Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Počasí komplikovalo dopravu, napadlo až osm centimetrů sněhu

Sněžení zkomplikovalo silniční i železniční dopravu v Česku. Podle meteorologů napadlo až pět centimetrů sněhu, v Krušných, Jizerských horách a v Krkonoších místy přibylo až kolem osmi centimetrů sněhu. Silný vítr vytvářel jazyky a závěje. Na zasněžených silnicích Vysočiny vázly kamiony i autobusy. Devět nehod se stalo na dálnici D1. Po srážce kamionů na 107. kilometru do Brna byla dálnice asi hodinu zcela neprůjezdná. V Heralticích zapadl autobus s 12 lidmi do závěje a nebezpečně se naklonil, vyprošťovali ho hasiči.

Sníh komplikoval dopravu i ve středních Čechách, kvůli silnému větru se tvořily sněhové jazyky a závěje. Společnost Ropid organizující v Praze a okolí hromadnou dopravu oznámila, že kvůli větru a tvořícím se sněhovým jazykům a závějím nabírají mnohé příměstské linky zpoždění nebo vůbec nejezdí. Závěje a sněhové jazyky byly i na cestách v Krušných horách, na Tepelsku a Toužimsku. Řada řidičů ráno své kamiony raději odstavila na benzinových pumpách a vyčkávala, až silničáři komunikace zprůjezdní. Také na Liberecku uvízly kamiony ve stoupáních.

Prezident EU se představí v ČR, přijme ho i euroskeptik Klaus

Do České republiky se v pátek přijede představit prezident Evropské unie Herman van Rompuy. Kromě jednání s premiérem Janem Fischerem ho čeká i setkání s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě. Klaus přitom patřil mezi nejzatvrzelejší odpůrce lisabonské smlouvy, která post stálého předsedy Evropské rady vytvořila. Podle tiskového odboru premiéra by politici měli hovořit hlavně o ekonomice, postupu EU v ochraně klimatu a situaci na Haiti.

Češi v Afghánistánu předali policii i zemědělcům další objekty

Mezinárodní jednotky v Afghánistánu začnou předávat afghánské armádě odpovědnost za bezpečnost některých provincií koncem letošního roku a celé území země by mělo být pod kontrolou kábulské vlády během pěti let. Vyplývá to ze závěrů mezinárodní konference v Londýně, která se snažila najít strategii pro eskalující afghánský konflikt. Mezinárodní společenství zároveň ustaví fond na podporu reintegrace afghánských povstalců. V kuloárech se hovoří o asi půl miliardě dolarů.

Český provinční rekonstrukční tým (PRT), který působí ve východoafghánské provincii Lógar, v uplynulých dnech předal místní policii další zařízení pro výcvik bezpečnostních sil a dokončil stavbu nového sběrného centra na mléko. Nově vybudovaná sběrná centra na mléko pomohou rodinám osmi stovek farmářů. Češi tak pokračují v pomoci Afghánistánu, která je jedním z hlavních témat mezinárodní konference v Londýně.

Ministerstvo financí čeká lepší vývoj ekonomiky, příjmy z daní se ale nezvýší

Ekonomika letos poroste podle nové prognózy ministerstva financí o 1,3 procenta. Příští rok by měl být růst 2,6 procenta. MF tak zlepšilo letošní výhled ekonomiky z původních 0,3 procenta. Úřad ale neočekává vyšší příjmy z daní, řekl ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Loni ekonomika klesla o čtyři procenta.

Jan Fischer: Vláda chce snížit deficit pod 3 procenta HDP do roku 2014

Vláda chce snížit deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta hrubého domácího produktu nejpozději do roku 2014. Premiér Jan Fischer to řekl po jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Tato hranice je nutná pro přijetí eura. Podle Topolánka má vláda v tomto záměru absolutní podporu ODS.

Přestože sociální demokraté ve sněmovně nerespektují názor vlády na návrhy, které znamenají výdaje ze státní pokladny, premiér Jan Fischer s nimi chce dál jednat. ČSSD a komunistům se daří prosazovat sporné návrhy, které se nelíbí vládě ani občanským demokratům. V nynější situaci je podle Topolánka dobrý každý den, kdy sněmovna o ničem nerozhodne. ODS se ve čtvrtek stejně jako ve středu při jednání o programu nepodařilo vyřadit z pořadu nynější sněmovní schůze další návrhy ČSSD, KSČM a lidovců.

