Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda na návrh MF a ČNB nestanovila datum přijetí eura

Vláda přijala doporučení ministerstva financí a České národní banky a rozhodla se prozatím nestanovit cílový termín přijetí eura. Česká republika tak v příštím roce nebude usilovat o vstup do systému směnných kurzů ERM II. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, podle kterého je hlavním důvodem pro toto rozhodnutí deficit veřejných financí. "V letošním roce se ve výhledu plnění maastrichtských konvergenčních kritérií hlavní bariérou stal deficit veřejných financí, který v následujících letech výrazně přesáhne referenční hodnotu tří procent HDP," uvedl Jakob. Z pohledu inflace se letos situace naopak zlepšila a Česko je schopné plnit podmínku cenové stability. V oblasti sladěnosti ekonomiky se zejména kvůli hospodářské krizi připravenost České republiky na přijetí eura podle MF zhoršila. Podle premiéra Jana Fischera Česko kvůli vysokému deficitu veřejných financí zdaleka neplní kritéria pro přijetí eura. "Jakékoliv současné snění o evropské měně je jenom sněním," řekl Fischer. Na přelomu ledna a února 2010 Česko do Bruselu podle Fischera pošle takzvaný konvergenční program. Ten v podstatě "rýsuje" cestu země k přijetí společné evropské měny - eura. Evropská komise jej poté vyhodnotí a schválí nebo neschválí. Právě tento dokument již musí obsahovat jasná vyjádření členského státu jak mimo jiné dosáhnout rozpočtového schodku v souladu s rozpočtovými pravidly EU. Reálným termínem pro přijetí eura je podle analytiků oslovených ČTK rok 2015. Tehdy by měla ekonomika již být po krizi plně stabilizovaná a navíc by země již mohla plnit i maastrichtská kritéria. Jejich splnění je ovšem podmíněno podle ekonomů nezbytnou reformou veřejných financí a politickou ochotou euro vůbec přijmout.

ČSSD a ODS se vzájemně viní z chybné úpravy výběru pojistného

ČSSD a ODS se vzájemně viní z údajně chybné úpravy výběru pojistného na sociální zabezpečení. Podle socialistů kvůli chybě stát může přijít zhruba o 130 miliard korun. Může za to podle nich bývalá vláda Mirka Topolánka. Místopředseda ODS a někdejší ministr práce Petr Nečas to ostře odmítl. Za možné problémy s výběrem pojistného je podle něj naopak odpovědná ČSSD, protože ve sněmovně prosadila zmatečnou podobu zákoníku práce a zákona o nemocenské. Vláda se podle premiéra Jana Fischera tímto problémem nezabývala. Premiér se podle svých slov o něm pouze separátně bavil s ministry financí a práce a sociálních věcí. "Až bude problém plně na stole, budeme se jím zabývat. Považujeme jej za velmi závažný," uvedl Fischer na tiskové konferenci po zasedání kabinetu. Úprava vznikla v době, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí vedl Zdeněk Škromach (ČSSD). Novelu zákoníku předložil Škromach v červnu 2005, chybu neobsahovala, zdůraznil Paroubek. Ministerstvo podle Paroubka o problému vědělo. Opravit ho ještě za Škromacha se nestihlo, novelu ale ministerstvo připravilo. V září 2006 se změnila vláda a problém zdědil Nečas, který zvolil místo změny zákona vládní nařízení. Podle předsedy ČSSD Legislativní rada vlády uvedla, že má o takovém postupu pochyby. Vláda prý navzdory tomu nařízení schválila. Označil to za "neuvěřitelnou nedbalost" Topolánkovy vlády a "kolosální neschopnost" Nečase. Podle Nečase ale bylo nařízení vlády nejrychlejším způsobem, jak napravit chybu, kterou Topolánkova vláda odhalila. Toto řešení podle něj připravili odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí. ČSSD ho tehdy nezpochybňovala a hlasovala pro něj, uvedl. "Topolánkova vláda jen zachraňovala pacienta před jistým kolapsem. Obvinit záchranáře, že problém způsobil, je zlé a absurdní," dodal.

