Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Mladíci v Hustopečích zasáhli Topolánka kamenem do hlavy

Čtyři mladíci na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku zasáhli kamenem do hlavy předsedu ODS Mirka Topolánka. Expremiér má zranění nad pravým okem. Po incidentu mladíci nastoupili do vozu s pražskou poznávací značkou. ČTK to sdělil mluvčí ODS Martin Kupka. Podle Kupky se incident odehrál po skončení turnaje v plážovém volejbalu. Mladíci nejdřív na předsedu ODS slovně zaútočili, pak ho zasáhli kamenem. Nad okem mu způsobili krvácející ránu. "Byl to evidentně cílený útok. Bylo to adresováno Mirku Topolánkovi," popsal Kupka. Expremiér si nechal na místě zranění ošetřit a rozhodl se pokračovat v dalším programu. Útočníci měli situaci snazší o to, že Topolánek na své předvolební cestě jihem Moravy neužívá ochranku. Zatím prý ani neuvažuje o tom, že by si ji pořídil pro konec akce Léto s Topolem. Topolánek je jihomoravským lídrem ODS pro podzimní sněmovní volby. Region objíždí na kole s programem nazvaným Léto s Topolem.

Policie zatím nedopadla útočníky na Topolánka

Policisté znají jméno majitele auta s pražskou poznávací značkou, kterým v pátek odjeli z Hustopečí na Břeclavsku pachatelé útoku na expremiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka. Útočníky, kteří zasáhli Topolánka kamenem do hlavy, ale ještě nedopadli. Kriminalisté případ intenzivně vyšetřují. Registrační značku auta ohlásili policistům svědkové incidentu. Policisté zmobilizovali hlídky na nedaleké dálnici, útočníkům se ale podařilo z místa činu odjet. V sobotu ráno už dálniční policie po vozidle nijak systematicky nepátrala. Občanští demokraté ještě v pátek podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Tvrdí, že útočníci ohrozili také další lidi, kteří byli kolem Topolánka, a to včetně dětí. Podle představitelů ODS šlo nejspíš o připravenou akci.

Policisté prošetřují údajné výhrůžky svědkům v kauze Vítkov

Policisté prověřují údajné výhrůžky extremistů svědkyním v kauze žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku. V pátek to uvedla Česká televize (ČT). "Víme o Vás, Zuzano O. a Žaneto F.," napsali extremisté na internetových stránkách Autonomních nacionalistů. Údajně právě na základě výpovědí dvou dívek policie obvinila čtyři neonacisty z Opavy a Horního Benešova na Bruntálsku. Policisté ale popírají, že by podezřelé dopadli na základě jakéhokoliv udání. Ministr vnitra Martin Pecina v rozhovoru pro Českou televizi odmítl jména údajných svědků, o nichž se web zmiňuje, komentovat. Výhrůžky označil za všeobecnou snahu zastrašit svědky. Podle dostupných informací policie z pokusu o vraždu obvinila jednoho z aktivních moravskoslezských pravicových extremistů Jaromíra Lukeše z Opavy a Václava Cojocaru. Obvinění si vyslechli i Ivo Müller a David Vaculík z Horního Benešova. I jejich rodinám někdo údajně vyhrožoval. Policejní mluvčí se k tomu nechtěl vyjádřit.

Svitavami projdou skinheadi

Příznivci hnutí skinhead v sobotu chystají ve Svitavách uspořádat pochod za odsouzeného skina Vlastimila Pechance. Na akci budou dohlížet desítky policistů. Demonstrace se koná o měsíc později, než původně extremisté zamýšleli. Všechny předešlé víkendy si zarezervovali anarchisté, aby pochod skinheadů zablokovali. Demonstraci proti vzrůstajícímu neonacismu uskutečnili poslední červencovou sobotu. Akce se zúčastnilo sedm desítek lidí. K žádným potyčkám nedošlo. Soud Vlastimila Pechance v roce 2003 odsoudil za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona na 17 let. Podle pořadatelů pochodu jde o justiční omyl. Násilný čin se stal v roce 2001.

