Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda schválila posílení kontingentu v Afghánistánu až o 55 osob

Vláda schválila zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu až o 55 osob. S výcvikem místní afghánské policie má pomáhat nových 15 lidí, čtyři desítky vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Artur mají pomoci s ostrahou polské základny v provincii Ghazní. "Nejedná se o bojové jednotky, pouze výcvik, podpora a ochrana," řekl novinářům na letišti ve Kbelích před odletem do Izraele ministr obrany Martin Barták. Poslanecká sněmovna pro letošní rok schválila v Afghánistánu nasazení celkem až 535 vojáků, většina z nich působí v Provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v provincii Lógar. Posilování jednotek v Afghánistánu je součástí strategie USA a Severoatlantické aliance jak vyřešit nejednoduchou bezpečnostní situaci v zemi. Pro ČSSD je nepřijatelné, aby Česko poslalo do Afghánistánu tanky, bitevníky L-159 a radiolokátor Arthur, řekl předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Vláda schválila nasazení radiolokátoru Arthur, tanky a letouny L-159 nikoli. Rozšíření české účasti v Afghánistánu podpořil v lednu i ministr zahraničí Jan Kohout, kterého do úřednické vlády nominovala ČSSD. Svou podporu ale podmínil tím, že to nebude znamenat oslabení aktivit českého rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar, jehož rozpočet už byl zkrácen o 15 milionů korun.

Jan Fischer důrazně odmítl, že by byl pod vlivem těžařských lobby

Premiér Jan Fischer "se vší naléhavostí" prohlásil, že není pod vlivem lobbyistů spojených se severočeskými těžebními firmami. Proti podobným nařčením se prý hodlá bránit všemi prostředky včetně právních. Předseda vlády emotivním vystoupením na pondělní tiskové konferenci přispěl k dalšímu pokračování svého sporu s poslancem Strany zelených Martinem Bursíkem. Bursík minulý týden v Poslanecké sněmovně vládu obvinil, že podlehla tlaku lobbistů, když nepodpořila poslaneckou novelu horního zákona, a naznačil také možnost korupce. "Kdy, koho, kde, kolik. To bych rád slyšel, ale to jsem bohužel neslyšel v tom exaltovaném vystoupení poslance Bursíka," podotkl nyní Fischer. Vláda podle něj prostě neměla důvod držet ve sněmovně zákon, který se už několikrát ani nedostal na pořad schůze. Bursíka po jeho projevu vyzval Fischer v otevřeném dopisu k omluvě. Poslanec reagoval tiskovou konferencí, na níž omluvu podmínil uspokojivými odpověďmi na pět otázek týkajících se horního zákona a postupu vlády v této oblasti. "Já jsem tak neučinil, protože nejsme u maturity nebo státních zkoušek. Měl plnou možnost, aby se mne na to zeptal v interpelacích, to je standardní procedura," reagoval v pondělí Jan Fischer. Dodal nicméně, že tři stránky s odpověďmi má připravené.

Kabinet souhlasí se změnou hranic 16 senátních obvodů

Kabinet souhlasí se změnou hranic 16 senátních obvodů, jak ji kvůli změně počtu obyvatel polovině z nich navrhl ministr vnitra Martin Pecina. Některé občany tak budou zřejmě zanedlouho zastupovat jiní senátoři, než které si mohli vybrat. Každý senátor totiž musí zastupovat přibližně stejný počet obyvatel, v průměru aktuálně přes 129.000 lidí, informoval premiér Jan Fischer. Normu musí ještě posoudit Parlament a podepsat prezident. Z obvodů, kde se na podzim budou konat senátní volby, se změny týkají Prahy 6, Mělnicka, Kutnohorska a Ostravy.

Vláda změnila pravidla poskytování dotací nevládním organizacím

Vláda schválila nové zásady pro poskytování dotací ze státního rozpočtu nestátním neziskovým organizacím. Závazná budou při poskytování dotací jednotlivými ministerstvy od letošního roku. Nevládní organizace budou podle nových pravidel informovány o poskytnutí dotace dřív, než je tomu dosud. Budou tak svou práci moct lépe organizovat. O úspěšném absolvování výběrového dotačního řízení budou informovány už na konci roku, který bude předcházet realizaci projektu, informovala ČTK mluvčí ministra pro lidská práva Lejla Abbasová. "Finanční prostředky budou uvolněny již do konce března roku, ve kterém je projekt vybraný k podpoře realizován. Pokud se jedná o dlouhodobý projekt, který vyžaduje kontinuální financování, dostanou jeho nositelé prostředky ve dvou splátkách, do konce března a do konce září," uvedla mluvčí.