ČSSD slíbila, že pokud vyhraje volby, nezvýší se schodek rozpočtu

Sociální demokracie nehodlá, pokud v květnu vyhraje parlamentní volby, dopustit zvyšování schváleného schodku státního rozpočtu na úrovni 163 miliard korun. Novinářům to řekli předseda strany Jiří Paroubek a ekonomický expert a šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. Schodku pod tři procenta hrubého domácího produktu chce sociální demokracie dosáhnout v roce 2013 a v letech 2015 či 2016 dovést zemi do eurozóny. Podmínkou udržení schodku je podle Paroubka potvrzení prognózy růstu HDP, kterou má k dispozici ministerstvo financí. Socialisté se na tiskové konferenci ohradili proti obviněním, že se chovají neodpovědně a hodlají rozhazovat státní finance.

Ministr Janota chce jednat s šéfy bank o stížnosti firem, že málo půjčují

Ministr financí Eduard Janota se chce sejít se šéfy největších bank v ČR a jednat s nimi o stížnosti zaměstnavatelů a odborů, že jsou banky málo ochotné jim půjčovat. Dodal, že chce také přesvědčovat velké domácí firmy, aby investovaly v tuzemsku. Je si přitom vědom toho, že stát má při jednání s bankami malý manévrovací prostor. Velké tuzemské banky jsou soukromé a napojené na velké zahraniční bankovní domy. S bankéři se nicméně chce setkat.

Železničáři pohrozili stávkou kvůli zdanění režijních jízdenek

Sedm železničních odborových svazů pohrozilo vyhlášením generální stávky kvůli zdanění zaměstnaneckých výhod, především režijních jízdenek. Informaci přinesl server Tn.cz. Podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejši může protest odvrátit novelizace příslušného zákona ještě během této schůze sněmovny. Termín případné stávky určí odbory v pátek 5. února.

Podle nové úpravy musejí dráhy platit DPH z takzvané ceny obvyklé u režijních jízdenek. Jak ale uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, samy dráhy nevědí, z jaké částky mají DPH platit. Železničáři platí ročně poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22.000 korun, což je cena roční síťové jízdenky. "Bojíme se, že vysoké zdanění povede ke zvýšení ceny a následně k tlaku na zrušení tohoto benefitu, který nám jako jediný zůstal," řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

Sněmovna vyzvala vládu, aby se zabývala smogem na severu Moravy

Poslanecká sněmovna vyzvala ministra životního prostředí Jana Dusíka, aby ve spolupráci s Moravskoslezským krajem začal urychleně řešit nepříznivou smogovou situaci. Poslanci současně požádali vládu, aby je na příští schůzi informovala o způsobech řešení nepříznivého stavu životního prostředí na severu Moravy. Premiér Jan Fischer poslancům přislíbil, že vláda se bude situací zabývat.

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se oproti předchozím dnům díky změně počasí výrazně zlepšily. Hodnoty polétavého prachu však stále zůstávají mírně nadlimitní a překračují limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Některé firmy v regionu už kvůli smogové situaci omezily výrobu, zjistila v anketě ČTK. "Společnost ArcelorMittal Ostrava reagovala bezprostředně poté, co se v důsledku mrazivého a inverzního počasí situace v kraji zhoršila," uvedla mluvčí společnosti Věra Breiová. Také Třinecké železárny přijaly kvůli smogové situaci opatření.

Česko loni udělilo azyl 75 cizincům; bylo to nejméně od roku 1995

Česko loni udělilo azyl 75 cizincům, méně úspěšných žadatelů bylo naposledy v roce 1995. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytl odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Od roku 1990 do konce roku 2009 žádalo české úřady o azyl celkem 89.162 migrantů; úspěšných bylo 3508 z nich. Nejvíce loňských úspěšných žadatelů o azyl v ČR přišlo z Barmy, bylo jich celkem 21. Azyl dále obdrželo například devět Ukrajinců, osm Vietnamců a po sedmi občanech Afghánistánu a Kazachstánu či tři lidé z Kosova.

