Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda schválila návrh na zrušení vyšší DPH u benefitů

Vláda na mimořádném jednání schválila návrh novely zákona o DPH, která ruší ustanovení ohledně zdanění zaměstnaneckých benefitů. Na tiskové konferenci to uvedl premiér Jan Fischer. Tento krok požadovaly odbory. Vláda požádala sněmovnu o vyhlášení stavu legislativní nouze a jeho projednání návrhu 2. a 3. března. Zároveň vyzvala odbory, aby pondělní stávku kvůli zdanění benefitů odvolaly a vyčkaly na rozhodnutí poslanců. Fischer zároveň upozornil, že před dvěma týdny se odbory, poslanci, premiér a ministr financí dohodli, že zákon se změní formou poslaneckého návrhu. Patový stav ve sněmovně však podle něj znemožňuje tuto dohodu naplnit. Pozměňovací návrh ve čtvrtek předložili sociální demokraté jako přílepek k vládní novele zákona o veřejných zakázkách, kterou sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Podle odborářů ale předložení poslaneckého návrhu změny zákona žádný problém nevyřeší. Ani vstřícný krok vlády tak zřejmě nemůže protest odvrátit, může ale zabránit další vlně protestů.

Stávka na dráze postihne více než 1000 vlaků a 200.000 pasažérů

Chystaná stávka na železnici zřejmě zastaví v pondělí mezi 4:00 a 9:00 více než 1000 vlaků, které v ranní špičce počátkem týdne běžně využívá zhruba 200.000 cestujících. Uvedl to mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Dráhy chtějí posílit spoje v neděli večer, aby se alespoň část cestujících mohla dostat do cíle před začátkem protestu. Pokud odboráři akci neodvolají, budou České dráhy vracet cestujícím peníze za jízdenky a místenky koupené na pondělí v předstihu. Chystaná stávka na železnici přidělala práci dispečerům Českých drah. Ti nyní hledají odpověď na otázku, jakým způsobem zamíchat s vagony a lokomotivami tak, aby bylo možné ihned po skončení stávky rozjet vlaky podle jízdního řádu. Ve spolupráci se zahraničními kolegy se snaží dráhy nalézt soupravy i pro mezinárodní vlaky. Jednou z možností je, že podnik přistaví soupravy na hranice ještě před stávkou.

Obyvatelé většiny krajských měst se stávky bát nemusejí

Dopravní odborové organizace v krajských městech vesměs podporují vyhlášení pondělní stávky v dopravě, většina z nich se však protestu aktivně nezúčastní. Úplné zastavení městské dopravy se chystá zatím pouze v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem. V řadě velkých měst se zaměstnanci MHD zapojí pouze symbolicky. Například v Liberci budou vozidla polepena plakáty s nápisem "Podporujeme stávku". Dopravní odbory mají širokou podporu ostatních odborových svazů. Za dopraváky stojí například kováci, jako největší odborová organizace v ČR, podporu vyjádřily také například odbory České televize.

ČR nemá dostatečnou podporu EU v boji za zrušení kanadských víz

Česko necítí v Evropské unii dostatečnou podporu v boji za zrušení víz, která Kanada Čechům loni v červenci jednostranně obnovila. Vyplývá to z vyjádření ministra vnitra Martina Peciny po jednání s kolegy z ostatních zemí EU. Evropská komise, pod kterou vízové věci spadají, podle ministra nepostupuje dost rázně. Obnovení vízové povinnosti pro Čechy Praha ostře kritizovala a požádala o pomoc s řešením i partnery v EU. Evropská komise v říjnu přes oceán pohrozila, že doporučí zemím EU zavedení víz pro kanadské diplomaty, pokud Ottawa do konce roku neučiní určité vstřícné kroky. Kanaďané sice otevřeli v české metropoli oddělení, kde je možné si víza vyřídit, aniž by Češi museli jezdit do Vídně jako předtím, ale to podle ČR nestačí. Kanada totiž podle nich nesplnila požadavek, aby jasně stanovila "cestovní mapu" vedoucí k úplnému zrušení víz.EK uvedla, že od Kanady dostala dopis, podle něhož se Kanaďané domnívají, že vše splnili. S tím ale Praha zásadně nesouhlasí a EK nesdělila, na čí stranu se kloní. Ministr řekl, že ČR zatím cítí, že Evropská komise nevyvíjí na Kanadu dostatečný tlak, "a my ho jako malá země takový vyvinout neumíme".