Rozhodnout o povinném očkování má podle vlády hlavní hygienik

Vláda nechala na hlavním hygienikovi Michaelu Vítovi, aby sledoval vývoj prasečí chřipky a informoval vládu. Bude na něm, aby rozhodl, kdy je nutné očkovat vybrané lidi povinně. Vláda pak sama rozhodne, kdy by mohl kvůli chřipce začít platit krizový stav. Kabinet v pondělí formálně schválil výsledky pátečního jednání bezpečnostní rady vlády, která se rozhodla snížit z počtu 16.000 na polovinu počet vojáků, kteří mají být povinně očkováni. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková po zasedání vlády řekla, že kompetence vyhlásit povinné očkování má hlavní hygienik od roku 2000. Vláda to nemůže učinit, bude však po Vítovi požadovat informace. Hodnotit bude Vít počet nemocných akutními respiračními onemocněními, počet nemocných na onemocní podobné chřipce a virová vyšetření ve Státním zdravotním ústavu, která ukazují, jak je populace promořená. Jako vedlejší parametr Vít na zasedání bezpečností rady prosadil popis klinického průběhu u hospitalizovaných osob. "Vládě přísluší rozhodnout, zda je to tak vážné, abychom rozhodli podle zákona o krizových opatřeních, kterého se využívá k aplikaci krizového stavu. Opatření se týkají stavu, který může nastat," uvedl Jan Fischer.)¨

Prezident Klaus zásadně nesouhlasí s povinným očkováním proti chřipce

Prezident Václav Klaus zásadně nesouhlasí s možností, že by vláda nařizovala povinné očkování proti prasečí chřipce. Klaus to řekl během návštěvy Ostravy. Snahu vlády označil za pošlapávání lidské svobody. Navíc vyloučil, že by do skupiny, která by měla očkování povinné, patřil i on sám. Klaus minulý týden kritizoval původní armádní záměr naočkovat ihned a povinně 16.000 vybraných vojáků a civilních zaměstnanců armády. Bezpečnostní rada státu pak počet povinných očkování snížila na 8000. Prezident při té příležitosti řekl, že vojáci nejsou pokusní králíci. "V této chřipce vidím stejnou bublinu jako v různých globálních oteplováních," řekl Klaus. V Česku je podle údajů z minulého týdne 2340 laboratorně potvrzených nákaz pandemickým virem chřipky. Na 100.000 obyvatel je hlášeno 1016 případů, hranicí epidemie je 2000 případů na 100.000 obyvatel. Česko nyní eviduje 95 případů úmrtí na prasečí chřipku.

Polská menšina žádá změnu zákona, aby lépe hájila své zájmy

Představitelé polské menšiny v Moravskoslezském kraji chtějí změnu zákona o obcích. Norma totiž řeší i zřizování výborů pro národnostní menšiny, které se v obcích zabývají polskými záležitostmi. Zástupci menšiny ale tvrdí, že současná verze je neprůhledná a dává prostor k manipulaci při volbě jednotlivých členů výborů. Někde jsou pak výbory nefunkční, řekl ČTK předseda Kongresu Poláků v ČR Józef Szymeczek, který na toto téma v Ostravě jednal s prezidentem Václavem Klausem. Szymeczek věří, že menšině Klaus může s legislativními změnami pomoci. Podle zákona vznikají výbory v obcích, kde žije víc než deset procent Poláků. Szymeczek ale tvrdí, že v některých obcích při volbě členů dochází k manipulaci a nekorektnímu jednání. "Tyto výbory jsou pak zablokované, nefunkční a nepodporují polskou věc," řekl předseda kongresu. Klaus po jednání se zástupci s polskou menšinou řekl, že podle něj jsou česko-polské vztahy na dobré úrovni. Připustila ale, že se občas mohou objevit problémy. "Myslím, že se to musí řešit na lokální úrovni. Prvním místem je výbor pro národnostní menšiny kraje, tady to je místo, kde se mají setkávat," míní Klaus. Podle něj je zbytečné zakládat nové organizace, které by problematiku duplicitně řešily.

