Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Odboráři odložili stávku v dopravě z pondělí na čtvrtek

Koalice dopravních odborů odložila ohlášenou pondělní stávku proti vyššímu zdanění zaměstnaneckých benefitů na čtvrtek 4. března. Odbory budou čekat na jednání sněmovny o novele zákona o dani z přidané hodnoty, kterou ve čtvrtek na jejich popud schválila vláda. ČTK to řekl mluvčí federace strojvůdců Libor Poláček. Vláda na mimořádném jednání požádala sněmovnu o vyhlášení stavu legislativní nouze, tedy rychlejší projednání návrhu. "Premiér rozhodnutí odborů vítá a očekával ho," uvedl mluvčí předsedy vlády Jana Fischera Roman Prorok. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky není vyloučeno, že se ministr Gustav Slamečka s odboráři ještě sejde.

Zvláštní schůze sněmovny ke zdanění zaměstnaneckých výhod bude příští úterý, tedy 2. března. Dopraváci se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, které se mají podle novely zákona platné od ledna danit vyšší daní z přidané hodnoty. Navíc se nově daň vypočítává z ceny běžné na trhu, a nikoliv zvýhodněné zaměstnanecké. Týká se to třeba režijních jízdenek, závodního stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Vládní návrh zákon mění podle představ odborářů.

Podle předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromíra Duška odbory příliš v hladké schválení zákona v Poslanecké sněmovně nevěří, přesto se rozhodly pro vstřícný krok a pětihodinovou stávku odložily. V případě, že poslanci návrh nepřijmou, hrozí podle Duška i daleko radikálnější protest.

Pokud bude stávka v dopravě, ODS nepodpoří vládní novelu o DPH

Pokud se uskuteční stávka v dopravě, ODS pravděpodobně nepodpoří vládní novelu zákona o dani z přidané hodnoty, kterou odbory požadují. Pokud se stávka konat nebude, jsou občanští demokraté o návrhu ochotni jednat, řekl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Strana ale chce novelu projednat řádně a není podle ní důvod k vyhlášení stavu legislativní nouze. "Vyhrožování stávkou v dopravě pokládáme za nepřijatelné vydírání. ODS mu podléhat nechce a nebude," prohlásil Tluchoř. Stávku označil za politicky motivovanou, odboroví předáci se podle něj zapojili do předvolební kampaně ČSSD. Odpovědnost za stávku a případné problémy, které by způsobila, leží podle Tluchoře na předsedovi sociálních demokratů Jiřím Paroubkovi. Sociální demokraté to odmítají. Doba, kdy byly odbory převodovou pákou KSČ, už jsou dávno pryč, řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Zástupci ČSSD poukazují na to, že o řešení situace s benefity usilují už měsíc, obstrukce ODS ve sněmovně ale věc zablokovaly.

Schůze sněmovny skončila, o nemocenské poslanci nerozhodli

Přibližně dvě hodiny trvalo páteční mimořádné jednání Poslanecké sněmovny, na kterém se mělo rozhodnout o třech návrzích komunistických poslanců. Týkaly se nemocenské, pojistných stropů a nájemného. Poslanci ovšem nerozhodli ani o jediném z nich. Ještě při projednávání prvního bodu požádaly ODS a zelení o pauzu na klub až do 14:00. Předsedající Lucie Talmanová (ODS) tak jednání ukončila, protože sněmovna nesmí v pátek po 14:00 hlasovat ve třetích čteních. Nemohla by proto o žádném ze tří zákonů rozhodnout.

"Marně hledám slušná slova pro chování občanských demokratů v posledních týdnech. Pokud jde o proplácení první tři dnů nemocenské, tak musím říci jenom to, že občanští demokraté na ty skutečně nemocné občany ukazují prostředníček," komentoval jednání předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. "Já jenom když slyším ty výtky o obstrukcích, tak musím položit řečnickou otázku, zda neustálé svolávání mimořádných schůzí není také obstrukce," prohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "V zásadě je to to samé, jako když jedno mužstvo zdržuje hru, ale to druhé mužstvo trvá na tom, že má právo na prodlužování hry tak dlouho, dokud nevyhraje," dodal.

