Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Husté sněžení komplikuje dopravu v celé ČR, sníh si vyžádal jednu oběť

Husté sněžení od komplikuje život především na silnicích a na železnici v celé zemi. Dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou uzavřely několik hodin nehody. Ve Zlíně kvůli přívalům sněhu vyhlásili kalamitní stav. Ministerstvo dopravy zakázalo kamionům na tři hodiny vjezd do republiky přes hraniční přechody Rozvadov a Břeclav. Nebezpečí vzniku sněhových jazyků a závějí potrvá do neděle, má napadnout až 60 centimetrů sněhu. Přívaly sněhu zasypou celou střední Evropu.

Ve Zlíně vytrvale sněží, velmi naléhavá situace donutila město vyhlásit kalamitu. Cílem je zabezpečit prostupnost hlavních komunikací, přístup pro integrovaný záchranný systém a MHD, řekl náměstek primátorky Miroslav Šenkýř. V některých místech regionu napadlo téměř 30 centimetrů sněhu. Kritická je situace na silnicích v Moravskoslezském kraji. Nejméně tři nehody zcela zablokovaly provoz na dálnice D1 kolem 320. kilometru na Novojičínsku. Také na celém území kraje Vysočina sněží. V Třešti na Jihlavsku zemřel při odklízení sněhu starší muž. Podle záchranářů muž trpěl srdeční slabostí, měl několikanásobný bypass. Sněhová kalamita komplikuje i provoz na železnici. Kvůli sněhu nabírají vlaky zpoždění na několika železničních tratích, zejména v okolí Přerova. Nejvíce se železničáři obávají mokrého sněhu, který se dá z tratí odklidit jen těžko. "Strašákem" jsou také zamrzlé výhybky a větve či stromy popadané na troleje.

Sněhová nadílka nepředstavuje žádný extrém. Podle statistik meteorologů spadne v Česku až třikát během jedné zimy nad 50 centimetrů nového sněhu během 24 hodin. Rekord v množství čerstvého sněhu drží Deštné v Orlických horách, kde napadlo během 5. března roku 1970 přesně tři čtvrtě metru nového sněhu.

Ministerstvo: Povinnost odvádět pojistné nikdy nezmizela

Povinnost plátců sociálního pojistného odvádět tyto platby podle názoru ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nikdy nezmizela. Na tiskové konferenci to prohlásil ministr Petr Šimerka. Reagoval tak na požadavky některých firem a samospráv na vrácení pojistného za první pololetí roku 2007. Organizace žádají vrácení kvůli chybě v zákoně, z něhož vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojistné počítá.

Podle ministra podalo k 6. lednu žádost o vrácení pojistného přes 4600 subjektů. Celková částka, kterou chtějí po státu, dosahuje 12,5 miliardy korun. Pokud by se rozhodla žádat vrácení peněz většina firem, mohlo by podle médií Česko přijít až o 100 miliard korun. Šimerka ale odmítl výklad, že by povinnost odvádět pojistné nebyla v prvním pololetí roku 2007 stanovena.

Vlnu žádostí o vrácení zaplaceného sociálního pojištění vyvolalo rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ve sporu o pojistné mezi státem a firmou Ježek software, která si chyby v zákoně všimla a odmítla pojistné platit, rozhodl soud ve prospěch firmy. Stát ale podal kasační stížnost a rozhodnutí bude muset přezkoumat Nejvyšší správní soud. Prohlásil také, že spor s firmou Ježek software je jedinečný, protože tato společnost jako jediná odmítla sociální pojištění platit. Ostatní firmy ho zaplatily a nyní se domáhají vrácení peněz.

Zelení nepodpoří návrhy zvyšující schodek

Strana zelených nepodpoří na lednové schůzi sněmovny návrhy zvyšující rozpočtový deficit, řekl předseda zelených Ondřej Liška premiérovi Janu Fischerovi. Zda vrátit mateřskou na její loňskou výši, by podle názoru SZ měl ještě posoudit ministr financí Eduard Janota. Zelení však v této věci nebudou jednat v rozporu s postojem vlády.

Rozhovorem s Liškou, jehož strana disponuje ve dvousetčlenné sněmovně čtyřmi hlasy, pokračoval premiér Fischer v sérii schůzek, jimiž zjišťuje postoje stran před lednovou schůzí sněmovny. Na ní budou projednávány návrhy levicových stran na takzvaný 13. důchod, zrušení poplatků ve zdravotnictví, opětovné proplácení prvních tří dnů nemocenské a právě navýšení pomoci v mateřství na úroveň loňského roku. Tento návrh prosazuje také KDU-ČSL, s jejímž předsedou Cyrilem Svobodou jednal premiér ve čtvrtek. Lidovci navrhují získat potřebné peníze zdaněním hazardních her. Celkově by tato opatření prohloubila letošní už tak velký deficit o dalších přibližně 15 miliard korun. Úřednická vláda s takovým postupem nesouhlasí.