Sněmovna přes výhrady vlády dala šanci zákonu o regulaci lobbingu

Sněmovna dala šanci zákonu o regulaci lobbingu, který předložily ČSSD, KSČM a Strana zelených. ODS se nepodařilo prosadit zamítnutí nebo další přepracování předlohy, kterou považuje za bezzubou, neproveditelnou a za předvolební tah. Návrh přitom odmítla také vláda Jana Fischera. Tvůrci normy slíbili, že se s námitkami vypořádají při jejím projednávání ve výborech. Předlohu bude moci sněmovna schvalovat na dubnové schůzi, tedy ještě před sněmovními volbami. Profesionální lobbisté by do budoucna měli být podle předlohy povinně registrováni v seznamu, který by vedlo ministerstvo vnitra. Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi měli hlásit jednou za čtvrtletí tomuto ministerstvu, poslanci a senátoři pak svému mandátovému výboru. Stejně tak by měli hlásit své kontakty sami lobbisté. Za porušení zákona má hrozit pokuta až jeden milion korun nebo až pětiletý zákaz činnosti. Za lobbistu navrhovaný zákon považuje osobu, která alespoň třikrát za čtvrtletí kontaktuje někoho z politiků či státních úředníků.

Vrátí-li Senát zákon o mateřské, spadne norma "pod stůl"

Pokud Senát vrátí sněmovně návrh na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, poslanci už možná nebudou mít šanci veto do voleb případně zvrátit. Upozornili na to zástupci KSČM v souvislosti se sporem o to, zda je možné o vetovaných zákonech jednat i na mimořádných schůzích dolní komory, nebo ne. Záporný postoj podpořený sněmovními legislativci zastává ODS, komunisté tvrdí opak. Poslanci schválili zvýšení mateřské ve čtvrtek, v Senátu nejspíš předloha narazí. Schůze Senátu začíná 17. března. Kdyby senátoři jednali o mateřské už první den a návrh sněmovně vrátili, zákonná měsíční lhůta uplyne v sobotu 17. dubna. Poslední řádná sněmovní schůze poslanců je přitom plánována od 13. do 16. dubna.

ODS žádá vládu, aby podala k NSS návrh na zrušení KSČM

ODS vyzvala vládu, aby předložila Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) senátorský návrh na zrušení KSČM. Podle senátora Alexandra Vondry je třeba zhodnotit, zda je činnost KSČM v souladu s ústavou. Podle Vondry jde o stejný případ, jako když minulý týden NSS hodnotil ústavnost krajně pravicové Dělnické strany a rozhodl o jejím rozpuštění. Vondra výzvu kabinetu Jana Fischera přednesl u příležitosti výročí komunistického puče v Československu z roku 1948. "Je naprosto na místě zhodnotit působení extrémní levice v této zemi," prohlásil Vondra. "ODS proto žádá vládu Jana Fischera, aby návrh Senátu České republiky postoupila neprodleně soudu," dodal. Senátor odmítl názor, že návrh na zrušení KSČM měla předložit už vláda Mirka Topolánka (ODS), v níž byl Vondra vicepremiérem. Podle něj v té době nebyl návrh na zrušení komunistické strany připraven v takové podobě, aby ho bylo možné předložit NSS.