Madeleine Albrightová: Je nešťastné, že v ČR není velvyslanec USA

Za nešťastnou označila ve Washingtonu bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová skutečnost, že Česko již déle než rok čeká na nového velvyslance USA. Připomněla, že nová administrativa má v Kongresu problém se schvalováním lidí, jež nominovala na různé pozice. Jednoduché nejsou ani bezpečnostní prověrky, uvedla Albrightová na konferenci k 20. výročí projevu československého prezidenta Václava Havla v Kongresu. Nominace amerických velvyslanců ve světě jsou v rukou prezidenta Baracka Obamy a potvrzuje je Senát. Bílý dům nicméně jejich výběr nechce komentovat. Podle diplomatických zdrojů zatím nejsou signály o jménu případného kandidáta. Prodleva ve jmenování velvyslance prý ale rozhodně není výrazem nějakého nového postoje USA vůči ČR, jak se občas spekuluje.

Za cesty do USA bez víza se bude platit deset USD, rozhodl Senát

Americký Senát rozhodl, že za povolení cest do USA v bezvízovém elektronickém programu ESTA se bude platit deset dolarů (zhruba 190 korun). Nový zákon se dotkne lidí v 35 zemích, včetně České republiky, uvedla agentura AP. Normu, jejímž hlavním cílem je podpořit cestování do Spojených států, ještě musí podepsat prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu nedávno nedávno řekl, že ji podporuje.

CVVM: Většina lidí si myslí, že NATO je potřebná organizace

Více než dvě třetiny lidí považují Severoatlantickou alianci (NATO) za organizaci, která je v současné době potřebná. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za nepotřebné NATO označily necelé dvě pětiny dotázaných. Téměř tři pětiny si myslí, že existence a jednání aliance působí příznivě na bezpečnost svých členů i na mír a stabilitu v euroatlantické oblasti. ČR je členem NATO od roku 1999. Průzkumu, který se konal ve dnech 11. až 18. ledna 2010, se zúčastnilo 1074 lidí starších 15 let.

Lubomír Zaorálek: Pavel Žáček zneužívá ÚSTR ke kompromitaci svého nástupce

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek obvinil končícího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Žáčka, že zneužívá ústav k vytahování kompromitujících informací o svém nástupci Jiřím Pernesovi. Žáček obvinění prostřednictvím mluvčího ústavu odmítl, podle něj se Zaorálek vyjadřuje "nepříliš vhodnou formou". V médiích se objevila informace, že Pernes za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). "Krátce potom, co byl vybrán nový ředitel, tak se na toho ředitele dozvídáme informace z jeho minulosti, jako například, že byl kandidátem spolupráce se Státní bezpečností," prohlásil Zaorálek. "To je typ informací, na které dnes má monopol právě archiv pana Žáčka," zdůraznil. Podle něj to vyvolává podezření, že se Žáček snaží nástup Pernese do čela ÚSTR znemožnit. Zaorálek prohlásil, že ÚSTR pracuje stejným stylem, jaký používala komunistická Státní bezpečnost (StB).

Žáček byl v čele ústavu od jeho vzniku v roce 2008. Minulý týden ho v konkurzu na ředitele ÚSTR porazil historik Pernes. ČSSD se vznikem ústavu nesouhlasila, obávala se, že bude sloužit k politickým účelům.

Odpůrci komunismu požadují vznik soudu pro zločiny komunismu

V Evropě by měl vzniknout nový mezinárodní tribunál, který by soudil nepromlčitelné komunistické zločiny proti lidskosti. Shodli se na tom v závěrečné deklaraci účastníci konference o zločinech komunistických režimů, která skončila v Praze. Vyslovili se rovněž pro vybudování evropského Památníku obětí komunismu, jehož americká podoba vznikla loni ve Washingtonu. Vyzvali evropské země k přijetí takových opatření, aby oběti komunistických zločinů neměly nižší důchody a sociální zabezpečení než usvědčení pachatelé těchto zločinů.

Cílem výměny šéfů českého a rumunského ústavu pro výzkum totalitních režimů je oslabit tyto instituce. Ve společném prohlášení to uvedli představitelé partnerských ústavů, které podpořili také další aktéři pražské konference. Reagovali na to, že z funkce ředitele rumunského úřadu byl ve středu odvolán Marius Oprea, a na nahrazení ředitele českého ústavu Pavla Žáčka historikem Jiřím Pernesem.