Prezident Klaus vyslechne údaje o prasečí chřipce na jednání Bezpečnostní rady státu

Prezident Václav Klaus si v pátek ve Strakově akademii vyslechne informace o prasečí chřipce v Česku, zúčastní se tam mimořádného jednání Bezpečnostní rady státu. Klaus již ve středu kritizoval nedávné rozhodnutí náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka o povinném očkování vybraných 16.000 vojáků a občanských zaměstnanců armády proti prasečí chřipce. Pokud by některý z vojáků neuposlechl, čekal by jej kázeňský trest. Po jeho intervenci obrana nařízení slíbila přehodnotit.

Ve čtvrtek Klaus požádal hlavního hygienika Michaela Víta, aby mu sdělil, zda je v Česku v současné době pandemie prasečí chřipky. Vít podle svých slov Klausovi vysvětlil, že v některých krajích vzrůstá počet nakažených chřipkou až o 12 procent. "Přesně to odpovídá pandemickému kmenu, kdy jsou postiženy mladší generace," řekl Vít ČTK. Na Klausovy výtky, že vojáci se stávají "pokusnými králíky", namítl, že vakcína proti prasečí chřipce je "efektivní a bezpečná".

ČLK: Mladí lékaři nevidí v ČR perspektivu, jdou do zahraničí

Mladí lékaři podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka nevidí pro sebe v Česku perspektivu. Odcházejí po fakultě do ciziny a do českého zdravotnictví ani nenastoupí. Loni ze 780 absolventů odešlo 60. Podle Kubka jim vadí "otrocké" podmínky, za nichž jim stát přispívá na přípravu k atestaci. Kubek novinářům řekl, že stát by měl přidat na specializační vzdělání lékařů peníze a jeho organizaci by měl předat komoře. Návrh už poslal ministerstvu.

Práci v Německu si už vyjednává například Karel Brabec, který se chce specializovat na neurologii. Novinářům řekl, že v Sasku dostane čistého 2200 eur měsíčně (téměř 58.000 korun) a přitom se také může připravit na atestaci. V Česku má při přípravě na atestaci jako rezident 2600 korun měsíčně, dostal totiž jen pětinový úvazek, v nemocnici ale musí být 8,5 hodiny denně. Díky školskému stipendiu mu stoupá příjem měsíčně na 10.000 korun. Až atestaci složí, dostane nástupní plat 20.000 korun hrubého. Problém vidí Brabec také v tom, že jeho specializace není v deseti základních "kmenech", kterými musejí projít všichni lékaři v prvních dvou letech specializačního vzdělávání. Bude na interně a nebude mít potřebnou praxi v oboru, až nastoupí na neurologii.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Vlastimila Sršně chce předat vzdělávání univerzitám, ČLK k němu nemá zázemí ani zkušenosti. Řeší prý už praktické kroky k tomu, aby letošní absolventi byli zařazeni do nového systému. Akademická obec to podle člena vědecké rady profesora Pavla Pafka vítá. Pafko ČTK řekl, že pro něj je hlavně důležité, aby už vzdělávání neorganizoval stát.

Praha dá na pomoc Haiti asi 32 milionů korun, víc než vláda

Hlavní město věnuje na pomoc obětem zemětřesení na Haiti zhruba 32 milionů korun. Rozhodlo o tom ve čtvrtek pražské zastupitelstvo. Česká vláda poskytla 20 milionů, humanitární organizace vybraly od občanů více než 50 milionů. Původně Praha uvažovala o částce o 20 milionů nižší. Část peněz metropole rozdělí mezi tři humanitární organizace - Člověk v tísni, ADRA a Charita Česká republika. O využití 20,1 milionu korun budou zástupci města teprve jednat s dalšími organizacemi, které v postižených oblastech Haiti působí. Primátor Pavel Bém (ODS) uvedl, že město osloví mimo jiné Český červený kříž a libereckou organizaci Hand for help, která chce na Haiti vypravit mobilní nemocnici.

