě pětiny s ním spíše souhlasí. Nesouhlas vyjádřilo jen 12 procent respondentů. Negativní stanovisko podle průzkumu zastávají především vysokoškolsky vzdělaní a dobře materiálně zajištění lidé. Více než čtyři pětiny Čechů by chtěly v referendu rozhodovat o otázkách jejich obce či města. K celospolečenským otázkám by referenda uvítala více než polovina Čechů. Naopak o zákonech by podle tří čtvrtin dotázaných měli rozhodovat volení zástupci. Také zodpovědnost za mezinárodní smlouvy by naprostá většina lidí ponechala na pověřených lidech.

Kambodžský král se v Praze zajímá o knihy, výstavy a tanec

Kambodžský král Norodom Sihamoni, který je od neděle v Česku na zhruba týdenní soukromé návštěvě, se chce věnovat hlavně kultuře v české metropoli. V pondělí zavítal do pražských knihkupectví, v následujících dnech by se chtěl podívat na některou z výstav a není vyloučeno, že zhlédne expozici Uměleckoprůmyslového muzea. Vyplývá to z informací ČTK. V Praze jsou mu nablízku zástupci české taneční scény, kteří pro něj připravují návštěvu taneční školy. Král totiž tanec miluje, v Praze kdysi vystudoval balet na Akademii múzických umění (AMU). I proto by měl šestapadesátiletý král v pátek na AMU převzít čestný doktorát. Formálnějším bodem návštěvy bude čtvrteční přijetí na Hradě a oběd u prezidenta Václava Klause. Norodom Sihamoni je znám nejen tím, že kdysi v Česku studoval, ale i tím, že proto mluví dobře česky. Král nazývá Československo svým druhým domovem. Českou kulturu si oblíbil v dospívání, když zde v letech 1962 až 1975 studoval. Na žádost rodičů o zprostředkování tanečního vzdělání pro malého prince totiž tehdy kladně odpovědělo pouze československé velvyslanectví v Paříži. Přijel sem jako devítiletý. V Praze chodil do základní školy s rozšířeným jazykovým vyučováním v Ostrovní ulici a vystudoval tu i konzervatoř a balet na AMU.

Loni se v Česku narodilo víc lidí, než zemřelo; počet imigrantů klesl

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil o 39.300 na více než 10,5 milionu. Narodilo se o téměř 11.000 lidí více, než kolik jich zemřelo. V porovnání s rokem 2008 se loni do Česka přistěhovalo výrazně méně lidí ze zahraničí. Zahraniční migrací přibylo 28.300 osob, předloni 71.800. Pro předchozí roky bylo přitom příznačné, že právě příliv lidí ze zahraničí počet obyvatel výrazně ovlivňoval. Nejnovější demografické údaje na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Loni se podle statistiků výrazně snížil také počet sňatků - bylo jich uzavřeno 47.900, to bylo o 4600 méně než v roce 2008. Loni bylo i méně rozvodů, živě narozených dětí a potratů. Naopak o zhruba polovinu se v porovnání s rokem 2008 zvýšil počet lidí, kteří se z Česka vystěhovali.

Tomáš Halík: Církev by se měla zamyslet nad pravidly v oblasti sexu

Představitelé církve by se ve spolupráci s teology, psychology a pedagogy měli zamyslet nad problémy křesťanské etiky a nad církevními pravidly v oblasti sexuálního života, řekl ČTK katolický kněz Tomáš Halík v reakci na sexuální zneužívání dětí v církevních zařízeních. O desítkách i stovkách případů podezření na zneužívání se hovoří v Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Itálii, Německu a aktuálně i ve Švýcarsku. Aféry sexuálního zneužívání by však Halík nedával do přímé souvislosti s otázkou celibátu. O tom, že celibát mohl přispět ke skandálům, v uplynulých dnech psala zahraniční média. Vatikán se prostřednictvím katolických médií opakovaně vyjádřil, že mezi celibátem a sexuálním zneužíváním dětí není souvislost. Tomáš Halík ocenil odvahu, s jakou se církev rozhodla bolestné záležitosti probírat, a to i s riziky, která se s tím pojí. "Včetně toho, že se objeví i nepodložená obvinění z touhy po finančním odškodnění a že veřejnost bude tyto skandály neoprávněně generalizovat," řekl Tomáš Halík.