Na konferenci ČSSD přijede Al Gore

Na březnovou programovou konferenci ČSSD by měl přijet bývalý americký viceprezident Al Gore, který je známý jako bojovník proti globálnímu oteplování klimatu. Informuje o tom server Lidovky.cz. Gore by měl na konferenci promluvit o klimatických změnách a o své nové knize. V názorech na globální oteplování je považován za protivníka českého prezidenta Václava Klause. Chystanou návštěvu Al Gorea v Česku potvrdil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Dodal, že Gore je významný činitel americké Demokratické strany a jeho názory jsou českým sociálním demokratům blízké. Programová konference ČSSD se bude konat 13. března.

Parkanová: O korupci v souvislosti s pandury jsem nikdy neslyšela

Někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (dříve KDU-ČSL, nyní TOP 09) novinářům řekla, že nikdy neměla poznatky o korupci při nákupu transportérů Pandur. Dodala, že poté, co vláda premiéra Mirka Topolánka vypověděla rakouské firmě Steyr smlouvu na dodávku 199 transportérů, pověřila vyjednáváním s firmou svého náměstka Martina Bartáka na Topolánkovu žádost. Barták loni uzavřel dohodu na dodání 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Původní smlouvu na dodání 199 transportérů podepsal v demisi ještě ministr obrany předchozí vlády Karel Kühnl, předtím nákup schválila vláda Jiřího Paroubka. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) minulý týden přinesl informace o tom, že dva bývalí manažeři firmy, kteří byli tajně nahráváni, hovořili o provizích pro politické strany i konkrétních lidech spojených s obchodem. Jedním z nich je právě Martin Barták, ten ale jakékoli nařčení odmítá. Případem se začala zabývat česká i rakouská policie.

Stát zřejmě nebude muset firmám vracet miliardy korun za pojistné

Nejvyšší správní soud (NSS) soud zrušil průlomové rozhodnutí, podle něhož firma Ježek Software nemusela kvůli chybě v zákonu o pojistném na sociální zabezpečení platit pojistné za první polovinu roku 2007. Kauza se vrací k liberecké pobočce krajského soudu. Firmy žádaly po státu, aby jim pojistné kvůli chybě v zákonu vrátil, podle soudu ale ani kvůli této chybě nezanikla povinnost firem pojistné platit. Celkem je ve hře až 100 miliard korun.

Brit nebyl v ČR zadržován podle práva, stát mu uhradí 2000 eur

Evropský soud pro lidská práva odsoudil český stát v případu Brita Ronalda Davida Crabtreeho, který si u této instituce stěžoval, že svého času nebyl v Česku zadržován podle práva. Crabtree od ČR žádal náhradu škod vyšší než dva miliony eur. Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že získá jen 2000 eur (52.000 korun). Crabtree byl v Česku zatčen 6. února 2003 kvůli podezření z korupce. Obvodní soud v Praze ho poslal do vazby a následně několikrát zamítl jeho žádost o propuštění. 17. prosince 2003 byl pak Crabtree odsouzen ke třem a půl rokům vězení. Brit posléze podal stížnost, že jeho pobyt ve vazbě měl být každé tři měsíce zákonným způsobem prodloužen. Soud však o prodloužení Crabtreeho vazby rozhodl až 9. prosince 2003 a nikoli 7. května 2003. "Takový stav je nepřípustný. Držení muže ve vazbě po tuto dobu bylo nezákonné," vyjádřil se v minulosti k případu ústavní soudce Jiří Nykodým.

Muž podezřelý z vraždy v Č. Budějovicích byl vydán do Česka

Osmadvacetiletého Jana Heidingera, který je podezřelý z vraždy skladatele a jeho ženy v Českých Budějovicích, vydala německá policie ke stíhání v Česku. Potvrdil to předseda českobudějovického krajského soudu Bohuslav Petr. Okresní soud rozhoduje o jeho vzetí do vazby. Heidinger prý manželům dlouhodobě vyhrožoval. Policisté mohli podle prověrky tragédii zabránit. O případ se zajímá i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která si k němu vyžádala informace. Postup policistů prošetřuje i policejní inspekce pro podezření z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Heidingera zadržela německá policie v Pasově v den vraždy.