Češi v Kanadě bojují peticí za záchranu konzulátu v Montrealu

Proti uzavření generálního konzulátu v kanadském Montrealu protestovalo České a Slovenské sdružení v Kanadě a další montrealské krajanské organizace v otevřeném dopise české vládě a v petici na internetu. Konzulát má být vzhledem ke škrtům v rozpočtech souvisejících s hospodářskou krizí uzavřen letos k 31. březnu. "Považujeme toto vládní usnesení za ukvapené a nezodpovědné, škodící jak dobré pověsti ČR, tak turistickému ruchu a rozvoji obchodních vztahů mezi oběma zeměmi," píše se v petici. Krajané argumentují důležitým geopolitickým postavením Montrealu, který je druhým největším městem Kanady a centrem její frankofonní populace. Podle krajanských organizací tam navíc žije mnoho občanů českého původu, které často využívaly služeb místního českého zastupitelského úřadu.

V Peru je ještě na 1000 uvízlých turistů, dva Češi už evakuováni

V oblasti incké pevnosti Machu Picchu v Peru zůstává ještě kolem 1000 turistů, kterých tu před několika dny uvízl zhruba dvojnásobek kvůli sesuvům půdy. Podle dostupných informací mezi těmi, které lijáky a uvolněná zemina odřízly od světa, byli i nejméně dva Češi a jedna Češka. Dva čeští muži již byli ve středu evakuováni vrtulníkem, stejně jako stovky dalších lidí. Evakuaci zbývajících postižených ale komplikuje deštivé počasí. V oblasti Machu Picchu uvízlo v neděli 36 Slováků, dva Češi a jedna Češka, kteří cestovali se slovenskou cestovní kanceláří CK BUBO.

Tvrzení cestovní kanceláře ČTK potvrdila česká velvyslankyně v Limě Věra Zemanová. Vyjádřila přesvědčení, že žádný další český občan mezi uvízlými turisty není. Nebyla však s to sdělit, zda Čech, který se začátkem týdne ohlásil u peruánských úřadů jako jeden z postižených, byl jedním ze tří českých účastníků slovenského zájezdu. Místní úřady nám tohoto Čecha neupřesnili, vysvětlila. O Čechovi informovalo ČTK české ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo vnitra se zabývá činností Dělnické mládeže

Ministerstvo vnitra se začalo zabývat činností občanského sdružení Dělnická mládež (DM), které je spojeno s krajně pravicovou Dělnickou stranou (DS). Úřad sdružení vyzval, aby se vyjádřilo ke svým aktivitám. Některé z nich směřují na podporu činnosti DS, a proto bude ministerstvo zkoumat, zda sdružení neporušuje zákon, uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Ministerstvo v minulosti vypracovalo návrh na rozpuštění DS, v současnosti o něm rozhoduje Nejvyšší správní soud. "Předsednictvo DM považuje nejnovější aktivitu ministerstva vnitra za další z mnoha důkazů pokračující hysterie vládnoucího mafiánského režimu z rostoucí popularity Dělnické strany," sdělil ČTK v prohlášení předseda DM Martin Zbela, který je zároveň členem předsednictva DS.

Lidé z Kmětiněvsi vyzývají k debatě o změně trestního zákona

Obyvatelé Kmetiněvsi předali poslancům výzvu ke změně zákona, podle níž by nezletilí pachatelé trestných činů nebyli v 18 letech bezúhonní, jak je tomu dosud. V obci v roce 2004 vraždil třináctiletý chlapec, který nyní opustil výchovný ústav. U obyvatel obce to vyvolalo obavy. Stejnou výzvu obdržela ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Po schůzce se starostou obce prohlásila, že stojí za to otevřít debatu o hranici trestní odpovědnosti. Poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) po převzetí výzvy prohlásila, že je spíše skeptická. "Zde se střetávají oprávněné zájmy občanů, kteří chtějí klid a bezpečí, se zájmem mladého člověka, který by měl dostat šanci, aby ukázal, že se bude léčit a že to byl exces, který se už v jeho životě opakovat nebude," uvedla poslankyně.

ÚOOÚ: Obce masově porušují zákon o ochraně osobních údajů

Obce masově porušují zákon o ochraně osobních údajů tím, že zveřejňují na internetu záznam z jednání zastupitelstva s daty konkrétních lidí. Upozornil na to předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec. Problém se podle něj týká především malých obcí. "Mají pocit, že tím dodržují zákon o informování občanů, jenže tím překračují rámec," řekl Igor Němec.

