Zprávy

Premiér Fischer na pátek pozval lídry stran bez KSČM k jednání o mandátu své vlády

Premiér Jan Fischer pozval na pátek lídry stran, jejichž poslanci podpořili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, na schůzku o mandátu vlády do voleb v roce 2010. Předseda vlády to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. S prioritami doplněného mandátu vlády chce Fischer seznámit také Poslaneckou sněmovnu, a to v době, kdy bude projednávat rozpočet na příští rok, tedy přibližně 20. října.

Spolu se zástupci ODS, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL premiér pozval i poslankyni Olgu Zubovou jako jedinou zástupkyni Demokratické strany zelených (DSZ) ve sněmovně. Zubová. Předseda ODS Mirek Topolánek označil její pozvání za "absurdní trucpodnik" a jasnou obstrukci. "Jako problém to samozřejmě vidím. Netuším, proč by Olga Zubová, toho času na kandidátní listině v Praze za ČSSD, měla být účastna této schůzky," řekl novinářům.

O mandátu úřednické vlády jednali předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL

Občanští demokraté, TOP 09 a KDU-ČSL mají společné priority pro jednání o mandátu úřednické vlády Jana Fischera. Předseda ODS Mirek Topolánek po zhruba hodinové schůzce zástupců těchto stran novinářům řekl, že jednat o nich budou nicméně samostatně. Společnými prioritami pro ně jsou přijetí občanského zákoníku a boj proti korupci. Lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg připojil co nejrychlejší ratifikaci lisabonské smlouvy, dokončení procesu je ale v kompetenci prezidenta Václava Klause. Česká politická scéna nemá podle Schwarzenberga jinou možnost než se postavit za Fischerův kabinet.

Schůzky, kterou svolal Topolánek, se premiér Fischer nezúčastnil. Své rozhodnutí zdůvodnil stejně jako na konci minulého týdne - bez účasti předsedy ČSSD Jiřího Paroubka není jasný výsledek jednání. Na schůzku nepřišel ani předseda Strany zelených Ondřej Liška.

ČSSD nepodpoří další Janotův úsporný balíček pro rok 2011

Sociální demokracie nepodpoří ve sněmovně případný další balíček úsporných opatření pro rok 2011 a další léta, jak o něm o víkendu mluvil ministr financí Eduard Janota. Na tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek s tím, že pro jeho stranu je nepřijatelné oslabení sociálního státu. Naopak představil návrhy na posílení sociálních dávek, jež chce ČSSD prosadit. Už v listopadu chtějí sociální demokraté ve sněmovně uvést návrh zavedení "sociální klauzule" do systému dávek, podle které by žádná rodina neplatila vyšší nájemné než je třetina jejích čistých měsíčních příjmů. ČSSD podle Paroubka stále trvá i na vyplacení 13. důchodů v roce 2010, obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a kompletní zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Průzkum: Dvě pětiny míní, že Václav Klaus má rychle podepsat "Lisabon"

Přes dvě pětiny lidí si podle průzkumu společnosti SANEP myslí, že prezident Václav Klaus by měl bezodkladně podepsat lisabonskou smlouvu reformující rozšířenou EU. Je o tom přesvědčeno 43 procent lidí. Průzkum, jehož výsledky má ČTK k dispozici, dále zjistil, že 44 procent lidí je přesvědčeno, že oddalování podpisu poškozuje pověst Česka v rámci EU. Opačný názor zastává 37 procent lidí a 19 procent na to nemá jasný názor.

Smlouvu už schválil český parlament, avšak Klaus, který je v EU považován za jednoho z hlavních euroskeptiků, ji dosud nepodepsal. O jejím souladu s českým ústavním pořádkem bude rozhodovat ústavní soud, na jehož závěry Klaus musí počkat. Průzkum společnosti SANEP zjistil, že kdyby se i v Česku konalo ke smlouvě referendum, hlasovalo by pro její přijetí 53 procent lidí. Průzkum se konal od 1. do 3. října, mimo jiné tedy v době konání irského referenda o smlouvě. Bylo při něm dotázáno 4320 lidí ve věku 18 až 66 let. Statistická chyba je 2,5 procenta.