Štefana Füleho čeká 12. ledna slyšení v Evropském parlamentu

Sedmidenní maraton slyšení v Evropském parlamentu čeká druhý a třetí lednový týden kandidáty na nové členy Evropské komise. Budoucího českého eurokomisaře a někdejšího ministra pro evropské záležitosti Štefana Füle slyšení čeká 12. ledna, tedy hned v druhý den takzvaného "grilování". Vyplývá to z harmonogramu dostupného na stránkách Evropského parlamentu. Kandidáti budou při slyšeních europoslance přesvědčovat, že oblast, kterou jim předseda EK José Barroso přidělil, mají "v malíčku". Štefan Füle, který bude mít podle Barrosovy vize na starosti rozšiřování a sousedskou politiku, bude čelit zvídavým a možná i nepříjemných otázkám v zahraničním výboru evropského zákonodárného sboru. Pokud vše půjde hladce, pak by Evropský parlament mohl o celém sboru komisařů hlasovat 26. ledna. Následovalo by schválení členskými státy a výkonný orgán EU, který má v unii na starosti mimo jiné dodržování hospodářské soutěže či přípravu návrhů nejrůznějších právních norem, by mohl začít fungovat od února.

MMR: Počet žádostí o podporu z fondů EU překročil 30.000

Od roku 2007 do letošního prosince předložili čeští žadatelé o podporu z fondů Evropské unie více než 30.000 žádostí za celkem 737,7 miliardy korun. Schváleno bylo k začátku měsíce 13.858 projektů, na které se váže 245,7 miliardy korun. Za listopad tak bylo odsouhlaseno přidělení dalších 19 miliard korun, sdělilo v tiskové zprávě ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Už dříve ministerstvo uvedlo, že uchazeči o dotace dostali zatím proplaceno 56,2 miliardy korun. Podle MMR zájem o dotace ze strukturálních fondů a Fondu Soudržnosti v ČR stále roste. Z monitorovací zprávy ministerstva za měsíc listopad vyplývá, že se objem proplacených peněz meziměsíčně zvýšil o 20 procent. Česko může v nynějším rozpočtovém období 2007 až 2013 z Bruselu získat až 26,7 miliardy eur, což je v závislosti na kurzu kolem 700 miliard korun. "Objem předložených žádostí svědčí o tom, že žadatelé mají velký zájem realizovat projekty a spolufinancovat je z fondů EU i v současné ekonomicky složité době. Zvyšující se objem proplacených peněz zase dává velkou naději, že ČR nebude mít problém vyčerpat všechny peníze, které má od EU na období 2007-2013 k dispozici," uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Volbu děkana v Plzni zkoumá Ústavní soud, Hrádela podal stížnost

Volbou děkana Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se bude zabývat Ústavní soud (ÚS). Neúspěšný kandidát Karol Hrádela podal stížnost proti jmenování bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila děkanem. ČTK to potvrdila mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová. Advokát Hrádela tvrdí, že Pospíšil funkci získal nestandardním způsobem. Podal kvůli tomu také správní žalobu. V ústavní stížnosti namítá, že byl porušen zákaz diskriminace a porušeno právo na rovné podmínky přístupu k voleným a jiným veřejným funkcím. Stížnost dostal jako zpravodaj na starosti předseda soudu Pavel Rychetský. Ve správní žalobě Hrádela mimo jiné upozornil na to, že škola umožnila odevzdávat návrhy kandidáta na děkana Pospíšilově sekretářce. Ta prý není nezúčastněnou osobou. Žalobu podal minulý týden ke Krajskému soudu v Plzni. Pospíšil za tím vidí snahu Hrádely zastavit reformy na fakultě.

