Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Miloš Zeman kritizoval ODS za obstrukce ve sněmovně

Bývalý premiér ČSSD a současný předseda Strany práv občanů (SPO) Miloš Zeman kritizoval ODS za obstrukce v jednání sněmovny. Expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek je naopak obhajoval, protože jeho strana nechce, aby sněmovna jednala o "předvolebních populistických návrzích" ČSSD. Oba to uvedli v nedělním diskusním pořadu České televize. ODS chce, aby poslanci do voleb jednali hlavně o bodech důležitých pro chod státu a vládních předlohách. Podle Zemana je chování občanských demokratů "velmi hloupé". "Je to horší než zločin, je to pitomost," parafrázoval Zeman výrok Napoleonova ministra zahraničních věcí, knížete Talleyranda. "My se naopak snažíme, aby levice nepředřazovala své vlastní populistické kreativní návrhy před vládní návrhy," vysvětloval Topolánek. "Ta obstrukce v tomto smyslu je spíše pozitivní," soudí Topolánek. Podle něj by postoj ODS neměl mít vliv například na to, zda vláda ve sněmovně zvládne předložit návrh na navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu. Topolánek a Zeman tento návrh podporují.

Mirek Topolánek: Zbrojní zakázky by měly podléhat větší kontrole

Zbrojní zakázky by podle předsedy ODS Mirka Topolánka měly podléhat daleko větší kontrole a měl by se zcela změnit systém výběrového řízení. S tendry by měl být také spojený vnitřní audit. Topolánek to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize. Podobně se v rámci debaty související s možnou korupcí při armádních zakázkách vyjádřil i někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Problém podle Topolánka spočívá obecně v systému zakázek. "Zbrojní zakázky nikdy nepodléhaly standardním výběrovým řízením a zákonu o veřejných zakázkách, a to je první problém. Druhý problém - ten systém řešení zakázek, který já jsem se snažil řešit během mé vlády, to znamená takzvaná sekce vyzbrojování, je stát ve státě, který si v podstatě dělá co chce," uvedl. V poslední době se o podezření z korupce při armádních zakázkách hovoří především v souvislosti s pořizováním letounů Jas-39 Gripen nebo obrněných transportérů Pandur.

Miloš Zeman je pro prolomení těžebních limitů na uhlí na severu Čech

Prolomení těžebních limitů na uhlí v severních Čechách by pomohlo snížit vysokou nezaměstnanost v této oblasti. Navíc nyní není možné nechat v zemi ležet ladem zásoby uhlí na 50 let. Je proto nutné zrušit příslušné usnesení někdejší vlády Petra Pitharta, které znemožňovalo těžbu uhlí za těmito limity. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl předseda Strany práv občanů a bývalý dlouholetý premiér a expředseda ČSSD Miloš Zeman. Prolomení limitů by si vyžádalo likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic na Mostecku, k Litvínovu by se hranice hnědouhelného lomu přiblížila na 500 metrů. "Souhlas lidí v dotčených obcích, například Horního Jiřetína, souvisí především se znalostí toho, co by za zbourání svých domů obdrželi. Například kdyby za svůj starý dům v hodnotě milionu korun získali nové bydlení za tři miliony, tak by to byl podle mne výhodný obchod," dodal Zeman, který v severních Čechách kandiduje do sněmovny. Pro předsedu Občanské demokratické strany Mirka Topolánka je v této otázce zásadní ochrana soukromého vlastnictví, která je podle něj více než krajské referendum. "To, že v referendu se může většina rozhodnout, že postihne menšinu, to není demokracie. Pokud (ochrana vlastnictví) to nebude překonáno, tak se tam těžit nebude," deklaroval stanovisko ODS.