V Hyundai se chtějí platově přiblížit k jiným automobilkám v ČR

Odbory nošovické automobilky Hyundai požadují v kolektivním vyjednávání po vedení, aby se platy zaměstnanců přiblížily mzdám v jiných automobilkách v Česku, řekl ČTK předseda odborů Hyundai Radek Kuchař. Během současného vyjednávání o nových kolektivních smlouvách se dožadují navýšení platů i odboráři ve dvou největších tuzemských automobilkách - ve Škodě Auto a v TPCA. Jejich dělníci ale podle odborů v průměru berou o 10.000 korun měsíčně víc než v Hyundai. Odboráři také chtějí získat pro zaměstnance, kteří už v nošovické firmě pracují jeden rok, o tři dny dovolené navíc a vyjednat zvýšení rizikových příplatků za hlučnost a prašnost. Také požadují, aby se vyřešila otázka přesčasů, kvůli kterým loni vyhlásili stávkovou pohotovost.

Aktuálně: Letadlo ČSA muselo přistát kvůli dočerpání paliva

Letadlo ČSA na trase z Kuby muselo ve čtvrtek mimořádně přistát v Benátkách a dočerpat palivo. Na vině byla podle aerolinek stávka letových dispečerů ve Francii. Uvedl to server Aktuálně.cz. Podle ČSA šlo o běžný manévr. "Klesali z letové hladiny s vypnutými motory až na místo přistání na letišti v Benátkách, které bylo vlastně pro mlhu úplně zavřené, motory nahodili až těsně před přistáním," sdělil čtenář, který Aktuálně.cz na potíže letu z Kuby upozornil. Několika lidem podle něj bylo během přistání nevolno, někteří se prý mobilem loučili s rodinami.

"V souvislosti se stávkou leteckých dispečerů ve Francii nařídila v průběhu letu z Karibiku oceánská služba řízení letového provozu posádce letounu Českých aerolinií změnit trasu letu," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. "To si logicky vyžádalo větší spotřebu paliva, které se posádka zcela v souladu s předpisy a postupy určenými pro takové situace rozhodla dočerpat v Benátkách. "K žádnému vypínání motorů nedošlo," popřela pro server Novinky tvrzení pasažéra Hejsková s odvoláním na informace od kapitána letu. Vypnutí motorů je nouzový postup, kterým by se posádka připravila o základní zdroj energie. Při vypnutých motorech přestane fungovat hydraulika, přetlakování kabiny i klimatizace.

Čeští vědci dostali evropský grant na otevření vlastní laboratoře

Dva čeští vědci z Akademie věd dostali grant Evropské organizace pro molekulární biologii (EMBO) za rok 2009 na to, aby si mohli zřídit vlastní laboratoř. Alena Zíková z Parazitologického ústavu Biologického centra a Cyril Bařinka z Biotechnologického ústavu byli jedinými Čechy z 33 žadatelů, kteří se o grant ucházeli, a jsou v pětici vítězů, uvedl tiskový odbor Akademie věd. Takzvaný instalační grant EMBO získali ještě dva mladí vědci z Polska a jeden z Portugalska.

Podmínkou k získání grantu je kromě významných výsledků vědecké práce i to, aby žadatel pracoval nejméně dva roky po sobě mimo zemi, v níž si chce laboratoř otevřít. Grant obnáší 50.000 eur (zhruba 1,25 milionu korun) ročně po dobu čtyř let.

Ministerstvo oceňuje odvahu ČLK řešit problém péče o umírající

Ministerstvo zdravotnictví oceňuje podle prvního náměstka Marka Šnajdra odvahu, s jakou se Česká lékařská komora (ČLK) pustila do řešení ožehavého problému péče o umírající. Nepovažuje však návrh za nic zásadně nového. Šnajdr tak reagoval na doporučení ČLK pro lékaře, kdy ukončit intenzivní péči a poskytovat umírajícímu jen péči tišící. Předseda České společnosti paliativní medicíny Ladislav Kabelka ocenil, že závažné a dlouho opomíjené téma se dostává do centra zájmu. Dokument schválilo představenstvo ČLK. Má prý zamezit nedůstojnému umírání, eutanazii jednoznačně odmítá.

