Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus a Jan Fischer se sešli ve Špindlerově Mlýně

Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer, kteří tráví zimní dovolenou v Krkonoších, se v úterý v podvečer setkali i s manželkami na krátké soukromé schůzce ve Špindlerově Mlýně. Neřešili žádné klíčové problémy, řekli po setkání novinářům. Znovu se sejdou na tradičním novoročním obědě v Lánech 4. ledna. ČTK o setkání informoval Martin Erva z tiskového odboru Hradu. "My jsme se sešli hlavně proto, abychom v tento sváteční čas jasně předvedli, že se politici spolu nemusejí jen hádat, ale že mají docela chuť si takhle v klidu spolu popovídat," řekl Klaus a s úsměvem dodal, že v lednu v Lánech "už půjde víc do tuhého". "Bylo to sváteční, oba si vychutnáváme dovolenou," uvedl pro Českou televizi Fischer. Oba politici uvedli, že hovořili o vánočních svátcích, dovolené, dětech a vnucích a shodli se, že by si na podobná setkání měli najít čas všichni veřejní činitelé.

Mirek Topolánek v přání kritizoval letošek, Jiří Paroubek mluvil o volbách

Předseda ODS Mirek Topolánek i lídr konkurenční ČSSD Jiří Paroubek se v novoročních zdravicích, které zveřejnili na svých internetových stránkách, nevyhnuli politickým vzkazům. Topolánek označil končící rok za nejhorší od takzvané sametové revoluce. Češi už by si podle něj neměli sami způsobovat takové trable jako letos. Paroubek spoluobčanům popřál, aby mohli žít ve státě, který se o ně postará. Věří prý, že si takový směr zvolí v květnových volbách. Šéf ODS v novoročním pozdravu také lidem poradil, aby věřili sami v sebe, normální selský rozum a v to, co dělají. Jiří Paroubek uplynulý rok bilancoval jen v soukromé rovině. "Pro mě osobně byl rok 2009 zvláštní. Narodila se nám dcera a těším se, že prožijeme společně první Vánoce," řekl ve videozdravici zveřejněné na webových stránkách ČSSD.

Armáda propouští 2731 lidí a ruší 1728 neobsazených míst

Armáda kvůli úsporám ke konci letošního roku propustí 2731 lidí a zruší 1728 neobsazených tabulkových míst. Ministerstvo obrany tak upřesnilo své pondělní údaje o odchodu zhruba 4000 zaměstnanců. Resort je nucen šetřit, protože má na příští rok o deset miliard nižší rozpočet, než bylo původně plánováno. Armáda letos zaměstnávala zhruba 35.000 lidí. Mezi propuštěnými je 1350 vojáků z povolání a 1381 občanských zaměstnanců, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Někteří zaměstnanci končí z jiných důvodů než jsou úspory, například odcházejí do důchodu, sdělila již v pondělí ČTK Jindřiška Verešová z tiskové služby ministerstva. Úspory v armádě se zatím příliš nedotýkají nákupů vojenské techniky. Ministerstvo obrany v prosinci podepsalo smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco za více než 3,6 miliardy korun. Zastaven nebude ani nákup 107 transportérů Pandur II, za které vojáci v příštích letech zaplatí celkem 14,4 miliardy korun. Armáda má například také získat celkem čtyři transportní letouny Casa C-295M za 3,5 miliardy. Obrana již pro potřeby zahraničních misí nakoupila bezpilotní průzkumné letouny Raven a Skylark II.

Po Ukrajině i Rusko potvrdilo podpis dohody o tranzitu ruské ropy do Evropy

Po Ukrajině i Rusko potvrdilo podpis dohody o tranzitu ruské ropy do Evropy. Dohoda zažehnává nebezpečí přerušení dodávek suroviny. Ukrajinská státní energetická firma Naftogaz podle agentury Reuters uvedla, že Rusko souhlasilo se třicetiprocentním nárůstem sazby za tranzit své ropy do Evropy. "Sazba byla zvýšena o 30 procent," řekl mluvčí Naftogazu. "Žádná krize nebude," dodal. Přes Ukrajinu vede jižní větev ropovodu Družba, která zajišťuje dodávky ruské ropy na Slovensko, do Maďarska a Česka. Rusko v pondělí varovalo před možným přerušením dodávek kvůli sporům s Ukrajinou.