Student práv v Plzni zpochybnil práce tří lidí spojených s Plzní

Člen akademického senátu plzeňské právnické fakulty a její student Martin Marek zpochybnil rigorózní práce tří významných současných i bývalých představitelů města Plzně. Podle Marka nesplňuje požadavky stanovené vyhláškou fakulty práce náměstkyně primátora Marcely Krejsové (ODS), bývalého primátora a současného náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj Miroslava Kalouse (ODS) a plzeňského zastupitele Karla Palečka (ODS). Marek to řekl na setkání s novináři. "Mám informace k tomu, že studovali nestandardně. Narazil jsem v knihovně na tato jména a podíval jsem se na jejich práce," uvedl. Podle Marka ani jedna z prací nesplňuje základní podmínky pro rigorózní práci stanovené vyhláškou děkana právnické fakulty v Plzni, která platí od roku 1999/2000.

Německo bude moci zakázat tamním řidičům "řidičáky" z ČR či EU

Úřady či soudy v Německu budou moci tamním řidičům zakázat používat řidičské průkazy, které získali v Česku či v jiné zemi EU, pokud v ní také dostatečnou dobu nebydleli. Zjišťovat to budou v příslušném státě. Rozhodl o tom spolkový správní soud. Německá justice se tak snaží omezit takzvanou "řidičákovou turistiku". Mnozí Němci si totiž opatřili řidičské oprávnění třeba v Česku či v Polsku. Využili tak toho, že se řidičské průkazy z jednotlivých členských států uznávají v celé EU. Uchazeči o řidičský průkaz musí v Německu podstoupit lékařskou a psychologickou prohlídku (MPU). Testy jsou drahé a procento těch, kteří neuspějí, je podle DPA vysoké. Spolkový správní soud rozhodl, že německé úřady smějí řidičské průkazy z jiných zemí EU přezkoumat. Budou moci zjišťovat, zda řidiči skutečně žili ve státě, který doklad vystavil. Měli by v něm žít aspoň 185 dní. Pokud příslušná členská země sdělí, že tomu tak nebylo, mohou německé úřady používání takového řidičského průkazu zakázat.

SOS: Dovozci aut falšují údaje na tachometru o desetitisíce km

Někteří dovozci aut ze zahraničí, zejména z Německa, snižují u nabízených vozů údaje na tachometru. Falšují je i o desítky tisíc kilometrů. Zjistilo to Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), když srovnávalo nabídku konkrétních vozů na německém serveru www.mobile.de, kde si české autobazary vybírají vozy vhodné pro dovoz, s obdobnou českou stránkou, prostřednictvím které je následně nabízejí v ČR českým zákazníkům. "Výsledek nám vyrazil dech. Našli jsme řadu totožných vozidel s tím, že nabídka českého autobazaru inzerovala vůz s podstatně nižším počtem najetých kilometrů, než tomu bylo u toho samého vozu dříve nabízeného v Německu," uvedl právník SOS Jiří Žůrek. SOS podle mluvčího Jana Votočky nyní připravuje podklady pro dozorové orgány k tomu, aby zamezilo prodeji těchto vozů a dalším souvisejícím praktikám zainteresovaných autobazarů.

Ministr kultury vyhlásil konkurz na ředitele Národní galerie

Ministr kultury Václav Riedlbauch ve čtvrtek vyhlásil výběrové řízení na ředitele Národní galerie v Praze. Nástupce dlouholetého šéfa galerie Milana Knížáka by chtěl vybrat ještě do květnových voleb. Uchazeči o funkci v čele jedné z nejvýznamnějších tuzemských kulturních institucí se mohou hlásit do 31. března, sdělilo ministerstvo. Kdy by se nový ředitel mohl funkce ujmout, není zatím zřejmé. Knížák opakovaně uvedl, že by rád v čele NG zůstal ještě do konce příštího roku, aby mohl dokončit některé rozpracované projekty. Také Riedlbauch hovoří o nutnosti zachovat kontinuitu instituce; termín nástupu Knížákova následníka neuvedl. "My jsme v podstatě dohodnuti na tom, že on setrvá ve funkci do té doby, než bude moci být jmenován nový kandidát, předpokládám, že to bude v průběhu roku 2011, ale jestli to bude začátek roku, polovina roku nebo na konci roku, to ještě dnes říct nemůžeme, teprve jsme vypsali výběrové řízení," řekl Riedlbauch Radiožurnálu. Nového ředitele NG by měla vybírat odborná komise, na jejímž složení se ministr se svým poradním sborem dohodl minulý týden.

