Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

V ČR je 22 potvrzených úmrtí na prasečí chřipku a 96 nových nákaz

V Česku už je 22 potvrzených úmrtí na prasečí chřipku, z toho 14 přibylo za poslední týden, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Národní referenční laboratoř potvrdila 96 nových případů infekce od minulého čtvrtka. Celkem je v ČR hlášeno 873 nakažených. Podle výpočtů hygieniků je infekcí víc. Z 22 lidí, kteří už v souvislosti s prasečí chřipkou zemřeli, měla většina jiné vážné onemocnění. Trpěli například rakovinou nebo chronickým srdečním onemocněním. U čtyř pacientů však není uvedena žádná vedlejší diagnóza, další čtyři byli podle údajů ministerstva pouze obézní.

Celkem už bylo do Česka dovezeno 167.000 dávek vakcín. Zdravotníci očkují vytypované rizikové pacienty. Vakcínu mají dostat také vážně chronicky nemocné děti starší deseti let. Mnozí pacienti a také podstatná část lékařů a sester očkování odmítá a řada z nich se netají názorem, že nové vakcíně na novou chřipku příliš nevěří. Podle vakcinologů je to chyba, očkování může zachránit ohroženým skupinám život.

Část zaměstnanců automobilky Hyundai stávkovala kvůli přesčasům

Část pracovníků nošovické automobilky Hyundai ve středu odpoledne hodinu stávkovala. Protestovali proti špatným pracovním podmínkám, zejména proti nařizovaným dvouhodinovým přesčasům, potvrdil ČTK zástupce odborů Zdeněk Ševčík. Vedení automobilky ve svém stanovisku uvedlo, že zaměstnanci svévolně přerušili výrobu v době přesčasu. Chce s nimi dál jednat. Stávky se zúčastnili pracovníci montovny. Akci neorganizovaly odbory, ale protest jsou připraveny podpořit. Korejské vedení bylo podle zaměstnanců stávkou značně překvapeno.

Někteří zaměstnanci na webu odborů uvedli jako důvod stávky přesčasy, porušování zákoníku práce a šikanu na pracovišti. V současné době musí zaměstnanci prakticky každý den odpracovat dvě hodiny navíc k normální osmihodinové pracovní směně, tvrdí odboráři. Situací v automobilce se bude pravděpodobně zabývat ostravský Oblastní inspektorát práce.

Ministr Kohout: Ukrajina ujistila, že plynová krize se opakovat nebude

Ukrajina na jednání se Severoatlantickou aliancí ujistila partnery, že plynová krize z letošního ledna by se neměla v blížící se zimě opakovat. Novinářům to v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Kohout. Přes Ukrajinu, která by ráda rozšířila řady nyní 28členné vojenské aliance, do Evropy proudí většina ruského plynu určeného pro Evropu. Loni v lednu na téměř dva týdny ale Rusové kvůli obchodním sporům s Kyjevem kohouty uzavřeli. Některé členské země NATO, třeba Slovensko, kvůli tomu zůstaly uprostřed mrazivé zimy zcela bez dodávek plynu.

Rektoři: Vysokým školám klesne rozpočet o 1,2 miliardy

Vysokým školám se příští rok sníží rozpočet o téměř 1,2 miliardy korun. Novinářům to po jednání s ministerstvem školství řekli rektoři škol. Univerzity tak prý nebudou moci spolufinancovat vědecké projekty, na které se čerpají peníze hlavně z Evropské unie. Navíc prý výdaje na studenta klesnou o čtvrtinu, což ohrozí kvalitu výuky.

Průzkum: ČR je 12. nejatraktivnější zemí pro obchodníky

Česká republika je 12. nejatraktivnější zemí pro expandující obchodníky. Vyplývá to z letošního průzkumu CB Richard Ellis, podle kterého vstup na tuzemský trh plánuje 22 procent dotázaných firem. První místo obsadilo Německo, kam se chystá expandovat 47 procent oslovených obchodníků. Průzkumu se zúčastnilo celkem 220 podniků.

Sněmovna na návrh ČSSD oddálila vznik bezpečnostní inspekce

Sněmovna opět oddálila vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů, která má nahradit inspekci policie a být nezávislá na ministerstvu vnitra. Normu, kterou předložila na jaře vláda, poslanci opět vyřadili z programu zasedání na návrh Richarda Dolejše (ČSSD). Sociální demokraté mají vůči předloze výhrady.