Stát hospodařil v lednu s přebytkem 13,1 miliardy korun

Stát hospodařil v lednu s přebytkem 13,1 miliardy korun. V lednu 2009 státní rozpočet vykázal přebytek 0,5 miliardy korun. ČTK o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 162,7 miliardy korun; loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun. "Na relativně pozitivním lednovém výsledku měly podíl především meziročně vyšší transfery přijaté od Evropské unie a Národního fondu," uvedlo ministerstvo financí. V daňových příjmech se pak projevilo i zvýšení spotřebních daní a daně z přidané hodnoty. "Janotova redukční dieta státnímu rozpočtu v lednu prospěla. Dosažený přebytek je nejvyšší za první měsíc roku od roku 2001. Na tomto výsledku se bezesporu podepsal tlak na provozní úspory v jednotlivých kapitolách," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dobré výsledky za jeden měsíc ale nelze podle něj přeceňovat. Lednová čísla jsou podle Pavla Sobíška již tradičně málo směrodatná pro vývoj státních financí po zbytek roku. "Z lednového rozpočtu stát kupříkladu neplatí mzdy svým zaměstnancům. Teprve další měsíce tedy odhalí, zda se veřejná sféra přizpůsobila soukromé pokud jde o pokles zaměstnanosti," dodal analytik Sobíšek.

Aktivistka: Chudoba ohrožuje až milion Čechů

Chudoba ohrožuje až milion Čechů, přesto podle předsedkyně české sekce Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení Mileny Černé čeští politici nemyslí na to, zda svými kroky jejich sociální vyloučení ještě neprohloubí. Černá to řekla při pondělním zahájení Týdnů pro neziskový sektor. Konají se pod heslem Krize a chudoba - nové úkoly a příležitosti pro nestátní neziskové organizace. Česko má v Evropské unii podle Eurostatu vůbec nejméně obyvatel, kterým hrozí chudoba. Takovému riziku je vystaveno jen zhruba devět procent lidí, průměr EU je 17 procent. Největšímu riziku pádu na okraj společnosti jsou v Česku vystaveni především mladí lidé do 17 let věku. Hrozba se týká celkem 13 procent z nich. Chudoba proti tomu hrozí jen sedmi procentům důchodců a jen čtyřem procentům zaměstnaných obyvatel. "Politici by neměli rozhodovat, jak si přejí banky, velké společnosti a majitelé ostrovů," uvedla. Týdny pro neziskový sektor se zaměří na uznání práv lidí, kteří žijí v chudobě. "Stále přežívají stereotypy, že kdo je chudý, zavinil si to sám, protože byl líný. I kdyby to tak bylo, v sociální oblasti platí jiný přístup, na pomoc má nárok každý," zdůraznila Milena Černá.

Lidé dali Haiti za poslední týden dalších 19 milionů korun

Za poslední týden Češi dali na pomoc lidem z Haiti dalších skoro 19 milionů korun, celkem už tak charitativním organizacím věnovali téměř 72 milionů korun, vyplývá z ankety ČTK. Haiti, nejchudší zemi západní polokoule, postihlo v půlce ledna silné zemětřesení, které si vyžádalo až 200.000 obětí a zanechalo zemi v katastrofálním stavu. Humanitární organizace Člověk v tísni, která na Haiti poslala například několikačlenný zdravotnický tým, shromáždila již 37,7 milionu korun, řekl Karel Vrána z organizace. Přes olomouckou charitu lidé přispěli 17,7 milionu korun. Charita také dostane výnos s celonárodní sbírky v kostelech. Skoro 12 milionů korun dali Češi humanitární organizaci ADRA. Českému červenému kříži lidé dali kolem 600.000 korun. Haiťanům pomohla také česká vláda, která vyčlenila na poskytnutí pomoci dvacet milionů korun. Dalších 32 milionů korun uvolnila radnice hlavního města Prahy.