Vláda asi odmítne zvýšení počtu přednostních hlasů při volbách

Vláda by podle doporučení ministerstev měla odmítnout volební novelu, kterou chtějí poslanci hlavně z ČSSD ještě zvýšit počet preferenčních hlasů pro kandidáty na poslance. Ministerstva podle předkládací zprávy nepovažují za vhodné měnit volební pravidla krátce před volbami. Navíc se podle nich nevyzkoušelo v praxi podobné zvýšení schválené před čtyřmi lety. O stanovisku k novele vláda rozhodně v pondělí. Lidé by v letošních sněmovních volbách měli mít podle platného zákona možnost dát preferenční hlasy čtyřem kandidátům, jimž by pro přednostní získání poslaneckého křesla měl stačit zisk pěti procent těchto hlasů. Při minulých volbách byla tato hranice sedmiprocentní, preferenční hlasy mohli dát lidé nejvýše dvěma kandidátům zakroužkováním jejich pořadového čísla. Návrh skupiny poslanců ČSSD a Olgy Zubové (DSZ) chce počet preferenčních hlasů zvýšit na pět a hranici "pro přeskok" snížit na dvě procenta. "Snížení procenta potřebných preferenčních hlasů, které zajistí kandidátovi přednostní přidělení mandátu, je významným motivačním faktorem pro účast voličů na hlasování," zdůvodnili svůj návrh tvůrci novely.

Čeští odborníci na migraci by měli školit irácké kolegy

Čeští odborníci na migrační problematiku by měli školit od března letošního roku skupinu iráckých migračních úředníků. Počítá s tím projekt ministerstva vnitra, který chce v pondělí předložit vládě. Projekt počítá se dvěmi pětidenního cestami do ČR. Každá bude pro sedm členů pracovní skupiny pro migrační informační systém, zástupců ministerstev, jež plní úkoly v oblasti migrace, a odborníků na informační technologie. První studijní cesta se zaměří na vývoj, legislativní podmínky a funkce migračního informačního systému, zatímco druhá návštěva umožní detailnější pohled do systému spolupráce jednotlivých ministerstev a institucí při sběru dat, jejich výměně a analýze. Školiteli iráckých kolegů budou podle projektu odborníci z Analytického centra pro ochranu státních hranic a migraci (ANACEN), pracovníci policejního prezidia a odboru azylové a migrační politiky. Iráčtí migrační odborníci by se měli v ČR školit od března do října letošního roku.

Erste: Země regionu čeká mírnější konsolidace než eurozónu

Země střední a východní Evropy očekává podle analytiků Erste Bank méně bolestivá konsolidace veřejných financí než země eurozóny. Na druhou stranu ovšem požadavky EU mohou odsunout přijetí eura v těchto zemích na roky 2015 až 2016. Vyplývá to ze studie Erste Bank týkající se Polska, Maďarska, České republiky, Slovenska, Rumunska a Chorvatska. "Vzhledem k tomu, že deficity v zemích regionu jsou nižší, než je průměr eurozóny a že některé z těchto zemí nastoupily konsolidaci již dříve (v polovině roku 2009 a počátkem roku 2010), bude pro ně dosažení konsolidace reálnější a méně bolestivé než v zemích eurozóny," uvedl vedoucí makroanalytik pro střední a východní Evropu v Erste Group Juraj Kotian. Analytici Erste Bank ale zároveň předpokládají, že EU bude věnovat zvýšenou pozornost udržitelnému plnění maastrichtských kritérií, což může právě odsunout přijetí eura v zemích regionu.

Smart: Počet právnických osob v ČR stoupl o osm pct na 305.000

Počet právnických osob v ČR v roce 2009 stoupl meziročně o osm procent na 304.859. Loni zde vzniklo 25.837 společností s právní formou akciová společnost nebo společnost s ručením omezeným. Nárůst je srovnatelný s předloňským rokem. Vyplývá to z údajů rejstříkových soudů, které ČTK poskytla společnost Smart Companies. Ta se se zaměřuje na prodej předzaložených společností. Nejvyšší oblibě se tradičně těší společnosti s ručením omezeným, kterých se loni založilo přes 24.000. Tempo růstu počtu akciových společností sice mírně pokleslo, podle odborníků však nejde o významný propad. "Pro mnohé podnikatele sice již není výhodou založit akciovou společnost z daňových důvodů, přesto obliba této právní forma nijak dramaticky neklesá. Je stále ještě mnoho důvodů, proč využívat tento prestižnější typ společnosti," vysvětlil Josef Jaroš ze Smart Companies. Počet prodaných ready-made (předzaložených) společností v Česku překročil v roce 2009 hranici 3000. Proti roku 2008 jde o desetiprocentní nárůst. "Za zájmem o tento typ společností v roce 2009 stál především obrovský boom energetických projektů v oblasti fotovoltaiky a obnovitelných zdrojů a dále pak stále zvyšující se zájem zahraničních subjektů o koupi těchto společností v ČR,"upozornila manažerka Smart Companies Petra Janáková.