Rekordní fronta na záchod přispěje na pitnou vodu pro Afriku

Vystáním fronty na symbolický přenosný záchod a menším finančním příspěvkem mohou Češi podpořit výstavbu toalet a kanalizace v chudých zemích světa. Charitativní akci Nejdelší fronta na WC pořádá v Praze česká pobočka Dětského fondu OSN (UNICEF) 22. března, kdy si světová veřejnost připomíná Světový den vody. Organizátoři současně usilují o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, řekla ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba. Organizátoři pro tuto akci vyrobili speciální "kadibudku", na jejíž dveřích nebude chybět vyřezávané srdíčko. Stavba nebude funkční, ale poslouží k výběru příspěvků, které se dovnitř budou házet právě typickým otvorem. "Každý, kdo se do fronty přijde postavit, může darovat symbolických deset korun na řešení těchto problémů," popsala záměr Gomba. Mobilní toaleta a panely s fotografiemi z dosavadních projektů UNICEF v Africe a dalších zemích budou stát na vltavském nábřeží parku Kampa v části poblíž mostu Legií. Vybrané peníze podpoří výstavbu školních latrín ve Rwandě a užitek přinesou i mnichům buddhistických klášterů v Bhútánu, kde se zavádí pitná voda.

Kopie císařské koruny opustila Karlštejn, představí se v Cannes

Kopie císařské koruny, kterou pro Středočeský kraj vyrobil šperkař Jiří Urban, byla odvezena z hradu Karlštejn na mezinárodní výstavu v Cannes ve Francii. Po dobu jednoho týdne bude reprezentovat Karlštejn a Středočeský kraj. Návštěvníci hradu si ji budou moci opět prohlédnout od úterý 23. března, informoval Karlštejn na svých internetových stránkách. Kopie koruny bude představena návštěvníkům mezinárodního investičního veletrhu MIPIM 2010. Replika, patřící Středočeskému kraji, je jinak uložena na Karlštejně v klenotnici vedle kopie svatováclavské koruny. V minulosti byla například prezentována při Dni otevřených dveří v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. Originální císařská koruna byla vyrobena pravděpodobně v roce 962 v Římě. V roce 1355 jí byl korunován Karel IV. Korunovační šperk, která váží 3,5 kilogramu, se skládá z osmi bohatě zdobených desek. Jsou na nich stovky perel, skoro každá jiná, některé přírodní, jiné umělé. Zdobí ji i granáty a smaragdy. Čtyři desky jsou se smaltovými motivy. Nad korunou je ještě kříž, přední a zadní stranu spojuje oblouk. Celkově se skládá ze 14.000 kovových dílků. Originál koruny byl původně na Karlštejně. Nyní se nachází v klenotnici ve vídeňském Hofburgu, kam ho nechal v době husitských válek odvézt Zikmund Lucemburský.

Osou letošních mahlerovských oslav bude festival Hudba tisíců

Akce k oslavám 150. výročí narození světově proslulého hudebního skladatele Gustava Mahlera na Vysočině dostávají konkrétnější obrysy. Hlavní osu kulturního programu bude tvořit tradiční mezinárodní hudební festival Mahler Jihlava 2010 - Hudba tisíců. Dalšími významnými mezníky oslav budou odhalení skladatelova pomníku v Parku Gustava Mahlera v Jihlavě a slavnosti v jeho rodném domě v Kalištích u Humpolce. Tradiční festival Mahler Jihlava 2010 začne úvodním koncertem v úterý 18. května v jihlavském Domě kultury odborů. Mezzosopranistku Dagmar Peckovou a tenoristu Jaroslava Březinu doprovodí Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Petra Altrichtera. Festivalové koncerty bude provázet řada doprovodných akcí - výstavy, divadelní a filmová představení. Patrně největší krajem podpořenou plánovanou aktivitou budou slavnosti narození Gustava Mahlera 7. července, nad nimiž převzal záštitu prezident ČR Václav Klaus.

