Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Obama v Praze vyzve k vytvoření světa bez jaderných zbraní

Americký prezident Barack Obama vyzve ve svém nedělním pražském projevu k vytvoření světa bez jaderných zbraní. Uvedl to v pátek ve Štrasburku, kde začíná dvoudenní summit NATO. Podle Obamy šíření jaderných zbraní nebo krádež nukleárního materiálu může vést k vyhlazení jakéhokoli města na planetě. "Tento víkend v Praze navrhnu plán, jak dosáhnout světa bez jaderných zbraní," řekl americký prezident. Zdůraznil také význam přátelství a spolupráce Evropy a USA. Jedině tak lze podle něj čelit výzvám 21. století. Barack Obama se v neděli v Praze zúčastní i summitu EU, kde se setká s šéfy zemí sedmadvacítky. Budou spolu hovořit o změnách klimatu, energetice nebo posílení americko-unijních vztahů. Americký prezident stráví v české metropoli jednu noc, v neděli odpoledne odletí k dalšímu americkému spojenci - do Turecka.

Do Obamovy ochrany se zapojí i armáda, kolem Prahy bezletová zóna

Kolem Prahy bude během dvoudenní návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy vytvořena bezletová zóna v okruhu 50 kilometrů. Do ní nebude moct bez povolení Řízení letového provozu žádné letadlo. ČTK o tom informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Zóna má platit od sobotního poledne do nedělní půlnoci. Česká armáda v rámci svého zapojení do rozsáhlých bezpečnostních opatření vyčlení vzdušné i pozemní síly. Do akce tak budou podle Růžičkové zapojeny vrtulníky, letadla, prvky protivzdušné obrany, protichemická brigáda i brigáda pasivních systémů a elektronického boje. Obamovu návštěvu provázejí nejvyšší bezpečnostní opatření, omezena je také doprava a zčásti i pohyb lidí v některých částech města a také na ruzyňském letišti. V pohotovosti jsou hasiči, záchranka i nemocnice.

Topolánek: dohoda o nové vládě do neděle

Politici koalice a ČSSD by se mohli dohodnout o nové vládě do neděle. Po pátečním jednání představitelů tří stran dosavadní koalice a sociálních demokratů to řekl šéf ODS a premiér v demisi Mirek Topolánek. Zatím se podle něj rýsuje shoda na předčasných volbách a překlenovací vládě. V neděli budou strany diskutovat o nominacích na premiéra této překlenovací vlády a o jejím případném složení. ODS, lidovci a zelení se podle premiéra s ČSSD shodli, že jsou schopni se dohodnout. Po asi hodinu a půl trvající schůzce vedení čtyř stran se ještě separátně sešli zástupci končící vládní koalice. Topolánek připomněl, že připravovanou dohodu musí ještě projednat stranické orgány. Stranická vedení koaličních stran mají naplánována jednání v pondělí.

ČSSD: Předsedu prozatímní vlády by měl navrhnout Topolánek

Premiéra prozatímní vlády by měl podle ČSSD navrhnout předseda ODS Mirek Topolánek, musí tak ale učinit do neděle. Sociální demokraté zároveň chtějí, aby Topolánkův kabinet skončil nejpozději 8. května a aby se předčasné volby uskutečnily 9. a 10. října. Vyplývá to z usnesení předsednictva ČSSD, se kterým seznámil novináře místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj by po nedělní dohodě političtí lídři navrhli nového premiéra prezidentovi, který by jej jmenoval a pověřil sestavením vlády. Pokud jednání o odbornické vládě nebudou "vinou vlády Mirka Topolánka v demisi" uzavřena do konce týdne, bude ČSSD podle Škromacha konstatovat, že nemají další smysl. Iniciativu pak prý bude muset převzít prezident Václav Klaus.

Schwippel ukončil členství v ODS

Poslanec Jan Schwippel ukončil své členství v ODS. Čelil kritice svých spolustraníků kvůli tomu, že se při hlasování o důvěře vládě přidal na stranu opozice. K odchodu ze strany ho vyzvali jeho straničtí kolegové v Berouně i vedení strany. Poslanec bude stejně jako další ze stranických rebelů Vlastimil Tlustý kandidovat do Evropského parlamentu za politické hnutí Libertas.cz. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka již není členem strany ani Tlustý. Serveru iDnes.cz řekl, že Tlustému i Schwippelovi členství zaniká kandidaturou za Libertas.cz.