Generální inspekce má v rámci policejní reformy sjednotit kontrolu bezpečnostních sborů. Měla by nově vyšetřovat nejen trestné činy policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a vězeňské služby. Působnost inspekce by se však nevztahovala na hasiče ani na Bezpečnostní informační službu (BIS). Někdejší vláda Mirka Topolánka (ODS) navrhla, aby ředitele inspekce jmenovala vláda po projednání sněmovnou, jejíž výbor či komise by měly činnost inspekce kontrolovat. ČSSD takovou kontrolu označila za nedostatečnou, i když vytvoření nezávislé inspekce také podporuje.

Skalník: Informace ÚSTR o jeho spolupráci s StB jsou nepravdivé

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) podle výtvarníka Josky Skalníka o něm poskytl médiím neúplné a nepravdivé údaje. Skalník tvrdí, že nikdy nedonášel informace o vzniku Občanského fóra (OF) komunistické Státní bezpečnosti(StB), ani nebyl StB pověřen pracovat proti americkému velvyslanectví v tehdejším Československu. Materiály ústavu, ze kterých takové informace vyplývají, označil za nekompletní. Jeho svazek byl zničen v prosinci 1989, sdělil výtvarník ČTK. Skalník v tiskovém prohlášení uvedl, že ztratil veškerou důvěru v Žáčkovu instituci. "Kontakty s příslušníky StB jsem vždy považoval za vynucené a jsem hluboce přesvědčen, že jsem nikomu neublížil," dodal. Konkrétní podobu kontaktů s StB a dobové souvislosti popíše v knize, kterou připravuje.

Kvůli údajným kontaktům Skalníka s StB vzniklo napětí mezi ústavem a některými bývalými disidenty. Aktivista Stanislav Penc podnítil vznik petice požadující odvolání ředitele ÚSTR Pavla Žáčka. Hlavním argumentem byl právě fakt, že ústav ve své nové publikaci o vzniku OF označil výtvarníka za informátora StB, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu.

Po letech hodnotí rozpad Československa kladně 52 procent lidí

Rozdělení Československa na dva samostatné státy vnímá s odstupem 17 let, které na počátku ledna od této události uplynou, jako správný krok těsná většina českých občanů. V průzkumu CVVM rozpad ČSFR jako "spíše správný" zhodnotilo 36 procent a jako "rozhodně správný" 16 procent dotázaných. Jako špatný jej naopak zhodnotilo 33 procent respondentů.

Vztahy se Slováky se podle názoru 43 procent občanů nezměnily, podle 30 procent zlepšily a 15 obyvatel ze sta je nyní vnímá jako horší. Mladší lidé přitom kvalitu vzájemných vztahů často neumí srovnávat. Když se Československo dělilo bylo podle svých dnešních slov pro CVVM 48 procent respondentů proti vzniku dvou samostatných států, podporovala jej tehdy prý jen přibližně čtvrtina občanů, přesně 26 procent.

CCB: V ČR bylo letos vyhlášeno dvojnásobně více bankrotů než loni

V Česku bylo letos od ledna do listopadu vyhlášeno celkem 3543 bankrotů, což je téměř dvojnásobek vyhlášených bankrotů za celý rok 2008. Zatímco počet úpadků podnikatelských subjektů se v tomto období zvýšil o 30 procent, počet osobních bankrotů se ztrojnásobil. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau.

Výkupní cena elektřiny ze slunce by mohla v budoucnu klesnout

Výkupní cena elektřiny ze slunečních zdrojů by mohla od roku 2011 výrazně klesnout. Umožnit to má vládní novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kterou v prvním čtení podpořila sněmovna. Novela zákona umožní Energetickému regulačnímu úřadu /ERÚ/ od roku 2011 snížit výkupní ceny z fotovoltaiky o více než pět procent. Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský poslancům řekl, že jedním z důvodů, proč vláda s novelou přišla, je současná situace, kdy extrémně roste počet žádostí o připojení těchto zdrojů do sítě.

Nyní ERÚ stanovuje výkupní ceny pro jednotlivé obnovitelné zdroje energie tak, aby byla dosažena patnáctiletá návratnost investice včetně přiměřeného zisku. Podpora pro fotovoltaické zdroje však nyní podle ministerstva průmyslu výrazně překračuje 15tiletou návratnost.

Greenpeace protestovala 20 minut před elektrárnou Prunéřov

Třináct aktivistů ekologické organizace Greenpeace zakrytých prostěradly ulehlo na 20 minut před vchod Elektrárny Prunéřov II, která patří společnosti ČEZ. Podle ředitele kampaní Greenpeace Jana Piňose představovali symbolické oběti klimatických změn, které lze za posledních šest měsíců prunéřovské elektrárně přičíst. Vedení elektrárny proti aktivistům nijak nezasahovalo.