Osobností české fotografie se stal Jiří Všetečka

Osobností české fotografie za rok 2009 se v pondělí stal fotograf Jiří Všetečka. Rozhodla o tom Asociace profesionálních fotografů České republiky (AFČR), která zároveň udělila cenu in memoriam Janu Reichovi za dlouhodobý přínos české fotografii. Ceny se předávaly v pondělí v poledne v Mánesu na výroční valné hromadě AFČR. Asociace Všetečku ocenila za dlouholetý projekt Pražský chodec a aktualizované vydání jeho knihy Všenáprava obrazem. ČTK o tom informovali Alena Dvořáková a Viktor Fischer z asociace. Jiří Všetečka se proslavil fotografiemi českého hlavního města, nejznámějším souborem je Pražský chodec. Druhé stěžejní dílo fotografa představuje projekt Všenáprava obrazem, kdy k fotografiím ze života lidí umělce inspirovaly texty Jana Amose Komenského. Jan Reich, který zemřel loni v listopadu ve věku 67 let, byl jedním z posledních klasiků české fotografie, který fotografoval město a krajinu černobíle na velkoformátový deskový přístroj. Spolu s dalšími fotografy užívajícími obdobou technikou byl členem sdružení Český dřevák. Cílem sdružení, které působilo od roku 2000 do začátku roku 2009, bylo poukazovat na "trvalou platnost tradice fotografického řemesla a umění". Laureáty vybrala asociace z 26 nominovaných kandidátů.

V Kadani vystavují dřevěné loutky staré přes 80 let

Dřevěné loutky, z nichž nejstarší pocházejí z 20. až 30. let minulého století, mohou od úterka obdivovat návštěvníci kadaňského městského muzea. Přes 30 loutek včetně několika scén s kulisami jako například rytířský sál, náves či dračí sluj pochází z řezbářské dílny venkovského učitele Zdeňka Pelikána, informovala ČTK odborná pracovnice muzea Milena Bílková. Fenomén loutkového divadla podle historika muzea Lukáše Gavendy doprovází člověka již od pradávna. "Z archeologických nálezů známe loutky pravěké, z vyobrazení v zažloutlých rukopisech zase ty středověké. Nejvíce se nám však vybavují kočovná divadla obrozeneckých marionetářů a jejich následovníků. Do prostředí škol a rodin se loutkové divadlo začalo více dostávat na přelomu 19. a 20. století, kdy byly vydávány první cykly tištěných kulis a začalo se také se sériovou výrobou loutek," uvedl. Pelikánovo divadélko se na sever Čech dostalo v roce 1956.

Ze sportu:

V dohrávaném utkání 19. kola první fotbalové ligy Brno remizovalo s Ostravou 1:1. Baník vedl od 52. minuty po hlavičce Aleše Neuwirtha, v 80. minutě vyrovnal Richard Dostálek. V tabulce vedou Teplice před pražskou Spartou a Jabloncem, poslední jsou střížkovští Bohemians.

Český cyklista Roman Kreuziger se po čtvrtém místě v závodě Paříž - Nice posunul ve světovém žebříčku na sedmou pozici. Po dvou hodnocených podnicích vévodí pořadí Luis Leon Sánchez ze Španělska před německým vítězem úvodního závodu Tour Down Under v Austrálii Andrém Greipelem a dalším Španělem Albertem Contadorem, který vyhrál na francouzských silnicích. Do žebříčku se započítávají výsledky 26 nejvýznamnějších závodů sezony. Proto se v něm vedle Kreuzigra ze stáje Liquigas zatím neobjevil další český jezdec František Raboň z týmu HTC Columbia, který zvítězil v závodě první kategorie Kolem Murcie.

Radek Štěpánek vypadl na tenisovém turnaji série Masters v Indian Wells v druhém kole. S Dudim Selou z Izraele prohrál 4:6, 6:1 a 2:6.

Freestylový motokrosař Petr Kuchař byl po sobotním zranění, které utrpěl při tréninku před exhibicí v Brně, propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Z pádu při jednoduchém skoku vyvázl pouze s oděrkami a modřinami po naraženinách. Nehoda se stala hned při prvním cvičném skoku, kdy se v pádu přetočil a spadla na něj motorka. "Na mém sobotním brněnském pádu se podepsalo přepracování, neboť jsem současně celou akci připravoval. Samozřejmě pokračuji dál ve freestylu," řekl v pondělí ČTK. Dodal, že média jeho nejnovější zranění značně zveličila.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.