V Praze po summitu G20 zasedli ministři financí EU

V Praze v pátek a v sobotu jednají ministři financí Evropské unie. Zabývají se především regulací finančního sektoru, která by měla zabránit opakování finanční krize. Navázali v tom na čtvrteční summit 20 největších ekonomik světa (G20) v Londýně, na kterém přísnější kontrola finančnictví patřila mezi hlavní témata. Pražská schůzka, kterou za předsednickou zemi unie řídí ministr financí Miroslav Kalousek, dává k vyjasnění detailů nové podoby bankovního dohledu ideální příležitost. Kromě ministrů financí se jí totiž účastní i šéfové centrálních bank včetně Jeana-Clauda Tricheta z Evropské centrální banky (ECB). Jedním z hlavních hostů je i bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Jacques de Larosiere, který v posledních měsících vedl skupinu expertů, kterou sestavila Evropská komise a jejímž úkolem bylo vytvoření nové podoby bankovní regulace.

Sněmovna podpořila vládní protikrizové návrhy

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní protikrizový návrh na zrychlení odpisů vybraného firemního majetku; například automobily si tak firmy budou moci odepisovat místo současných pěti let pouze dva roky. S vládním návrhem souhlasila i opoziční sociální demokracie, která má totéž opatření také ve svém protikrizovém plánu. Návrhem se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Poslanci mu zkrátili lhůtu k projednání na 20 dní. Poslanci v prvním čtení podpořili také vládní návrh zákona o pojistném na sociální zabezpečení, který zavádí slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele. Opatření by mělo pomoci omezit propouštění zaměstnanců s nízkými příjmy. Sociální demokraté uvedli, že pochybují o efektivitě opatření, ale jsou otevřeni k další diskusi. Návrh nyní putuje do sociálního výboru. Tisíce sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading zřejmě budou moci dostat zpětně část svých měsíčních platů. Umožnit to má vládní novela insolvenčního zákona, kterou v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna téměř jednomyslně, tedy i hlasy opozice. Ke schvalování předlohy se poslanci sejdou pravděpodobně ještě tento měsíc.

Odboráři budou 16. května v Praze demonstrovat proti dopadům krize

Odboráři budou 16. května demonstrovat v centru Prahy proti dopadům hospodářské krize na zaměstnance. Rozhodl o tom v pátek mimořádný sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Odboráři předpokládají, že demonstrace na Hradčanském náměstí se v polovině května zúčastní několik tisíc lidí. Vládní opatření pro boj s krizí podle odborů údajně problémy zaměstnanců neřeší a odbory s nimi nesouhlasí. Předseda ČMKOS Milan Štěch řekl, že pro demonstraci zvedlo ruku 99 procent účastníků mimořádného sněmu. Poslední kapkou při rozhodování o zorganizování protestní akce podle něj byla novela zákoníku práce, která uvolňuje pravidla pracovněprávních vztahů. Odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) novelu minulý týden odeslal do připomínkového řízení. Odboráři tvrdí, že novela může podnikatelům posloužit jako návod, jak zneužít krize ve svůj prospěch na úkor zaměstnanců. Demonstrace v Praze se mají zúčastnit i zástupci odborářů že sousedních zemí.

Zahraničí dlužilo Česku ke konci loňského roku 22,4 mld. Kč

Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí světa celkové pohledávky za 22,4 miliardy korun. Během roku 2008 tak země splatily Česku přes půl miliardy korun; například dluh Sýrie za 23,4 milionu korun byl definitivně loni vyřešen. Materiál o stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR v roce 2008 předkládá ministerstvo financí pro informaci na pondělní zasedání vlády. Dluhy vzniklé z civilních úvěrů činily ke konci roku 2008 téměř 16,7 miliardy korun. Pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení, tvořily ke konci loňského roku více než 5,7 miliardy korun. Speciální úvěry eviduje ČR u Alžírska, Libye a Kuby a týkají se například dodávek vojenského materiálu v minulosti. Největšími dlužníky ČR jsou podle ministerstva financí Irák, země bývalé Jugoslávie, Kuba, Libye, Rusko a Súdán. Největší dluh v případě civilních úvěrů má Kuba, celkem přes 6,3 miliardy korun. Pravidelně v souladu s uzavřenými dohodami splácejí například Albánie, Alžírsko, Laos a Nikaragua.

Obce nechtějí platit DPH u projektů dotovaných EU

Obce se bouří proti rozhodnutí ministerstva zemědělství, které jim zpětně změnilo podmínky pro čerpání evropských dotací. Zatímco v předchozích kolech Programu rozvoje venkova mohly malé obce do výdajů na přihlášené projekty zahrnout i daň z přidané hodnoty, tak podle nových pravidel budou muset DPH zaplatit ze svých rozpočtů, a to i u projektů podaných loni na podzim. Za likvidační pro malé obce označil zpětnou změnu pravidel pro čerpání peněz z Programu rozvoje venkova předseda Národní sítě místních akčních skupin ČR František Winter. Podle něj DPH mnohdy představuje částku, která i několikanásobně převyšuje rozpočet malé obce. Hrozí tak, že některé obce od projektů ustoupí, protože na jejich spolufinancování nebudou mít peníze. S postupem MZe nesouhlasí ani jihomoravský Spolek pro obnovu venkova.