CzechInvest: ČR vytvoří s Izraelem fond na podporu výzkumu

Fond na podporu vzájemného výzkumu, ve kterém má být k dispozici nejméně 600 milionů korun, vytvoří České republika společně s Izraelem. Česko by mělo do fondu vložit 300 milionů korun a nejméně stejnou finanční částkou přispěje Izrael. ČTK o tom informovala vládní agentura CzechInvest. "Spolupráce by se měla týkat především informačních technologií, nanotechnologií a bezpečnostního výzkumu, jako jsou například bezpilotní letouny, ochrana proti nebezpečným látkám, detekce výbušnin a drog, počítačové rozpoznávání obrazu a podobně," uvedl Jiří Sochor z CzechInvestu. Izrael takto podle Sochora spolupracuje pouze s 15 zeměmi světa.

Ministerstvo zdravotnictví: Středočeskému kraji hrozí, že ztratí kontrolu nad nemocnicemi

Středočeskému kraji hrozí podle ministerstva zdravotnictví, že ztratí kontrolu nad svými nemocnicemi. Příčinou je podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra návrh pěti nemocnic na zápis Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení (VNÚZZ) Středočeského kraje do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení. Veškerý majetek nemocnic by pak ovládly tři osoby blízké hejtmanu Davidu Rathovi (ČSSD), řekl Šnajdr (ODS). O nemocnicích by nerozhodovalo zastupitelstvo či rada kraje, tedy nikdo z řádně zvolených zástupců, ale tito tři lidé, upozornil Šnajdr. Rath jeho tvrzení odmítl a oznámil, že požádá premiéra o Šnajdrovo okamžité odvolání z funkce.

Výzkum: Kvůli špatnému měření je teplá voda v Česku příliš drahá

České domácnosti napojené na centrální teplo platí měsíčně o 200 až 500 korun za teplou užitkovou vodu víc, než by měly. Důvodem jsou nepřesné měřicí přístroje v bytech, které pracují s až 40procentní chybou. Vyplývá to z výzkumu, který v posledních čtyřech letech provedla Technická univerzita v Liberci ve spolupráci se společností EESA Lomnice nad Popelkou. V rámci projektu podpořeného ministerstvem průmyslu a obchodu vyvinuly i zcela novou technologii, která je schopna zajistit přesné měření, a tím výrazně snížit náklady na teplou vodu. Podle Teplárny Liberec jsou čísla nadhodnocená.

Ministryně Kovářová chce orientační tabulky pro určení výživného

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chce zavést orientační tabulky, kterými by se mohli řídit rodiče i soudy při rozhodování o výši výživného. Zároveň navrhuje, aby případy, kdy se rodiče na částce dohodnou, mohli dořešit sociální pracovníci. Novinářům řekla, že by to značně ulehčilo práci soudů. Párů, které jsou schopny dosáhnout shody, je podle ní zhruba 30 procent. Oslovila proto několik odborníků, aby vytvořili pracovní skupinu.

Ministerstvo dopravy a České dráhy uzavřely desetiletou smlouvu na rychlíky

České dráhy a ministerstvo dopravy uzavřely desetiletou smlouvu na provoz dálkových vlaků. Oproti minulosti, kdy se smlouva uzavírala vždy na jeden rok, jde o zásadní změnu. Příští rok zaplatí úřad firmě za rychlíky čtyři miliardy korun, což je zhruba stejná částka jako letos. Ministr dopravy Gustáv Slamečka do smlouvy prosadil klauzuli, podle které lze ze smlouvy každoročně vyjmout 15 procent trhu a na provoz vlaků vypsat tendr. Po deseti letech by se tak mělo soutěžit o 75 procent výkonů v dálkové dopravě. Není však jisté, jak se k plánům úřednického ministra bude stavět jeho nástupce.

Dráhy chtějí prodat většinu nemovitostí, za výnos opraví nádraží

České dráhy plánují prodej nemovitostí, které nepotřebují. Z celkových 8000 objektů si chtějí ponechat zhruba 1500, pro zbytek bude podnik hledat v následujících třech letech soukromé majitele. V rozhovoru pro ČTK to řekl náměstek ředitele ČD pro správu majetku Milan Matzenauer. Prodej by podle něho mohl vynést řádově až miliardy korun, které chtějí dráhy investovat do obnovy nádraží. K prodeji je určeno například asi 470 bytových domů, administrativní budovy v centrech krajských měst nebo průmyslové nemovitosti v nádražních areálech.

