Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Obě parlamentní komory schválily ústavní novelu o rozpuštění Poslanecké sněmovny

Sněmovna v pátek schválila ústavní novelu o svém rozpuštění. Večer pak tuto normu schválil i Senát. Prezident ji nemůže vetovat, dostane ji pouze k podpisu. Sněmovna by mohla být prezidentem rozpuštěna příští úterý, kdy se má kvůli tomu znovu sejít. Václav Klaus by poté mohl vyhlásit nové předčasné volby na 6. a 7. listopadu. Schválení novely je reakcí na verdikt Ústavního soudu, který zrušil jednorázový ústavní zákon o zániku současné sněmovny, na jehož základě se měly volby konat za měsíc, 9. a 10 října. Ústavní soud rozhodl na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka, který po schválení novely naznačil, že uvažuje i o jejím zpochybnění. Sněmovna ústavu novelou doplnila o ustanovení, podle něhož "prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, se kterým vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců". Novela má nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, stát by se tak v případě potřeby mohlo i během víkendu. Předčasné sněmovní volby by se pak podle platné ústavy musely uskutečnit do 60 dnů.

Poslaneci zkrátili lhůty pro uspořádání předčasných voleb

Nové předčasné volby by mohly být 6. a 7 listopadu. Umožnit to má novela volebního zákona, v níž v pátek sněmovna zkrátila některé volební lhůty. Prezident má podle nich volby vyhlásit nejpozději 50 dní před jejich zahájením; na vyhlášení voleb zkraje listopadu by tak měl mít čas do příštího čtvrtka. Novela navazuje na změnu ústavy, která má umožnit sněmovně se rozpustit. Volební lhůty navrhl zkrátit Marek Benda (ODS) v duchu dohody parlamentních stran, mají však být delší v porovnání s návrhem právních expertů těchto stran. Cílem je získat dostatek času na to, aby lidé dostali hlasovací lístky standardně do svých poštovních schránek. Podle návrhu expertů je měli obdržet až ve volebních místnostech, což by ale mohlo ovlivnit volební účast. Dosud musí podle ústavy i volebního zákona prezident vyhlásit předčasné volby dva měsíce před jejich konáním, podle návrhu expertů na to měl mít 45 dní.

Poslanci Melčák a Raninec vážně zvažují, že napadnou novou cestu k volbám

Poslanec Miloš Melčák uvažuje o tom, že podá ústavní stížnost i na v pátek sněmovnou schválenou změnu ústavy, která má otevřít cestu k předčasným volbám. Poslanci podle něj touto novelou zneuctívají rozhodnutí Ústavního soudu, který ve čtvrtek zrušil zákon o zkrácení volebního období. Stejný krok jako Melčák zvažuje i další nezařazený poslanec Juraj Raninec. "Pokud by právníci potvrdili, že usnesením o rozpuštění sněmovny za použití dnes schváleného Poslaneckou sněmovnou zákona - ještě nepředjímejme, jak se zachová Senát - že jsme se dopustili retroaktivity, tak znovu požádám Ústavní soud, aby se vyjádřil," řekl Melčák po rozhodnutí sněmovny ČTK a Českému Rozhlasu. Raninec později ČTK řekl, že má stejný záměr jako Melčák. Také on prý zvažuje, že ústavní stížnost na novelu podá.

Zdravotní poplatky beze změn, sněmovna žádnou úpravu neschválila

Zdravotní poplatky zůstanou zachovány v současné podobě. Poslanci neschválili ani jejich zrušení či omezení, ani změny navržené Senátem. Levice navrhovala zrušení regulačních poplatků, respektive jejich částečné omezení, Senát zachování poplatků výměnou za očkování proti pneumokoku zdarma. Pro zrušení nebo omezení poplatků hlasovali poslanci ČSSD, KSČM a nezařazené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová (zvoleny za SZ). Dohromady dali ale pouze 99 hlasů. Dva hlasy jim tak k přehlasování Senátu a prosazení novely chyběly. Naopak proti byli poslanci ODS, KDU-ČSL a zelených. ODS se ale zase nepodařilo prosadit změny navržené Senátem. Mezi nimi bylo očkování proti pneumokoku zdarma a roční snížení cen léčiv o pět procent, což by zdravotním pojišťovnám i pacientům mělo ušetřit 2,5 miliardy korun. Návrh totiž získal podporu pouze poslanců ODS.