Kremelskou výstavu na Pražském hradě by měl otvírat Medveděv

Ruský prezident Dmitrij Medveděv by měl osobně otevírat výstavu ze sbírek moskevského Kremlu, která se má konat na Pražském hradě v závěru příštího roku. Na dotaz ČTK to uvedla ředitelka kremelského muzea Jelena Gagarinová. Přání předvést kremelské skvosty české veřejnosti vyslovil prezident Václav Klaus při návštěvě Moskvy loni v říjnu. "Nápad se splní v závěru prosince 2011," řekla Gagarinová. "Přesné datum neznám, protože to bude záviset na plánech obou prezidentů, kteří výstavu budou společně otevírat."

Barenboim ocenil kvalitu Dvořákovy síně pražského Rudolfina

Světoznámý hudebník Daniel Barenboim, který ve středu sklidil dlouhé ovace vstoje ve vyprodaném pražském Rudolfinu, ocenil kvalitu Dvořákovy síně. Sál, kde při svém originálním přednesu skladeb z díla Fryderyka Chopina zvedl publikum pětkrát ze sedadel a celkem osmkrát přidával, označil za jeden z nejkrásnějších, ve kterých hrál. "Bylo mi ctí vystupovat v sále s takto úžasnou akustikou," sdělil novinářům sedmašedesátiletý klavírista a dirigent. Mimořádný klavírní recitál byl součástí Barenboimova evropského turné k 200. výročí narození skladatele, v rámci kterého vystoupí v Drážďanech a v neděli ve Varšavě. Barenboim je považován za jednu z nejvšestrannějších osobností světové klasické hudební scény. Zároveň uvádí některé pořadatele do rozpaků svým neortodoxním přístupem. Například v Praze do poslední chvíle nebylo jasné, jaké skladby publiku nabídne.

Opravená Malostranská beseda byla slavnostně otevřena

Po dlouholeté rekonstrukci se ve čtvrtek slavnostně otevřela pražská Malostranská beseda. Radnice Prahy 1 s její opravou začala v roce 2006, zaplatila za ni asi 200 milionů korun. Na historickou budovu se vrátily také tři věže, které zde byly ještě v 19. století. Do jedné z nich byl instalován zvon. V besedě se zatím otevřely gastronomické provozy, které zabírají historický suterén a přízemí. Kulturní část besedy se slavnostně otevře 1. března hrou Divadla Járy Cimrmana Akt. Tuto hru soubor poprvé zahrál právě v Malostranské besedě v roce 1967. Nájemce besedy, společnost Malostranská beseda a.s., slibuje, že dům zůstane kulturním střediskem Malé Strany. Kromě divadelních představení tu provozovatelé chystají šestkrát týdně koncerty. Již v březnu se hudební fanoušci mohou těšit například na vystoupení Vladimíra Mišíka, Ivana Hlase, Sto zvířat nebo Neřež. Ve videokavárně si přijdou na své příznivci filmů a dokumentů. V podkroví pak bude otevřena galerie, která bude určena pro stálé výstavní akce renomovaných výtvarníků.