Šnajdr připustil, že i když postup lékaře v těchto situacích upravují zdravotnické zákony, stává se, že pacienti v posledních dnech života podstupují zatěžující léčbu, kdy šance na úspěch je minimální, nebo dokonce nulová. "V takových případech je otázkou, zda je pro ně ještě vhodná a zda by šetrná a bolest tišící léčba nebyla vhodnější," řekl. Podle předsedy České společnosti paliativní medicíny Ladislava Kabelky lze už dnes vnímat v lékařské obci určitou postupnou a pomalou proměnu postojů k péči o umírající. Problémem je stále neochota a strach části lékařů předepisovat silné opiáty tišící bolest. Kvůli možnému zneužití léků se jejich předepisování přísně kontroluje.

Úřad pro námořní výzkum USA otevřel pobočku v Praze

Americký Úřad pro námořní výzkum otevřel styčnou kancelář při velvyslanectví USA v Praze. Bude vyhledávat české vědce, kteří by se svými výzkumy mohli najít uplatnění za oceánem. Úřad, který pomocí grantů podporuje špičkové experty, spadá pod americké ministerstvo obrany. V Evropě má úřad pobočku ještě v Londýně. Odtud přesune část svých aktivit do Česka. "Praha má ideální polohu pro spolupráci s vědci a výzkumníky z České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy, navíc disponuje množstvím schopných vědců a akademických a vědeckých institucí," uvedl kapitán David Maynard z tohoto úřadu. Dodal, že s českými odborníky úřad spolupracuje již od roku 1999 a spolupráce přinesla slibné výsledky.

Masarykova jezdecká socha je hotova, v Lánech bude 4. března

Jezdecká socha prvního československého prezidenta, která má být 6. března odhalena před muzeem T. G. Masaryka v Lánech, je již hotova. Do Lán by měla být dovezena dva dny před slavnostním aktem, řekl ČTK ředitel Muzea T. G. Masaryka František Povolný. Dílo v mírně nadživotní velikosti vytvořil sochař Petr Novák z Jaroměře na Náchodsku, náklady představují kolem 2,6 milionu korun. Dílo vzniklo díky veřejné sbírce. Největší částkou, dvěma miliony korun, do ní přispěl Středočeský kraj. Socha bude poprvé představena veřejnosti při příležitosti oslav 160 let od Masarykova narození.

Cenu veřejnosti Sestra mého srdce získala Anežka Anna Polehlová

Oceněním trpělivé a obětavé práce zdravotních sester byl slavnostní večer v paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Cenu veřejnosti Sestra mého srdce získala Anežka Anna Polehlová z prachatického Hospice sv. Jana N. Neumanna, která se kromě zaškolování mladších kolegyň věnuje i duchovním potřebám pacientů a kontakt s nemocnými je jí podle spolupracovníků opravdovou radostí. Za celoživotní dílo v ošetřovatelství získala ocenění Markéta Bekárková, která ve zdravotnictví působí 60 let. Tři sestry získaly ocenění Sestra roku 2009, letos se udělovalo už podesáté. Návrhy na vítěze podávali kolegyně, nadřízené sestry, lékaři i pacienti. Vítěze pak přímo během večera vybrala odborná porota. V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 v nemocnicích.

Pražský hrad vydal další raritu - středověkou rytinu stavby

Archeologové objevili na Pražském hradě fragmenty příkopu z 9. století a valového opevnění s kamennou čelní stěnou z 10. až 11. století. Raritou je zřejmě schematické vyobrazení některé z tehdejších hradních staveb z 10. až 11. století. Výzkumníci ho objevili na opuce v nejspodnější řadě kamenného zdiva hradby. "Je to první nález tohoto druhu v Praze," řekla ČTK Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu Akademie věd. Letošní nečekané objevy byly odkryty v místnostech jižně od průjezdu z druhého na třetí nádvoří až při dokončování výzkumu. Archeologové přiznávají, že ještě nejsou schopni jednoznačně identifikovat význam rytiny. Podle Maříkové-Kubkové se dosud našly pouze rytiny lidí, zvířat či ptáků. Doklady opevnění Pražského hradu z 9. století byly podle Maříkové-Kubkové objeveny už v první polovině minulého století v době stavby monolitu na třetím nádvoří. Tento prostor byl v 9. století kultovním centrem, uvedla. V místnostech dále od průjezdu směrem k jihu archeologové při výzkumu nalézali pod podlahami už jen skalnaté podloží.