MZV žádá Berlín o vyjádření k incidentu na frankfurtském letišti

Ministerstvo zahraničí (MZV) požádá německé úřady o oficiální stanovisko k incidentu z minulého týdne, kdy byl na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zadržen český honorární konzul v Brazílii Jiří Jodas. ČTK to řekl Jiří Beneš z tiskového odboru MZV po úterním slyšení Jodase na úřadu. Podle Beneše česká diplomacie zváží další kroky, teprve až když dostane vyjádření německé strany. Podle Beneše Jodas řekl, jak se událost podle něj seběhla. Už v pondělí v rozhovoru pro server iDnes.cz připustil, že křičel na kapitána letadla, své zadržení ale označil za zinscenované. Uvedl, že ho policisté povalili na zem, kopali do něj a zadrželi ho na 12 hodin. Poté ho prý obvinili z výtržnictví. Německý týdeník Die Zeit na svých internetových stránkách uvedl, že Jodas hlasitě nadával na odletové přepážce. Kapitán letu ho proto vyloučil z přepravy. To podle týdeníku Jodase zřejmě ještě více popudilo a na kapitána zaútočil. Následně prý napadl také přivolané policisty a jednomu způsobil oděrky kůže.

Kosovská policie: Češi se nestali oběťmi obchodování s orgány

Kosovská policie popřela, že by se oběťmi údajného nelegálního odebírání orgánů kosovskoalbánskými povstalci během kosovské války na konci 90. let a po ní stali čeští občané. České ministerstvo zahraničí čeká na oficiální sdělení kosovských úřadů. Srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčevič v rozhovoru pro srbský list Blic uvedl, že oběťmi obchodování s lidskými orgány v Kosovu se stali zejména kosovští Srbové, několik Rusů a také tři Češi. Své tvrzení nepodpořil konkrétními důkazy. Albánské úřady s jeho slovy nesouhlasí. Podle spekulací médií mohlo jít o tři Čechy, kteří se v roce 2001 ztratili v sousední Albánii.

Očkování proti prasečí chřipce pokračuje v ČR i příští rok

Očkování proti prasečí chřipce pokračuje v ČR i příští rok. Kromě chronicky nemocných, zdravotníků a dětí dostanou vakcínu i lidé důležití pro chod státu. Zájem však je malý, využita byla dosud jen čtvrtina dovezených dávek. Češi obecně podceňují očkování proti chřipce a projevilo se to i u chřipky prasečí. Přispívá k tomu zřejmě fakt, že většina onemocnění měla lehký průběh. Národní referenční laboratoř potvrdila dosud 1207 případů, zemřelo 48 lidí, většinou měli jinou závažnou chorobu, kterou chřipka zkomplikovala. Aktuální čísla zveřejní ministerstvo ve středu. Virus byl poprvé zaznamenán letos v dubnu v Mexiku, v červnu vyhlásila Světová zdravotnická organizace pandemii. Česká vláda objednala v srpnu milion dávek vakcíny za 220 milionů korun. Česko má také 2,5 milionu balení antivirotik.

Analytici: Koruna bude k euru příští rok posilovat pod 25,00 Kč

Česká měna bude díky mírnému ekonomickému zotavení a příznivé globální situaci vůči euru v příštím roce postupně posilovat. Shodli se na tom analytici a dealeři oslovení ČTK. Koncem roku 2010 by koruna mohla podle většiny z nich zpevnit pod hladinu 25,00 Kč/EUR. K dolaru bude zhodnocení kurzu koruny záležet na vývoji na světových trzích. Korunu by mohlo posunout na silnější úroveň hlavně příznivé globální ekonomické prostředí, kde různé stimulativní balíčky budou držet relativné silnou globální poptávku, řekl ČTK dealer J&T Banky Lukáš Růžička. Z toho budou těžit zejména asijské země a pak nové ekonomiky, jako je ČR. "Očekáváme tedy, že se v prvním pololetí koruna vrátí pod 26,00 Kč/EUR a postupně bude atakovat hranici 25,00 Kč/EUR. Pokud příznivé makroklima vydrží, můžeme vidět korunu pod hranicí 25 korun," dodal. Rovněž analytik společnosti Citco Finanční trhy Jiří Šimek předpokládá, že se obnoví posilující trend české koruny. "Myslím, že příští rok už tak divoký nebude a výkyvy koruny budou nižší než letos," odhadl.