Klausovi vyjde další kniha na téma globální oteplování

Prezidentu Václavu Klausovi vyjde v příštích dnech další kniha s texty na téma globální oteplování. Uvedly to deníky Mladá fronta Dnes (MfD) a Aha. "Globální teplota je zneužívána k dalšímu radikálnímu vstupu státu a politiky do lidské společnosti, čehož jsme právě teď svědky," cituje MfD z knihy pod názvem Modrá planeta v ohrožení. List uvedl, že ji vydává nakladatelství Dokořán a Klaus ji pokřtí příští pátek. Podle Aha píše prezident na přebalu nové knihy například to, že ekologičtí aktivisté si "nás přejí ovládat a kontrolovat". Prezident dlouhodobě hovoří v souvislosti s globálním oteplováním o hysterii, která je podle něj daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je svoboda a prosperita, nikoli podnebí, uvedl například letos v březnu Klaus, který na toto téma již před dvěma lety vydal knihu Modrá, nikoli zelená planeta. Na tuzemské politické scéně patřil k jeho největším kritikům tehdejší předseda Strany zelených Martin Bursík. Míní, že hlava českého státu v tomto ohledu vystupuje s nesprávnými a lživými informacemi a bizarními názory.

Janota uvažuje o snížení příspěvku na stavební spoření

Státní příspěvek na stavební spoření by se od příštího roku mohl snížit o třetinu, a to u nových i současných smluv. Jak informuje Mladá fronta Dnes, jde o jeden z úsporných návrhů ministra financí Eduarda Janoty, který chce předložit vládě v rámci škrtů v rozpočtu na příští rok. Janota zdůraznil, že je to zatím pouze úvaha. "Změna by platila retroaktivně. To znamená, že i pro staré smlouvy by od 1. ledna příštího roku platily zpřísněné podmínky," uvedl ministr financí. Úspora by při poklesu příspěvku ze 3000 Kč na 2000 Kč mohla být téměř pět miliard korun. Varianta s poklesem příspěvku jen pro nové klienty by podle Janoty nepřinesla žádné úspory, spíš naopak. "Každý, kdo stavební spoření ještě nemá, si ho do doby, než bude změna schválena, pořídí, protože je to nejlepší způsob spoření i pro ty, kteří nechtějí nic stavět," dodal Janota. Podle Asociace českých stavebních spořitelen loni stát na příspěvcích vyplatil 14,2 miliardy korun, letos to bude odhadem 13,2 miliardy Kč.

Ministryně Kovářová navrhne povinnou práci vězňů

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zvažuje návrh, který by odsouzeným lidem uložil povinnost ve výkonu trestu pracovat. Domnívá se, že zvláště v současné ekonomické situaci je zaměstnávání vězňů více než potřebné. Zaměstnanost vězňů v ČR v současnosti mírně poklesla a je kolem 56 - 57 procent. Jsou i věznice, které mají třeba 90 procent, ale to je vždycky dáno jednak skladbou vězňů, a jednak místními podmínkami, zda je v regionu práce nebo ne. V Česku je celkem 35 věznic, které se momentálně potýkají také s přeplněností. Tyto problémy jsou nejzávažnější hlavně ve věznicích určených pro výkon trestu. "Víme, že stav je napjatý a naplněnost věznic je v současné době překročena o 14 procent. Vymýšlíme kroky, jak ji snížit. Mohl by nám pomoci připravovaný projekt domácího vězení, který pojede od příštího roku," uvedla Kovářová. Plánovaný projekt domácího vězení, který ministryně hodlá podrobněji představit na chystané tiskové konferenci, by měl fungovat s pomocí speciálních náramků monitorujících pohyb odsouzených. Současně bude těmto lidem v místě bydliště instalováno zařízení, které bude do centrálního snímače vysílat informace o pohybu této osoby. Náklady na projekt by měli přitom nést sami odsouzení.

