Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Do čela lidovců se po pěti a půl letech vrací Cyril Svoboda

Po více než pěti a půl letech se do čela KDU-ČSL vrací její bývalý předseda Cyril Svoboda. Dosavadní předseda KDU-ČSL Jiří Čunek neuspěl, podpořila ho pětina delegátů. Poté řekl, že nebude kandidovat ani na místopředsedu. Dvaapadesátiletý Svoboda patří mezi nejzkušenější české politiky, má na svém kontě dlouhou řadu vládních i stranických funkcí. Nyní na něj čeká úkol sjednotit rozhádanou stranu, jejíž preference balancují nad pětiprocentní hranicí a provést jí úspěšně předčasnými volbami do sněmovny. Svoboda patří mezi představitele tradičního křesťanského křídla v KDU-ČSL, kterému přívrženci pravicového proudu vytýkají příklon k levici. On sám ale z hlediska povolební koalice nepreferuje žádnou z velkých stran a rozhodnutí nechává na voličích. První místopředsedkyní sjezd zvolil Michaelu Šojdrovou.

Exministr financí a bývalý šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek po zvolení Cyrila Svobody do funkce lidoveckého předsedy potvrdil, že z KDU-ČSL odejde. ČTK řekl, že se tak rozhodl bez ohledu na výsledek sjezdu. Politolog Petr Just v České televizi odhadl, že napětí ve straně bude pokračovat. I tyto volby předsedy a jejich relativně těsný výsledek podle něj ukázaly, že v KDU-ČSL existují dvě přibližně stejně silná křídla.

Vatikán potvrdil papežovu návštěvu Česka: 26.-28. září

Papež Benedikt XVI. přijede od 26. do 28. září na návštěvu do Česka, kde navštíví Prahu, Brno a Starou Boleslav. Již dříve uváděný termín tiskové středisko Vatikánu oficiálně potvrdilo při příležitosti dnešního papežova setkání s českým prezidentem Václavem Klausem.

Klaus se s papežem sešel v jeho soukromé knihovně, po zhruba půl hodině se k nim připojila prezidentova manželka Livia. Poté prezident jednal i s vatikánským státním sekretářem kardinálem Tarcisiem Bertonem, s nímž mimo jiné rozebíral i nevyřešenou mezistátní smlouvu mezi ČR a Vatikánem. Ta má upravovat postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v České republice. Vatikán ji schválil, ovšem Česko ji nepřijalo. Klaus navštívil rovněž Suverénní řád maltézských rytířů, kde se sešel s jeho velmistrem.

Lidovky.cz: O ukončení činnosti útvaru SOG ještě není rozhodnuto

O ukončení činnosti útvaru speciálních operací Vojenské policie (SOG) zatím není rozhodnuto, situaci v útvaru analyzuje náčelník Vojenské policie (VP). Uvedl to server Lidovky.cz s odkazem na SMS zprávu mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka, kterou mluvčí reagoval na zprávu serveru a deníku Lidové noviny, že SOG má k poslednímu červnu skončit. Jednotka na sebe upozornila na přelomu loňska a letoška spory, které uvnitř ní propukly a jež pronikly i na veřejnost.

Jednotka SOG, útvar Vojenské policie plnící úkoly speciálního charakteru, se počátkem roku ocitl v centru pozornosti ministerské inspekce poté, co na sebe tehdejší ministryni obrany Vlastě Parkanové vzájemně v dopisech žalovaly dvě skupiny vojáků. Do médií se později dostaly informace o některých problémech části jednotky za jejího loňského nasazení v Afghánistánu. Jednotka měla v poslední době omezený výcvik. Příslušníci skupiny ve vyjádření, které před časem poskytli ČTK, uvedli, že články v tisku pokládají za možnou kampaň mající za cíl zdiskreditovat důvody pro další existenci jejich jednotky.

Armáda poprvé zpřístupní kótu v Brdech, místo pro radar

Vůbec poprvé armáda veřejnosti zpřístupní kótu 718 v Brdech, tedy místo plánované výstavby amerického radaru. Protože lidé mají o vstup na území velký zájem, budou se tam moct mimořádně podívat v sobotu i v neděli. Ostnaté zátarasy, které přístupu na kótu bránily, vojáci v týdnu odstranili. V neděli se k místu chtějí vydat občanské iniciativy i starostové a lidé nejen z brdských obcí. Mimořádné zpřístupnění tolik diskutovaného místa odsouhlasil ministr obrany Martin Barták.