Obchodníci: Vyšší DPH příští rok zdraží zboží jen nepatrně

Zvýšení sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod příští rok zdraží zboží jen nepatrně. Shodují se na tom obchodníci, kteří tvrdí, že kvůli ostré konkurenci se budou snažit růst DPH utlumit na úkor svých marží. Snížená sazba DPH, do které patří potraviny, od ledna vzroste z devíti na deset procent a základní z 19 na 20 procent. Lednové zvýšení spotřebních daní a sazeb daně z přidané hodnoty přinese do státního rozpočtu v příštím roce zhruba 23 miliard korun. Výdaje domácností by se podle dosavadních odhadů měly kvůli zdražení zboží a služeb zvýšit o stokoruny měsíčně.

Po zavedení změn nemocenské ubylo neschopností o třetinu

Změna systému vyplácení dávek nemocenského pojištění zavedená od letošního 1. ledna vedla za prvních 11 měsíců roku ke snížení počtu pracovních neschopností ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 téměř o třetinu. Klesla zejména krátkodobá nemocnost. Průměrná délka trvání pracovní neschopnosti naopak vzrostla více než o čtvrtinu. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které má ČTK k dispozici. Změna systému nemocenské byla jedním z reformních opatření bývalého kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Zatímco v roce 2008 od ledna do konce listopadu ČSSZ evidovala 2,06 milionu ukončených pracovních neschopností, letos to ve stejném období bylo pouze 1,39 milionu případů. Zatímco v loňském roce zaměstnanci od ledna do listopadu prostonali celkem 81,49 milionu dnů, ve stejném období letošního roku to bylo jen 68,70 milionu dnů. Změny se projevily i v objemu vyplacených dávek a peněz vybraných na pojistném. Zatímco loni od ledna do listopadu ČSSZ na dávkách nemocenského pojištění vyplatila 29,2 miliardy korun, ve stejném období letošního roku to bylo jen 23,9 miliardy korun.

Zelené karty zavedené od ledna využily jen dvě desítky cizinců

Zelené karty, jejichž zavedení mělo od letošního ledna pomoci cizincům z vybraných států najít legální zaměstnání v ČR, v prvním roce po jejich zavedení využíval pouze zanedbatelný počet migrantů. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí v listopadu pracovalo pouze 21 lidí vybavených těmito doklady. Zelené karty představující pobytové a pracovní vízum v jediném dokumentu zavedla novela zákona o zaměstnanosti. Práci na zelenou kartu v Česku nalezli především Ukrajinci, v listopadu jich s tímto dokladem pracovalo 12. Dále to byli občané USA a Srbska, z obou zemí šlo o čtyři lidi. Posledním cizincem se zelenou kartou byl občan Makedonie. Stát zamýšlel prostřednictvím zelených karet přilákat do země zejména kvalifikované dělníky i vysokoškolsky vzdělané odborníky; tento záměr se však nenaplnil. Práci na zelené karty naopak našli zejména lidé s nízkou kvalifikací.

Pražská cizinecká policie odhalila letos 70 padělaných dokladů

Pražská cizinecká policie za letošní rok odhalila na 70 padělků řidičských průkazů, pasů či občanských průkazů. Nejčastěji narazili na padělané ukrajinské řidičské průkazy, doklady Nigérie, slovenské občanské průkazy, ale i různá povolení k pobytu občanů Evropské unie či padělané vízové štítky. ČTK to sdělila mluvčí pražské cizinecké policie Jana Dudová.

Euro.cz: Česko a Rakousko mají propojit tři plynovody

Česko a Rakousko mají propojit tři plynovody. Vedle dříve ohlášených staveb plynovodů společnostmi Česká plynárenská a RWE Transgas Net chce třetí plynovod nově vybudovat společnost E.on Ruhrgas. RWE Trangas Net plánuje napojit českou síť plynovodů na rakouskou stanici v Baumgartenu, jedno z nejdůležitějších obchodních míst v Evropě. Tento 60 kilometů dlouhý plynovod s názvem LBL by se na českou soustavu měl napojit u Břeclavi. Česká plynárenská připravuje propojení s Rakouskem pod Jindřichovým Hradcem. Podle serveru Euro.cz. se ale nezdá pravděpodobné, že by Rakousko povolilo postavit na svém území tři plynovody relativně blízko u sebe.