Politici, právníci a historici připomenou zrod ústavy v roce 1920

Vědecká konference, seminář předních znalců ústavního práva a výstava připomenou 90. výročí vzniku první československé ústavy. Akce uspořádá úřad vlády, který se hlásí k odkazu autorů klíčového dokumentu. Historický moment vzpomene i prezident Václav Klaus, a to jako moderátor semináře Centra pro ekonomiku a politiku na téma "První československá ústava - devadesát let poté". Ústavní listina Československé republiky byla přijata po mnohahodinovém jednání poslanců 29. února 1920. Československo se mělo na jejím základě stát demokratickou republikou, kde zdrojem veškeré moci ve státě byl lid. Moc zákonodárná byla svěřena Národnímu shromáždění, které se skládalo ze dvou komor: Poslanecká sněmovna čítala tři stovky poslanců volených na šest let, Senát tvořilo 150 senátorů volených na osm let. Přijetí ústavy ukončilo období konstituování nově vzniklého státu.

V Praze bude konference o zločinech komunismu

Zločiny komunistických režimů pohledem historiků a právních expertů budou předmětem třídenní mezinárodní konference, která se od středy uskuteční v Praze. V návaznosti na evropské rezoluce by měla mimo jiné nabídnout možnosti, jak i po dvou desetiletích postihnout zločiny spáchané komunistickými diktaturami ve střední a východní Evropě. "Konference si klade za úkol vytvořit přehled zločinů spáchaných komunistickými režimy za železnou oponou, zhodnotit je z právního hlediska a hledat možná řešení," uvedli na webu třídenní akce její pořadatelé, k nimž patří Ústav pro studium totalitních režimů, úřad vlády nebo místopředseda Senátu Jiří Liška. Podle nich se zatím na rozdíl od nacistických zločinů nepodařilo ucelené zveřejnění a posouzení zločinů komunistických, "z nichž mnohé lze pravděpodobně označit za zločiny proti lidskosti". Akce bude navazovat na loňskou rezoluci Evropského parlamentu, která odsoudila zločiny totalitních a autoritářských režimů, nebo na obdobnou rezoluci Parlamentního shromáždění Rady Evropy z roku 2006.

Skauti v centru Prahy varovali před návratem komunistů k moci

S cílem upozornit na vzrůstající vliv komunistů v české společnosti a varovat před nebezpečím jejich návratu k moci po květnových volbách uspořádali v neděli Mladí konzervativci společně s Junákem - svazem skautů a skautek shromáždění na Staroměstském náměstí v Praze. K necelým pěti desítkám účastníků demonstrace kromě pořadatelů promluvil i předseda ODS Mirek Topolánek. "Je nás tady málo," posteskl si na pódiu u Husova pomníku Topolánek, podle jehož názoru je právě proto třeba zejména mladou generaci informovat o nebezpečí komunismu. Skauti a skautky na pódiu zapálili několik desítek svíček na památku lidí, které komunistický režim připravil o život. Na nedělní demonstraci má navázat další protestní shromáždění, které se uskuteční 15. března v pražské ulici Politických vězňů. Organizátoři chtějí oslovit veřejnost také prostřednictvím sociální sítě Facebook.

Policie stále prověřuje nelegální zbraně z amnestie

Policie stále ještě neukončila expertizy téměř 8000 odevzdaných zbraní v rámci loňské takzvané zbraňové amnestie. Přitom původně předpokládala, že zkoumání zbraní do konce loňského roku ukončí. Se žádnou dosud prověřenou zbraní ale nebyl spáchán žádný zločin. ČTK to sdělila Dagmar Bednarčíková z policejního prezidia. Zbraňová amnestie trvala od 1. února do 31. července. Už v červnu čelila policie kritice, že expertizy odevzdaných zbraní trvají déle, než zákon stanoví. Podle prezidia ale nestačily kapacity policejních pracovišť, která musejí zvládat v první řadě běžný provoz, tedy prověrky zbraní vztahujících se k trestným činům. Loňská amnestie předčila očekávání policistů. Lidé odevzdali 7897 nelegálně držených zbraní. Zbraňová amnestie byla vyhlášena také v letech 1996 a 2003, poprvé lidé donesli 3704 nelegálních zbraní a podruhé 4192.