Sáblíková získala ve Vancouveru druhé zlato

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na olympijských hrách ve Vancouveru potvrdila pozici světové jedničky na dlouhých tratích. Pětinásobná mistryně světa porazila na 5000 metrů časem 6:50,91 o 48 setin sekundy Němku Stephanii Beckertovou. Získala tak druhou zlatou medaili a celkově třetí do své sbírky. Jako první český sportovec získala dvě první místa na zimních hrách. "Pro mě je tahle olympiáda jako sen. Jela jsem si pro jednu medaili, protože jsem věděla, jak to bude těžké. A teď mám tři. Nevím, co říct. Maximálně díky trenérovi a týmu. Chce se mi z toho brečet," řekla Sáblíková novinářům po závodě. Její úspěch se bude v příštích měsících přepočítávat na peníze. Zatím je jisté, že od olympijského výboru dostane za dvě zlaté a jednu bronzovou medaili celkem 3,4 milionu korun, víc než většina jiných olympijských vítězů ve Vancouveru.

Novotná v posledním závodě na krátké dráze upadla a končí

Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná vypadla v olympijském závodě na 1000 metrů na krátké dráze už v rozjížďce. Nadějně rozjetý závod pro ni skončil pádem. Olympiáda tím pro ni končí a páteční čtvrtfinále už bude sledovat jen na dálku. Novotná přitom rozjela závod výborně. Hned po startu šla do čela, a i když pak vedení přepustila domácí Kalyně Robergové, dlouho si hlídala postupové místo. V poslední zatáčce se ale před ni prosmýkla Maďarka Bernadett Heidumová, zkřížila jí cestu a Novotná ve snaze zabránit kolizi zakopla a zamířila do bariéry. Rozhodčí střet vyhodnotili jako regulérní. Do cíle sice Novotná nakonec dojela, patnáctisekundová ztráta na vítězku ji ale poslala až na 27. místo, které se zřejmě ještě o jednu příčku zhorší kvůli dodatečnému postupu Němky Kleinové. Nejlepším olympijským výsledkem Novotné ze tří startů tak zůstane 12. místo ze závodu na 500 metrů.

Zázraky se dějí, řekl běžec Bauer a za slzy se nestyděl

Lukáš Bauer byl základním kamenem úspěchu bronzové štafety běžců na lyžích na olympijských hrách ve Vancouveru. Na druhém, klasickém úseku se nejdříve dotáhl na čelní skupinu a posléze svým tempem pole roztrhal. Zisk medaile pak v cíli oplakal. Byl rád, že štafeta navázala na podobný úspěch týmu z Calgary 1988. Bauer očekával, že české kvarteto bude bojovat spíše o šesté až osmé místo. "Všude jsem prohlašoval, že když budeme kolem šestého místa, bude to pohádka," řekl Bauer. "A zázraky se dějí. Jak to loni nestálo u nás, letos jsme si to vybrali až až." Před rokem Češi vyhlásili útok na zlato na mistrovství světa v Liberci, ale propadli. Proto si před štafetou ve Vancouveru nedávali velké cíle. A ve sněžení překvapili bronzem. "Výbornej závod. Jak můj, tak ostatních kluků. Co chceme víc," radoval se Bauer, který převzal štafetu od Martina Jakše a po němž pro medaili doběhli Jiří Magál a Martin Koukal. "Dosáhnout stejného výsledku jako před 22 lety v Calgary a znovu v Kanadě je určitě super," pronesl Bauer.

Čeští hokejisté na olympiádě medaili nezískají, podlehli Finům

Sny českých hokejistů o zisku medaile z olympijských her ve Vancouveru se rozplynuly. Svěřenci kouče Vladimíra Růžičky podlehli ve čtvrtfinále Finsku 0:2. Až do 54. minuty byl stav bezbrankový, poté otevřel skóre Hagman. Druhý gól přidal do prázdné branky Filppula. Pro český tým turnaj končí, Finové se v pátek od 21:00 SEČ v semifinále utkají s USA. Trenér Vladimír Růžička byl po zápase viditelně zklamaný. Ve vyrovnaném utkání podle něj rozhodovalo, kdo vstřelí gól. Český tým měl v zápase - i v celém turnaji - dva problémy: vyloučení a špatnou produktivitu. Například proti Finsku bylo v první třetině vyloučeno hned pět hráčů. Před zápasem přitom hokejisté mluvili o tom, že musejí hrát disciplinovaně. "Faulů jsme měli moc, nebylo to dobré. Na druhou stranu jsme hráli v oslabení dobře. Stálo nás to ale dost sil a někteří hráči se nedostali na led," uvedl Růžička, podle nějž některé prohřešky vyplývaly ze hry. Litoval, že jeho tým hrál jen jednu přesilovku. "A tu jsme odehráli myslím slušně," řekl. Celkově tým pochválil za nasazení v zápase a bojovnost.