Senát neuspěl s návrhem omezit střet zájmů na ústavní činitele

Senát neuspěl ve sněmovně s návrhem, aby se zákon o střetu zájmů vztahoval jen na zákonodárce, členy vlády nebo šéfy ústředních orgánů. Poslanci naopak prosadili původní znění, které má zbavit povinnosti předkládat majetková přiznání jen ředitele škol a školských zařízení. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Senátoři chtěli, aby zákon o střetu zájmů v omezeném rozsahu platil jen do konce příštího roku s tím, že vláda do té doby připraví účelnější normu. Tento úmysl našel podporu u 22 poslanců, zatímco novelu zákona v původním znění podpořilo 155 členů dolní komory.

Václav Klaus chápe postoj Bratislavy v krizi mezi Maďary a Slováky

Prezident Václav Klaus chápe postoje Bratislavy v současné krizi mezi Slovenskem a Maďarskem a odmítá jakékoli změny poválečného uspořádání Evropy. Řekl to v pátek po skončení první schůzky prezidentů takzvané visegrádské čtyřky (V4), kteří se sešli k dvoudennímu jednání v severopolských Sopotech. Účastníci summitu ale podle něj o současném napětí mezi Bratislavou a Budapeští nehovořili. "Já cítím nervozitu, která na Slovensku vzniká. Já vnímám jisté dlouhodobě už trvající ambice Maďarska rozšiřovat se kamsi. V tomto smyslu slovenským postojům rozumím," prohlásil prezident. Jednání Slovenska odmítl hodnotit. Připustil ale, že určité chyby udělala i Bratislava. "Není možné přepisovat minulou historii, není možné dělat nějaké radikální kroky, které by změnily uspořádání Evropy, tak jak vzniklo po první a druhé světové válce," uzavřel Klaus.

Dalajlama Havlovi řekl, že ho svět i Tibet potřebuje

O situaci v Tibetu a o divadle v pátek hovořil tibetský duchovní vůdce dalajlama s českým exprezidentem Václavem Havlem. Dalajlama se při svých návštěvách Prahy s bývalou hlavou českého státu schází soukromě již tradičně. V roce 20. výročí pádu komunismu v Evropě dalajlama Havlovi řekl, že ho svět i Tibet stále potřebuje. Havel je symbolem české sametové revoluce v roce 1989 i konce železné opony na starém kontinentě a je uznávaným bojovníkem za lidská práva. "Vždy jsem tě obdivoval. Opatruj si své zdraví, protože svět tě potřebuje. A my v Tibetu tě potřebujeme také," řekl dalajlama Havlovi. Havel a dalajlama spolu debatovali asi tři čtvrtě hodiny. Předtím diskutovali na konferenci o lidských právech v Asii, kterou pořádá Nadace Forum 2000.

Čáslavští piloti měří síly s kolegy z texaské gardy

Vzdušné souboje jsou na programu prvního týdne mezinárodního vojenského cvičení Squadron Exchange, které se od pondělí koná na letecké základně v Čáslavi. Účastní se ho 98 vojáků texaské národní gardy se šesti stíhačkami F-16. Jejich čeští kolegové se do boje zapojují s podzvukovými bitevníky L-159 a stíhačkami Jas-39 Gripen. Podle pilota a řídícího důstojníka letecké části cvičení Radoslava Matuly se zatím nevyskytly problémy a stíhačky jsou naprosto srovnatelné. "F-16 má větší tah, což my můžeme kompenzovat jinými vlastnostmi gripenů, například aerodynamikou," řekl Matula. Technika i příznivé počasí podle něj vydržely, piloti proto zatím mohli splnit veškeré úkoly. Během nich si vyměňují informace z oblasti taktiky a porovnávají navzájem své zkušenosti. Velitel vzdušných sil Jiří Verner řekl, že cílem je procvičit zejména vzdušné souboje. Čeští piloti ročně nalétají kolem 140 až 150 hodin, což je podle něj poměrně dost, a účastní se čtyř nebo pěti cvičení. V počtu letových hodin mají Češi proti texaským kolegům náskok. Generál texaské národní gardy John Nichols řekl, že jejich piloti ročně nalétají 110 až 120 hodin. Příští týden budou v Česku trénovat také útoky proti pozemním cílům, a to ve spolupráci s leteckými návodčími z vojenské základny v Náměšti nad Oslavou.