SANEP: Lidé by nejraději zvolili českým eurokomisařem Švejnara

Třetina Čechů by zvolila českým zástupcem v Evropské komisi ekonoma Jana Švejnara, jehož nominaci chce podpořit i Strana zelených. Na druhém místě pomyslného žebříčku skončil první český eurokomisař Pavel Telička. Vyplynulo to z internetového průzkumu, který v době od 1. do 3. října provedla společnost SANEP. Švejnara by volilo 32 procent lidí a Teličku 26 procent. Čtrnáct procent hlasů by dostal i bývalý ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a 11 procent Čechů by rádo vidělo českým eurokomisařem kandidáta sociální demokracie a dosavadního zástupce Česka v EK Vladimíra Špidlu.

Někdejší eurokomisař Pavel Telička se domnívá, že Česká republika nyní nemá šanci získat pro svého kandidáta do Evropské komise (EK) místo komisaře pro energetiku. I oblast dopravy by podle něj mohl český eurokomisař získat spíš jen zázrakem. Telička to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Podle něj je nyní kredit ČR příliš oslabený.

Senát schválil vládní úsporný balíček, nyní ho dostane prezident

Senát podle očekávání schválil vládní soubor opatření, která mají snížit schodek státního rozpočtu. Deficit má díky nim klesnout ke 163 miliardám korun, jinak by mohl dosáhnout až 230 miliard korun. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky. Hlasovalo pro něj 61 ze 68 přítomných senátorů. Balíček podpořili senátoři ze všech senátních klubů. Podporu návrhu ohlásili předsedové klubů již během rozpravy. Také sněmovna ho koncem září schválila výraznou většinou, když pro něj hlasovali poslanci všech stran s výjimkou komunistů.

Senát chce snížení platů o 4 procenta, nesouhlasí se zdaněním náhrad

Senát schválil snížení platů ústavních činitelů v příštím roce o čtyři procenta, zároveň ale pro obtížnou aplikovatelnost odmítl sněmovnou navrhované zdanění náhrad prezidenta, členů vlády, zákonodárců nebo soudců. Normu tak dostane dolní komora k novému projednání. Vrácení zákona sněmovně podpořilo jednomyslně všech 65 přítomných senátorů.

Sněmovna v rámci úsporných opatření navrhla v zákoně o daních z příjmů zavést zdaněním peněžních náhrad na cestování, ubytování, stravování, expertizy i služby asistentů. V novele o platech však ponechala přes návrh poslance KSČM Petra Braného pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají.

Václav Klaus přijel do Albánie podpořit užší ekonomické vztahy

Česká republika a Albánie chtějí zahájit intenzivnější ekonomickou i politickou spolupráci. Po jednání v Tiraně se na tom shodli český prezident Václav Klaus a jeho albánský protějšek Bamir Topi. Albánci podle Klause stojí o to, aby Češi podnikali v místním hoteliérství a podíleli se na oživování mořského pobřeží. Klaus též připomněl, že klíčovým distributorem elektrické energie v Albánii je český energetický gigant ČEZ. Český prezident se svým albánským protějškem hovořil také o možnosti zjednodušení vízového režimu pro Albánce směřující do ČR a o zavedení přímé letecké linky z Prahy do Tirany.

Klaus pojede 14. října do Ruska, setká se s Medveděvem

Prezident Václav Klaus pojede 14. října na jednodenní návštěvu Ruska. V Moskvě se setká se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem a představí ruské vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. Prezident o tom informoval na svých internetových stránkách. Podle diplomatických zdrojů se na návštěvě Ruska dohodl letos na jaře během summitu EU-Rusko v Chabarovsku, kterému předsedal. Vzájemná obchodní výměna mezi Českem a Ruskem za rok 2008 přesáhla 13 miliard dolarů (asi 228 miliard korun).

Češi farmářům z rozpočtu asi nepomohou, jiné státy možná ano

Česko ze svého rozpočtu nepodpoří producenty mléka, přestože Evropská komise nejspíš v následujících dnech povolí, aby vlády dočasně dotovaly farmáře až 15.000 eury (asi 382.000 Kč). Novinářům to řekl český ministr zemědělství Jakub Šebesta. Podle něj je však možné, že některé státy této podpory využijí. Česko a další země si však podobnou pomoc údajně nemohou dovolit.