Záhrobská 2. kolo obřího slalomu nepojede, soustředí se na slalom

Česká lyžařka Šárka Záhrobská se rozhodla, že nepojede dnešní odložené druhé kolo obřího slalomu na olympijských hrách ve Vancouveru. Chce se soustředit na páteční slalom, v němž má šance na medaili, a dá přednost tréninku. Po středečním prvním kole byla česká reprezentantka na 28. pozici se ztrátou 2,94 sekundy na vedoucí Rakušanku Elisabeth Görglovou. Jenže druhá část závodu byla kvůli mlze zkrácena a několikrát odložena, nakonec se organizátoři rozhodli závod přeložit na dnešek se startem v 18:30 středoevropského času.

V nominaci do Skotska chybí brankář Čech, nováčkem je Morávek

V nominaci české fotbalové reprezentace na březnový přípravný zápas ve Skotsku jsou i útočník Roman Bednář, záložníci Rudolf Skácel, Jan Morávek a obránce Jan Šimůnek. Chybět bude zraněný brankář Petr Čech. Vedení národního týmu to oznámilo na čtvrteční tiskové konferenci.

Tenistky Záhlavová-Strýcová i Voráčová už v Acapulku dohrály

Tenistky Barbora Záhlavová-Strýcová i Renata Voráčová vypadly na turnaji v Acapulku ve druhém kole. Z pětice českých hráček tak v pavouku dvouhry nezbyla žádná. Záhlavová-Strýcová prohrála s třetí nasazenou Argentinkou Giselou Dulkovou 5:7 a 1:6 a navlas stejným výsledkem skončil i duel Voráčové s turnajovou dvojkou Agnes Szavayovou z Maďarska. Záhlavová-Strýcová hned na úvod duelu prohrála vlastní servis, poté ale stav otočila a vedla už 5:3. Od té doby se však prosazovala argentinská favoritka a soupeřce povolila do konce zápasu už jen jediný game.

Šebrle a Američan Clay dostali divokou kartu a pojedou na HMS

Český vícebojař Roman Šebrle nakonec pojede na halové mistrovství světa do Dauhá, Mezinárodní atletická federace IAAF mu udělila jednu ze dvou divokých karet. Tu druhou dostal Američan Bryan Clay, tudíž by mělo opět dojít k souboji dvou věčných rivalů. Šebrle neměl loni povedenou sezonu, proto neměl start v Dauhá jistý stejně jako Clay a musel v halové sezoně předvést takový výkon, aby se dostal alespoň na třetí místo aktuálních tabulek. Halový mistr světa i Evropy si však v lednu přivodil svalové zranění a rozhodl se spolehnout na divokou kartu. O víkendu by měl startovat na mistrovství republiky.

Sníh bude dál odtávat, což zvýší hladiny, záplavy ale nehrozí

Sníh bude v pátek a o víkendu díky oteplení dál pomalu odtávat, což mírně zvýší hladiny toků zejména v nižších a středních polohách. Srážky ale podle ČHMÚ nebudou odtok komplikovat, takže by se hladiny neměly vylít z břehů. Nyní panuje podle informací Českého hydrometeorologického ústavu první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, na Opavě v Děhylově a na Radbuze v Českém údolí. Hladiny toků budou nadále kolísat v závislosti na denním vývoji teplot nebo mírně stoupat. Toky v nižších a středních nadmořských výškách mohou ojediněle dosáhnout stupně bdělosti. Intenzitu tání však bude zpomalovat noční pokles teplot pod nulu.

Počasí

Bude většinou zataženo s mírným deštěm, teploty vystoupí na 7 až 10 stupňů.