Občané by omezili financování stran ze státního rozpočtu

Většina Čechů a Moravanů by chtěla omezit financování politických stran ze státního rozpočtu a zrušit platy senátorům. Vyplývá to z internetového průzkumu Střediska analýz a empirických průzkumů (SANEP). Podle průzkumu si 84 procent dotázaných myslí, že funkce senátora by měla být neplacená a čestná. Výsledek podle analytiků SANEP zřejmě souvisí s dlouhodobou nízkou důvěryhodností horní komory parlamentu v očích veřejnosti. Devět z deseti respondentů také odmítá, aby strany, které neuspěly ve volbách, dostaly státní příspěvek za získané hlasy. Na příspěvek má v parlamentních volbách nárok ta strana, která dostane přes tři procenta hlasů, při evropských volbách je limit pouze jedno procento. Účastníci průzkumu kritizovali i další způsoby financování politických stran. Skutečnost, že strany dostávají příspěvek za každý získaný mandát, vadila 87 procentům dotázaných. Dvě třetiny respondentů také chtějí, aby byl zákonem stanoven nejvyšší možný sponzorský dar pro politickou stranu. Internetový průzkum se uskutečnil minulý týden a zúčastnilo se ho přes 7000 lidí ve věku od 18 do 65 let.

Pietní akt k výročí srpnových událostí roku 68 před budovou Českého rozhlasu

Srpnové události roku 1968, které ukončily reformní proces v Československu, si v pátek u Českého rozhlasu v Praze připomněli politici v čele s premiérem Janem Fischerem. Ministerský předseda vyzdvihl roli Českého rozhlasu při invazi pěti vojsk Varšavské smlouvy, která napadla Československo 21. srpna 1968. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí. Některé oběti přinesl střet okupantů a neozbrojených demonstrujících lidí právě u rozhlasu.

ODS: Levice podceňuje ambice Moskvy ve střední Evropě

Česká levice podceňuje snahy Moskvy uplatňovat svůj vliv ve střední Evropě, včetně Česka. Na tiskové konferenci u příležitosti připomenutí obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 to řekl senátor Alexandr Vondra (ODS). Výročí okupace Československa podle něj také vybízí k otázkám, zda chtějí předseda a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek a Lubomír Zaorálek vrátit ČR do područí Ruska. Proti zapomínání na minulost se vyslovil stínový ministr zahraničí za ČSSD Zaorálek. Podle něj by ale přesto neměly 40 let staré události ovlivňovat soudobé vztahy mezi Ruskem a Českem a vyvolávat touhu po pomstě. Naproti tomu Paroubek na inzertní straně Mladé fronty Dnes uvedl, že Rusko se dosud s invazí do Československa jednoznačně nevypořádalo. Mělo by se proto podle něj k problému srpna 1968 jako k zásadní morální politické otázce vzájemných vztahů "poctivě a zodpovědně" vrátit. Vondra s poslancem ODS Markem Bendou nicméně znovu kritizovali přístup ČSSD k Rusku, zejména červnovou návštěvu Paroubka v Moskvě, při níž šéf ČSSD jednal s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Benda napadl i stínového ministra zahraničí ČSSD Zaorálka, který podle něj otevřeně hájí ruské ambice v Gruzii.

KSČM kritizuje billboardy ČSSD varující před návratem komunismu

Komunisté se ohradili vůči předvolebním billboardům ČSSD, na kterých sociální demokracie uvádí, že zabrání návratu komunismu k moci. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše nemá sociální demokracie po volbách šanci prosadit bez komunistů levicový program. "Dělat na sebe kyselé obličeje a dlouhý nos je absurdní. ČSSD má některé body programu společné s KSČM, a proto bude muset s námi také hlasovat," řekl ČTK Dolejš. S tím ale sociální demokracie nesouhlasí. "Každá strana je nezávislá a má svůj program. My máme svůj, který je od programu komunistů odlišný. Jejich styl věšení se na nás je akorát způsob, jak nás poškozovat ve volbách," ohradil se místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Doplnil, že KSČM by se měla raději věnovat tomu, jak vysvětlí svou historii. Oranžové billboardy s logem ČSSD, které slibují, že strana zabrání návratu komunismu k moci, se objevily v uplynulých týdnech. Strana vydala tento týden ke vztahu ke komunistům prohlášení. Odmítá v něm spolupráci s komunisty, protože ti se podle sociálních demokratů nedistancovali od minulosti, nesouhlasí s členstvím ČR v Evropské unii a NATO a zpochybňují soukromé vlastnictví.