Ropné látky uniklé do Bíliny až tisícinásobně překročily limity

Ropné látky, které 23. prosince unikly z litvínovské firmy Unipetrol RPA do řeky Bíliny, stonásobně až tisícinásobně překročily limity přípustné pro znečištění povrchových vod. Vyplývá to z výsledků rozborů vzorků kontaminované vody, které zveřejnilo Povodí Ohře. Vzorky byly odebrány den po havárii, nyní už bude koncentrace výrazně nižší, řekl ČTK mluvčí vodohospodářského podniku Jan Svejkovský. "I tak máme stále informace od lidí, že v okolí řeky Bíliny, konkrétně v Mostě u přesunutého kostela, je stále zápach po benzinu cítit," uvedl Svejkovský. Po celém toku Bíliny od Litvínova po Ústí nad Labem hasiči ihned po havárii umístili více než deset norných stěn a skvrny vytvořené směsí benzinů zasypávali sorbentem. Kvůli úniku ropných látek uhynul v řece větší počet ryb, látky navíc pronikly v Ústí nad Labem až do Labe. Kompletní zprávu o havárii a jejích okolnostech včetně výsledků chemických rozborů proto Povodí Ohře pošle podle Svejkovského začátkem nového roku i do Německa.

CVVM: Tři čtvrtiny Čechů považují rok 2009 za špatný

Tři čtvrtiny Čechů považují rok 2009 za špatný a velká část lidí se domnívá, že rok 2010 bude stejný jako ten letošní. Uvádí to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Lidé v průzkumu dali najevo nespokojenost se zhoršením nezaměstnanosti, korupcí či hospodářskou kriminalitou. Jako špatnou hodnotili i politickou situaci. Jako spíše špatný vnímá letošní rok 54 procent dotázaných, jako velmi špatný 21 procent. Podle CVVM jsou ale značné rozdíly v hodnocení končícího roku podle věku respondentů. Lidé od 15 do 29 let se vyjadřovali k roku 2009 výrazně kladněji než průměr, lidé nad 60 let ho hodnotili hůře. Velká očekávání lidé nespojují ani s nadcházejícím rokem. Podle 43 procent dotázaných bude stejný jako ten letošní. Třetina lidí se domnívá, že rok 2010 bude horší než letošek, podle čtvrtiny lidí se situace naopak zlepší. Lepší časy očekávali spíše účastníci průzkumu do 30 let, zhoršení lidé nad 60 let.

SANEP: Většina souhlasí s tím, že policii a hasičům neklesly mzdy

Většina lidí, konkrétně 52 procent dotázaných, považuje za správné, že policistům nebyly sníženy platy, jak vláda v rámci úspor původně plánovala. Naopak 39 procent dotázaných míní, že tyto mzdy klesnout měly. Uvedla to agentura SANEP na základě internetového průzkumu. Kvůli zamýšlenému snižování platů demonstrovaly 10. prosince odborové organizace policistů i hasičů. Tvrdily, že by to mohlo negativně ovlivnit personální situaci policejního i hasičského sboru. Poslanci levicových stran tyto požadavky vyslyšeli a při schvalování rozpočtu ve sněmovně prosadili navýšení prostředků na platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Klesnou tak pouze platy ústavních činitelů, soudců a státních zástupců. Výsledky průzkumu, který se konal mezi 22. a 26. prosincem, vyplývají z odpovědí asi 6700 dotázaných ve věku 18 až 69 let.

Tři čtvrtiny Čechů považují dálniční síť za nedostatečnou

Češi jsou zásadně nespokojeni s délkou českých dálnic. Podle průzkumu Ústředního automotoklubu (ÚAMK) označilo stávající dálniční síť za nedostatečnou 73 procent dotázaných motoristů, největší nespokojenost přitom panuje v jižních Čechách a Karlovarském kraji. Podle kvality nejlépe Češi hodnotí nově otevřené úseky, naopak propadla dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. "Statisticky významné regionální rozdíly pravděpodobně souvisí s pokrytím jednotlivých krajů dálniční sítí," uvedl mluvčí ÚAMK Pavel Kuchálik.