Jihomoravský kraj od proplácení poplatků neustoupí

Jihomoravský kraj bude pacientům ve svých osmi nemocnicích dál odpouštět zdravotnické poplatky. Po několikahodinovém jednání o tom rozhodli krajští radní. V systému, jehož zákonnost nyní prověřuje ministerstvo vnitra, nakonec kraj udělá jen kosmetické změny. Úlevy na třicetikorunách v lékárnách krajských nemocnic už nebudou mít podobu darů, ale slev. Změna začne platit od 1. února, zveřejnil v tiskové zprávě hejtman Michal Hašek (ČSSD). V poplatkovém sporu mohou v příštích týdnech nastat dvě varianty. Spor o odpouštění poplatků buď skončí u soudu, nebo se krajská rada pro změny rozhodne po zahájení správního řízení. Mohly by se blížit plzeňskému modelu. Plzeňský kraj jako jediný nastavil systém vracení regulačních poplatků - pacienti je v nemocnici vždy zaplatí a mohou pak žádat kraj o vrácení peněz formou daru.

Zastupitelka Ryšlinková podala kvůli opencard trestní oznámení

Pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá) podala kvůli kauze opencard trestní oznámení na neznámého pachatele. Podrobnosti chce sdělit na úterní tiskové konferenci. Jak řekla ČTK ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva, mohl podle ní být mimo jiné porušen zákon o zadávání veřejných zakázek nebo zákon o hospodaření s veřejnými prostředky. K vyvození trestní odpovědnosti vyzývala už před tím její kolegyně a bývalá náměstkyně primátora Markéta Reedová. Trestní oznámení ale dosud nikdo nepodal. "Domnívám se, že audit pojmenoval mnoho věcí, o nichž tady všichni spekulujeme, ale nikdy nemáme tolik informací, abychom mohli něco udělat," řekla ve čtvrtek Ryšlinková. Podle ní mohou být problémy se zadáváním zakázek i u jiných městských projektů. "Jen orgány činné v trestním řízení jsou schopny dobrat se dalších informací a říci nám, zda k nějakému trestnému činu došlo nebo ne," konstatovala zastupitelka. Projekt opencard podle auditu stál už 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové.

Google je připraven jednat ohledně osobních dat ve Street View

Společnost Google je připravena k dalšímu jednání a doložení informací o službě Street View. Uvedla to v reakci na informaci serveru Novinky.cz. Ten v pátek s odvoláním na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) napsal, že ochránci soukromí odmítli v Česku zaregistrovat Googlu zpracování osobních dat v souvislosti s projektem Street View. Ten umožňuje virtuální prohlídku ulic některých měst v rámci jejich map. Úřad pro ochranu osobních údajů své rozhodnutí zdůvodnil tím, že na otázky v rámci registračního procesu "neobdržel odpovědi, které by registraci opravňovaly". Google v rámci projektu Street View pořizoval panoramatické fotografie ulic pomocí kamer na střeše projíždějícího automobilu. Přitom zaznamenával osobní údaje ve formě záběrů obličejů kolemjdoucích, jmen na domovních zvoncích nebo poznávacích značek automobilů. Provozovatelé by pro získání licence museli podle mluvčí ÚOOÚ Hany Štěpánkové splnit zákonem stanovené požadavky. Úřad před registrací například zkoumal, jak je zajištěna ochrana nasbíraných dat, kdo všechno k nim má přístup, jak dlouho jsou uchovávána a zda jsou zveřejňována se souhlasem lidí, kteří jsou zde zaznamenáni.

SÚKL: Po očkování proti prasečí chřipce hlášeno v ČR 71 reakcí

Po očkování proti prasečí chřipce, které začalo v Česku u dospělých 23. listopadu, má Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 71 hlášení o podezření na nežádoucí účinky vakcíny Pandemrix. Očkování dětí začalo 7. prosince a žádné nežádoucí účinky hlášeny nejsou. Upozorňuje, že nežádoucí účinky mohou souviset s podáním vakcíny, ale také s dosud nezjištěným onemocněním, jež by se rozvinulo i bez vakcinace. Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem je zvýšená teplota nebo horečka, únava, bolesti svalů a kloubů, svalový třes, pocení, malátnost, nechutenství a bolest hlavy, tedy soubor příznaků připomínajících chřipku. Takové potíže byly hlášeny v 11 případech z 24 hlášení, které SÚKL obdržel v zatím posledním sledovaném týdnu od 8. do 15. prosince. Obtíže trvaly jeden až dva dny, odezněly bez komplikací. Z toho ve čtyřech případech stoupla teplota na 39,8 až 40,1 stupňů Celsia a potíže trvaly až tři dny. Podle epidemiologické situace v místě očkování však nelze podle SÚKL vyloučit, že očkované postihla infekční chřipka. Vážné komplikace byly důvodem hospitalizace dvou pacientů - jeden dlouhodobě trpěl chronickým onemocněním ledvin a vysokým tlakem, po očkování mu stoupl tlak. Druhý byl přijat do nemocnice kvůli zimnici, křečím v břiše, zvracení a průjmu.