NSS o územním plánu Břeclavska nerozhodl, čeká na evropský soud

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o územním plánu Břeclavska včetně sporné silnice R52 se znovu odkládá. Soud přerušil řízení o návrhu ekologů na zrušení plánu. Počká na rozhodnutí Evropského soudního dvora o předběžných otázkách, které mu nedávno předložil Nejvyšší soud Slovenské republiky. Soudní dvůr má vnést jasno do toho, jaká práva mají v podobných sporech ekologická sdružení. Soud už jednou projednávání územního plánu přerušil. Tehdy čekal na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten musel stanovit, kdo má vlastně pravomoc projednat návrh směřující proti kontroverznímu územnímu plánu. Ústavní soud kompetenci přiřkl právě Nejvyššímu správnímu soudu. Správní soudci pak řízení znovu zahájili, aby ho po krátké době opět přerušili.

Na Hodonínsku shořela pila a dřevovýroba

Až do rána bojovali jihomoravští hasiči s požárem pily a dřevovýroby u Bohuslavic na Hodonínsku. Většina areálu plného dřeva lehla popelem. Požár zničil také hotové obkladové desky i strojní park dřevovýroby. Škodu odborníci předběžně odhadli na tři miliony korun. Příčinu se pokusí určit vyšetřovatelé, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. V podvečer hořelo také v Hodoníně, plameny tam poničily třípatrovou budovu se skladem oděvů. Vznikla škoda 500.000 korun, jeden hasič se nadýchal kouře. "Podle osmi zjištěných ohnisek a dalších poznatků byla budova zřejmě úmyslně zapálena," uvedl Haid. V domě se prý scházeli bezdomovci.

V Rudolfinu začal festival Dvořákova Praha

V Praze začal v pátek večer druhý ročník festivalu Dvořákova Praha. V zaplněné Dvořákově síni Rudolfina jej zahájila Česká filharmonie pod taktovkou francouzského dirigenta Yana Pascala Torteliera. České interpretační umění reprezentoval uznávaný houslista Pavel Šporcl. Festival nabídne do 4. září téměř dvacítku koncertů komorní a symfonické hudby i klavírní a pěvecké recitály. V řadách publika usedl i premiér Jan Fischer a houslový virtuos Josef Suk. K hvězdám letošního ročníku patří například pianista Boris Berezovskij, sopranistka Olga Trifonovová, houslistka Arabella Steinbacherová, Emersonovo smyčcové kvarteto, Filharmonický orchestr z Londýna i dirigent Jiří Bělohlávek. Festival se zaměřuje mimo jiné i na prezentaci mladých interpretů, kteří jsou v zahraničí úspěšní a tuzemskému publiku méně známí. Intendatem přehlídky je Vladimír Darjanin, který zároveň zastává od července funkci ředitele České filharmonie. Působení na obou postech však považují jeho kritici za střet zájmů.

Jubilejní festival na Okoři nabídne hudbu i program pro děti

Jubilejní desátý ročník festivalu Okoř 2009 nabídne hudbu v podání hvězd tuzemské populární hudby, ohňovou show i tradiční program pro rodiny s dětmi. Na akci, která se v areálu pod hradem Okoř uskuteční 22. srpna, je prodáno 4000 lístků, zbývající budou v pokladně od 12:00 v den festivalu. Program zahájí ve 14:00 vystoupení skupiny Fate Magazine, dále se představí Mňága a Žďorp, Marek Ztracený, Desmod, Divokej Bill, Anna K & Band, Vypsaná Fixa, Mig 21 a před půlnocí zahrají populární Chinaski. Festival zakončí v nedělních ranních hodinách soubor Žlutý pes. Místo původně avizovaného Cirkusu Garuda vystoupí skupina Pa-li-tchi se svou ohňovou show. Výjimkou se může zdát vystoupení slovenských Desmod, v hudební branži se však kapely z bývalého Československa většinou nepovažují za zahraniční. V předchozích ročnících festivalu Okoř zde například hráli No Name nebo Miro Žbirka.