Nyní je možné, aby státy pomohly jednotlivým farmám 7000 eury (zhruba 178.000 korun) na tři roky. Evropská komise ovšem tuto pomoc plánuje v nejbližší době zvýšit až na 15.000 eur na dva roky. Jde o reakci na přetrvávající krizi v mlékárenském sektoru, kterou v uplynulých měsících doprovázel prudký propad výkupních cen mléka. Češi se s řadou dalších zemí proti podobnému navýšení postavili, ale tento krok může Brusel učinit bez ohledu na názor členských států. Odpůrci opatření se domnívají, že by dotace ze státních pokladen mohly ohrozit konkurenceschopnost zemědělců především z chudších členských států EU, které si nemohou dovolit ze státní pokladny vydat velké finanční částky. Česko navíc znevýhodňuje tradičně značná velikost farem, pro něž podpora v řádů stovek tisíců korun nemá takový význam jako pro malé farmy v jiných zemích. Jednání v Bruselu provázela bouřlivá demonstrace několika tisícovek zemědělců z celé Evropské unie.

Agrární komora: Pětina farmářů omezila výrobu mléka, desetina s ní skončila

Přibližně pětina zemědělských podniků v Česku omezila kvůli nízkým výkupním cenám výrobu mléka. Více než deset procent se chovu mléčných krav přestalo věnovat úplně. Vyplývá to z výsledků šetření, které ČTK poskytla Agrární komora. Tuzemští chovatelé již několik měsíců dostávají od mlékáren za litr mléka v průměru kolem šesti korun, výrobní náklady jsou podle nich však minimálně o dvě koruny vyšší.

ČSA opustily tři desítky pilotů, celkově dostalo výpověď 400 lidí

České aerolinie opustily či brzy opustí zhruba tři desítky pilotů z celkových 530. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí firmy Hana Hejsková. Piloti podle informací ČTK nechtějí čekat na propuštění a využívají možnosti odejít dohodou za odstupné 12 měsíčních platů. Celkově ve firmě dostalo výpověď 400 lidí ze 4600. Server Euro.cz uvedl, že šéf dozorčí rady ČSA Václav Novák navrhuje snížit pilotům platy o 45 procent a zrušit všechny benefity. Platy letušek mají být sníženy o 25 procent a mzdy ostatních zaměstnanců o 15 procent. Vyjádření Nováka se ČTK nepodařilo sehnat, jiné zdroje z firmy to však potvrdily. České aerolinie bojují o přežití, ke konci roku očekávají ztrátu přes dvě miliardy korun.

Česká bankovní asociace: Banky v recesi obstály

Český bankovní sektor obstál ve složité době celosvětové recese jako jeden z nejzdravějších a nejstabilnějších v evropském i globálním měřítku. Shodli se na tom účastníci shromáždění členů České bankovní asociace (ČBA). Banky a stavební spořitelny na tuzemském trhu v pololetí vydělaly celkem 26,6 miliardy korun, což bylo stejně jako do konce června loni. Většinu zisků vytvořily čtyři velké peněžní ústavy Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank.

Analytici však očekávají ve druhém pololetí zhoršení výsledků. "Nezaměstnanost i počet bankrotů nadále porostou. To bude znamenat další růst podílu nesplácených úvěrů, a tedy i nákladů rizika. Snižování provozních nákladů bude stále obtížnější a také mimořádně vysoké výnosy z obchodování, kterých jsme byli svědky u některých bank v prvním pololetí, se nemusí opakovat," poukazoval na konci srpna analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

Vláda schválila předčasný důchod pro některé horníky

Vláda umožní horníkům, kteří začali v dolech pracovat před rokem 1993, odejít do předčasného důchodu. Premiér Jan Fischer novinářům řekl, že rozhodnutí se týká zhruba 5000 horníků a ročně si změna vyžádá 60 až 70 milionů korun. Navrhované změny ministerstvo projednalo s odboráři a legislativní rada vlády je doporučila schválit. Důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje. Kolem roku 2030 by se měl dostat na 65 let. Hornické odbory proti zvyšování penzijního věku protestovaly. Tvrdily, že mnozí horníci by se důchodového věku kvůli zhoršenému zdraví ani nedožili.

Podle projednávaného návrhu by do důchodu dříve mohli odcházet horníci, kteří nejpozději do konce roku 2008 odpracovali 15 let v dolech nebo deset let v uranových dolech. Podle počtu odpracovaných let by do předčasného důchodu odcházely dvě skupiny horníků. První z nich jednotně ve věku 55,5 roku; druhá v závislosti na roku narození o pět let dříve než jejich vrstevníci.