Devět regionů EU chce rychlejší výstavbu dálnice z Brna do Vídně

Zástupci devíti evropských regionů v Bruselu podepsali společnou deklaraci, v níž vyzývají k dokončení dálničního spojení mezi Brnem a Vídní. To může zahrnovat i kontroverzní silnici R52, jejíž výstavbu nedávno zkomplikovalo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Podle soudu jsou totiž změny v územním plánu Břeclavska, přes nějž má část silnice vést, neplatné. V současnosti hrozí, že Rakousko silnici spojující Vídeň s Brnem na svém území dokončí, na českém území na ni však žádná nebude kvůli průtahům navazovat. Text podepsali zástupci čtyř polských regionů, třech českých a dvou rakouských. Poláci se celé iniciativy účastní proto, že napojení Brna s Vídní je nezbytnou součástí transevropské trasy Gdaňsk - Brno - Vídeň.

Premiér chce po ČSÚ aby prověřilo tendr na sčítání lidu

Premiér Jan Fischer vyzval prvního místopředsedu ČSÚ Jiřího Křováka, aby se v zájmu zachování dobré pověsti úřadu "vážně zabýval" pochybnosti okolo tendru vypsaného na dodávku počítačového systému pro sčítání lidu v roce 2011. Křovák by měl zvážit i možnost celý tendr zrušit.

Předseda vlády a někdejší šéf Českého statistického úřadu tak reaguje na informace Hospodářských novin, podle kterých šéf firmy Unicorn Vladimír Kovář tvrdí, že ačkoliv předložil o 120 milionů levnější nabídku, vyhrála konkurenční firma Hewlett-Packard. Té mělo být celé výběrové řízení "ušité na tělo".

Služby pro nevidomé jsou prý v ČR jedny z nejlepších na světě

Služby pro nevidomé jsou v Česku prý jedny z nejlepších na světě. Kromě tikajících semaforů nebo unikátního navigačního centra jim pomáhají i takové drobnosti jako odlišné okraje na mincích. Novinářům to řekl pražský radní pro zdravotnictví a bývalý dlouholetý prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) Milan Pešák. Ta pomáhá slepcům už dvacet let, za tu dobu se prý jejich životní podmínky nesrovnatelně zlepšily.

Dříve se v zařizování služeb pro zrakově postižené angažovali hlavně lidé vidoucí, kteří ale nedokážou tak dobře odhadnout potřeby slepců. To se prý ale změnilo, a tak si například slepci při zavádění nových mincí vymohli u České národní banky to, aby měla desetikoruna vroubkovaný okraj, dvacetikoruna hrany a padesátikoruna byla hladká. "Příkladem jsou i české dopravní systémy, které mohou sloužit za vzor celému světu," uvedl Pešák. Nyní třeba ve více než třiceti českých městech fungují na autobusech a tramvajích hlasové majáčky, které nevidomému řeknou číslo daného spoje a směr, kterým jede. Slepec si je může zapnout malým ovladačem, který stojí kolem 2000 korun. "Zatím je využívá asi 8000 lidí," řekl ČTK prezident SONS Josef Stiborský. Od roku 2007 mohou nevidomí využívat také ojedinělé navigační centrum. Když se ztratí, mohou bezplatně zavolat dispečerovi, který pomocí satelitní navigace určí jejich polohu a navede je na správnou cestu.

Zdravotní pojišťovny: Peníze na kvalitní péči v roce 2010 budou

I když příjmy zdravotních pojišťoven v krizi klesají, peníze na kvalitní a dostupnou zdravotní péči v příštím roce budou. Pacienti se nemusejí obávat, že by čekali déle na ošetření nebo jim lékař napsal méně léků, sdělil ČTK prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich v reakci na úterní prohlášení prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka, že kvůli nedostatku peněz od pojišťoven budou lékaři nuceni omezit péči. Stejné varování jako ČLK však vydala i Asociace českých a moravských nemocnic. Žádá zásah vlády.

ČSÚ: Mobil má sedm z deseti důchodců a 98 procent pracujících

Mobilní telefon v současnosti využívá sedm z deseti důchodců a 98 procent pracujících. Mezi studenty mají mobilní technologie 99 procent uživatelů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Zatímco v roce 2003 mělo mobilní telefon 66 procent lidí starších 16 let, letos je to 90,6 procenta dospělé populace. Ve věku mezi 25 a 44 roky má mobil téměř 99 procent lidí. Nejvíce holdují mobilnímu telefonování v Praze, kde má telefon 91 procent obyvatel, naopak v Královéhradeckém a Libereckém kraji je 15 procent lidí bez mobilu.