Týden.cz: Bývalý šéf Ku-Klux-Klanu přijede v lednu opět do Česka

Bývalý vůdce Ku-Klux-Klanu David Duke přijede koncem ledna opět do České republiky. Uvedl to server Týden.cz. Dukova dubnová návštěva skončila jeho zadržením a vyhoštěním. Policisté ho vinili z toho, že ve své knize Moje probuzení, která v tuzemsku vyšla, popírá holokaust. Žalobce později stíhání zastavil. Jeho nadcházející návštěvu podle serveru znovu organizuje Filip Vávra, který bývá spojován s neonacistickou organizací Národní odpor. Policisté Dukovi v příjezdu bránit nebudou. "V příjezdu mu zabránit nemůžeme. Pokud ovšem skutečně dorazí, tak budeme určitě monitorovat, jestli jeho aktivity nejsou protiprávní," řekla serveru mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. Při své dubnové návštěvě měl Duke přednášet studentům Univerzity Karlovy, ale škola vystoupení nepovolila. Jeho příznivci, hlavně z řad extrémní pravice, mu proto naplánovali další přednášky v Praze a Brně. Na ty nakonec nedošlo, protože jej policie zadržela.

Technické muzeum v Brně otevřelo výstavu o nanotechnologiích

Výstavu věnovanou nanotechnologiím, jejíž součástí jsou i funkční přístroje, pro veřejnost otevřelo Technické muzeum v Brně. Expozice je připomínkou 50. výročí přednášky amerického fyzika Richarda Feynmana Tam dole je spousta místa, která byla mezníkem nanotechnologických oborů. Lákadly výstavy jsou řádkovací tunelový mikroskop a mikroskop atomárních sil, informovali muzejníci. "Hlavním cílem výstavy je představit veřejnosti přístupnou formou naplňování Feynmanovy vize a poukázat na možnosti univerzitního studia zaměřeného na nanotechnologie na českých vysokých školách," uvedl kurátor Libor Procházka. Expozice je rozdělena do několika kapitol. V části věnované molekulární nanotechnologii se výstava zaměřuje na uhlík, obzvláště vhodný prvek pro výzkum a vývoj nových materiálů. Umělé formy uhlíku, takzvané uhlíkové fullereny a nanotrubičky, svými vlastnostmi slibují netušené možnosti takřka ve všech technických oborech, uvedl Procházka. Velká část výstavy ukazuje praktické využití nanotechnologií v různých oborech lidské činnosti - technice, elektronice, medicíně, materiálovém inženýrství, strojírenství i textilním průmyslu.

Čeští Vietnamci zvolili za svou miss osmnáctiletou studentku

Vítězkou prvního ročníku soutěže Miss Vietnam ČR se stala osmnáctiletá studentka gymnázia z Prahy Nguyen Mai Anh. Pět nejlepších finalistek zároveň postoupilo na Miss Vietnam Evropské unie 2009, která se uskuteční 9. ledna v Německu. "Vítězství v soutěži pro mne bude znamenat příležitost jet do Vietnamu," prozradila ČTK nová miss, která v českém prostředí používá jméno Majka. Na rozdíl od "českých" voleb královen krásy si ale vietnamské kandidátky o titul musely všechny šaty i tradiční kroje opatřit samy, protože jim chyběl sponzor. Vítězka kromě titulu získala i finanční odměnu. Dívky se také mohou pomocí soutěže dostat k modelingovým agenturám a jejich tváře se objeví ve státní vietnamské televizi.

Lyžařský areál Pustevny po roce opět ozdobí obří sochy ze sněhu

Jeden z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě, beskydské Pustevny, ozdobí v polovině ledna opět unikátní sochy. Chystá se tu dvanáctý ročník sympozia Sněhové království, jehož účastníci budou tentokráte tvořit čtyři sněhové a osm ledových soch. Asi tři metry vysoké monumenty budou vytvářet týmy ze čtyř zemí Evropy. ČTK o tom informovali pořadatelé akce Miroslav a Dagmar Hrabalovi. Sochaři mohou pracovat s barvami, kombinovat sníh a led a používat i jiné materiálové doplňky. Výtvory pak zhodnotí odborná porota, výtvarníci mezi sebou a také diváci. Za dosavadních 11 ročníků Sněhového království bylo vytvořeno přes 110 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 95 profesionálních výtvarníků z pěti zemí. Sochy přišlo za jedenáct let zhlédnout na 120.000 návštěvníků.