Tatra propustí na 450 zaměstnanců

Kopřivnická automobilka Tatra chystá propuštění asi 450 zaměstnanců. Jak píše Právo, k poslednímu červnu dostane výpověď přes 200 lidí z mateřské firmy a zhruba 250 tatrováků pracujících v dceřiných společnostech automobilky. V oblasti administrativních a všeobecných činností se má propouštění dotknout zhruba každého desátého zaměstnance. Letošní celozávodní dovolená bude podle listu kvůli nedostatku zakázek zřejmě delší než obvyklé dva týdny. O čtyři měsíce dřív než měla, už na konci června, splní Tatra zakázku 556 středně těžkých automobilů pro českou armádu. Alespoň na chvíli by Tatře mohla pomoci mladoboleslavská Škodovka, která by měla zájem na čas zaměstnat některé tatrováky. Kopřivnická Tatra loni podle deníku hospodařila s nejvyšší ztrátou v tomto století ve výši 712 milionů korun.

CVVM: Hodnocení vztahů s Romy je nejhorší od roku 1997

Hodnocení vztahů romské menšiny s ostatními obyvateli České republiky je nejkritičtější od roku 1997. Jako špatné je vnímají více než čtyři pětiny obyvatel. Vyplývá to z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Soužití s Romy v místě svého bydliště kriticky hodnotí více než polovina dotázaných. Podle průzkumu mají Romové horší podmínky při zaměstnávání a vláda otázku romské menšiny řeší neuspokojivě.

Na otázku, čím by většinová společnost mohla přispět k dobrým vztahům k Romy, 26 procent lidí doporučilo pozitivní přístup, větší toleranci a trpělivost, naopak Romové by podle 34 procent účastníků průzkumu měli přizpůsobit svůj životní styl a chování normám většinové společnosti, 18 procent si myslí, že by měli pracovat. To, že mají Romové horší možnosti při zaměstnávání, však připouští 62 procent lidí, 44 procent si myslí, že jsou na tom hůře i ve veřejném a občanském životě.

Na sudetoněmeckém srazu zněly rázné výzvy ke zrušení dekretů

Šedesátý ročník Sudetoněmeckého srazu v bavorském Augsburgu zahájil předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany poukazem na neschopnost České republiky distancovat se od údajných aktů zvůle v minulosti. Bavorská ministryně sociálních věcí Christine Haderthauerová poválečný odsun na základě takzvaných Benešových dekretů označila za katastrofu, která zasáhla německý národ. Někdejší německá menšina v Československu, čítající dnes podle sudetoněmeckých údajů i s pozdějšími generacemi čtyři miliony lidí, dodnes cítí poválečný odsun jako akt bezpráví.

Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše zbavení občanských práv, vyvlastnění a odsun po druhé světové válce legitimizovaly. Takzvaný amnestijní zákon z května 1946 v Československu umožnil promíjet excesy provázející poválečné vysídlování třímilionové německé národnostní skupiny.

Sudetoněmeckou Karlovu cenu pojmenovanou po císaři Karlu IV. dostal bývalý bavorský premiér Günther Beckstein. Ten zdůraznil, že zvláště mladí Češi, ale také starostové obcí se stále častěji zabývají dějinami sudetských Němců. "Už několik let v Česku trvá společenský vývoj, který nemůže být pozitivnější," řekl Beckstein.

Advokát Kramarič zřejmě zůstane v jihoafrické cele nejméně do pondělí

Český advokát Julius Kramarič, kterého v pátek na letišti v Johannesburgu opakovaně zadržela jihoafrická policie, zřejmě bude v cele minimálně do pondělí. ČTK to po návratu z JAR řekl jeho kolega Vladimír Vaněk. Kramarič v cele strávil už noc ze čtvrtka na pátek, a to kvůli údajnému ovlivňování výpovědi uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Úřady poté Kramariče propustily, ale těsně před odletem do Česka jej zadržely znovu.