Hamé převezme výrobu a distribuci výrobků společnosti Seliko

Největší tuzemská konzervárna Hamé převezme od 1. února výrobu a distribuci výrobků konkurenční společnosti Seliko trading. Hamé bude dodávat výrobky Seliko na český, slovenský a maďarský trh. Podle serveru iHNed.cz půjde o jednu z největších změn v českém potravinářství. Hamé významně posílí své pozice jak v segmentu trvanlivých potravin, tak v segmentu chlazených potravin i oblasti rychlého občerstvení. Hamé zaměstnává přibližně 2900 pracovníků. Své zboží exportuje do téměř 40 zemí světa.

Digitální výuka by mohla být ve všech školách, tři ji už testují

Digitální výuka a notebook pro každého žáka by mohly být v budoucnu v českých školách běžné. Tři školy tento nový model zatím testují. Jednu třídu šesťáků z Prahy, České Kamenice a Českých Budějovic vybavili v září sponzoři interaktivními tabulemi, učebnicemi a malými přenosnými počítači. Po čtyři roky se bude pod dohledem odborníků testovat, jestli je nová výuka efektivnější a zábavnější než klasické vyučování.

Při hodině fyziky třeba učitel dětem na interaktivní tabuli ukázal model krychle a kvádru, aby se na nich učily počítat objem a obsah. Žáci si pak mohou na svých noteboocích kliknout na jeden z příkladů a vypočítat jej. Pedagog přitom na svém počítači vidí, kdo došel ke správnému výsledku a kdo stále počítá. "Naši žáci udělali za tři měsíce práce s interaktivní formou vyučování viditelný pokrok, a to především v tom, jakým způsobem technologie používají. Děti přestávají vnímat počítač jen jako herní konzoli a učí se ho využívat jako pracovní nástroj," pochvaluje si ředitel kunratické ZŠ Vít Beran.

Ministr Kocáb vládě navrhne umožnit registrovaným partnerům osvojení dětí

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb zřejmě předloží vládě návrh, jehož přijetí by homosexuálům žijícím v registrovaném partnerství umožnilo individuálně osvojovat děti. Již loni v červnu ho k tomu vyzvala vládní rada pro lidská práva, podle níž je příslušná pasáž platného zákona o registrovaném partnerství v rozporu s ústavou. Změna by však registrovaným párům nedávala právo na společné osvojení dětí. Pokud by ministři návrh úpravy odsouhlasili, týkala by se případná změna kromě zákona o registrovaném partnerství i zákona o rodině a některých dalších předpisů; novely by mělo vypracovat ministerstvo spravedlnosti.

Podle rady pro lidská práva je zákon o registrovaném partnerství v rozporu s ústavou kvůli ustanovení, které zakazuje každému z partnerů individuálně osvojit dítě. Rada vycházela z analýzy vypracované společností Gender Studies a odborníky z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podle analýzy by měli mít právo na osvojení dítěte všichni občané Česka; ustanovení je podle nich také v rozporu s právem EU.

Průzkum: Platební karty nepoužívá 13 procent Čechů

Žádnou platební kartu nevyužívá 13 procent Čechů. Používání karet ale stále roste, protože před třemi roky nevyužívalo žádnou platební kartu 28 procent lidí. Vyplývá to z průzkum, o němž na tiskové konferenci informoval manažer pro produktovou strategii GE Money Bank Radek Hubený. Dvě a více karet aktivně podle průzkumu používá zhruba desetina populace. Češi využívají platební kartu stále častěji vedle výběru hotovosti z bankomatu k platbách v obchodech.

Kardinál Vlk navštíví rodný dům Jana Husa

Kardinál Miloslav Vlk navštíví v pátek rodný dům Jana Husa. V Husinci u Prachatic se zúčastní prezentace návrhu kulturního a vzdělávacího centra českého reformátora. Oznámilo to pražské arcibiskupství. Vlk ustavil počátkem 90. let komisi, která zkoumala vliv díla a osobnosti Jana Husa. Přispěl k tomu, že papež Jan Pavel II. v roce 1999 vyjádřil lítost nad Husovou smrtí a přiznal mu místo mezi reformátory církve. Památník Mistra Jana Husa je nyní ve špatném technickém stavu, současná expozice pochází z dob totality a uchovává spíše komunistické pojetí, píše se na stránkách pražského arcibiskupství. Expozice pochází z roku 1975, byla upravena v roce 1991.