Středočeský kraj chce vést spor s vnitrem kvůli poplatkům

Rozhodnutí ministerstva vnitra zahájit se Středočeským krajem správní řízení kvůli regulačním poplatkům je podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) protiústavní. Kraj je připraven vést s vnitrem kompetenční spor, systém hrazení poplatků za pacienty krajských nemocnic zatím měnit nebude, řekl Rath. "Ministerstvo vnitra porušuje Ústavu České republiky a budeme to řešit ústavní stížností," prohlásil Rath. Stejný krok již avizovalo ústecké hejtmanství. Vnitro v pondělí oznámilo, že zahájí správní řízení kvůli systému proplácení zdravotnických poplatků s dalšími pěti kraji - Středočeským, Jihomoravským, Pardubickým, Moravskoslezským a Libereckým. Kraje odmítly upravit způsob proplácení občanům, který je podle vnitra v rozporu se zákonem. Již od ledna vede ministerstvo správní řízení se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým.

CVVM: Z představitelů stran má největší důvěru lidí Schwarzenberg

Z představitelů stran má největší důvěru lidí předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, věří mu 43 procent Čechů. Za ním skončil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který si získal důvěru 34 procent lidí, vyplývá z průzkumu CVVM. Třetí příčku pomyslného žebříčku popularity obsadil s 28 procenty předseda zelených Ondřej Liška. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že bývalý ministr zahraničních věcí se vysoké důvěře veřejnosti těší dlouhodobě. Stejný počet lidí mu věřil i v říjnu loňského roku, Sobotkovi tehdy dalo hlas 37 procent dotázaných. V porovnání s výsledky z předcházejících průzkumů se významně nezvýšila důvěra v žádného z významných stranických funkcionářů.Nejméně lidé věří předsedovi ODS Mirku Topolánkovi, v žebříčku nedůvěry ho následuje Jiří Paroubek a místopředseda ODS Ivan Langer, informuje průzkum.

Litvínov chce v případě prolomení limitů těžby uhlí miliardu Kč

Litvínov bude v případě prolomení limitů těžby hnědého uhlí požadovat po firmě Czech Coal miliardu korun jako kompenzaci. Zastupitelé pokračování těžby uhlí za limity odmítli. Požadavek na kompenzaci je reakcí na dopis premiéra Jana Fischera, z něhož vyplývá, že stát bude zásoby uhlí potřebovat a vláda zrušení limitů nevylučuje, řekl novinářům starosta Daniel Volák. Stanovisko vedení Litvínova vnímá společnost Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal podle své mluvčí Liběny Novotné jako zásadní a příznivou změnu v přístupu radnice. Vedení města chce navíc i po dobu pokračování těžby každý rok 10.000 korun pro každou domácnost jako kompenzaci nákladů na elektřinu. "V sedmadvacetitisícovém Litvínově je odhadem 9000 domácností. Odškodnění obyvatel za zvýšené koncentrace prachu a hluku v důsledku těžby by tak dosáhlo každý rok dalších asi 90 milionů korun," uvedl Volák. Prolomení limitů by si vyžádalo likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic na Mostecku, k Litvínovu by se hranice hnědouhelného lomu přiblížila na 500 metrů.

Václav Havel byl na lékařské prohlídce v Motole, dopadla dobře

Exprezident Václav Havel se v pondělí na interní klinice motolské nemocnice podrobil plánované ambulantní kontrole a její výsledky jsou velmi dobré. Hospitalizace není nutná, řekla ČTK mluvčí nemocnice Eva Jurinová. O tom, že Havel tráví první únorový den v nemocnici, informoval server iDnes.cz. Bývalý prezident nepřijel do nemocnice s akutními potíži. Loni v lednu byl Havel v Motole hospitalizován a jeho stav byl velmi vážný, někdejší hlava českého a československého státu byla podle lékařského konzilia ohrožena na životě. Původně přišel Havel na odoperování zánětlivého ložiska v krku, jeho rehabilitaci pak ale komplikovalo zahlenění plic. Havel byl loni v motolské nemocnici více než dva týdny. Dostával antibiotika, s dýcháním mu pomáhala kyslíková maska. Třiasedmdesátiletého Havla trápí zdravotní problémy často. Na jeho zdraví se podepsalo vězení v 80. letech i dlouholeté kouření. Každé respirační onemocnění je pro Havla navíc vyšším rizikem. Havlovi totiž před lety lékaři kvůli nádoru odstranili polovinu plíce.