Vojáci afghánské mise dostali v Pardubicích vyznamenání

Na Pernštýnském náměstí v Pardubicích se uskutečnil slavnostní nástup druhého kontingentu Armády ČR v silách ISAF, který se vrátil z mise v Afghánistánu. V této zemi působil na základně mnohonárodnostních sil v blízkosti mezinárodního letiště v Kábulu. Během více než půlroční mise nikdo nezemřel ani nebyl zraněn. Šest vojáků převzalo čestné odznaky Armády ČR za zásluhy, všech 60 pak dostalo medaili ministra obrany za službu v zahraničí. V Afghánistánu sloužili od počátku června do poloviny prosince loňského roku. Česká armáda se mnohonárodnostních operací v Afghánistánu účastní od dubna 2002. V letošním roce tam bude působit až 535 osob.

Propuštění vojáci žalují ministerstvo obrany

Někteří vojáci, kteří museli ke konci loňského roku odejít z armády, žalují ministerstvo obrany. Vadí jim odůvodnění, že byli propuštěni z důvodu organizačních změn. Podle nich nelze prosté snižování počtu zaměstnanců označit za organizační změnu. Proto žádají soud o zrušení nařízení, kvůli kterým museli vojsko opustit. Považují je za nezákonná. ČTK o tom informoval zmocněnec jednoho z vojáků Miroslav Pechát. Ministerstvo obrany žaloby dosud neobdrželo.

Armádu ke konci roku opustilo 1350 vojáků z povolání a 1381 občanských zaměstnanců. Zrušeno bylo také 1728 neobsazených tabulkových míst. Hlavním důvodem byly nutné úspory s ohledem na o deset miliard nižší rozpočet pro letošní rok než bylo původně plánováno. "Nelze propustit vojáky z důvodu organizačních změn, když k žádným změnám nedošlo. Jedná se o pouhé škrtání tabulkových míst bez sebemenší změny organizační struktury," řekl ČTK Pechát.

Nejvyšší správní soud začne v pondělí projednávat návrh na zrušení Dělnické strany

Nejvyšší správní soud (NSS) začne od pondělí projednávat návrh vlády na rozpuštění krajně radikální Dělnické strany (DS). Půjde o jedno z nejsledovanějších rozhodnutí soudu. Jednání mohou provázet i výtržnosti, v akci proto budou stovky policistů. V pohotovosti budou také členové speciálních jednotek, řekl ČTK mluvčí policie Bohumil Malášek. Soud bude o zrušení DS jednat podruhé. Poprvé vláda s návrhem neuspěla. Zastupovat ji bude právník Tomáš Sokol. Stranu chce obhajovat její předseda Tomáš Vandas.

Úřad pro ochranu osobních údajů by zřejmě nemohl mít námitky vůči skenerům na letištích

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) by nemohl mít námitky vůči případnému zavedení tělesných skenerů na českých letištích. Jejich používání totiž podle mluvčí úřadu Hany Štěpánkové primárně není zpracováváním osobních údajů, ale snímáním biometrických údajů, které však nejsou dále zpracovávány v režimu podle zákona o ochraně soukromí. Působnosti úřadu by se tato problematika týkala jen za situace, kdy by byla pořizována databáze informací získávaných prostřednictvím skenerů, uvedla mluvčí na dotaz ČTK.

Debata o využívání tělesných skenerů nabyla na intenzitě v EU kvůli nedávnému zmařenému pokusu o teroristický útok při letu mezi Amsterodamem a Detroitem, kdy jeden z cestujících pronesl pod šaty na palubu letounu nebezpečné látky. Ze zemí EU se pro používání skenerů zatím rozhodly jen Francie, Nizozemsko, Británie a Itálie. Z jiných evropských zemí zaznívají hlasy, že dosavadní bezpečnostní pravidla stačí a že jsou jiné technické možnosti odhalování výbušnin.

Řízení do 0,24 promile by nemělo být podle ČSSD přestupkem

Řízení pod vlivem alkoholu by do 0,24 promile nemělo být podle ČSSD přestupkem. Sociální demokraté žádají policejního prezidenta, aby v tomto smyslu vydal metodický pokyn, kterým by se pak řídili policisté. ODS návrh jednoznačně odmítla, podle ní by při rozhodnutí o tak zásadní změně neměl zůstat mimo hru parlament. Šéf dopravní policie Leoš Tržil v rozhovoru s ČTK prohlásil, že nízkou hladinu alkoholu v krvi řidičů tolerovat nechce.