Navzdory krizi počítá armáda s chemickým odřadem v Kábulu

Česká armáda počítá navzdory hospodářské krizi s dalším působením příslušníků 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany v mírové misi KAIA v afghánském Kábulu. Velitelé z mezinárodních sil ISAF jsou s nimi velmi spokojeni, řekl v pátek ČTK při oslavách 90. výročí založení chemického vojska náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. "Chemický odřad chceme v Kábulu udržet i v příštích letech, rozhodující slovo ale mají politici," prohlásil Picek. Propouštění v armádě se ale dotkne i 31. brigády, podle Picka však neohrozí misi chemiků v Kábulu a ani v Kosovu. Do Kosova vyrazí v lednu 160 vojáků z 31. brigády, zařadí se tam mezi mezinárodní pořádkové síly. "Liberecké brigádě věnujeme velkou pozornost, její příslušníci jsou dobře vyzbrojeni a vybaveni," řekl Picek.

Češi předali střežení sídla velitelství KFOR v Kosovu Slovincům

Čeští vojáci přestali střežit sídlo hlavního velitelství KFOR v Kosovu, které hlídali měsíc. Střežení základny Film City, kde velení mezinárodních sil sídlí, předali příslušníkům slovinské armády. ČTK to sdělila majorka Jana Zechmeisterová z 15. kontingentu české armády v silách KFOR. Základnu Film City střežilo od 10. srpna do 10. září 62 českých vojáků se třemi bojovými vozidly pěchoty. Dělali to poprvé za deset let, co Češi působí v silách KFOR. Příslušníci mechanizované roty své povinnosti předali ve čtvrtek při slavnostním ceremoniálu Slovincům. Činnost českých vojáků pochválil náčelník štábu velitelství sil KFOR David Harris. "Čeští vojáci se během své služby na velitelství ukázali jako opravdoví profesionálové. Své povinnosti si plnili velmi dobře," uvedl britský brigádní generál. Ocenil zvlášť organizační schopnosti Čechů.

ČSÚ: Průmyslová výroba klesla o 18,2 pct, stavební o 4,4 pct

Průmyslová výroba v Česku letos v červenci meziročně klesla o 18,2 procenta po červnovém revidovaném poklesu o 11,8 procenta. Stavební produkce ve stálých cenách se meziročně snížila o 4,4 procenta po červnovém revidovaném zvýšení o 0,7 procenta. Oznámil to v pátek Český statistický úřad. "Potvrdilo se tak citelné prohloubení poklesu produkce v porovnání s červnovým výsledkem. Červencový propad zároveň kopíruje nepříznivý výsledek průmyslu v Německu, kde se výroba v meziměsíčním srovnání překvapivě snížila," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky tuzemský průmysl díky vysokému podílu výroby automobilů a příbuzných komponent významně těžil ze šrotovného v okolních zemích. "Vyprchání těchto stimulů bude mít v budoucnu opačný efekt - umělými stimuly vyvolaná předčasná spotřeba způsobí naopak v budoucnu výpadek, s čímž by se v té době již mírně rostoucí ekonomika ale měla vyrovnat," uvedl analytik Brožka.