V jihlavské zoo se narodila mláďata vzácného kosmana stříbřitého

V jihlavské zoo se narodila dvě mláďata vzácné drápkaté opice - kosmana stříbřitého. Tento druh se v Česku podařilo rozmnožit poprvé, sdělila ČTK mluvčí zoo Kateřina Kosová. Kosmani stříbřití patří mezi nejmenší opice na světě a jsou zařazeni mezi druhy, jimž hrozí vyhubení. Jejich domovinou jsou tropické pralesy Amazonie. V České republice chová tyto kosmany kromě Jihlavy pouze zoologická zahrada v Olomouci. V jihlavské zoo nyní žije deset druhů drápkatých opic, což je největší kolekce v zemi.

Přerovští ornitologové nemají zprávy o vzácné labuti Zpěvance

Přerovským ornitologům zmizela z dohledu vzácná labuť zpěvná, která se už několik let osamoceně toulá po střední i jižní Moravě. Labuť přezdívaná Zpěvanka byla naposledy viděna počátkem prosince v Kojetíně, od té doby o ní nejsou zprávy. Jednou z možností je, že se konečně vydala na cestu do svého původního zimoviště v Německu, řekl ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku v Přerově Jiří Šafránek. Podle něj lidé Zpěvanku snadno poznají podle žlutého límce s kódem, který nosí na krku. Pokud ji někdo uvidí, ornitologové přivítají veškeré informace. Labuť zpěvná se v našich končinách objevuje zřídka. Obvykle se v tuzemsku jen nakrátko zastaví na tahu. Jméno dostala podle specifického zpěvu, který vydává, když hledá partnera.

Ze sportu:

Šárka Záhrobská skončila šestá v úterním slalomu Světového poháru v rakouském Lienzu. Po výhře v Aspenu dosáhla druhého nejlepšího výsledku v olympijské sezoně. V pořadí disciplíny přesto Záhrobská klesla o dvě příčky na čtvrtou. Před ní se v hodnocení dostaly Marlies Schildová z Rakouska i Sandrine Aubertová z Francie. Poprvé po návratu na svahy po zlomenině nohy totiž vyhrála někdejší královna slalomu Schildová, druhá byla Aubertová a třetí Rakušanka Kathrin Zettellová.

Poprvé v sezoně bodovalo celé kvarteto českých skokanů na lyžích. V úvodním dílu Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu si nejlépe vedl Lukáš Hlava, který si patnáctým místem vytvořil nejlepší výsledek v kariéře. Jan Matura obsadil 20. místo, Jakub Janda bral body za šestadvacáté místo a hned za ním skončil Martin Cikl. Vyhrál Rakušan Andreas Kofler, na druhé místo se veleskokem v druhém kole dostal Fin Janne Ahonen, třetí byl Rakušan Thomas Morgenstern.

Třetí místo obsadil český cyklokrosař Zdeněk Štybar v pátém závodu seriálu Gazet van Antwerpen Trofee v Loenhoutu v Belgii. Stupně vítězů si opět podmanilo trio letošních suverénů cyklokrosových okruhů: zvítězil Belgičan Sven Nijs před krajanem Nielsem Albertem, úřadujícím mistrem světa. Albert vede v průběžném pořadí s náskokem pěti bodů před Nijsem. Štybar na Alberta ztrácí 13 bodů, do konce seriálu zbývají ještě tři závody.

Svěřenec dostihového trenéra Josefa Váni Caney obsadil při posledním letošním vystoupení českého koně na italských drahách čtvrté místo v Římě. V dostihu přes proutěné překážky na 3200 metrů doběhl pod vedením žokeje Stephana Karnicnika do cíle o dvacet délek za vítězným Gerbettem. "Bez žokeje Bartoše jsme s ním neměli velké šance," uvedl Váňa. Jeho jezdecká jednička Josef Bartoš má dovolenou a v sedle by se měl opět objevit na začátku ledna, kdy se Váňa chystá do Říma s dalšími koňmi.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo, občas déšť, místy srážky smíšené. Teploty 1 až 4 stupně Celsia. Od úterního večera do středečního odpoledne hrozí ledovka, varoval Český hydrometeorologický ústav.