Řidič, který nadýchá do 0,24 promile, údajně stejně nemůže být podle ČSSD kvůli odchylkám v měření potrestán. "Jde jen o to, aby se zjednodušil systém, který v praxi stejně funguje, protože odchylky měření jsou takové, že neumožňují potrestat někoho, kdo bude přistižen a bude mu naměřeno 0,15 promile. Stejně takový člověk odejde bez trestu, jen to vyžaduje další finanční náklady policie, její čas a výsledek bude v zásadě stejný, jako kdyby tento metodický pokyn byl," uvedl bezpečnostní expert sociální demokracie Jeroným Tejc. Doplnil, že nechá na posouzení odborníků, jaká přesně by měla být hranice pro přestupek, zda 0,15 či 0,24 promile.

Občanští demokraté s návrhem nesouhlasí. "Vystavení 'generálního pardonu' policejním prezidentem by nevedlo k ničemu jinému než ke snížení obav z požití alkoholu před jízdou, a tedy k razantnímu nárůstu počtu řidičů pod vlivem alkoholu," sdělil v tiskové zprávě místopředseda ODS Petr Bendl. Připustil, že v určitých případech je možné naměřit řidiči alkohol v krvi, aniž před jízdou požil alkohol. "Tyto případy je však nutné řešit ze strany Policie ČR rozumným přístupem, zejména v návaznosti na technické vlastnosti měřicích přístrojů, ale rozhodně ne všeobecnou předběžnou tolerancí," uvedl v tiskové zprávě.

ČSSD navrhuje, aby příprava pytláctví byla opět trestným činem

Sociální demokraté uvažují o tom, že by se příprava pytláctví stala podle trestního zákoníku opět trestným činem. Stejně tak navrhují, aby se hranice škody mezi trestným činem a přestupkem snížila ze současných 5000 korun na 2000 korun. Na tiskové konferenci to prohlásil poslanec ČSSD a místopředseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal. Nový trestní zákoník platí od letošního ledna. "V současné době není jasně specifikováno, jak se má oceňovat tato zvěř," zdůraznil. Proto chce podat podnět ministerstvům zemědělství a životního prostředí, aby připravila příslušnou směrnici, která by určovala hodnotu zvěře.

MfD: Voják, který nosil symboly SS, má kontrakt v Afghánistánu

Bývalý velitel roty brigády rychlého nasazení Jan Čermák, který byl propuštěn z armády kvůli tomu, že při misi v Afghánistánu nosil na přilbě symboly nacistických jednotek SS, získal lukrativní práci. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) se Čermák znovu vrací do Afghánistánu a jeho plat bude mnohonásobně vyšší, než jaký pobíral v hodnosti nadporučíka. Jeden z Čermákových přátel deníku řekl, že údajně podepsal velmi výhodný kontrakt se západní bezpečnostní agenturou. Čermák přes svého advokáta Ondřeje Moravce ale listu vzkázal, že se do Afghánistánu nechystá.

Státní dluh ČR loni stoupl na 1,178 bilionu korun

Státní dluh České republiky se v loňském roce zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 korun. Předloni stát zvýšil dluh o 107 miliard Kč. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Kardinál Vlk se loučil se šéfem Senátu, čas jmenování svého nástupce nezná

Kardinál Miloslav Vlk podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky nezná termín svého vystřídání v úřadu pražského arcibiskupa, ponechává to na Vatikánu. Sobotka to řekl ČTK po setkání s Vlkem u příležitosti ukončení jeho působení v čele české římskokatolické církve. Vlk se kvůli dotazům na toto téma nyní setkat s novináři nechtěl. Sobotka s Vlkem debatovali i o situaci kolem vlastnictví svatovítské katedrály nebo nepřijetí zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. "Jeho to mrzelo a mne osobně také, protože jsme mohli mít tuhle kapitolu v podstatě uzavřenou," podotkl Sobotka.