Kabinet schválil novelu, která umožňuje cizincům nákup bytů

Vláda schválila návrh novely devizového zákona, který má cizincům umožnit volně v Česku kupovat nemovitosti k bydlení. Jde o formální vypuštění paragrafu ze zákona, neboť cizinci již fakticky podle evropského práva nemovitosti nakupovat mohou. Premiér zdůraznil, že letos v květnu České republice uplynula pětiletá lhůta od vstupu do unie, po kterou cizinci nemovitosti kupovat nemohli. Lhůta se týkala pouze domů a bytů, pro zemědělskou půdu a lesy je ochranné časové období o dva roky delší. Pole a lesy tak budou moci cizinci kupovat až od roku 2011.

Vláda rozšířila síť chráněných lokalit Natura

Vláda na návrh ministra životního prostředí Ladislava Mika rozšířila v Česku síť evropsky významných lokalit Natura 2000 o 234 nových území. Po rozšíření se jedná o zhruba tisícovku lokalit. Jejich rozloha dosáhla deseti procent celkového území státu. Ministerstvo uvádí, že tím bude budování Natury v Česku téměř uzavřeno. Vybudovat síť míst, kde se hospodaří s ohledem na tam žijící vzácné druhy rostlin a živočichů, se Česko zavázalo při vstupu do EU.

Ministři schválili ustavení komise pro obří ekologickou zakázku

Ustavení devítičlenné komise, která bude hodnotit nabídky v tendru na obří státní zakázku na odstranění ekologických škod v hodnotě kolem 115 miliard korun, schválila vláda. Na tiskové konferenci to bez dalších podrobností oznámil premiér Jan Fischer. V tendru pokračují tři firmy z původních šesti. Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva financí zkrátí doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň se zajistí horní mez nákladů. Kritici soutěže ovšem tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard. S kritikou se připojila Hospodářská komora; ta tvrdí, že ve více menších soutěžích by měly šanci uspět i menší tuzemské firmy.

Ministr Kohout: Česko by mohlo mít vědce na vesmírné stanici ISS

Česká republika by mohla mít podle ministra zahraničí Jana Kohouta někdy v budoucnu českého vědce na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Byl by to symbol úspěšné vědecké spolupráce s NASA, uvedl ministr, který se účastnil slavnostního zahájení Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů v Praze a úvodní tiskové konference. Expert na vesmírné právo profesor Vladimír Kopal považuje pobyt českého vědce na Mezinárodní kosmické stanici za reálný. Je to podle něj otázka příštích několika let, nikoliv nejbližších dnů nebo měsíců.

Kniha o MI5: dva britští poslanci byli v 60. letech agenty StB

Československá StB měla v 60. letech dva agenty mezi labouristickými poslanci a jeden z nich byl dokonce náměstkem ministra. Stejně tak posledním špionem ze sovětského bloku odhaleným v Británii byl Čech Václav Jelínek alias Erwin van Haarlem. Uvádí to "autorizovaná historie" britské kontrarozvědky MI5, kterou napsal historik Christopher Andrew.

Na poslance Johna Stonehouse upozornil v červenci 1969 americkou tajnou službu po svém útěku na Západ československý špion Josef Frolík, který si ale nebyl stoprocentně jist. Deset let poté jiný agent StB, který uprchl na Západ, poskytl přesvědčivé informace, že Stonehouse byl opravdu českým agentem, uvádí kniha napsaná na základě archivů MI5. Případ poslance Willa Owena, o kterém informoval také Frolík, byl jednoznačnější. Poslanec, kterého československé tajné služby získaly již v roce 1954, byl veden především hmotným ziskem. Podle Frolíka ho zajímalo jen 500 liber měsíčně a požadoval - přes zjevné riziko - pravidelné bezplatné dovolené v Československu.

Posledním velkým špionážním případem 80. let v Británii byl Nizozemec Erwin Van Haarlem, kterého britští agenti zatkli 2. dubna 1988 v jeho bytě v severním Londýně. Van Haarlem měl ve chvíli zatčení na uších sluchátka a přijímal v kuchyni kódované instrukce z Prahy. V šoku přiznal, že je Čech a požádal Brity, aby informovali české velvyslanectví. Stejně tak ukázal mýdlo, v němž byly ukryty komunikační šifry. Van Haarlem byl totiž československý špion Václav Jelínek, který vystupoval pod převzatou identitou skutečného Erwina van Haarlema. Jelínek byl v roce 1993 propuštěn a vrátil se do ČR.