Vaněk se domnívá, že jihoafrické úřady se Kramaričovou záležitostí začnou zabývat nejdříve v pondělí, přes víkend prý tyto věci neřeší. Kramarič a Vaněk odletěli do JAR minulý týden, aby se zúčastnili Krejčířova výslechu před soudem. Slyšení se mělo týkat únosu a smrti jistého českého podnikatele. Česká policie z činu viní skupinu mužů, v níž figurují i klienti obou advokátů. Do soudní síně v Johannesburgu se ale ve čtvrtek dostavil pouze Krejčířův právník, který podnikatele omluvil pro nemoc. Zároveň prý tvrdil, že Kramarič se s Krejčířem setkal a zřejmě ho vydíral. Soudce tuto informaci zaprotokoloval, Kramariče nechal odvést policisty do cely a Krejčířův výslech odročil na 28. července. Podle Vaňka si Kramarič v pátek po svém propuštění stěžoval na podmínky v cele. Na ploše několika metrů čtverečních se prý tísnilo zhruba 15 mužů. Ležet se dalo pouze na betonové podlaze, k přikrytí sloužila špinavá zapáchající prostěradla a nefungovala toaleta.

Nehoda auta a mikrobusu na Karlovarsku: jedna oběť a 21 zraněných

V Damicích na Karlovarsku se střetl mikrobus s osobním vozem. Podle zatím posledních informací při nehodě zemřela jedna dospělá žena a dalších celkem 21 lidí bylo zraněno. Mezi nimi také nejméně pět dětí. Na místo záchranáři poslali všechny sanitky, které měli k dispozici. Zranění jsou těžká i lehčího charakteru. ČTK to řekl mluvčí karlovarské záchranné služby Lukáš Hutta. V mikrobuse cestovalo celkem 22 lidí. Dospělí i děti mají poranění rukou, otřesy mozku, zlomeniny. Podle zatím dostupných informací se po srážce s osobním vozem autobus převrátil na bok a skončil v příkopu. Server Novinky.cz uvedl, že mikrobus směřoval z Perninku do Prahy a lidé jeli na divadelní představení.

Při Rallye Posázaví zemřel řidič soutěžního vozu; závody skončily

Při automobilové soutěži Rallye Posázaví zemřel pětačtyřicetiletý řidič jednoho ze soutěžních vozů, o tři roky mladší spolujezdec byl zraněn. Auto narazilo do stromu při rychlostní zkoušce u obce Suchá nedaleko Havlíčkova Brodu. Podle informací, které ČTK poskytla havlíčkobrodská policie, se nikomu z diváků nic nestalo. Silniční závod byl kvůli tragické nehodě zrušen.

Na Floridě zemřel Waldemar Matuška - legendární bard, jehož písně zlidověly

Na Floridě zemřel český zpěvák Waldemar Matuška. Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl zápal plic a selhání srdce. ČTK to sdělila Matuškova rodina. Poslední rozloučení s jedním z nejoblíbenějších českých zpěváků 60. až 80. let se podle záměrů rodiny uskuteční v Praze. Slavný zpěvák a filmový herec dlouhodobě trpěl těžkým astmatem.

Když v šedesátých letech minulého století vyběhl Waldemar Matuška na pódium a zahalekal "To všechno vodnés čas", působil jako zjevení. Měl vousy, uhrančivé oči a sršel energií. Příliš se nehodil mezi školené hlasy československé pop music a působil tak trochu jako protiklad Karla Gotta. Fanoušci ho však milovali a mnohé z jeho písní zlidověly natolik, že jsou slyšet v hospodách i u táboráků. Navzdory svým zdravotním neduhům (astma a střevní potíže) se pokud to šlo každoročně vracel z "chaty," kterou má od roku 1986 na Floridě, a zpíval pro své příznivce v Česku. Na vystoupeních Matušku zpravidla doprovázela jeho manželka Olga a country kapela K.T.O., stejně tak, jako to bylo před jeho emigrací v roce 1986. Tehdy sice byl již za vrcholem své slávy, přesto jeho odchod do USA zaskočil nejen posluchače, ale i jeho osobní přátele. Reakce komunistického režimu byla téměř hysterická. Matuškovy písně se nesměly hrát v rozhlase, do stoupy putovala připravená deska s příznačným názvem Jsem svým pánem, z titulní písně seriálu Chalupáři byl vymazán zpěvákův hlas. Matuška zatím v USA pořádal koncerty pro krajany a vydával zde další desky.