ČSSD zaplatila na Ústecku inzeráty proti Miloši Zemanovi

Sociální demokracie v médiích v Ústeckém kraji zaplatila inzerát, který napadá kandidaturu expremiéra a bývalého šéfa ČSSD Miloše Zemana jako krajského lídra Strany práv občanů (SPO) v tomto regionu. Krajský předseda sociální demokracie Petr Benda ČTK potvrdil, že nepodepsaný inzerát, který se objevil například v krajské příloze Mladé fronty Dnes, pochází z dílny ČSSD. Zemana inzerát obviňuje například z podpory bývalé vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) a tvrdí, že za ním stojí řada takzvaných přeběhlíků. Zemanovi pokládá i několik otázek, například zda je pravda, že činnost jeho strany pomáhá zajišťovat Marek Dalík, přítel Topolánka. Sociální demokraté se Zemana také ptají, zda kromě "neuhasitelné touhy po pomstě" má ke kandidatuře nějaký jiný důvod.

Mluvčí SPO Eduard Zeman ČTK řekl, že inzeráty a rychlost, s jakou se objevily, svědčí o tom, že se někdo v Ústeckém kraji kandidatury Miloše Zemana vážně obává. Za sociální demokraty tam bude jako krajský lídr kandidovat jejich předseda Jiří Paroubek. Zemanův spolupracovník Miroslav Šlouf, který patří k lidem v čele SPO a o němž se inzerát také zmiňuje, otázky uvedené v inzerátu označil za dětinské.

Poslanec Dimitrov opustil ČSSD a vstupuje do Zemanovy SPO

Sociálnědemokratický poslanec Kosta Dimitrov vystoupil z ČSSD a podal přihlášku do Strany práv občanů bývalého premiéra a šéfa sociální demokracie Miloše Zemana. ČTK řekl, že je připraven za tuto stranu kandidovat v květnových volbách do Poslanecké sněmovny, pokud takovou nabídku dostane. Dimitrov je prvním poslancem ČSSD, který k Zemanovi přeběhl. Své rozhodnutí zdůvodnil vývojem v sociální demokracii v posledních letech.

Oděvní podnik Prostějov požádal soud o ochranu před věřiteli

Prostějovský Oděvní podnik (OP), přední tuzemský výrobce konfekčního textilního zboží, požádal soud o ochranu před věřiteli. Oděvní firma, která předloni vykázala rekordní ztrátu 1,085 miliardy korun, chce pomocí tzv. předinsolvenčního moratoria dokončit restrukturalizaci a vyhnout se případnému řízení o úpadku. Moratorium poskytuje dlužníkovi maximálně čtyřměsíční ochranu před věřiteli a před možným rozhodnutím o úpadku.

OP se zabývá zejména výrobou pánské a dámské konfekce, kterou produkuje pod vlastními značkami i značkami zahraničních odběratelů. Kromě českého trhu své výrobky dodává i do západní Evropy, například do Británie, Německa, Francie nebo skandinávských států.

Počty lidí s respiračními infekcemi stouply podle MZ o 30 procent

První lednový týden stouply podle statistik počty akutních nemocí dýchacích cest a chřipky o více než 30 procent. Nyní stoná 956 lidí na 100.000 obyvatel, epidemie není v žádném kraji. Dá se předpokládat, že nemocnost ještě dál poroste, řekl ČTK hlavní hygienik ČR Michael Vít. Počty nemocných lidí podle něj zůstávají ovlivněny vánočními svátky.

Nemocnost na akutní infekce dýchacích cest a chřipku v Praze stoupla v prvním lednovém týdnu o 80 procent. Nyní je nemocných asi 670 lidí na 100.000 obyvatel, minulý týden stonalo 370 lidí na stejný počet. Přesto je v Praze nejnižší nemocnost z celé ČR. Hlavní hygienik ČR Michael Vít řekl, že Praha je vždycky jakousi výjimkou. "Lidé odjíždějí z Prahy na vánoční a novoroční prázdniny a tady v Praze je vždycky nejnižší mezivánoční výskyt akutních respiračních infektů," uvedl. Doba dovolených a školních prázdnin skončila, rodiny se vrátily do metropole, děti šly do školek a školních kolektivů a nemocnost narůstá, vysvětlil.

Církev československá husitská oslavila 90 let

Církev československá husitská bohoslužbou v chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze oslavila 90. výročí svého založení. Mši vedl nejvyšší představitel církve patriarcha Tomáš Butta, zúčastnili se jí i zástupci jiných církví. Církev československá husitská vznikla přesně před 90 lety, o tři dny později byla právě v chrámu sv. Mikuláše veřejně vyhlášena.