Šéf KSČM Filip chce očistit Haló noviny

Šéf akciové společnosti Futura má předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi předložit návrhy, které zbaví komunistický deník Haló noviny podezření, že je "pračkou špinavých peněz". ČTK to řekl Filip s tím, že k tomu generálního ředitele vyzval minulý čtvrtek, dosud ale žádný návrh nedostal. Haló noviny se dostaly do podezření po aféře s ovlivňováním zákonů za peníze. Očistit Haló noviny by podle Filipa mohl například audit Futury.

Poslanec Dolejš v rozhovoru s reportérem Mladé fronty Dnes vydávajícím se za majitele heren naznačoval, jak je možné tyto peníze "očistit" prostřednictvím inzerce v Haló novinách. Figurant se kromě komunistů pokusil nachytal i politiky dalších stran.

Světelské sklárny zahájily běžnou výrobu

Tři výrobní linky ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou, které v pátek zahájily zkušební výrobu, jsou po roce od krachu v běžném provozu. Jedna z linek, vyrábějící skleničky na whisky, zahájila výrobu už v neděli večer, v pondělí přešly do běžného provozu i zbývající linky vyrábějící vázy, mísy a skleničky na šampaňské. ČTK to řekl ředitel skláren Martin Fait. Do práce se v první fázi obnovy výroby vrátilo 174 sklářů.

Nový vlastník skláren, jímž je společnost Crystalite Bohemia, rozjel výrobu skoro přesně rok poté, kdy byly pece zastaveny kvůli zadlužení. Do konce října by se počet zaměstnanců skláren měl zvýšit přibližně na dvě stovky. Před loňským krachem sklárna zaměstnávala 1200 lidí.

Praha 1: Dům v Soukenické ulici bude zbourán

Dům v Soukenické ulici v Praze, ve kterém zahynuli čtyři dělníci, bude zbourán. Rozhodl o tom stavební odbor první městské části, sdělil jeho vedoucí Oldřich Dajbych. Za neštěstí podle něj s největší pravděpodobností může stavbyvedoucí a stavební firma, která stavěla nad rámec povolení, řekl. V dvorní části domu v Soukenické ulici se v pátek zřítily stropy, které zabily čtyři patrně zahraniční dělníky. Podle dosavadního vyšetřování stavebního úřadu se firma Sting Praha snažila posílit nosné zdi budovy. Dělníci přitom podle svědků používali sbíjecí kladiva, která patrně narušila statiku kleneb v horních patrech. "Pak už to byl dominový efekt," řekl Dajbych. Dodal ale, že příčin zboření může být více, například špatně zvolený postup prací.

V Brandýse hořel dvanáctipatrový dům, škoda je asi pět milionů

Dvanáctipodlažní dům v Brandýse nad Labem zachvátil požár. Hořet začalo zatím z nezjištěných příčin ve třetím patře. Hasiči museli evakuovat několik lidí, jeden obyvatel domu a jeden hasič se zranili. Škoda je předběžně odhadnuta na pět milionů korun, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Hasiči museli některé lidi evakuovat i pomocí výškové techniky. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po hodině a půl.

Letošní Cenu Vize 97 získal geolog Václav Cílek

Geolog a popularizátor vědy Václav Cílek je v pořadí jedenáctým držitelem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. "Jsem velmi rád, že letos cenu dostává pan doktor Cílek, který přečetl všechny knihy, co kdy vyšly, a který všemu rozumí, a já ho velmi obdivuji," řekl Václav Havel, zakladatel nadace a bývalý český prezident. Cílek, který je v současnosti ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), se kromě geologie zabývá klimatologií, filozofií, spisovatelstvím i překladem taoistických a zenových textů. Je známým popularizátorem vědy. Ve své práci se věnuje změnám klimatu a prostředí, vývoji české krajiny a vztahům mezi krajinou a civilizací.

Nové sdružení na ochranu památek organizuje petici za Karlův most

Petice za záchranu Karlova mostu požaduje okamžité zastavení rekonstrukce této národní kulturní památky. Práce na stavbě trvají již dva roky a kritizovala je zejména památková inspekce ministerstva kultury. Majitel památky, město Praha však kritiku odmítá. Památkový odbor magistrátu udělil za opravu mostu letos v létě pokutu. Ovšem dal ji sám sobě, neboť vlastníkem památky je město; pokuta byla ve výši 54.000 korun, úředníci tak postihli jen jednu část pochybení, tedy údajné formální nedostatky v dokumentaci.