Hudební nadání a dramatický talent zdědil Matuška asi po své mamince - zpěvačce vídeňských operetních divadel. Vyučil se sklářem a později nastoupil do "Moserovky" v Karlových Varech. Kvůli slabým plicím se však musel sklářské píšťaly vzdát. V roce 1950 zkusil štěstí ve Státním souboru písní a tanců a lidová písnička mu navždy učarovala. V roce 1960 natočil svůj první hit Suvenýr a pak přišlo hvězdné období v Semaforu u Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Přišly i první hity: Árie měsíce, Klokočí, Písnička pro Zuzanu. Zpíval i duety, ty nejznámější s Evou Pilarovou. Jejich Ach, ta láska nebeská byla vyhlášena písní roku a tentýž rok (1962) získal Matuška i svého prvního Zlatého slavíka. Svůj herecký talent uplatnil i ve 22 filmech (mimo jiné Všichni dobří rodáci, Noc na Karlštejně, Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe či Fantom Morisvillu). Waldemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích. Byl třikrát ženatý, se svou poslední manželkou, zpěvačkou Olgou Blechovou, se oženil v roce 1976. V prvního manželství se mu narodil syn Mirek, ze třetího Waldemar.

Ve Třech Studních byla odhalena pamětní deska Bohuslavu Martinů

Ve Třech Studních na Žďársku byla odhalena pamětní deska hudebnímu skladateli Bohuslavu Martinů. Památník z mramoru je umístěn na penzionu Nadace Českého hudebního fondu. V tomto domě pobýval Martinů před jednasedmdesáti lety se svou žačkou, skladatelkou a první českou dirigentkou Vítězslavou Kaprálovou. Pamětní deska byla odhalena k 50. výročí úmrtí Martinů. Nápis na ní připomíná, že skladatel se ve Třech Studních zastavil v červenci 1938, před svým posledním odjezdem do ciziny. Penzion, dříve letní vilku, vybudovali rodiče Vítězslavy Kaprálové. Její matka ji pak věnovala Českému hudebnímu fondu.

Slavnost předcházela tradičnímu otvírání studánek, které se v obci koná od roku 1993. Kvůli deštivému počasí ale letos kantáta Bohuslava Martinů Otvírání studánek nemohla zaznít v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka. Vznik tohoto hudebního díla byl inspirován malebnou krajinou u Tří Studní. Verše, které později Martinů zhudebnil, prý básník Miloslav Bureš napsal na břehu tamního rybníka Sykovec.

Carmen slavila stou reprízu, všechna představení byla vyprodána

Velký aplaus pro herce a dort na závěr, který účinkující rozdělili mezi diváky - tak vypadal závěr jubilejní sté reprízy muzikálu Carmen v pražském Hudebním divadle Karlín. Stejně jako všech předchozích 99 představení bylo i tentokrát beznadějně vyprodáno. Obrovský zájem je i o další plánovaná představení, muzikál amerického režiséra Gabriela Barrea bude na programu minimálně do konce letošního roku. O jeho dalším osudu rozhodne, zda se s ním jeho tvůrcům podaří proniknout na americkou Broadway. V hlavní roli se při jubilejní repríze objevila Lucie Bílá, které za její výkon ihned po představení přímo na jevišti osobně poděkoval ředitel divadla Egon Kulhánek.V dalších rolích se představil bývalý manžel Bílé Václav Bárta jako García, jako Katarina sklidila úspěch mladá herečka Markéta Poulíčková, v roli Josého zazpíval Robert Jícha. Úspěšné představení nabízí energické taneční kreace, profesionální cirkusová čísla i skutečné kouzelnické triky.

První Noc kostelů přilákala v Česku kolem 100.000 návštěvníků

První ročník Noci kostelů, do které se zapojilo 35 kostelů v Brně, Plzni a na dalších deseti místech v Česku, přilákal v pátek večer kolem 100.000 návštěvníků. Příští rok by organizátoři rádi počet kostelů zvýšili. Už dnes se jim neoficiálně hlásí další diecéze, dokonce i ze Slovenska. Akce se do Česka rozšířila z Rakouska. Nejvíce kostelů a modliteben bylo dlouho do noci otevřeno v Brně. Z 19 svatostánků celkem šesti křesťanských církví měli lidé největší zájem o kulturní program na místě zbořeného kostela svatého Mikuláše na náměstí Svobody. Zastavilo se tam téměř 20.000 návštěvníků, řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. V některých chrámech návštěvníky pustily do jinak nepřístupných míst.