Dopravní podnik a odboráři podepíšou v úterý kolektivní smlouvu

Pražský dopravní podnik a odboráři podepíšou v úterý novou kolektivní smlouvu na tři roky. Odboráři se v ní s vedením firmy dohodli na zmrazení růstu mezd. Zaměstnanci dostanou méně peněz na poukázkách, o několik korun si připlatí na stravenkách. ČTK to řekl Petr Pulec, předseda Odborového svazu pražských dopraváků. Smlouva bude podepsána v úterý v poledne v rezidenci primátora na Mariánském náměstí. Pulec považuje dohodu, která se podle něj připravovala asi půl roku, za úspěch. Podařilo se podle něj nalézt opatření, díky kterým se ušetří desítky milionů korun. Jednání odborů s vedením firmy bývá často bouřlivé. V listopadu například připravovaly stávku, neboť nesouhlasily s řadou změn připravovaných vedením podniku a města. Předložily sedm požadavků, přičemž žádaly kromě doplacení 1,9 miliardy korun na provozní náklady ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku. Trvaly také na zastavení plánovaného propouštění. Rada města poté schválila uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik, což odboráři označili za nedostatečné. Stávku se však podařilo odvrátit.

Odboráři ArcelorMittal Ostrava chtějí i přes krizi navýšit mzdy

Odboráři největší tuzemské hutní firmy ArcelorMittal Ostrava (AMO) i přes ekonomickou krizi požadují v příštím roce navýšení mezd. Zdůvodňují to dobrými hospodářskými výsledky společnosti v minulých letech. Odbory Třineckých železáren zatím nesdělily, jestli budou trvat na zvýšení platů. Rozhodnou se podle hospodářského výsledku firmy. Vedení firmy zvedat mzdy neplánuje. V ArcelorMittal Ostrava se zatím vedení firmy dohodlo s odbory na prodloužení stávající kolektivní smlouvy do března příštího roku, které nezahrnuje zvýšení platů. V kolektivním vyjednávání o nové smlouvě budou ve firmě pokračovat v lednu. "Samozřejmě trváme na nárůstu mezd v příštím roce, protože v letošním lidé pobírali nižší mzdu než v roce loňském," uvedl předseda rady odborů AMO Vítězslav Prak. Mluvčí firmy Věra Breiová nechtěla požadavky odborů kvůli pokračujícímu vyjednávání komentovat. Podle mluvčí Třineckých železáren Dušany Chrenekové ke zvýšení mezd ve firmě v příštím roce nedojde. "Pro nás bude prvořadé udržet zaměstnanost, nechceme nikoho propouštět, proto navyšovat mzdy od ledna určitě nebudeme."

Madeta nabídla družstvu Jih v prosinci přes sedm Kč za litr

Největší tuzemská mlékárna Madeta nabídla při jednání družstvu Jih v prosinci přes sedm Kč za litr mléka. ČTK to řekla mluvčí Madety Barbora Daňková a potvrdil ředitel Milan Teplý. Madeta zatím podle Jihu platí 6,22 Kč, družstvo tak na litru tratí až 2,50 Kč. Místopředseda Jihu Zdeněk Houška po jednání řekl, že se s Madetou na cenách nedohodli a jednání budou pokračovat v lednu. Družstvo smlouvu platící do března 2010 vypovědělo počátkem prosince, právě kvůli nízkým výkupním cenám. Ty jsou podle Houšky podprůměrné. Družstvo Madetě dodává na 520.000 litrů mléka denně, což je asi polovina objemu nákupu. "Naposledy se cena zvýšila za listopad, a to o 13 haléřů, což je stále dvě až 2,50 Kč pod výrobními náklady," řekl Houška. Ředitel Madety tvrdí, že družstvo si do ceny nezapočítává paušální bonus 15 haléřů na litr mléka. Na bonus je ale podle Houšky zvláštní smlouva "postavená na objemu dodávek mléka nad 500.000 litrů denně."