Milan Kundera převzal v Paříži čestné občanství Brna

Spisovatel českého původu Milan Kundera převzal v pondělí v Paříži čestné občanství města Brna. Dokument obdržel od představitelů brněnské radnice, kteří se k tomuto účelu do francouzské metropole vypravili. Spisovatel poctu obdržel za celoživotní dílo a jako brněnský rodák. Dopisem už dříve městu odpověděl, že je připraven ji převzít, avšak kvůli zdravotnímu stavu ne osobně v Brně. Kundera a jeho manželka Věra se setkali s brněnským primátorem Romanem Onderkou a vedoucím magistrátního odboru zahraničních vztahů Mojmírem Jeřábkem v jedné restauraci poblíž Kunderovy pařížské rezidence. "Akce proběhla podle plánu," řekl ČTK Jeřábek. Kundera si nepřál převzít občanství při žádném oficiálním ceremoniálu. Přistoupil tak jen na schůzku se zástupci radnice, a to bez přítomnosti médií. Čestné občanství brněnská radnice uděluje jednou za čtyři roky. Letos ho spolu s Kunderou získal kardiochirurg Jan Navrátil in memoriam. Milan Kundera, který od 70. let žije a tvoří ve Francii, se v Brně před 80 lety narodil. Jeho ocenění v prosinci brněnští zastupitelé schválili jednomyslně.

Účastníci armádní soutěže v Jeseníkách přespí v mrazu v terénu

V Jeseníkách naplno propukla nejtěžší soutěž pořádaná českou armádou Winter Survival. Při mezinárodním mistrovství v zimním přírodním víceboji si účastníci sáhnou až na dno svých sil. V nejvyšších moravskoslezských horách leží v terénu více než půl metru sněhu, teplota se pohybuje kolem minus devíti stupňů. V noci, kterou vojáci stráví ve volné přírodě, bude ještě chladněji. Při první disciplíně závodu vojáci převáželi v horském terénu raněného. Po dalším přesunu terénem je bude čekat noční orientační závod a nouzové přespání ve volné přírodě. Letošního 16. ročníku závodu Winter Survival se účastní 18 družstev. Kromě českých vojáků v Jeseníkách bojují jejich kolegové z Belgie, Polska a Slovenska.

Inspektoři UNESCO ukončili svou pražskou misi

Inspektoři Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ukončili svou pražskou misi. Prohlédli si staveniště tunelu Blanka, dopravu po magistrále v centru Prahy, Václavské náměstí nebo Břevnovský klášter a Vítkov. S jakými dojmy Prahu opouštěli, zatím tají, výsledky kontroly chtějí zveřejnit až na letním jednání Výboru pro evropské dědictví UNESCO v Brazílii. V hlavním městě se setkali se zástupci oficiálních institucí i občanských sdružení. Hlavními tématy byly podle zjištění ČTK avizovaná kontrola výstavby tunelového komplexu Blanka a její dopad na pražskou památkovou rezervaci, plánovaná stavba obchodního centra u Václavského náměstí, rekonstrukce pražských nádraží a takzvaná muzejní míle, plánovaná stavba tunelů pod Národním muzeem. "Řekli jsme jim naše stanoviska k tématům, o kterých jsme věděli, že mají zájem. Oni nám dali některé doplňující otázky," řekl ČTK ředitel české pobočky ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc. Mise UNESCO působila v Praze od úterý do soboty.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí přibližuje historii sáňkování

Nejrůznější druhy sání a sáněk mohou obdivovat návštěvníci Krkonošského muzea Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve Vrchlabí na Trutnovsku. Výstava přibližující historii sáňkování v Krkonoších bude otevřená do 4. dubna. ČTK o tom informoval Radek Drahný z KRNAP. Výstava představuje například sáně používané ke svážení dřeva a sena, takzvané rohačky. "Ty na sklonku 19. století podnikaví horalé využili k vození turistů. Proto na výstavě nechybí ani přídavná korba se sedadly, která se na rohačky montovala," uvedl Drahný. Vystaveny jsou také zmenšeniny kočárových saní, na kterých po městech vozily rodiny své děti. Sáňky vyrábělo v Krkonoších na počátku 20. století několik výrobců, vystaveny jsou také jejich dobové katalogy nabízející různé druhy sáněk. Obliba sáňkování vedla až ke vzniku sáňkařského sportu, který na výstavě reprezentují různé typy řiditelných saní a bobů z první poloviny 20. století.