Podíl domácností vybavených vysokorychlostním internetem se letos proti loňsku zvýšil o 11 procentních bodů na 44 procent. Počítač má 54 procent domácností, loni to bylo 48 procent bytů. Celkově, včetně pomalejšího typu připojení, má v Česku internet 49 procent domácností. Při srovnání loňských čísel patřilo Česko s 46 procenty k pěti nejzaostalejším zemím mezi 27 zeměmi EU. Evropský průměr byl 60 procent a nejvyspělejší severské státy dosahovaly přes 80 procent připojených domácností.

Legendy o vyšebrodské hrobce Rožmberků průzkum vyvrátil

Rožmberkové, kteří patří k nejvýznamnějším českým šlechtickým rodům, nebyli pochováni v hrobce vyšebrodského kláštera v sedě u stolu, jak se traduje, ale byli pohřbeni v rakvích. V jejich hrobce v kostele nacisté neukryli žádnou válečnou kořist. Obě legendy vyvrátil archeologický průzkum hrobky, jež nedestruktivní metodou provedli jihočeští archeologové. Jisté zatím je, že v hrobce je v cínovém sarkofágu pohřben poslední z Rožmberků Petr Vok. Novinářům to řekla vedoucí výzkumu Zuzana Thomová. V presbytáři kostela Nanebevzetí Panny Marie se podařilo sondou s kamerou proniknout do pohřební komory o rozměrech 5,35 krát 2,4 metry zaklenuté ve výšce asi 1,5 metru, popsal geofyzik Jiří Šindelář.

Vedle hromady zetlelých prken z rakví se zbytky rozpadlých textilií a kosterních pozůstatků ležely přímo pod průzkumným vrtem vedle sebe dva cínové sarkofágy. Jeden z nich byl na víku zdoben reliéfem krucifixu, dále kvalitně vyhotovenými rožmberskými erby obrácenými dolu, což vypovídá o vymření rodu. Latinský nápis pak informuje o tom, že v sarkofágu byl pohřben poslední člen rodu Petr Vok z Rožmberka, uvedla Thomová. Vyhodnocení průzkumu, který začal na jaře 2008, je ale zatím na samém počátku. Podle písemných dokumentů by mělo být v hrobce pohřbeno 39 členů rodu, 22 mužů a 17 žen. Česko spolu s Horním Rakouskem připravují ke 400. výročí vymření rodu zemskou výstavu.

Slavná Věstonická venuše bude vystavena v Miláně

Slavná Věstonická venuše, vyrobená před přibližně 29.000 lety, kterou odborníci považují za jednu z nejdokonalejších sošek doby kamenné, bude od pátku vystavena v Miláně. Stane se atrakcí výstavy věnované nejstaršímu umění. ČTK to řekla Eva Pánková z brněnského Moravského zemského muzea, které keramickou sošku do Itálie zapůjčilo. S Věstonickou venuší jsou v Itálii vystaveny i další mimořádně cenné nálezy z Moravy. Jednou z nich je Mašovická Hedvika - torzo plastiky ženy staré asi 7000 let, které se podařilo nalézt před dvěma lety při výzkumech na Znojemsku. Ze stejného období pochází další venuše ze znojemských Hlubokých Mašůvek. Pořadatele milánské výstavy zaujala natolik, že její fotografii využili na plakáty.

Příběh junácké legendy Foglara zachycuje kniha Jestřábův let

Životní osudy a především literární tvorbu a publicistiku junácké legendy Jaroslava Foglara zpracoval románovou formou spisovatel a novinář Lubomír Kubík v knize, kterou nazval Jestřábův let. Autor se zaměřuje především na vrchol Foglarovy tvorby z 30. a 40. let minulého století. Byla to totiž právě polovina 30. let, kdy Foglar prorazil se svými romány. Jako šéfredaktor dosáhl před 2. světovou válkou více než stotisícového nákladu časopisu Mladý hlasatel. Přišel s dětskými čtenářskými kluby a vydával kreslené seriály, které ovlivňovaly a dosud ovlivňují celé generace. Stačí připomenout Rychlé šípy, Záhadu hlavolamu či Stínadla se bouří. Jeho časopis zakázali po obsazení Československa nacisté. Když po válce úspěch zopakoval s časopisem Vpřed, narazil na totalitu komunistickou. Převrat v únoru 1948 totiž znamenal konec i tohoto časopisu.