Církev československá husitská se v roce 1920 odštěpila od oficiální katolické církve. Na jejím počátku stála skupina reformních katolických kněží požadujících obnovu církve. Požadovali především vedení mší v národním jazyce, větší účast laiků na správě církve nebo dobrovolnost celibátu u kněží. "Reformy, které tenkrát žádali kněží v roce 1920 ve Vatikánu, byly o necelého půlstoletí později na vatikánském koncilu v podstatě naplněny," řekla po mši ČTK biskupka Jana Šilerová. Podle ní před katolickou církví stojí ještě další dvě velké výzvy - dobrovolný celibát a svěcení žen. "Snad už to nebude trvat dalších 50 let," doplnila biskupka.

Lidé přispěli do sbírky Vánoční hvězda rekordní částkou

Rekordní částku 1,26 milionu korun vybrali organizátoři předvánoční sbírky Vánoční hvězda, která je určena pro těžce nemocné pacienty dětského hemato-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. V minulém ročníku byl výtěžek sbírky spočívající v prodeji tradičních vánočních květin o 105.000 korun nižší. Peníze budou určeny na zlepšení prostředí pro onkologicky nemocné děti, sociální program či rekondiční pobyty, řekla ČTK organizátorka sbírky Eva Dvořáková.

Šance - sdružení rodičů a přátel hematologicky a onkologicky nemocných dětí peníze využije na výtvarnou výzdobu pokoje pro malé pacienty, ale i na sociální program pro rodiny nemocných dětí. Ten počítá mimo jiné s placením poplatků za pobyt v nemocnici za dítě a matku, zakoupením dárků dětem na narozeniny, svátek a ukončení léčby.

Nejchutnější odrůdou jablek je Meteor, řekli degustátoři

Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je podle výsledků středeční degustace v Hořicích na Jičínsku odrůda Meteor. Za ní se umístily odrůdy Top Bohemia a Angold. O pořadí rozhodlo na 120 degustátorů. ČTK to řekl ovocnář František Paprštein z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy. Pravidelné degustace pořádá ústav již čtyři desítky let.

Jablka jsou v Česku ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní kolem 25 kilogramů jablek či výrobků z nich. Za jablky následují se spotřebou kolem 14 kilogramů na osobu a rok pomeranče a mandarinky. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku je kolem 90 kilogramů na osobu a rok.

Vodní příkop znamenal pro mladého orangutana Pagyho málem smrt

Devítiletý orangutan pražské zoo Pagy se ve čtvrtek málem utopil, když pod ním praskla palma a spadl do hluboké vody. Zachránila ho vrchní chovatelka Denisa Ryšková skokem do vodního příkopu. Zvíře nahmatala a s pomocí kolegy vytáhla na břeh, kde orangutan po několika ranách do zad vykašlal vodu z plic a chytil dech. O incidentu ČTK informoval mluvčí zahrady Vít Kahle. Chovatelé podle něho okamžitě upravili expozici Indonéská džungle, kterou rodina orangutanů obývá. Je možné, že zahrada i přehodnotí dosavadní úpravu ostrova obklopeného vodním příkopem, uvedl mluvčí.

Sport

Český skokan Antonín Hájek vyhrál kvalifikaci na sobotní závod Světového poháru v letech na lyžích. V Kulmu jako jediný předvedl let přes 200 m.

Třebaže při pondělní sprinterské etapě běžeckého závodu na lyžích Tour de Ski v Praze byly špatné sněhové podmínky, závod se nakonec setkal i s pozitivními ohlasy Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Ta české pořadatele pochválila zejména za organizaci závodu, dopravu a přístup k výpravám. I proto se výběr lokality ukázal jako dobrý; Strahov nabídl hodně prostoru, trať s převýšením a zejména diváckou kulisu, podle organizátorů přišlo takřka 12.000 fanoušků.

Českého automobilového jezdce Miroslava Zapletala čeká po čtvrteční nehodě na Rallye Dakar v Chile operace. Obhájce sedmého místa z minulého ročníku soutěže byl podle serveru iDnes.cz s prasklým obratlem přepraven do nemocnice v Santiagu. Zapletal havaroval na 309. kilometru šesté etapy. Při nehodě urazil přední kolo svého mitsubishi, zničil nápravu a sám se vážně zranil. Nejlepší česká posádka byla po pěti etapách na 27. místě průběžného pořadí.

Český tenista Tomáš Berdych po vítězství nad Brazilcem Thomazem Belluccim 7:6, 2:6 a 7:6 postoupil v Brisbane do semifinále. Čtvrtý nasazený Berdych porazil Bellucciho téměř za tři hodiny. V rozhodující třetí sadě ztratil při svém podání jen čtyři míče a v tie-breaku měl pevnější nervy.

Počasí

Je zataženo a sněží. Nejvyšší teploty -6 až -2 stupně Celsia.