Restaurátoři z Litomyšle pomohou se záchranou vily Tugendhat

Restaurátoři z Litomyšle společně s dalšími odborníky zahájí příští týden průzkumné práce ve funkcionalistické vile Tugendhat v Brně. Jejich úkolem bude upřesnit postup obnovy kamenných prvků. ČTK o tom informovala kancléřka Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová. Vila je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu UNESCO. Na obnově se podílejí restaurátoři nejen z Litomyšle, ale také Drážďan, Vídně, Kolína nad Rýnem a Hildesheimu. Obnova vily postavené podle návrhů Ludwiga Miese van der Rohe v letech 1929 až 1930 se léta odkládala. Vila Tugendhat byla na svoji dobu velmi moderní a určila nový trend bydlení. V 90. letech v ní čeští a slovenští politici jednali o rozdělení federace. Vila by měla být nejdéle dva roky zavřená.

Radiožurnál: Japonci mají zájem vystavit Slovanskou epopej

Jedna z největších kulturních institucí Japonska NHK Promotions chce podle ČRo-Radiožurnálu v roce 2012 na tři měsíce vystavit v tokijském Národním uměleckém centru všechna plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Pokud Rada hlavního města Prahy zapůjčení děl schválí, bude to poprvé v dějinách Česka, kdy celý cyklus obřích pláten opustí hranice republiky, potvrdil Radiožurnálu šéf Galerie hlavního města Milan Bufka. Proti vyvezení obrazů je ale malířův vnuk a správce Muchova odkazu John Mucha, který je připraven podniknout kroky, aby zapůjčení pláten zabránil. Epopej, tvořená 20 plátny s náměty ze slovanské historie, je nyní vystavena v moravskokrumlovském zámku.

Radiožurnál informoval, že Japonci za zápůjčku Česku slibují, že uhradí restauraci většiny obrazů z cyklu, zaplatí dopravu a výrobu speciálních transportních beden pro přepravu pláten, která mají rozměry až šest krát osm metrů. Slovanskou epopej by opravoval český tým restaurátorů a konkrétně by se zaměřil na 12 obrazů, které podle Bufky opravu nutně potřebují. Podle neoficiálních informací by pojistná částka celého cyklu v tomto případě byla až 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun), uvedl Radiožurnál.

Nová prohlídková trasa na Rožmberku představuje život Buquoyů

Nová prohlídková trasa na hradu Rožmberk představí veřejnosti život šlechtické rodiny Buquoyů v 19. století. Od úterý 2. března mohou návštěvníci celoročně zavítat do čtyř zrestaurovaných a vytápěných pokojů, řekla ČTK kastelánka Andrea Čekanová. Dosud mohli návštěvníci obdivovat pouze interiéry prvního patra hradu. Ve druhém poschodí si nyní mohou prohlédnout jídelnu, salon, hernu a pracovnu. "Víme, že zájem mají turisté i v zimě. Tady sázíme na to, že jsme v blízkosti lyžařských středisek, takže předpokládáme, že z jejich řad by k nám zimní návštěvníci mohli přijít," uvedla Čekanová.

Unikátní pohled do soukromí rodiny šlechtického rodu Buquoyů poodhalí, jak žila aristokracie v druhé polovině 19. století. Pokoje v druhém patře hradu nechal pro potřeby bydlení své rodiny upravit výtvarně nadaný Jiří Jan Jindřich Buquoy v době, kdy budoval v prvním patře rodové muzeum. Stěny zdobí dobové grafiky, veduty z českosaského Švýcarska nebo portréty členů šlechtického rodu Buquoyů.