V Obecním domě bude k vidění šatník králů a princezen

Šatník králů, princezen, dvorních dam i poddaných z českých pohádek uvidí návštěvníci výstavy filmových kostýmů, která začíná v pražském Obecním domě. Přehlídka nazvaná Jak se oblékají pohádky II. je pokračováním úspěšné výstavy z loňského roku. Otevřena bude do konce roku. Zatímco loni bylo k vidění asi 50 kostýmů, letos jich bude přes 200. Organizátoři předpokládají, že o unikátní kostýmy bude velký zájem. Součástí doprovodného programu budou tvůrčí dílny, v rámci kterých si děti z papíru vytvoří kostým na míru, vyfotí se uprostřed stylových kulis nebo obléknou některé z připravených šatů a alespoň na chvíli se tak promění v princeznu nebo krále.

Muzeum v Brně vystavuje zapomenuté skvosty z loutkářské sbírky

Skvosty ze své loutkářské sbírky vystaví Moravské zemské muzeum v Brně. Název expozice Zapomenuté loutky naznačuje, že velká část marionet, maňásků a dalších postav dosud nikdy nebyla vystavena, řekla ČTK Eva Pánková z muzea. Podle muzejníků by si jejich unikátní sbírka loutek zasloužila stálou expozici, pro kterou ale nyní schází vhodný prostor. Autor výstavy Jaroslav Blecha vybral kromě exkluzivních marionet kočovného loutkového divadla také zajímavé loutky spolkových amatérských souborů a rodinného divadla. Celkem 400 exponátů mapuje proměny loutkářství od jeho počátků přibližně do 50. let minulého století.

Znalci gastronomie nedají dopustit na českou kuchyni

Na českou kuchyni se zaměřují znalci gastronomie, kteří se v posledních letech snaží oživit kulinářskou kulturu v zemi. Chloubou jídelníčků v prestižních restauracích jsou pokrmy, jejichž základ hledají v prvorepublikových tradicích. Jejich výhodou je prý chuť, na kterou jsou domácí strávníci zvyklí. "Spousta lidí se vrací k 'babičkovským' receptům. Oprašujeme stará poctivá česká jídla. Chceme, aby si lidé uvědomili, že je moderní jíst česky," řekl ČTK Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu. "Správná česká gastronomie tady dlouhá léta nebyla. Vaříme podle kuchařek z let 1840 až 1920. To je nádherné vaření, které 'strčí do kapsy' i francouzskou a italskou kuchyni. Spousta lidí tam objeví chutě, které znali od babiček," řekl šéfkuchař Oldřich Sahajdák.

Sport

Tomáš Berdych začne boj tenistů o salátovou mísu. Česká dvojka nastoupí v úvodním duelu finále Davisova poháru se Španělskem proti Rafaelu Nadalovi v pátek od 16:00. Ke druhé dvouhře na antuce v Barceloně nastoupí Radek Štěpánek proti Davidu Ferrerovi. O pořadí zápasů rozhodlo losování, které se uskutečnilo v hale přímo na kurtu. V případě úspěchu by jedna z nejslavnějších sportovních trofejí světa putovala do Česka poprvé po 29 letech. Berdych se Štěpánkem by triumfem navázali na tehdejší československý tým, který díky Ivanu Lendlovi a Tomáši Šmídovi Davis Cup vyhrál v Praze v roce 1980. Španělé jsou papírovými favority podle žebříčku a v jejich prospěch hovoří i fakt, že je požene za výhrou šestnáct tisíc fanoušků a hraje se na jejich oblíbené antuce. Doma Španělsko v Davis Cupu vyhrálo sedmnáctkrát za sebou.

Třetí start na trati 3000 metrů v sezoně čeká v pátek českou rychlobruslařskou hvězdu Martinu Sáblíkovou. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka bude v Calgary hájit vedení v průběžném pořadí Světového poháru na dlouhých tratích a zároveň se bude snažit oplatit Němce Stephanii Beckertové tři týdny starou porážku z Heerenveenu. Sáblíková se společně s týmovými kolegy v Kanadě připravuje od začátku minulého týdne, stále se však vyrovnává s aklimatizací.

Počasí

Bude zataženo, ojediněle může slabě pršet nebo mrholit. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem od dvou do šesti. Při mrznoucích srážkách se může tvořit ledovka.