Agrární obchod do července prohloubil schodek na 17,2 miliardy

Schodek agrárního zahraničního obchodu za prvních sedm měsíců roku se v Česku prohloubil o více než 3,5 miliardy na 17,23 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Zemědělský svaz ČR, čísla vycházejí z celních statistik ČSÚ. Za celý loňský rok byl agrární zahraniční obchod ve schodku přes 23 miliard korun, což byl nejlepší výsledek za sedm let. "Z vývoje agrárního zahraničního obchodu je zřejmé, že v roce 2009 dojde k opětovnému zhoršení záporného agrárního salda. Pozitivní tendence založené v roce 2008 se neudržely," uvedl svaz v komentáři k výsledkům. Předseda svazu Miroslav Jirovský koncem května odhadoval, že bilance obchodu se letos propadne zhruba na úroveň roku 2007. Tehdy přesáhl deficit 32 miliard korun. Celkem se ze země vyvezlo zemědělských produktů, potravin, nápojů či tabákových výrobků za 60,28 miliardy korun, což bylo přibližně o 652 milionů méně než před rokem. Dovezeno bylo zboží za 77,52 miliardy, zhruba o 2,7 miliardy více než loni.

Babyboom se po sedmi letech zastavil

Babyboom v Česku se zastavil. V prvním pololetí letošního roku se narodilo 58.000 dětí, což je o 1600 méně než ve stejném období loňského roku. Po sedmi letech tak přestal růst počet narozených dětí. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Růst počtu živě narozených dětí, takzvaný babyboom, byl zaznamenáván od roku 2002. Podle statistiků to ale nebyla žádná populační exploze. Trend vysvětlovali tím, že ženy ze "silných ročníků" ze 70. let minulého století přestávaly odsouvat porody na pozdější dobu. Celkový počet obyvatel Česka se od ledna do konce června zvýšil o 21.600 a dosáhl počtu 10,489.200. Meziročně vzrostl celkový počet obyvatel o 59.400 lidí. Největší vliv na přírůstek v prvním letošním pololetí měla migrace ze zahraničí, tímto způsobem přibylo 17.500 lidí. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jich bylo ale podstatně méně, tehdy se přistěhovalo do Česka 42.600 cizinců. Nejvíce přibylo občanů Ukrajiny, Slovenska a Ruské federace.

Policie zkoumá údajnou masovou vraždu z konce války na Jihlavsku

Brněnská kriminální policie začala vyšetřovat údajnou masovou vraždu, která se údajně odehrála na Jihlavsku po konci 2. světové války při odsunech německých obyvatel. Několik místních lidí tu prý brutálně zavraždilo skupinu Němců. Informuje o tom server tn.cz. Německá spisovatelka Herma Kennelová ve své knize Bergersdorf uvedla, že mezi 12. a 19. květnem 1945 několik obyvatel zmasakrovalo u obce Dobronín na Jihlavsku asi 15 Němců, kteří měli být odsunuti. "Informace mám od rodin obětí a kolemjdoucích, kteří všechno viděli," řekla serveru spisovatelka. "Alkoholem hojně posilněná skupina vyzvedla z požární zbrojnice asi tucet německých mužů a odvedla je na pole u lesa. Tam si museli vykopat hroby a povykující opilci pak oběti bili krumpáči a rozsekávali rýči. Kdo po těchto mukách ještě žil, byl zastřelen," napsala autorka v knize. Případ ohlásil policii jihlavský novinář Miroslav Mareš, který shromažďuje archivní materiály. Policisté si vyžádali archivní dokumentaci i z Německa, pokusí se také najít ostatky zavražděných na místě údajného masakru.