Luise Buňuela připomíná přehlídka v pražském Ponrepu

Projekce snímku Na větrné hůrce z roku 1953 zahájila v pražském kině Ponrepo cyklus věnovaný 110. výročí narození španělského režiséra Luise Buňuela. Přehlídka bude zaměřena zejména na méně známé snímky z jeho "mexického období". Do 19. února tak budou v síni Národního filmového archivu uvedeny filmy Řeka a smrt, Susana (Tělo a ďábel), Cesta do nebe, To je úsvit, On, Zločinný život Archibalda de la Cruz, Nazarin, Anděl zkázy a novější snímek Nenápadný půvab buržoazie z roku 1972. O jedenáct let později tento španělský čaroděj filmového plátna zemřel.

Irglová a Hansard uzavřeli česko-irskou hudební odyseu

Markéta Irglová a Glen Hansard uzavřeli svým novým albem česko-irskou hudební odyseu. Po debutové desce, která symbolicky mapovala cestu irského hudebníka do České republiky, a soundtracku k filmu Once přichází na řadu album, které je naopak spíše dokladem cesty české hudebnice do Irska. Hansard ČTK řekl, že i když není jeho cílem pojmenovávat svá alba po knihách, vypovídá název první desky The Swell Season a alba Strict Joy podle básně irského autora Jamese Stephense o jeho tvůrčím vztahu s Irglovou. Zatímco Swell Season vznikalo v Česku, Strict Joy už je spíše irské album. To, že je teď v Irsku doma více než na rodné Moravě, přiznává i Irglová. Oba hudebníci své evropské turné odstartovali pondělním koncertem ve velkém sále pražské Lucerny.

Ze sportu:

Počtem medailí z táborského mistrovství světa čeští cyklokrosaři za svým cílem zaostali, ziskem dvou titulů jej ale přesto bohatě naplnili. Vedle prvenství Zdeňka Štybara v kategorii elite a juniora Tomáše Paprstky navíc vybojovali pět umístění v elitní desítce a potvrdili, že v tomto sportu patří k velmocím. "Dvě zlata jsou rozhodně lepší než čtyři bronzy," řekl ČTK spokojený trenér Petr Klouček, jehož cílem bylo rozloučit se s prací reprezentačního kouče alespoň třemi cennými kovy.

Ačkoliv se Šárce Záhrobské v posledních týdnech příliš nedařilo, elitní česká slalomářka věří ve své již několikrát prověřené schopnosti připravit se na nejdůležitější závod roku. Ve středu odletí na tréninkový kemp před olympijskými hrami a v Nakisce, dějišti zimních her v Calgary z roku 1988, bude ladit formu i důležitou psychickou pohodu. "Udělám všechno, abych přivezla medaili. Ať už bude jakákoliv, byl by to pro mě ohromný úspěch. Byla bych strašně moc spokojená," prohlásila Záhrobská, držitelka kompletní sady medailí ze slalomových závodů na mistrovství světa. Na minulé olympiádě v Turíně skončila ve své nejsilnější disciplíně třináctá.

Fotbalový obránce Ondřej Čelůstka odchází ze Slavie na hostování do konce sezony do Palerma. Italský klub může využít následnou opci na přestup a podepsat s dvacetiletým hráčem smlouvu na čtyři roky. ČTK to řekli fotbalistův manažer Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest a mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Nejlepší česká golfistka Klára Spilková vstoupila do sezony šestým místem na mistrovství Portugalska v Algarve. Z vítězství se radovala Španělka Anna Arreseová, která čtyřkolový turnaj zakončila výsledkem pět ran pod par. Spilková zahrála o deset úderů více. Po prvním dnu, kdy špatně patovala, byla Spilková až na 35. místě. Druhý den se zlepšila o dvě rány a ve třetím kole předvedla nejlepší výsledek, když zahrála tři rány pod par, což znamenalo posun na šestou pozici. Tu česká jednička uhájila i v závěrečném dnu.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy sněhové přeháňky. Teploty minus 4 až 0 stupňů Celsia.