Sklářské škole, které hrozí zánik, slíbila pomoc Praha

Střední uměleckoprůmyslové škole v Kamenickém Šenově, které kvůli nedostatku studentů hrozí zánik, chce pomoci pražský magistrát. Uvedla to televize Nova. Praha slíbila, že škole dodá své žáky, přispěje jim na dopravu a od školy bude odebírat její výrobky. Nejstarší sklářská škola se potýká s nedostatkem studentů a měla by administrativně skončit už 1. dubna. Učilo by se v ní ovšem až do 30. června, od září by studenti přešli do sklářské školy v Novém Boru. Zástupci Libereckého kraje v lednu řekli, že škole dají šanci, pokud do 30. září získá peníze. "Ať (škola) ukáže, co umí," řekl tehdy náměstek hejtman Libereckého kraje Radek Cikl "Snažíme se zachránit nejstarší sklářskou školu na světě, troufnu si tvrdit, jeden z klenotů uměleckého řemesla," řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS). Jeho náměstkyně Marie Kousalíková upřesnila, že si od školy také nechají za peníze vyrobit dary do různých soutěží, a tím jí finančně pomohou. Šenovská škola je nyní naplněna ze 40 procent, navštěvuje ji zhruba 70 studentů. Cikl v lednu prohlásil, že v příštím roce klesne počet žáků pravděpodobně pod 60.

Becherovka opustí staré sklepy i sudy, likér bude zrát v tancích

Firma Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) letos opustí historická sklepení i dubové sudy, v nichž v uplynulých dvou stoletích zrál proslulý nápoj. Výrobu přesune do nového závodu na kraji města. Pokrok se nezastavil ani u nádob, v nichž čeká likér na správnou chuť i vůni z tajné směsi bylin. Většinu sudů nahradí nové nerezové tanky. Přísně střeženou kvalitu likéru to v žádném případě k horšímu neovlivní, řekl ČTK provozní ředitel JBKB Vladimír Darebník. Osud stovek sudů o různém obsahu je nejspíše už jasný. Ty nejstarší, mezi nimi i stoletý veterán, zůstanou v původních sklepích, z nichž část zůstane zachována jako muzeum likérky. Menší část se přesune do nového závodu, další budou patrně nabídnuty zájemcům k odkoupení a některé čeká prostě likvidace. Z podzemí zmizí také veškerá technologie včetně několik kilometrů dlouhé sítě potrubí, známá jako becherovod. Tou likér proudil sklepními prostory hluboko pod rušnou třídou T. G. Masaryka. Pro tradici výroby proslulého lázeňského likérů je podstatné, že zůstává dále v Karlových Varech, uvedl generální ředitel JBKB Anthony Schofield.

Biskup Cikrle nosí kopii ojedinělého Velkomoravského kříže

Ojedinělý křížek, který přitahuje pohledy zvědavců, nosí brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Nechal si jej vyrobit před 14 lety. Tento takzvaný pektorál je mimořádný z hlediska historie i svým výtvarným pojetím. Je kopií stříbrného Velkomoravského kříže nalezeného při vykopávkách v Mikulčicích u Hodonína. Ježíš je na něm vyobrazen velmi neobvyklým způsobem. Cikrleho pektorál tvoří tento odlitek zasazený do dřeva dubu, které s originálem kříže leželo přes 1100 let v zemi. Kříž patří k nejcennějším archeologickým nálezům na Moravě. Mnoho o jeho původu a především na dnešní dobu poněkud zvláštním zpracování nevědí ani vědci. Kristus je na něm zobrazen v tunice s kápí na hlavě. Patrně by mohlo jít o kněžské roucho. "Často reaguji na zájem lidí, kteří jej vidí zblízka a chtějí si jej prohlédnout z ještě větší blízkosti. Také při setkání s biskupy ze zahraničí vzbuzuje stále zájem," řekl ČTK biskup. Přestože je s historií křížku obeznámen, do diskuzí o jeho původu se nepouští a přenechává je odborníkům.