Kraj čeká, že miniatura v Kutné Hoře bude v obležení návštěvníků

Zástupci Středočeského kraje předpokládají, že na vystavení unikátní miniatury z 15. století přijedou v neděli do Jezuitské koleje v Kutné Hoře tisíce návštěvníků. Tomu se bude muset přizpůsobit i režim, v jakém bude vzácná památka představena veřejnosti. Novinářům to při prezentaci památky v pražském Klementinu řekl ředitel Galerie Středočeského kraje Jan Třeštík. Kraj iluminaci získal před dvěma týdny při dražbě v londýnské aukční síni Sotheby's za více než 17 milionů korun. Pergamenový jednolist, zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře, se má stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje. Do Česka ho z Londýna přepravila specializovaná firma, náklady na transport podle Třeštíka hradila aukční síň. Galerie podle Třeštíka očekává minimálně stejný počet návštěvníků, jako byl v květnu při představení kopie císařské koruny. Tehdy do Jezuitské koleje zamířilo 5000 až 6000 lidí.

Lidé projevují na Vánoce o opuštěné psy větší zájem než obvykle

Lidé projevují na Vánoce větší zájem o opuštěné psy než obvykle. Do útulku v Troji jim každý rok tou dobou posílají stále víc dárků. Piškotů a krmení se tu před letošními svátky shromáždily tuny. Zároveň tu ale také zejména na Silvestra přibývá psů zaběhnutých. V útulku bude ve středu a na Štědrý den den otevřených dveří. Zájemci si budou moct v doprovodu zaměstnanců prohlédnout celé zařízení. Dozvědí se tu také například, jak psa krmit a starat se o něj, jak ho nelépe označit, aby bylo možné v případě nutnosti najít co nejdříve jeho majitele, nebo koho mají majitelé informovat, když pes uteče. Útulek přijal jen v listopadu 234 psů; od začátku roku do konce listopadu pak 2527, z toho 1982 jich přivezla odchytová služba. Za první dva prosincové týdny se přijalo 114 psů. Sto se jich vydalo, z toho 56 šlo k původním majitelům, 44 k náhradním. Jsou tu ale i jiná zvířata, například dvě zaběhnutá prasata, ovce a koza.

Trejbal ve slalomu v Alta Badii vyrovnal nejlepší výsledek v SP

Český lyžař Filip Trejbal skončil ve slalomu Světového poháru v italské Alta Badii na 14. příčce a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v seriálu v kariéře. Pro druhé vítězství v sezoně si dojel Rakušan Reinfried Herbst. Trejbal za dobrým umístěním vykročil už v prvním kole, kde skončil desátý. Ve druhé části závodu mu pak 14. místo vynesl 21. nejrychlejší čas. Bývalý juniorský mistr světa za vítězným Herbstem v konečném pořadí zaostal o dvě vteřiny a dvacet setin. Vyrovnal tak své dosavadní maximum v seriálu, které zaznamenal loni v Garmisch-Partenkirchenu. Nedařilo se naopak Ondřeji Bankovi, který se v neděli blýskl 12. místem v obřím slalomu. V prvním kole obsadil 41. pozici a nepostoupil. Ještě hůř dopadl v úvodní části Kryštof Krýzl, který nezvládl jízdu v horní části sjezdovky a do cíle dojel se ztrátou téměř 13 vteřin.

Skirkosař Kraus začal olympijskou sezonu pátým místem

Skikrosař Tomáš Kraus začal olympijskou sezonu pátým místem. V italském středisku Innichen skončily jeho naděje na stupně vítězů v semifinále, v malém finále pak čtyřnásobný vítěz seriálu SP nezaváhal. Závod vyhrál Švýcar Michael Schmid, ženám kralovala Švédka Anna Holmlundová.