Výročí listopadu 1989 připomene mnoho výstavních projektů

Letošní 20. výročí pádu komunistického režimu v Československu připomene také množství výstavních projektů. Připravují je veřejné i soukromé instituce a budou reflektovat nejen změny v tuzemsku, ale obecněji i pád železné opony v Evropě. K pořadatelům se však nepřidává například Národní galerie v Praze. Sumu výstav předznamenal již projekt Monument transformace, který se uskutečnil v létě v Galerii hlavního města Prahy. Stejná instituce připravuje přímo na 17. listopad otevření nové stálé expozice českého umění po roce 1989 v Domě U Zlatého prstenu. Ponese název Po sametu a návštěvníci se v ní setkají s tvorbou mladších zástupců současného umění, kterých se komunistický režim dotkl jen zčásti, a zároveň s pracemi starší generace tvůrců, která pro pestrou porevoluční výtvarnou scénu připravila půdu. Městská galerie připravila také výstavu fotografií Tenkrát na Východě, která ukáže mnoho aspektů života obyčejných lidí v Československu v období 1948 až 1989. Dům umění města Brna připravuje rozsáhlou výstavu, která také začne 17. listopadu. Pod názvem Formáty transformace si osm českých teoretiků a kurátorů dalo za cíl popsat a interpretovat změny v české a středoevropské společnosti mezi lety 1989 a 2009. Pro většinu dnešních umělců jsou nezbytností angažovanost a kritické zkoumání reality. Projekt by měl ukázat, nakolik jsou pojmy jako kritika, subverze, ironie, odpor, odmítání obsaženy v uměleckých postojích a projevech posledního dvacetiletí. Projekt bude prezentován nejen v Brně, ale i v zahraničí.

Papež přiveze slavnému Pražskému Jezulátku zlatou korunku

Pražské Jezulátko, proslulá soška, kterou v Praze na Malé Straně vyhledávají věřící z celého světa, dostane dar od papeže Benedikta XVI. Přiveze jí zlatou korunku. Hlava katolické církve se Jezulátku v chrámu Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici pokloní na začátku své návštěvy České republiky. Papež přijede za dva týdny, sloužit bude mimo jiné mše v Brně a Staré Boleslavi. "Navštívit chrám Panny Marie Vítězné, jedno z hlavních poutních míst pražské arcidiecéze, které se těší veliké oblibě v cizině a především v hispánském světě, bylo osobním přáním Svatého otce," sdělil ČTK mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Půvabná soška malého Ježíška láká denně návštěvníky z celého světa. Lidé u ní prosí o pomoc a uzdravení.

Lidé mohou od soboty navštívit stovky památek, i jindy zavřených

Více než tisíc památek v Čechách, na Moravě i ve Slezsku se otevře v příštích dnech návštěvníkům, kteří se zúčastní tradičních Dnů evropského dědictví. Národní zahájení letos připadlo moravskému městu Šternberk, kde oslavy kulturního dědictví začnou v sobotu. V celé zemi pak potrvají do 20. září a národní téma zní Památky měřené časem. Při národním zahájení také ministr kultury opět udělí několika lidem titul nositel tradice lidových řemesel. Dostávají ho řemeslníci, kteří při výrobě svých artefaktů používají tradiční postupy, často již téměř zaniklé. Letos titul obdrží Božena Habartová z Uherského Hradiště, která se věnuje výrobě lidových krojů, František Mikyška z Petrovic u Sedlčan, který vyrábí tradiční cestou mlýnská kola. Karel Hanák z Hodonína patří v současné době k nejlepším tuzemským výrobcům majoliky a habánské fajánse, Ladislav Chládek z Výprachtic vyrábí hračky štípané ze soustruženého bloku a Vít Kašpařík z Velkých Karlovic se jako jeden z mála věnuje sestavování lidových hudebních nástrojů. Slavnosti kulturního dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy v řadě evropských zemí.