Na Šumavě získali psi nejvyšší lavinové zkoušky brigády kynologů

V těžkém mokrém sněhu a náročném svažitém terénu se stromy a keři soutěžilo v sobotu na šumavském Špičáku šest speciálně cvičených psů ve vyhledávání lidí zavalených sněhem. Splněním náročných podmínek získali čtyři nejúspěšnější také nejvyšší zkoušku lavinových prací záchranných brigád kynologů. Český pohár lavinových prací se na Špičáku konal poněkolikáté, řekla ČTK šéfka plzeňské záchranné brigády kynologů Monika Pospíšilová. Mokrý a těžký sníh byl pro psy náročnější než například prašan nejen při pohybu, ale také při hledání pachové stopy. Na dvou obdélnících o rozměrech 100 krát 200 kroků museli psi najít až v metrové hloubce zahrabaného člověka a tři vzorky - oděv nebo ztracený batoh. Psi se při hledání nesměli nechat zmást ani pachy několika lyžařů či řidiče skútru, kteří přes soutěžní terén v duchu pravidel soutěže několikrát přejeli. "Základní výcvik se odehrává od jednoho roku, kdy se pejsek učí hledat. Vrcholu výkonnosti dosahuje zhruba ve třech letech věku, do jednoho roku je předvýchova štěněte," popsal cvičitel Petr Pospíšil. Výcvik psa tak může podle povahy zvířete a přístupu psovoda trvat dva až čtyři roky.

Knihovníci vyhlašují březen jako měsíc čtenářů

Svaz knihovníků vyhlásil na letošní březen nultý ročník nové kampaně Březen - měsíc čtenářů. Navazuje ale na předchozí aktivity knihovníků, kteří z někdejšího měsíce knihy později v souladu s novými funkcemi knihoven udělali měsíc internetu. Vždy ale chtěli především nalákat čtenáře do knihoven a přivést velké i malé k lásce k četbě. S různými akcemi a aktivitami se k nové kampani přihlásilo přes 200 knihoven z celé ČR. "V centru našeho zájmu je čtenář a čtení, tedy ne kniha (předmět) ani knihovna (instituce), ale čtenář, aktivní uživatel knihovny i ten, který v knihovně nikdy nebyl a zatím ani být nechce," uvedl Roman Giebisch z Národní knihovny. Na internetové adrese svazu knihovníků najdou zájemci seznam přihlášených knihoven i tipy na akce, které mohou sami uspořádat.

Soutěž mladých klavíristů Amadeus vyhrála dívka ze Slovenska

Absolutním vítězem letošního ročníku mozartovské soutěže mladých klavíristů Amadeus v Brně se stala Zuzana Šabíková ze slovenské Nitry. V hudebním klání, určeném pro děti do 11 let, porazila 63 malých klavíristů z deseti zemí, řekl ČTK jeden z pořadatelů soutěže Jaroslav Fuksa. Odměnou pro dívku je nejen 30.000 korun, ale také to že bude moci v sezoně 2010/2011 vystoupit spolu s brněnskou filharmonií. Soutěž ve svém názvu odkazuje na dávnou událost z historie Brna - klavírní koncert zázračného dítěte Wolfganga Amadea Mozarta v divadle Reduta. Mozartovi bylo tehdy pouhých 11 let, stejná hranice proto omezuje i věk účastníků soutěže. Na jeho počest je oceňován také nejlepší interpret některé z Mozartových skladeb. Tuto kategorii letos vyhrála Josefína Janková z Olomouce.

K českým filharmonikům přijede slavný dirigent Gardiner

Česká filharmonie (ČF) zahraje ve čtvrtek a pátek pod taktovkou světově uznávaného britského dirigenta sira Johna Eliota Gardinera. Na abonentních koncertech připomene 200. výročí narození Roberta Schumanna a 120 let od narození Bohuslava Martinů. Ve Dvořákově síni Rudolfina tak zazní Schumannův Koncertní kus pro čtyři lesní rohy, Druhá symfonie a od Martinů Symfonické fantazie a Fresky Piera della Francesca. V sólových partech hornového koncertu, obtížné skladbě pro sólové nástroje, se představí přední hornisté ČF Jan Vobořil, Ondřej Vrabec, Zdeněk Divoký a Petr Duda. Letos sedmašedesátiletý Gardiner se k filharmonikům v posledních letech často vrací. Poprvé je řídil před devíti lety na Pražském jaru, naposledy pak v Rudolfinu v roce 2008. Gardiner patří k nejvýznamnějším osobnostem klasické scény a interpretům staré hudby. Za svou kariéru získal řadu ocenění a čestných titulů, mimo jiné Řád britského impéria i dvě ceny Grammy. V 60. a 70. letech zformoval dva špičkové ansámbly hrající historickou hudbu - Monteverdi Choir a English Baroque Soloists.