Exekutorská komora má novou prezidentku

Novou prezidentkou Exekutorské komory byla v pátek zvolena Jana Tvrdková. Vystřídala Juraje Podkonického, jehož prezidium komory minulý týden odvolalo. Viceprezidentem se stal Jiří Prošek. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil personální změny ve vedení komory vítá, opakovaně komoře pohrozil, že pokud nového prezidenta nezvolí, budou jí odebrány veškeré pravomoci, nebo bude rozpuštěna. Tvrdková je soudní exekutorkou z Prahy 4, exekuční činnost vykonává od roku 2001. Prošek je z Tachova a exekutorem je necelé dva roky. Dalšími členy pětičlenného prezidia byli zvoleni David Koncz, Ingrid Švecová a Arnošt Hofman. Exekutorská komora sdružuje 125 soudních exekutorů. Exekutory vybírá komora a jmenuje je ministr spravedlnosti.

ČEZ chce po společnosti Moravia Energo 1,5 miliardy korun

Společnost ČEZ požaduje od zkrachovalého obchodníka s elektřinou Moravia Energo v konkurzu 1,5 miliardy Kč. Firma svou pohledávku přihlásila tento pátek jako ušlý zisk, který by mohla mít z uzavřených kontraktů v budoucnu. Uvedla to mluvčí ČEZ Eva Nováková. Věřitelé zatím podle dostupných informací přihlásili u soudu pohledávky údajně za 4,5 miliardy Kč, ČEZ si z toho nárokuje největší částku. Dosud největšími věřiteli třinecké firmy z impéria podnikatele Tomáše Chrenka byly Komerční banka a švýcarský obchodník s elektřinou, které v souhrnu požadují dvě miliardy Kč. Společnost ČEZ uzavřela kontrakty s Moravií Energo až do roku 2011. Veškerá elektřina, kterou ČEZ dodal této firmě, byla hrazena formou předplateb. Poté, co je ME přestala platit, ČEZ tyto kontrakty předčasně ukončil.

Temelín kvůli zkoušce přestane dodávat elektřinu z prvního bloku

Jaderná elektrárna Temelín odpojí v pátek o půlnoci první blok od sítě. Energetici na něm během soboty provedou plánovanou zkoušku řídících tyčí, takzvaných klastrů, které zastavují štěpnou reakci. ČTK o tom informoval mluvčí Skupiny ČEZ Václav Brom. "Zkouškou si elektrárna pravidelně prověřuje parametry palivových souborů umístěných v aktivní zóně reaktoru," uvedl mluvčí. Dodal, že podle harmonogramu obnoví blok dodávku elektřiny v neděli 5. dubna. Druhý blok nyní pracuje na nižším výkonu. Technici jej připravují na odstávku, při níž vymění část paliva. Reaktor obsluha odstaví v pátek 24. dubna. Blok bude mimo provoz zhruba do poloviny července.

V Dukovanech končí nejnáročnější odstávka jaderného reaktoru

V Jaderné elektrárně Dukovany končí odstávka jednoho ze čtyř reaktorů. Kvůli výměně části zařízení trvala skoro tři měsíce a jednalo se o nejnáročnější odstávku za čtyřiadvacet let provozu elektrárny. Naplno bude blok vyrábět proud od začátku května. ČTK o tom informoval mluvčí elektrárny Petr Spilka. Výkon bloku se díky modernizaci zvýšil ze zhruba 470 megawattů na 500 megawattů. Do roku 2012 budou postupně modernizovány i zbývající tři dukovanské bloky. Blok číslo tři přestal vyrábět elektřinu 10. ledna. Kromě výměny zastaralých dílů se energetici zabývali také obvyklou obměnou části jaderného paliva a kontrolami zařízení. V průběhu tohoto týdne byl reaktor opět nastartován a postupně budou připojeny oba turbogenerátory bloku.