Světovou soutěž v psaní dopisů vyhrála Češka

Nejlepší dopis na světě napsala letos čtrnáctiletá Dominika Koflerová z Frýdku-Místku. V soutěži 60 zemí, kterou pořádala Světová poštovní unie společně s Organizací Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ve spolupráci s Mezinárodní organizací práce, získala zlatou medaili. Jde o první vítězství českého účastníka za 38 let konání soutěže. ČTK o tom informovala Česká pošta. Tématem letošního ročníku soutěže bylo: Napiš někomu dopis a vysvětli mu, jak mohou dobré pracovní podmínky vést k lepšímu životu. V národních kolech dopisy psalo více než milion soutěžících dětí. Koflerová, žákyně deváté třídy Základní školy v Lískovci u Frýdku-Místku, získala první místo také v českém kole soutěže. V dopise, který adresovala své sestře, autorka píše o svém dárku - tabulce čokolády vyrobené v Zambii z rámci konceptu Fair Trade. "Její výrobce za ni dostal 'férově' zaplaceno, aby mohl uživit sebe i svou rodinu," uvedla dívka. "Zaujalo mě a docela i potěšilo, že existují organizace, které se o tyto lidi starají, odkupují od nich výrobky a prodávají je nejen v Evropě, sice za vyšší cenu, ale zajišťují dělníkům, že za svou práci dostanou odpovídající mzdu," napsala. Cenu vítězka převezme na počátku listopadu ve švýcarské Ženevě.

Ve Znojmě a Mikulově začaly tradiční oslavy vína

Na jihu Moravy začaly největší svátky vína v regionu - Pálavské vinobraní v Mikulově na Břeclavsku a Znojemské historické vinobraní. Obě akce se letos konají poprvé společně, loni je dohromady navštívilo kolem 100.000 lidí. Ve stejném termínu, ale odděleně, se konaly už loni. Pořadatelé se nejprve obávali toho, že si budou konkurovat, nakonec ale obě akce navštívil rekordní počet lidí. Pálavské vinobraní je starší, poprvé se konalo už v roce 1947, a komornější, loni na něj zavítalo 30.000 návštěvníků. Znojemské je asi o dvacet let mladší, může se ale pochlubit více než dvojnásobnou návštěvností. Obě vinobraní letos nabízejí řadu novinek. Ve Znojmě přibude noční turnaj a kromě vína se zde bude degustovat také voda. V Mikulově se zase bude konat první mistrovství ČR v čichání vůní ve víně.

Výstava v Letohrádku Kinských přibližuje český Banát

Současný život i tradice českých obyvatel rumunského Banátu přibližuje výstava, která bude od soboty přístupná v Letohrádku Kinských v Praze na Smíchově. Výstava v národopisné expozici Národního muzea potrvá až do března příštího roku a doplní ji setkání krajanů, koncerty, řemeslné dílny, promítání dokumentů, přednášky či ochutnávky banátských specialit. V Banátu, odlehlém kraji na hranicích Rumunska a Srbska, se česká komunita vyvíjela po dvě staletí v odtržení od české majoritní společnosti. V mnohých rysech si ale zachovala hodnoty tradiční kultury i český jazyk.

Ze sportu:

Šedesát hokejistů zařadil trenér Vladimír Růžička do širší nominace na únorové olympijské hry ve Vancouveru. Na seznamu, který Český svaz ledního hokeje nahlásil Českému olympijskému výboru i Mezinárodnímu olympijskému výboru, nechybějí Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Martin Straka nebo Martin Ručinský. Už teď je také jisté, že ve Vancouveru se nepředstaví kapitán národního týmu z minulé olympiády v Turíně Robert Lang. V širší nominaci je osm brankářů, 19 obránců a 33 útočníků. Patnáct hráčů působí na začátku sezony v domácí extralize, třináct v Kontinentální lize, většina jich je podle očekávání ze zámořské NHL. Obránce Martin Škoula a útočník Petr Sýkora - vítěz letošního Stanleyova poháru v dresu Pittsburghu - jsou momentálně bez angažmá.

Kvalifikace vodních slalomářů se na mistrovství světa ve španělském Seu d'Urgell českým reprezentantům příliš nepovedla. Z kajakářů se do dvacítky postupujících vešel pouze Vavřinec Hradilek, mezi singlkanoisty se v semifinále představí Jan Mašek. Nejpřekvapivější je vyřazení kanoisty Stanislava Ježka. Ten si v obou kvalifikačních kolech připsal jeden dotyk s brankou, což jej odsoudilo na 26. pozici. Jeho reprezentační kolega Tomáš Indruch skončil o tři příčky výše a k postupu mu scházelo pouhých 13 setin.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Převážně oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.