Archeologové objevili na Národní zachovalé gotické sklepy

Archeologové nalezli při výzkumu u stanice metra Národní třída v Praze gotické sklepy. Jejich existenci předpokládali, příjemně je ale překvapila jejich zachovalost, sdělila ČTK mluvčí pražského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová. Vědečtí pracovníci na místě plánované stavby multifunkčního centra Copa Centrum pracují od konce července. Domy, ke kterým sklepy patřily, byly strženy koncem 70. let minulého století při stavbě stanice metra Národní třída.

Rekonstrukci Jurkovičovy vily v Brně lze sledovat přes internet

Náročnou rekonstrukci vzácné Jurkovičovy vily v Brně mohou lidé sledovat on-line prostřednictvím internetu. Moravská galerie, která vilu nedávno koupila a zajišťuje její opravu, zprovoznila na svých webových stránkách zvláštní rubriku s informacemi, dokumentací a fotografiemi. Po dokončení rekonstrukce za 35 milionů korun vznikne ve vile expozice a studijní centrum věnované dílu architekta Dušana Samo Jurkoviče. Většinu peněz na rekonstrukci získala galerie z takzvaných norských fondů. Stavba je cenná tím, jak spojuje secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury.

Zlínský filmový festival představí v New Yorku Karla Zemana

Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Zlín připravili unikátní putovní výstavu fotografií, které mapují dílo významného filmového tvůrce Karla Zemana. Projekt je oslavou jeho stého výročí narození. Už 14. října si ji budou moci prohlédnout návštěvníci Českého centra na newyorském Manhattanu, informoval ČTK mluvčí festivalu Martin Pášma. Zeman, který se proslavil zejména snímky Vynález zkázy, Baron prášil či Cesta do Pravěku, se narodil 3. listopadu 1910. Výstava s názvem Filmový kouzelník Karel Zeman představuje 39 fotografií velkého formátu. Přibližují nejen Zemanovy snímky, ale i jeho práci na nich. Mezi vystavenými exponáty budou i dosud nepublikované fotografie.

V kinosále Českého centra v New Yorku bude expozice otevřena od 14. do 30. října, první tři dny ji navíc doprovodí i projekce Zemanových filmů. "Z 24 českých center má o výstavu zájem 13, a to od Tokia, přes Soul až po Stockholm či Paříž," řekla ČTK vedoucí produkce festivalu Irena Skaunicová.

Matásek si zahraje hokejistu Jágra na jevišti v Kladně

Fiktivním životopisem Jaromíra Jágra s názvem Kladeňák vstoupí do nové sezony Středočeské divadlo Kladno. O představení dramatika Petra Kolečka a režiséra Tomáše Svobody je v rodišti slavného hokejového útočníka velký zájem, premiéra 9. října a první dvě říjnové reprízy jsou již vyprodány. Inscenace, kterou autoři označují jako "hrdinský epos se zpěvy, je fikcí co by se stalo, kdyby se proslulému hokejistovi začal zjevovat další kladenský rodák, filozof Ludwig von Wittgenstein. V hlavní roli se objeví hostující David Matásek.

Sport

Fotbalisté Sparty Praha oplatili Slavii loňskou domácí porážku a v 270. pražském derby na jejím hřišti vyhráli 1:0. Dohrávku 10. kola první ligy rozhodl útočník Bony Wilfried, naopak tlačící Slavia několik velmi dobrých šancí nevyužila. Sparta se tak dočkala první výhry na hřišti soupeře v této sezoně. Naopak Slavia poprvé doma prohrála.

Český fotbalový reprezentant Marek Jankulovski potvrdil, že případný neúspěch v boji o postup na světový šampionát 2010 v JAR bude znamenat konec jeho reprezentační kariéry. Na sraz národního týmu před závěrečnými zápasy kvalifikace s Polskem a Severním Irskem však přijel v dobré náladě a s chutí do fotbalu. Fotbalový záložník Jaroslav Plašil si nepřipouští, že by česká reprezentace nepostoupila do baráže o účast na mistrovství světa v Jižní Africe. Středopolař francouzského Bordeaux věří, že pokud národní tým vyhraje oba zbývající duely proti Polsku a Severnímu Irsku, bude to nakonec k druhému místu stačit. Český tým potřebuje v závěru kvalifikace získat šest bodů a ještě se musí spoléhat na pomoc vedoucích Slováků proti Slovinsku.

Počasí

Bude zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Teploty přes den 17 až 21, na horách kolem 12ti stupňů Celsia.