Pro léky na chřipku od 1. května s průkazem totožnosti

Léky na chřipku s pseudoefedrinem, jako jsou například Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip nebo Panadol Plus Grip, se budou 1. května prodávat v lékárnách jen na občanský průkaz. Pacient si přitom může koupit nejvýše 60 tablet po 30 miligramech na měsíc. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je zařadil do kategorie léčiv bez lékařského předpisu s omezením. Toto opatření má zabránit zneužívání léků k výrobě pervitinu. Ředitel SÚKL Martin Beneš zdůraznil, že tyto léky nesmějí být vydávány ani nabízeny prostřednictvím zásilkového a internetového prodeje. Česká lékárnická komora vítá, že léky s pseudoefedrinem budou bez rozdílu síly v režimu návykových látek. Podle senátora Tomáše Julínka by v režimu léků s omezením měly být také přípravky s kodeinem či efedrinem.

Počítač v domácnosti používá více než polovina Čechů

Počítač v domácnosti používá více než polovina Čechů. V sousedním Německu používají doma počítač tři čtvrtiny obyvatel a na Ukrajině jedna čtvrtina. Vyplývá to z mezinárodního výzkumu společnosti Factum Group v osmi zemích střední a východní Evropy. Průzkum porovnával také připojení k internetu v domácnostech. Domácí připojení k internetu má každý druhý Čech (52 procent), podobné úrovně dosahuje Litva s 53 procenty. Nejrozšířenější je internet v německých a lotyšských domácnostech, kde je k dispozici sedmi obyvatelům z deseti. Naopak méně než v ČR je internet v domácnosti rozšířen na Slovensku (43 procent), v Maďarsku (39 procent), v Bělorusku (29 procent) a na Ukrajině (18 procent).

Astronomové si připomenou 50. výročí pádu příbramských bolidů

Astronomové si připomenou 50. výročí pádu příbramských bolidů. V Praze uspořádají mezinárodní konferenci "Bolidy a pády meteoritů", na kterou se už přihlásilo na 60 specialistů nejen v Evropy, ale i ze Spojených států, Kanady a Japonska. ČTK to řekl Jiří Borovička z oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd. Konference se bude konat od 11. do 15. května a má podle Borovičky připomenout nejen výročí pádů příbramských bolidů (našly se čtyři kusy) 7. dubna 1959, ale také 80. výročí narození zakladatele české vědecké školy meteorické astronomie Zdeňka Ceplechy. Nejznámějším úspěchem Ceplechy a jeho týmu byl záznam mimořádně jasného meteoritu, který je známý pod názvem příbramský bolid. Ceplechova metodika umožnila rychle spočítat dráhu tělesa ve sluneční soustavě. Podařilo se mu poprvé na světě prokázat, že příbramský meteorit přiletěl z hlavního pásu planetek. Tato světová priorita rázem uvedla Ceplechu na vrcholnou mezinárodní astronomickou scénu. Kromě toho Ceplechův tým podle dráhy meteoritu po obloze určil místo dopadu jeho úlomků, takže je vzácný nález uchován v Národním muzeu. Součástí konference bude také stejnojmenná výstava v sídle Akademie věd, na které budou příbramské bolidy vystaveny.

Cenu poroty Febiofestu získalo drama Sníh

Hlavní cenu 16. ročníku mezinárodního filmového festivalu Febiofest udělila porota celovečernímu debutu režisérky Aidy Begičové nazvanému Sníh. Autorka ji převzala v rámci závěrečného ceremoniálu pražské části této přehlídky. ČTK to oznámil její ředitel Fero Fenič. Debut mladé režisérky už získal cenu kritiky na festivalu v Cannes. Existenciální drama se odehrává v roce 1997 ve válkou poničené východobosenské vsi. Pět muslimských vdov, několik dětí a starý muž tu čelí blížící se zimě, která jejich vesnici odřízne od světa. Snímek vznikl v loňském roce v koprodukci Bosny a Hercegoviny s Německem. Čestnou cenu Febiofestu za přínos českému filmovému publiku získal přední britský filmař Mike Leigh. V závěru přehlídky představí divákům svůj film Happy-Go-Lucky z roku 2008. Stejnou cenu obdržel při zahájení Febiofestu i německý režisér a prezident Evropské filmové akademie Wim Wenders.

Hrad Kunětická hora vystaví oltář svaté Barbory

Po desetiletích si návštěvníci hradu Kunětická hora na Pardubicku mohou opět prohlédnout novogotický oltář svaté Barbory. Jde o jednu z prvních dokončených restaurátorských prací historických předmětů na hradě. Hrad se otevírá návštěvníkům v sobotu. ČTK to řekl kastelán Miloš Jiroušek. "Nechali jsme restaurovat oltářní rám s klekátkem, ztracený obraz nahradila nová dřevořezba svaté Barbory," uvedl Jiroušek. Obraz se ztratil, či spíš jej někdo ukradl, v letech 1975 až 1993, kdy hrad nikdo nespravoval. Památka v té době chátrala a oltář byl na počátku 90. let v hodně poničeném stavu. Kastelán se svými spolupracovníky nejprve nechal opravovat stavební části hradu, až v posledních letech přichází na řadu i umělecké předměty. Od loňského roku je na hradě přístupný okruh s prohlídkou kaplí svaté Kateřiny a svaté Barbory. Barbora byla uctívána jako patronka havířů, architektů a matematiků, chránila před bleskem a požáry.

Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou začala výstava hraček

Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou začala výstava Hračky našich dědečků a babiček. Návštěvníci se tam mohou kochat funkčními modely pokojíčků, panenkami, ale také hračkami pro kluky ze druhé poloviny 19. století až 50. let 20. století. Výstava potrvá do 21. června a stane se součástí speciálních prohlídek pro školní výlety. Exponáty nebylo vůbec jednoduché získat, vypůjčené jsou od sedmi sběratelů. Jenom panenek návštěvníci v zámku napočítají 82 a jsou mezi nimi opravdové unikáty. Nejstarší jsou takzvané viktoriánské z let 1860 a 1870.

Ze sportu:

Čeští hokejisté prohráli v prvním přípravném utkání před mistrovství světa ve Skalici se Slovenskem 1:4. Domácí rozhodli o výhře už v první třetině. O jedinou branku českého výběru se postaral nováček Marek Kvapil.

Hokejisté Karlových Varů porazili v prvním finále extraligy 4:1 mistrovskou Slavii Praha. Série na čtyři vítězné duely pokračuje v sobotu druhým duelem opět na západě Čech.

Předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý nevyloučil, že by některé hráče národního týmu mohl stihnout zatím neurčený trest za to, že po středečním prohraném duelu světové kvalifikace se Slovenskem do ranních hodin hýřili v jednom z pražských barů, kam si podle bulvárního tisku pozvali i prostitutky. "Jejich jednání je naprosto nepřípustné. Nesvědčí to o vztahu těchto hráčů k reprezentaci a vypovídá to o jejich morálce," řekl ČTK Mokrý. U akce prý nechyběli kapitán Tomáš Ujfaluši, Milan Baroš, Marek Jankulovski, Radoslav Kováč, Martin Fenin, Marek Matějovský a Václav Svěrkoš. Vedení svazu jednání hráčů pobouřilo. K okamžitému potrestání ale zatím nesáhlo, protože pro takový případ nemá oporu v legislativě. Hráči totiž vyrazili na večírek po skončení zápasu a reprezentačního srazu v osobním volnu, takže se na ně už nevztahovala práva a povinnosti člena národního týmu podle reprezentační smlouvy.

Tomáš Verner je nejlepším krasobruslařem sezony 2008/09, za což získá prémii 45.000 dolarů (zhruba 900.000 korun). Dvaadvacetiletý český reprezentant v žebříčku, který na svých internetových stránkách zveřejnila mezinárodní federace ISU, odsunul na druhé místo stříbrného medailistu z mistrovství světa Kanaďana Patricka Chana, třetí skončil světový šampion Evan Lysacek z USA.

V Praze se o víkendu utkají čtyři nejlepší volejbalové kluby Evropy o vítězství v Lize mistrů. Na turnaji Final Four, který se poprvé v historii uskuteční jinde než na půdě jednoho z účastníků, se v dresu italské Maceraty představí i český blokař Martin Lébl. Jeho tým se v sobotním semifinále utká s dalším italským celkem Trentinem, protože evropská federace CEV se snaží zamezit tomu, aby finalisté byli ze stejné země. Vítěz tohoto zápasu se ve finále utká s vítězem semifinále mezi ruským Odincovem a řeckým Iraklisem Soluň.

Řadu bezpečnostních opatření, která by měla zamezit narůstajícímu počtu tragédií při rallye, přichystala Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky (FAS AČR). Opatření by měla fungovat s okamžitou platností již od nejbližší soutěže, kterou bude Rallye Šumava od 17. do 19. dubna. Jestliže se situace rapidně nezlepší, je prezident AČR Roman Ječmínek připraven závody rallye zcela zrušit. K ráznému kroku přinutila federaci i poslední tragédie z Valašské rallye, kde kvůli své neukázněnosti zahynuli tři diváci.

A ještě krátce o počasí:

V Praze na Libuši naměřili teplotní rekord. Páteční teplota 22,2 stupně Celsia překonala dosavadní maximální teploty z roku 2001. V sobotu čekáme slunečno nebo polojasno, teploty vystoupí na 18 až 22 stupňů.