Fotbalový reprezentant Hubník odchází ze Sparty do Herthy Berlín

Fotbalový reprezentant Roman Hubník opouští pražskou Spartu, kde rok hostoval. Klub FK Moskva, kterému patří, ho uvolnil do Herthy Berlín na půlroční hostování s opcí na případný přestup. Podle hráčova agenta Pavla Zíky by v případě uplatnění opce český stoper získal tříletý kontrakt. Hubník bude mít výhodu v tom, že se může v počátcích opřít o spolupráci s brankářem Jaroslavem Drobným, jenž patří největší opory posledního týmu bundesligy. "Hertha se domluvila s ruským klubem na půlročním hostování do 30. června 2010, součástí dohody je i přestupní opce se smlouvou na tři roky," uvedl Zíka.

Konečný by měl v Praze boxovat i s pohmožděným ramenem

Zdravotní stav boxera Lukáše Konečného není podle všeho tak vážný, aby mu zabránil představit se 30. prosince na pražském Galavečeru profesionálního boxu v Lucerně. Konečný si v sobotním vítězném zápase v Jekatěrinburgu proti Sergeji Chomickému z Běloruska poranil rameno, do příštího týdne by však měl být relativně fit. Jedenatřicetiletý Konečný se do Česka vrátil v neděli v noci a v pondělí absolvoval vyšetření u lékaře Jiřího Madala. "Ukázalo se, že je to to, co jsem předpokládal. Mám pohmožděný kloub. Naraženou kost mezi klíční kostí a lopatkou," řekl Konečný. Zlepšit jeho stav by měla léčba takzvanou rázovou vlnou. Člen německé stáje SES by měl být 30. prosince hlavní hvězdou pražské akce. V posledním zápase večera je čeká duel o český titul ve střední váze s Maďarem Attilou Kissem. "Po obstřiku bych boxovat měl," uvedl Konečný.

Sjezdař Záhrobský věří, že ve sjezdu SP může atakovat desítku

Není bláznem, který by vyhledával rychlost na každém kroku, Petr Záhrobský netouží po rychlém autu ani po letu stíhačkou, ale na lyžích je z něj nejlepší český sjezdař v rychlostních disciplínách. V devětadvaceti letech se protlačil mezi elitní třicítku na světě a o víkendu vylepšil své maximum na 21. místo. "Překvapení to není. Je to splnění toho, co jsem si předsevzal pro sezonu," řekl Petr Záhrobský. Bodovat dokáže vedle sjedu rovněž v super-G, v kterém v minulé sezoně dominoval Evropskému poháru. Hranici třicítky SP poprvé prolomil loni a nyní se posunuje výsledkovou listinou výše a výše. Ve Val Gardeně ho od elitní desítky dělily tři čtvrtě vteřiny. "To na dvoukilometrové trati není tolik," podotkl Záhrobský. Záhrobského poprvé na závodech na plný úvazek doprovází jeho otec Petr Záhrobský. Ten se předtím věnoval své mladší dceři Šárce, s kterou získal kompletní sadu slalomových medailí z mistrovství světa.

Cyklistka Slámová přestupuje do francouzského Vienne Futuroscope

Nadějná česká cyklistka Gabriela Slámová se stala členkou francouzské profesionální stáje Vienne Futuroscope. Osmnáctiletá bronzová medailistka z letošního juniorského mistrovství světa v omniu a vicemistryně Evropy ve scratchi podepsala s prvodivizním týmem roční smlouvu. "Je to sice silniční tým, ale hodně se věnuje i dráze. Často trénuje na dráze v Bordeaux, což je velká výhoda," řekl ČTK otec cyklistky Igor Sláma, který se v minulosti stal mistrem světa v bodovacím závodu. "Za dva roky jsou olympijské hry v Londýně a vidíme možnost se tam kvalifikovat," dodal.

Počasí:

Zpočátku zataženo až oblačno, místy déšť. Během dne přechodně polojasno a srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňů Celsia.