V bohnické léčebně začal festival Mezi ploty

Ani chladné a deštivé počasí neodradilo stovky příznivců festivalu Mezi ploty navštívit areál Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. O tomto víkendu tam vrcholí přehlídka hudby, divadla, výtvarného umění a workshopů. Festival letos slaví svou plnoletost, poosmnácté se snaží odstranit bariéry mezi pacienty psychiatrických léčeben a veřejností. "Jsme rádi, že Mezi ploty zahajoval Divokej Bill, kapela, která tu už nebyla tak pět let," řekl ČTK organizační ředitel Michal Šesták. Lituje ale dnešního počasí, které podle něj odradí některé lidi přehlídku navštívit. V uplynulých letech se na festival chodilo průměrně denně dívat až 10.000 lidí, celkově mívali až pětadvacetitisícovou návštěvnost, poznamenal. Festival tradičně přináší i divadelní představení, která mohou návštětníci najít na sedmi scénách v Divadle Za plotem i pod širým nebem.

V hlavní pěší zóně festivalu jsou tradičně postavené desítky krámků s rozmanitým občerstvením, oblečením a nabídkou CD. Nechybí ani jarmark chráněných dílen, v němž zdravotně postižení představují svou práci. Ke každoročnímu koloritu pak patří i smažení placiček se sladkou a slanou náplní, vaření domácí bramboračky a pečení chleba v hliněné peci. Prezentuje se také bohnická léčebna, která si letos připomíná 100 let od svého založení. I přes oslavu osmnáctých narozenin festivalu se dodržuje abstinenční tradice s ohledem na pacienty a prostředí léčebny. Všichni umělci se festivalu pravidelně účastní bez nároku na honorář a souhlasí s tím, že výtěžek festivalu organizátoři věnují na rozvoj léčeben, jež festival hostí.

Velký koncert Evy a Vaška pod Řípem provázel déšť a nízká účast

Zhruba čtyřhodinový koncert Evy a Vaška, který se uskutečnil pod Řípem, provázela nízká účast diváků. Akce měla být podle baviče a promotéra Petra Novotného oslavou "hezké české písničky", ale poznamenala ji nízká teplota a déšť. Z předpokládaných až 20.000 diváků dorazilo podle pořadatelů přes 6000 lidí, přítomní novináři jejich počet odhadovali na necelé 3000. Eva a Vašek zazpívali své největší hity a společně si zahráli s několika hosty. Novotný uvedl, že se na akci prodalo asi 20.000 lístků, neočekával však, že by všichni dorazili. Počítal s tím, že vzhledem k nepřízni počasí se spíše spokojí s knihou a DVD se skladbami Evy a Vaška, které byly součástí vstupenky. Pěvecké duo Eva a Vašek, jehož cílovou skupinou je převážně střední a starší generace, letos slaví 20 let existence. Duo Václav Ševčík a jeho životní partnerka Eva Dvořáčková natočila už přes dvě desítky alb. Hudební kritici však jejich vystoupení často označují za kýč.

V Jaroměři na Náchodsku funguje první tuzemské Muzeum magie

V Jaroměři na Náchodsku funguje jediné tuzemské Muzeum magie. Expozice, která je od května do září přístupná každou sobotu, je zaměřena na historii kouzelnictví jako divadla pro zábavu diváků a nabízí historické plakáty a další exponáty. ČTK to řekl iniciátor projektu jednaosmdesátiletý kouzelník Jaroslav Zach. "Celý život jsem dělat kouzla, zajímal se o historii magie a kouzelnictví. Měl jsem těch materiálů tolik, že mě napadlo, že by to bylo pěkné zachovat pro další generace," řekl Zach. Nejstarším vystaveným exponátem je plakát kouzelného divadla z roku 1823, vystaveny jsou také některé rekvizity, které kouzelníci a mágové používali ve svých představeních. Součástí výstavy jsou také koláže na téma magie a kouzelnictví. Každou první sobotu v měsíci muzeum odpoledne nabídne vystoupení kouzelníků. Zach se rozhodl postavit muzeum na své zahradě, ačkoliv mu město nabídlo místnost na umístění expozice v pevnosti Josefov. Tamní prostor mu však nevyhovoval, proto začal se stavbou na vlastním pozemku. Podle Zacha je Jaroměř kolébkou kouzelnictví, protože první evropské kouzelné divadlo založil v Jaroměři Michal Silorád Patrčka.