Na trutnovském festivalu vystoupí Pilarová a Monkey Business

V trutnovském areálu Na Bojišti třetím dnem pokračuje program mezinárodního Open Air Music Festivalu, který je nejstarší domácí letní rockovou přehlídkou pod širým nebem. Hvězdami sobotního programu budou například Monkey Business nebo Eva Pilarová; ze zahraničí přijedou Brazilci Cavalera Conspiracy a britská zpěvačka Candye Payneová. Na čtyřech festivalových scénách se dále vystřídají například Blue Effect, Szidi Tobias, Spirituál kvintet, Psí vojáci, Vlasta Třešňák, Vilém Čok a Svatopluk Karásek. Festival potrvá do neděle, celkem na něm vystoupí přes 100 domácích i zahraničních kapel a interpretů. Pravidelným hostem přehlídky bývá i bývalý prezident Václav Havel; podle pořadatelů nebude chybět ani letos.

V Mikulově odstartuje maraton vinařských slavností na jihu Moravy

Vinaři z Mikulova na Břeclavsku letos odstartují několikatýdenní tradiční vinařské slavnosti na jihu Moravy. Jako první sehrají rituální scénku zarážení hory. Tato tradice vznikla v polovině 18. století, kdy po skončení prací ve vinicích byly vinohrady až do vinobraní uzavřeny a každý mimo hlídačů byl považován za zloděje hroznů. Letos ale hrozny uzrály o zhruba týden dříve, a tak řada vinařů už zahájila sklizeň raných odrůd. Skutečné vinobraní začne letos podle odborníků v první polovině září. Podobné oslavy úrody vína se konají také ve většině dalších vinařských obcích jihomoravského regionu. Tento víkend budou horu zarážet také ve Tvrdonicích, Týnci a Velkých Bílovicích na Břeclavsku a Vlkoši a Strážnici na Hodonínsku. K největším akcím na jihu Moravy patří každoročně vinobraní ve Znojmě a Mikulově na Břeclavsku, která se letos konají poprvé společně.

Ze sportu

Výškař Jaroslav Bába medaili na mistrovství světa v Berlíně nezískal. V pátečním finále, které bylo kvůli dešti o hodinu a půl odloženo, skočil pouze 223 centimetrů a obsadil dělenou pátou pozici. Dramatický závod vyhrál Rus Jaroslav Rybakov, který překonal napoprvé 232 centimetrů.

Oštěpař Petr Frydrych se postaral o to, že česká atletika bude mít i ve víkendových bojích mistrovství světa svého zástupce. Svěřenec Jana Železného se v pátek kvalifikoval do nedělního finále devátým nejlepším výkonem 79,57 metru.

Českou tenistku Lucii Šafářovou zastavila na turnaji v Torontu ve čtvrtfinále bývalá světová jednička Serena Williamsová. Druhá nasazená Američanka v pátek dvaadvacetiletou rodačku z Brna porazila za necelou hodinu 6:3 a 6:2. Už postupem do čtvrtfinále soutěže dotované dvěma miliony dolarů dosáhla Šafářová největšího úspěchu v sezoně.

Český tenista Tomáš Berdych nestačil ve čtvrtfinále turnaje Masters v Cincinnati na bývalou světovou jedničku Rafaela Nadala. Prohrál s ním po vyrovnaném průběhu 4:6 a 5:7.

Hokejisté Liberce prohráli v rozhodujícím utkání základní skupiny B na turnaji Summer Ice Hockey v Basileji s Petrohradem těsně 0:1. Jedinou branku vstřelil v 54. minutě Raymond Giroux. Účastník KHL si tak zahraje finále, na Bílé Tygry čeká v sobotu duel o třetí místo.

Český hokejový brankář Vladimír Koutský nakonec nebude působit ve finském celku SaiPa Lappeenranta. Klub na svých oficiálních internetových stránkách uvedl, že smlouva s čtyřiadvacetiletým gólmanem byla krátce před začátkem nejvyšší soutěže zrušena.

Nevidomý lukostřelec Jiří Mojžíšek v Nymburku nastřílel do terče 283 bodů z 36 ran. Ustavil tak nový český rekord v lukostřelbě bez užití zraku. Do klání se zapojili tři nevidomí lukostřelci. Spolu s nimi střílel se zakrytýma očima i předseda České asociace japonské lukostřelby - Kjúdó Václav Kučera.

Počasí

Zataženo až oblačno s občasným deštěm nebo přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Teploty 18 až 22 stupňů, na východě a jihovýchodě Moravy do 26, na horách kolem 14 stupňů Celsia.