Inspektoři UNESCO jednají s Národním památkovým ústavem a Klubem Za starou Prahu

Inspektoři UNESCO, kteří přijeli do Prahy kontrolovat dopady několika staveb na pražskou památkovou rezervaci, jednají se zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ), Klubu Za starou Prahu a českou pobočkou Mezinárodní rady památek a sídel. Odborníci UNESCO do Prahy přijeli zejména kvůli tomu, aby ověřili, jak památkovou rezervaci hlavního města ovlivní stavba tunelu Blanka. Kromě toho je prý zajímá i plánovaná stavba tunelů pod Národním muzeem, takzvaná muzejní míle.

Už ve středu se inspektoři také ptali zástupců Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), neziskové organizace Arnika a jiných občanských sdružení na výškové budovy na Pankráci, Karlův most, na pražskou památkovou rezervaci obecně a na plánovanou stavbu ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Panská, Jindřišská a Na Příkopech.

Pražský Ples v Opeře nabídne exkluzivní hosty, hudbu i charitu

Letošní ples ve Státní opeře Praha, který se koná 6. února, nabídne exkluzivní hosty, hudbu i charitu. Hlavní hvězdou večera bude francouzská herečka Michele Mercierová známá z filmů o Angelice. Výtěžek připravené soutěže podpoří Český červený kříž. Na plese se objeví také modelky Andrea Verešová a Pavlína Němcová, módní návrhář Osmany Laffita i osobnosti českého a slovenského filmu - režiséři Filip Renč a Juraj Jakubisko. Speciálním hostem bude starosta Vídně Michael Häupl.

Projekt Čtrnáct klenotů v srdci Evropy podpoří české řemeslo

Podpořit českou řemeslnou výrobu má nový projekt Čtrnáct klenotů v srdci Evropy, který představil pražský magistrát. Studenti středních škol a učilišť se zaměřením na oděvnictví připraví originální modely, které budou reprezentovat jejich kraj. Obléknou je účastnice soutěže krásy Česká Miss 20. března. Podle zástupce agentury CzechTourism Pavla Klicpery je záměrem akce upozornit obyvatele České republiky na zajímavosti, které jednotlivé kraje představují. Dívky, které modely představí, si v rezidenci pražského primátora vylosovaly kraje, jejichž model obléknou.

Ze sportu:

Rekordní česká olympijská výprava ve Vancouveru bude mít nakonec 93 sportovců. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek ve čtvrtek schválil dodatečnou nominaci pěti lyžařů, které Česko doplnilo do týmu na základě rozšíření kvót od mezinárodní federace FIS. V doprovodu bude nově 95 osob, takže český olympijský tým čítá celkem 188 lidí. Šanci dostane i akrobatická skokanka Martina Konopová. Třiadvacetiletá lyžařka splnila olympijská kritéria desátým místem na Světovém poháru v Mont Gabrielu v lednu 2009, ale naposledy závodila loni v únoru. Po neshodách s rakouským trenérem Christijanem Rijavce byla podmínečně vyřazena z národního týmu a do listopadu skákala jen do vody.

Hokejový brankář Dominik Hašek má v pátek 45. narozeniny, žádná velká oslava jej ale nečeká. Podle dvojnásobného vítěze Stanleyova poháru, který se loni v létě vrátil k aktivní kariéře, na to není v sezoně čas. Místo večírku absolvuje hrdina olympijských her v Naganu v pátek s Pardubicemi zápas proti Plzni.

Po víkendovém mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře skončí u české reprezentace trenér Petr Klouček, který národní tým vedl třináct let. "Je to definitivní rozhodnutí. Nic na tom nezmění ani třeba sebevětší úspěchy před domácím diváky," řekl ČTK třiapadesátiletý Klouček. Rozhodl se již před začátkem sezony. V roli reprezentačního kouče se radoval ze zisku dvaceti medailí a věří, že toto číslo bude po víkendu ještě vyšší.

Čeští házenkáři na závěr svého vystoupení na mistrovství Evropy remizovali v Innsbrucku 26:26 s Německem a ve čtvrtfinálové skupině skončí nejhůře pátí.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky, hlavně na horách. Teploty vystoupí maximálně na -3 až +1 stupeň Celsia, na horách bude kolem 4 pod nulou.