V Bludově na Šumpersku postavili nejdelší autodráhu v republice

Obyvatelé Bludova na Šumpersku se opět zapsali do České knihy rekordů. V sále místního kulturního domu totiž postavili nejdelší provozuschopnou autodráhu v republice. Měří 300 metrů, 79 centimetrů a dva milimetry a byla sestavena z celkem 1130 dílů, řekl ČTK Michal Jurečka z pelhřimovské agentury Dobrý den. V Bludově jde za poslední léta již o třetí úspěšný pokus o ustavení rekordního zápisu. Zhruba polovinu kolejnic měl doma radiotechnik a místní nadšenec Zbyněk Poisl, který pokus o překonání rekordu inicioval. Zbytek věnovali nebo zapůjčili další obyvatelé více než třítisícového Bludova. Obří autodráhu stavěli Bludovští ve třech lidech sedm dní. Podle Jurečky má autodráha mimo jiné dva mosty, 28 křížení a šest podjezdů.

Muž z Litoměřicka vzdoruje civilizaci, staví dům z konopí

Až do svých třiceti let žil dvaačtyřicetiletý Petr Žáček z Podviní na Litoměřicku běžným životem svých vrstevníků. Pak však nastal zlom. "Pochopil jsem marnost stálého honění se za něčím, za novým autem, bytem, lepší dovolenou. Rozvedl jsem se, koupil pozemek se zahradní chatou a už devátým rokem se snažím postavit nízkoenergetické obydlí z technického konopí, které si sám pěstuji," řekl ČTK Žáček. Za pěstování konopí jej dokonce potrestal soud, odešel s roční podmínkou. Staví prý metodou pokus - omyl, už dvakrát dům rozebral. Na konci loňského roku získal pro svůj experiment stavební povolení. "Cílem je, aby dům vyhřálo jen mé tělo, za rok bych měl spotřebovat maximálně pět metrů krychlových dřeva, což představuje asi 6000 korun. Dům je atypický i svým elipsovitým tvarem s komínem uprostřed střechy. Díky znalosti důležitých řemesel vše dělá sám, pomáhá mu jen syn a kamarádi.

Sport

Fotbalisté pražské Slavie se hned po dnešním utkání s Libercem shromáždili uprostřed hřiště a na velké červené hvězdě, symbolu klubu, převzali zlaté medaile a pohár pro mistra ligy. Na oslavy přišli i hráči, kteří červenobílý dres oblékali na podzim, ale pak odešli do jiných klubů. Slavnostní závěr ligy se pokusila narušit skupina polských výtržníků, proti níž zasáhla policie.

Fotbalisté Sparty si výhrou v Mladé Boleslavi 3:0 pohlídali druhé místo v tabulce a spolu s mistrovskou Slavií budou hrát ve třetím předkole Ligy mistrů. Liberec i po remíze na Slavii 2:2 zůstal třetí a zahraje si v předkole Evropské ligy stejně jako čtvrtá Olomouc a vítěz poháru z Teplic. Se Žižkovem sestupuje do druhé ligy Zlín, který se v Jablonci rozloučil debaklem 1:6.

Český fotbalista Pavel Nedvěd se v neděli rozloučí s Juventusem Turín, kde mu končí smlouva. V závěrečném utkání italské ligy proti Laziu Řím nastoupí za slavný klub naposledy. ČTK to oznámil Nedvědův právní zástupce Bronislav Šerák. O své další budoucnosti se šestatřicetiletý majitel Zlatého míče z roku 2003 teprve rozhodne. Vedení se do poslední chvíle snažilo Nedvěda přesvědčit, aby pokračoval. Podle italských médií se v klubovém sídle horečně jednalo v pátek večer a ještě v sobotu dopoledne, ale český záložník se zviklat nenechal. "Děkuji Juventusu za ty nádherné roky, ale nedělní zápas proti Laziu bude můj poslední v turínském dresu," uvedl Nedvěd.

Šárka Záhrobská se stala nejlepší českou lyžařkou uplynulé sezony. Vicemistryně světa ve slalomu dostala od veřejnosti více hlasů než loňský vítěz a stříbrný medailista z libereckého šampionátu v běhu na lyžích Lukáš Bauer. Z rukou obhájce trofeje Záhrobská převzala korunku pro Krále bílé stopy 2009. Vyhlášení se uskutečnilo při slavnostním galavečeru v Praze na Žofíně.

Žádný z českých tenistů se na grandslamovém French Open neprobojoval přes 3. kolo. Iveta Benešová nestačila na obhájkyni titulu Anu Ivanovičovou, s kterou prohrála jasně 0:6, 2:6, s Roland Garros se nedlouho po ní rozloučil i poslední český zástupce ve dvouhrách Radek Štěpánek. Český tenis má na Roland Garros zastoupení už jen ve čtyřhrách.

Počasí

Bude oblačno až zataženo teploty 13 až 17 stupňů Celsia.