Vzácné moravské karty jsou po restaurování zpět v Olomouci

Do Vědecké knihovny v Olomouci se po několika měsících vrátily z restaurování vzácné hrací karty z poloviny 16. století. K nálezu zřejmě nejstarších karet na Moravě přispěla v roce 2008 náhoda. Pracovníci knihovny je objevili při výběru starých tisků pro restaurátorský zákrok ve vazbě jedné z knih. Nyní už jsou karetní listy uloženy v trezoru knihovny, lidé si je ale mohou prohlédnout na webových stránkách www.svkol.cz, řekl ČTK Rostislav Krušinský ze studovny historických fondů. Karty se nacházely na lepence, která posloužila pro knižní vazbu geologického spisu Konráda Gesnera z roku 1565. Lze tedy předpokládat, že pocházejí z doby před tímto datem.

Ze sportu:

Pavel Churavý skončil v olympijském závodě sdruženářů na velkém můstku pátý a postaral se o druhý nejlepší český výsledek po čtvrtém místu Tomáše Kučery z Grenoblu 1968. Dvojnásobný triumf slavili ve Whistleru Američané, vyhrál Bill Demong před Johnnym Spillanem. Třetí byl Rakušan Bernhard Gruber, vítěz skokanské části. Tomáš Slavík dojel na 25. místě, Miroslav Dvořák byl osmadvacátý a Aleš Vodseďálek dokončil závod na 34. pozici.

Vlajkonošem české výpravy na slavnostním zakončení olympijských her ve Vancouveru bude v neděli dvojnásobná zlatá medailistka v rychlobruslení Martina Sáblíková. Nejúspěšnější česká sportovkyně v historii zimních her nesla vlajku už před čtyřmi lety v Turíně, ale tehdy vedla tým při zahajovacím ceremoniálu. Čestným úkolem ve čtvrtek pověřil Sáblíkovou v Českém domě předseda národního olympijského výboru Milan Jirásek. Dvaadvacetiletá rychlobruslařka vyhrála na oválu v Richmondu 3000 metrů, pak skončila bronzová na 1500 metrů a svoji úspěšnou misi zakončila ve středu vítězstvím na pětce. Stala se tak první Češkou, která získala na jedné zimní olympiádě tři medaile.

Norské běžkyně na lyžích vyhrály na olympijských hrách štafetu na 4x5 kilometrů. Jejich finišmanka Marit Björgenová získala jako první sportovkyně ve Vancouveru třetí zlatou a celkově čtvrtou medaili. Druhé dojely Němky, na třetím místě skončily Finky. České kvarteto ve složení Eva Nývltová, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a Eva Skalníková doběhlo v konkurenci 16 zemí třinácté.

Hokejový obránce Pavel Kubina se rozhodl po olympijských hrách ukončit reprezentační kariéru. Zanedlouho třiatřicetiletý bek Atlanty to oznámil na neformálním setkání krátce po vyřazení národního týmu ve čtvrtfinále s Finskem. Vítkovický odchovanec Kubina působil v národním mužstvu téměř jedenáct let. Premiéru na velké akci si odbyl na mistrovství světa 1999 v Norsku a hned se radoval ze zlata.

Reprezentační brankář Petr Čech nedochytal středeční osmifinále fotbalové Ligy mistrů kvůli poraněnému lýtku. V brance Chelsea jej musel v 61. minutě vystřídat Portugalec Hilário, na stavu 2:1 pro Inter Milán už se poté nic nezměnilo. Londýnský klub na svém webu uvedl, že Čech by měl být mimo hru až měsíc. Sedmadvacetiletý gólman podstoupil vyšetření, které odhalilo trhlinu v lýtkovém svalu. Chelsea tak svou brankářskou jedničku bude postrádat tři až čtyři týdny.

Počasí

Většinou zataženo s mírným deštěm, teploty 7 až 10 stupňů Celsia. Zatímco tento týden už se teploty šplhaly až k jarním deseti stupňům, příští týden klesnou nejvyšší denní teploty k nule. V pondělí by mělo být ještě polojasno, pak už se ale nebe zatáhne. K dešti se od čtvrtka přidá také sněžení. Letos se tak zřejmě potvrdí pranostika březen, za kamna vlezem. Hydrologové přitom očekávali, že sníh v Česku už začne pomalu odtávat, zatím leží vrstva sněhu na většině území. Horská střediska stále hlásí od 30 do 130 centimetrů sněhu.