Ze sportu

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil na olympijských hrách sedmé místo ve skiatlonu na 30 kilometrů. Vyhrál Švéd Marcus Hellner, jenž v dramatickém závěru porazil Němce Tobiase Angerera a krajana Johana Olssona.

Sedmý byl i skokan na lyžích Antonín Hájek na velkém můstku. Skokanům ve Whistleru opět kraloval Švýcar Simon Ammann, jenž vyhrál před Polákem Adamem Malyszem a Gregorem Schlierenzauerem z Rakouska. Naprosto stejné pořadí bylo před týdnem i na středním můstku. Ammann vstoupil do historie jako první skokan, jenž získal čtyři zlaté olympijské medaile v individuálních závodech.

Rychlobruslařka Kateřina Novotná se na olympijských hrách ve Vancouveru nedostala do finále závodu na 1500 metrů na krátké dráze. V semifinále sice až do konce bojovala o postup a skončila na třetím místě, po závodu ale byla diskvalifikována. Před českou reprezentantkou dojely do cíle vítězná Pak Sung-hi z Koreje a Číňanka Čou Jang. S čínskou rychlobruslařkou se Novotná přetahovala o druhé postupové místo, o které v předposledním okruhu přišla. Právě za předjížděcí manévr, po němž se dostala na druhou pozici, však byla posléze diskvalifikována.

Tři týdny bude nyní Nikola Sudová dávat pozor, aby neublížila zraněnému kolenu. Plastice přetrženého předního křížového vazu se akrobatická lyžařka podrobí zhruba v polovině března. Dalších šest měsíců ji bude čekat rekonvalescence. Vrchol kariéry tak Sudová posunula za čtyři roky na olympijské hry do Soči. Společně se Sudovou, která se zraněním skončila v olympijském závodu na šestnáctém místě po nepovedeném dopadu po druhém skoku, se v neděli z Vancouveru vrátila část olympijské výpravy. Vedle boulařů přijeli také sáňkaři, sjezdaři Klára Křížová, Petr Záhrobský a snowboardisté Michal Novotný, David Bakeš a Šárka Pančochová.

Profesionální boxer Luboš Šuda se stal šampionem Evropské unie (EBU-EU) v polotěžké váze. V sobotu v noci na závěr galavečera v Lutychu knokautoval v desátém kole Belgičana Geoffreyho Battela a připsal si dvaadvacáté vítězství v kariéře. "Je to nejcennější titul, jaký Luboš vybojoval," řekl ČTK boxerův manažer Jiří Hochmann s tím, že Šuda má s belgickým promotérem smlouvu ještě na dvě obhajoby. K dalšímu zápasu musí bývalý trojnásobný mistr světa v kickboxu nastoupit nejpozději do čtyř měsíců.

Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar dojel druhý v posledním závodu seriálu GVA za kolegou ze stáje Telenet Fidea Bartem Wellensem. V konečném pořadí osmidílného seriálu obsadil rovněž druhé místo za dalším Belgičanem Svenem Nijsem, který celkové hodnocení ovládl již posedmé. Vše ostatní - Světový pohár, Superprestige i světový šampionát ovládl Zdeněk Štybar.

Žokej Josef Bartoš se v posledním překážkovém dostihu římské zimní sezony dočkal prvního letošního vítězství na italských drahách. Vyhrál dostih Premio Ippodromo Pardubice na 3400 metrů o 25.000 eur, v němž vedl Leuci Lamps. Na startu byli i další dva čeští jezdci. Rastislav Benš však skončil v poli poražených a Jan Faltejsek dostih nedokončil. Předtím v 66.000 eur dotované steeplechase Premio da Zara na 3450 metrů skončil Faltejsek se Sopran Light třetí a Bartoš se musel spokojit s pátým místem.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy slabý déšť. Teploty plus 3 až plus 7 stupňů Celsia.